DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 6:59 pm

Mlađe generacije verovatno ni ne znaju ,mi stariji se sećamo "džuboksa" .

Za one koji ne znaju ....daćemo kraće objašnjenje šta je džuboks i kakvu ulogu je imao tokom naše mladosti .

Pitanje ,za one koji znaju -kada ste poslednji put negde videli džuboks? 

Sve o džuboksima što možemo da nađemo ili čega se sećamo -stavite ovde .

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 7:08 pm

Džuboks (Juke Box) je bila čarobna kutija ,vrsta muzičkog automata ,čudo neviđeno ,gde se za jedan novčić (dinar) mogla birati muzika po želji .

Mehanizam je radio na principu gramofona ,a "lista" dostupnih melodija je zavisila od kapaciteta mašine i muzičkog ukusa vlasnika .
Prosečni džuboks je imao stotinak naslova (singl ploča u svojoj utrobi ) i spisak željenih melodija se nalazio na vrhu aparata .
Ubacio se dinar ,odabrala melodija ,pokrenula kombinacijom dva tastera ,(slovo i broj kojim je bila obeležena ) i onda je nastupala čarolija ....mehanička ruka je "birala ploču" i spuštala ručicu gramofonasa iglom  na nju .Ploće su bile "singl" ,dakle "male" i radile na 45 obrtaja .
Džuboks je imala svaka bolja kafana (onda nije bilo kafića) ,omladinski domovi ,a obavezno su ga imali i oni "zabavni parkovi" koji su se selili iz grada u grad (i ti su bili najbolji ,jer su imali "strane ploče )

Da dam prostora još nekom ...pa ću nastaviti ....

Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda

Datum upisa : 13.09.2013

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 7:09 pm

Ajmeeeeeeee...kako DOBRA tema!!!!
Stari dobri džuboks!!!

Videh jedan u Barseloni pre 5  godina...radi na CD!!!!
I videh i pustih pesmu...nisam odoleo!!!

Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 7:23 pm

Džuboks nije bio samo muzička kutija . Ne manje važna bila su i šarena svetla ,koja su treptanjem pratila muziku . Bilo je raznih "marki" -ali je ubedljivo najcenjeniji bio "Wurlitzer" ,tj ovo :

Nije bio toliko cenjen zbog šarenila ,nego zbog toga što je primao ,ako se dobro sećam , više od 200 naslova .I imao je najjače zvučnike (ili smo mi to mislili )
Naravno...dolaskom kaseta i drugih nosača zvuka ,pre svega LP vinila ,a i prenosivih kasetofona , džuboksi su zastareli i nestali .
Poslednji koji sam video se nalazio na plaži u Umagu ,davne 1979 (i on nije bio u upotrebi ,ali smo ga osposobili ) i sećam se da se pominjao u pesmi zagrebačke grupe "Film "-Zamisli život u ritmu muzike za ples (deo -dva dinara u džuboks ,dva piva u sebe ,to je bilo rešenje ,rešenje za osveženje )
Ako dobro pamtim -ta pesma se pevala negde 1980.
Elem ,zašto je džuboks bio važan ?
Nije bilo kafića ,ni diskoteka u kasnijem smislu ,a nije bilo ni bendova na svakom ćošku .
Negde se omladina morala okupljati ,naročito ruralna i ona iz manjih gradova i džuboks je bio rešenje -nahranio se dinarčićima ,i evo igranke .
Naravno -naročito je važno bilo "poslati poruku" pesmom devojci koja vam se dopadala ,i sinhronizovati da je baš onda "molite za ples " -kada i zasvira .
Zbog dugotrajne upotrebe ,ploče su se ,naravno ,izlizale ,i nekada i "preskakale " .E zato je postojao sistem -onaj ko je bio najbliži ,malo je drmnuo mašinu ,i muzika se nastavila kako treba .
Nije bilo puno važan "kvalitet zvuka" .smehsmeh

Poslednji izmenio Danubius dana Ned Okt 13, 2013 7:34 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 7:31 pm

brdjanin ::
Ajmeeeeeeee...kako DOBRA tema!!!!
Stari dobri džuboks!!!

Videh jedan u Barseloni pre 5  godina...radi na CD!!!!
I videh i pustih pesmu...nisam odoleo!!!
E tu sam te čekao .
Videh i ja neki dan nešto tako .....i setih se "starog dobrog" .
Elem -džuboks nije umro -živ je ! .
Ali sada imamo digitalne džu boksove .
Dakle ...neko pametan se setio da sastavi internet ,kompjuter ,vrhunske aparate za reprodukciju zvuka -i dobismo "čudovište" .
Dakle ....ogromni tač skrin na kome se bira melodija (a složeno po žanrovima ,bendovima ,svakako ....) sa bazom od više miliona pesama i sve to u vrhunskom dolby zvuku ....
Ostao sam paffffffff.....(kud se ja ne setih tako pametne stvari,pa da se obogatim? ) jbt 
Pošto ja nisam video "uživo" ,a danas svi imaju i net ,i komp ,i vrhunski zvuk ,zanima me ....gde su danas postavljeni ?
U kafićima ?

Nazad na vrh Ići dole
brdjanin

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 7:33 pm

Suština je ostala ista...poslati poruku devojci pesmom.
Samo se tehnologija promenila... zlz
Zar nije i youtube samo savršeniji oblik džuboksa? zlz

Kao klinac sam bio opčinjen jednim koji je bio od potpuno providnog stakla. SVE se videlo kako funkcioniše...kako automat podiže ploču, kako je "iznosi" gore, kako je postavlja na disk i kako se glava sa iglom spušta na singlicu...
Mislio sam da je to najsavršenija stvar koja postoji na ovom svetu...

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 7:55 pm

brdjanin ::
Suština je ostala ista...poslati poruku devojci pesmom.
Samo se tehnologija promenila... zlz
Zar nije i youtube samo savršeniji oblik džuboksa? zlz

Kao klinac sam bio opčinjen jednim koji je bio od potpuno providnog stakla. SVE se videlo kako funkcioniše...kako automat podiže ploču, kako je "iznosi" gore, kako je postavlja na disk i kako se glava sa iglom spušta na singlicu...
Mislio sam da je to najsavršenija stvar koja postoji na ovom svetu...
Da ,da ....
Nazivi pesama na papirićima ispisani rukom ,pod staklom ,pa vremenom izblede . Ali već znaš da su "Apache" od "Šedouza" A 4 .
Pa kod birtaša za sitan novac ...a on besan ,em svaki čas gnjavimo ,em slabo pijemo ,klinci .
Ovde treba napomenuti -nije bilo onda ni COCA COLE !

Pila se domaća  "Cocta" i kisela voda (Radenska ,"Tri srca" )
Ako si hteo "narandžu" -mešalo se na šanku ,od nekog sirupa (Jaffa Gold) + voda sa slavine ,izvol*-te .
Da si tražio rakiju ili pivo -dobio bi šamar pa nogu u dupe ,i to od kafedžije .Danas balavci kojima je nos do šanka dobiju šta hoće ,samo da plate .
Ko je imao farmerice -bio je glavni . I nisi mogao da "puštaš" kad i šta hoćeš. Lokalni tabadžija je činodejstvovao tamo ,i bilo je poželjno da prilaziš mašini sa bocom piva za njega . Onda si "na redu" -a ostali ,mrš*...čekaj .smehsmeh

Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne

Godina : 62
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 7:57 pm

Nisam baš negde video da ga ima , sličan ovom je nekad bio u Malinjaku (restoran Mala Vojvodina na keju  , posle je tu bila prodavnica nameštaja Šipad dosta dugo ), taj se naradio dobro .
[You must be registered and logged in to see this link.]

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 8:03 pm

podbarac ::
Nisam baš negde video da ga ima , sličan ovom je nekad bio u Malinjaku (restoran Mala Vojvodina na keju  , posle je tu bila prodavnica nameštaja Šipad dosta dugo ), taj se naradio dobro .

A nafilovao si ga i ti svojevremeno ,aaaaaaa ?

Sećam se kada je mega hit bio "Marijana" (ne sećam se ,Duško Lokin ili Mišo Kovač ? ) Pa kada se deseti put pusti "O Marijanaaaaaaaaaaaa....." stariji ,koji su tamo mirno konzumirali "Badel" konjak sa svojim damama (dame kruškovac ,ili mentol liker ) uz ono "*ebla vas Marijana" ustanu ,odgurnu nas -pa puste "pravu pesmu" -Safeta Isovića ,Boru Spužića -Kvaku ,Nedeljka i Dušicu Bilkić .....a mi trpi ,čekaj da prođe ....

Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 8:07 pm

marijana

Jedne divne tihe majske noci,
ti si rekla da ces doci,
na prvi randevu

Noc je, oko mene svud je tama,
a Marijana spava sama
i ne zna da sam tu

A ja pod palmom sedim sam,
a oci sklapa san
i tuzan cekam davno sudjen dan

Ref.
Marijana, slatka mala Marijana,
ja cu te cekati,
dok ne svane dan
Marijana, slatka mala Marijana,
ja cu te cekati,
jer znam da ti ces doc'

Bastom opet cvate majsko cvece,
a ja drhtim sav od srece,
jer cekam samo nju

Ponoc davno, davno vec je prosla,
a Marijana nije dosla,
na prvi randevu

A ja pod palmom sedim sam,
a oci sklapa san
i tuzan cekam davno sudjen dan

Trubaduri , bem te kako si mogo zaboravit.

Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 8:21 pm

Danubius ::
Pitanje ,za one koji znaju -kada ste poslednji put negde videli džuboks? .
Ne mgu da se setim naziva kafane ( negde je  na Ibarskoj magistrali blizu G. Milanovca) gde ponekad svratimo da popijemo kafu i odanemo od puta.
Znam da tu jos uvek ima dzuboks i ide muzika, samo sto ne pustaju gosti vec sam gazda.
Pre par godina i sinovi putovali sa nama. Stariji se vracajuci iz toaleta zadrza pored njega i poce osmatrati. Muz i ja ga pratimo pogledom.
On ga obilazi, zagleda,uginje ramenima...nista mu nije jasno. Dolazi do nas i pita -Kakvo je ono *cudo od tehnike*  tamo  ? rlol rlol rlol 
Ispricali smo im sta je to i  cemu  je sluzilo u nase vreme.
-Ala su vam bila vremena- rekose u glas.
-Lepsa nego vasa- i mi odgovorismo u glas zlz
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 8:25 pm

Citat :
Mogu ti reći da je moja Marijana u neko svoje vreme kad je preslušala moju kolekciju ploča rekla da smo slušali kavalitetniju muziku nego oni tada .

Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 8:34 pm

podbarac ::
Citat :
Mogu ti reći da je moja Marijana u neko svoje vreme kad je preslušala moju kolekciju ploča rekla da smo slušali kavalitetniju muziku nego oni tada .
Pa i jesmo.I vrlo sam srecna kad cujem da nasi sinovi pustaju i slusaju pesme nase mladosti. Cesto to cine, pogotovo stariji.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 8:41 pm

dusicaa ::

Ispricali smo im sta je to i  cemu  je sluzilo u nase vreme.
Naravno ....danas deca imaju sve ,i ne znaju ni da se druže ni da se zabavljaju -baš zbog toga što imaju sve .
Pre svega -navikli su na spotove i muziku koja se pravi na kompjuterima ,mislim da i ne znaju tačno šta znači pravi koncert sa "pravim" instrumentima i izvođačima . Više se gleda koreografija ,zvučni i specijalni efekti -nego što je uopšte bitno šta se tamo peva .
Zato "Vaya con Dios" ima 1000 ljudi na konceru ,a Ceca 100 000 .

Da se vratim džuboksima ...elem ,danas se oni sakupljaju i kolekcionari  ih drže po kućama ,i to većinom bogati ,koji imaju sve .
Zašto ? Pa zbog nostalgije ,i onoga o čemu ovde pričamo .
Pogledajte samo E bay ....ne žale ljudi da daju od 500 -10 000 dolara za "mašinu" .Ima zašto ,kad daju 500 za krševe koji i ne rade ,pa od 5000 nadalje za restaurisane .Čak prave i replike ,za hiljadarku -ali se ti ne cene posebno .

Nazad na vrh Ići dole
brdjanin

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 8:44 pm

Vezano uz temu...
Nekada je kolekcija ploča, singl i LP vredela možda i više nego danas kolekcija knjiga. Do stranih se jako teško dolazilo, a i domaće su retko kupovane. Uglavnom se slušao radio po kućama.
Sećate li se emisije "Fontana želja" na Radiju Studio B? Ne znam koliko mu je bio domet i da li ste mogli...od ostalih emisija tipa "želje, čestitke i pozdravi, razlikovala se jer je naručivanje pesama bilo za DŽ, a prednost su imala lepa pisma uz želju...i puštala se samo zabavna, pop i rok muzika...

A džuboks...bio je jedan 1980. u Baškom polju na Jadranu...bio ja i bila jedna devojčica...stideli se da se upoznamo...imali po 15...ali smo naizmenično jedno drugom puštali pesme...i razumeli smo naša osećanja, a da nismo tih nekoliko dana ni reč progovorili...

Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 8:58 pm

ETIDAKORNI GRUPA
Plove u tisini neke davne misli
vracaju me danima dok sam bio dete
i divio se beskrajno cudesnim zvucima
njene mlade duse

Devojka je svirala najlepsu etidu
danima u tamnoj sobi za klavirom
u zanosu te muzike prolece prodje
zuta jesen dodje

Bila su dobra vremena dok sam tajno voleo
i zamisljao je kako poljem sama ide
lice joj bledo a tanak joj struk
u travi je na mom dlanu zaspala

Bila su dobra vremena dok sam tajno voleo
dok sam svaku rec iz njenih usta zedno pio
noci u radu a dani u snu
u sobi s' klavirom sedim sam bez nje

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Ned Okt 13, 2013 9:04 pm

Videla sam kod maminih i tatinih prijatelja...Čuvaju ga za uspomenu..Vežu ih za neka lepa sećanja.Našli su ga ispred jedne kuće..izbačen za glomazni otpad...
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   Sub Feb 14, 2015 6:03 pm

Kad dođu ringišpildžije u selo pred Slavu i postave se u kraj parka to je bilo vreme za džubox do besvesti. Sećam se da smo jedno leto svima ogadili neke pesme.

Sav novac koji smo dobijali za džeparac odlazio je na puštanje muzike. 5 dinara kao žeton se ubacivalo i zamislite kad ekipa od desetak balavaca pusti Bony M jedno 15-20 puta zaredom. A onda skrivena u mraku parkića na klupi gricka suncokret i kikoće se gledajući "matorce" od 18-20 godina kako nikako da im stigne njihova pesma na red. Bilo je vredno odreći se sladoleda za takvo uživanje da ne može uvek da bude po "njihovom".

Mislim da je jedan od tih džuboksova završio kod jednog mog rođaka. Kad su ga izbacili iz kafića u kom je živeo svoju zasluženu penziju u koju su ga oterale "mini linije".

Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....   

Nazad na vrh Ići dole

Živ je DŽUBOKS (JUKE BOX ) umro nije ....
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Sobno cveće
» Hormoni
» Korak po korak na putu do bete +
» Vaga za merenje telesne tezine - uputstvo za upotrebu
» KULINARSKI KURIOZITETI (paznja, ovo nije za svacije oci!)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: MUZIKA MILIONA :: MUZIČKE TEME (RAZNO)-
Skoči na: