DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
mladenk

Godina : 64
Datum upisa : 26.07.2009

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Uto Jan 18, 2011 9:16 pm

First topic message reminder :

* Ако се удариш у лакат - имаћеш госте/неко те жели.
* Не скупљај мрвице са стола у руку - бићеш сиромах.
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
zoran1970
Mejac
Mejac

Godina : 47
Datum upisa : 03.09.2011

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pet Dec 13, 2013 5:29 pm

Lakota ::
..zalepih je mlatilicom  smehsmeh ..valjda se racuna booored 

pppsssssttttttttttttt ne hvalite se kako su počeli otvoriće i agenciju za zaštitu muva,,,,,,,,pa Srbija je ovo  smehsmeh   smehsmeh   smehsmeh 
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pet Dec 13, 2013 5:45 pm

..bilo je humano  lu6777 to je dozvoljeno ..
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Ned Jan 12, 2014 4:15 am

Zašto Srbi pucaju za vreme praznika?

Kako to mislite – zašto? Pa šta drugo mi znamo i volimo da radimo osim da pucamo? Pucamo sa živcima, pucamo po šavovima, pucamo na visoko, a najčećše i najviše volimo da pucamo u prazno.

Da se ne lažemo, nema Srpčića (mali Srbin, prim.aut.) koji za vreme svog odrastanja nije slušao priču o nekom svom dedi, dedi stricu, pradedi, čukundedi ili askurđelu koji je sa nepunim šaržerom municije uspeo da pobije i rastera svako agresorko govno koje je imalo dovoljno devijantan um i manjak zdravog razuma da kroči i napadne sveto srpsko tle.

Jebiga, nama je rat u krvi, po tome smo poznati kao narod. Kao sad kad bi Francuzi bacali kroasane u vazduh za vreme praznika, ili Bugari ružnu decu. Nemci bi isto pucali, nego ne smeju zbog kazni od par hiljada evara. Nemci više vole pare od pucanja. Mi jok. Mi bi pucali i da nam pišu te kazne od par hiljada evara, jer para svakako nemamo, a ne mogu da mi uzmu nešto što nemam.

Znači, stali smo kod toga da ako nešto volimo to je da ratujemo i da ga na kvarno zavučemo komšiji, ali pošto nam sad ne daju da ratujemo, a komšiji možemo i hoćemo da ga zavučemo svakodnevno, onda nam ostaju praznici da izlečimo svoju frustraciju i da sa mirom božijim u duši izađemo na terasu i skokamo jedno dvanajs metaka u vaseljenu, za svakog apostola po jedan. Trinaesti slučajno zaluta u gumu komšijinog Golfa dvojke, jer je to moje parking mesto, ko ga jebe.

I posle uhvatim sebe kako kukam zbog petardi. Kad malo bolje razmislim, neka ih, petarde su manje zlo. Jesu dosadni kao gostovanje Teofila Pančića u Utisku nedelje, ali ako moram da biram između petardi i toga da me komšija sačeka u ulazu sa tetejcem ili dugom devetkom da mi se načestita Nove godine i ostalih praznika – ja biram petarde.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Ned Jan 12, 2014 2:15 pm

..tradicija nepisana,ne znam zbog cega,ali sutra se prave krofne  :lonac:
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pet Apr 11, 2014 8:36 pm

E,ovo je cvetna nedelja..i znam da se nekada cvece nije unosilo u kucu do ove nedelje,secam se da ni moja baba nije dozvoljavala,ili se bar trudila, ..ali ,nikako ne znam zasto?  55555 
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Sub Apr 19, 2014 6:42 pm

Sva čuda "čuvarkuće"
Autor: mondo.rs
U Srbiji su mnogi običaji bili u vezi sa prvim jajetom, "čuvarkućom".

19.04.2014. | 09:00 10 A- A A+
jaje čuvarkućaFoto: www.jaja.rs U nekim krajevima bojenje prvog jajeta za Uskrs bilo je praćeno bajanjem. Deci su, takođe, tim jajetom mazala obraze, kako bi im oni bili rumeni, jer su takvi značili zdravlje.
Na Kosovu ovo jaje su nazivali "strašnik" jer se upotrebljavalo kao lek protiv straha.

U nekim krajevima su decu umivali vodom u koju bi stavili jedno crveno jaje, šećer i cveće vrtike. To bi se radilo da bi dete bilo zdravo, slatko, odnosno blage naravi i da se oko nje ili njega vrte momci, odnosno devojke, piše "Srpska kultura".

Takođe bi se detetu to jaje stavljalo pod jastuk u toku noći, a ujutru bi čuvarkuću nosili u crkvu i potom to jaje prvo pojeli. Crveno jaje bi inače svi članovi porodice uvek prvo jeli, opet kako bi se zaštitili od bolesti.

Zaštitna svojstva su imali i voda u kojoj su se jaja kuvala, pa i ljuske. Zbog toga u nekim krajevima postoji običaj da se ljuske isitne i umese sa pšeničnim brašnom i tako zalepe za gornji deo kućnog praga kako bi se oteralo svako zlo.

Crveno jaje su koristile i devojke u raznim "vradžbinama" kako bi se udale. Pri izvođenju tih magijskih radnji, pazile bi da ih momci ne vide.

"Prvo, crveno jaje, čuvalo se pored ikone, do sledećeg Vaskrsa. Čuvalo je ovo silno jaje naše kuće i naše duše, dok mu na smenu ne dođe novo, vaskrslo... jer su naša vera i običaju, u stvari, čuvari naših ognjišta".
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Sub Apr 19, 2014 6:57 pm

Uvijek mi je bilo cudno vjerovanje...prvo crveno se jede odmah a onda to isto crveno se cuva do sljedeceg uskrsa.
ja ga cuvam uvijek i ne jede se to crveno.

.

Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Sub Apr 19, 2014 7:00 pm

I kod mene se prvo jaje boji u crveno i čuva se do sledećeg Uskrsa ... do nove čuvarkuće :))

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Sub Apr 19, 2014 7:14 pm

I mene tako ucili  top88 
Nazad na vrh Ići dole
Ladyintheblack
Maskota Foruma

Godina : 25
Humor : Uvek raspolozena :)
Datum upisa : 05.05.2014

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pet Maj 09, 2014 9:53 pm

Postujem tradiciju i obicaje,jako je vazno da se sacuvaju...
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pon Jan 26, 2015 5:51 pm

..evo ,zamesila sam perece..pa se zapitala zasto ih pravimo i delimo uoci sv Save..moja baka je uvek govorila da -tako treba-..a google kaze..
Perece za Savin dan

O Svetom Savi postoje mnoge priče i anegdote a u narodu su se stvorile i mnogelegende o njemu.
��� ��On je za narod bio božanstvo koje putuje po srpskim zemljama,donosi red i blagostanje, uči narod kako se kopa, ore, kako se kresanjem dobijavatra, uči žene kako se kuva, mesi, tka, plete, pravi sir, uči kovače kovanju gvožđa, seljake gajenju loze i pravljenju vina�
Jedna od narodnih legendi kaže da su se nekada ljudi, da bi dobili brašno od žita, jako mučili. Tucali su žito u stupi ili ga mleli u žrvnju.
Gledao to Sveti Sava pa se sažalio. Odlučio je da smisli neku bolju i lakšu spravu.
Posle dugog razmišljanja smislio je kako će napraviti vodenicu. Načinio je i postavio na reci, da melje.Ali, nikako nije mogao da izmisli čeketalo i koš, već su ljudi morali rukama da sipaju žito iz vreća u rupu vodeničnog kamena. A to je bilo ne samo dangubno nego i opasno jer se dešavalo da pri obrtanju kamen dohvati pomeljare za ruke, pa ih izranjavi.
Jednog dana došao đavo Svetom Savi u vodenicu da vidi šta je napravio. Videvši kako je nezgodno što se žito iz vreća sipa rukama u rupu od kamena, pokazao je Svetom Savi kako će napraviti koš i čeketalo pod pogodbom da mu se za to ustupi jedan dan u godini da bude njegov u vodenici. Hteo je da bude i on ortak.
Sveti Sava je pristao i odredio da Badnji dan pripadne đavolu.
Zbog toga se đavoli često nalaze oko vodenice, smatraju da je to njihovo.
Na Badnji dan, pošto pripada đavolu, retko koji vodeničar čuva vodenicu. šta više, tog dana niko neće ni da melje žito. Veruje se da bi se vodeničarima i pomeljarima tada desilo neko zlo.
A Sveti Sava je znao zašto je đavolu odredio baš taj dan. O Božiću se smrznu reke, pa se ne može ni mleti, pa tako đavo nikad ne može uzeti ujam.
����U znak zahvalnosti,što im je olakšao mlevenje žita, u narodu je ponikao običaj da se na Savin dan mesi pecivo od belog pšeničnog brašna koje se nosi u crkvu i tamo deli deci.
U Vojvodini se prave perece, posne, ako Savin dan pada u sredu ili petak a mrsne ako pada nekim drugim danom.
Ovaj običaj nije vezan za crkvene kanone, nastao je davno ali u nekim delovima Srbije zadržao se i do danas.

Tatjana Stanić

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pon Jan 26, 2015 7:08 pm

Po katolickim obicajima,pereci se peku za Uskrs,tako sto se napravi oblik da moze da se u njega stavi ofarbano jaje. i tako se skupa sa peretkom daje na poklon.

.

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pon Jan 26, 2015 7:36 pm

..moji su peceni.. navalite.. lu6777
Nazad na vrh Ići dole
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pon Jan 26, 2015 10:26 pm

Lakota ::
..moji su peceni.. navalite.. lu6777

Mmmmmm Lakiii, što mi nisi bliže :ajdeeeea5:
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso

Godina : 79
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Uto Jan 27, 2015 2:28 am

Ako na Svetog Savu opali grom, makar i najmanji to je znak da ce u godini pred nama biti belaja

Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Uto Feb 10, 2015 11:06 am

Sigurno ste čuli za staru narodnu izreku „Kumstvo se ne odbija“. Šta će se desiti ako zaista odbijete da kumujete nekome, na venčanju ili krštenju?

Dobro poznata izreka da „Kum nije dugme“, nastanila se na našim prostorima i danas se vrlo često koristi. Kada kažemo kum, prva asocijacija koja većini pada na pamet je prijatelj za ceo život, koji vas nikada neće izdati, koji će uvek biti tu za vas kao deo porodice i na koga ćete moći da se oslonite u svakom trenutku.

Kumstvo spada u duhovno srodstvo i može biti kum pri krštenju, kao duhovni otac detetu na primer i kum na venčanju, kao svedok stupanja dve osobe u brak.

Kumstvo predstavlja svetinju, pa se tako smatraju kumovi najbližim porodici. Tako kum ima posebno mesto za stolom na svakoj slavi, na svadbi je najvađnija osoba i zauzima posebno mesto u životu jedne porodice.

Još jedna stara izreka, koja obeležava veličinu ovog odnosa je „Kumstvo se ne odbija„. Veliki broj ljudi se pita zašto je to tako i šta će se desiti ako dođu u situaciju da odbiju kumstvo.

Šta može da se desi ako odbijete kumstvo i došli smo do različitih verovanja koja se prenose kroz narod.

Jedno od njih glasi da ako odbijete da budete kum na venčanju, kroz život će vas pratitti nesreća i nikada nećete pronaći svoju srodnu dušu, jer ste odbili da pred Bogom i ljudima svedočite o braku dvoje ljudi.

Neki ljudi veruju da pored nesreće u ljubavi, odbijanje kumstva donosi i usamljenost do kraja života, i da čovek koji je odbio kumstvo neće pored sebe imati pravog prijatelja. Drugo narodno verovanje, jeste da čovek koji odbije da kumuje na krštenju deteta nikada neće imati “poroda”. Drugim rečima, sam neće moći da ima decu i širi sopstvenu porodici, jer nije spreman da na sebe preuzme jednu veliku duhovnu obavezu.

U potrazi za još nekim odgovorom, kontaktirali smo verskog analitičara, Živicu Tucića, koji nam je prvo objasnio ko bi trebalo da bude kum i šta bi on trebalo da predstavlja.

Kum je osoba od poverenja. Ali sada je kumstvo dosta drugačije nego što je ranije bilo. Stara kumstva su bila održavanija i na neki način jača, dok se danas na ovakav čin više posmatra kroz nekakvu materijalnu prizmu. Ni venčanje ni krštenje se ne može obaviti bez kuma, jer je on taj koji svedoči ovom događaju.

On nam je takođe naveo da se kum pri krštenju deteta zaklinje pred bogom da će brinuti o tom malenom životu, što bi, kako kaže, trebalo da znači da će on preuzeti svu odgovornost i brigu o detetu, ako se roditeljima nešto dogodi.

„To je moralna odgovornost kuma, da o detetu koje je krstio vodi računa. Ukoliko se nešto desi, po hrišćanskom pravilu, on postaje staratelj tog deteta. Ali, mislim da se po zakonu starateljstvo dodeljuje bližim rođacima“, zaključio je ovaj verski analitičar.

Koliko su tačna narodna verovanja i šta će se desiti ako se kumstvo odbije.

„Ja ne kumujem. Bio sam jednoj osobi kum, pre trideset godina i nakon toga nisam više kumovao. Sujeverja poput nesreće, samoće i sličnog nisu istinita. Pogotovo što ljudi nekada zaista nisu u prilici da budu kumovi. Razlozi za to mogu biti materijalni, geografski, lični…neko ne može prihvatiti na primer zbog bolesti“.

Živica je rekao da u je zemljama kao što su Mađarska, Rumunija i Nemačka često slučaj da kum bude neko od rođaka. Na primer, to može biti stric, ujak, a neretko i brat.

Kum je važan deo svake porodice i same tradicije našeg naroda i savetujemo vam da ga birate pažljivo, a kada ga izaberete, cenite ga, volite i poštujte kao člana porodice.

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Ned Feb 15, 2015 9:16 am

NARODNO VEROVANJE: Mečka i njena senka

Društvo 07:03, 15.02.2015.
Autor: E.K.,Foto: Reuters

Ako je na Sretenje sunčan dan i medvedi izađu iz jazbine i uplaše se svoje senke, pa se vrate nazad, veruje se da će zima potrajati još šest nedelja

- Na Sretenje se sreću i razdvajaju zima i leto. Od Sretenja dani postaju duži, a noći kraće, pa se u narodu kaže „Sretenje obretenje“.

- Ako je na Sretenje sunčan dan i medvedi izađu iz jazbine i uplaše se svoje senke, pa se vrate nazad, veruje se da će zima potrajati još šest nedelja.

- Običaj je da se na Sretenje obavezno pale sveće jer se smatra da plamen ima skrivenu čarobnu moć i da će kuću štititi od grmljavine i drugih nesreća.

- Ovoga dana devojke paze kakvog će muškarca prvo sresti. Veruje se da ako prvo sretne crnomanjastog, za takvog će se udati, a ako sretne plavog, onda za takvog. Isto važi i ako sretne zdravog, bogatog, siromašnog ili bolesnog.

---
Dakle ,pošto je dan lep i sunčan ,zima će trajati još "samo" 6 nedelja . 🇬🇷
A gospođice i slobodne gospođe -pazite kad izlazite i koga možete sresti . spite

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Ned Feb 15, 2015 12:00 pm

..ako je po tome sto kazes,sledeci partner mi je komsija koji je krenuo na posao jutros kad sam ja posla u ducan smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Ned Feb 15, 2015 12:49 pm

Забуна у Зоо врту - медвед изашао, мечка није

(Фото Танјуг)
БЕОГРАД – Према народном веровању уколико на Сретење мечка изађе из пећине, види своју сенку и врати се у јазбину, зима ће потрајати још шест недеља.

Ако изађе и настави да тражи храну после дугог зимског сна то значи да је зими крај и да пролеће полако стиже, каже Нађа Радовић из београдксог Зоолошког врта.

„У Зоолошком врту у Београду стари медвед Книнџа је изашао напоље, а мечка Гоца је још увек у јазбини. То значи да отприлике још три недеље може да нас греје зубато сунце, а онда пролеће може да стигне веома брзо”, казала је Радовић.

Она је за Танјуг рекла да медведи који живе у Зоолошком врту не спавају зимски сан, јер сваког дана добијају храну и углавном немају потребу да иду у хибернацију.

Али понекад умеју да се узјогуне и да спавају данима, истакла је она и додала да су медведи у зооврту ових дана били у пећини и спавали.

Има народних веровања која кажу и да је „боље срести вука у пољу него човека у кошуљи у фебруару”, што указује да би „баба марта”, могла да нас изненади, истакла је она.

Танјуг
објављено: 15.02.2015.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Uto Feb 24, 2015 3:14 pm

Bele poklade. Još jedan od običaja kod Srba. Divan primer kako saradnja prosvete, nauke (etnologije) i lokalne zajednice može da spoji tradiciju i savremeno doba.

Članak je malo poduži sa mnogo slika pa da ne kopiram sve potrudite se i otvorite link. Jedino mi se ne sviđa naslov. Senzacionalistički, moglo bi se reći čak i podcenjivački.

Jedno veliko bravo za mlade iz Lozovika, njihovog nastavnika i etnologa koji im je pomogao.

Bele poklade link

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Čet Apr 09, 2015 5:39 pm

NARODNA VEROVANJA NA VELIKI ČETVRTAK: I najvećim grešnicima danas se praštaju svi gresi link

Pošto nismo mudriji od naroda ,a nismo ni bogovi ,biće dovoljno da danas oprostimo jedni drugima ,i nastavimo život u miru -bili vernici ili ne .

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pet Okt 09, 2015 3:52 pm

Nečija "Mazda" Podgoričke registracije je osvanula ovakva ,obmotana WC papirom (jutros u Novom Sadu)  . 

Naravno da su se svi pitali šta to predstavlja ? 
I našlo se objašnjenje .
Navodno ,to je običaj u seoskim sredinama kada se bivši ili bivša venčava sa drugim . 
Poručuje li to neko nekome da je  shit3 ?  smehsmeh

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    Pet Dec 25, 2015 8:25 pm

Jedno od verovanja vezano za Božić je i "Između dva Božića godina". Kako dva kalendara (Gregorijanski i Julijanski) deli 14 dana kad se "odbiju" oba Božića ostane taman 12 dana za 12 meseci. Nekad su ljudi, naročito ratari, strogo vodili računa kakve su dani u tom periodu i po tome "gatali" kakvće vreme biti tokom godine. Recimo ako je 30.12. jutro "mokro" tj pada sneg ili kiša to znači da će početak maja biti kišovit. Onda se po ovome planiralo kad kositi detelinu da je ne bi kiša pokošenu i poluosušenu upropastila.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu    

Nazad na vrh Ići dole

Tradicija,običaji i verovanja u našem narodu
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 5 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SRBIJA-
Skoči na: