DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sub Mar 05, 2011 11:41 am

"Prema Jovanu Cvijiću u našim krajevima, pod specifičnim istorijskim i kulturnim uslovima, formirao se osobeni etnopsihički tip, a to je centralni tip, za koga je karakterističan "rajinski mentalitet". Ovaj tip je nastao u središnjem delu Balkanskog poluostrva (u plodnim dolinama Morave i Vardara), kod bespomoćnog stanovništva koje je vekovima bilo izloženo Turskim pljačkanjima i zulumima. U neprestanom strahu od dušmana i pod stalnim pritiskom težnje za održanjem golog života razvio se podanički mentalitet potištenih i servilnih ljudi.

Sindrom osobina rajinskog karaktera čine crte
: plašljivost, fatalizam, potuljenost, pakost, nepoverljivost, pragmatizam, lukavstvo, egoizam, čulnost, slepa odanost gospodaru, poniznost prema moćnima i surov odnos prema nemoćnima, kao i moralna mimikrija."

Da li je ovo realan opis ?

Imamo li mi taj neuništivi tzv. lenji gen, koji nam ne dozvoljava da se kolektivno menjamo ili je za kolektivnu svest potrebno nešto drugo? Vekovi recimo?

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sub Mar 05, 2011 2:05 pm

Mislim da imamo dobru dozu toga . Naše "vodje" su uvek uzdignute na kult ličnosti (naročito ako veličaju "nas") , jesmo skloni obožavanju i polupodaničkom odnosu prema onima koji to nikako ne zaslužuju -a ipak se divimo njihovoj "moći" (recimo, prisutno rusofilstvo koje nema nikakvu realnu osnovu) , skloni smo populizmu ,skloni smo prihvatiti jeftinu demagogiju , i skloni smo masovnoj amneziji ukoliko nam nešto ne ide u prilog . Najviše smo skloni bacati sutra u blato one koje smo sami juče izdigli na nebeske visine . Skloni smo i junačiti se nad onima od kojih smo nadmoćniji , i mrzeti one koji su moćniji od nas .
Jeste to u genetskom kodu , i verovatno treba da prodju mnoge godine i drugačiji način života da bi se to polako izbacilo iz svih nas . Uopšte je to osobina malih naroda , koji su trpeli godinama i vekovima , da kada im se ukaže prilika , postanu još gori zavojevači od onih koje su trpeli ,i vrlo lako se onda usade teorije "nadnaroda" u takvu sredinu .

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Pet Mar 25, 2011 2:57 pm

Evo najkonkretnijeg primera -poseta Putina Srbiji . Malo je reći da je dočekan kao sam Bog . Novine su pune vesti o našim izlivima obožavanja -od Crkve koja mu je dodelila orden Svetog Save , do navijača "Crvene Zvezde " ,političara a naročito političarki koje su se ponašale kao šiparice na koncertu , plakata , skandiranja ...čega sve ne .
Mediji su puni raznoraznih "ocena važnosti " ove posete u ekonomskom , političkom i drugom smislu ,a pri tome se Vladimir zadržao praktično samo par sati , i objektivno -nije rekao ništa novo , niti je doneo ništa novo u ekonomskom paketu ???
Evo par tekstova koji možda rečitije govore o tome šta ja hoću da kažem

[You must be registered and logged in to see this link.]

Nesumnjivo da se radi o visokom gostu , i naravno da kao takav ima pravo na sve državničke počasti -ali mi napravismo Mesiju od njega , što svakako nije .
Ne poklanjaju nama Rusi ništa -nego itekako žele da preuzmu naša najveća preduzeća , vojno žele dominaciju nad nama , isto kao i Zapad , a Kosovo...pa naravno da podržavaju naš stav , kada imaju i sami nekoliko "Kosova "u bivšim sovjetskim republikama . Putin je apsolutni vladar Rusije , i kao bivši KGB-ovac ume da beskompromisno sprovodi . Nije Medvedev predsednik, nego marioneta , i samo zakon je sprečio Vladimira da bude opet predsednik ,iako to jeste iz fotelje premijera .
Ne bih baš želeo da nas Putin "spasava" niti suviše jako "prigrli" kao "prijatelje" , no izgleda da nama treba neko kome ćemo se klanjati i u koga ćemo gledati kao u Boga , pa pošto nema kandidata medju "našima" , dobrodošao nam Putine .

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Čet Apr 07, 2011 4:44 pm

NATAŠA JOVANOVIĆ UGANULA NOGU JUREĆI PUTINA

Četvrtak, 7. April, 2011.| Autor: Jelena Velinović
Nataša Jovanović povredila levu nogu trčeći za ruskim premijerom u Skupštini! To mi je najslađa povreda u životu, kaže ova radikalka

BEOGRAD - Putin joj došao noge!
Poslanica SRS Nataša Jovanović toliko je jurila po skupštinskim hodnicima da pozdravi ruskog premijera Vladimira Putina i uruči mu pismo svojih kolega da je umalo slomila nogu! Prošla je, na sreću, samo s uganućem.

Sreća je i to što je tog 23. marta u Skupštinu došla u ravnoj obući. Tek da se oniži Putin ne oseti loše zbog njenih 175 centimetara, što je za četiri više od Rusa. Povređena noga prilično ju je bolela nekoliko dana, ali radikalka za to ne mari. Bitno je, kaže, da je uspela da šefu protokola doturi Šešeljevo pismo.

- Jesam povredila nogu, ali mi je to najslađa povreda u životu! Bitno je da sam uspela da ga vidim i da mu predam pismo. Doduše, nisam njemu lično, pošto bi bilo neprijatno da sam se uhvatila za bravu njegovog automobila - priča uz smeh Nataša Jovanović i nastavlja da opisuje najsitnije detalje svog „pohoda“ na uvaženog ruskog gosta.

- Bili smo poređani u špaliru u holu Skupštine. Pošto je Putin prošao drugim putem, potrčala sam, progurala se kroz obezbeđenje i izletela ispred zgrade. Verovatno sam tada i uganula levu nogu. Ne žalim nimalo, jer me je Putin video i mahnuo mi dok sam sedela na petom stepeniku! Pismo sam dala šefu protokola, koji mu ga je odmah predao - priča oduševljeno radikalka.

Kaže da je noga više ne boli, a nije išla ni kod lekara.
- Dva dana je bolelo, bilo je otečeno, ali je prošlo. Kakav lekar, nije to ništa strašno! Dešavale su mi se takve povrede i na treninzima, jer redovno vežbam, ali, ova je definitivno najslađa - ponovo će Jovanovićeva.
Od teže povrede, priznaje, spasla ju je ravna obuća. Na pitanje da li ju je malo blam zbog svega, kaže iskreno:
- Opet bih uradila isto!

Pustite me da ga vidim!

Kurir je još pre dve nedelje pisao da je Nataša Jovanović bila veoma razočarana što Vladimir Putin nije prošao pored radikala u Skupštini i što se nije rukovala s njim.
- Pustite me da ga vidim, hoću da ga pozdravim! - vikala je tada Jovanovićeva u očaju trčeći pored brojnog obezbeđenja.

Oda Putinu i na Fejsbuku

Nataša Jovanović veoma je aktivna i na društvenoj mreži Fejsbuk, na kojoj ima 4.600 prijatelja. Ni tamo ne manjkaju njeni izlivi oduševljenja prema Vladimiru Putinu. Tako na njenom profilu ima nekoliko fotografija ruskog premijera, a dominira ona na kojoj pozira tik uz sliku Vladimira Putina - obraz uz obraz.

Čega se pametan stidi -time se budala hvali .
povraćka

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Pet Apr 08, 2011 11:39 pm

Danubius ::
"Sindrom osobina rajinskog karaktera čine crte: plašljivost, fatalizam, potuljenost, pakost, nepoverljivost, pragmatizam, lukavstvo, egoizam, čulnost, slepa odanost gospodaru, poniznost prema moćnima i surov odnos prema nemoćnima, kao i moralna mimikrija."

Da li je ovo realan opis ?

Imamo li mi taj neuništivi tzv. lenji gen, koji nam ne dozvoljava da se kolektivno menjamo ili je za kolektivnu svest potrebno nešto drugo? Vekovi recimo?

Ovo ovde, a i ono sto si pisao u sledeca dva posta, moze se nazvati obicnim preterivanjem.
Imala sam prilike da upoznam ljude iz razlicitih krajeva sveta, da popricam sa njima, i manje- vise ih upoznam, njih i njihov mentalitet kao naroda..Naravno, da je sve to relativno, i ja izbegavam da generalizujem, ali...
Sve gore navedene osobine mozes naci u bilo kojem delu sveta, manje ili vise , zavisno od mnogih faktora, sto znaci da to nikako ne mogu biti samo karakteristike balkanskih naroda..
Drugo, taj lenji gen o kome govoris, uopste ne postoji, i treba samo da pogledas nase ljude van nase zemlje ili, ne moras toliko daleko, odi u neko selo, pa ce ti slika mentaliteta naseg naroda biti jasnija malo... Meni se cini, da su ljudi u gradovima, na neki nacin ''pogubljeni'' i tu nema prave slike... Jure i zure, a ni sami ne znaju kuda...
I trece, nisu vekovi potrebni, nego red..

Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Pet Apr 08, 2011 11:50 pm

Imamo li mi taj neuništivi tzv. lenji gen, koji nam ne dozvoljava da se kolektivno menjamo ili je za kolektivnu svest potrebno nešto drugo?

Jok more... ravnica uspavljuje.

Planinski potoci su plahi i bistri

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna

Godina : 58
Datum upisa : 06.01.2008

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sub Apr 09, 2011 7:10 pm

[quote="cojle"]
Jok more... ravnica uspavljuje.
ziveli1
Mutiraćemo svi mi na planeti, a to što si ti, Danubiuse, naveo, ja, donekle, pripisujem tradiciji i njenoj ikonografiji. Sve u smislu "hajde da se pokažemo ovakvima". Suština je sasvim drugačija i tu bih se složila sa sonia.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sub Apr 09, 2011 7:38 pm

sonia ::

Drugo, taj lenji gen o kome govoris, uopste ne postoji, i treba samo da pogledas nase ljude van nase zemlje ili, ne moras toliko daleko, odi u neko selo, pa ce ti slika mentaliteta naseg naroda biti jasnija malo... Meni se cini, da su ljudi u gradovima, na neki nacin ''pogubljeni'' i tu nema prave slike... Jure i zure, a ni sami ne znaju kuda...
I trece, nisu vekovi potrebni, nego red..
Sve mi se čini da se nismo razumeli...uzeo sam i dosta jasan primer -naše tradicionalno ulizivanje Rusima i obožavanju svega što je Rusko -bez ama baš ikakvog logičnog razloga ? Rusi mogu da prodju pored nas kao pored turskog groblja , pa ih opet volimo -neki drugi mogu da nam pomažu kao rodjenima -primićemo, ali ni pošteno hvala nećemo reći ?
Ili...kako smo se podsmevali u ovim ratovima svima onima koji su bili nenaoružani i slabo organizovani .Nazivali ih svakakvim imenima i "razgonili na buljuke " E kada su se naoružali...onda smo udarili u kuknjavu i tražili pomoć od Kurte i Murte (Sadama,Gadafija , Lukašenka , svakoga ) kao da to nisu oni isti od juče , nego najveća armada koju je svet video ?
.
Nisam ja izmislio taj izraz , niti "gen" -to je predmet ozbiljne psihološke i sociološke studije čije sam delove samo kopirao -i pokušavam da shvatim .

A ono što ti kažeš, za naše u inostranstvu -to je upravo to .
Kod nas , lezi lebe da te jedem , a tamo kada je kada neki Hans (šef) pritisne , radimo kao da nam život zavisi od toga -i to se tako ponaša isti čovek ? Taj koji je ovde šefu rekao da "*ede gov**" , tamo sa strahopoštovanjem se obraća i govori mu "gospodine"?

To je , mislim smisao ovog fenomena , koji su naši psiholozi i sociolozi nazvali "rajinski mentalitet "-svidjalo se to nama kako izgleda ili ne .
U prevodu-mnogo smo drčni i volimo to i da ističemo ,kad nema prave opasnosti, ali kada je neka sila pritisne , podvijemo rep i dajemo i ono što se traži i više od toga .

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sub Apr 09, 2011 10:51 pm

Sve mi se čini da se nismo razumeli...uzeo sam i dosta jasan primer -naše tradicionalno ulizivanje Rusima i obožavanju svega što je Rusko -bez ama baš ikakvog logičnog razloga ? Rusi mogu da prodju pored nas kao pored turskog groblja , pa ih opet volimo -neki drugi mogu da nam pomažu kao rodjenima -primićemo, ali ni pošteno hvala nećemo reći ?
Ili...kako smo se podsmevali u ovim ratovima svima onima koji su bili nenaoružani i slabo organizovani .Nazivali ih svakakvim imenima i "razgonili na buljuke " E kada su se naoružali...onda smo udarili u kuknjavu i tražili pomoć od Kurte i Murte (Sadama,Gadafija , Lukašenka , svakoga ) kao da to nisu oni isti od juče , nego najveća armada koju je svet video ?
.
Nisam ja izmislio taj izraz , niti "gen" -to je predmet ozbiljne psihološke i sociološke studije čije sam delove samo kopirao -i pokušavam da shvatim .

A ono što ti kažeš, za naše u inostranstvu -to je upravo to .
Kod nas , lezi lebe da te jedem , a tamo kada je kada neki Hans (šef) pritisne , radimo kao da nam život zavisi od toga -i to se tako ponaša isti čovek ? Taj koji je ovde šefu rekao da "*ede gov**" , tamo sa strahopoštovanjem se obraća i govori mu "gospodine"?

To je , mislim smisao ovog fenomena , koji su naši psiholozi i sociolozi nazvali "rajinski mentalitet "-svidjalo se to nama kako izgleda ili ne .
U prevodu-mnogo smo drčni i volimo to i da ističemo ,kad nema prave opasnosti, ali kada je neka sila pritisne , podvijemo rep i dajemo i ono što se traži i više od toga .

Mozda i nismo... Ko ce ga znati.. Elem, sto se tice ''obozavanja Rusa'' , ''ulizivanja'' i sl.. Pa, ko treba na ovom svetu vise da se slaze sa Rusima od nas? OTKUDE smo se to mi doselili na ove prostore, od kojU smo mi to SORTU? ( govorim o Srbima, konkretno).
Ukazivanje casti Putinu, citam ovde u negativnom kontekstu? [You must be registered and logged in to see this image.] Trebalo je da vidis kad je dolazio u Oslo 2002. ili Medvedev prosle godine! Nista manje ''vanredno stanje'' nije bilo nego kad je dolazio, Obama, recimo.. I ako ih oni vide ( Ruse), kao potencijalnu ''pretnju'', sve pocasti prilikom posete predstavnika jedne od najvecih sila sveta, treba i bila su na visokom nivou. Nista mi tu nismo posebni, mada bi trebalo da budemo, bar kad je Rusija u pitanju. Srbija, gledano iz razlicitih uglova, ne bi trebalo da ima bliskiji narod od Rusa.. Sad, glupo je ocekivati da nas Rusi i hrane il' brane, ali uzajamna saradnja je, bar za Srbiju pozeljna i neophodna.
Ovo omalovazavanje slabijih i kuknjava kad jaci pritisnu, ma nemoguce da se smatra nasim ''genom''!? Primera imamo na sve strane, bas takvih i bas istog smera (jaci omalovazavaju slabije, a kukaju kad zatreba pomoc kod ''tate'', ''ujka Sema'' i ostale familije...
Citam i ja, na sve strane nicu grdni profesori ''za balkansku, yugoslovensku, slovensku i citaj- problematicnu istoriju. Katedre rade sirom sveta da nas ljudi shvate, a argumentovacu posebnim postom zasto im ne uspeva [You must be registered and logged in to see this image.]

Hans te ne pritiska, ako hoces da zaradis a ti radi, cista logika, koja je na nasim prostorima izgubila kompas! Kod nas jos uvek vazi ona' Ne moze on toliko malo d ame plati , koliko mogu ja malo da radim! Nema reda..uredjenja... Drzava je u totalnom rasulu po mnogim pitanjima, i kako onda motivisati coveka da radi?! Svi pojmovi i poimanja morala, etike, i mnogo cega su poremeceni, kako onda..? Ljudi ne vide ni svrhu ni smer... Na tv-u to je EU, u praksi 700000 dusa koje zive ispod granice siromastva!
Rajinski ili vec, to sto Cvijic kaze, sustinu ima u boldovanom i SVAKO NA OVOJ PLANETI, ko je i malo tako ziveo, makar bio i iz Mongolije, Iraka, Cilea, Etiopije, Sa severa ili juga Evrope, isto ce se ponasati, i slicne , ako ne iste , karakteristike raziviti.

Ovaj tip je nastao u središnjem delu Balkanskog poluostrva (u plodnim dolinama Morave i Vardara), kod bespomoćnog pravoslavnog stanovništva koje je vekovima bilo izloženo Turskim i Arbanaškim pljačkanjima i zulumima. U neprestanom strahu od dušmana i pod stalnim pritiskom težnje za održanjem golog života razvio se podanički mentalitet potištenih i servilnih ljudi.

Sindrom osobina rajinskog karaktera čine crte: plašljivost, fatalizam, potuljenost, pakost, nepoverljivost, pragmatizam, lukavstvo, egoizam, čulnost, slepa odanost gospodaru, poniznost prema moćnima i surov odnos prema nemoćnima, kao i moralna mimikrija."

Klasican primer, koji ceo svet gleda zadnjih pola veka- Jevreji! Sta je taj narod preziveo za vreme II rata, a vidi ih sada!? Vidi ih u Rajinskim karakteritikama!

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Uto Jun 07, 2011 8:52 am

Putin od ponedeljka u Zvezdinom muzeju!

Novosti online |
03. jun 2011. 16:59 |

Ulaznica
sa kojom je premijer Rusije ušao na „Marakanu“ dobiće mesto u muzeju, a
stolica u svečanoj loži na kojoj je sedeo biće posebno obeležena
pločicom.

Premijer Rusije Vladimir Putin će od ponedeljka, 6. juna biti „stanovnik“ muzeja na stadionu Crvene zvezde.

U
klubu sa „Marakane“ će u ponedeljak u 10 časova biti održana svečanost,
kada će karta premijera Putina koju je koristio prilikom ulaska na
stadion Crvene zvezde 23. marta 2011. godine biti postavljena kao
muzejski eskponat.

I šta će da piše na pločici ? "Ovde je bila Putinova guzica "?
Kakva čast za nas !
A ulaznicu ćemo da čuvamo u staklenoj vitrini kao relikviju ?
"Ovaj komad papira je dodirnula ruka sv Vladimira Putina Moskovskog?"
Što samo to ?
Što ne nadju rolnu wc papira koju je koristio Putin tokom boravka od par sati u Beogradu???
Možda nema ...možda se našao neko ko je lično olizao..

Odluku da Putinova karta Putina postane
muzejski eksponat stručno je sproveo Odbor Kluba za muzej i arhivsku
građu FK Crvena zvezda čiji je predsednik mr Dragan Gačič, direktor
Arhiva Beograda.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sub Jul 02, 2011 5:50 am

Najgora saradnja sa najvećim „prijateljima”

Nemačka najveći donator Srbije, Rusija na dnu liste

Tamara Spaić/Ivan Jovanović | 02. 07. 2011. - 00:02h
|

BEOGRAD - Države sa kojima Srbija ima najbolje
političke odnose na samom su dnu lestvice kad je u pitanju ekonomska
saradnja, a posebno pokloni i bespovratna pomoć.

Kako za “Blic” kažu domaći privrednici, dobri politički odnosi ne znače
istovremeno prohodnost srpske robe na kineskom ili ruskom tržištu.

A kad su u pitanju donacije, daju nam oni koji imaju najviše,
kojima je to u tradiciji i koji nastoje da kompenzuju “to što smo
emocionalno naklonjeni ka pravoslavnoj Rusiji”, tvrde ekonomski
eksperti.

Kada se kroz brojke i novac pogledaju “četiri stuba” na koje se
Srbija oslanja, u oči prvo pada činjenica da je od 2000. godine do danas
Srbija dobila od EU (ne računajući bilateralnu pomoć država članica)
oko 2,2 milijarde evra grantova. U istom periodu iz Rusije nije stiglo
ništa, a iz Kine 0,02 milijarde evra.

Najveći pojedinačni donator od zemalja EU je Nemačka iz koje
dolazi skoro četvrtina od ukupne pomoći koju Srbija dobija kroz EU
fondove, a bilateralno je Srbiju pomogla sa još milijardu evra. Nemačka
vlada donirala je novih 137 miliona evra za ovu godinu, pre dva dana.

Najveći donatori 2000-2009.
1. Nemačka 840,12
2. SAD 473,12
3. Italija 208,47
4. Švedska 126,25
5. Norveška 101,12
(u milionima evra)

------------
U istom tom narodu koji ima poslovicu "ne grizi ruku koja te hrani " i dalje caruje podaničko rusofilstvo bez ikakvog osnova ,da je to već pitanje za psihologe -dok u isto vreme postoji odbojnost prema onima koji najviše pomažu ? Odsustvo logike asocira samo na ono o čemu govorimo u ovoj temi -duboko ukorenjenom rajinskom mentalitetu .

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sub Jul 02, 2011 6:08 am

Dodaj i Japan. Japan je najviše donirao zdravstvu i to ne upotrebljivane kršine od medicinskih aparata nego baš novo odlične tehnologije i kvaliteta.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Ned Jul 03, 2011 10:49 pm

Sindrom osobina rajinskog karaktera čine crte: plašljivost, fatalizam, potuljenost, pakost, nepoverljivost, pragmatizam, lukavstvo, egoizam, čulnost, slepa odanost gospodaru, poniznost prema moćnima i surov odnos prema nemoćnima, kao i moralna mimikrija."

Da li je ovo realan opis ? [You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Uto Jul 05, 2011 11:37 am

LIČE KO JAJE JAJETU

NOVAK JE ISTI TESLA!

Utorak, 5. Juli, 2011.|

Autor: Aleksandra Medaković

Kurir promenio stajling dvojici srpskih velikana Novaku Đokoviću i Nikoli Tesli i došao do šokantnog otkrića

BEOGRAD - Pljunuti!
Dva Srbina koja su ostavila pečat u svom vremenu Nikola Tesla i Novak Đoković, najbolji na svetu, još i liče.

Za one koji su prespavali skoro dva veka, koliko traje era od Tesle do
Noleta, informacija da je reč o dva srpska genija koja su osvojila svet.
Prvi je pronalazač i izumitelj naizmenične struje zahvaljujući kome
danas uživamo u elektronskom dobu i pratimo šta radi ovaj drugi,
teniser, koji je bukvalno jednom rukom pokorio planetu.

Čitateljka Kurira Mirjana Rapajić javila se redakciji i podelila sa nama interesantno zapažanje.
- Pogledajte slike Novaka i mladog Tesle. Obojica mršavi, oštrog pogleda. Isto čelo, ista jaka vilica - rekla je Mirjana.

Nismo bili lenji. Tehnička ekipa Kurira dala se na posao i uporedila
njihove fotografije. Zahvaljujući modernim tehnologijama, kojima je
upravo Tesla bio preteča, dvojici srpskih velikana zamenili smo
stajling. Nikoli smo promenili frizuru i sveže ga obrijali, a Novak je
dobio izgled mladog naučnika s kraja 19. veka.

Nije bilo potrebno mnogo poteza u Fotošopu da bi se dobile ove fotke.
Rezultat je, kao što i sami vidite, zapanjujuć. A Noletu jedino možemo
da poželimo da i sam pusti brkove. Dobro mu stoje.
----------Mene ovakve stvari baš iznerviraju .Kao šala je ok, ali kada se vrše ovakva poredjenja , onda to asocira na nešto drugo -potrebu za obožavanjem idola , čak i izmipšljanjem raznih "činjenica "koje ne postoje -sve u smislu stvaranja lika koga možemo podanički obožavati.
A nema ama baš nikakve potrebe ..Nole je genijalac na svoj način , i ima svoje kvalitete , nema potrebe porediti ga sa bilo kim . Pogotovu što je on toliko skroman momak da mu više smeta stvaranje božanstva od njega , nego što mu to prija.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Čet Jul 07, 2011 5:09 pm

Srpski pisci su, naravno, s velikom pažnjom pratili dešavanja na [You must be registered and logged in to see this link.] i [You must be registered and logged in to see this link.] pohod do prvog mesta na ATP listi i titule u Londonu.- Novaka
Đokovića treba da primimo u Udruženje književnika Srbije zato što je
njegov reket trenutno naše najjače pero. Ako ne u Udruženje, ono bar u
pen centar, jer izgleda da on ima i neku međunarodnu reputaciju...
- rekao je Matija Bećković.- TO
što je Novak veliki šampion je jedno, a što je lepo vaspitan, otmen,
pametan i što ne krije svoj patriotizam, to je drugo. I to drugo ga čini
jedinstvenim, a ne samo sportski uspesi...
- naglašava Pero Zubac.- U
brisanom prostoru između nas i sve opasnijeg sveta, Nole je izašao na
crtu. Na neki način, Đoković igra i za nas, a Novak pobeđuje sam
–zapazio je Miljurko Vukadinović.- Divno je među nama imati čovjeka koji uzima one pehare koji nisu nama namijenjeni –kaže [You must be registered and logged in to see this link.].- Godinama nijedan čovek nije obradovao srpski narod koliko Novak Đoković –jasan je [You must be registered and logged in to see this link.].

- Noletov
reket je srpski krstaš barjak koji danas leprša na najvišem jarbolu
pred razrokim očima sveta, a vimbldonski pehar je mitsko zlatno runo
koje je utoplilo ozeblu dušu sirotice Srbije
–napisao je Gojko Đogo.
-----------
I ko naravno prednjači ? "Bardovi " udvoričke proze i poezije koje smo slušali predhodnih godina (na mitinzima i kod pečenih volova na Palama)
Pri tome ,svima nama je sasvim dovoljno "Bravo , majstore " (a i Novaku samom ) mislim da se dečku i gadi na toliko ulizivanje ...No to je stara navika dvorskih čankoliza....

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Ned Nov 06, 2011 11:12 am

Konuzin počasni građanin Zemuna

Opština Zemun dodelila, povodom 5. novembra, dana te
opštine, titulu počasnog građanina ambasadoru Rusije Aleksandru
Konuzinu. Titulu zaslužni građanin dobilo i više kulturnih i privrednih
poslenika.

Povodom dana opštine Zemun, ambasadoru Rusije u Srbiji Aleksandru Konuzinu dodeljena je titula počasnog građanina te opštine.

Konuzin je
zahvalio opštini i građanima Zemuna za priznanje navodeći da je to
velika čast za njega i priznanje razvoju odnosa Srbije i Rusije u svim
sferama poslednjih godina.
"Hvala vam na ovom gestu i na ljubavi
prema Rusiji", poručio je ruski ambasador dodajući da je u unapređenje
saradnje dve zemlje ulagao i sopstvene napore.
Opština Zemun, u
kojoj su na vlasti SNS, koalicija SPS-PUPS-JS i koalicija DSS-NS-NP
,
titulu počasnog građanina dodelila je i direktoru KBC Zemun Dragošu
Stojanoviću i vlasniku firme "BN BOS" Nikoli Bezbradici.
Na
svečanoj sednici Skupštine opštine Zamun održanoj u Madlenijanumu
povodom dana opštine, 5. novembra, dodeljene su i Povelja zaslužni
građanin za deset stanovnika te opštine, kao i Povelja o prijateljstvu
sa ključem Zemuna specijalnoj antiterorističkoj jedinici MUP-a Srbije i
Košarkaškom klubu Mladost iz Zemuna.
Povelju zaslužni građanin
primili su, između ostalih, pevač Saša Kovačević, pesnik i slikar
Predrag Luković, olimpijac i kajakaš Mirko Nišović, istoričarka
umetnosti Sofija Ljubičić.
Svečanosti su prisustvovali lider SNS-a
Tomislav Nikolić, vladika hvostanski Atanasije Rakita, potpredsednik
DSS-a Miloš Aligrudić i drugi.
Predsednik opštine Zemun Branislav
Prostran rekao je da je vlast u toj opštini, uprkos teškoj ekonomskoj
situaciji, uspela da ispuni većinu obećanja i da mu je drago što građani
tog dela Beograda podržavaju takvu politiku.
----------
Baš ti hvala baćuška što nas nazva kukavicama u vlastitoj zemlji ,a i što svakom prilikom govoriš šta bi i kako trebali . Blagodarimo ,vaše visoko prevashoditeljstvo , na takvoj brizi i časti .Razumem ja i zašto blagorodni Toma predade ključeve grada Aleksandru K (valjao mu u predizbornoj kampanji ,a slava gospodu ,ako budemo ruska gubernija -trebaće i gubernator ) razumem i zašto su Hrvati "danke Deutschlandovali" ili što kosovski Albanci Biliju Klintonu spomenik digli ,imali su zašto da budu zahvalni -ali zaista ne razumem čime je ruski gradjanin Aleksandar K . zadužio Srbiju i grad Zemun posebno -pa da mu treba dodeliti ovakvo priznanje ?

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Uto Feb 14, 2012 12:03 pm

Ja sam uvek i za zezanje i za prilagodjavnje Evropi . Ali ovo mi je ipak moronski .
Kako ovo objasniti ,nego kao udvorištvo prve kategorije ?Ala smo "ih" zaebali...pravimo budale od sebe

-------------------------------

"Meneken pis" u srpskoj narodnoj nošnji, "piški" šljivovicu

Tanjug | 14. 02. 2012. - 10:55h
| Foto: Beta | [You must be registered and logged in to see this link.]

Čuvena statua "Maneken Pis", simbol grada Brisela, biće sutra, na Dan državnosti Srbije, obučen u srpsku
narodnu nošnju i iz nje će teći šljivovica.

Svečano oblačenje statue zajednički su organizovale vlasti grada
Brisela i ambasada Srbije u Belgiji, najavljeno je iz ambasade.
Istovremeno, statua će biti priključena na burence sa šljivovicom koju
će prolaznici i turisti moći da degustiraju.

Šezdesetak santimetara visoka statua dečaka koji piški,
napravljena početkom sedamnaestog veka, predstavlja jednu od najvećih
turističkih atrakcija u Briselu.

Prema legendi, podignuta je u čast mališana koji je na taj način
ugasio fitilj bureta sa barutom koji su osvajači podmetnuli pod gradske
zidine. U skladu sa viševekovnom tradicijom, statua se nekoliko puta
mesečno svečano presvlači u različite kostime, prema rasporedu koji
određuju gradske vlasti, a iz nje u zavisnosti od prilike, umesto vode,
poteče pivo ili šampanjac.

Ovo će biti prvi put da "Maneken Pis" obuče srpsku nošnju i da iz
njega teče šljivovica. Nošnja je šivena po meri, a nakon ceremonije,
koja će trajati od podne do 16 časova, biće smeštena u kolekciju
gradskog muzeja.

Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Uto Feb 14, 2012 12:13 pm

Ja sam uvek i za zezanje i za prilagodjavnje Evropi .
Ali ovo mi je ipak moronski .

Sećam se...
jedna od prvih reklama srpske šljive na tržištu Engleske je išla sa snimkom voćnjaka kao svinjskog obora i detetom koje kaki pod šljivom.

Valjda kao dokaz prirodnog ambijenta!? krsti se

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sre Feb 15, 2012 9:08 am

Samouka ::
Dodaj i Japan. Japan je najviše donirao zdravstvu i to ne upotrebljivane kršine od medicinskih aparata nego baš novo odlične tehnologije i kvaliteta.

..i autobuse :eee:
Nazad na vrh Ići dole
Uther Pendragon

Humor : kakav crni humor
Datum upisa : 03.02.2012

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Čet Feb 16, 2012 10:03 am

Rajinski mentalit definitivno postoji..znam po sebi a i po drugima.
Vidim ga ne bas onako kako procitah gore(daleko bilo da se takmicim s Jovanom Cvijicem zemljacinom mojom:)) nego u onim nasim cuvenim uzrecicama krilaticama.."lako cu" "sutra cu" "ko ga jebe ima dana" ...
Provereno znam da to nije genetika jer cim predju granicu nasi ljudi uz pretnju kaznice od 30 kupe i govanca za kerom(izvini za citiranje)..ponizenje ?..kultura bre !
Negde neko napisa opravdanje za nas zaista aljkav i traljav odnos prema svemu..prirodi djubretu pa i svom dvoristu..to se(parafraziram nisam upamtio)ustalilo godinama pod turskom je li cizmom i imalo je svrhu da..taj neki zli turcin koji ide po kucama i ubira porez (sic) vidi zapustenu kucu i dvoriste (avliju).. pomisli u sebi kao svaki poreznik koji razmislja a ne radi ono za sta je placen..ovde para nema !
Opravdanje vredno djaka trecaka kad razbije prozor loptom..
Uostalom kao sve drugo..
Suma sumarum..30 evra resava i najgori gen ..
30 evra i ja naplacujem sex osnovni sa ljubljenjem ovlash

Nazad na vrh Ići dole
Uther Pendragon

Humor : kakav crni humor
Datum upisa : 03.02.2012

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Čet Maj 24, 2012 8:26 am

ovo robovski prevedimo rajinski...

"Posvuda gdje prevladava moral robova jezik pokazuje sklonost da riječi "dobar" i "glup" približi jednu drugoj. Posljednja temeljna razlika: zahtjev za slobodom, instinkt za sreću i finoću osjećaja slobode pripadaju moralu i moralnosti robova jednako tako nužno kao što su umijeće i zanesenjaštvo u poštovanju, u predavanju redoviti simptomi aristokratskog načina mišljenja i vrednovanja."

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Sub Avg 18, 2012 6:58 pm

"Naši" pobeđuju u slugeranjstvu Rusiji

Tužili "E-novine" zbog vređanja ruskog patrijarha

[You must be registered and logged in to see this link.]
Direktor Ekološkog pokreta
Novog Sada Nikola Aleksić, zajedno sa pokretom "Naši", podneo je
krivičnu prijavu zbog "širenja mržnje" protiv glavnog i odgovornog
urednika "E-novina" Petra Lukovića i direktora ovog medija Branislava
Jelića.
Naime, njima je zasmetao tekst koji je objavljen
26.07.2012. godine na pomenutom portalu, naslovljen "Sisom na
patrijarha", u kome je prikazan video snimak protesta pripadnice
feminističke grupe "Femen" na ruskog patrijarha.
Kako su naveli u
prijavi, osim opisa pomenutog incideta redakcija "E-novina" je i sama
dodala ličnu poruku mržnje prema partijarhu Kirilu, završavajući tekst
sa "Fuck you, Kiril".
Redakcija "E-novina" javnosti se povodom
prijave Aleksića i "Naših" obratila sarkastičnim saopštenjem objavljenim
na svom portalu.
"Bolesna činjenica da iza tužbe SNP Naši
stoji lik Nikole Aleksića, objašnjava urnebesni razlog ove urnebesne
tužbe. Nažalost, po SNP Naše i Njihove, Snežana Malović više nije
ministrica pravde i njeni nalozi za automatski progon e-novina više ne
važe. Zato, još jednom, samo za Nikolu: Fuck you, Kiril!
", stoji u tekstu objavljenom na ovom portalu.
Ekološki
pokret Novog Sada je organizacija koja se manje bavi zaštitom životne
sredine, a više politikom, pri čemu ističu saradnju sa pokretom "Naši",
iako se u svom opisu nazivaju "nepolitičkom i neprofitnom
organizacijom".
Interesantno je da je Nikola Aleksić prošle
nedelje uputio javni zahtev Ministarstvu omladine i sporta, u kom je
zatražio hitnu smenu celukupnog Olimpijskog komiteta Srbije. Kao razlog
je navedeno to što srpski olimpijci nisu imali ćirilične oznake na
svojoj opremi, već latinične.
On je tada naveo da će, ukoliko
Olimpijski komitet na čelu sa Vladom Divcem ne bude smenjen po hitnom
postupku, podneti krivičnu prijavu protiv ministarke sporta Alise Marić
zbog "vređanja nacionalnih osećanja srpskog naroda".

Nazad na vrh Ići dole
Marquise

Godina : 54
Datum upisa : 12.08.2012

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Ned Avg 19, 2012 6:54 pm

Rajinski,tj.podanicki mentalitet svakako postoji i vidljiv je svuda gde je iole naznacena hijerarhija.Osecamo ga na radnim mestima,cak i u okruzenjima kao sto je ovaj forum.:)
Ipak,vezano za navedeni tekst,mislim da je stvar mentaliteta, samo deo konteksta,mada moze donekle objasniti prostacko prepucavanje grupe novinara koji veruju da su nezavisni i ekoloskog pokreta koji se nesuvislo bavi kvazipatriotizmom.
Gestovi i jednih i drugih su na granici neukusa i zdravog razuma,a odgovor na poreklo budalastina,gotovo uvek se krije iza pitanja - ko ih finansira?
I da,kada se taj odgovor makar nasluti,sto u drzavi Srbiji i nije tako tesko,ispostavi se da je rajetinsko-podanicka lista mnogo duza nego sto smo mislili...

lu6777 migg
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Uto Sep 18, 2012 10:36 pm

Boj se ovna, boj se go*na, a kad ću živjeti?

Sve će proći. Ali, kakva je to utjeha? Proći će i radost, proći će i ljubav, proći će i život. Zar je nada u tome da sve prođe?

Ako bismo otpatili svačiju nesreću, šta bi bilo od nas?

Sve čemer, sirotinja, glad, nesreće... A zašto je tako? Ne znam. Možda zato što smo po prirodi zli, što nas je bog obilježio. Ili što nas nesreće neprestano prate, pa se bojimo glasnog smijeha, bojimo se da ćemo naljutiti zle sile koje stalno obilaze oko nas.Zar je onda čuda što se uvijamo, krijemo, lažemo, mislimo samo nadanašnji dan i samo na sebe, svoju sreću vidimo u tuđoj nesreći. Nemamo ponosa, nemamo hrabrosti. Biju nas, a mi smo i na tome zahvalni.

Mesa Selimovic

Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    Uto Sep 18, 2012 10:44 pm

sonia ::

Boj se ovna, boj se go*na, a kad ću živjeti?

Glavu gore, pogled pravo!

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?    

Nazad na vrh Ići dole

RAJINSKI MENTALITET -nasledje vekova ,imamo li ?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 5Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-
Skoči na: