DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Kosovo - šta je bilo, šta će biti?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Sledeći
AutorPoruka
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Uto Jul 27, 2010 11:44 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Sta istorija kaze o Kosovu?
Sta se tamo dogadjalo sve vreme?
Sta se dogadja sada?
Da li Srbija gubi Kosovo?
Sta je bilo, sta ce biti?

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sre Jul 28, 2010 1:48 pm

Vizantija je, 1042. godine, napala Srbiju i poslala svoje dve vojske kroz Epir, duž primorja. Tadašnji mladi car Srbije, Vojislav, satro je u dve bitke vizantijsku vojsku. Ovaj težak poraz u ratu sa Srbijom izazvao je nerede u Carigradu. Vizantijski vojni zapovednik na Siciliji, po imenu Đorđe zvani Manijak, odlučio se na pobunu sa željom da uzme vlast u Carigradu. Ukrcao je svoju vojsku na lađe i jedan deo Albanaca koje je uzeo sa sobom kao pomoćne čete. Oni su sa sobom vodili i svoje žene i decu. Sa tom šarenom vojskom iskrcao se u Draču marta meseca 1043. godine. Kako je Srbija tada bila u ratnom odnosu sa Vizantijom, Manijak je računao bar na neke srpske simpatije. Manijak je doveo sa sobom samo jedan mali deo Albanaca, većina njih je ostala na Siciliji i u južnoj Italiji. Svi su vremenom pokršteni i italijanizirani, tako da se kod njih danas zadržalo samo sećanje na njihovo poreklo. To sećanje na njihovo albansko poreklo zadržalo se više kod onog dela ljudi koji su se odselili iz Italije u Ameriku, nego kod onog dela koji je ostao u Italiji.

Posle iskrcavanja u Draču Manijak je krenuo sa svojom vojskom u pravcu Carigrada. Vizantijska vojska, koja je ostala verna svojoj vladi, presrela je Manijaka kod Dojranskog Jezera i tu je došlo do velike bitke u kojoj je Manijak poginuo. Posle njegove pogibije preostala njegova vojska se predala. Vizantinci su primili Manijakove vizantijske vojnike, ali ne i strance, Albance. Ovi nisu mogli da se vrate natrag niti su imali kud da idu, našli su se kao brodolomnici na tuđoj zemlji. Molili su Srbe da im dozvole da se nasele negde u planinama gde bi mogli da žive od stočarstva, pošto su oni inače bili po tradiciji stočari. Srbi su im dozvolili da se nasele u brdovitom predelu oko mesta Rabana koji se nalazio severoistočno od Elbasana, u podnožju planine Jablanice. To je bio jedan opusteo i gotovo nenaseljen predeo.Albanci su gajili stoku i za sebe i za Srbe i to je bilo njihovo zanimanje u Srbiji kroz ceo srednji vek

(odlomak) Michael Attaliota: Historia, Corpus Scriptorum Historiae Byzantinae. Impensis ed. Njeberi, Bonnae

Nazad na vrh Ići dole
zirafa
Vitez od reči

Godina : 61
Datum upisa : 29.03.2010

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sre Jul 28, 2010 1:56 pm

Biće ono što kaže Veliki Brat to jest Amerika.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sre Jul 28, 2010 2:32 pm

Pa nema tu šta će biti -nego što jeste . Samo kada se to glasno kaže, odmah ispadneš izdajnik , strani plaćenik i šta već .
De facto je da NATO nije i neće tolerisati nikakvu vojnu intervenciju od strane Srbije , kao što je de facto i da Srbija nema nikakve ingerencije na Kosovu.
To sve možemo da zahvalimo onima koji su ukinuli autonomiju Kosovu , onima što su se k...li na Gazimestanu , i onima što su poveli rat tamo .
Možemo mi ne priznavati koliko hoćemo , biće isto kao i sa ostalim otcepljenim republikama , priznaće ih svi redom , sem zemalja koje imaju isto takav problem .
Jedino što se može uraditi je pregovarati za što veći stepen autonomije za sever Kosova i enklave , i za zaštitu spomenika kulture , i nista više , ostalo su parole za dnevno političku upotrebu. Diplomatija , lobiranje , to jos moze doneti neki rezultat , jer ako budemo drčni kao i obično ...setite se plana Z 4 za Srbe u Hrvatskoj -da su to prihvatili , ne bi bilo ni "Oluje" ni mnogo toga -a imali bi državu u državi . Ali su slušali šta kaže Beograd E pa , valjda je Beograd nešto naučio posle svih ovih stradanja. Mada po tonovima koji se čuju...sumnjam .

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži
popovac

Godina : 49
Humor : znam i ozbiljan se nasmijati
Datum upisa : 26.04.2010

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sre Jul 28, 2010 8:20 pm

Danubius ::
Pa nema tu šta će biti -nego što jeste . Samo kada se to glasno kaže, odmah ispadneš izdajnik , strani plaćenik i šta već .
De facto je da NATO nije i neće tolerisati nikakvu vojnu intervenciju od strane Srbije , kao što je de facto i da Srbija nema nikakve ingerencije na Kosovu.
To sve možemo da zahvalimo onima koji su ukinuli autonomiju Kosovu , onima što su se k...li na Gazimestanu , i onima što su poveli rat tamo .
Možemo mi ne priznavati koliko hoćemo , biće isto kao i sa ostalim otcepljenim republikama , priznaće ih svi redom , sem zemalja koje imaju isto takav problem .
Jedino što se može uraditi je pregovarati za što veći stepen autonomije za sever Kosova i enklave , i za zaštitu spomenika kulture , i nista više , ostalo su parole za dnevno političku upotrebu. Diplomatija , lobiranje , to jos moze doneti neki rezultat , jer ako budemo drčni kao i obično ...setite se plana Z 4 za Srbe u Hrvatskoj -da su to prihvatili , ne bi bilo ni "Oluje" ni mnogo toga -a imali bi državu u državi . Ali su slušali šta kaže Beograd E pa , valjda je Beograd nešto naučio posle svih ovih stradanja. Mada po tonovima koji se čuju...sumnjam .

Amerika i Nato davno su donijeli odluku da će Kosovo biti njihova kolonija ,a sasvim je bilo sporedno šta će Srbija ili pre nje Jugoslavija učiniti .Jugoslavija je kao cjelina bila tvrđi orah ,ali su je razbili i našli u Narodima i Narodnostima svoje igrače da odrade prljavi posao .Miloševića su bombama i avijacijom ,naganjali jer nije pristao na taj njihov plan. Zanemarili su ostale žrtve ,jer su bile samo kolateralna žrtva za ispunjenje Nato planova . Ušli su u Kosovo i pod parolom da štite maninjska prava oduzeli Srbiji atribute državnosti na tom djelu .Kada su tamo instalirali svoje baze pronašli su političare kojima će u zamjenu za lojalnost dati državu . Napravili su i to . Tadić i njegova ekipa školovani u okrilju zapadne demokratije verbalno su sopstvenom narodu nudili rog pod svijeću da bi se održali na vlasti . Uspjeli su ,a sad šta je sa Kosovom to i ćorav vidi osim Tadića i ekipe . Što se tiče Z 4 i Hrvatske to je bila ponuda za podkusurivanje .Ostvarenje te namjere bilo je uslovljeno kompezacijama u Bosni . Rašković , Babić imali su druge informacije ,a zapad je vješto stvarao osjetne razlike u mišljenjima između Krajine i Beograda .Tuđman je pored dobijanja zelenog svjetla za osvajanje krajine ,dobio i pomoć u avijaciji ,a Beogradu je stavljeno do znanja da se nesme umješati .Vuk sit koze na broju ,a Srbi nacionalna manjina u Hrvatskoj . Sada da bi Hrvatsku disciplinirali pored topničkih dnevnika oživljavaju i djelove Z4 programa . Hrvati imaju dve mogućnosti Ili da Srbe prime na trag na njhovu djedovinu ,ili će se suočit sa takvim posledicama da će sami to tražiti .
I ovde današnje parole kako ti reče nisu ništa drugo već orijentacija u kome pravcu će se djelovat pa to bilo nama drago ili ne .Zakon jačeg postaje moderno srestvo za uvođenje demokratije ,a mi to kao zalutalo stado nikako da sagledamo . Crnogorci su kleknuli ,i misle da je to dovoljno ? BiH je zategnuti konopac ,koji dovolno našpanan može i da pukne ,a onda će Nato ponovo instalirat baze ,i odredit ko će Bosnom upravljat . Hrvati popuštaju ,a da li će to biti dovoljno
zavisi od nekretnina širom Jadrana .Kada i to bude u rukama onih koji mogu ,onda će umjesto demokratije ,tražiti zaštitu svoje privatne imovine . Ista priča samo drugi cilj .
To je naša stvarnost i ne vredi zabijat glavu u pijesak .Krčmjenje teritorija se sigurno nastavlja ,samo šta će biti povodi ,teško je predvidjeti .
Nazad na vrh Ići dole
Ivana_258
Seven of nine

Godina : 46
Humor : Uvek
Datum upisa : 27.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Čet Jul 29, 2010 12:53 am

Kako to da sedimo i raspravljamo šta će biti sa ''nama'', i šta li će ''velike vođe pripremiti novo za nas?
Pa o kome se ovde radi i diskutuje? O tome šta ''velike vođe'' žele i kažu ili o tome kuda ide naša dedovina, nasleđe, kultura, istorija, prošlost,.....ili kako god hoćete da je nazovete.
Ma dosta svega toga!
Bunimo se u sebi a puštamo da nam drugi kroje sudbinu!
Sve je to jedna velika farsa od strane ''njih'' i jedan veliki kukavičluk od strane nas!
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna

Godina : 58
Datum upisa : 06.01.2008

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Čet Jul 29, 2010 10:47 am

Čista dijalektika, a na "prelomima" se setimo koječega. Kao i u našim životima. Sve se menja-osim kamenja, ali i ona se menjaju ako na njih izvršiš dovoljno jak pritisak.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Krupljanka

Godina : 51
Datum upisa : 13.04.2009

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Čet Jul 29, 2010 11:11 am

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Čet Jul 29, 2010 5:56 pm

Ivana_258 ::
Kako to da sedimo i raspravljamo šta će biti sa ''nama'', i šta li će ''velike vođe pripremiti novo za nas?
Pa o kome se ovde radi i diskutuje? O tome šta ''velike vođe'' žele i kažu ili o tome kuda ide naša dedovina, nasleđe, kultura, istorija, prošlost,.....ili kako god hoćete da je nazovete.
Ma dosta svega toga!
Bunimo se u sebi a puštamo da nam drugi kroje sudbinu!
Sve je to jedna velika farsa od strane ''njih'' i jedan veliki kukavičluk od strane nas!
A šta treba da uradimo ? Jesmo već bili tamo sa tenkovima , i šta je bilo ? Da su hteli,mislim na NATO -niko u maskirnoj uniformi ne bi živ prešao granicu ka Srbiji. Nije to nikakav defetizam, to je jasno svakome ko je ikada držao pušku .Treba li još jedan samoubilački čin mladosti Srbije ? Usput....Srbija je izmedju 4 -6 mesta po STAROSTI U SVETU .Trebam li prevoditi šta to znači? Znači da je svako dete dragoceno , ne želimo li da demografski ne nestane. Nemamo dece da ginu , jer ako se ovaj trend nastavi -NESTAĆEMO .
Albanci su odlično odigrali , možemo mi kazati šta hoćemo.Lobiranje, diplomatija, saveznici , za sve su se oni pobrinuli-e , a mi nismo .Mi smo gledali u "baćušku "kao da je Rusija ceo svet .
Još nije kasno da se spasi šta se spasiti može -pregovorima, uvažavajujći realno stanje stvari, svidjalo se to nama ili ne .

Nazad na vrh Ići dole
Ivana_258
Seven of nine

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Jul 30, 2010 12:03 am

Nisam ni mislila da damo deci puške (kao što smo već preživeli), već da se pregovori, o kojima govoriš, vode drugačije, jer, očigledno ovi ovakvi nemaju odjeka.
Upravo to, odigrati pametno!
Možda naći nekoga ko ume bolje da priča, jer su ovi do sad pričali u vetar, odnosno ne dovoljno ubedljivo.
Svakako da je potreban neko da nam čuva leđa. I svakako ne neko ''velik'' kao Rusija.
Ovi naši sadašnji pregovarači preskaču baš tu ''pripremu terena'' i misle da mahanjem tradicijom, korenima i koječim drugim daju dovoljne adute. E pa ne može, astal je okrugao i ima tu svakakvih igrača!
Nazad na vrh Ići dole
popovac

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Jul 30, 2010 7:57 am

Nisam ni mislila da damo deci puške (kao što smo već preživeli), već da se pregovori, o kojima govoriš, vode drugačije, jer, očigledno ovi ovakvi nemaju odjeka.
У томе и јесте наша грешка ! Ми смо нашим противницима ставили до знања ,да одустајемо од традиције ,бранити слободу родне груде ,па ако треба и дјеци дати пушке .Избили смо себи из рука и последњи адут ,а настављамо партију покера као да се није ништа десило .Опстали смо (не бих о бројевима и постотцима )захвалјујући традицији" боље гроб него роб" и по томе смо познати у историји .Мало је било "Бранковића" у нашим редовима ,и зато и данас постојимо.
Citat :

Upravo to, odigrati pametno!
Нема паметне игре све дотле док не знамо шта хоћемо.А чињеница је да незнамо.
Citat :

Možda naći nekoga ko ume bolje da priča, jer su ovi do sad pričali u vetar, odnosno ne dovoljno ubedljivo.
Није важна прича ,чак ни онај ко је прича ,ако иза њега не стоји народ ,војска и традиција . Требамо бити довољно храбри и рећи шта то ми хоћемо .... ако нам неко одузима светиње ,земљу ,културу и негира историске чињенице ,намеће заштиту мањинских права бомбама,уништава и оно мало економије које је остало после увођенја санкицаја ,демократски преставља само оно што он ради ,а ми га клечећи молимо да нам буде пријатељ . Ако је то наш циљ ,онда само треба наставит овако ,јер је ово за такве односе прави пут . А ако се договоримо да треба друкчије морамо рехалбитирати неке вјековне традиције свакао примјерено тренутку
Citat :

Svakako da je potreban neko da nam čuva leđa. I svakako ne neko ''velik'' kao Rusija.

Оног тренутка када ми будемо знали шта хоћемо ,тада ће се наћи неко ко ће нам чувати леђа .До сада је то била Русија ,али само онолико колико су наши" мудри " руководиоци дозвољавали . Свет још није потпуно изгубио еталоне вредности ,ако искључимо оне којима је профит јединица мјере за све ,па и истребљење ако се покаже нужно .
Citat :

Ovi naši sadašnji pregovarači preskaču baš tu ''pripremu terena'' i misle da mahanjem tradicijom, korenima i koječim drugim daju dovoljne adute. E pa ne može, astal je okrugao i ima tu svakakvih igrača!
На жалост ово је добар део истине ,али сасвим супротне припреме од оне која доноси корисне резултате . Они су под инструкцијама наших противника ,и на власти су све дотле док испуњавају усмјеравања према очекиваним резултатима . То је постала нова пракса глобалног света ,која поприма симтоме " традиције " наших "Бранковића " Ствари треба назват правим именом ,то би био почетак враћања традицији и историским коријенима , нас ,као народа . Све остало је измишљање топле воде !
Nazad na vrh Ići dole
Ivana_258
Seven of nine

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Jul 30, 2010 8:22 am

Kada sam u ovoj priči pominjala tradiciju, mislila sam na tradiciju koja se vidi sa reklama. Za mene je tradicija Obilić iliti čojstvo i junaštvo a, priznaćeš, kada se pravi reklama o tome, koja se posle prikazuje svetu, neizgledamo baš kao u pesmama.
Nazad na vrh Ići dole
popovac

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Jul 30, 2010 8:59 am

Kada sam u ovoj priči pominjala tradiciju, mislila sam na tradiciju koja se vidi sa reklama. Za mene je tradicija Obilić iliti čojstvo i junaštvo a, priznaćeš, kada se pravi reklama o tome, koja se posle prikazuje svetu, neizgledamo baš kao u pesmama.

Tačno sam znao na koju tradiciju misliš ,i koju prihvataš !
Nazad na vrh Ići dole
Ivana_258
Seven of nine

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Jul 30, 2010 9:02 am

Pa, slažeš li se sa mnom?
Nazad na vrh Ići dole
popovac

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Jul 30, 2010 9:12 am

Pa, slažeš li se sa mnom?

To je vidljivo oiz mog posta ,ali evo i posebno kažam Slažem se !
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Jul 30, 2010 4:06 pm

Danubius ::
[b>Albanci su odlično odigrali , možemo mi kazati šta hoćemo.Lobiranje, diplomatija, saveznici , za sve su se oni pobrinuli-e , a mi nismo .Mi smo gledali u "baćušku "kao da je Rusija ceo svet .
Još nije kasno da se spasi šta se spasiti može -pregovorima, uvažavajujći realno stanje stvari, svidjalo se to nama ili ne .

Slazem se da su Albanci odigrali kako su planirali. Mi nismo..hteli ili mogli? Mnogo razlicitih cinilaca je dovelo do toga, i ne mozemo Srbe da krivimo sada za to.. Bar ne obican narod!
Pa, mozda Bacuska i nije ceo svet, ali skoro pa jeste..
Pregovorima, kazes?! Nema pregovora, veruj.. Isplanirali su oni poodoavno sta ce i kako tu da bude, a mi cemo citati, ako dozivimo, u ucbenicima za istoriju, ako ne mi, onda nasi unuci..
Citam , otisli da pregovaraju , tamo neki , sa Kinom, da ne daje podrsku, za buduce vreme, Iranu..Pripremaju teren..Tako oni sa velikima, a nas male...K'o komarce..usput...
Ja jesam za to da mali i treba da imaju zastitu, a mi smo nasu pogresno izabrali...Guramo se tamo gde nas , niti vole, niti poznaju..Ne trebamo im, niti ih briga za nas.. Oni teraju po pravilima, a pravila prave neki treci, i mi mozemo samo da tresnemo glavom o zid..
Resenje je balans, a balans smo izgubili..Nos je na betonu...

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sub Jul 31, 2010 10:47 am

Ideja o traženju mišljenja Stalnog suda pravde o legalnosti
samoproglašenja nezavisnosti Kosova, čije se tumačenje sa nestrpljenjem
ovih dana očekuje, a koja je usledila posle neuspelih pregovora u
kojima Srbija nije htela da popušta i sukcesivnog proglašenja
nezavisnosti Kosova, u Srbiji je inicijalno predstavljena kao napor
Srbije da se pitanje Kosova premesti iz domena politike u domen prava.
Ovo je od početka bilo nemoguće (neiskreno) jer upravo međunarodni
odnosi kreiraju i tumače međunarodno pravo.

Drugo, Srbija je već tada imala dugačak radni staž kršenja
međunarodnog prava. Demokratske snage koje su nasledile Miloševićev
režim u nameri da spasu Kosovo i Republiku Srpsku nisu imale snage i
moralnosti da to kršenje osude, da se od te politike potpuno
distanciraju i da na novim osnovama kreiraju budućnost Srbije pa i
pokušaj da Kosovo zadrže u granicama Srbije. Saradnja sa Hagom dugo je
bila spora i realizovana je samo pod pritiskom. Suđenja za ratne
zločine pred domaćim sudovima prvo su bila vrlo retka, a kad su se
intenzivirala zvanični Beograd je porpustio priliku da upravo na osnovu
dokaza izvedenim pred njima, dokaza iz Haga, i naravno masovnih
grobnica po Srbiji koje su kasno ponovo otkrivene, a da one za koje se
znalo nikad i nisu zavredele dovoljno dužnje pažnje, predoči javnosti
Srbije jasniju sliku šta se u sukobima devedesetih a posebno u sukobu
na Kosovu i zašto dešavalo.

Srbija je, naravno, imala i još uvek ima ambivalentan stav prema
kršenju međunarodnog prava koje čine njene sveznice, u borbi za
očuvanje Kosova, poput Irana i Rusije. Pozivati se na principijelnost
sa pozicije vrlo neprincipijelene strane nije baš politički mudro. Čak
i za ekonomski i politički mnogo jaču državu nego što je to Srbija ovih
godina.

Odnos prema Srebrenici, koji je uvek bio više u funkciji
spašavanja Republike Srpske i preventive od "genocidnosti" Srbije
nego u funkciji prepoznavanja prirode i razmere zločina, a pre svega
nemoć ili nemanje želje da se uhapsi Ratko Mladić, sve do zaobilaznog
navođenja presude istog tog suda od koga se očekuje mišljenje u slučaju
Kosova u skupštinskoj rezoluciji, potvrđuje, takođe, nedoslednost
zvaničnog Beograda. Logično bi bilo da je nedolednosti mnogo manje ako
se zaista smatra da i mišljenje suda trebalo da ima neku validnost.

Izjave o tome da će Srbija poštovati svaku odluku istog, davane
na početku kampanje promocije ideje traženja mišljenja stalnog suda,
brzo su zamenjene onima da Srbija nikad neće priznati Kosovo. Ovime se
ne samo delegitimiše sama institucija od koje se mišljenje traži, već
se umanjuju i pregovaračke pozicije, jer se država opet pokazuje kao
nedosledna.

Sad obelodanjena ideja Srbije da raspravu o statusu premesti iz
Saveta bezbednosti u Generalnu skupštinu UN, gde sede i ćvećke kojima
ljudska prava i međunarodno pravo ne znače skoro ništa, još je jedan u
nizu prilično kontroverznih i potencijalno opasanih poteza zvaničnog
Beograda. Može se desiti da se i same Rusija i Kina tome usprotive, jer
je logično da im je nedemokratski položaj u SB koji je i sam neretko
prepreka većoj globalnoj bezbednosti uz poštovanje ljudskih prava,
draži od bilo kog principa.

I zapadna međunarodna zajednica ima svoj deo odgovornosti za
pat poziciju iz koje je mišljenje Stalnog suda neće baš puno pomeriti,
ma kakvo bilo. U periodu posle genocida u Ruandi, posle višegodišnje
opsade Sarajeva, posle genocida u Srebrenici, ona je konačno primenila
princip suverenosti ljudskih prava nad teritorjom i sa dosta razloga
sprovela vojnu intervenciju protiv SRJ zbog prekomerne upotrebe sile
protiv i civila i pobunjenika-terorista na Kosovu ( ni protiv njih se
naime ne sme koristiti prekomerna sila). Ako je Račak i bio namešten,
ostalo teško. Suviše je masovnih grobnica sa neupitnim žrtvama u njima
po Srbiji za sumnju. ( Inače, ako se negde drugde i ne može
intervenisati a ima osnova, ili se nije intervenisalo, zašto ne
intervenisati tamo gde se može i treba, sasvim je primerena logika,
koja opet otvara pitanje kao se makar i verbalno odnositi prema
zloupotrebi iste. Zapadna međunarodna zajednica duboko je
kompromitovala samu sebe ravnodušnošću prema ruskoj sprdnji sa
argumentima intervencije u Gruziji.)

No zapad je i tad pokazao da se ne libi dvostrukih standarda,
pre svega upotrebom kasetnih bombi i osirumašenog uranijuma. Ovo je
intervenciju mnogo više kompromitovalo nego pitanje kolateralne štete,
koje je načelno veliko pitanje u razvoju koncepta odgovornosti da se
zaštiti. Nedoslednost se nastavila i odlukom da mandat Haškog tribunala
ne obuhvata zločine načinjene nad Srbima pre dolaska Kfora na Kosovo,
iako se već tada znalo da sudstvo na Kosovu defakto ne posotji i da će
zapadu trebati jako puno vremena da neki privid istog uspostavi.

Greška je bila i to što je zapad usvajao princip da se mora i
treba reagovati, ali nije istovremeno razmatrao i metod izricanja
kazne, prirodu i obim iste kao i to u kom se roku ona mora doneti. Tako
smo dobili privremeno rešenje u okviru UN rezolucije 1244, naravno
napisane sa određenom dozom konstruktivne neodređenosti. I takva ona u
sebi apgrejduje odluke iz Rambujea, što se u Srbiji nerado prepoznaje,
a može biti bitan faktor u mišljenju Stalnog suda, inače.

Ovakav, načelno human ali nedovoljno razrađen princip
intervencije, došao je za Srbiju naglo, svega nekoliko godina pošto je
Republika Srpska u Dejtonu „nagrađena“ definitivnim statusom-
entitetom za genocid u Srebrenici, a Milošević komplimentom da je
faktor mira i stabilnosti. Ovo je još uvek izvor suštinske nemogućnosti
da se ceo region stabilizuje i evropeizuje.

9-11 i intervencija u Avganistanu a posebno ona Iraku, već su
pre Gruzije, promenile raspoloženje pro ljudska prava dela svetske
javnosti prema konceptu intervecija, jer je strah od reakcija
nedržavnih izvora pretnji i zloupotreba istih od strane vlastitih
država potpuno bacio u zasenak njihovu izvornu funkciju i potrebu.
Istovremeno, ona u Darfuru, za koju je bilo najmanje neslaganja, nikad
se nije desila. Ove okolnosti dovele su, s druge strane, do smanjivanja
pritisaka suštinski neliberlanog pristupa- koncepta multikulturalizma
koji je pokazao totalitarno lice. On je bio onova svake kritike i
odbijanja razmatranja predloga o podeli teritorija, čak i u vrlo
traumatizovanim postkonfliktnim delovima sveta u godinama pre toga,
tokom devedesetih. Balkan je, tako, ostao u vremenskom raskoraku.
Genocid je „nagrađen“ de fakto etničkom podelom BH, ali podela
teritorije Kosova, koja je pre u funkciji političke konsolidacije nego
bilo čega drugog, dugo nije smela da se spomene.

Prolongiranje odluke o novom statusu Kosova, koje je došlo
nekoliko godina posle početka demontiranja Miloševićevog režima, a
pogotovu nejednistvo svih članica EU o proglašenoj nezavisnosti,
dodatno je doprinelo da se pitanja NATO intervencije u SRJ i statusa
Kosova vide kao potpuno odvojene stvari. Umesto argumenata koji su
nuđeni 98-99, sada se javnosti predočavaju oni poput „poslednje faze
raspada Jugoslavije“ i onih još gorih „lakše vam je bez nego sa
Kosovom.“ Da su zapadne prestonice ostale čistije savesti i same
doslednjie prema razlozima zašto je SRJ bombardovana i zašto je posle
odlučeno da Kosovo treba da bude nezavisno, Šapnija, Rumunija, Grčka,
da spomenemo samo njih, ne bi smele da imaju razloga za brigu i bilo bi
ih lakše ubediti da prizanju nezavisno Kosovo. One nisu svoje oružane
snage u post WW2 periodu nigde prekomerno, kao Srbija na Kosovu,
angažovale u delovima teritorija na kojima političke grupacije traže
veći stepen autonomije ili nezavisnost ( i pored surovih terorističkih
napada u Španiji npr). Srbija bi , s druge strane, imala mnogo manje
legitimiteta da pokreće pitanje legalnosti proglašenja nezavisnosti i
još manje razloga nadu da nešto može da postigne.

Proces suđenja Ramušu Haradinaju dodatno je kompromitovao
zapadnu međunarodnu zajednicu pa i samu kosovsku nezavisnost. Sudbina
nestalih Srba još se ne rasvetljava dinamikom kojom bi morala. Autoru
ovih redova će i sama nova i konačna presuda Haradinaju, koja se
očekuje 21. jula, a koja je potpuno u senci ove druge, biti jasniji
indikator sudbone međunarodnog prava nego ona koja se očekuje dan
kasnije.

Imajući sve ovo u vidu, nedavna izjava francuskog ambasadora u
Srbiji da Srbija i Kosovo sami treba da reše probleme, posle godina
važenja UN rezolucije 1244, Euleksa i Kfora krajnje je neozbiljna i
diskreditujuća po EU, ali još jedan argument više u prilog podeli
Kosova. Vlade u Beogradu i Kosovu sa razlogom svoj poteze kroje prema
tome koliko oni idu uz ili niz dlaku EU. Zapadna međunarodna zajednica,
a pre svega EU, je ta koja mora imati konsolidovaniji stav oko
budućnosti odnosa Beograda i Prištine, pa i o pitanju podele Kosova.
Ona je ta koja predlog treba da iznese na sto.

Kosovo je trebalo podeliti mnogo ranije, i to tako da se Srbija
i Kosovo zaokruže kao države, bez daljnih izazova i otovrenih pitanja.
Podela Kosova nije trebala da bude rezultat podele krivice, već izlaz
iz ćorsokaka u koji su i Kosovo i Srbija i zapadna međuanrodna
zajednica uleteli. Ovako je nepovratno izgubljeno par dragocenih godina
za demokratsku konsolidaciju i Srbije i Kosova, a reputacija EU kao
globalnog političkog aktera solidno urušena. Stanje u kojima su danas
obe tvorevine, sa visokim stepenom partitokratije i korupcije a u
katastrofalnom ekonomskom stanju, taj proces čine neizvesnijim nego
ikada. Bez obzira na odluku Stalnog suda i kako će je ko čitati, podela
i dalje ostaje najmanje loše a izvodljivo rešenje, koje je moguće
realizovati bez legitimizovanja daljeg dezintegrisanja BH i Makedonije
( o ovome detaljnije idući put). Pa i Iraka, jer i to je jedan od
razloga oklevanja, da se ne lažemo.

Meni ovaj tekst deluje prilicno razumno ....

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Ned Avg 01, 2010 10:22 am

Šta posle negativne odluke MSP u Hagu

Srbija na Kosovu opstaje samo kroz ekonomiju

Irena Radisavljević | 01. 08. 2010. - 00:02h
| [You must be registered and logged in to see this link.]

Svako
ko nije opterećen visokom politikom, mitovima ili prikupljanjem
jeftinih političkih poena reći će otvoreno – jedini način da srpska
država u ovom trenutku opstane na Kosovu jeste ekonomska i trgovinska
saradnja. Srbija ima proizvode, a Kosovo potrebe. Srbija ima svoj narod
na teritoriji koja faktički nije njena, a ta teritorija je
zainteresovana za srpski kapital. Toliko je jednostavno.
[You must be registered and logged in to see this image.]Dušan Janjić - Aleksandar Stevanović - Oliver Ivanović

I zaista, kada se na stranu stavi lamentiranje nad samovoljom
velikih sila, istorijskom nepravdom ili ostrašćenošću sudova i sudija,
ostaju oni praktični problemi – kako srpskom narodu na Kosovu
obezbediti kvalitetan i bezbedan život. O tome se do sada ova država i
nije previše brinula.

Sagovornici „Blica nedelje“, ekonomisti, privrednici,
političari i analitičari, složni su u oceni da je u ovom trenutku
najbolji način za to otvaranje predstavništava srpskih firmi na
teritoriji KiM, povećanje ponude srpskih proizvoda, razvoj državnih
strategija i uređenje poslovnog okruženja, što će rezultirati
otvaranjem novih radnih mesta za naš narod na KiM, ali i ekonomskim
beneficijama za maticu.

Nakon nokauta od Međunarodnog suda pravde, po prvi put se
ovakvo mišljenje moglo čuti i od jednog političara iz vladajuće
koalicije, Vuka Draškovića. On je otvoreno rekao da Srbija mora biti
mudra i da ako Kosovo naziva svojim delom s njim mora uspostaviti
najbolje moguće trgovinske i ekonomske odnose. Po prvi put je tada
jedna politička ličnost na vlasti stavila ljude u centar srpskog
nacionalnog i državnog interesa na Kosovu.

Privredna saradnja između Srbije i Kosova i sada postoji,
čak i na državnom nivou kada je u pitanju Telekom, ali je često
opterećena raznoraznim ilegalnim posredovanjem, švercom i
malverzacijama. Postoji niz oblasti u kojima bi saradnja za kratko
vreme mogla da se poboljša i unapredi. To je proizvodnja i prodaja
prehrambenih proizvoda, metalurgija, građevina, transport, energetika,
telekomunikacije, agroturizam…

Međutim, poslovanje u sivoj zoni ili preko posrednika,
podstaknutog nesigurnim okruženjem za ulaganje i jednosmernom zvaničnom
politikom, rezultiralo je veoma malim brojem predstavništava srpskih
firmi na Kosovu.

– Kada se trguje Albanci dolaze u Srbiju gde dogovaraju
poslove i kupuju robu, bilo preko posrednika, bilo u crnoj zoni.
Nijednoj našoj firmi nije palo na pamet da u Gračanici otvori filijalu,
koja ne samo da bi izvela tu razmenu iz crne zone, već bi i omogućila
posao za veliki broj ljudi. Zar nije jednostavnije kupovati na licu
mesta nego švercovati, plaćati rekete i provizije? O tome mora da se
razmišlja bez obzira na status Kosova – kaže Dušan Janjić.

Budući da je Srbija glavni trgovinski partner Kosova i da
je vrednost prometa robe od Srbije ka KiM samo u 2008. iznosila oko 200
miliona evra, ovakva strategija mogla je da se razvija već godinama
unazad. Međutim, ekonomski i trgovinski odnosi, barem oni zvanični,
oduvek su bili opterećeni političkim problemima.

Primer je i podatak da je Hašim Tači tražio partnera u Srbiji da
se prijavi na tender za gradnju autoputa, ali da se tim pozivima niko
nije odazvao iako se radilo o milionskom poslu. Janjić objašnjava da je
u ovakvom i brojnim sličnim slučajevima presudnu ulogu odigrala
retrogradna politika zvaničnog Beograda.

– Vlada ne bi trebalo da zbog političkih problema sprečava
ili otežava da kompanije posluju na teritoriji Kosova i Metohije. Ako
ne bude smetala, ti odnosi će zasigurno biti dodatno produbljeni jer
postoji prirodna ekonomska veza KiM i ostatka Srbije. Ako budemo vukli
poteze kao slon u staklari, cenu će platiti firme iz Srbije, a ne vlada
u Prištini. S druge strane, dobar rezultat u rešavanju praktičnih
stvari, u koje spada i ekonomska saradnja, može samo da pokaže
ozbiljnost Srbije na političkom planu – kaže ekonomista Aleksandar
Stevanović iz Centra za slobodno tržište.

Procene direktnih i indirektnih gubitaka zbog ovakve
situacije teško je napraviti. Nije teško, međutim, zaključiti da je
vreme da se prestane s propuštanjem dobrih šansi. Primera radi, Kosovo
od 1. januara počinje s primenom evropskih standarda u pekarstvu. Kako
na Kosovu ne postoji proizvodnja kvasca i aditiva, prilika je da srpski
kapital dobije ovaj milionski posao.

– Privreda je ta koja bira s kim treba da sarađujemo, a
država ne treba da smeta. Konačno, ekonomski interes će pre ili kasnije
dovesti do istorijskog pomirenja Srba i Albanaca – kaže Stevanović.

Osim šanse za razvoj ekonomskih i trgovinskih veza u
privatnom sektoru, država Srbija na Kosovu ima i niz svojih
investicija, koje bi trebalo zaštititi i time omogućiti Srbima da
preuzmu akcije ili da se zaposle u tim preduzećima. Država je, međutim,
do sada propustila sve prilike da tako nešto uradi, ističe Oliver
Ivanović državni sekretar u Ministarstvu za KiM.

Srbija je, prema podacima PKS, od 1960. do 1990. na KiM
uložila oko 18 milijardi dolara, a samo je ulaganje u termoelektrane i
distributivnu mrežu koja je u vlasništvu EPS-a uloženo oko 5,5
milijardi dolara. Imovina preduzeća koja pripadaju srpskim firmama i
koja su privatizovana vredela je više od 1,5 milijardi dolara, a zbog
prodaje po znatno nižoj ceni od realne, po osnovu nelegalne
privatizacije naplaćeno je samo oko 280 miliona evra.

– Posle odluke MSP Srbija će jako teško dobiti slučaj
takvog tipa pred nekim međunarodnim sudom koji se bavi ekonomskim
pitanjima. Jedini način je bio, i ja sam to sugerisao u više navrata od
2003. godine, da država pomogne strancima koji su imali deonice u našim
firmama na Kosovu, poput „Trepče“ ili „Jugobanke“, da traže svoja prava
pred međunarodnim sudovima. Predlagao sam čak i da im država ponudi
plaćanje sudskih troškova, jer bi samo jedna takva presuda postala
pravilo, a za nas i putokaz i nada da bi neki takav proces bio završen
u našu korist. Za to nikada nisam dobio podršku, mada ni danas, kada su
šanse daleko manje, nije kasno da pokušamo – kaže Ivanović.

Pitali smo privrednike da li je nerazumno odreći se kosovskog tržišta

Pitanja
1. Mislite li da je razvoj ekonomskih i trgovinskih odnosa sa Kosovom dobra strategija za opstanak Srbije na Kosovu?

2. Da li biste vi svoju delatnost proširili ili delom preneli na teritoriju KiM?

3. Mislite li da bi Srbija mogla imati ekonomske i trgovinske beneficije od razvoja ekonomskih odnosa s Kosovom?

Miodrag Kostić, MK grupa

1. Ekonomski i trgovinski tokovi uvek nađu svoje puteve, teško
ih je zaustaviti. Mislim da ta strategija ima svojih prednosti, i u
krajnjem slučaju bila bi indirektna stimulacija ekonomskog razvoja naše
države, a ne tuđe.

2. Na ovo pitanje se ne može dati jednoznačan odgovor jer
proširenje poslovanja na bilo koju teritoriju, bilo gde u svetu,
podrazumeva niz ozbiljnih ekonomskih analiza, posebno ako se radi o
izmeštanju proizvodnje. Što se trgovine tiče, mi već sada trgujemo na
teritoriji KiM, i mogu da kažem da imamo veoma pozitivna iskustva i
dobre poslovne relacije. Očigledno je da zajednički poslovni interesi i
te kako prevazilaze političke barijere.

3. Naravno, kao pragmatičan čovek smatram da je nerazumno odreći
se jednog ovakvog tržišta koje je, ne zaboravimo, pre svega uvozno
orijentisano. Jer, ukoliko ga prepustimo nekom drugom, vrlo teško ćemo
ga posle vratiti. Srbija treba da smanji svoj spoljnotrgovinski
deficit, a jedan od načina su i aktivni ekonomski odnosi u regionu, tj.
izvoz i plasman naših proizvoda na svim tržištima gde je to moguće, pa
i na tržištu KiM.

Jelena Krstović, Delta holding

1. U aktuelnoj situaciji, uspostavljanje biznis odnosa na Kosovu
jeste najbolji način za pozicioniranje Srbije na KiM. Srpska preduzeća
u tome mogu da odigraju značajnu ulogu, posebno ako kroz uspostavljanje
određene državne strategije naše firme dobiju poseban položaj u
investiranju u našu južnu pokrajinu. Na državi je da takvu strategiju
usvoji, a onda bi kompanije u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama
angažovale sopstvene kapacitete.

2. Kosovo je veliko tržište, koje prirodno i po tradiciji ima
sklonost ka srpskim brendovima. To su komparativne prednosti koje bi
trebalo što pre iskoristiti. U ovom trenutku ima još malo vremena za
pozicioniranje na tržištu Kosova i Metohije koje nije u potpunosti
podeljeno među velikim igračima. Kada dođu multinacionalne kompanije,
snaga i mogućnosti regionalnih brendova srazmerno opadaju.

3. Korist bi bila višestruka, plasman proizvoda na ovom tržištu
podstakao bi i maloprodaju, ali i proizvodne i druge delatnosti.
Blizina i poznatost tržišta i brendova takođe su dodatna prednost.
Uostalom, Kosovo je prema sporazumu CEFTA prirodno tržište za kompanije
u regionu i u tom smislu bi ulaganja sigurno bila ekonomski opravdana.

...a i ovaj .....

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sre Avg 04, 2010 6:31 pm

Мотаки: Иран ће помоћи у решавању спора о Косову

Ирански министар спољних послова Манучер Мотаки истакао је, у разговору са специјалним изаслаником председника Србије Бориславом Стефановићем у Техерану, да је Техеран спреман да помогне у решавању спора о Косову и успостављању трајног мира, стабилности и безбедности на Балкану.
„Иран је спреман да допринесе успостављању мира и безбедности на Балкану и решавању проблема у региону, посебно спора између Србије и Косова”, рекао је Мотаки, пренела је иранска новинска агенција Фарс.
Мотаки је изразио наду да ће Србија и Косово успети да постигну одговарајуће и свеобухватно решење спора кроз конструктивне и прогресивне преговоре.
Иран, држава која није признала независност Косова, прати ситуацију на Косову и проучава мишљење Међународног суда правде, према којем декларација о независности Косова не представља кршење међуанродног права, рекао је ирански шеф дипломатије.
Мотаки је подсетио на позитивне и ефикасне доприносе Ирана у решавању претходних криза на Балкану.

Танјуг
објављено: 04/08/2010

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Avg 06, 2010 6:05 pm

Vuk Drašković za „Blic“

Mora da se menja strategija prema Kosovu

T. Spaić | 06. 08. 2010. - 00:02h
| Foto: D. Milenković | [You must be registered and logged in to see this link.]

Srbija
treba da prihvati realnost i promeni strategiju prema Kosovu. To je
suštinsko pitanje budućnosti Srbije. Rezoluciju Srbije u UN bih
popravio, da bude kratka: „Generalna skupština UN poziva vlasti u
Beogradu i Prištini da, uz posredovanje EU i UN, povedu konstruktivni
dijalog o svestranoj međusobnoj saradnji i o suštinskoj zaštiti srpskog
naroda na Kosovu i Metohiji”.
[You must be registered and logged in to see this image.]Kosovo, realno, sada pokrajina u sastavu Srbije, koliko je i Kaligulin konj bio senator

Ovo bi podržala EU, SAD, Rusija, sve članice Saveta bezbednosti -
kaže u intervjuu za „Blic” Vuk Drašković, lider SPO, i poziva na
promenu Ustava Srbije koji takvu strategiju onemogućava.

Drašković upozorava da Beograd mora da uvaži realnost na Kosovu,
realnost sveta u kojem živimo i državnu strategiju podredi realnim
ciljevima: „suštinskoj zaštiti Srba na celom Kosovu i našeg religijskog
nasleđa, uz međunarodne garancije”.

Kako da dobijemo garancije ako se odbija dijalog o statusu?
- Tako što ćemo tesno sarađivati sa EU i SAD, pre svega.

Ali oni ne žele da pričaju o zaštiti Srba, već o tehničkim pitanjima poput struje, sudova i slično?
-
To nije tačno. Poručuju nam da možemo da pregovaramo o svemu sem o
statusu, jer to smatraju završenom pričom. Mi smo sada u poziciji da
možemo da zaštitimo sve što je naše na Kosovu. Od nas se traži da
uvažavamo realnost, a ne da priznamo Kosovo za suverenu državu. Kina ne
priznaje Tajvan, a sa Tajvanom svestrano sarađuje. Zapadna Nemačka
nikada nije priznala Istočnu, ali je s njom i sarađivala i pregovarala.

Ako Srbija ne dobije ingerencije nad Srbima na Kosovu, onda nema garancije za njihovu zaštitu?
- Osnova za pregovore mogla bi da bude nestatusni deo Ahtisarijevog
plana koji je Priština već prihvatila, tako što bismo, uz podršku EU i
SAD, tražili određena poboljšanja. Ovo će nekima da zazvuči jeretički
jer je kod nas Ahtisarijev plan odbačen sa istom arogancijom neznanja
kao što je svojevremeno odbačen plan Z4 za Srbe u Hrvatskoj.

Šta Ahtisarijev plan garantuje i šta bi trebalo popraviti?
- Najviši stepen lokalne samouprave za srpske opštine na Kosovu, uz
njihovu ekonomsku i kulturnu povezanost sa Srbijom. Srpske opštine
imaju i svoje sudstvo u prvom stepenu, lokalnu srpsku policiju čijeg
šefa bira lokalni srpski parlament. Taj plan predviđa 39 zaštićenih
zona oko crkava i manastira, čija će se površina naknadno utvrditi i u
koje se ne smeju naseljavati Albanci, nego samo Srbi sa Kosova ili oni
koji su izbegli, a odluče da se vrate na Kosovo. Mnogo toga još
predviđa Ahtisarijev dokument. U pregovorima o njegovom poboljšanju
trebalo bi da, primera radi, tražimo da svi kosovski Srbi dobiju status
državljana Srbije sa svim statusnim pravima državljana Srbije, a
potrebno je ugraditi i odredbu da oni imaju pravo da koriste sve
simbole Srbije, počev od grba, zastave i himne i da kao građani Srbije
učestvuju na parlamentarnim i predsedničkim izborima u Srbiji.

Time bismo pogazili Ustav Srbije. Da li bi to značilo priznanje poraza? Možemo li da uđemo u pregovore pre promene Ustava?
- To znači da bismo okončali politiku poraza. Promena Ustava je
neizbežna ako mislimo da skinemo lance Srbiji. Ustav je sada najveća
prepreka našim evroatlantskim integracijama, a to znači budućnosti ove
zemlje. Ne postoji srpski narod radi Ustava, nego Ustav valjda treba da
služi Srbima i ako su njegove odredbe protivne interesima države i
nacije, onda se moraju menjati. Mi obmanjujemo i sebe i svet kada u UN
zapomažemo kako smi mi za pregovore sa Albancima radi postizanja
obostrano prihvatljivog rešenja. To nije tačno jer nam Ustav dozvoljava
da ponudimo samo da Kosovo bude pokrajina u sastavu države Srbije.
Ispod toga naša državna politika ne sme. A Kosovo je, realno, sada
pokrajina u sastavu Srbije koliko je i Kaligulin konj bio senator.

Može li naša rezolucija da bude usvojena u UN?
- Ne verujem jer će, izgleda, do kraja zasedanja GS UN većina članica
UN priznati državu Kosovo. Ali i kad bismo dobili nekakvu većinu i ovde
proglasili pobedu, mi bismo zapravo tada bili najviše poraženi jer
bismo ušli u po Srbiju štetni konflikt sa EU i Vašingtonom. Inače,
rezolucije UN su neobavezujuće, još više nego mišljenje Međunarodnog
suda pravde.

Ko treba da nam bude saveznik?
- Ako je državna strategija da Srbija mora da postane članica EU, onda
nam je EU prvorazredni partner i saveznik. Onda ne smemo ići šumom, kad
EU ide drumom.

Institucije bivše pokrajine koštaju stotine miliona evra
Da li je Kosovo još najskuplja srpska reč?
- Od svake reči, pa i te najskuplje, ima nešto što je još skuplje, a to
su Srbija i srpski narod. Kosovski ep ne propoveda obavezu nacionalnog
uništenja zbog kosovskog sloma, već obrnuto.

Koliko nas košta održavanje Kosova u ovakvom statusu?
- U pitanju su ogromne svote, nekoliko stotina miliona evra godišnje.
Sve kosovske institucije bivše pokrajine Kosovo premeštene su u Srbiju
i plaća ih Srbija. Opštine, katastarske knjige, sudovi, škole,
univerziteti, odbornici, predsednici opština, sve je to Milošević posle
kosovskog poraza koji je on skrivio preselio u Srbiju i natovario na
leđa Srbiji ubeđujući naš narod da je Kosovo i dalje pokrajina pod
suverenitetom Srbije. Pitajmo građane Srbije da li su spremni da to
plaćaju. Nemojmo o tome ćutati.
I bilo bi nekada dobro saslušati neke pametne Srbe , a ne vikati odmah "izdaja, izdaja" čim neko kaže nešto sem onoga što se čuje na TV Beograd.

Nazad na vrh Ići dole
popovac

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Avg 06, 2010 7:25 pm

Vuk Drašković nije nikada rekao nešto pametno što bi imalo makar jednogodišnju garanciju da ima elemenata vrednosti .Uvjek je to bilo "pišnje uz vjetar " čak i onda kada je on bio vjetar .Nije nikakva mudrost danas govoriti o Kosovu i njegovu statusu . Trebao je to govoriti dok je bio Ministar vanjskih poslova . Šta je u to vreme pričao ? Šta su mu tada bili prijoriteti . Zamrla njegova stranka na čelu sa njim ,pa sada treba udariti u talambase nebili se nešto ušićarilo ? Ko ne zna Vuka i njegove "vratolomije ",taj nikada o politici nije ni razmišljao .Imao je šansu da bude režimski književnik ,ali je i na tom području "usrao motku ". Jednostavno rečeno čovjek za jednokratnu upotrebu ,koji sam sebe održava nudeći nešto što već godinama stoji na stolu od onih koji su Kosovo okupirali i dali ga Šiptarima .To može samo Vuk drašković ,ali ne i njegova Danica ili ti Dana !
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Pet Avg 06, 2010 7:55 pm

popovac ::
o .Imao je šansu da bude režimski književnik ,ali je i na tom području "usrao motku ". Jednostavno rečeno čovjek za jednokratnu upotrebu ,koji sam sebe održava nudeći nešto što već godinama stoji na stolu od onih koji su Kosovo okupirali i dali ga Šiptarima .To može samo Vuk drašković ,ali ne i njegova Danica ili ti Dana !
Naravno...samo što je taj režim ,koliko se sećam-zabranio njegove knjige ? A dobro se sećam , jer znam kako sam ih nabavio .
Usput, režim ga je tako voleo da su ga hapsili i prebijali-kao i Danu . I još usput pokušali i dva atentata na njega -Ibarska i Budva .
Da se on dopada Amerima , bio bi jos i sada ministar spoljnih poslova -no nije se dopadao "našima" jer je inzistirao na pregovorima, pregovorima , pregovorima -i sa Hrvatima i sa Albancima . No naravno, niko nije slušao .Kao što niko izgleda nije čitao "Ruskog Konzula"
Izgleda da je narod brzo zaboravio šta je sve Vuk radio 90 tih , onoga "svi, svi, svi " i dignuta tri prsta (videste li to ranije ??) Osobina našeg naroda .Više vole bukače sa "parolama " .Vuk ne valja zato što smatra da su zločini prema drugim narodima počinjeni , razumno je odustao od rojalizma i Ravne Gore , jednostavno ima "onu stvar" da kaze istinu -i o Kosovu.Mi vise volimo "biće jednom opet " ...i "ne damo Kosovo" iako je stvarnost sasvim drugačija-i to godinama . Podnećemo Rezoluciju UN ? Pa podnesimo....zivi bili pa videli efekat .
Bollje da sednu za pregovarački sto sa Albancima , veća će biti korist.

Nazad na vrh Ići dole
ona

Datum upisa : 09.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sub Avg 07, 2010 5:43 pm

Izvor : Net i jedan deo sa Press-a

Председничке лудорије
Тадића у стилу манитог Вука – продужени синдром или тешко обољење?

Сулуда косметска
варијанта !!!

Ми смо свако зеља чуда,
дилетанта а можда и лудака јер се одлуке о тако важним питањима као што је
проблем Косова доносе онако из рукава. Аналитички претрес идеја, дугорочна
стратегија и планирање – шта ће нам бре све то кад имао Тадића. Сад је
„добитна варијанта“ од 1-100% самосталности па нека Албанци бирају. Ако
изаберу много исто толико треба да дају и Србима на северу Косова – остали
Срби могу да се сликају!

Jош
ми у глави звони глупост манитог Вука „Више од аутономије мање од
независности“ после које нам је Ахтисари скројио државу Косово – а сад се
појављује „паметни“ Тадић са још луђом варијантом од 1-100% самосталности.
После ње ћемо свакако добити нулу од УН јер друга могућност и не постоји.
Чак и да добијемо „нешто“ била би то аутономија Срба на ових 5% територије
обележене стрелицом, али само аутономија у оквиру Републике Косово. Све
остале енклаве Срба а има их око 15-так добиле би ништа па могу до
миле воље да бирају хоће ли да се селе или да их Шиптари черече.

Други још трагичнији део приче је како се код нас доносе капиталне одлуке и
предлажу решења најкрупнијих проблема. Ударио Тадића свежи ваздух на Тари,
инспирисала га деце и он као из рукава истресе спасоносну формулу за решење
проблема Космета. Темељни Аналитички претрес неких идеја, дугорочна
стратегија и планирање, консултације у Влади и министарствима шта ће нам бре
све то кад имао Тадића. Он човек све зна, све негативе и позитивне аспекте
тог „решења је сагледао“ и сад је остало само да ту будалаштину од 1-100%
предложи УН уз резолуцију коју је Србија као предлог резолуције поднела
Генералној скупштини УН.

Кад већ даје било каве изјаве око могућих решења за Косово и Метохију
господин председник би требао да зна да на Косову не живи 2 милиона Албанаца
већ негде око 900 хиљада који имају наше српско односно држављанство бивше
СФРЈ. Да је у задњим бирачким списковима које су Албанци и УНМИК заједно
радили уписано 1.230.000 Албанаца где су обухваћени и сви они који су се из
Албаније пре или после 1999 населили на Косово. Да су албанске партије те
спискове саме ревидирале јер су им биле потребне за њихове избор.

Господин председник би требао да пита „међународну заједницу“ да покаже
прстом где ће да живи скоро 250 хиљада Срба које КФОР и УНМИК нису вратили
на Косово и Метохију па би онда имали сасвим другачију „реалност на терену“
– или ми треба да ту реалност силом направимо као што је и ова створена. Да
у УН каже да Србија није за употребу силе и успостављање „реалности на
терену“ тим путем – или нас то баш због накарадних поставки „међународна
заједница“ у том правцу тера.

Господин Тадић бу у УН требало да пошаље предлог или званичну информацију да
се у случају поделе Косова оно може са Албанцима делити само на бази стања
становништва пре бомбардовања 1999 године уз обавезно поштовање приватног
власништва – које је управо на западу светиња. Осим тога да ли та подела
подразумева и пресељење становништва, јер ако Албанци не желе да живе са
Србима
што би иначе Космет сада делили па да кроз коју годину, због
Албанских побуна, поново делимо онај део који је Србији припао… Кава то
поделу хоће „међународна заједница“ у којој би Срби добили мање од 5%
територије, ни један град ни једно место где налазе наше највеће веске
светиње. Тада никоме не би ни падало напамет да из такозване међународне
заједнице предлаже поделе по којима Срби и Србија не би добила ништа.

Косово и Метохија се може бранити и одбранити и без употребе оружја и рата
али са Тадићевим лудоријама од предлога свакако не. Стога у доњем коментару
и прозападни „аналитичар“

Душан Јањић

наводи да Влада као ни Тадић немају стратегију за Космет и да се све своди
на провидне гафове како обманути народ а Косово и Метохију предати
Шиптарима
. И тај део из историје би „наш“ вајни председник морао да
научи да најзад сазна да у Албанији живе Албанци а да на Космету живе
Шиптари
или Арнаути како је то и званично историја бележила.

Влада нема
стратегију за проблем Косова ......

БЕОГРАД,
2. августа 2010. (Бета)
-

Политички аналитичар Душан Јањић оценио је у понедељак да Србија апсолутно
нема никакву визију ни стратегију управљања косовским проблемом и да су се
представници Владе Србије вратили на реторику из периода Слободана
Милошевића.

"Убеђен
сам да Влада Србије и (председник Србије Борис) Тадић не желе да питање
Косова постане питање јавне расправе и унутрашњо-политичке дебате. Они желе
да то држе као међународно-дипломатско питање и да по могућству што дуже
манипулишу јавношћу Србије", рекао је Јањић новинарима у хотелу Балкан у
Београду.

Јањић је
рекао да је учествовао на недавном скупу у Бечу "Српска заједница на Косову:
Изазови и могућности" у организацији њујоршког
ЦИГ
(Цоунцил Фор Инцлусиве
Говернанце
), и да је "општи закључак Срба са Косова који су
учествовали на скупу да од Београда немају шта да очекују".

Порука тог скупа је, како је навео Јањић, вапај Београду да не улази у
конфликт са међународном заједницом. "Бојим се да је општи закључак Срба на
скупу у Бечу који су дошли са Косова да од Београда немају шта да очекују.
Они још нису окренули леђа од Београда", рекао је Јањић.

Предлог Београда за решење
Косова

[b]План Србије за
Косово: Аутономија од 1 до 100 ......
[/b]

Београд спреман да Албанцима понуди да сами изаберу степен аутономије на
скали од 1 до 100, где је 100 самосталност. Али, оно што изаберу Албанци,
морају да добију и Срби са севера Косова. Осталих 50-так хиљада Срба на
Косову и Метохији нека се селе или нека виде шта ће

Србија је
припремила предлог за трајно решење статуса Косова под насловом „Аутономија
од 1 до 100" који ће предложити западним земљама. Према овом предлогу
Албанцима са Косова биће понуђено да сами одлуче у каквим односима желе да
живе са Србијом, да ли желе најширу аутономију или пак да буду самостална
држава. Али, уз један услов: да Срби са севера Косова добију исто, открива
Пресс. Главне црте овог плана, случајно или не, открио је председник Борис
Тадић током прошлонедељне посете Тари, кад је говорио о начину на који је
Србија поднела предлог резолуције Генералној скупштини УН.

„Реалност на терену" ........

Ми смо
наравно свесни чињенице да можда два милиона Албанаца на Косову не
жели да прихвати уставни поредак Србије, с друге стране свет мора да буде
свестан чињенице да Срби на КиМ не желе да приме суверени кров такозване
државе Косово, и унутар тог оквира треба да трагамо за решењем које ће
обезбедити мир и развој - поручио је Тадић са Таре.

Саговорник
Пресса из врха власти каже да би, према овом плану, Србија тражила да се на
почетку преговора о статусу Косова утврди оно о чему говори председник
Тадић. - Наш предлог је да се прихвати „реалност на терену", што је
формулација коју су западне земље нон-стоп понављале образлажући зашто
Косово треба да буде независно. А данас је реалност на терену да имамо два
милиона Албанца на Косову који неће да живе у Србији, али имамо и Србе не
северу Косова који неће да живе у независном Косову. И ту се ништа неће
променити - наводи саговорник Пресса. Он додаје да је зато предлог Србије да
косовски Албанци сами изаберу какву аутономију желе на скали „од 1 до 100",
с тим што је „1 да буду саставни део Србије, а 100 највећи степен
аутономије, односно самосталност".

- Србија је
спремна да Албанцима на Косову препусти да сами одаберу у каквом односу желе
да живе у односу са Србијом, да ли желе аутономију и какав степен
аутономије, све до самосталности. Али, пошто је „реалност на терену" таква
каква јесте, да исти такав статус добију и Срби на северу. Ако се Приштина
одлучи за највећи могући степен аутономије у Србији, Срби са севера би у
оквиру њихове аутономије имали исти статус. Ако, пак, желе самосталну
државу, онда то треба да добију и Срби са севера Косова - каже извор Пресса
и додаје да ће, уколико овакав договор буде постигнут, грађани Србије о њему
одлучивати на референдуму.

Питање граница ........

На нашу
примедбу да је овај план Србије у ствари предлог поделе Косова, на
шта не пристају ни Албанци ни најмоћније земље света, он одговара да Србија
и за то има аргументе. - Све државе које су признале Косово у одлуци о
признању нису написали да је признају баш у тим и тим границама, нарочито
пошто је Косово ипак под протекторатом УН и где власт врши Еулекс. Питање
граница Косова још није решено, а за решење овог питања залажу се и највеће
светске силе попут Русије и Кине. Јер, на крају, проблем неће бити решен
уколико једна страна добије све, а друга изгуби све.

Дачић: Ако преговора уопште
буде ........

Потпредседник
Владе Србије Ивица Дачић, говорећи о компромисном решењу за Косово, изјавио
је за „Политику" да прво „треба видети да ли ће бити преговора". Он верује
да је за Албанце данас највећи компромис на који би пристали независно
Косово са аутономијом за север, што је за Србију неприхватљиво.- Зато мислим
да компромисно решење више не подразумева питање државног модела, него можда
нека територијална питања, али мислим заиста да у овом тренутку нико нема
јасну идеју о томе. На пример, идеју о подели Косова никада ниједан државни
орган, па ни политичар никада није јавно изнео. То је једноставно табу-тема.
Треба отворити разговоре у којима би се јасно утврдило шта се то све очекује
да Србија уради и да ли је то могуће и онда склапати одређене историјске
споразуме - рекао је Дачић и додао да мисли да се не ради на томе, односно
да међународна заједница није вољна да у томе учествује.

------------------
Evo sefe, tema ko ,, narucena,, za tebe.A ti , kao stariji omladinac , evidentno-dosledno dosovski potkovan , da ne vadimo ,, kosku iz sredine ,, i ne rekapituliramo vreme iz kamenog doba
[You must be registered and logged in to see this image.] .... verovatno se secas nekih fragmenata iz > veselih < 80-tih a Boga mi i onih iz 90-tih ?!
Gukni golube ... ali ako moze bez filozofiranja , hipotetisanja i naravno ni slucajno ... sa poznatom tvojom pristrasnoscu. Kao stranacki ne ostrascena > trazim < od tebe samo > potkovane fakte < !!! Jesil`cuo ....> fakte < ??... Vazi ? ........

Nazad na vrh Ići dole
ona

Datum upisa : 09.06.2010

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sub Avg 07, 2010 6:20 pm

popovac ::
Vuk Drašković nije nikada rekao nešto pametno što bi imalo makar jednogodišnju garanciju da ima elemenata vrednosti .Uvjek je to bilo "pišnje uz vjetar " čak i onda kada je on bio vjetar .Nije nikakva mudrost danas govoriti o Kosovu i njegovu statusu . Trebao je to govoriti dok je bio Ministar vanjskih poslova . Šta je u to vreme pričao ? Šta su mu tada bili prijoriteti . Zamrla njegova stranka na čelu sa njim ,pa sada treba udariti u talambase nebili se nešto ušićarilo ? Ko ne zna Vuka i njegove "vratolomije ",taj nikada o politici nije ni razmišljao .Imao je šansu da bude režimski književnik ,ali je i na tom području "usrao motku ". Jednostavno rečeno čovjek za jednokratnu upotrebu ,koji sam sebe održava nudeći nešto što već godinama stoji na stolu od onih koji su Kosovo okupirali i dali ga Šiptarima .To može samo Vuk drašković ,ali ne i njegova Danica ili ti Dana !

Retko smo istomisljenici ....a tako i treba medjutim , za ovaj komentar ...moj naklon! Svaka bese pametna.
Apropo teme, napisah podugacki tekst , citirajuci istinite dogadjaje o bracnom paru ...kako ih onda nazivase ,, Causesku ,, II ....jer mnogima od vas, koji niste beogradjani, u svim glasilima je jedino servirana crno - bela slika izdogadjanog.A s´obzirom, da nam je zurnalistika dno-dna ... sta vise reci ?!,,.... ali valjda je proslo forumsko vreme, te se sve obrisa.
Svejedno .... poentu znamo.

S´postovanjem !
Nazad na vrh Ići dole
popovac

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   Sub Avg 07, 2010 6:29 pm

Ne bi da polemišem ,o tome ko je Vuk Drašković ,ali na temi gde se on pojavljuje kao interpret savremenog rešenja za Kosovo nudim dokumente o njegovim "naprednim " stavovima u periodu od 1999 do danas .

Sasvim slučajan (možete mislit i da su tendeciozni ) isečci iz govora Vuka Draškovića , u periodu kada se nešto i moglo učinit za Kosovo .Naknadna pamet ,još ako je potkrpljena "argumentima " sile Nato saveza ,a na istoriskoj klizavici Srbije oživljava sjećanje na Vuka Brankovića ,iz najsvetljije istorije Srba i Kosova . Samo toliko radi istine !
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kosovo - šta je bilo, šta će biti?   

Nazad na vrh Ići dole

Kosovo - šta je bilo, šta će biti?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 24Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 12 ... 24  Sledeći
 Similar topics
-
» Grčka muzika
» Ishrana za zdravo srce i krvne sudove.....
» Testirajte se: DA LI STE ZAVISNI OD SECERA?
» Za sve clanove foruma i one koji ce to tek biti !
» 1-UČIMO HOLANDSKI JEZIK! - GOEDE DAG!

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: POLITIKA-
Skoči na: