DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

AKVARISTIKA

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: AKVARISTIKA   Sub Jun 21, 2008 5:30 pm

First topic message reminder :

Verovatno smo svi nekada dosli do ideje -zasto ne bi imali akvarijum? Ja sam ga imao, i brzo shvatio zasto je akvaristika ipak malo zahtevnija stvar -nego sto izgleda....E pa hajde da ovde zajedno uradimo sve kako treba ... Ovde ćemo obraditi sve o akvarijumima, hrani, lečenju i bolestima ribica-i svakim postom predstaviti po jednu vrstu ribica.A pored toga, kao tema :da li ste imali akvarijum, koje ribice, kakva su vam iskustva? :fish33:

Poslednji put izmenio danubius dana Sub Jun 21, 2008 5:44 pm, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži

AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Uto Jan 17, 2012 9:40 am

Lily ::
.

Sto ih vise gledas i titras im- to su metiljavije, barem meni to tako deluje.

Tako je i sa hranom, za gupike, platike, ksife tu je Serina hrana - Vipan.
Dok za Meeke imamo visoko kaloricnu hranu, dve varijante, ali ne znam kako se zovu, bas cu pitati dragog.

Ali u jedno sam sigurna.. mali akvarijum- ogromna briga i paznja, veliki- uzivanje.. nema puno posla sa velikim akvarijumom

Baš to ....što lepša i egzotičnija ribica -to se pre izvrne na ledja .
Ove gupike,kada su bile inflacione godine ,ja sam hranio prezlom -proterao suvu koru hleba kroz mlin za kafu i ok . Žive i razmnožavaju se . Crkne grejač ? No problemo ....i onda žive dalje .
E sad ,akvarijum ..Kod mene ,ma kakvu vodu staviš -naslage ,kamenac .
Dve nedelje max -vadi sve i čisti . Ako ne uradiš -onda možeš da čistiš onom "mrežom" za sudove .
Zezni se ,pa "lepo" operi sanitarom (koji zaista sve skine ) -genocid .
Možeš pod crevom prati dva sata -hemija ostane ,a ribice "dobiju" .
Oni "čistači" imam utisak da prave još veću "brlju" ,kod mene se nisu pokazali nikako (a još i ružni da bog sačuva )
Mislim...neću da ti uzmem volju ,naravno ,akvarijum je jako lepa stvar , naročito kad dodje beban ,pa malo naraste ...maleni vole da gledaju .
Ali ...da je gnjavaža ,jeste........

Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

Godina : 21
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Uto Jan 17, 2012 9:50 am

Jeste, ali to vise nije moja gnjavaza! migg

A do bebana, ostace samo taj jedan veliki koji ne trazi veliku paznju.. nahrani ih i miran si.. cak sta vise znalo nam se desiti da kad idemo na par dana (4-5 pa na vise) moramo nositi male ribice sa sobom u velikoj od 5l plasticnoj boci za vodu.. da ne bi crkle. Jer moje kucno pravilo je sve iskljuciti kad se ide na put. Onda sam opustena i sigurna- a ostalim ribicama.. pa sta im Bog da.. Bolje da ih ode nekoliko, nego da mi se ne daj Boze neka havarija napravi u stanu zbog upaljene pumpe, svetla itd..

A onda da male ne bi uginule, vuci ih sa sobom.. i opet, o tome brine on. Voli to, brine se, cisti.. snabdeva sve sto treba.. moje je da uzivam u gledanju, dam komentar ( citaj: pametujem :eee: migg ) i to je to.
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Uto Jan 17, 2012 9:54 am

A kad se radi generalka, dezinfekcija je obavezna sa Hipermanganom..
Skoljke nemamo u akvarijumu jer stvaraju tvrdu vodu i nisu pogodne, cak smo i za pesak imali bas veliku proceduru ispiranja i ciscenja dok ga nismo stavili u akvarijum.. jer je sa morske obale..

Najbolje je koristiti kamenje i pesak sa potoka, malo procistiti.. ukoliko se hoce taj prirodni look..
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Sre Sep 19, 2012 1:10 am

Čišćenje akvarija

treba se ciklirati, ali ako zadržiš zdravi filter (neopran sa živim
bakterijama) i bar dio starog šljunka, perijod cikliranja če puno krače
trajati.
Obavezno puni akvarij sa tretiranom vodom (dekloriranom)
Imat češ svejedno skok nitrita, ali u puno manjoj mjeri.

Ako
cijelu operaciju izvedeš u kratkom vremenu (sat vremena) i ne pereš
stakla te ih držiš vlažnima tokom cijele operacije,ribe možeš nakon 3
dana vratiti u akvarij i nastaviti sa čestim i velikim izmjenama vode
tokom slijedeća 2 meseca. (na vlastitu odgovornost)

U nikojem slučaju klorirana voda nesmije doći u dodir sa bilo kojim unutršnjim djelom akvarija!!!

U svakom slučaju, velika je mogućnost da ćeš navući kakve algurine radi neadekvatne količine bakterija u odnosu na broj riba.
Računaj
da podloga sadrži 70-80 % bakterija koje ćeš ti na žalost ukloniti; pa
bi isto tako trebao ukloniti i 70-80% riba da akvarij ostane u nekoj
ravnoteži.

Skoro se svi kad tad susretnu sa tim problemom tako da
se preporučuje smisliti novu podlogu koja će trajati bar 4-5 godina
ako se radi o biljnom akvariju (pogotovo sa obzirom da je to akvarij od
350 litara).

izvor ..net
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
Lily
First Bride

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Sre Sep 19, 2012 12:22 pm

Nisam napomenula da su nam svi akvarijumi na terasi od pre par meseci.. preziveli su svu tropsku vrucinu ( u hladu su, ali ipak..), uskoro dobijaju i nove vlasnike ( jedan akvarijum cak ide i u jedan vojni objekat). Ostao nam je u dnevnoj samo veliki od.. mislim 80 litara.
Nazad na vrh Ići dole
Anjuska

Datum upisa : 30.01.2014

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Čet Jan 30, 2014 6:55 pm

Cao svima:)
Nova sam na forumu, a vidim da ima onih koji se razumeju u akvaristiku, pa bih bila zahvalna ukoliko bi ste meni kao pocetniku pomogli:) U akvarijumu od 40L imam jednog zlatnog cistaca corydorasa i 6 gupika.. Akvarijum ima podvodni filter, grejac, svetlo na poklopcu akvarijuma i biljku(nana je u pitanju). Ono sto me zanima, da li je ovo dovoljno za pocetak? Sto vise informacija dobijem, to bolje:) Unapred hvala svima koji ce mi pomoci..Pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Čet Jan 30, 2014 7:49 pm

Anjuska ::
Cao svima:)
Nova sam na forumu, a vidim da ima onih koji se razumeju u akvaristiku, pa bih bila zahvalna ukoliko bi ste meni kao pocetniku pomogli:) U akvarijumu od 40L imam jednog zlatnog cistaca corydorasa i 6 gupika.. Akvarijum ima podvodni filter, grejac, svetlo na poklopcu akvarijuma i biljku(nana je u pitanju). Ono sto me zanima, da li je ovo dovoljno za pocetak? Sto vise informacija dobijem, to bolje:) Unapred hvala svima koji ce mi pomoci..Pozdrav!
Naravno da je dovoljno .
E sad ,dolazi ono zanimljivo -menjanje vode i čišćenje samog akvarijuma (ma koliko ti filter i "čistač" radio-budi spremna da će se ipak hvatati kamenac )Gupike su dobar izbor ,te sve podnose (ako su kod mene mogle preživeti, svuda će )
Ne mešaj više vrsta ,jer su onda agresivne i povređuju se međusobno (ili požderu mlade )
Neke uopšte ne mogu zajedno.
Ne ubacuj školjke sa oštrim ivicama (iseku se ribice )
Kad se biljka suviše razvije -izbaci nepotrebne grane ,1-2 su dovoljne .
Sve što uđe u akvarijum (pesak ,kamenčići ) mora biti iskuvano !(sterilno ,praktično )
Ne bacaj suviše hrane unutra ,zamuti vodu (piše na kutiji ,i ma koliko malo nama izgledalo ,dosta je)
To je ono čega se sećam (a da ti ne kvarim volju ,većina nas "akvarista" odustane kad jedno 3-4 puta očisti akvarijum .  dm5  smehsmeh

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Sre Apr 09, 2014 4:01 pm

Kako izabrati, saditi, održavati i razmnožavati akvarijsko bilje
1. Odabir bilja

Prije nego li biljka stigne u vaš akvarij ona treba biti pomno odabrana. To znači da se biljne vrste prije nabavke (kupnje u specijaliziranim trgovinama ili dobavljanja od kolega akvarista) moraju poznavati. Ako planirate akvarij s malo svjetla, sve biljke moraju biti prilagođene tim uvjetima (tj. moraju se zadovoljavati s malo svjetla). Ako planirate akvarij sa zahtjevnim vrstama koje traže puno svjetla i bogatu podlogu, redovitu kvalitetnu prihranu, moguće je da u takvom akvariju neće dobro uspijevati biljke koje sporo rastu i kojima treba malo svjetla (alge na lišću).

Osnovni kriteriji prema kojima se kombiniraju biljke:

A) zahtjevi za svjetlom – ako akvarij ima jaku rasvjetu (3-6 neonskih lampi po cijeloj dužini akvarija) kombiniraju se samo biljke koje traže jaču svjetlost i one koje rastu relativno brzo – kod spororastućih postoji mogućnost da ih opsjednu alge

B) zahtjevi za kvalitetnom podlogom – biljke s jakim korijenom (one koje većinu hrane crpe iz podloge) traže visoko hranjivu podlogu, tj. supstrat; najhranjivija podloga je zemlja, a kao izvor nutrijenata poslužit će svaki originalni hranjivi supstrat za akvarijsko bilje (mineralna podloga, laterit). Postoje i biljke koje većinu svojih potreba zadovoljavaju crpeći hranjive spojeve kroz lišće. Neke biljke traže puno željeza u podlozi ili kiseliji supstrat. O tome se treba informirati.

AKVARIJSKO BILJE
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE

Godina : 58
Humor : aha
Datum upisa : 12.04.2014

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Uto Jun 17, 2014 11:58 pm

Pročitala sam sve, a sad da napišem o svom iskustvu. Dok sam živela kod roditelja, imali smo akvarijum od oko 40 l i razne vrste ribica. Kako je to bilo dosta davno, sećam se da su bile gupika, black molly, ksifofore, skalari. Puževi čistači i biljke. Čišćenje akvarijuma je bilo isključivo sa soli, kamenac sa soda bikarbonom. Dno je bilo, najpre pesak, a onda smo se dosetili, da stavimo staklene klikere, koji su se divno pokazali i kao ukras i bilo ih je lako održavati. 
U skorije vreme, dosta novih stvari sam naučila od čoveka koji se bavi akvaristikom, koji mi je napravio terarijum za kornjaču. Od onog davnog vremena, kada smo brinuli o akvarijumu, pojavilo se mnogo novih vrsta ribica, ali i novih bolesti. Jedno kratko vreme sam imala gupike, .ali u 3 mala akvarijuma, (za odrasle, porodilište i obdanište). Kad bi male ribice dostigle odredjenu veličinu, išle su u pet shop - u zamenu za hranu, vitamine i dekoraciju. Ko voli, nije teško ni da održava.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Sre Jun 18, 2014 12:05 am

Ribice sam imala ,i poklonila sve sa akvarijumom...
Sad sam u fazi da ga ponovo kupim.   top88 
To je jedino što može od životinja kod mene...
Ostalo ništa..
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Sre Jun 18, 2014 12:06 am

Baš lepo i opuštajuće... Uz tvoj prostor, imaš sigurno i lepo mesto   top88
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Sre Jun 18, 2014 12:21 am

aurora0405 ::
Baš lepo i opuštajuće... Uz tvoj prostor, imaš sigurno i lepo mesto   top88
Imam dovoljno mesta(a jedno je baš posebno)

..Jeste,baš je opuštajuće  i odmor  za oči...
Nazad na vrh Ići dole
Auror@
SOLDIER of LOVE

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Sub Jun 21, 2014 2:15 am

Akvarijum treba najpre, da je ukras u prostoriji. Jedan moj prijatelj, koji živi u Indjiji, bavi se 10 godina akvaristikom, profesionalno. S obzirom da je i talentovan i vešt, često ga angažuju da osmisli akvarijum koji će se uklopiti u odredjeni prostor. 

Ovo je detalj iz njegove prodavnice

A ovako izgleda jedan akvarijum, osmišljen prema prostoru

Nazad na vrh Ići dole
srculence

Datum upisa : 25.06.2014

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   Pet Jun 27, 2014 6:29 pm

Proslog jula sam na zelju dece kupila mali akvarijum cisto da im ispunim zelju sa par malih ribica. Akvarijum je bio 4l. Naravno da smo odmah poceli da ocekujemo porodjaje i da gajimo bebice. Zna se sta rade molly i guppy ribice. Uskoro je prostor bio mali.
Napravili smo akvarijum od 20l i dodali svu pratecu opremu, pumpu filter svetlo grejac. Uz to dodali i ksifo borca cistace zmijicu zlatnog sarana delfina.
I pocela je guzva. Sve zivorotke su i dalje punile akvarijum a velike ribe su jurile bebice.
Dobismo na poklon i akvarijum od 40l. I razmestismo ribice. Velike u veliki akvarijum a guppy u mali.
U medjuvremenu je bilo primarno da se kupuju razni ukrasi za akvarijume. E Sada cu opet morati da ih tumbam. Jer guppy su prepunile onaj akvarijum od 20l a ove velike imaju vise prostora. Ali ko ce pohvatati sve bebice heheheh.
Volim akvaristiku i jako me opusta sam pogled na akvariju. Naravno da sam akcenat bacila i na razna svetla pa imamo mesecinu, zalazak sunca, imamo i fontanicu i vodopad i svasta nesto..
Cini mi se da ujna ima akvarijum od 80l moracu to da proverim hm  coni 
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: AKVARISTIKA   

Nazad na vrh Ići dole

AKVARISTIKA
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: PORODICA /DOMAĆINSTVO :: HOBI-
Skoči na: