DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Koliko su Srbi zaista pametni?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 8:41 pm

First topic message reminder :

Ova rang lista će vas razočarati

Sa prosečnim koeficijentom inteligencije 89, Srbi se nalaze na 18. mestu rang liste koja obuhvata 113 zemalja sveta, pokazalo je nedavno objavljeno istraživanje. Prema podacima iznetim u ovoj listi, ispred nas su sve bivše jugoslovenske republike.

Teško da bi bio ponosan na rezultate svoje nacije: Nikola Tesla
Na listi koju predvodi Singapur sa prosečnim IQ 108, a slede Južna Koreja sa 106 i Japan sa 105, u regionu se najbolje "plasirala" Slovenija, na 11. mestu sa prosečnim koeficijentom 96. Iza nje su Bugarska na 14. sa 93, Grčka na 15. sa 92, Makedonija na 16. sa 91, dok Albanija, BiH i Hrvatska dele 17. poziciju sa prosečnim IQ 90.

1.  Sigapur 108
2.  Južna Koreja 106
3.  Japan 105
4. Italija 102
5. Island, Mongolija 101
6. Švajcarska 101
7. Austrija, Kina, Luksemburg, Holandija, Norveška, Velika Britanija 100
8. Belgija, Kanada, Estonija, Finska, Nemačka, Novi Zeland, Poljska, Švedska 99
9. Andora, Australija, Češka, Danska, Francuska, Mađarska, Litvanija, Španija, SAD 98
10. Belorusija, Malta, Rusija, Ukrajina 97
11. Slovenija 96
16. Makedonija 91
17. Albanija, BiH, Hrvatska 90
18. Srbija 89
43. Ekvatorijalna Gvineja 46

Jelte Vičerts
Ovu listu, koja je objavljena na portalu Photius.com, sastavio je na osnovu desetogodišnjeg rada tim istraživača koji čine britanski psiholog Ričard Linn, finski politikolog Tatu Vananen i holandski psiholog Jelte Vičerts. Oni su prikupili i analizirali studije o inteligenciji stanovništva iz 113 zemalja sveta i u skladu sa tim ih i rangirali.

Iako poslednja u odnosu na ostale eks-Ju republike, Srbija se našla daleko ispred začelja ove lestvice, na kom je, sa prosečnim koeficijentom 46, Ekvatorijalna Gvineja.
www.blic.rs

Iskreno ja sam iznenadjena ovom anketom.
Prosto mi nije logicno da narod koji je iznedrio niz genijalaca ima tako nizak IQ ?!
Pa se pitam, ko li su ljudi koji su im bili uzorci i gde li su vrsili ispitivanja ?
Negde u nekoj nedodjiji ili je stvarno tako ?
Sta vi mislite  ?
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
cojle
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 5:00 pm

Lakota ::

Ne znam koga racunas u precane,ali da ljudi sa svih strana gravitiraju ka Bgd. to stoji..

Upravo... sve to većinom potomci Jugoslovena - Europejci. rukuju se
Slabo nešto Srba tamo imade. smehsmeh 

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 5:05 pm

cojle ::
Sibila_ ::

samo što su ovi pametniji mahom u dijaspori :jezzz: 

U mom kraju sve što nije završilo Osnovnu školu otišlo je u dijasporu. tesim te 

Ne daj Bože da nam i njih ubace u prosek. smehsmeh  rlol  rlol 

To nekad...u tvoje vrijeme masovnih migracija nepismenih...bogami,danas se traze mozgovi.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 5:10 pm

Ne znam koga racunas u precane,ali da ljudi sa svih strana gravitiraju ka Bgd. to stoji..

Upravo... sve to većinom potomci Jugoslovena - Europejci. rukuju se
Slabo nešto Srba tamo imade. smehsmeh 

Cojle ja se ne bi po nacionalnom pitanju kačila s jednom Prečankom. A o tome ima li Srba OVDE nemoj na ovoj temi jer nije to tema. Podsećanja radi samo prva Bogoslovija, prva Gimnazija, preteča Akademije - Matica srpska su tekovine tih nesrpskih prečana. Mislim možda nam IQ nije na nivou vašeg al zdrave seljačke pameti i razuma imamo dovoljno.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 5:14 pm

Astra ::

To nekad...u tvoje vrijeme masovnih migracija nepismenih...bogami,danas se traze mozgovi.

Šta bi se desilo kad bi naša dijaspora štrajkovala? booored 

Austriju bi zatrpalo komunalno đubre, zapušila bi se Nemačka kanalizacija, ostale bi nepočišćene Švajcarske bolnice i Francuske kuhinje ne bi gulile krompir...  99i 

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 5:26 pm

Zaboravio si Svedsku,Dansku...pa preko okeana...nego,da,u pravu si...nasi ljudi su masovno migrirali svojevremeno bjezeci od lopate i motike,pa to nastavili da rade po Evropi...ali njihova djeca,potomci istih tih Srba,Bosanaca...nasih ljudi su postajali doktori,advokati,menadzeri,arhitekti...jer nas covjek je kopao buducnost svojoj djeci..ne samo kanalizaciju Svabi.
Samo jos jedan dokaz da mu nase nebo nije dalo sansu da bude skolovan i pametan...a cim se ukazala prilika,zablistao je.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 5:39 pm

I treba da im kažete hvala.Ta ostadoše vam u Srbiji samo visoko obrazovani i pametni ljudi. :)
Da ne bi dijaspore, imali biste nepismene ili polupismene građane zbog kojih bi rezultati  bili daleko lošiji od trenutnih.

Ovako... zadovoljni svi i vi tamo, a i ovi 'vamo  :pušač:

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
cojle

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 5:39 pm

Pre svega je važno osloboditi se opasnih zabluda da su Srbi po nečemu izuzetni.
Nit su potentniji nit su pametniji od drugih, samo su možda blesaviji jer su izgubili nacionalnu ELITU.
I ne možete sada na prečac očekivati neki zapaženiji rezultat ako je opšti nivo društvene zajednice na nivou vegetiranja. 99i 

Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 5:50 pm

bosankaa ::

I treba da im kažete hvala.Ta ostadoše vam u Srbiji samo visoko obrazovani i pametni ljudi. :)
Da ne bi dijaspore, imali biste nepismene ili polupismene građane zbog kojih bi rezultati  bili daleko lošiji od trenutnih.

Šalu i demagogiju na stranu ali gde zapažate eventualnu srpsku izuzetnost? booored 

Za Srbiju sami znamo, jad i beda. Da imamo kapacitete i institucije imali bi i neku izvesnost kuda plovi ovaj brod.
A dijaspora?
Navedite mi ijedan slučaj da je u bilo kojoj drugoj zemlji srpska dijaspora respektibilan faktor.
Pojedinačni uzleti nisu pravilo za kićenje.
Znači, pokrijmo se kao nacija po ušima i priznajmo brodolom.
IQ je samo sindrom nacionalne katastrofe. 99i 

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 6:30 pm

Ovi testovi uopste i nisu tema koliko su Srbi pametan narod...Na forumu postoji tema pod nazivom Pisa testovi ( Kijara, ljubazno te molim, nadji je)  sa istom tematikom.
Testovi se rade se u 65 zemalja, i vec godinama su na vrhu  djaci iz istocne Azije, a celo drzi Sangaj.
Razlog za njihove uspehe je "neshvatljiva ambicioznost obrazovnog sistema", kaže stručnjak za obrazovanje OECD (Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj).... i u tom grmu lezi zec..A ova prepucavanja o tome ko je pametniji i koliko je cisto naklapanje...
Pa jos dijaspora, ili domaci  smehsmeh  Ua! A da se mi svi premerimo,znam ja dobre metode,  pa da vidimo gde ce da prevagne?  smehsmeh

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 6:44 pm

Sonia mislim da smo različitim rečima rekle istu stvar. IQ je potencijal koji svaki pojedinac ima. Stepen iskorištenosti istog zavisi od mnogih faktora. Normalno da se Azijske države i Skandinavija nalaze u vrhu svih ovakvih testova jer ulaganje u obrazovanje i to u konstruktivno i primenjivo obrazovanje im je veliko.

Da bi došli do "nacionalnog" IQ tu bi prvo morali da razgraničimo masu drugih stvari tipa šta bi podrazumevali u ovom konkretnom slučaju pod Srbi. Da li pasoš tj državljanstvo ili ono kako se izjašnjavaš ili da radimo genske testove ...

Ovakva testiranja i rang liste, meni bar, služe da provedem neko vreme u razmeni misli s vama ovde. Nekom drugom (čitaj Ministarstvo prosvete, Ministarstvo za rad i socijalna pitanja, Prosvetna zajednica i još masa državnih institucija i strukovnih udruženja) bi moglo da posluži kao jedan od parametara šta bi mogli da korigujemo u svom sistemu pa da se približimo Skandinavcima. Meni lično skandinavski model školovanja zvuči bolje od azijskog po onom što sam uspela da saznam tj pročitam.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 8:12 pm

bosankaa ::

Šalu i demagogiju na stranu ali gde zapažate eventualnu srpsku izuzetnost? booored 

Za Srbiju sami znamo, jad i beda. Da imamo kapacitete i institucije imali bi i neku izvesnost kuda plovi ovaj brod.
A dijaspora?
Navedite mi ijedan slučaj da je u bilo kojoj drugoj zemlji srpska dijaspora respektibilan faktor.
Pojedinačni uzleti nisu pravilo za kićenje.
Znači, pokrijmo se kao nacija po ušima i priznajmo brodolom.
IQ je samo sindrom nacionalne katastrofe. 99i 

Ti budi sretan da si Bosanac  trtrr smehsmeh rlol rlol rlol rlol rlol 

A po temi: skoro svaki Srbijanac kojeg poznajem ovdje je fakultetski obrazovan, sa iznimno dobri zaposlenjem:) A zamisli nije ovdje duze od 20 godina:) Djecu da ne pominjem:)

Ako to nije "kolektivno" blistanje, ne znam sta je onda:))))))))
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 8:25 pm

Moram samo da napomenem jednu stvar.Zavrsiti fakultet ne znaci izuzetnu inteligenciju.Fakultetsko zvanje moze da dobije svako ko je prosecne inteligencije,ukoliko vredno uci.
A i pogledajte malo te razlike u koeficijentima,ako je Singapur i Azija sa tim super programom na 108,mi tu 90 sa ocajnim ,pa kad to uporedim mi smo oooodlicni..
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 8:44 pm

Od kada je skolski sitem u Srbiji ocajan? Ako ima imalo ostataka starog sistema, jedan od boljih je u svijetu.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 8:47 pm

..pa zakljucih iz gornjih postova,Pisa testova i slicno..
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 8:53 pm

Rezultati testova inteligencije nema veze sa kvalitetom obrazovnog sistema:)
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 8:56 pm

http://danubius.bestoforum.net/t9595-pisa-testovi?highlight=Pisa+testovi

evo vam Pisa testovi..(nisam bila na forumu-sad videh)

jeste se razmahali...  top88 
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 8:58 pm

AstrinaKomsinica ::

..nemoj meni..znam ja to..:)
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 8:58 pm

Da odgovorim obema a da ne citiram 5-6 postova. Školski sistem u Srbiji je još uvek nalik na onaj stari iz Yuge ali se uspešno trude da ga unište. Sistem ocenjivanja gde je svaki treći đak Vukovac, gde s testovi za Malu maturu kupuju na ulici i slične stvari uspešno rade na razbijanju i ono malo što valja u Srbiji. O nazovi fakutetima SegaMegaSingidunum gde su asistenti pevaljke koje dve prostoproširene u intervjuu ne sastavljaju ne vredi trošiti reči.

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:02 pm

E to je vec velika steta. Onaj stari obrazovni sistem je temelj znanja, opsteg znanja, skoro pa jedinstven u svijetu. Mislim da se samo par azijskih zemalja mogu pohvaliti takvim opstim znanjem.

Steta.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:06 pm

ZoxZoja ::

Da odgovorim obema a da ne citiram 5-6 postova. Školski sistem u Srbiji je još uvek nalik na onaj stari iz Yuge ali se uspešno trude da ga unište. Sistem ocenjivanja gde je svaki treći đak Vukovac, gde s testovi za Malu maturu kupuju na ulici i slične stvari uspešno rade na razbijanju i ono malo što valja u Srbiji. O nazovi fakutetima SegaMegaSingidunum gde su asistenti pevaljke koje dve prostoproširene u intervjuu ne sastavljaju ne vredi trošiti reči.

Zox...najjača si... top88 
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:09 pm

E to je vec velika steta. Onaj stari obrazovni sistem je temelj znanja, opsteg znanja, skoro pa jedinstven u svijetu. Mislim da se samo par azijskih zemalja mogu pohvaliti takvim opstim znanjem.

Steta.

To sam i ja tvrdila onomad negde na onoj temi o obrazovanju..
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:10 pm

ZoxZoja ::

Znanje i ucenje nema nista sa intelegencijom. Sto se tice skolskog sistema bivse Yugoslavije. Ucilo se samo o propagandama, partizani, Bosko Buha itd.

Ako  nastavnica ili nastavnik nije ti bio u rodu ili komsiluku, lose si prolazio,jako lose.
U Bosni je tasko bilo, e sad u drugim republikama neznam kako je bio skolski sistem. :329340:
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:18 pm

Dolinac ::

Znanje i ucenje nema nista sa intelegencijom. Sto se tice skolskog sistema bivse Yugoslavije. Ucilo se samo o propagandama, partizani, Bosko Buha itd.

Ako  nastavnica ili nastavnik nije ti bio u rodu ili komsiluku, lose si prolazio,jako lose.
U Bosni je tasko bilo, e sad u drugim republikama neznam kako je bio skolski sistem. :329340:

Doli, poslije 4tog osnovne ucili su se i drugi rpedmeti sem prirode i drustva ahaahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha Vristim haahhahahahahaha
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:23 pm

Dolinac ::

Prvo da se ne složi s tvojm konstatacijom da znanje i učenje nemaju veze s inteligencijom. Imaju još kakve jer tvoj potencijal za fiziku recimo određuje koliko truda moraš da uložiš da bi savladao tu nauku. Mada u mom postu i nije bilo reči o tome nego da sistem ocenjivanja danas u Srbiji ne valja.

Doli ne znam po kom programu si ti učio ali po godinama rekla bih po istom po kom sam i ja a i većina komentatora ovde. Istina je da smo u nekom delu učili i propagandu "Tito, partija ..." ali stvarno preteruješ kad kažeš da smo SAMO to učili. Ja se nešto sećam i lektire koja je obuhvatala epsku poeziju (par vekova pre Boška Buhe), knjige iz svetske književnosti od Marka Tvena do Dostojevskog (zavisno od uzrasta). Vrlo dobro se sećam karte Evrope, karte sveta na časovima geografije gde smo učili i bespotrebne stvari kao što je tonaža ulovljene ribe u Obali slonovače ali retko ko od nas će Amazon tražiti u Aziji.

I da, meni ni jedan nastavnik nije bio ni rođak ni komšija a bila sam odlikaš. Istina nikad 5:00 jer sam "malo" kuburila s veštinama (fizičko) i umetnostima (likovno i muzičko). Jedan od najboljih đaka mog razreda je bila devojčica čiji je otac bio poljoprivrednik a majka imala 7 razreda osnovne škole. Bez ikakve protekcije samo svojim znanjem.

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 9:29 pm

Zox cast izuzetcima, ali u Bosni tako bilo.

Prvo da se ne složi s tvojm konstatacijom da znanje i učenje nemaju veze s inteligencijom.

Znanje se moze usvojiti kao i ucenje ali nikad intelegencija. To je moje vidjenje i misljenje, ne smatram se intelektualcem ali mogu snjima interesatno komunicirati.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   

Nazad na vrh Ići dole

Koliko su Srbi zaista pametni?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SRBIJA-
Skoči na: