DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Koliko su Srbi zaista pametni?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 8:41 pm

First topic message reminder :

Ova rang lista će vas razočarati

Sa prosečnim koeficijentom inteligencije 89, Srbi se nalaze na 18. mestu rang liste koja obuhvata 113 zemalja sveta, pokazalo je nedavno objavljeno istraživanje. Prema podacima iznetim u ovoj listi, ispred nas su sve bivše jugoslovenske republike.

Teško da bi bio ponosan na rezultate svoje nacije: Nikola Tesla
Na listi koju predvodi Singapur sa prosečnim IQ 108, a slede Južna Koreja sa 106 i Japan sa 105, u regionu se najbolje "plasirala" Slovenija, na 11. mestu sa prosečnim koeficijentom 96. Iza nje su Bugarska na 14. sa 93, Grčka na 15. sa 92, Makedonija na 16. sa 91, dok Albanija, BiH i Hrvatska dele 17. poziciju sa prosečnim IQ 90.

1.  Sigapur 108
2.  Južna Koreja 106
3.  Japan 105
4. Italija 102
5. Island, Mongolija 101
6. Švajcarska 101
7. Austrija, Kina, Luksemburg, Holandija, Norveška, Velika Britanija 100
8. Belgija, Kanada, Estonija, Finska, Nemačka, Novi Zeland, Poljska, Švedska 99
9. Andora, Australija, Češka, Danska, Francuska, Mađarska, Litvanija, Španija, SAD 98
10. Belorusija, Malta, Rusija, Ukrajina 97
11. Slovenija 96
16. Makedonija 91
17. Albanija, BiH, Hrvatska 90
18. Srbija 89
43. Ekvatorijalna Gvineja 46

Jelte Vičerts
Ovu listu, koja je objavljena na portalu Photius.com, sastavio je na osnovu desetogodišnjeg rada tim istraživača koji čine britanski psiholog Ričard Linn, finski politikolog Tatu Vananen i holandski psiholog Jelte Vičerts. Oni su prikupili i analizirali studije o inteligenciji stanovništva iz 113 zemalja sveta i u skladu sa tim ih i rangirali.

Iako poslednja u odnosu na ostale eks-Ju republike, Srbija se našla daleko ispred začelja ove lestvice, na kom je, sa prosečnim koeficijentom 46, Ekvatorijalna Gvineja.
www.blic.rs

Iskreno ja sam iznenadjena ovom anketom.
Prosto mi nije logicno da narod koji je iznedrio niz genijalaca ima tako nizak IQ ?!
Pa se pitam, ko li su ljudi koji su im bili uzorci i gde li su vrsili ispitivanja ?
Negde u nekoj nedodjiji ili je stvarno tako ?
Sta vi mislite  ?
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:31 pm

trtrr trtrr trtrr trtrr trtrr 

Odo slikat cojeka hahahahahahahahahahahahahahahahaha
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:56 pm

Doli,provaljujes se...sistem skolovanja nas...bivse Yu je daleko iznad cijele Evrope...e sad sto ti nisi moguce ucio,pa imao problema,to je drugo.Znao se prepoznati i taleni,pa su bile sekcije ,kruzoci,horovi...,razna takmicenja...mnogo toga za podstrek ucenika.Imali smo opste znanje...sto veli Zox,Amer ne moze ni nakon sat da nadje Bosnu,a mi smo u sekundi znali gdje je Jang,pustinja Tobi ili neko ostrvo Tihog okeana...ipak je to neko osnovno znanje koje ni jedan kontinent nema.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com Na mreži
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 10:04 pm

Ma sad vi to malo pretjerujete, cuj nje, osnovno znanje.

Sa disciplinom i zdravim umom moze se dosta postici, mi balkanci nemamo disciplinu, ispadamo iz tog programa.
A u ostalome, ako je tako, zasto neradimo onda u nekim velikim industrijskim tvrtkama ili univerzitetima itd..

Ma balkanska posla  :329340: 
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 10:13 pm

Dolinac ::

Sa disciplinom i zdravim umom moze se dosta postici, mi balkanci nemamo disciplinu, ispadamo iz tog programa.
A u ostalome, ako je tako, zasto neradimo onda u nekim velikim industrijskim tvrtkama ili univerzitetima itd..

Doli gle čuda čovek (godinu dana stariji od mene) koji je završio istu osnovnu školu koju i ja. Koji je, kako ti tvrdiš učio samo propagandu o Bošku Buhi, danas radi kao elektroinženjer u Philips-u i to na prilično visokom mestu. Nešto sumnjam da mu poslodavac plaća da im priča o Titu i Partiji. Mada među kolegama ima status odličnog turističkog vodiča kad negde službeno putuju. Možda zato što ga je nastavnica likovnog davila reprodukcijama iz Luvra. Što je na časovima istorije naučio ko je Admiral Nelson čija bista je u londonu ... Doli naše generacije ko je hteo da uči i napreduje imao je šansu ko nije taj je i ovde radio na fabričkoj traci isto kao i u Nemačkoj.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 10:26 pm

ZoxZoja ::

Doli gle čuda čovek (godinu dana stariji od mene) koji je završio istu osnovnu školu koju i ja. Koji je, kako ti tvrdiš učio samo propagandu o Bošku Buhi, danas radi kao elektroinženjer u Philips-u i to na prilično visokom mestu. Nešto sumnjam da mu poslodavac plaća da im priča o Titu i Partiji. Mada među kolegama ima status odličnog turističkog vodiča kad negde službeno putuju. Možda zato što ga je nastavnica likovnog davila reprodukcijama iz Luvra. Što je na časovima istorije naučio ko je Admiral Nelson čija bista je u londonu ... Doli naše generacije ko je hteo da uči i napreduje imao je šansu ko nije taj je i ovde radio na fabričkoj traci isto kao i u Nemačkoj.

Ma znam za to, neki su imali izbora neki nisu. Morali ostat doma, baka,majka sami bolesni itd.
Ima i preko vitamin B, jel preko veze udju u neku malo veci polozaj itd.

U vezi sanse neslazem se, sve zavisi koje nacionalnosti si pripadao. Opet kazem za Bosnu mogu to reci, pogotovo za Banovina-posavska.

Bilo kako bilo, samo ucenje dovodi napredak, sve ostalo je sreca.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 10:28 pm

Doli,bilo bi lijepo da se maknes s ove teme,ne mogu ti zabraniti ali ne dizi zivac ozbiljnim forumasima.

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 10:32 pm

. Doli naše generacije ko je hteo da uči i napreduje imao je šansu ko nije taj je i ovde radio na fabričkoj traci isto kao i u Nemačkoj.
Upravo tako .
I ne samo to -zagrebački ,beogradski i novosadski univerzitet ,tj diplome su bile priznate u celom svetu (za razliku od Sarajeva i Prištine )
E sad je druga priča .6000 eu diploma ako ti je pošalju poštom ,5000 ako dođeš po nju -da biraš zvanje ,"privatni" fakulteti.
Kad je Goga Sekulić "diplomirala "ekonomiju ,Nata Bekvalac "predaje "na Megatrendu ,Toma i njemu slični "diplomiraju" i magistriraju -o kakvom "znanju "mi tu pričamo ?
Naša inteligencija i mladost je davno van zemlje ,i nije nikakva "antisrpska" zavera što nam je ocena takva .
Zaboraviste skandal sa prijemnim ispitima za srednje škole ?
A to godinama tako ide na "mufte" i prevaru ,a bez znanja .

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 10:37 pm

Astra ::
Doli,bilo bi lijepo da se maknes s ove teme,ne mogu ti zabraniti ali ne dizi zivac ozbiljnim forumasima.

1. Tko si ti da maknes nekoga sa foruma tj. teme?

2. Od kud tebi da ja dizem ozbiljnim forumasima zivce?

Ako zelis ovdje neku diktakturu voditi, vodi je,ali sorry bez mene ces je voditi.

Ovo je vec X puta kako me atakiras sa takvim pisanim izjavama da se maknem ili slicno.
Pitam se po koji puta, kako ti uopce mozes se pogledati u ogledalo a da ne pocrvenis?
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 10:56 pm

Danubius ::
. Doli naše generacije ko je hteo da uči i napreduje imao je šansu ko nije taj je i ovde radio na fabričkoj traci isto kao i u Nemačkoj.
Upravo tako .
I ne samo to -zagrebački ,beogradski i novosadski univerzitet ,tj diplome su bile priznate u celom svetu (za razliku od Sarajeva i Prištine )
E sad je druga priča .6000 eu diploma ako ti je pošalju poštom ,5000 ako dođeš po nju -da biraš zvanje ,"privatni" fakulteti.
Kad je Goga Sekulić "diplomirala "ekonomiju ,Nata Bekvalac "predaje "na Megatrendu ,Toma i njemu slični "diplomiraju" i magistriraju -o kakvom "znanju "mi tu pričamo ?
Naša inteligencija i mladost je davno van zemlje ,i nije nikakva "antisrpska" zavera što nam je ocena takva .
Zaboraviste skandal sa prijemnim ispitima za srednje škole ?
A to godinama tako ide na "mufte" i prevaru ,a bez znanja .

Dani na ovoj strani pri vrhu moj post o školstvu u Srbiji. Pomenula sam im i Malu maturu i Natašu istina bez imenovanja nego samo kao "pevaljku" ... I ne smatram da je biti oko dvadesetog mesta u ovakvom rangiranju ikakva antisrpska zavera. Iskreno rečeno znajući koliko nam je pametnih ljudi otišlo, kako se preostala pamet tretira ovakvi rezultati su više nego dobri.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 11:01 pm

Ako zelis ovdje neku diktakturu voditi, vodi je,ali sorry bez mene ces je voditi.

Ovo je vec X puta kako me atakiras sa takvim pisanim izjavama da se maknem ili slicno.
Pitam se po koji puta, kako ti uopce mozes se pogledati u ogledalo a da ne pocrvenis?

Opet ne citas kako treba ...napisah NE MOGU ti zabraniti,ali da bi BILO LIJEPO.
Samo si lijepo zamoljen.
Zavrsavam sa spamom ovdje i izvinjavam se ucesnicima u diskusiji.

.

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Ned Jan 12, 2014 8:49 am

Opet ne citas kako treba ...napisah NE MOGU ti zabraniti,ali da bi BILO LIJEPO.
Samo si lijepo zamoljen.
Zavrsavam sa spamom ovdje i izvinjavam se ucesnicima u diskusiji.

Astra nemoj mi dizati zivce, citam ja dobro. Zaobidji mene i moje postove, jednostavno igno.
Koji sarkizam se krije.. ne mogu ti zabraniti..ali bilo bi lijepo?!?!?!?!?!To je vec i sadisticko ponasanje, jadna majka nebila.

Ovaj puta cu ti oprostiti, primi je kao zadnju sansu, dovoljno pametna jesi. Nemoram ti nista crtati, zar ne?
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 55
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Ned Jan 12, 2014 9:11 am

... RKLJUŠ!!!
... do mene, do mene, do mene, do mene...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Ned Jan 12, 2014 10:40 am

Dani na ovoj strani pri vrhu moj post o školstvu u Srbiji. Pomenula sam im i Malu maturu i Natašu istina bez imenovanja nego samo kao "pevaljku" ... I ne smatram da je biti oko dvadesetog mesta u ovakvom rangiranju ikakva antisrpska zavera. Iskreno rečeno znajući koliko nam je pametnih ljudi otišlo, kako se preostala pamet tretira ovakvi rezultati su više nego dobri.
Jeste ,sad sam prošao celu temu (jer vidim da se zaoštrava i ide gde ne treba -što sam znao čim sam video naslov)
Elem -naslov je iz naših novina ,kopiran i nije tako stavljen da ikoga iritira .
Iza cele priče o stanju našeg školstva stoji ,naravno-država .
Puni su bili novinski stupci Teodora von Burga ,Srbina ,prvaka sveta u matematici . Čestitke od predsednika Nikolića pa do ko zna koga .
I onda majka kaže da je sama morala da plaća dodatne  časove ,iako je to četvrto zlato koje je momak doneo Srbiji .

I lepo momak šta će -upisao je Oksford ,gde će imati i stipendiju i sve druge uslove za školovanje . Ali je halabuka dignuta , u jeeee,ala smo pametni ,Srbija ,Srbija !

Niko onda i ne primeti ovako nešto :

Učenici u Srbiji potpuno nepismeni BRUKA PROSVETE: Srednjoškolci ne znaju da reše test za osnovce!  link

Nijedan od 600 đaka srednjih škola nije uspeo da uradi test za šesti razred, pokazalo testiranje Instituta za pedagoško istraživanje.

Kakvo znanje imaju svršeni osnovci?  link

"Nažalost, već je postalo uobičajeno da đaci upišu srednju školu, a da imaju problem sa množenjem, sabiranjem velikih brojeva, pisanjem velikog slova, elementarnim poznavanjem istorije i geografije, književnosti.

Podatak da u Srbiji ima oko 80 odsto odličnih i vrlo dobrih đaka je samo lažna slika znanja i postavlja se pitanje ko je zaslužio te ocene - da li veze i poznanstva ili deca svojim znanjem", ističe Antić.

Nepismenih u Srbiji 1,3 miliona   link

Oko 1,3 miliona ljudi u Srbiji potpuno je ili delimično nepismeno. Među njima je oko 250.000 građana koji uopšte ne znaju da pišu, dok preostalih milion delimično ume da čita i piše, ali ne razume pročitani tekst.

Tako da nemamo baš puno zbog čega da se kurč......jer je stvarnost drugačija .
Nismo glupi ,nego nam sistem ne valja ,jer naša deca svoju inteligenciju, stručnost ,kvalitet rada pokažu u inostranstvu-gde dobiju osnovne uslov,i tamo postanu produktivni članovi društva koji dobro žive od svoga znanja i umeća,bilo da su stolari ili kibernetičari .
A ako nismo u stanju da promenimo takav sistem ,e onda jesmo glupi ,a još gluplji ako ne razumemo da je svet otišao puno dalje i da usvajanje znanja danas funkcioniše na drugi način .
Pa svaka pevaljka ,političar ,tajkun svoju decu daju u inostrane škole ,zašto?
Zato što pre svega imaju novca koji uzmu od nas ,i zato što kapiraju kako stvari u svetu funkcionišu .
A nama se potura Miroslavljevo jevanđelje ,Ćirilo i Metodije ,Sveti Sava i slične stvari koje treba da glorifikuju našu pamet ,obrazovanost i kulturu . Svaka čast ,naravno -ali su to priče od pre puno vekova ,istorija ,  a stvarnost je 21 vek ,informatičko doba gde smo mi ,kao narod -zaostali

U Srbiji kompjuter poseduje 59,9 odsto domaćinstava, a internet priključak ima 55,8 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS),no gotovo zanemarljiv procenat ga koristi za sticanje ili proširivanje znanja -nego za igranje i društvene mreže.

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Ned Jan 12, 2014 11:11 am

Tema se rasplinula.
A bilo koji test, koliko god dobar on bio je samo test, život je najbolje merilo.
Počeli smo, dakle, od testiranja a da o metodologiji koja je primenjena ne znamo ništa.

Pozitivni primeri naših genijalaca ne znače da je prosečna "nacionalna" inteligencija velika.
Uostalom, IQ 89 za jednu populaciju koja vekovima živi u uslovima psihoza, ratova, pritisaka, siromaštva...je sasvim zadovoljavajuća, ako je uopšte tačna.
I neko već reče, ne znamo jesu li samo Srbi testirani ili su uzorci stanovnici ovih prostora bez obzira na nacionalnu pripadnost?
Ali, ako ćemo generalno, iz sopstvene spoznaje i percepcije pričati, onda se možemo smatrati pripadnicima inteligentne populacije. Sposobnost održanja i opstanka, snalaženja, u gotovo science fiction uslovima kojima smo izloženi, pa eto bar poslednjih 25 godina, to potvrdjuje.

Evo malo i stručnog mišljenja:

"Na razvoj inteligencije utiču i nasleđe i sredina. Nasleđe određuje minimalni i maksimalni domet intelektualnog razvoja, dok sredina i socijalni uslovi utiču na dostizanje krajnjih mogućnosti. Ranije se smatralo da se inteligencija ne razvija tokom života, da čak i znatno opada u kasnijim godinama. Međutim, novija saznanja ukazuju da broj neurona (nervnih ćelija) ne opada rapidno protekom godina i da se čak stvaraju nove veze između neurona. Na to velikim delom utiče način života, sklonost mentalnoj aktivnosti, rešavanje problema putem uviđanja i sl. Prema Katelu, postoje dve vrste inteligencije: fluidna(biološki data) i kristalizovana(stečena). Dok je razvoj prve brži, ranije dostiže plafon i brže počinje da opada, kristalizovana inteligencija pretežno zavisi od obrazovanja i iskustva (npr.verbalne sposobnosti), pokazuje dužu tendenciju rasta i ne opada skoro do kraja života."

Ali vidi ti SingapurTJane i ove žute, kao da im nadogradjuju hardwere, bog te!!!  :jezzz:

coni
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Ned Jan 12, 2014 11:24 am

... kol'ko sam primetio, nacionalne manjine dižu prosek...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Ned Jan 12, 2014 1:14 pm

John Doe ::
... kol'ko sam primetio, nacionalne manjine dižu prosek...

rasta

hahahahahahahahaah Sad si ne*ebo hahahahahahahahahahaha
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Ned Jan 12, 2014 1:24 pm

Zasto se spominje uopste da li su ispitanici Srbi ili su i drugi narodi uzeti u obzir....pa valjda se prica o inteligenciji SRBIJE,drzave.
Ko garantuje da u CH nisu bas nasi ljudi,drzavljani Ch digli prosjek  smehsmeh 

.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Ned Jan 12, 2014 1:32 pm

Zasto se spominje uopste da li su ispitanici Srbi ili su i drugi narodi uzeti u obzir....pa valjda se prica o inteligenciji SRBIJE,drzave.
Ko garantuje da u CH nisu bas nasi ljudi,drzavljani Ch digli prosjek  smehsmeh 

Pa kako mi to nije palo na pamet! I u Tokiu!  smehsmeh rlol rlol rlol rlol rlol 
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sre Jan 15, 2014 7:53 am

Prof. dr Mića Jovanović: Kome su Srbi glup narod

Poslednjih dana u tabloidnim novinama pojavila se vest da su neka "istraživanja" pokazala da su Srbi najneinteligentniji narod u Evropi.

I niko nije reagovao. Ni Ministarstvo kulture, ni Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, ni Srpska akademija nauka i umetnosti. Ni mnogi drugi, koji bi trebalo da reaguju.

Nije bilo reakcije ni na to, što su pisanja tabloida bila podrugljiva i – reklo bi se – na "liniji" ovih tvrdnji.

A prostora za reagovanje bilo je puno. Naročito što se ovakve tvrdnje, periodično, pojavljuju, a "lansiraju" ih razne poznate i nepoznate evropske "institucije" i pojedinci.

Do nedavno je – čak i iz „ovlašćenog“ ministarstva išla vest da je zvaničan „evropski“ podatak da Srbija ima najmanji procenat visokoškolsko obrazovanih ljudi: samo 4,5 %! I to se ponavljalo, a da niko nije seo i napravio prostu računicu. Naime, samo u ovom trenutku na Beogradskom univerzitetu studira više od 95.000 studenata (jedan od najvećih univerziteta u Evropi). Na ostalim državnim univerzitetima studira bar još 150.000 studenata zajedno. Na svim privatnim univerzitetima ima blizu 50.000 studenata. Dakle, ukupan broj studenata u Srbiji, u ovom trenutku, procenjuje se na blizu 300.000! Ako se ovom broju doda broj naših studenata u inostranstvu, taj broj je značajno veći.

Dalje, Beogradski univerzitet upisuje 15.500 studenata svake godine, a ostali državni univerziteti nešto ispod 20.000 studenata. Broj novoupisanih studenata na sve privatne univerzitete je oko 18.000 godišnje. Kada se na ovaj broj dodaju magistranti i doktorandi, onda se može govoriti o broju od blizu pola miliona studenata u Srbiji, u ovom trenutku! Ako je broj punoletnih stanovnika 6.770.000, onda je samo procenat akademskih građana blizu 8 %. Sa diplomiranim studentima taj broj se penje na 10-11 %! Dakle, nema ni govora da je sramni podatak od 4,5 % - tačan!

Ko lansira ovakve podatke?

Pre svega, neke evropske organizacije iz, Srbiji tradicionalno - neprijateljskih zemalja. Neću da ih pominjem, zbog našeg „puta u Evropsku uniju“, mada je krajnje vreme da ih neko pomene.

Na drugom mestu su naši bivši susedi i braća iz perioda „bratstva i jedinstva“, sa kojima smo imali teške godine u prvoj polovini devedesetih. „Braća“ su i tada, a i sada, pokazala veliki smisao za „politički marketing“, ili – bolje rečeno – gebelsovsku političku propagandu. Unižavaju nas planski i sistematski, gde god to mogu.

Na trećem mestu su „petokolonaši“. Usred Beograda funkcionišu razne nevladine organizacije, forumi, otvorena društva, borci za „demokratiju“, koji su – pre svega – srbomrsci. Omalovažavajući Srbe, oni zarađuju velike pare od raznih evropskih fondova. Štaviše, „liderima“ ovih organizacija dodeljuju se razna inostrana odlikovanja, gde, ubedljivo, prednjači francuska „Legija časti“. E, pa – svaka čast!

A mi nikako da sve njih podsetimo da su Srbi dali jednog Teslu, pa Pupina, Milutina Milankovića, Jovana Cvijića... Zatim, da Srbi imaju i Ivu Andrića i Dobricu Ćosića. I mnoge druge. Dalje, da je Srbija, godinama, jedan od najvećih „izvoznika“ visokoobrazovanih stručnjaka u zemlje Evrope u SAD i Kanadu.

Pomenuti tabloidi „podgrevaju“ sumanutu ideju o „glupim Srbima“ pišući, gotovo isključivo, o estradi, o raznim „oro“ starletama, stavljajući na naslovnice glupave svađe polupismenih folk i turbofolk pevača, novih i starih „zvezda“, maloletnih balavaca, koji se zaručuju, takođe maloletnim balavicama... Gotovo niko ne piše o blistavim ličnostima iz sveta nauke, uglednim profesorima Medicinskog fakulteta u Beogradu, od kojih su mnogi na čelu značajnih evropskih i svetskih udruženja. Retko ko se seti naših velikih imena u arhitekturi, naših proslavljenih pozorišnih i filmskih glumaca. A šta je sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti? Sve sami šampioni. Ne zna se ko je bolji. Na žalost, potpuno zaboravljeni od strane medija.

Na kraju, da se osvrnem i na nedavno testiranje srpske dece, u okviru nekakvog (opet) evropskog projekta. Srpska deca, opet, pri dnu tabele. Pa, dokle više? Dajte da mi, ovde u Srbiji, testiramo njihovu, „evropsku“ decu. Kladim se – ta deca bila bi na dnu tabele. Čak, na dnu dna.

Dajem sebi slobodu da, posle 38 godina nastavničke karijere na raznim univerzitetima, sebe smatram kompetentnim da dajem ovakve ocene. Naime, predavao sam studentima u Srbiji, ali i u Engleskoj, Francuskoj, Japanu, Južnoj Koreji, itd.

Teško je davati uopštene ocene, što je, na žalost, kada su Srbi u pitanju – u inostranstvu uobičajeno, ali ja ću – da bih bio „na liniji“ inostrane „metodologije“ ocene inteligencije naroda – da se poslužim njihovom metodom. Dakle, primetio sam da omladina u gorepomenutim evropskim zemljama – nema visok stepen razvijenosti tzv. „apstraktnog mišljenja“, odnosno da teško vidi nešto što je „sa one strane stvarnosti“. Ono što je „na stolu“, pred očima, to još i shvataju. Van toga, jako teško.

Nasuprot njima, već 38 godina primećujem izrazitu sklonost ka „apstraktnom mišljenju“ mnogih generacija studenata, kojima sam predavao ovde u Srbiji. Posebno, poslednjih godina. Valjda je muka naterala mlade ljude u našoj zemlji da razvijaju kreativnost, da uče, da investiraju u sebe. Da postavljaju mudra pitanja, da učestvuju u razrešavanju problema. Omladina u Srbiji ne reaguje na mediokritetske „testove inteligencije“, pošto su oni i pravljeni za mediokritete, a ne za nadprosečnu srpsku omladinu. Mladi ljudi u Srbiji su odavno rešili sve „testove inteligencije“. Odavno su shvatili da su ti testovi postali stereotipi na Internetu i da – ako ih ponoviš dva do tri puta – lako ćeš dostići IQ od 160! E, ovakvim testovima narodi Evropske unije proglašavaju svoju decu i omladinu super-inteligentnim bićima. Srpskoj omladini oni nisu potrebni. Njihova kreativnost, inteligencija i hrabrost u rasuđivanju – vidljivi su „golim okom“ na svakom koraku i na svakom mestu: pobeđuju na svetskim i evropskim takmičenjima u matematici, govorništvu, informatici... A to Evropa i svet – namerno ignorišu.

Izvor: Pressonline

E moj Profesore, kako nismo reagovali?? Odmah se podigao forum na noge:)) I ne uzbudjujte se mnogo, uvek će biti zečeva koji će zapišavati Srbiju. Pametni ljudi ne reaguju na ovakve tabloidne gluposti, pa ne znam zašto ste se i Vi uopšte javili. Kao da se nekome pravdate?? Nema potrebe, psi laju karavani prolaze a svako zna sebe i svoje koliko su i da li su pametni i inteligentni.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sre Jan 15, 2014 11:42 am

top88 top88  od reci do reci..
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sre Jan 15, 2014 2:44 pm

... mis'iiim... očito je da prof. dr. Mića i nije baš mLogo bistar kada odgovara žutoj štampi... dalje, koristi takvu terminologiju da je to čudo jedno... prvo si prozvao institucije, zatim si povadio tradicionalne kečeve iz rukava a onda klasično objasnio teoriju zavere i na najbolji način objasnio kako da povećam IQ... alal ti kurac na patriotizmu, te ćemo to uzeti u obzir na sledećim izborima... i dalje prati žutu štampu i pokaži nam kako da podignemo rejting u svetu...
... jebiga, odlutale su mi misli... Džizas, kako sam gluMpav...
... elem, 90% nji', koji zavrže fax, brže bolje pakuju kofere da odu iz ove zemlje... glup je ovaj narod... ne može ni pamet da sačuva...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sre Jan 15, 2014 8:20 pm

Samouka ::
Prof. dr Mića Jovanović: Kome su Srbi glup narod

Poslednjih dana u tabloidnim novinama pojavila se vest da su neka "istraživanja" pokazala da su Srbi najneinteligentniji narod u Evropi.

Ko lansira ovakve podatke?

Pre svega, neke evropske organizacije iz, Srbiji tradicionalno - neprijateljskih zemalja. Neću da ih pominjem, zbog našeg „puta u Evropsku uniju“, mada je krajnje vreme da ih neko pomene.

Na drugom mestu su naši bivši susedi i braća iz perioda „bratstva i jedinstva“, sa kojima smo imali teške godine u prvoj polovini devedesetih. „Braća“ su i tada, a i sada, pokazala veliki smisao za „politički marketing“, ili – bolje rečeno – gebelsovsku političku propagandu. Unižavaju nas planski i sistematski, gde god to mogu.

Na trećem mestu su „petokolonaši“. Usred Beograda funkcionišu razne nevladine organizacije, forumi, otvorena društva, borci za „demokratiju“, koji su – pre svega – srbomrsci. Omalovažavajući Srbe, oni zarađuju velike pare od raznih evropskih fondova. Štaviše, „liderima“ ovih organizacija dodeljuju se razna inostrana odlikovanja, gde, ubedljivo, prednjači francuska „Legija časti“. E, pa – svaka čast!

Javiće se sami. smehsmeh 

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Čet Jan 16, 2014 1:23 pm

E moj Cojle, to nije samo trend, to je Megatrend . :329340: :329340: 
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Čet Jan 16, 2014 1:25 pm

John Doe ::

... elem, 90% nji', koji zavrže fax, brže bolje pakuju kofere  da odu iz ove zemlje... glup je ovaj narod... ne može ni pamet da sačuva...[/b]
rasta

A "ostali" se pridruze pracenju zute stampe hahahahahahahahahahahahahaha

Tragedija vrazijeg kruga;)
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Čet Jan 16, 2014 10:06 pm

Ne brinite sad će Vlada da napravi tender pa će Mića megasega da pobedi pa će svima da nam na kućnu adresu pošalju nedostajuće menagger diplome. Pa nek crknu dušmani kad mi budemo imali 108% visokoobrazovanih s diplomom fakulteta "završi i pali" trendMega.

Ovde sad treba onaj smajli koji povraća na ove dubokomislene poruke Miće the proizvodimo doktore nauka brže nego Fiat automobile. Onaj smajli kojeg ne mogu da nađem nikako.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   

Nazad na vrh Ići dole

Koliko su Srbi zaista pametni?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 3 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» Sauna
» Piletina
» Ishrana za zdravo srce i krvne sudove.....
» O metabolizmu....
» OPREZNO DO VITKE LINIJE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SRBIJA-
Skoči na: