DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Ned Jan 12, 2014 5:43 pm

First topic message reminder :

Na internet stranici Vikipedije na engleskom, koja se bavi istorijom Srba kao naroda, među 30 najuticajnih, pored Nikole Tesle, Karađorđa i Emira Kusturice, ubrojan je i pevač Željko Joksimović.

Željko Joksimović među 30 najuticajnijih Srba
Na pitanje ko je najpoznatiji Srbin ili koja istorijska ličnost je najznačajnija za našu zemlju, za mnoge je odgovor knez Lazar, Sveti Sava, Karađorđe, Vuk Karadžić, Nikola Tesla, Ivo Andrić, Novak Đoković…

Među ovim velikanima, ako je sudeći prema Vikipediji, svoje mesto je našao i pevač Željko Joksimović, koji se na ovom sajtu našao na kolažu fotografija 30 najpoznatijih Srba, i to između proslavljenih sportista Vlade Divca i Novaka Đokovića.

Na listi najznačajnijih Srba nalaze se istorijske ličnosti poput Stefana Nemanje, Svetog Save, Cara Dušana, zatim poznati naučnici Mihajlo Pupin, Nikola Tesla, Milutin Milanković, ali i savremene ličnosti i umetnici kao što su Marina Abramović i Emir Kusturica, prenosi "24 sata".

Joksimovićev uspeh na Evroviziji, gde je 2004. osvojio drugo mesto, možda je razlog njegovom ulasku među ove velikane. Po toj logici, međutim, iznenađuje podatak da Marija Šerifović nije izabrana za jednu od najuticajnijih Srba, iako je istom takmičenju 2007. pobedila.

www.blic.rs

Bez zelje da osporim lik i delo Z.Joksimovica ali sta je mnogo monogo je!
Preterase ga brate!!!
Stvarno ne mogu da shvatim da ne znaju za mnogo uticajnije Srbe od Zeljka?

Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Ned Jan 12, 2014 8:40 pm

E Jugo,moja tugo.....zivio Tito i njegovo djelo...cime se vi zamajavate.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
cojle
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Ned Jan 12, 2014 8:55 pm

cojle ::
AstrinaKomsinica ::

Rodna kuća Gavrila Principa je u Obljaju, Hrvatskom kantonu Federalnog entiteta.

Imaju se čime ponositi - Hrvati il Bošnjaci?

Al nek ide pod SrBske heroje da se ne ljutis

Prodav'o se za Astrinog JugoslAvena. smehsmeh

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 1:05 am

Ako ljuto ne grešim ovo bi trebalo a je Mehmed paša Sokolović.

I jeste bio jedan od najuticajnijih Srba svog vremena. Vojni i politički uspon je počeo pod Sulejmanom Veličanstvenim i služio još pod dva Sultana. I za društvo koje će da krene da s današnjom podelom na Srbe, Turke, Bošnjake i ostale samo da napomenem da su u tom XVI (valjda nisam omašila vek mrzi me da proveravam) važila neka drugačija tumačenja vere i nacije (ako je nacija kao takva i postojala). Samo mala napomena da je srpski bio jedan od zvaničnih jezika koji se koristio na Osmanskom dvoru. I najveće delo ovog Srbina islamske veroispovesti, Velikog Vezira pod tri Sultana nije Ćuprija u Višegradu nego obnova Pećke patrijaršije kao nacionalne institucije Srba. Od pada Smedereva do njegove intervencije oko obnove SPC je bila pod upravom Ohridske Arhiepiskopije tj Grka. Sad dal će današnjim Srbima ovo prijati ili ne meni ne znači ništa. Fakat je da je jedan "Turčin" uradio ovako veliku stvar za Srbe. Čak i da sam pogrešila u identifikaciji pomenula sam čoveka koji to zaslužuje.

Po današnjim merilima Mihajlo Idvorski Pupin ne može da se ubroji u Srbe jer rođen je u južnoj Ugarskoj. Bio je državljanin USA. Ali on je sam sebe svojim delima deklarisao kao Srbina. Samo da napomenem kupovinu slika za Narodni muzej i opremanje poljskih bolnica u Velikom ratu, kao i to da bi moj Banat danas bio Rumunija da njega nije bilo. I da bio je i veliki Amerikanac koji je voleo i poštovao svoju novu domovinu.

Neću razglabati o ostalim na ovoj listi ali Joksimoviću, polupevaču i plagijat-kompozitoru nije mesto na ovakvoj listi bilo koje nacije, vere ili države. Jednostavno nije nivo s ostalih 29-toro.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 1:37 am

E ja to ne kontam: Ako je Bosna uzela neovisnost 1377, znaci kad je Sokolovic rodjen u Sokolovicima, rodjen je u Bosni. Dopusteno, pod pravoslavnom vjeroispovijesti. Ucio za kaludzera. Ali to i dalje ne znaci da je Srbin. Meni to nikad nece biti jasno. Stvarno ne vidim ljude ni danas rodjene recimo na Sandzaku koji sebe pokusavaju da deklarisu kao neke Bosnjake. Prvo oni su Srbijanci. Za mene su Srbi. Nemaju apsolutno niti jednu dodirnu tacku sa Bosnom, sem sto neki dijele vjeroispovijest sa odredjenim dijelom Bosanaca. Ok, Tito dao "naciju" Muslimanima, zarad cega?! Bosanci imaju svoju naciju, vijekovima:) Bez obzira na vjeru:)
Bosanci su nacija. Bosnjaci pojma nemam ko su. Ta nova moda deklarisanja kod mene ne pije vode. Ok razumijem potrebu da se kao "ponovo" uspostavi Bosanski narod, medjutim za mene nema potrebe. Taj narod postoji jos od prvog formiranja te drzave, i citave jedne nacije koja je i onda zivjela zajedno na istom tlu. Hence, Bosanci i Hercegovci. Bosna je postojala znaci jos koncem 12 vijeka, pocetkom 13tog, taj narod je postojao, i deklarisao se kao takav. So, otkud onda da je Sokolovic Srbin?! Ili otkud onda da je sta ti ja znam neki tamo sa Sandzaka Bosanac!?
Znaci Bugari su narod, ali Bosanci nisu? Jer ako je Pupin recimo rodjen u Bugarskoj, pa ne moze da se svojata kao Srbin, sta je razlika?!
Nije nikakva provokacija, jednostavno je ovo ogromna enigma za mene. Kako neko ko nikad nogom krocio nije u Srbiju (sad generalisem na ovaj silni bosanski narod koji se odjednom odlucio da budu Srbi), kako moze da bude veci Srbin od Srbijanaca?! Znaci, svaki pravoslavac rodjen u BL recimo koji se proslavio nekim izumom, nije Bosanac, nego je Srbin?! Ovo meni nema veze s vezom. Sorry.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 1:58 am

Kono osnovni problem je što mi to vreme merimo našim današnjim aršinima. Nacija kakvom je mi danas poznajemo i koja je u izumiranju kao kategorija tad nije postojala. Jesu postojale države sličnog ili istog naziva kakve mi danas imamo ali nacija kao takva ne. Ne znam da li ti je poznat podatak (a nije ni većini Srba) da se Bosanski Kralj Tvrtko Kotromanić posle smrti Cara Uroša (sin Dušana Silnog) krunisao kao Kralj Bosne i Srbije. A to pravo mu je "odobrio" i Knez Lazar (u narodnim pesmama Car Lazar) na osnovu tog što je po ženskoj liniji bio Nemanjić. Obe ove države su smatrane državama srpskog naroda tad, ovo koristim uslovno koristeći našu terminologiju.

Današnjim rečnikom Mehmed paša Sokolović je bio Turčin (Osmanlija bolje rečeno jer se država zvala Osmanlijsko ili Otomansko Carstvo) po državljanstvu. Ni Srbin, ni Bosanac ni Turčin nego Osmanlija. Naravno ništa od ovog ne umanjuje njegov doprinos očuvanju srpske nacije time što joj je vraćena crkvena autonomija.

I moje lično mišljenje je da ti državljanstvo određuje to što si trenutno. Naravno nikom ne osporavam pravo da čuva svoj nacionalni identitet, veze s maticom i slične stvari. Sad što su kod nas na Balkanu stvari previše rovite pa se nekad trudimo da budemo veći Katolici d Pape je neka druga prriča.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 2:12 am

E ok sad mi je jasnije:)

Ja razumijem da je Sokolovic pomogao Srpskom narodu, a pomogao je i drugima. A opet ne razumijem to za Tvrtka, je rje on prvo bio kralj Bosne, pa onda Srbije. Ali nekako u nasim umovima, svacijem, pa i mom, jedno uzima presedan.

Sta ja pokusavam da razumijem je analiza, cisto nekako matematicki. Ako je drzava postojeca, i narod recimo pomenut kao narod u dokumentima 12og vijeka, cemu negirati, s jedne strane, a mijenjati s druge (tu mislim na tu novu modu Bosnjaka, sto me iskreno iz cipela izbija).

Razumljivo mi je da postoje struje u Bosni recimo koje zele da se opredijele kao Srbi. I to je sve odlicno, do momenta kad pozele pripajanje Srbiji. To znaci, opet matematicki, drzavni prevrat, i unistavanje sopstvene drzave. U mene je sve crno i bijelo. Zato pitam.

Helenese, kako god, svako ima pravo na sopstveno shvatanje, i zanima me do pointa razumijevanja. Da li je Tesla Hrvat ili Srbin, stvarno ne predstavlja nista sem busanja u prazna prsa ljudi koji vjerojatno ne zele ili ne mogu, ili nemaju intelektualni kapacitet da postognu takvu genijalnost. Umjesto da se svi trudimo da makar pokusamo:)
Kako je krenulo, u pravu si, uskoro cemo biti u takvom globalnom loncu da ce se svaki trag nacionalne individualnosti zagubiti. Sto iskreno, ja jedva cekam. Mada ce to donijeti nove probleme, nedostatak ikakve individualnosti zarad pohlepe.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 2:32 am

Kono i jesi i nisi u pravu. Kad govorimo o Srednjem veku mi pričamo o savezništvima i vezama između vladarskih kuća. Narod kao narod je prelezio iz ruke u ruku zavisno kako se ratna sreća okretala ili kako su ženidbeno-udadbeni ugovori vladarskih kuća diktirali. Hercegovina je oblast pod upravom Hercega što je vladarska titula ali je i Herceg kao takav imao nekog iznad sebe što je obično bio Kralj ili Car. Sad što se dešavalo da se oblasni vladari "Malo" odmetnu od centralne vlasti to je druga priča.

Isto kao što je i moja Vojvodina oblast kojom je upravljao Vojvoda, Sandžak bi današnjom terminologijom bio okrug pa je malo čudno od tog praviti naciju. I Lihtenštajn je Vojvodstvo pa ih niko ne naziva Vojvođanima. Nadam se da sad razumeš malo jasnije ovo što sam napisala. Isti narod ali kroz istoriju ratovima, savezništvima i svim što nam se dešavalo proizveli smo više istorije nego što možemo da svarimo.

Što se Tesle tiče kao sin sveštenika SPC možemo da ga upišemo kao Srbina po rođenju, Amera po državljanstvu. Ako pričamo o Tesli kao o pronalazaču onda ga ja pišem kao Vanzemaljac. Isuviše dobrog je dao svetu da ga svrstavamo u naše male torove. Da je sreće da nam je kao planeti više takvih. Kao što i meni kao Srpkinji bi bilo drago da ima više Srba kakav je bio Pupin. Već sam pisala šta je uradio za Srbiju i Srbe pa da ne ponavljam. I da svaki narod na ovom mučenom Balkanu ima što više takvih jer bi nam svima bolje bilo.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 2:38 am

Hvala na objasnjenjima!

Jasnije mi je puno razmisljanje. Moje se malo razlikuje, jer opet gledam te "sredejvjekovne" drzave, a ne odredjene vladavine "kuca". Matematika me supa bona hahahahahah Sve mora imat formulu:)

Ali razumijem kako neko moze da se deklarise odredjenom nacijom, iako recimo nije nikad cak ni prisao zemlji u kojoj je ta nacija originirala. Pozivanjem na korijene, ok to razumijem. Ali sta ne razumijem i dalje je granica gdje ti korijeni prestaju?! Kad je poceo jedan, a zavrsio drugi?!

Ne moras da odogovaras na ovo hahahahahahahahaha Filozofiram, ali stvarno tako mislim, i tako se pitam:)

Hvala tebi puno sto razgovaras sa mnom, i sto moja pitanja uzimas bas onako kao ih postavljam:) Ljubim!  jakog 
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 2:48 am

Možda ja to lakše shvatam od tebe jer imam "genetske predispozicije". Naravno ovo za gene je šala ali ako uzmeš u obzir da su moji preci živeli van matične države (koja usput nije ni postojala formalno) onda ti je jasnije da mogu da shvatim to da se neko bez obzira na državljanstvo oseća pripadnikom druge nacije a ne one kojoj državljanstvom pripada.

Moji preci su od dva zla izabrali manje. Poštovali su zakone države u kojoj su ali su čuvali svest o nacionalnom poreklu. Otprilike situacija u kojoj si ti sad. Samo što su onda bili drugačiji uslovi i asimilacija kakva se danas dešava je bila teža.

Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 8:58 pm

Bosanci su nacija. Bosnjaci pojma nemam ko su. Ta nova moda deklarisanja kod mene ne pije vode. Ok razumijem potrebu da se kao "ponovo" uspostavi Bosanski narod, medjutim za mene nema potrebe. Taj narod postoji jos od prvog formiranja te drzave, i citave jedne nacije koja je i onda zivjela zajedno na istom tlu. Hence, Bosanci i Hercegovci.  Bosna je postojala znaci jos koncem 12 vijeka, pocetkom 13tog, taj narod je postojao, i deklarisao se kao takav. So, otkud onda  da je Sokolovic Srbin?! Ili otkud onda da je sta ti ja znam neki tamo sa Sandzaka Bosanac!?
Sorry.

Vrla i prepodobna,
ko što sam ti i sam.   

Aj pojasni lični stav u pogledu nacionalne politike Adila Zulfikarpašića i Alije Izetbegovića.  99i 

Izdvajam ih kao primer dve naizgled suprotstavljene linije nacionalnog određenja BiH muslimana (ili Muslimana ili kako poželiš).

Neka ostali Forumaši ne zamere za "uzurpaciju Teme" ali jasnije određenje prema navedenim zastupnicima nacionalnih politika je dragoceno za preciziranje principa i stavova izrečenih na Temi.

Upoznajmo se bolje da bi se bolje i poštovali. rukuju se 

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 9:20 pm

Ja se neću udaljavati od teme -sem što mislim (realno ) da je za mene opcija "građanske države" mnogo bitnija od pojma "nacionalna država " ,te je puno realnije ako se neki Amerikanac ponosi Edisonom ,on to čini kao Amerikanac ,bio hispanskog ,afroameričkog ili kineskog "porekla" ili nacionalne pripadnosti ,i to pre svega zbog postignuća koje j pomoglo njegovoj zemlji,i celom svetu.
Da se ja pitam -u "uticajne " ili znamenite nikako ne bi mogao da upadne recimo ,Stefan Lazarević -koga je sopstveni narod prozvao "despotom " .

Džaba mu manastiri i zadužbine -ako ih je odrao sa leđa sopstvenog naroda .

Isto tako to ne bi mogao da bude ni Nikolaj Velimirović ,bez obzira što cenim veličinu njegove filozofske misli,ali se ne može ignorisati njegovo divljenje Hitleru (koji ga i odlikovao čeličnim krstom
) čak je vukao i paralelu između učenja Svetog Save i nemačke ideologije "nadnaroda " ,i nije nimalo krio svoj antisemitizam prema Jevrejima ,komunistima itd -što se ništa nije razlikovalo od naciastičke ideologije ..I danas se srpski  ekstremni "desničari" pozivaju na njegove "teorije ".
(i molim da se ne koristi kao "kontrateza" da je proveo tri meseca u logoru Dahau -odande ga je izvadio Milan Nedić ,nije bio pravi logoraš ,niti gladan ni žedan ,tamo je i napisao "Tamnički prozor " -malkice je bio na prevaspitavanju kao "politički" ,ali nijednog trenutka nije krio mržnju prema "Židima " )
Ako se već pravi neka "lista" ,onda bi trebali to da budu ljudi koji su  zaslužni za neko dobro Srbiji ,Srbima i građanima Srbije -i bez "mrlja" na biografiji .

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 9:35 pm

Još niko nije proverio dal sam ja u pravu da je ono na slici Mehmed paša Sokolivić. Vidim moraću da prekinem gledanje filma i da googlujem.

Što se samog naslova ove teme tj članka u novinama tiče glup je do bola. Odnosno onaj ko je listu sastavio se frlja izrazima ne razmišljajući šta oni znače. Uticajan bi bio onaj koji je uticanjem tj delovanjem na nekog mogao da uradi nešto korisno za svoj narod (u ovom slučaju). Ovako napamet sa ovog spiska to bi bili Mehmed paša, Pupin i Đoković. Svojim položajima, vezama i delovanjem u stanju su da utiču na one koji donose važne odluke.

Nikola Tesla, svaka mu čast na urađenom i doprinetom svetu, nije bio uticajna ličnost ma koliko to nama čudno zvučalo. Čovek bez društvenih veza, bez novca, bez pristupa medijima.

Car Dušan je bio taj koji je donosio odluke i na kojeg je eventualno neko mogao da utiče.

Znači ovo je spisak "kakao mali Perica zamišlja listu nečeg naj" a da ni nezna šta hoće da kaže. Otud verovatno i Joksimović na njoj

Nacija kao takva je politička kategorija i stvaraju je oni kojima je potrebno da imaju "topovsko meso" i poreske obveznike. Ni manje ni više. To je proces koji se odvija i danas. I američka nacija je nastala pobunom, separatizmom i odvajanjem od centralne vlasti Imperije kad se osetila jačom od nje. Sad što nema naslednog vladara nego se isti bira svake 4 godine to je samo"tehnički detalj".

P.S. Momci da je Kona htela da se kladimo dobila bih činiju tulumbi jer sam tvrdila da bar jedan od vas dvojice neće odoleti da se ne javi na ovoj temi. A billa sam spremna da stavim opkladu na obojicu.

Poslednji izmenio ZoxZoja dana Pon Jan 13, 2014 9:45 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Pon Jan 13, 2014 9:41 pm

Ne gresis Zojo,jeste Mehmed pasa...
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 2:29 am

Aj pojasni lični stav u pogledu nacionalne politike Adila Zulfikarpašića i Alije Izetbegovića.  99i 

Izdvajam ih kao primer dve naizgled suprotstavljene linije nacionalnog određenja BiH muslimana (ili Muslimana ili kako poželiš).

E vala ako me dosad nisi upoznao, nes' ni odsad;))))))))) Ja tebe znam ko krnjavu paru  smehsmeh rlol rlol rlol rlol rlol rlol 

Alija je bio imbecil, Allah mu rahmetile;))

Prvo sto je rekao: rata nece biti, drugo sto je pozvao Bosance da ne uzimaju TO oruzje. Nisam za sukobe, ali ako vec vidim da ces mi pokusat doci glave, molim, eto treba da se jos i namjestim za klanje!? :)

Ali ponajvise je imbecil zato sto je ikako povezao vjeru sa vodecom strankom. To je big no-no za bilo kakve politicke stranke. Gdje se power trip krije iza vjere, znas koliko je sati. Ok, bio je vjerojatno imbecil vrste koji je htio da "napravi" nesto za "bracu" Muslimane (tu mislim na tzv, naciju Muslimana za koju ne dam ni posljiva boba:) Nacija u Bosni je Bosanska. To je moje licno vidjenje. Od 7og vijeka. Ako su ti svi preci rodjeni i umirali tu, ma mozes se ti kitit ne znam cijom ideologijom, ti si Bosanac:) To po mojoj teoriji vrijedi za sviju:) Zato ne priznajem ni tzv. BosnjaSHtvo:) Cuj Bosnjak?! Prde metla.

Ne znam puno za Adila, tad sam vec digla ruke od cijele Juge, tj. od naroda, ali znam da je imao generalnu ideju da se uspostavi neka kao Bosanska stranka (citaj drzava), koja bi pokusala da ujedeni sve one koji i jesu Bosanci, ali sam naziv koji je dao Bosnjacka, je prvo mene odbio. Ne moze i pare i jare. E da je kako polizat guzu nacionalistima, a pri tom dobiti i spomenicu za mir;)))))) Sam izbor imena mi govori da je i on imao issues sa klicama nacionalizma. A nacionalizam je najvece zlo koje je ikad snaslo ljudski rod. Samo sumirati vecinu ratova. Ispod krinke vjere i nacionalizma su pljackani kontinenti, a gdje nece bit Juga. A da ne pominjem sta bismo sve propustili i preskocili 90tih da se nije nacionalizma povampirio.

Znaci, nisu puno razliciti, svaki igrao za svoj gros:)

Ok, Adil je kao pregovarao da Bosna ostane u Jugu, fol da ne bi bilo rata. Ne bi bilo?! A ko bi napadao Hrvatsku?! Moze meni neko da tupi koliko hoce, i sa kakvim hoce "video" propagadnim materijalom da to ne bi bio slucaj, ali ja sam se svojim ocima uvjerila da bi. Kad se sva vojska povukla iz Hrvatske, isla sam pod Kozaru, pa sve sa svoje strane Save, desetinama kilometara, nije bitno zasto, ali sam na svakom pedlju vidjela gdje je zavrsilo to naourazenje, a i vecina vojske. Sve okrenuto prema Hrvatskoj. A rata u Bosni kao nije bilo ni s glave. So, suplju ne kupujem;))))))

Dalje, kakanje u stilu da su svi Bosanci (citaj muslimani) poturceni kriscani me specijalno zabavlja;) Kad razgovaram s nekim i ustanovim (nakon dvije recenice;)))), da ima to zaglupljeno misljenje, sta da mu radim,,,nego da ga prc;) To da se upoznamo;)))))))))))
Eto ti sad: u Bosni u 7om vijeku recimo nije zivio niko sem kriscana;))))))) Prde metla opet;) A sta ono bi sa Bogumilima, "hereticima", otkud nam oni stecci jadna ne bila;))))))))

Suplju ne kupujem, pa da mi je od babinog babe, so, nije mi uopce bitno kako se ko osjeca kad ustanovim da je pun predrasuda, i nacionalne "dike" na tudji racun, pa mu malo zbiberim u taj bolesni um;)))))) Neki to vide kao atack, neki se boje da priznaju da to jeste istina, to lizoguzi, a neki, oni normalni apsolutno znaju o cem je rijec;)

Mozda jednom tu i bude postojala drzava/e koje ce biti bazirane na ljudskoj humanosti, ljudskim pravima, i ekonomiji. Ali ne uskoro, jer previse ovaca sjedi besposleno po torovima. Umjesto da izvade ruke iz straznjice, i urade nesto po pitanju korupcije kretena koje su samo doveli na vlast, oni se busaju "nacijom", i jedni, i drugi i treci. Pa ne zaplaci od smijeha;)))) Jer nije to za plakanje. Place se nad dobrima, a nad budala se samo satra razapne.

Sorry, svako ko ovo procita, bez obzira koliku rupu imao u prsima od busanja nacionalizmom, zna da sam u pravi. A svaki onaj koji se krije iza nacije, hence vjere, a mrzi bliznjeg svoga, bez obzira da li je musliman, srbin, ili hrvat, da li ej lezbo ili gay, ma mrzi sve sto nije "mini me" iliti k'o on, e svaki taj jos kristalnije vidi kolika je nistica od covjeka, ali ponos (ne nacionalni, ne vjerski, nego ponos glupog insana koji ima taman dosta corbice da zna da je glup), e taj ponos ne da da svijet otkrije koliko je glup. A u sopstvenoj gluposti zaboravlja da ga svako djelo otkriva:))))))))

So, jes' me upozn'o ista bolje?!  zlz 
Ti ne moras nista da opisujes, ja tebe znam od prvog dana hahahahahahahahahahahahahahahahahaah
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 2:50 am

Dalje, kakanje u stilu da su svi Bosanci (citaj muslimani) poturceni kriscani me specijalno zabavlja;) Kad razgovaram s nekim i ustanovim (nakon dvije recenice;)))), da ima to zaglupljeno misljenje, sta da mu radim,,,nego da ga prc;)  To da se upoznamo;)))))))))))
Eto ti sad: u Bosni u 7om vijeku recimo nije zivio niko sem kriscana;))))))) Prde metla opet;) A sta ono bi sa Bogumilima, "hereticima", otkud nam oni stecci jadna ne bila;))))))))

Kono ja ću da ti odgovorim u vezi Bogumila a ostalo ostavljam Cojletu. Bogumili jesu bili Hrišćani i kao takvi i danas postoje. U mom selu ima mala Nazarenska zajednica a oni su nastavak Bogumilskog pokreta. Suština njihovog ispovedanja Hrišćanstva je NEĆEMO ORUŽJE. Ovo sam malo karikirala ali moj drug iz razreda je robijao 2-3 godine jer je odbio služenje vojske. Znači Bogumili jesu bili Hrišćani ali ako bi morala da ih kvalifikujem nekako onda bi ih nazvala hipicima onog vremena. Vodite ljubav a ne rat. Kao takvi nisu odgovarali vladarima kojima je trebalo topovsko meso i poreski obveznici a ovi su to odbijali da budu. Zato su oko njihovog istrebljenja upotrebljena sredstva koja su za ono (a bogami i za ovo vreme) bila najbolja. A to je verska netrpeljivost. U tome su se lepo složile i Vladarske kuće i obe frakcije Hrišćanstva (Pravoslavlje i Katoličanstvo).

Toliko od mene za sad. A stojim i dalje iza mišljenja da jesmo jedno pleme koje se kroz istoriju (opet ponavljam previše smo je proizvodili) razdvojilo po veri i naciji. Meni još uvek ne treba prevodilac da razumem jezik kojim ti pišeš. Ja ga zovem srpskim a svakom od volje da mu da ime koje mu odgovara.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 2:58 am

Koliko ja znam, istorija, bar pisana kaze drugacije. Bogumili, heretici, su se pobunili protiv kriscanske (bugarske) crkve. I kao takvi proglaseni "nevjernicima". Znaci nisu kriscani. A hajd i da jesu, sta su ljudi bili prije kriscanstva?!  trtrr 
E to je ono: svako u svoju tamburu udara, i zapocinje istoriju od momenta kad se njemu to dopada. Sta sprjecava ljude da budu tolerantni jedni prema drugima, i da jednostavno prihvate da nisu svi potekli iz istog bureta, ili zavrsili u istom. Mene to recimo izbaci iz cipela;) Ne mogu da prevalim preko jezika da je istorija pocela za mene nastankom Islama. Niti bih ikad rekla da su svi koji zive u Bosni Muslimani (po naciji). Tu se vjerojatno razlikujem od vecine. Mene to ne zanima, to je ta suplja.
A vrlo dobro znam ko sam, i sta sam. Ne treba mi nacija da me definise, cak ni drzava:) Zato govorim kako govorim, jer duboko cijenim covjeka. Necovjeka ne.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 3:22 am

Koliko ja znam, istorija, bar pisana kaze drugacije. Bogumili, heretici, su se pobunili protiv kriscanske (bugarske) crkve. I kao takvi proglaseni "nevjernicima". Znaci nisu kriscani. A hajd i da jesu, sta su ljudi bili prije kriscanstva?!  trtrr 
E to je ono: svako u svoju tamburu udara, i zapocinje istoriju od momenta kad se njemu to dopada. Sta sprjecava ljude da budu tolerantni jedni prema drugima, i da jednostavno prihvate da nisu svi potekli iz istog bureta, ili zavrsili u istom. Mene to recimo izbaci iz cipela;) Ne mogu da prevalim preko jezika da je istorija pocela za mene nastankom Islama. Niti bih ikad rekla da su svi koji zive u Bosni Muslimani (po naciji). Tu se vjerojatno razlikujem od vecine. Mene to ne zanima, to je ta suplja.
A vrlo dobro znam ko sam, i sta sam. Ne treba mi nacija da me definise, cak ni drzava:) Zato govorim  kako govorim, jer duboko cijenim covjeka. Necovjeka ne.

Kono moguće je da je Bogumila bilo i u Bugarskoj kao tadašnjoj državi i da ih i danas ima možda pod drugim imenom kao što postoje kao Nazareni kod mene. I Bugari su hrišćani, posle velikog raskola prihvataju Pravoslavlje ali to je druga priča.

Ti i dalje gledaš istoriju kao nešto zacementirano ali ona to nije. Sve što se dešavalo nije ni crno ni belo nego ima previše nijansi sive. Istorija bar ona pisana je istorija vladarskih kuća i njihovih međusobnih odnosa. Evo ti samo jedan hipotetički primer. Radi nekog savezništva udaju neku od ćeri za nekog tamo naslednika. Ona uz ostalo dobije deo tatine države jer će mu zet i familija pomoći da to nadoknadi na račun nekog od komšija. Taj zet je slučajno drugog obreda (princeza je iz Pravoslavne kuće a zet Katolik). Naravno taj komad zemlje naslede njihova deca i vremenom "sirotinja raja" koja je bila Pravoslavna pređe u Katoličanstvo milom ili silom. Niti ih ko šta pitao niti su gde zapisani u zlatnim poveljama.

Kao primer samo navodim dve rođene sestre Maru i Katarinu Branković koje su završile na dve strane. Jedna kao Sultanija a druga kao Grofica Celjska. Šta ti je interes države i vladarske kuće. Kladila bih se da njih dve niko nije pitao hoće li ili neće. One su bile SREDSTVO kojim se trgovalo.

Što se tiče onog pre Hrišćanstva na Balkanu naravno da je postojalo. Od Grčke, Rima ... do Slovena i njihove religije. I šteta je što malo znamo o ovom zadnjem segmentu. Ali to je opet neka druga priča.

Zašto je i kako deo tad hrišćanske raje prihvatio Islam je njihova stvar. Neko iz iskrenog ubeđenja neko iz koristi. Većina onih iz "vladajućih struktura" ga je prihvatila da bi zadržala privilegije koje je do tad imala u to sam sigurna 1000%. Liči li ti ovo na menjanje stranaka danas. Jednostavno kad se Islam kao opcija pojavio na Balkanu neki su ga prihvatili neki ne.

Ja bar nemam nameru da pravim Krstaški rat i da ljude "vraćam pravoj veri" bla bla truć truć. Budi ti čovek a da li ćeš se i kako Bogu moliti tvoja lična stvar.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 3:27 am

ZoxZoja ::

Ja bar nemam nameru da pravim Krstaški rat i da ljude "vraćam pravoj veri" bla bla truć truć. Budi ti čovek a da li ćeš se i kako Bogu moliti tvoja lična stvar.

E to je to: hajmo svi u Jevreje hahahahahahahahaha Jer tu je ta neka pisana istorija pocela:)

A ovo zadnje je citava bit moje tirade:)
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 55
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 10:25 am

... RKLJUŠ!!!

... do mene, do mene, do mene...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
cojle

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 6:52 pm

Aj pojasni lični stav u pogledu nacionalne politike Adila Zulfikarpašića i Alije Izetbegovića.

E vala ako me dosad nisi upoznao, nes' ni odsad;
Ja tebe znam ko krnjavu paru  

Alija je bio imbecil, Allah mu rahmetile;))

Ok, bio je vjerojatno imbecil vrste koji je htio da "napravi" nesto za "bracu" Muslimane (tu mislim na tzv, naciju Muslimana za koju ne dam ni posljiva boba:)

Nacija u Bosni je Bosanska.

To je moje licno vidjenje.
Zato ne priznajem ni tzv. BosnjaSHtvo:) Cuj Bosnjak?! Prde metla.

Ne znam puno za Adila, tad sam vec digla ruke od cijele Juge, tj. od naroda, ali znam da je imao generalnu ideju da se uspostavi neka kao Bosanska stranka (citaj drzava), koja bi pokusala da ujedeni sve one koji i jesu Bosanci, ali sam naziv koji je dao Bosnjacka, je prvo mene odbio.

So, jes' me upozn'o ista bolje?!  zlz 

субота, јануар 11th, 2014

Сарајево — Према прелиминарним, али веома поузданим резултатима прошлогодишњег пописа:

- у БиХ живи  1.836.603 Бошњака или 48,4 одсто,
- Срба има 1.239.019 или 32,7 одсто,
- Хрвата 553.000 што чини 14,6 одсто укупног броја становништва.

Пописано је и 163.000 оних који су се изјаснили као припадници других етничких група, што значи да БиХ укупно има 3.791.622 становника.

Бошњака је у односу на 1991. годину мање за 66.353 уколико се као поређење узме број оних који су се тада изјашњавали као муслимани, док је Срба мање за 127.085, у односу на 1991, не рачунајући да су се тада многи Срби, као и чланови мешовитих бракова, изјаснили као Југословени.

По још незваничним подацима, гледано по ентитетима – у Федерацији БиХ живи 1,6 милиона Бошњака (69 одсто), 495.000 или 20,9 одсто Хрвата и 95.000 или четири одсто Срба, док шест одсто становништва чине припадници мањинских етничких група.

У Републици Српској Срба има 1,1 милион или 83,2 одсто, Бошњака је 175.000, што је 13,2 одсто, а Хрвата има 33.000 ( 2,5 одсто), док је осталих 1,1 одсто.

У дистрикту Брчко, који је засебна административна јединица, Срби такође чине већину становника са уделом од 43 одсто, Бошњака и Хрвата има по 26,9%, а осталих 3,2 одсто.

Сарајевски лист „Дневни Аваз“ пише да је ова анализа пописа послата влади Турске на званичан захтев Анкаре.

(Агенције, Дневни аваз).

Toliko o Vašim argumentima i nacionalnom određenju stanovništva BiH.
A u popisu: Bošnjaci, Srbi i Hrvati sa oko 96% i ostalih oko 4%.99i 

I javite kud se Bogu mili zaturiše krsti se , kad i Ankara brine? tesim te 

Što je babi milo to joj se i snilo: Bosanci, Bogumili, Građani... smehsmeh rlol rlol 

Ako nešto znači i na mene viču - ej Bosanac
i baš dobro pričaš. rukuju se 

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 10:23 pm

Što je babi milo to joj se i snilo: Bosanci, Bogumili, Građani... smehsmeh rlol rlol 

[/color]
Ako nešto znači i na mene viču - ej Bosanac
i baš dobro pričaš. rukuju se 

Ti i jesi Bosanac, htio to ili ne  smehsmeh rlol rlol rlol tesim te 

A sto se babi snilo, snilo joj se iz istorije, so macku o rep, isto ko i taj popis trenutni:))))) Haman ko i onaj 1991 kad je pola jedinog pravoslavnog groblja osvanulo medju glasacima u BL  trtrr smehsmeh rlol rlol rlol rlol rlol 
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 10:34 pm

Ako smo završili s prepucavanjima nacionalnog tipa i s istorijskim čitankama da se vratimo temi.

Uzmimo razgovora radi da svih 30 iz uvodnog posta jesu Srbi. Da li u grupu koju čine jedan Veliki Vezir (drugi čovek Imperije) lični prijatelj jednog Američkog predsednika u trenutku kad je ta USA bila najjača sila zemalja pobednika u Velikom ratu, jedan sportista koji je proglašen za sportistu Sveta (Mehmed paša, Pupin i Đoković) spada i Željko Joksimović.

Na koga ili čega imenovani Joksimović ima uticaj. To je odgovor koji mene baš zanima. U kom svetski poznatom časopisu je bio na naslovnoj strani, kojeg značajnog političkog faktora u svetu može da okrene telefonom ... OTKUD OVAJ LIK na spisku s ljudima koji definitivno jesu ostavili trag u oblastima kojima se bave.

Poslednji izmenio ZoxZoja dana Uto Jan 14, 2014 10:43 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 10:37 pm

Pa pobijedio covek na Euroviziji, znas ti koji je to uspjeh?! Srbija onda fajn istresla pare koje nije ni imala da ugosti paradu sljedece godine, da se kaze nesto  trtrr 

E to je ekonomija 101.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 10:41 pm

Pa pobijedio covek na Euroviziji, znas ti koji je to uspjeh?! Srbija onda fajn istresla pare koje nije ni imala da ugosti paradu sljedece godine, da se kaze nesto  trtrr 

E to je ekonomija 101.

Tip je ZAMALO pobedio na Evrovizij. Gledao je u miraz onoj Ukrajinki Ruslani. Pobedila je par godina kasnije Marija Šerifović. On je vodio tu manifestaciju kad je bila kod nas (prilično neuspešno ako se dobro sećam).

Znači još se traži odgovor kako i na koga je to Joksimović uticajan.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    Uto Jan 14, 2014 10:42 pm

Nisam sigurna da je pobijedio,zar to nije bilo 2. mjesto na Eurosongu.
Ma nek je i prvo...ne zasluzuje ni jedan pjevac da se nadje medju "srpskom elitom"...i tu bi bilo mnogo vecih imena,kad bi i cinili znacajne ljude za istoriju Srbije.
Bez ironije,to su u svakom slucaju Mladic,Milosevic,Arkan....za njih se culo u svijetu...krojili su dio istorije.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji    

Nazad na vrh Ići dole

Pogodite ko je "upao" među 30 najuticajnijih Srba u istoriji
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Ima neka tajna veza

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SRBIJA-
Skoči na: