DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Share | 

29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 56

PočaljiNaslov: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Pon Nov 29, 2010 2:59 pm

First topic message reminder :

Republika Srbija je Republika, a ima monarha i ne obeležava Dan republike već Dan državnosti, čime se ne razlikuje od ostalih na prostoru SFRJ nastalih državica.

Danas je 29. Novembar nekadašni praznik „Dan Republike“ pa čestitam svima koji su emotivno i na bilo koji način vezani za taj dan.

Oni koji misle da se brisanjem datuma može izbrisati istorija i praviti neka nova čine nasilje nad istorijom, svojom prošlosti i svojim precima. Očito su sada potomci jednih predaka jači i glasniji. Revizija istorije je na delu i to je opštepoznata stvar i opšteraširena pojava na prostorima bivše SFRJ.

Dakle, aa današnji dan pre 67 godina u Jajcu, održano je Drugo zasedanje Antifašitičkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije (AVNOJ), na kome je doneta odluka o federalnom ustrojstvu Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ), zemlje koje više nema.
Narodna skupština je 29. новембра 1945.godine proglasila Federativnu Narodnu Republiku Jugoslaviju kao zajednicu šest ravnopravnih republika.

Nema SFRJ ali su ostale republike kao samostalne države, koje ne obeležavaju dan kada su postale republike.Ima istine u onome što reče Svetozar Oro “još nijedan predsjednik nijedne republike od 1991, od osamostaljivanja, nije došao na Titov grob da položi cvijeće. A siguran sam da bi svaki od njih lakše otvarao državnička vrata širom svijeta s njegovim imenom nego bez njega. I svaki od njih bio bi veći i značajniji sa uvažavanjem Tita nego sa njegovim bojkotovanjem”.

U Srbiji je do 1997. godine, 29. novembar je slavljen kao dan sećanja na Drugo zasedanje AVNOJ-a, ali je od tada počeo da se praznuje kao dan kada je 1945. Jugoslavija i formalno prestala da bude monarhija i postala republika.
Zamena značenja nastala je kao izraz kritike zbog toga što je tadašnja Savezna Republika Jugoslavija nastavila da obeležava praznik nepostojeće države - federacije šest republika - koja se raspala 1991. godine.
U oktobru 2007. godine Skupština Srbije usvojila je izmene Zakona o državnim praznicima, čime je prestao da važi prethodni zakon SRJ. Najnovijim zakonskim izmenama praznici u Srbiji, posle prestanka državne zajednice Srbija i Crna Gora, postali su Nova godina, Praznik rada, Dan pobede.
Srbija je Zakonom o državim praznicima utvrdila da će se kao Dan državnosti praznovati Sretenje - 15. februar, kada je 1804. godine počelo stvaranje moderne srpske države.

Juče su predstavnici Društva za istinu o Narodnooslobodilačkoj borbi i Jugoslaviji položili je danas vanac na grob Josipa Broz Tita, posle čega je održana svečana akademija povodom proglašenja Federativne Narodne Republike Jugoslavije - 29. novembra 1945, nekadašnjeg praznika Dana Republike.

Akademiji, održanoj u Muzeju istorije Jugoslavije, prisustovalo su nekoliko desetina članova Društva, Joška i Zlatica Broz, gradski funkcioner Radmila Hrustanović i ambasador Crne Gore u Srbiji Igor Jovović.

Svetozar Oro je istakao na Akademiji, da tim uspomenama i srcima treba "otvarati nadu i viziju" da se što pre prevaziđu tragične posledice razbijanja Jugoslavije i da na istinama o NOB, Jugoslaviji i jugoslovenskim ratovima obnavljaju civilizacijske odnose između naših građana, naroda i nekadašnjih jugoslovenskih republika.

Potpredsednik Društva Goran Babić, govoreći o Danu Republike je rekao
da su “ tragične devedesete uništile su i tu zemlju i njen praznik, ali se istorija nije vratila natrag i "ni na jednom deliću nekadašnje zajedničke države po njenom raspadu nije proglašena, odnosno uspostavljana, monarhija".
Dinastije su otišle u prošlost bez realne nade da se obnove, a republike postoje iako je njihov zajednički dan rođenja u svakoj od njih službeno zaboravljen, rekao je Babić, na Akademiji tokom koje je izveden splet partizanskih pesama.

Organizatori su objašnjavali da su na skup pozvali i predsednika Srbije, premijera, kao i članove Vlade, ali se niko nije odazvao.
Kažu da se Ministar spoljnih poslova javio da ne može doći, ministar odbrane se zahvalio na pozivu...a iz kabineta predsednika Tadića i ostalih ministara nije stigao nikakav odgovor.

Ovaj tekst je prigodan i namenjen onima koji nisu ostrašćeni, a ne onima koji pate od viška istorije koju ne poznaju.

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/

AutorPoruka
debilko
Pogrešila roda

Godina : 54
Datum upisa : 22.06.2009

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Ned Nov 30, 2014 12:52 am

Ja sam uvek bio spreman da prodam veru za dobru večeru smehsmeh

Nazad na vrh Ići dole
brunolino

Godina : 104
Datum upisa : 12.10.2010

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Ned Nov 30, 2014 12:56 am

debilko ::
Ja sam uvek bio spreman da prodam veru za dobru večeru smehsmeh

aj barem Ti si iskren... migg a, dobro taj dan se nije radilo, vamilija bila na okupu...buvare pune elemenata bile i svi imali doprinos... migg
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Ned Nov 30, 2014 4:35 pm

Sretan Praznik, i nostalgija :D
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Sub Nov 28, 2015 9:06 pm

Svim Jugoslovenima i Jugoslovenkama čestitam NAŠ sutrašnji praznik . 

Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 55
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Sub Nov 28, 2015 10:09 pm

Ja sam član KPJ postao na predlog nastavničkog veća Gimnazije "Bora Stanković" u Vranju 1986.godine, za Dan mladosti, 25. Maja. Na prvom Partijskom sastanku smo raspravljali o stambenim kreditima i proslavi 29. Novembra. U zapisnik je ušlo da se se kobasice sole sa 2% a vešalice sa 3% evaporisane jodirane soli. I da se kavurma ne dira pre popisa, zaključno sa 31.12. Za proslavu se iz Partijskog magacina ima zadužiti:
-Sekira velika(za drvo)=1 kom.
-Sekira mala,višenamenska=1 kom.
-Satara mesarska=1 kom.
-Nož iz Balkanski' ratova=1 kom
-Nož za rezanje=5 kom.
-Bičkija za kosti=1 kom.
-Macola=1 kom.
-Čekić=1 kom.
-Masat=1.kom
-Brener i plinska boca= 1 kom.
-Lanci,čekrk,čengele,žica,sajla,verige,kazan za topenje maz i prženicu=po 1.kom.
-i 2 žlice Vegete.
Iznad kazana istaknuti parolu:"SMRT FAŠIZMU I AMERIČKOM NEOKOLONIJALIZMU"!
I danas je ostalo isto. Jedino, kad se uradimo za 29. Novembar,kul smo k'o Koštunica.

Kalašnjikov

Zle ljude ne volim zato što su zli. Dobre ljude ne volim zato što su pičke, sve ostale obožavam.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Ned Nov 29, 2015 11:11 am

Manje više, svi imamo ista sećanja i osećanja...kada je 29. u pitanju.
I jeste, malo puca nostalgija, više za ljudima nego vremenima...
I za onim osećajem da je bilo nekako sigurno, mirno...
Ne bih da širim, ali jedan moj drugar, koji inače nema baš uvek lepo mišljenje o vremenu komunizma i socijalizma, ipak je uradio mix pesama te ex Yu i baš za Dan republike. Nije ono što očekujete, ali sama činjenica da je imao inspiraciju, možda govori više o prazniku? brdski

https://soundcloud.com/mixep/mixep-reyumix

coni
Nazad na vrh Ići dole
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Ned Nov 29, 2015 11:36 am

Sibi, ne mogu da otvorim taj mix. Sinoć sam probala, ali nije mi pošlo za rukom (a baš zato što je njegov i imam želju da ga čujem).

Jutros pročitam kod drugara status: "srećan bivši dan-bivše države-bivši sunarodnjaci". Dopao mi se. Onda zalutam na yt i pronađem neki klip sa pionirskom zakletvom. Gledam i slušam i....steglo mi se nešto u grlu, suze vise na kapcima...nisam mogla odgledati do kraja.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Ned Nov 29, 2015 11:47 am

Možda će nekom biti glupo ali meni naviru neka baš baš davna sećanja na ovaj praznik. Dan ili dva pred 29. Novembar obavezna je bila Svečana akademija. Na pozornici Bioskopa, našeg lokalnog. Prepuna sala, a mi onako malecki spremni da pred svima pokažemo šta smo naučili. Naša Smilja (Vaspitačica kojoj mnogo dugujemo) naizgled smirena još jednom proverava jesmo li se dobro postavili i znamo li ko posle koga recituje. I moj blam kad sam "pojela mikrofon" jer vežbali smo da recitujemo glasno i jasno "da nas u zadnjem redu čuju" i onda na Akademiji to čudo mikrofon u koji treba da govorim. Što ga onaj čika više odmiče ja se približavam i glasno i jasno govorim svoju recitaciju. A sala ječi od mog glasa ... A onda posle babe pošalju kući a mene mama, tata, tetica i teča vode u lokalnu kafanu na ćevape i sokić. Kao nagradu što sam bila dobra na pozornici.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne

Godina : 61
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Ned Nov 29, 2015 12:13 pm

Nazad na vrh Ići dole
Astra

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Uto Nov 29, 2016 12:32 am

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 55
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Uto Nov 29, 2016 7:29 am

Srećan rođendan, Jugosloveni

Zle ljude ne volim zato što su zli. Dobre ljude ne volim zato što su pičke, sve ostale obožavam.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
el_vibrador
בנו של ישראל

Datum upisa : 07.02.2012

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Uto Nov 29, 2016 9:13 am

Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 35
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Uto Nov 29, 2016 3:06 pm

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Kica/Praja
El virtuoso

Godina : 78
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Uto Nov 29, 2016 3:41 pm

bosankaa ::

To važi samo za one sretnike koji imaju neki posao. Tu je kvaka, praznika ima dovoljno

Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Uto Nov 29, 2016 7:34 pm

Za nas Jugoslovene

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Uto Nov 29, 2016 7:49 pm

Svim etničkim Jugoslovenima čestitam Dan (naše ) Republike . 

Dok mi živimo -živeće i Juga ,a ovi sa svojim nacionalizmima i banana feudima neka slobodno slave svoje "dane domovinske zahvalnosti" ,"sretenja" i ostale izmišljene gluposti .
Nama popovi nisu trebali ,a i lopova je bilo puno manje ,živeli smo slobodno ,išli slobodno po svetu i svuda bili lepo primljeni .
Bilo nas je 22 000 000 ,imali smo i more ,i planine ,i jezera i ravnicu ,a najvažnije -ponos.
Iskreno smo voleli svoju zemlju ,svoje narode i narodnosti i svoju Armiju .
Sad imamo ,svi redom (narodni izraz za muški polni organ ) ,prodali smo sve što se može prodati ,živimo kao proleteri u XIX veku ,kao robovi domaćim i stranim feudalcima i političkom ološu i prdnuti ne smemo da nismo pitali Ruse ,Amere ili Eu. 
Da smo imali pameti -obračunali bi se odmah sa onima kojima je Juga smetala ,umesto da dozvolimo ono što nas je zadesilo ,zbog domaćih nacista ,popova i lopova .
No ,istorija se ponavlja ,bilo je nekoliko Jugoslavija ,i neka nova generacija će je već stvoriti ponovo ,makar i ustankom i ratom ,kako je stvorena i ona naša . 

Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    Uto Nov 29, 2016 8:14 pm

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: 29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU    

Nazad na vrh Ići dole

29 novembar -DAN REPUBLIKE ex YU
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 3 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3
 Similar topics
-
» 01-ASTRONOMSKA FOTOGRAFIJA DANA - NOVEMBAR 2014.
» 011 - APOD - NOVEMBAR 2015.
» 022 - NOVEMBAR - 2016.

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ĆASKAONICA /DEBATNI KLUB :: ČESTITKE I POZDRAVI *PRAZNICI*PROSLAVE *SVETKOVINE * :: VERSKI I DRUGI PRAZNICI-
Skoči na: