DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Share | 

Anafilaktički šok

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Anafilaktički šok   Uto Avg 17, 2010 6:03 pm

Anafilakticki sok je najtezi oblik alergijske reakcije ( reakcija unet alergen sa antitelom u organizmu) koji nastaje u toku 1-5 minuta nakon parenteralne aplikacije nekog leka ili nehumanih belancevina.
Najcesce se javlja pri i.v. aplikaciji, ali se moze javiti i pri drugim nacinima davanja. Ako se ne reaguje na vreme ima smrtni ishod.

Jeste li alergicni na neki lek? Jeste li ranije dobili, penicilin, recimo?
Samo neka od pitanja koje ce vam postaviti zdravstveni radnik pre aplikacije leka.
Jeste li se nekad sreli sa ovom vrstom reakcije organizma?
Kasnije ce biti reci o prepoznavanju, i tretmanu...

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Sre Avg 18, 2010 2:52 pm

Alergeni ( uzroci ) mogu biti :
-Lekovi
a) antibiotici (Penicilin, Cefalosporin, Tetraciklini, Strptomicin, sulfonamidi)
b) kontrasna sredstva sredstva ( jodna jedinjenja)
c) anestetici,
d) analgetici (salicilati)
e) vitamini (B grupe) i dr..

-Hormoni proteinskog sastava ( insulin, ACTH, ekstrakti hipofize)
-Enzimi ( strptokinaza, penicinilaza)
- Hrana ( riba, skoljke, rakovi, jagode, jaja)
- Otrovi insekata ( pcela, osa, strsljen)

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Čet Avg 19, 2010 5:12 pm

Vec u trenutku kad osoba dodje u kontakt sa alergenom , moze da oseti :
-iznenadnu slabost sa jezom i drhtavicom,
- lice postaje bledo i pepeljasto, obliveno hladnim znojem,
-disanje postaje cujno a moze se javiti i apneja ( prekid u disanju)
- puls postaje veoma ubrzan
- nastaju konvulzije
i ako se osobi HITNO ne pomogne,
gubi svest i nastupa smrt.

Simptomi mogu biti i manje izrazeni i da se ne manifestuju respiratornim smetnjama kao asmaticni napad i edemom ( otokom) jednjaka, generalizovanom uritkarijom ( osip po celom telu) i svrabom.
Takodje su opasni po zivot.

Zato:

-Nikada ne primati ( za sestre- ne davati) lekove privatno, bez konsultacije sa lekarom
-Uvek proveriti alergijsku dijatezu osobe ( da li je vec alergican na nesto)
- Nikad ne odlaziti iz ambulante odmah po primanju leka.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 56

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Čet Avg 19, 2010 7:32 pm

sonia ::

-Nikada ne primati ( za sestre- ne davati) lekove privatno, bez konsultacije sa lekarom
-Uvek proveriti alergijsku dijatezu osobe ( da li je vec alergican na nesto)
- Nikad ne odlaziti iz ambulante odmah po primanju leka.

Ovo je tačno ...medjutim u praksi to izgleda ovako :
-sestre same idu na teren , tako da moraju da daju antibiotik bez prisustva lekara
Alergijska dijeteza se često ne moze proveriti ...ako je neko bio i pametan da napise "cave penicilin" na knjižici, sada se knjižice menjaju kao cigani konje...tako da se uglavnom može osloniti na to da se pita pacijent .
Najsigurniji način da upadnete u anafilakticki sok je leciti se antibioticima ...a onda preci uporedo na domace lekove, rakiju,recimo....pali uvek :eee:

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži
Tea 1

Datum upisa : 31.07.2010

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Pet Avg 20, 2010 12:10 am

Mene je osa jednom ubola i dobila sam urtikariju po cijelom tijelu...a ruka mi je otekla i postala plava.Žalac od ose mi je ostao u ruci i reakcija je bila drastična.
Nakon toga...četiri injekcije u roku od dva sata, dok nisu te ogromne fleke po tijelu nestale...
Još jednom sam u prirodu išla i zaradila alergiju na licu...koju sam mjesec dana liječila antibioticima.
Kad odem negdje u šumu uvijek ponesem kremu i tablete za alergiju...jer mi se uvijek nešto zalomi...ali ne tako strašno kao ta dva puta.
Nazad na vrh Ići dole
SunStorm

Godina : 32
Datum upisa : 04.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Pet Avg 20, 2010 1:05 am

Ja sam alergican na penicilin, to su redovno pisali kod svake promene zdr. knjizice. Na novoj knjizici mi nije naznaceno da sam alergican na penicilin - propust.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Pet Avg 20, 2010 12:56 pm

SunStorm ::
Ja sam alergican na penicilin, to su redovno pisali kod svake promene zdr. knjizice. Na novoj knjizici mi nije naznaceno da sam alergican na penicilin - propust.

Svašta..Traži da to isprave.Prvi šok se preživi,bogami drugi ne...
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Pet Avg 20, 2010 3:54 pm

Pa ne cekaj na to...napisi sam "cave penicilin" , zlu ne trebalo, mozes biti "negde " pa nevolja .
U medjuvremenu nek ti injekcije daje sestra (tvoja) , ona zna . hos

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Sub Avg 21, 2010 12:26 am

Danubius ::
Pa ne cekaj na to...napisi sam "cave penicilin" , zlu ne trebalo, mozes biti "negde " pa nevolja .
U medjuvremenu nek ti injekcije daje sestra (tvoja) , ona zna . hos

Ne piše ni meni cave caffetin... booored

Neki sastojak iz kafetina,ali nisam radila pretrage na koji...
Ima samo u kompu kod moje doc.Gde da napiše kad zdravstvena knjižica izgleda kao bankovna kartica..
Može da mi pozli i da mi šibnu baš nešto na šta sam alergična.E dok utvrde šta je,ode ja nogama napred...
Alergija dođe iznenada.Samo kad se setim kafetina... affraid

Gušila se..A nikad mi nije smetao.Joj,ko danas brine o pacijentima.Plati,i imaš tetman.Zagreb pokriva sve gradove .Pa moš krepat sam tako..

A tek penicilin.Storm..Rešavaj to nekako..
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Ned Avg 22, 2010 4:08 pm

Tretman bolesnika pri pojavi šoka:
Pojava soka zahteva hitno reagovanje i spretnost medicinske sestre.
-Ako se pojava javi pri aplikaciji leka, odmah prekinuti ( ako je venski put, ne vaditi iglu)
-Hitno pozvati lekara i jos bar jednu sestru,
-poloziti bolesnika u horinzontalan polozaj sa blago podignutim donjim ekstremitetima,
- obezbediti prohodnost disajnih puteva vestackim disaanjem, ambu balonom, spoljna masaza srca,
uspostaviti venski put,
-dati kiseonik.
Odmah dati adrenalin i.v. lagano u dozi od 0,5-1 ml rastvoren u 10ml sol NaCl. ( ako to nije moguce, ili stanje bolesnika nije tako alarmantno moze se dati i i.m.)
-primeniti antihistaminike i.v. (fenergan i sinopen)
-mogu se dati po nalogu aminofillin, glikokortikosteroidi.

Nazad na vrh Ići dole
vukdrago

Godina : 23
Datum upisa : 30.06.2012

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Sub Jun 30, 2012 2:46 pm

@sonia
Odmah dati adrenalin i.v. lagano u dozi od 0,5-1 ml rastvoren u 10ml sol NaCl. ( ako to nije moguce, ili stanje bolesnika nije tako alarmantno moze se dati i i.m.)
-primeniti antihistaminike i.v. (fenergan i sinopen)
-mogu se dati po nalogu aminofillin, glikokortikosteroidi.

Pogresno si ovo napisala.Medicinska sestra ne sme dati niti adrenalin niti koji drugi lek,ukoliko je izazvala med.sestra anafilakticki davanjem intravenski neki lik,duzna je da bolesnika oslobodi alergena(u tom slucaju leka).Samo lekar sme dati antisok terapiju.:)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Sub Jun 30, 2012 3:04 pm

vukdrago ::

Pogresno si ovo napisala.Medicinska sestra ne sme dati niti adrenalin niti koji drugi lek,ukoliko je izazvala med.sestra anafilakticki davanjem intravenski neki lik,duzna je da bolesnika oslobodi alergena(u tom slucaju leka).Samo lekar sme dati antisok terapiju.:)
U slučaju anafilaktičkog šoka ,ako se desi u medicinskoj ustanovi ,poštuje se protokol,naravno .
No nije precizirano ko daje injekciju ,tako da u praksi ipak daje sestra -uz nadzor lekara . tongue Prvo zato što su sestre iskusne ,a lekari vrlo često -nisu ,tako da je dovoljna supervizija lekara .
Nadalje -kod anafilaktičkog šoka su u pitanju minute ,ako ne i sekundi ,i ako se desi van medicinske ustanove ,(a desi se ,nekoga ujede pčela i ispostavi se da je ujed izazvao alergensku reakciju do anafilaktičkog šoka ) onda je postupak logičan -što pre do medicinske ustanove .
Ako to nije moguće -terapiju daje i laik ,te se preporučuje svima koji se bave recimo planinarenjem ,lovom,ribolovom da ponesu adrenalin u obliku EpiPen-a -može da spasi život ,dok se ne dođe do kiseonika , antihistaminika, kortikosteroida i blokatora H2 receptora,šta već oceni stručno lice .
No svakako je najvažnije znati simptome , da se ne zameni sa nečim drugim -i ostati sabran . migg

Nazad na vrh Ići dole
vukdrago

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Sub Jun 30, 2012 3:29 pm

Normalno to je ono,nema soka bez pada tenzije i filiformanog pulsa.:)-Hipotenzija je glavni simptom,ali naravno i svi ovi ostali koji se javljaju po sistemima.:)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Sub Jun 30, 2012 6:51 pm

Normalno to je ono,nema soka bez pada tenzije i filiformanog pulsa.:)-Hipotenzija je glavni simptom,ali naravno i svi ovi ostali koji se javljaju po sistemima.:)
Dobro nam došao na forum (a biće da si i od "struke" ?)
Anafilaktički šok sad uopšte nije retkost kod nas ,ovako laički ,sve mi se čini da je to od tada od kada antibiotike proizvodi ko god stigne u Srbiji ?
Već se dešavalo da iskusne sestre i same dožive simptome -samo zato što su bile toliko u "kontaktu" dok su davale injekciju .
Nije retko ni da je uzrok ujed pčele ,stršljena ,pa čak i komaraca ?
Ređe ,ali se i ovo desi .Ortaci su pod antibioticima -a dobrano se nacirkaju na to (alkohol ) A lepo su upozoreni,nego "silni" . :srrrr:

Nazad na vrh Ići dole
vukdrago

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Sub Jun 30, 2012 7:04 pm

Hvala puno,pa jesaam,zavrsio 3.godinu medicinske skole,jos ostala 4.Imam i ambicija za medicinski fakultet,samoo sam uzasno leenj.Prolazio sam u osnovnoj odlican,i sve to,ali uopste nemam radne navike.Upisao sam bio gimnaziju prvu godinu,i posteno sam se prevario,(nazalost bilo je na inicijativu roditelja,koji je zavrsio elektrotehniku u ono vreme,kada nije postojala gimnazija,pa je verovatno ispoljio komleks da ja moram zavrsiti).No pogledah par epizoda Dr.Housa i Grejs Anatomy, i eto,nadjoh sebe.:) Elem da se vratimo na temu,da ,uopste nije retkost da med.sestra izazove anaf.reakciju,sto zbog nepaznje,nemara prema bolesnicima.Da svakako da bilo koji insekt moze izazvati anafilakticki sok.Voleo bih da jos ukljucimo tema za diskusiju.:)
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Pon Sep 24, 2012 10:24 pm

Danubius ::

U slučaju anafilaktičkog šoka ,ako se desi u medicinskoj ustanovi ,poštuje se protokol,naravno .
No nije precizirano ko daje injekciju ,tako da u praksi ipak daje sestra -uz nadzor lekara . Prvo zato što su sestre iskusne ,a lekari vrlo često -nisu ,tako da je dovoljna supervizija lekara .
Nadalje -kod anafilaktičkog šoka su u pitanju minute ,ako ne i sekundi ,i ako se desi van medicinske ustanove ,(a desi se ,nekoga ujede pčela i ispostavi se da je ujed izazvao alergensku reakciju do anafilaktičkog šoka ) onda je postupak logičan -što pre do medicinske ustanove .
Ako to nije moguće -terapiju daje i laik ,te se preporučuje svima koji se bave recimo planinarenjem ,lovom,ribolovom da ponesu adrenalin u obliku EpiPen-a -može da spasi život ,dok se ne dođe do kiseonika , antihistaminika, kortikosteroida i blokatora H2 receptora,šta već oceni stručno lice .
No svakako je najvažnije znati simptome , da se ne zameni sa nečim drugim -i ostati sabran .

Mladi kolega je , nadam se, zavrsio i 4. godinu

Primera radi, dajes pacijentu lek intravenozno, i on dobije anafilakticki sok, tj. nedao Bog da dobije pravi, jer onda mu nema spasa, ali dobije simptome, i sad protokol kaze lekar daje,sta sme vec, a lekara nigde na vidiku ( sve se odvija od minuta do 5!). Neke lekove ne sme po protokolu ni ambulantni lekar da da ( ?), sta uraditi?!

Cekati lekara i gledati dok pacijent umire, saljes ga u bolnicu i bajes mu usput da prezivi, ili na isti ubod dajes antisok, dok vena nije kolabirala sasvim ( slozili smo se da je hipotenziija glavni simptom) ?!

Ostati sabran ( slazem se, jedno od prvih pravila) .

Nazad na vrh Ići dole
vukdrago

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Uto Sep 25, 2012 6:44 am

Mladi kolega je , nadam se, zavrsio i 4. godinu

Primera radi, dajes pacijentu lek intravenozno, i on dobije anafilakticki sok, tj. nedao Bog da dobije pravi, jer onda mu nema spasa, ali dobije simptome, i sad protokol kaze lekar daje,sta sme vec, a lekara nigde na vidiku ( sve se odvija od minuta do 5!). Neke lekove ne sme po protokolu ni ambulantni lekar da da ( ?), sta uraditi?!

Cekati lekara i gledati dok pacijent umire, saljes ga u bolnicu i bajes mu usput da prezivi, ili na isti ubod dajes antisok, dok vena nije kolabirala sasvim ( slozili smo se da je hipotenziija glavni simptom) ?!

Ostati sabran ( slazem se, jedno od prvih pravila) .

Svakako je hipotenzija i puls koji je neopipljiv simptomi koji dominiraju kod anafilaktickog soka :) Nisam jos,tek saam 4 godina.Jos malo

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Sub Jan 23, 2016 11:01 pm

Kud li  se dede ovaj mladi kolega?  brdski2

Nazad na vrh Ići dole
MadamX
Grofica od Voždovca

Godina : 44
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   Ned Jan 24, 2016 3:17 pm

Tema je zanimljiva, najpre poučna. Moja sestra je imala slabije simptome šoka, kada je bila mala, od tada ne prima ništa na bazi penicilina.

Moja dr. me redovno pita da li sam alergična na penicilin, odgovorim da nisam, ali izbegava da mi daje antibiotike na bazi penicilina.

Na poslu je koleginica doživela teži oblik anafilaktičkog šoka. Svi smo bili uspaničeni. Primila je injekciju penicilina, vratila se na posao i počela da se guši. Sreća pa je DZ preko puta i ekipa lekara je brzo stigla.

Nisam znala da analgetici i vitamini mogu da izazovu taj šok.

Ne diraj lava dok spava!

BannerFans.com  

vrti

http://www.slucajnadomacica.rs/
Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Anafilaktički šok   

Nazad na vrh Ići dole

Anafilaktički šok
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: