DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Koliko su Srbi zaista pametni?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
AutorPoruka
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 8:41 pm

Ova rang lista će vas razočarati

Sa prosečnim koeficijentom inteligencije 89, Srbi se nalaze na 18. mestu rang liste koja obuhvata 113 zemalja sveta, pokazalo je nedavno objavljeno istraživanje. Prema podacima iznetim u ovoj listi, ispred nas su sve bivše jugoslovenske republike.

Teško da bi bio ponosan na rezultate svoje nacije: Nikola Tesla
Na listi koju predvodi Singapur sa prosečnim IQ 108, a slede Južna Koreja sa 106 i Japan sa 105, u regionu se najbolje "plasirala" Slovenija, na 11. mestu sa prosečnim koeficijentom 96. Iza nje su Bugarska na 14. sa 93, Grčka na 15. sa 92, Makedonija na 16. sa 91, dok Albanija, BiH i Hrvatska dele 17. poziciju sa prosečnim IQ 90.

1.  Sigapur 108
2.  Južna Koreja 106
3.  Japan 105
4. Italija 102
5. Island, Mongolija 101
6. Švajcarska 101
7. Austrija, Kina, Luksemburg, Holandija, Norveška, Velika Britanija 100
8. Belgija, Kanada, Estonija, Finska, Nemačka, Novi Zeland, Poljska, Švedska 99
9. Andora, Australija, Češka, Danska, Francuska, Mađarska, Litvanija, Španija, SAD 98
10. Belorusija, Malta, Rusija, Ukrajina 97
11. Slovenija 96
16. Makedonija 91
17. Albanija, BiH, Hrvatska 90
18. Srbija 89
43. Ekvatorijalna Gvineja 46

Jelte Vičerts
Ovu listu, koja je objavljena na portalu Photius.com, sastavio je na osnovu desetogodišnjeg rada tim istraživača koji čine britanski psiholog Ričard Linn, finski politikolog Tatu Vananen i holandski psiholog Jelte Vičerts. Oni su prikupili i analizirali studije o inteligenciji stanovništva iz 113 zemalja sveta i u skladu sa tim ih i rangirali.

Iako poslednja u odnosu na ostale eks-Ju republike, Srbija se našla daleko ispred začelja ove lestvice, na kom je, sa prosečnim koeficijentom 46, Ekvatorijalna Gvineja.
www.blic.rs

Iskreno ja sam iznenadjena ovom anketom.
Prosto mi nije logicno da narod koji je iznedrio niz genijalaca ima tako nizak IQ ?!
Pa se pitam, ko li su ljudi koji su im bili uzorci i gde li su vrsili ispitivanja ?
Negde u nekoj nedodjiji ili je stvarno tako ?
Sta vi mislite  ?
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 8:48 pm

Na Balkanu,na Balkanuuuuu..
Očito smo glupsoni kad smo sve svoje prodali drugima,a oni lepo iskoristili...što nismo mi -očito hteli.
Oni za koje smo glasali su nas unazadili...A ne menjamo ništa.
Mrtva trka za umalo poslednje mesto.

EX YU..  jbt 

18. Srbija 89
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 8:50 pm

Ja inace ne vjerujem statistikama...posebno ..uzeli 100 ljudi nasumice...pa ovoliko zena pa ovih godina...ma trosenje para na budalastine.
Ne treba meni statistika da vidim u jednoj CH gdje je IQ 101,nasa djeca iz svih bivsih republika imaju bolje rezultate u skoli.
Istina mi jesmo malo drugaciji,pomazemo djeci,pratimo ...dok CH majke kazu pa zato su tu ucitelji ne ja...oni ce ih nauciti.
Rad jeste velikim dijelom zasluzan za uspjeh,ali aj ti radom od retarda napravi normalnog.Tvrdim da su nasa djeca inteligentnija od ovih ovdje a to se ocituje i po drugim zemljama.
Statistike su rekla-kazala,kao i ja sto ovo ispricah...pa onda vjerujte meni...hahaha

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 8:53 pm

Kijara-brm ::
Na Balkanu,na Balkanuuuuu..
Očito smo glupsoni kad smo sve svoje prodali drugima,a oni lepo iskoristili...što nismo mi -očito hteli.
Oni za koje smo glasali su nas unazadili...A ne menjamo ništa.
Mrtva trka za  umalo poslednje mesto.

EX YU..  jbt 

18. Srbija 89

Jezik pregrizla,kud umalo zadnje citaj koliko zemalja je obuhvaceni i ta mjesta su OK,ali mislim da nije tacna statistika,pa nek prica ko sta hoce.
Zasto je nas kadar trazen u EU...nije valjda zbog plavih ociju i crne kose...nece da rasplodjavaju vec da se bave naukom,da rade na visokim pozicijama.

.

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 9:02 pm

Uteče mi post-pih..

Ne videh ovo 43 mesto...  smehsmeh ...
Nismo mi u globalu tupsoni...Političari nas unazadili...,pa nam okačili taj epitet...

Imamo mi fajn kvaliteta,ali statistika po meni meni merilo...
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 9:08 pm

od 113 mi smo prva desetina...ajmo reci...dobriiiiiiiiiii

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Pet Jan 10, 2014 9:49 pm

Ovo je verovatno pravljeno po onim pokazateljima oko obrazovanja ,testiranja učenika i sl,a ta su ispala prilično porazna po nas .
Imamo jako mali procenat visoko obrazovanih u odnosu na broj stanovnika ,imamo jako veliki procenat nepismenih i elementarno nepismenih i naši đaci se nisu proslavili na onim testiranjima koje su radili razni  strani instituti ,to su  fakta .
No ,ima tu jos nesto .Strahovito veliki broj mladih i obrazovanih je napustio zemlju u poslednjih 20 godina ,i to nama jako unazadi "statistiku" ,a poboljsa statistiku zemalja gde žive i rade .
Radi se o desetinama ,pa i stotinama hiljada -nije to mala cifra .Ne treba puno misliti oko toga -eto ,i naši članovi koji su "napolju" ,svi su obrazovani ,zar ne ?
Činjenica je da nam je obrazovni sistem haos ,nisu stranci mutavi, znaju koliko vredi diploma "Megatrenda" i sličnih fakulteta ,takve "kadrove" samo u Srbiji zapošljavaju i to preko političkih partija. Moj direktor ,recimo ,kada mu dođe neko sa takvom diplomom ,samo ga otpremi (naravno, ako je SPS ,onda druga priča,može ,naučiće da radi)
Ne mislim da smo glupaviji od drugih ,jer naša deca još uvek donose zlatne medalje sa matematičkih olimpijada i sl ,ali zemlja koja nema novca(kao ) za jednu Petnicu , gde škole nemaju računare ,i gde su ministri "Megatrendovci" nema šansu da zadrži mlade i pametne .
Oni odlaze masovno .
Ne možemo prosperirati ovakvim sistemom ,niti se večno busati u grudi da smo "dali jednog Teslu" .
Zapad proizvodi stručnjake u svom poslu -bio to automehaničar ili hirurg ,a ako ih nema ,onda ih kupi (naše ,i druge iz zemalja Istočne Evrope ili Trećeg Sveta) -naš sistem je još uvek prepotopski , sa gomilom nepotrebnih stvari koje se uče ,a kupiti ne možemo nikoga -zato i ispadamo glupavi .
Kada naša deca budu imala uslove da se školuju kao ostala (jer x dece mora da napusti studije ,jer roditelji nemaju novca da ih dalje plaćaju) onda će se videti "čija majka crnu vunu prede"
Ovako je tako kako jeste ,i  ne bih rekao da to  statistički nije tačno ,nažalost .

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 1:49 pm

Vidjela sam ovo, i za Juznu Korea i za Japan mogu da potvrdim da je istina. Nevjerojatno! Stepen znanja, dostignut disciplinom, samo kod djece koju sam vidjala po skolama ovdje, a da ne pominjem umove s kojima sam imala srecu da radim, nevjerojatno:)
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 2:17 pm

Videla sam ovaj članak već i malo verujem u njega. Nema naznačeno koliki uzorak populacije je testiran, nema metodologije kojom je rađen i još mnogih drugih stvari. Da bi se došlo do stvarno relevantnih činjenica moralo bi da se testira čitavo stanovništvo ili stvarno velik uzorak da bi rezultati bili iole pouzdani. Takvo testiranje bi bilo jednostavno preskupo. Zamislite testiranje 1% Kineza samo pa će vam sve biti jasno.

Najbliža sam tome da se složim s jednim komentarom koji sam pročitala da ovakvi "testovi" i rang liste služe za potencijalnu zloupotrebu. Pogledajte rang listu pa zamislite sad nekog azijskog Adolfa kako je koristi za manipulaciju masama i teorije o superiornosti rase.

Što se Srbije tiče tu sam vrlo skeptična koji nam je IQ. Iz čisto istorijskih razloga. 1912-1918 oko 30% radno i reproduktivno sposobnog stanovništva izginulo, još toliko (ne znam tačan procenat) u Drugom ratu. Devedesete i ratovi opet gubitak po dva osnova. Izginuli i trajno odseljeni. Genetski potencijal (a sa njim i intelektualni) posle ovakvih gubitaka je ogroman.

Opet posle ovoliko razaranja, sistemskog trovanja i uništavanja inteligencije naroda kakvo smo imali i imamo zadnjih 20-25 godina biti u prvih 20 na svetu nije malo. Ma koliko ne verovala ovakvim "izveštajima" da kažemo da je "naručilac" ove analize dao Srbiji šansu.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 2:21 pm

Da smo dali koju kintu prebacili bi nas na rang izmedju 10 top. :zubi3:
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 2:43 pm

Ako je za uzorak uzet naš predsednik, onda me ne iznenadjuje mesto na toj lestvici. A slažem se sa postom Zox-Zoje i ne bih imala šta da dodam.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 3:10 pm

Ni meni ne zvuci verodostojno,ovo mi pre lici na rangiranje zemalja po ekonomskoj moci,tim pre sto su obrazovanje i inteligencija dva pojma.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 3:13 pm

Samouka ::
Ako je za uzorak uzet naš predsednik, onda me ne iznenadjuje mesto na toj lestvici. A slažem se sa postom Zox-Zoje i ne bih imala šta da dodam.
haha..strašno..Toma Diploma...  trtrr .
Zox je to odlično napisala... top88
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 3:32 pm

Kijara-brm ::
Samouka ::
haha..strašno..Toma Diploma...  trtrr .
Zox je to odlično napisala... top88

Devojke drago mi je da vam se sviđa moje razmišljanje o ovom rangiranju zemalja/naroda po IQ.

Što se tiče našeg predsednika tu se ne slažem s vama. Neobrazovan, društveno neišlifovan da ali glup ne. Inteligencija je potencijal koji nam je rođenjem dat a pamet je stepen iskorištenosti datog nam. Koliko je onih sa vrlo niskom inteligencijom koji su uspeli da se probiju na raznim poljima. Lisice koje laskanjem, uvlačenjem, spletkarenjem dođu do šefovskih radnih mesta u firmama a onda odlučuju o sudbinama desetina ili stotina ljudi. Toma Diploma i gomila drugih naših političara i "političara" od MZ do Vlade i Skupštine su iz te kategorije.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 3:42 pm

Naravno da inteligencija i obrazovanje ne nose znak jednakosti izmedju, ovo je bila mala šala. Zamislila sam našeg predsednika kako govori engleski i sama se zasmejala.
U svom životu, čiji sam oho ho, većinski vlasnik susretala sam ljude na obroncima Žabljaka koji možda nemaju ni četiri razreda osnovne škole. Ali ono što sam čula i naučila od njih, toga nema u knjigama. Takva mudrost i bistrina intelekta je za divljenje.
Ako bih za neobrazovane političare kazala da su socijalno inteligentni, to bi bio atak na pojam inteligencije, radije bih uzela termin lukavost ili prepredenost.
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 3:46 pm

Inteligencija jeste nešto što je u genetskom kodu, ali na njen razvoj i progres utiče i obrazovanje.
A što je čudno što smo nisko rangirani kad u Srbiji ima još milion ipo nepismenih- bez dana škole ( procenat izračunajte).
Metodologija istraživanja je kompleksna nauka i u zavisnosti od toga šta se želi primenjuju se i tehnike.

Uostalom, videla sam i MENS-ine podatke gde je prosečan IQ u Srbiji od 90 do 100, samo što su ovi pametniji mahom u dijaspori :jezzz: 
Sudeći po studioznosti sa kojom je radio istraživački tim, moguće da su rezultati i tačni.
Svakako je bolje nego da smo ispod 70, mada je već diskutabilno koliko i šta trpimo da nismo idioti retardirani  :zubi3: 

coni
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:09 pm

A ja sam opet videla isto Mensine podatke u kojima je izrazila zadovoljstvo rezultatima testiranja koje sprovodi u Beogradu  55555 ,potrudicu se da se setim clanka gde sam to procitala,znam da je poenta bila u tome da je dobro sto nema velikih oscilacija ,i da je procenat onih koji prelaze prosecnost otprilike na stalnom nivou.
Mislim da se inteligencija moze nadgraditi podacima,ali onaj ko je manje inteligentan ce te podatke samo preneti dalje,bice to samo suvi podaci.Imate obrazovane ljude koji ce pred obicnim logickim primerom stati,i nekog ko ce premostiti problem,mozda ne umevsi da objasni zbog cega tako moze,ali ce njegova inteligencija da zablista.
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:16 pm

Sibila_ ::

samo što su ovi pametniji mahom u dijaspori :jezzz: 

U mom kraju sve što nije završilo Osnovnu školu otišlo je u dijasporu. tesim te 

Ne daj Bože da nam i njih ubace u prosek. smehsmeh  rlol  rlol 

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:24 pm

Moraš uzeti u obzir, Lakota, da samo podaci iz jedne urbane sredine ne mogu dati prosek za celu populaciju. To je ono što nas buni u konačnom skoru :)
A tačno je da imamo ono što se zove sirova inteligencija i kod neobrazovanih ljudi. Zdrava logika, kako god!
Ne mora da znači da je svako ko završava visoke škole natrposečno inteligentan. Znam ja razne tupsone sa diplomom  smehsmeh 
Osim obrazovanja tu su i uslovi života, okruženje, sve to utiče na razvoj inteligencije do određenog starosnog doba.

Poenta je u tome da se početni post i podaci odnose na prosek u populaciji. Ne svijda nam se što je tako, ali verujem da jeste.

Cojle, ne izvlači mi iz konteksta!  trtrr zlz 
Odnosilo se na MENS-ine podatke, možda nisam bila jasna.
 55555 

coni
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:30 pm

Slazem se Sibi,samo ne testiraju oni u Bgd samo Beogradjane..u Bgd.se odrzava testiranje,a prijave dolaze sa raznih strana..
Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:34 pm

Sibila_ ::

Cojle, ne izvlači mi iz konteksta!  trtrr zlz 
Odnosilo se na MENS-ine podatke, možda nisam bila jasna.
 55555 

Jakako, odnosilo se na podatke od WIEN a mož' bit i Frankfurt am Main, Hamburger city... smehsmeh 

Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:38 pm

Lakota ::
Slazem se Sibi,samo ne testiraju oni u Bgd samo Beogradjane..u Bgd.se odrzava testiranje,a prijave dolaze sa raznih strana..

Jes vala, posebno s one obale, sve prečani. smehsmeh rlol rlol 

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:41 pm

Znanje nije IQ @cojle, mada mislim mi koji zivimo u dijaspori imamo vise znanja nego dolje nasa raja, ali neznaci da smo inteligentiji. :329340: 
Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:50 pm

Dolinac ::
mi koji zivimo u dijaspori imamo vise znanja nego dolje nasa raja, ali neznaci da smo inteligentiji. :329340: 

Ne može i jare i pare. :329340: 

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   Sub Jan 11, 2014 4:52 pm

cojle ::
Lakota ::

Jes vala, posebno s one obale, sve prečani. smehsmeh rlol rlol 

Ne znam koga racunas u precane,ali da ljudi sa svih strana gravitiraju ka Bgd. to stoji..
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Koliko su Srbi zaista pametni?   

Nazad na vrh Ići dole

Koliko su Srbi zaista pametni?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 6Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeći
 Similar topics
-
» Sauna
» Piletina
» Ishrana za zdravo srce i krvne sudove.....
» O metabolizmu....
» OPREZNO DO VITKE LINIJE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SRBIJA-
Skoči na: