DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Donacija organa

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 56

PočaljiNaslov: Donacija organa   Sub Jan 26, 2008 2:18 pm

Koliko ste spremni da postanete clan za sada malobrojne grupe Donatora organa?
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži
Boban

Datum upisa : 21.12.2007

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Sub Jan 26, 2008 4:13 pm

Negde sam pisao o ovome za donaciju organa,samo ja nisam za to.Chuo sam da ko zaveshta organe ima besplatno lechenje na VMA,koliko je tachno ne znam.Ali isto tako i ljudi koji su zaveshtali organe,da su umirali pod chudnim okolnostima.E sad da li je to sluchajnost ili ne......
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Sub Jan 26, 2008 4:59 pm

Boban ::
Negde sam pisao o ovome za donaciju organa,samo ja nisam za to.Chuo sam da ko zaveshta organe ima besplatno lechenje na VMA,koliko je tachno ne znam.Ali isto tako i ljudi koji su zaveshtali organe,da su umirali pod chudnim okolnostima.E sad da li je to sluchajnost ili ne......
Jedan od razloga sto nema vise donatora je ono nase"ne treba crtati vraga na zidu" Ljudi na to gledaju kao na kupovinu grobnog mesta, nekako se mnogo ne zuri sa tim. Za lecenje ne znam, ali znam da je vecina lekara sa VMA prva potisala pristupnicu.
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma

Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Sub Jan 26, 2008 6:25 pm

nije losa ideja ali kod nas to nepije vodu, i neverujem u "etiku" doktorsku.
Lako se moze desiti hostapleraj.Ljudi su pohlepni i nebiraju nacin kako da ostvare dobit...
Nazad na vrh Ići dole
zvezdana

Datum upisa : 23.12.2007

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Sre Jan 30, 2008 11:54 pm

Mnogo se suskalo, pisalo, pricalo o trgovini ljudskim organima. Mislim da su sve te price istinite i mozda i jezivije od onog sto se govori javno. Dati organe nekom kome su potrebni - uzviseno je. Pozdravljam sve one koji su svoje zavestali, divim im se, ali ja to jednostavno ne bih mogla.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Čet Jan 31, 2008 2:13 am

U Sebia se to svodi na "Evo ti srce na dlanu" ..dakle...ne postoji ni jedinstven registar, niti mehanizmi sprovodjenje neophodne procedure.Postoji dobra volja i naznake nekih akcija,,,u medjuvremenu...za razliku od razvijenog sveta , ovde se bacaju i "sekundarne sirovine" naveliko ...Jos niko ne kapira ,da ako stavis dnevne novine, jednom mesecno na jednu gomilu, spasices jedno drvo...cak i krv se daje tako da plemeniti ljudi koji su visestruki davaoci izgube svaku zelju za tim ..U medjuvremenu, stotine potrebitih cekaju,,,Sto se mene tice, bez razmisljanja....pa i nije neka velika zrtva,ionako, kada do toga dodje smo mrtvi(pppp) Dakle, donator, ako ce to nekoga spasiti.... :joker:

Nazad na vrh Ići dole
Luckasta

Godina : 57
Humor : :)
Datum upisa : 14.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Čet Jan 31, 2008 9:20 am

U sustini jesam za donaciju organa. Sva od vas gore navedena problematika(eventuelne zloupotrebe i marketinga sa organima), je takodje i ovde u Nemackoj razlog , da jos uvek jako malo naroda se odluci da bude donator organa.
Koliko nam razum govori, da se moze bolesniku sto stoji na listi cekanja za organ , pomoci i spasiti zivot, toliko jako prevladava i strah. Strah i pitanje: Sta ako sam bas ja ta osoba kojoj je dosao kraj? Da li ce se u datome momentu ipak sve moguce uciniti, da se prvo moj zivot spasi? Niko nam ne daje 100% garanciju za to (ni jedna donatorska organizacija), samo se ljubazno navodi "Pokusace se sve sto je u mediscinksoj moci"...A smrt i zivot su tako blizu zajedno.
Moja cerka se pre dve godine uclanila u donatorsku organizaciju kao davaoc organa.. Kao majka punoletnog deteta, nisam imala vise uticaja na to, ali od tada , kad god pomislim na to, osetim neki nemir u sebi i strah za svojim detetom..... A istovremeno se pitam, kako i sta razmislja jedna majka, cijem detetu zivot zavisi od jedne takve donacije organa?
Mislim da bi familija trebala da bude ta, za ne daj Boze, koja ipak u trenutku svog najveceg bola, realno razmisli i ponudi donaciji organe svoje preminule osobe...Ne znam, mozda i gresim....
Nazad na vrh Ići dole
zvezdana

Datum upisa : 23.12.2007

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Čet Jan 31, 2008 1:15 pm

Ne gresis. Porodica bi trebala o tome da odluci. Ako neko vise nije ziv, mnogo se lakse odluciti za donaciju.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Čet Jan 31, 2008 2:55 pm

Ako neko vise nije ziv, mnogo se lakse odluciti za donaciju.....malo morbidno, ali tacno....svi cemo pre ili kasnije biti "kandidati" za donatore, zar ne? Nesto mislim...ako ce neko da "vozi dalje"na moje "rezervne delove", sto da ne,,, Ako nauka ne ucini pre nesto sa maticnim celijama, kloniranjem...

Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Čet Jan 31, 2008 9:35 pm

danubius ::
Ako neko vise nije ziv, mnogo se lakse odluciti za donaciju.....malo morbidno, ali tacno....svi cemo pre ili kasnije biti "kandidati" za donatore, zar ne? Nesto mislim...ako ce neko da "vozi dalje"na moje "rezervne delove", sto da ne,,, Ako nauka ne ucini pre nesto sa maticnim celijama, kloniranjem...

potpuno si u pravu, jedino sto bi tu dodao jeste moja sumnja da neko "olako" rikne nebili neko dosao do bubrega ili vec sta.Para bushi de burgija netje i kod nas za sada je sve moguche pa chak i nemogutje...
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Čet Jul 10, 2008 2:22 pm

Lekari i studenti zaveštali organe

Nacrt zakona o transplantaciji je spreman i do kraja ove godine trebalo bi da se nađe u skupštinskoj proceduri. Međutim, lekari iz Vojvodine odlučili su da ne čekaju zakon. Popunjavanjem donorske kartice, kojom daje saglasnost da donira svoje organe za lečenje drugih ljudi, pokrajinski sekretar za zdravstvo dr Miloš Lučić juče je započeo akciju „Šansa za novi život“, Donorske mreže Vojvodine, koju je osnovao Transplantacioni tim Kliničkog centra Vojvodine. Iste kartice potpisalo je juče ispred Poliklinike u Novom Sadu više od pedeset mladih lekara i studenata Medicinskog fakulteta.

Srbija je bila među prvim zemljama koje su obavljale transplantacije organa, a sada je na neslavnom poslednjem mestu u Evropi. Naime, država izdvaja novac za transplantacije organa, ali još uvek nema zakon o transplantaciji, a samim tim ni sistemsko rešenje u ovoj oblasti. Posle usvajanja zakona, očekuje se i organizovana uloga države u stvaranju centra za donore organa.
- Uveren sam da će svi građani koji prepoznaju značaj zaveštanja svojih organa i pristupanju Donorskoj mreži Vojvodine omogućiti da se nekome spasi i produži život i da, zapravo, imaju jednu od najvrednijih zasluga iza sebe jer su donatorstvom organa omogućili da se jedan život produži - izjavio je Miloš Lučić. On je najavio i da je formiranje Donorske mreže Vojvodine drugi korak u razvijanju Centra za transplantaciju Kliničkog centra Vojvodine.
- Ovaj korak je neophodan da bismo zaista omogućili da se brojni životi spasavaju. Uveren sam da će se po principu dobre prakse ovaj model naći u zakonskoj regulativi i zakonskim rešenjima vezanim za transplantaciju organa i tkiva. Ovaj korak je veliki, jer podrazumeva širenje svesti koliko je važno dati i humano postupiti u trenutku kada to nekome spasava i produžava život - zaključio je Lučić.
Ferenc Dujmović, pomoćnik direktora Kliničkog centra Vojvodine, rekao je da je implantacija i transplantacija organa najskuplja, kao i da novac za transplantaciju treba da obezbedi država. Međutim, kako je rekao, država ne može obezbediti donore organa, jer je to pojedinačna ljudska odluka.
Prof. dr Zoran Milošević, direktor hirurgije Kliničkog centra Vojvodine i šef Transplantacionog tima, naveo je da je ovo pokušaj da se reši problem donacije organa za bolesnike kojima se jedino na takav način može pomoći i da se akcija sprovodi u nedostatku zakonskih rešenja koji uređuju oblast donacije organa i tkiva.
- Novi Sad je pre 15 godina bio drugi centar po broju transplantacija u Jugoslaviji. Postavlja se pitanje šta se desilo poslednjih godina i zašto je Srbija i Vojvodina poslednja po broju donacija organa - konstatovao je dr Milošević, najavljući da će ova akcija biti sprovedena po svim bolnicama Vojvodine. - Nažalost, nesreća nikad ne bira i ne zna se da li će nekom od nas trebati ovakav vid pomoći. Sledeći korak je da izađemo među ljude. Život ide brzo i mi ne možemo čekati. Očekujemo da će se do kraja godina putem institucija definisati da u raznim situacijama ljudi mogu dati saglasnost za doniranje organa - zaključio je Milošević.
Jedini centar za donore organa u Srbiji već godinama je na VMA i tamo je evidentirano oko 20. 000 donora. Međutim, da bi se godišnje moglo obavljati oko 100 transplantacija, recimo bubrega, potrebno je imati čak oko milion i po donora. Stručnjaci smatraju da bi država posle donošenja zakona, popularizacijom donorstva mogla mnogo da uradi, ali da ne bi trebalo da postoje donorski centri pri određenim ustanovama, već na nivou države.
- VMA je u jednom momentu imao najbolje uslove za transplantacije i tako je napravio i svoj donor centar. Međutim, to mora i može da se obavi na nivou cele Srbije. Smatram da militarna organizacija ne bi trebalo da vodi program donatorstva jedne države jer takve ustanove imaju specifične uslove. Da se razumemo, to ne bi trebalo da vodi ni Klinički centar niti bilo koja ustanova ponaosob. To mora država. Mnogi ljudi hoće da zaveštaju organe, ali se boje ko će te organe uzeti. Upravo zbog toga država na donatorstvo treba da stavi svoj pečat - kaže za „Blic“ dr Steva Pavlović, koordinator transplantacije Instituta za urologiju i nefrologiju Kliničkog centra Srbije.
On veruje da će zakon o transplantaciji ubrzo biti usvojen i da će se rešiti i sistemsko donatorstvo.
- Razgovaraćemo sa ministrom Milosavljevićem i verujem da će učiniti sve što se može, jer to što je urađeno u Vojvodini može biti putokaz i za druge delove Srbije, ali bi najbolje bilo da se svi donori slivaju u jedan centar - kaže dr Pavlović.

Bolest ne može da čeka paragrafe
Prema podacima Kliničkog centra Vojvodine, dok se čeka na usvajanje zakona, na zdrave bubrege u Vojvodini čeka 150 ljudi, a jetra je neophodna za deset pacijenata. Takođe, nedavno je otvoren i Donorski informativni centar Vojvodine, pri Katedri za hirurgiju, na čiji telefon 021/520-141 građani mogu da dobiju neophodne informacije o transplantaciji sa medicinskog aspekta, kao i da od lekara dobiju sve informacije u vezi sa mogućnošću da zaveštaju organe.

Četiri centra
Zdravstvo u Srbiji ima stručne lekarske timove i četiri centra sa iskustvom u transplantaciji - VMA, Klinički centar Srbije, Institut za kardiovaskularne bolesti „Dedinje“ i Klinički centar Novi Sad. U rešavanje problema transplantacija pre tri godine krenulo se od formiranja lekarskih konzilijuma, koji prave liste čekanja i rangiraju kandidate za presađivanje organa po prioritetu. U Kliničkom centru Srbije su konzilijumi za jetru i bubrege, a u Institutu „Dedinje“ za srce. Veliki zdravstveni centri opremljeni su aparatima za utvrđivanje moždane smrti. U svetu se radi najviše kadaveričnih transplantacija (od donatora u stanju moždane smrti), a kod nas uglavnom od živih donatora, najčešće srodnika.
Međutim, ukoliko se ne primi, onda je zauvek izgubljen zdravi organ, a verovatnoća je velika da se od jednog dobiju dva bolesnika. Zato su kadaverične transplantacije najbolje rešenje za one koji čekaju organe.

Uskoro akcija studenata širom Srbije
Akciji popunjavanje donorske akcije priključili su se i studenti medicinskog fakulteta, kao i studentske organizacije. Aleksandar Kobilarov, student druge godine Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, izjavio je za „Blic“ da su motivi za popunjavanjem donorske kartice jednaki motivima zbog kojih je upisao fakultet.
- Želim da pomognem ljudima. Uostalom, ako mi se, ne daj bože, nešto desi, meni ti organi više neće trebati - ističe Kobilarov. Koordinator međunarodne studentske mreže za donaciju i transplantaciju organa dr Jelica Alargić, donorsku karticu potpisala je pre dve godine kao student, a danas kao mladi lekar nastavlja promovisanje akcije među studentima medicine. Ona je najavila da će se akcija sprovesti na medicinskim fakultetima u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu.
- Osnovna ideja projekta je da mi studenti medicine i mladi doktori budemo ti koji će podržati ideju donacije i transplantacije organa i uticati na svest i način razmišljanja ostalog stanovništa - objašnjava dr Alargić.

Nazad na vrh Ići dole
Paris

Datum upisa : 04.02.2009

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Ned Feb 08, 2009 11:46 pm

Dobra tema i dobar nacin da se dodje do organa,mislim da ce uskoro gradovi biti premali za tolika groblja a i ne vidim kakva je vajda ako neko umre ti ga pokopas i dolazis sledecih 50 godina na grob i umires i ti nad njim.Ako je covek koji je 'mrtav' bio zdrav i njegovi organi mogu da spase nekog(a cujem da je medju onima koji cekaju bubreg sve vise i vise djece do 12 g)zasto gubiti vreme na sentimentalnosti.
Nazad na vrh Ići dole
Beli-Andjeo-z

Datum upisa : 29.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Čet Feb 19, 2009 4:56 am

Izuzetna tema,nemam dodati nista spekatkularno sem ovoga:

Definitivno je u pitanju najhumaniji mogući gest i tužno je što se radi na podizanju svesti ljudi o potrebi za okakvim vidom pomoći drugima.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Ned Mar 08, 2009 7:54 am

U redu za presađivanje 4.000 građana Srbije

Koliko košta novi bubreg, srce ili jetra?

Autor: Suzana Bojadić | 07.03.2009. - 04:55

Transplantaciju bubrega u Srbiji trenutno čeka oko 3.500 pacijenata: svaki četvrti od njih umreće na dijalizi. Presađivanje srca čeka još tridesetak, a novu jetru oko 200 ljudi. Zbog nedostatka donatora, međutim, mali su izgledi da će organ i dobiti, čak i sa Zapada gde RZZO godišnje za transplantacije izdvoji više od 150 miliona dinara, što je dovoljno za 12 transplantacija jetre u Italiji.

S tom spoznajom Branislav iz Beograda već dvadeset godina odlazi na dijalizu, pitajući se pri svakoj da li mu je i poslednja. Iako je odavno na listi za dobijanje bubrega, nikad ga neće dobiti, jer je čekajući postao prestar i previše bolestan za transplantaciju. Izgledi nisu ništa veći ni za ostale pacijente, jer skoro polovina bolesnika na listi čekanja za presađivanje organa provede više od nekoliko godina, dok druga polovina čeka više od deset godina.
Troškove transplantacije i dijalize u Srbiji snosi Republički zavod za zdravstveno osiguranje. Zavod, međutim, ne plaća usluge ponaosob, već zdravstvenim ustanovama godišnje odobrava budžet kojim ustanova treba da plati i troškove transplantacija, ali i troškove potrošnog materijala, struje, vode...
Prosečna cena transplantacije bubrega na VMA je oko petnaest hiljada evra. Nova jetra košta između četrdeset i pedeset hiljada evra, a novo srce (koje je u Srbiji poslednji put transplantirano pre nekoliko godina) i do pola miliona evra. To su legalne cene celog postupka. Spekuliše se da bubreg na crnom tržištu u Srbiji stoji oko 30.000 evra, ali doktori u Srbiji odbacuju mogućnost crnog tržišta. Cene u inostranstvu su nekoliko puta veće. U Londonu, recimo, transplantacija jetre je oko 350.000 evra, a bubrega i do 50.000 evra.
RZZO za lečenje u inostranstvu godišnje izdvoji oko 200 miliona dinara, od čega se tri četvrtine odnosi na transplantacije.
U 90 odsto slučajeva transplantacije se obave u Italiji, gde je RZZO prošle godine poslao nekoliko pacijenata, uglavnom dece, na transplantaciju različitih organa.
Transplantacije jetre u Italiji, koja uključuje putne troškove za pacijenta i pratioca i dnevnice za 30 dana, košta 126.000 evra, koliko otprilike i transplantacija koštane srži.
Transplantacija bubrega staje 70.000-80.000 evra.
"Plaćanje obavljamo na dva načina, efektivom i pomoću obrasca MOD 8 koji je osnov međunarodnog sporazuma sa Italijom. Na tom izveštaju, koji se koristi isključivo za plaćanje troškova italijanskim bolnicama, evidentiraju se svi troškovi u određenom periodu koji idu na teret RZZO", kaže za "Novac" Radomir Cerović iz RZZO.
Kako saznajemo, pacijente iz Srbije prihvata i državna bolnica u Moskvi, gde je u prethodnih nekoliko godina po bubreg otišlo dvadesetak pacijenta, transplantacije su obavljane po ceni od 40.000 do 50.000 evra.
S druge strane, broj organa koji se sakupi u Srbiji od umrlih donatora premalen je da bi se najduža lista čekanja, ona za bubreg, počela smanjivati. U Srbiji se godišnje uradi između pedeset i sto transplantacija bubrega sa umrlih donatora, a procenjuje se da bi broj bolesnika na listi počeo da se smanjuje kada bi godišnje bilo rađeno između 400 i 500 transplantacija.
Rajko Hrvačević, član Komisije za transplantaciju pri Ministarstvu zdravlja, kaže da 60-70 odsto od ukupno 3.500 bolesnika na dijalizi ima indikaciju za presađivanje bubrega. "Broj na listi je značajno manji jer su ljudi svesni da stavljanje na listu često podrazumeva i neprijatne pretrage, ali i da čekanje nema mnogo smisla. Osim toga, na transplantaciju u Srbiji se čeka više od deset godina, prosek u Španiji i Austriji je dve-pet, a u Americi četiri-pet godina", kaže Hrvačević za "Novac".
Problem je što svake godine na dijalizu dođe oko 500 novih bolesnika, a da između deset i dvadeset odsto njih godišnje umre. Godišnja smrtnost na dijalizi je 10-24 odsto, evropski prosek je deset procenata, a američki 24 odsto. To zavisi od dužine dijalize, u Japanu je, recimo, najmanja smrtnost jer ljudi idu na dijalizu tri puta nedeljno po pet do šest sati. U Americi dijaliza traje 2,5 sati, tri puta nedeljno.
Karakteristično za transplantacije u Srbiji jeste to da se transplantira samo oko 20 odsto organa od umrlih donatora, a da je čak 80 odsto organa sa živog davaoca, bliskog rođaka ili supružnika. U razvijenim zemljama
Cenovnik
Organ, Cenovnik (u EUR)
Bubreg: 15.000
Jetra: 40.000-50.000
Srce: 400.000-500.000
*Izvor: Novac, Rajko Hrvačević
situacija je obrnuta, pa se broj transplantacija sa umrlih donatora kreće između 70 i 80 odsto, a ostalo su transplantacije sa živih davalaca.
Srbija na milion stanovnika godišnje ima manje od jednog davaoca, Hrvatska ima 12 donatora na miliona stanovnika, Nemačka 15-20, Austrija 20-25. Španija koja ima najbolje svetske rezultate u prikupljanju organa ima čak 35 donatora na milion stanovnika, te se na transplantaciju čeka od nekoliko nedelje do nekoliko meseci.
Od pomoći bi mogao biti novi zakon o transplantaciji tkiva i organa, koji je trenutno na javnoj raspravi. Kako saznajemo, za dva-tri meseca treba da ide u Skupštinu, a u najgorem slučaju biće usvojen do kraja godine.
Tako će prvi put biti organizovan tim za koordinaciju aktivnosti oko transplantacije: od organizacije, preko utvrđivanja moždane smrti, do prikupljanja organa, transplantacije, pravljenja lista čekanja, medijske promocije.

Gde se rade transplantacije?
Transplantacija bubrega danas se radi u Kliničkom centru Novi Sad, Nefrološkoj klinici u Kliničkom centru Srbije, Vojnomedicinskoj akademiji, Kliničkom centru u Nišu i u beogradskoj bolnici u Tiršovoj za decu. Transplantacije jetre rade se na VMA, u Kliničkom centru Novi Sad i KBC Srbija gde je prva transplantacija urađena u avgustu 2008. godine. Prva transplantacija jetre u Srbiji urađena je pre trinaest godina na Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje. Do 2003. godine, kada su zbog nedostatka organa obustavljene transplantacije, ukupno je urađeno osamnaest transplantacija. U Srbiji je ukupno urađeno osam transplantacija srca. Jedna je urađena u Sremskoj Kamenici, a sedam na Institutu Dedinje. Zbog nedostatka organa, nijedna transplantacija srca nije urađena poslednjih sedam godina. Transplantacija koštane srži se radi na VMA i u Institutu za hematologiju za odrasle i Institutu za majku i dete za decu. Transplantacije ove vrste se rade samo sa užeg člana porodice i iz baze donora koja broji oko 700 ljudi.
U Pakistanu bubreg kupilo 20 Crnogoraca
Godišnje se u svetu uradi između pet i osam hiljada ilegalnih transplantacija, najviše u siromašnim zemljama gde ljudi prodaju organ i za nekoliko hiljada evra. Dva mladića sa Kosova pre godinu i po dana su po bubreg išli u Indiju i Pakistan, gde su ih transplantacije koštale po 12.000 evra. Jedan od njih je umro od komplikacija, a drugi je jedva preživeo. Ranije je odlazaka u Indiju i Pakistan bilo daleko više, a pacijenti su uglavnom bili iz Albanije i sa Kosova i Metohije. „To su ilegalne operacije, rade se neprofesionalno, a pacijenti neretko dobijaju i sidu“, kaže naš izvor. Prema pisanju jednog crnogorskog dnevnika, samo prošle godine u Pakistan je po bubreg otišlo 20 Crnogoraca, a uspešno su izlečena tri pacijenta. Njihovi ukupni troškovi, put, operacija i organ koštali su ukupno oko 30.000 evra.

Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Ned Mar 08, 2009 1:22 pm

Jedino josh sto uspeh usadjivanja tj presadjivanja istih organa nije
na zavidnom nivou,imajuci u vidu swe posledice kojim je pracena intervencija....
Poznajem 2 osobe kojim je presadjen bubreg od "donatora",njihov zivot je sveden na minimum, tj zive bezmalo ko "biljke".
Naravno, podrzavam akciju zavestanja organa prilikom iznenadne smrti ili sl.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Pet Okt 09, 2009 7:57 pm

Danas je i predsednica skupštine dr Slavica Djukić Dejanovic donirala svoje organe .
Isto je uradio i predsednik Boris Tadić i neki drugi političari .

Procenjuje se da u Srbiji ima nekih 30 000 donatorskih kartica .

Da bi doniranje zaživelo na način kako se radi u svetu , potrebno je oko 3000 000 .
Bojim se da se to nikada neće desiti

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Pet Okt 09, 2009 8:01 pm

Ako se ikada udam,neka moja deca odluče o tome..
Ja ću postupiti kako oni žele..
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Pet Okt 09, 2009 8:02 pm

Da bi takva ideja zazhivela, morace mnogo vishe da se uradi.
Akcija bi trebalo da bude velikih razmera i kontiunirano aktivna. Mada i sama chinjenica da je pochelo o tome da se govori znachi napredak.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Pet Okt 09, 2009 8:09 pm

sonia ::
Da bi takva ideja zazhivela, morace mnogo vishe da se u
radi.
Akcija bi trebalo da bude velikih razmera i kontiunirano aktivna. Mada i sama chinjenica da je pochelo o tome da se govori znachi napredak.

Da , upravo to ....ljudi su sujeverni , ne žele da "crtaju vraga na zidu" Drugo , slabo se radi na edukaciji . Ne znam , zašto je to teško , da "neko" dodje u zdravstvene ustanove, recimo , sa tim programom . Ja bih prvi potpisao , bez problema. Ovako, izgleda da ti centri postoje samo u Bgd -e pa, ko će da ide i traži gde je to .

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Pet Okt 09, 2009 8:12 pm

Potpisao bi ti.To je tvoja želja.Šta ako tvoje dete ne želi da te kasape?
Vidiš kod moje doc,ako ništa ne potpišem ,znači da sam saglasna sa tim da ih doniram,a ako tražim da potpišem,onda znači da ne želim.Sistem je bezveze,ali ajde.Za sada je tako dok ne izmisle nešto novo..
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Sre Okt 20, 2010 12:26 pm

Budite humani, zaveštajte organe

BLIC ŽENA, Radenka Marković, Foto: SHUTTERSTOCK, 18. 10. 2010.

Komentara 1 | Preporuka 0 .Presađivanje organa osobe koja je u stanju moždane smrti, čak i ako ona ima donatorsku karticu, ne može da obavi bez prethodnog obaveštavanja porodice koja treba da potvrdi da preminuli nije promenio stav o donaciji organa od trenutka potpisivanja donatorske kartice do smrtnog ishoda, kaže dr Mirjana Laušević, koordinatorka za transplantaciju organa, tkiva i ćelija u Kliničkom centru Srbije.

U Kliničkom centru Srbije od početka godine saglasnost za uzimanje organa uzeta je od 22 porodice, a urađeno je 27 transplantacija bubrega, dvostruko više nego prosle godine. 7 bubrega je upućeno u druge centre, prvenstveno na Dečju kliniku. Do prošle godine kod nas je u većem broju rađeno presađivanje organa sa živih donora koji su bubrege i delove jetre davali svojim najbližim srodnicima. Ove godine po prvi put u većem broju se rade transplantacije sa donora nakon moždane smrti nego sa živih srodnika.

ŠTA JE MOŽDANA SMRT
– Smrt može da nastupi na dva načina, kad stane srce ili kad stane mozak. Uvek jedan od ova dva

vitalna organa stane prvi, s tim da, kada prvo stane srce, postoji mogućnost da lekari povrate pacijenta u život. Međutim, kada mozak prvi stane, smrt je trajna i konačna, iako i po prestanku rada mozga srce može da radi još neko vreme, najviše 24 sata. Ono za to vreme obezbeđuje protok krvi kroz organe i održava ih vitalnim – objašnjava dr Mirjana Laušević, koordinatorka za tran splantaciju organa, tkiva i ćelija u Kliničkom centru Srbije.
Dijagnoza moždane smrti jedna je od retkih koja se ne postavlja samo na osnovu medicinskih kriterijuma već je i zakonski regulisana. Naše zakonodavstvo, objašnjava dr Laušević, propisuje da dijagnozu moždane smrti utvrđuje lekarska komisija sastavljena od najmanje dva lekara, od kojih je jedan neurolog a drugi anesteziolog.
– Da bi se postavila dijagnoza moždane smrti, pacijent mora da bude pregledan tri puta u vremenskom periodu koji ne sme biti kraći od šest sati, a period između dva uzastopna pregleda ne sme biti manji od jednog sata. Osim kliničkih pregleda, rade se i potvrdni testovi, i to aparatima koji su veoma pouzdani i na čije rezultate ne može da se utiče. Elektroencelografija daje zapis električne aktivnosti mozga koja se snima na traci, a apnea test dokazuje smrt centra za disanje. Tek kada se urade sva navedena ispitivanja i pregledi, dijagnoza moždane smrti smatra se konačnom, što u zapisniku moraju da potpišu oba lekara – pojašnjava dr Laušević.

NIJE UBEĐIVANJE, VEĆ INFORMISANJE
Tek kad se postavi dijagnoza moždane smrti, može da se razgovara s porodicom preminulog jer bez njihove pismene saglasnosti organi ne mogu da se presađuju. Dr Lauše

vić, koja je u Kliničkom centru Srbije, zadužena za razgovore s porodicom kaže da srodnike ne treba ubeđivati da pristanu na doniranje organa već da im treba dati neophodne informacije.
Doktorka navodi da onaj ko ima donorsku karticu nije automatski donor. Posedovanje kartice samo znači da neko ima pozitivan stav prema doniranju, a u praksi se među donorima nađe samo dva odsto onih koji poseduju kartice.
– Najveći broj ljudi, pa i potencijalnih donora, umire od kardiovaskularnih i malignih bolesti, što je kontraindikacija za davalastvo organa. Porodicu najviše zanima šta je moždana smrt, da li se uzimanjem organa skrnavi telo, koliko to odlaže sahranu. Razgovor traje najmanje 45 minuta, ponekad i dva sata, ali ja nikoga ne ubeđujem i uvek kažem „odluka je samo vaša“ – priča doktorka.

NEMA KAJANJA
Naša sagovornica objašnjava da se za davanje organa prvenstveno odlučuju ljudi iz skladnih, humanih porodica, dok se doniranju protive osobe koje su razočarane u zdravstveni sistem i čitavo društvo. Prema njenim rečima, nivo obrazovanja i materijalni status porodice nemaju presudan uticaj na odlučivanje.
– Anonimnost donora i primaoca organa je zagarantovana, ali u većini slučajeva porodice koje su potpisale saglasnost za uzimanje organa žele da znaju kome su pomogle. Ne smem da im otkrijem ime i prezime, ali mogu da im kažem iz kog je grada, da li je osoba mlađa ili starija, ima li porodicu – kaže dr Laušević i dodaje da iz naknadnog razgovora sa porodicama donora saznaje da se oni ne kaju zbog svoje odluke već da im je drago što su pomogli da se spasi nečiji život.
Kod kadaveričnih transplantacija organi ne mogu da budu namenjeni nekoj određenoj osobi jer se primalac bira na osnovu medicinskih kriterijuma. Tim lekara bira pacijenta čija je genetska šifra najpodudarnija sa šifrom donora, ali samo ukoliko je u tom trenutku medicinski najpodobniji i najspremniji za transplantaciju.
Dr Laušević ukazuje na to da razlika u godinama ne isključuje mogućnost presađivanja i naglašava da su transplantacije ipak najuspešnije ako su donor i primalac sličnih godina.

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Sre Okt 20, 2010 12:43 pm

Prije nekih 20 dana mom komsiji uradjena je transplatacija jetre u Beogradu.Iako je potreban novac skupljen u izuzetno kratkom roku,on nije mogao da ode na operaciju jer nije bilo donatora.
Da bi nakon duge i teske borbe i dugog cekanja pozvali ga iz BG i rekli da ima vremenski rok od 4,5 sata da stigne u BG kako bi se uradila transplatacija.
Srecom,uspio je da stigne,iako je izgledalo gotovo nemoguce.Milanu je uradjena transplatacija ...i jos uvijek se oporavlja u bolnici u BG...Svi vjerujemo da ce ishod biti pozitivan ...

Jeste da to pomalo izgleda... da das svoje organe,ali ako ce ti organi da
produze zivot nekome,zasto da ne...

Da...sjetih se i svoje strine,koja je cekala neke 3 godine na transplataciju bubrega...Iako radi u bolnici u Becu,ipak nije bilo sanse da se "ubrza" i pronadje donator...Vec smo svi ,dobrim dijelom, izgubili nadu i da ce se pojaviti donator...Ipak se pojavio.Uradjena je transplatacija...Srecom uspjesno...I kad smo je pitali kako se osjeca...rekla je da je iznova rodjena onog momenta kad je shvatila da vise ne mora svakih 8 sati da prikljucuje aparate(radi dijalize) i da ce biti najsrecnija kada aparat i silne pakete (zalihe) iznesu iz njenog stana.
Transplatacija je uradjena prije 3 godine i ona se odlicno osjeca...

I eto,jos jedan primjer da se covjek zapita,a zasto ne biti donator i nekome produziti zivot???

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Lily
First Bride

Godina : 21
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Pon Okt 25, 2010 3:46 pm

Trebala sam biti davalac kostane srzi, sve preglede sam presla i na kraju u Zavodu vadili mi sedam bocica krvi za analizu podudarnosti.. i na kraju nisam bila kompatiblina sa osobom kojoj je trebalo presadjivanje.. sve do tada se sve podudaralo..

Na srecu, terapija je uspela i nije bilo potrebe za tim.. ali sam premrla od straha kad sam dobila rezultate i skontala da ne mogu biti davalac!

Sada se nalazim u registru davalaca, pa ako me pozovu.. tu sam!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Čet Apr 28, 2011 11:51 pm

Društvo | četvrtak 28.04.2011 | 12:01
Šabački sveštenici zaveštali organe
Izvor: B92

Šabac -- Trećina sveštenstva šabačke eparhije je zaveštala organe. Njih 40 su postali vlasnici donorskih kartica kako bi pomogli onima kojima je pomoć najpotrebnija.

Tim činom sveštenici su podstakli i druge da zaveštaju organe.

Misao "Nema veće ljubavi od čina da čovek položi život za drugog" podstakla je šabačke sveštenike da postanu donori organa. Prvi među crkvenim velikodostojnicima koji je potpisao izjavu o zaveštanju organa bio je vladika šabački Lavrentije.

"Ako poklonite nešto što je vaše, to niste vi. Na primer, poklonite svoju olovku, svoje ili svoju knjigu, to nije žrtva velika. Ali ako vi život svoj žrtvujete, to je dokaz najveće ljubavi prema bližnjem i dokaz žrtve. Tom žrtvom nekome možete da spasete život ili produžite život", kaže vladika šabački Lavrentije.

Sledeći primer vladike Lavrntija, još 40 sveštenika šabačke eparhije postali su vlasnici donorskih kartica.

"Posle smrti telo se vraća u zemlju od koje je i uzeto, a taj organ može pomoći nekom. Možda će nas to spasti, nikad se ne zna", kaže Milivoj Pajić.

Saglasnost da se posle smrti njihovi organi mogu upotrebiti za lečenje drugih ljudi, šabački sveštenici potpisali su bez dileme. Ovo je stvar slobodne volje i poštovanja ljudskog dostojanstva, kažu šabački sveštenici.

Obično nemam baš puno lepih reči za gospodu u mantijama -ali je ovo čin za svaku pohvalu , i hrišćanski i u duhu svetosavlja .
Ne čudi me i da je prvi gospodin Lavrentije , jer je on jedan svetski čovek(živeo je i radio u Australiji, Nemačkoj , itd ) intelektualac i poliglota .
(Ovi iz tvrde struje SPC ne bi bili ni dobrovoljni davaoci krvi ,a kamoli šta drugo ) Kamo sreće da ima više ovakvih ljudi u Srbiji -čiji pozitivni primer bi se sledio.

Nazad na vrh Ići dole
Helena Trojanska
Slatkiš iz Neoplante

Godina : 47
Humor : da,uvek!!!
Datum upisa : 05.02.2011

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   Pet Apr 29, 2011 12:18 am

Razmišljam o tome, da doniram svoje organe. Medjutim plašim se da se od toga ne napravi "legalni biznis" i da stvari ne krenu naopako,a ne bi nam bilo prvi put da nas zeznu. Znam da je Srbija ima ugovor sa EU,pa me interesuje kolika je srazmera ,razmene naših i njihovih donacija organa?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Donacija organa   

Nazad na vrh Ići dole

Donacija organa
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Donacija jc- klinike/ info, logistika, iskustva/
» Embriolab Solun
» Malabogorodica-SISTINA - ACIBADEM - Iskustva
» Klinike na zapadu
» Neudate odnosno žene bez partnera i donorska oplodnja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: