DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Vedrana Rudan

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Sledeći
AutorPoruka
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Vedrana Rudan   Čet Jun 24, 2010 11:19 pm

First topic message reminder :

Biografija. Vedrana Rudan rođena
je u Opatiji, 29. oktobra 1949. godine, u 00:10 časova. Živi u Rijeci.
Kolumnista je hrvatskog nedeljnika "Nacional".

Vedrana Rudan ponovno jaše. I to u velikom stilu.

Autorica koju najviše volite mrziti ovog puta nudi dvije knjige u
jednoj, uz dva (više nego) provokativna naslova Kad je žena kurva/ Kad
je muškarac peder.

Ovo je nadasve neumoljiv, blasfemičan pogled na ovdašnju svakodnevicu
i sve nas - muškarce i žene. Rukopis Vedrane Rudan oštar je poput
smrtonosnog štektanja strojnice. Starost, smrt, gubljenje ljepote, loš
seks, mržnja, nasilje, pokvareni, ustajali međuljudski odnosi - sve su
to naličja onih ljepših tema koje zapravo pokreću autoricu: mladosti,
života, ljepote, dobrog seksa, ljubavi, blagosti, dobrih, svježih
ljudskih odnosa. Ali, kao istinski moralistički pisac koji neprestano
pretražuje skrovita područja i, sa strašću nevjernog Tome, gura prst u
bolnu ranu, opipava šavove i spojna mjesta, Vedrana Rudan uvijek je
spremna podsjetiti nas da stvari nisu ni izbliza onoliko jednostavne
koliko bi možda neko volio vjerovati i da se na kraju svake potrage za
smislom krije tek po jedno kozmičko razočaranje. Stoga, ne dopustite da
vas prevare!

Da će ova knjiga, kao i sva ranija djela Vedrane Rudan, iznervirati
mnoge u to nema baš nikakve sumnje, ali bi do sada već svima moralo biti
jasno da je to i bila osnovna autoričina namjera. Tko to još nije
shvatio, najbolje da zaobiđe ovu knjigu. Ovo je esencijalna literatura
isključivo za one koji su spremni da zarone i prođu kroz sve slojeve
globalnog "smetlišta" u kome živimo vođeni sigurnom rukom paklene
jahačice.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/

AutorPoruka
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Pon Sep 09, 2013 2:08 pm

Odličan tekst.Upravo sam ga htela preneti..

Nekad su samo žene morale biti mlade. Danas muškarci mojih godina, ako inzistiraju na nošenju sijede kose, moraju je “preljevati” a sjedine na prsima depilirati. Da klinke u dvadesetoj lude za dečkima u tridesetoj ne skuže da ih drapa komad u sedamdesetoj. Što je mladost? Što je starost? Da se granica može izbrisati čupanjem dlaka oko đoke,”brazilkom” i nanošenjem “kestena” na glavu život bi bio jednostavan. Ali sve ovo drugo?

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Pon Sep 09, 2013 2:12 pm

Genijalka:)) Čuj: Imam godina kolko Balaševićev petao rlol 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Uto Sep 17, 2013 1:49 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]
Sep 17
Dok su Ameri sa saveznicima u Libiji ubijali žene, djecu, nemoćne, stare, a zatim raščerečili Gadafija pitala sam se zašto su to učinili. Mediji su nam nudili nekoliko odgovora. Ameri, Talijani, Englezi, Francuzi…, željeli su divlju zemlju blagosloviti demokracijom. To nikako nije bilo sve.

I Gadafi je bio problem. Netko je morao umlatiti divljaka poznatog po tome da je silovao bebe u trbusima libijskih djevica. Svjetskim demofašistima zaštita ženskih prava uvijek je bila velika inspiracija. Sjetimo se Afganistana. I tamo ubijaju da bi ženama bilo bolje. Lagali su i lažu svi koji napad na Libiju objašnjavaju neodoljivom potrebom američkih razbojnika da Libiji ne plate dug, u zemlju unesu kaos i ukradu naftu.
Doduše, danas je svaka interpretacija suvišna. Libija je spaljena zemlja. Ni prva ni zadnja. Irak, Afganistan, Tunis, Jugoslavija… U koliko je zemalja u posljednjih nekoliko desetljeća Amerika izvezla proljeće? Što je “proljeće”? To je kad ti Amer i kompanija ubiju oca, mater, razore kuću, bace na gradove i sela bombe sa osiromašenim uranom, vođu zemlje objese ili raščereče, pošalju bespilotne letjelice na dječji vrtić, naoružaju “pobunjenike”…
Priznajem, nije fer pljuvati po Amerima a zanemariti činjenicu da su sirijske “pobunjenike” naoružavali i Hrvati a naša je vlada hrvatsko nebo za potrebe svjetskih zločinaca pretvorila u kurvino dupe. Mala Hrvatska samo u zločinu može postati velika. Ovo je sitna digresija.
U životu nikad nikome ne smrkne a da nekome ne svane. Kome je svanulo u Libiji? Ne biste vjerovali. Našoj djeci. Multinacionalke ne mogu izvlačiti naftu jer su pogone pretvorile u prah i pepeo. Zato Libiji danas trebaju građevinski radnici svih profila. Satnica dvadesetak dolara, smještaj u ugodnim barakama, plaćen stan, hrana… Kud ćeš bolje?
Tisuće mladih Hrvata bori se rukama i nogama da bi se dočepalo Libije. Nije lako. Treba biti kvalificiran i proći testove. Srećom, naši su dečki visokokvalificirani, neki su već i radili u Libiji dok je tamo bila harala zima. A znate što me u ovoj priči oborilo s nogu? Dečki iz Hrvatske mogu u Libiju preko beogradske agencije.
Šta kažete na to? Iz razorene Hrvatske možemo do razorene Libije samo preko razorene Srbije? Čini li vas to pomalo depresivnima? Ne pada vam na pamet zaurlati, jebeš takvo proljeće? Jebeš svijet u kome živimo? Jebeš zemlju u kojoj smo se rodili? Jebeš život u zemlji bogu iza nogu u kojoj će Srbi i Hrvati gaziti po mrtvoj libijskoj dječici da bi svoju spasili od gladi?
Ne derite se! Gledajte na sranje sa svijetlije strane. Dok se Srbi u Hrvatskoj kolju na nož oko latinice i strastveno dijele na “četnike” i “ustaše” u Libiji će biti braća rođena.Tko je rekao da Srbi i Hrvati ne mogu opet biti braća? U pustinji.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Čet Sep 19, 2013 12:59 pm

Kad soba utihne
Sep 19

Sjedim na njegovom krevetu i buljim u prastare tenisice. Ako u njih uvalim nos da li ću osjetiti njegov miris? Uzimam u ruke tenisice broj četrdeset i sedam. Mirišu na vlagu i suho blato. Ipak ih odlažem u kut sobe. U našoj spavaćoj sobi listala sam album i iz njega izvukla fotku na kojoj on sjedi na mom vratu i čupa mi kosu. Njegov prvi rođendan.

Debeljko gleda u kameru, na mom licu se ne vidi koliko danas žalim što taj trenutak nisam nožem urezala u srce. Da ga mogu izvući kad padnem u depru. Kad malo razmislim, koliko bi to imalo smisla? Ja tada nisam znala da je taj trenutak Trenutak. U srce bih ubola nešto što je toga dana bilo obično koliko je meni danas…Meni danas baš ništa nije obično.

Sve ovo neobično oko mene davit će me dok budem živa. Trebala bih biti razumna. U mojim godinama. Saginjem se. Ispod njegovog kreveta prljava čarapa. Grabim je. Možda ona miriše na njega? Prljava čarapa smrdi poput prljave čarape. Sjećam se njegovog mirisa. Ovo nije to. Odlažem čarapu pokraj tenisica, sjedam na njegov krevet. Na njegov uredan krevet.

Taj krevet nikad nije bio uredan a ja ga nisam smjela pospremati. Osjećam se krivom što upravo ležim na njegovom krevetu i buljim kroz prozor njegove sobe. Divlji kesten obučen je u žuto lišće. Djeluje tužno, raščupano i zapušteno. Jutros sam bila na tržnici i naletjela na krasne orade iz uzgoja. Njegovo omiljeno jelo. Prodavačica me ugledala, nasmijala se i rekla:”Dvije veće, kao obično.” “Dvije veće, kao obično.”

Orade su u frižideru. Moja kći misli da je ne volim dovoljno. Tvrdi da je moja koma besmislena:”Imaš mene.” Znam da imam nju ali kakve to veze ima? Moj muž me u sobotu popodne, nama je već dvadeset godina u subotu popodne u 17.00 vrijeme za seks… Muž me pogladio po guzici i pogledom mi pokazao na stepenice koje vode do naše spavaće sobe.

Vrisnula sam u sebi, kretenu, tebi je do seksa? Kretenu, tebi je u ovim trenucima do seksa? Na glas sam rekla:”Kretenu, tebi je u ovim trenucima do seksa?” Pogledao me zapanjeno. Muškarci su bešćutne svinje. “Nisi normalna. Do kad misliš biti u koroti?” Sjela sam na kauč, obuhvatila koljena rukama i buljila u pločice. “Ostavi me na miru!” “Ostavljam te na miru.”

Stare traperice vise u praznom ormaru. Čiste. Smrde na odvratni omekšivač. Zašto njega u njegovoj sobi nema? A majica bačena preko stolice? Njušim. Miris moga muža prodire mi u nos. Kako se usudio, kako se usudio ući u njegovu sobu i preko njegove stolice prebaciti svoju prljavu majicu? Bolesnik. Otvarama ladice njegovo stola. U srednjoj ladici sa lijeve strane fotografija njegove cure. Nikad mi nije bila draga ta napuhana žirafa sa metalnim dugmetom u jeziku. Rekla sam mu to. Nasmijao se. Nas se dvoje nikad nismo svađali.

Prazna soba sjedi mi na glavi. Plakala bih ali to bi bio znak perverzije. Ja nisam perverzna. Ja sam normalna žena. Bila sam i na svadbi. I plesala sam na svadbi. I smijala se. Možda još za mene ima nade? U Hrvatskoj se razvede svaki drugi brak.

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Čet Sep 19, 2013 3:25 pm

..cekaj,jel se to njoj sin ozenio?ili umro? 55555 
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Čet Sep 19, 2013 3:43 pm

Lakota ::
..cekaj,jel se to njoj sin ozenio?ili umro? 55555 
živ je.studirao je Informatiku u Americi...
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Čet Sep 19, 2013 3:48 pm

...znaci,ozenio se smehsmeh 
Nazad na vrh Ići dole
Breza
Anđelek
Anđelek

Datum upisa : 16.09.2013

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Čet Sep 19, 2013 3:53 pm

Bar je iskrena u pogledu voljenja snahe smehsmeh 
Obožavam tu genijalku,ima specifičan stil ali nikog ne "mazi",pa ni sebe.
Nazad na vrh Ići dole
Breza
Anđelek
Anđelek

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Čet Sep 19, 2013 4:17 pm

Ma ima on i dobrih..ali kad naiđe na "slabijeg " sugovornika udavi "nadmoćnošću",a kad mu je gost malo "jači" izgubi se i on i ono što je tim razgovorom htio postići,pa djeluje ponekad kao gost u vlastitoj emisiji.
Dok Vedrana i u pisanom i u izgovorenom zna što želi reći i način na koji će to reći da postigne željeni efekt i da barem zavitla prašinu.
Mada je u Hr svejedno tko pisao,što pisao ili govorio ne mijenja se ništa i neće.
Navikli da nas se "vodi" kao guske kroz maglu ni ne "gačemo" više.
Nazad na vrh Ići dole
Breza
Anđelek
Anđelek

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Ned Sep 22, 2013 9:09 pm

Zoki Od Bjesnila

Negdje duboko u srcu podržavam Milanovića. Žao mi je što Nijemcima pokazuje da je fajter na udbašu Perkoviću ali mi je drago da pruža otpor. Ajmo se opustiti i analizirati koliko je Perković bitan Nijemcima. Tko je Perković? Lik je prastari udbaš koji je po naređenju Udbe ubijao ili naručivao ubojstva. Bilo je to pred tisuću godina.

Zašto Nijemci nisu riješili slučaj Perković onako kako je Perković riješio slučaj Đureković? Mogli su poslati svoje ljude u Hrvatsku i ubiti Perkovića. I njihova je Udba stalno budna. Nisu. Njemačka traži da im Hrvatska u paketu sa mašnom uruči udbaša. Nad Hrvatskom trenira strogoću. Milanoviću koji je sve češće van kontrole žele praktično pokazati da je krpa.

Slijepac Milanović iz samo njemu znanih razloga odbija to biti. U krivu je. Svatko na ovome svijetu je nekome krpa. Merkelica njemačke muslimane izručuje šefu Obami jer su za Amere svi muslimani teroristi. Čovjek Koji To Može ima misiju, nuslimane treba ubijati svim sredstvima i ma gdje bili. Mrka, moćna eugospođa Merkel stoji u stavu mirno i kad sazna da Ameri u Njemačkoj snimaju svaki uzdah njemačkih građana. Merkel jednostavno zna ono što Milanović ne zna, živimo u krpenom svijetu.

Ako Milanoviću Merkel i nije neki primjer, ipak je ona žena, obična, debela nepoželjna žena u šezdesetoj a mačo Zoki se pali na one do dvadeset i devete neka baci oko na Obamu. Obama je moćan, razara države po svom izboru, drži zatvorenike na poznatom otoku, ne pada mu na pamet da im sudi ili dokaže krivicu, muslimani su zločinci jer su muslimani, taj i takav Veliki Šef uvukao je rogove kad je na njega dreknuo Putin uz malu pomoć Kineza.

Nije napao Siriju. Amerika formalno nije razorila ni jedan sirijski cilj. Zanemarimo pomoć koju su Ameri slali “pobunjenicima”. I Obama je krpa. Manji od makova zrna kad zagrme Rusija i Kina.

Svatko na ovome svijetu ima gospodara. Pravi političar ne smije biti nadrkani balavac i mora znati tko s njim može obrisati pod. Treba pušiti ali ne gutati na sav glas. Politika je umijeće fafanja bez buke.

Kome su krpa Rusija i Kina? Iznad nas nemoćnih životinja koje mislimo da vladamo svijetom postoji ipak nešto koje nam s vremena na vrijeme pokaže da smo iz praha došli i da ćemo se u prah vratiti. Priroda nas gleda i čudi se kako ne kužimo tko je šef. Tajfuni, poplave, potresi, požari…Tko na ovome svijetu pred Prirodom nije krpa?

Mi u sićušnoj Hrvatskoj već tjednima raspravljamo da li je Milanović samo glup ili je i lud. Zašto udbašinu ne uruči Njemačkoj? Kao da je to bitno. Hrvatska je odavno njemačka kolonija, ovih posljenjih dana samo se sa nama igra mačke i miša. Zoki, oladi. Ili, ne daj tog starog lisca premazanog svim mogućim odvratnim mastima! Umri muški! Šteta što ti povod baš i nije neki.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Ned Sep 22, 2013 10:51 pm

Jun 22
Kad god naletim na tekst o kastavskom župniku Franji Jurčeviću, u daljnjem tekstu SFK, uhvati me smijeh. Njegovi me performansi, konferencije za medije i blog uvijek opuste jer me podsjete u kakvoj vukojebini živim. Zašto se SFK jučer uznemirio? Za one koji ne znaju, u Kastvu postoji udruga Kastafsko kulturno leto koja je po organiziranju kuturnih dešavanja poznata diljem Evrope pa i mnogo šire.

Koncerti, izložbe, kazališne predstave, festival gitare… Veliki umjetnici svjetskog glasa stalno se vraćaju u Kastav jer cijene organizatore i oduševljeni su publikom. Ova manifestacija ima i veliku podršku Ministarstva kulture Hrvatske jer svijetu šalje poruku da Hrvatska nije ono što jest. Ipak, što je u Kastvu “kultura” a koje su umjetnice “spodobe” odlučuje jedino SFK.
Jučer je žestoki borac za širenje morala presudio, u Galeriji Sv. Trojice, katoličkoj kapelici koja je službeni galerijski prostor Republike Hrvatske, neće se održati izložba autoportreta triju umjetnica Marije Koruga, Monike Meglić i Melinde Šefčić. SFK, kako piše u Novom listu, “užasnut je golotinjom”. Samo zbog širenja ćudoređa SFK je “smeće” okrenuo prema zidu, za sada, ako “spodobe” ipak budu inzistirale da slike objese na sveti zid onda će ih on… Spaliti?
Doduše, SFK nije protiv izlaganja djela triju slikarica, on inzistira da ih autorice izlože ali samo u “svojim spavaćim sobama” ili “kupleraju”. Kako SFK zna što bi moralo visjeti na zidovima “kupleraja” novinari ga nisu pitali. Mi koji ga znamo sigurni smo, kad SFK govori o kupleraju govori o prostoru koji odlično poznaje.
Tajnik udruge Kastafsko kulturno leto, gospodin Renato Stanković, ogorčen je postupkom SFK, spominje Vincenta iz Kastva koji je u srednjem vijeku po crkvama slikao gole ljude. Stanković tvrdi kako je nevjerojatno da je u srednjem vijeku bilo manje cenzure nego danas. Zanemaruje činjenicu da SFK pojma nema tko je spodoba Vincent jer je narečeni Kastavac umro prije nego je SFK postao župnik u njegovom gradu. Doduše, SFK bi i sirotom Vincentu pošarao “šporkariju” da zna da visi u Bermu, nije da on ima nešto samo protiv žena, dapače, nego moral je moral a “šporkarije” su “šporkarije”.
Siroti gospodin Stanković. Ne zna da se od hrvatskog popa očekuje da budu stručnjak za seks i lovu, SFK je to sigurno, koga briga za slikarstvo. Zato SFK-u treba oprostiti entuzijazam. Jadničku se, kad je vidio svu onu golotinju, toliko dignuo da prijeti kako ubuduće bez njegova blagoslova u Galeriji Svete trojice neće biti održana ni jedna izložba. Neka se jebu ona Zlatar i kompanija.
Kako pod nadzor staviti nadrkanog SFK-a? Teško. Kastavci su zaboravili da im pravila života određuje nešto što je u siječnju 2011. proglašeno krivim “za rasnu i drugu diskriminaciju” i osuđeno na tri mjeseca zatvora, uvjetno na godinu dana. SFK-u je istekao uvjet pa ponovno jaše.
Demokratskom, laičkom Hrvatskom vladaju katolički talibani. Zato nitko ovog borca protiv golotinje neće šutnuti tamo gdje bi se on jedino mogao osjećati ko doma. U kupleraj.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Uto Sep 24, 2013 2:47 pm

Djeca

SEP 24
Prva godina: “Daj mi sisu!

Četvrta godina:”Pljunuo sam tetu u vrtiću jer je glupa.”

Peta godina:”Svi u vrtiću imaju ljepši mobitel od mene.”

Sedma godina:”Učiteljica je krava. Da, ja ću stalno biti na netu i bit ću i bit ću i bit ću! I ti si krava!

Četrnaesta godina:”Ako me budeš tlačila pljusnut ću te.”

Petnaesta godina:”Ne seri! Danas svi puše marihuanu.”

Šesnaesta godina:”Boli me kurac za zakon. Bit ću vani dok me bude volja!”

Osamnaesta godina:” Zašto pizdiš? Položit ću mature na jesen.”

Osamnaesta godina:”Tvoja je ideja bila da upišem faks tvoj je i problem tko će to platit.”

Dvadeset i osma godina:”A vi ste srali da nikad neću diplomirat!”

Trideseta godina:”Nećemo poklone, dajte nam lovu.

Trideset i prva godina: “Mali će kod vas biti preko vikenda.”

Trideset i druga godina:”Koji će vam kurac tako veliki stan. Dignite kredit pa si kupite garsonijeru. Nas je troje, vas je dvoje.”

Trideset i treća godina:”Imaš koju kunu? Rak? Danas svi imaju rak.”

Četrdeseta godina: “Daj nešto love, moramo malome platiti intrukcije, profesori su mu kreteni.”

Četrdeset i prva godina:” Stvarno nemate ni kinte? Na kojim kurac trošite? A nama je crknuo auto.”

Četrdeset i peta godina: “Ovaj dom je prva liga. Žohar na salati? Ne jedi salatu.”

Četrdeset i šesta godina:”Stara, ako si zaista tako žalosna, skoči kroz prozor. Kako bi se tek osjećala da ti je klinac u pritvoru.”

Pedeseta godina:”Stvarno te boli? Koga danas ne boli? Ne zajebavaj!”
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Uto Sep 24, 2013 7:09 pm

hihihihihihihihih Dobar, i istinit:)
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Pet Sep 27, 2013 2:45 pm

SEP 27
Sinoć je muž uključio teve. Gledao je Dnevnik. Jedan od naših ministara objašnjavao nam je kako nam može biti bolje samo ako poskupi dječja hrana. “Isključi to”, vrisnula sam, “ubit ću nekoga od tih kretena!”

Muž je isključio teve i otišao na kat. Slušati glazbu? Ja sam ostala na kauču i uronila u jednu od mojih najdražih knjiga “Krvnikovu pjesmu” Normana Mailera. Opušta me priča o čovjeku koji je imao muda odjebati sve ono za što nam govore da je bitno: biti pošten, ne krasti, ne ubijati, raditi, raditi, raditi, raditi dok ne crkneš da bi zlikovci koji vladaju našim životima mogli na televiziji reći kako nas samo skuplja dječja hrana može spasiti. I čitam ja tako “Krvnikovu pjesmu”, tko jebe hrvatske ministre, a onda naletim na pjesmu:
Račune moram platiti i djeci trebaju cipele
A ja sam propao.
Pamuku cijena pade na četvrt funte
A ja sam propao.
Imam kravu koja se osušila i kokoš koja ne nese
Veliku hrpu računa koja raste svakoga dana kraj
prazne kese
Općina će odvući moju imovinu
A ja sam propao.
Pođoh bratu da zamolim neki zajam
A ja sam propao.
Kako mrzim moliti kao pas kost
Ali ja sam propao.
Brat mi reče:”Ja ti nikako ne mogu pomoći
Žena i djeca leže od gripe u nemoći,
I baš sam te namjeravao potražiti i plačući ti reći
Ja sam propao.”

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Pet Okt 04, 2013 1:57 pm

I love Sanja Doležal*

OCT 03
Svašta sam u životu radila: bila učiteljica, vodila turiste po Jugoslaviji, pisala knjige, rodila djecu, radila na radiju, davala instrukcije razmaženoj djeci, skrivala se pred inkasatorima dok su još obilazili stanove, godinama razbijala glavu kako spojiti kraj s krajem…

Kad pogledam unazad ništa mi nije bilo stresnije od nastupa na teveu. Taj stupanj jeze koji te zgrabi kad moraš sjesti u stolicu i pod reflektorima reći nešto suvislo onome ili onoj koja te pita uvijek mi je bila noćna mora. Ni pripreme nisu ništa manje odvratne. Što obući? Teve ti uvijek na tvoju normalnu živu vagu doda deset kila, možda i petnaest. Isuse Kriste!

Otvaraš ormar koji te crno gleda. Crne košulje, crne majice, crne hlače, trapericeeeeeeeeee… Traperice? U osam uvečer? Nikako! Treba na svoje buduće slonovsko tijelo navući nešto što nije presvečano jer u emisiji nećemo slaviti Novu godinu ali nikako ne traperice. Haljinu? Sve su moje haljine idealne za pogrebe svih tipova ali ne i za sjedenje u teve studiju.

U njima ću pokazati noge, u mojim godinama one nisu ono na što treba skrenuti pažnju. Hlače, dakle. Sako svakako. Tamno odijelo? Kamo idem? Na komemoraciju predsjedniku države? Teško, oni ne umiru. Treba obići zare i haendemove jer ti “ono pravo” treba za tu večer i nikad više. Haendemovi možda imaju ono što bi ti odgovaralo ali ti u to ne možeš ući.

Onda nazoveš prijateljicu Lelu koju njezin muž i ja zovemo Mediću. “Čuj, upomoć, treba mi haljina za sutra, da nije crna, da nije bijela, da pokrije ruke, nikako kratka, nikako preuska, neka bude zelena ali ne grašak zelena, bolje bordo ali ne boje krvi, možda višnja, ne trula, ili ljubičasta ali ne boja trake na vijencu koga se polaže na godišnjicu smrti predsjednika države, neki od njih ipak umru…

Čarape? Crne! Cipele? Nikako visoka, tanka potpetica od dvanaest centimetara, nećeš u šezdeset i nekoj slati poruku da muškarca možeš šiljcima ubadati u gola leđa. Šminka. Ulazak u prostoriju u kojoj uvijek svira radio meni je ono što je osuđeniku na smrt posljednja večera. Još samo taj korak i onda ćeš umrijeti u najstrašnijim mukama.

Gospođe koje tamo rade nikad te ništa ne pitaju. Uzmu spužvicu u ruke pa ti premažu lice i vrat. Gledaj gore, gledaj dolje, nasmiješite se, ti se kesiš dok ti one rumene jagodice, šta ćete imati na sebi, naočale ili bez naočala…”Kako su nekad teve voditeljice bile lijepe, draga gospođo, Ksenija Urličić, gospođa Prelog, nije bilo muškarca koji im je odolio, vaše bore oko usana može riješiti kanadska krema, efekt traje šest sati, zove se mek, nema je u Hrvatskoj, na našoj teve njome bore brišu gospođe…”

“Ali one nisu stare?” “Gospođo, nisu stare ali bore brišu mekom, govorimo o meku, mek je zakon…” Kad vas iz ogledala pogleda prastara porculanska lutka krećete prema studiju. Tamo vas ozvuče, sjednete. Netko drekne: “Mir, krećemo, pet, četiri, tri, dva, jedan…” Da li je režiser onaj lik koji kamerom ulazi u nosnice gostiju?

U voditeljicu ili voditelja gledaš ko žaba zmiju, u glavi ti je kaos. Hoću van, pustite me na slobodu, umirem, crknut ću, dosta, dosta, dostaaaaaaaaa! Onda dođeš doma i dok skidaš šminku vrlo dobro znaš da si opet ispala budala i da će ti to biti zadnji put. Z a d nj i put! Pojma nemaš što si rekla ni ti ni oni oko tebe. Ni za koje pare na ovome svijetu ne bih se bavila tim prestrašnim poslom.

Idućeg jutra, ako si gostovala u nekoj od “udarnih emisija”, sigurno ćeš u medijima naletjeti na hračak koga su u smjeru voditelja ili voditeljice lansirali teve kritičar ili kritičarka. Tim su aristotelima i aristotelicama uža specijalnost uređenje studija, šminka, garderoba, a šira sve ostalo: politika, sport, odgoj pasa i sitne djece…Njihovoj zlobi samo je nebo granica.

Ne postoji ni jedno siroče koje se ukaže na bilo kojem ekranu a da mu oni ne nađu manu. Nemaju milosti jer znaju sve o svemu. Na koga se oni obruše neka mu bog pomogne. Šteta što se njih vrlo rijetko ili nikad ne može vidjeti u studiju. Kad ipak tamo sjednu, nekoliko sam puta gledala najopakijeg među njima, čovjek se rukama i nogama trudio da sklopi jednu suvislu rečenicu. Uzalud.

Zašto mi je ova tema tema? Koga briga kako se ja osjećam pred teve nastup? Mogu biti doma, jesti čokoladu i četkati mačku. Postoji razlog. Jedna teve kritičarka koja očito, pitaj boga zašto, ima vrlo visoko mišljenje o sebi, usudila se jučer napisati kako Sanja Doležal nije zaslužila da se ukazuje u emisiji “Dobro jutro, Hrvatska” jer je…

Nebitno što je natrkeljala bahata gospođa. Poznajem Sanju Doležal, nekoliko sam puta gostovala u njenoj emisiji na RTL-u. Nikad ni na jednoj televiziji nisam srela srdačnije, opuštenije, draže, milije, toplije i bolje ljudsko biće. Nikad! A godinama šećem po ekranima. Žena je fenomenalna, pametna, svoje goste zna smiriti i nema ono što danas ima gotovo sve što se na dvije noge kreće, zloću.

Sanja Doležal jednostavno je dobra osoba, to iz nje zrači i bez obzira u kakvom okruženju hoda, sjedi, govori ili pjeva oko sebe širi dobre vibracije. Zato me drkanje one gospođe pogodilo u srce. Drž’ se, Sanja! Zlobnicu će njena zloba požderati ili, još gore, udebljati a ti ćeš nam, nadam se, još dugo iz hrvatskih jutara tjerati jezu.

* Učim engleski
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Ned Okt 13, 2013 12:59 am

OCT 12
“Barem svakih devedeset dana jednom. To će vam poboljšati cirkulaciju, ubrzati rad crijeva, nećete toliko podrigivati.” Doktor Nikolić je meni i mom mužu propisao terapiju i seksom. “Nikako ne odbaciti lijekove koje pijete ali, kako sam rekao, svakih devedeset dana…” Izašli smo iz ordinacije blago ošamućeni.

Četrdeset i pet smo godina u braku, imamo djecu i unučad i jako se volimo što ne znači da nam je posljednjih nekoliko godina padalo na pamet kresanje u bilo kakvom obliku. Moj je muž bio kapetan, pomorac kome su kurve svih boja brodicima dolazile do broda urlajući kako su “virdžin”. Doma bi se vratio nakon šest mjeseci učiteljici koja ga je jedva dočekala. Tada se učiteljice nisu ukrcavale ni na kakve brodove vrišteći kako su “virdžin” iako smo živjeli u gradu na moru u čiju su luku ulazili ogromni brodovi. Želim reći, pred četrdesetak godina ja sam bila opsjednuta seksom onoliko koliko je moj muž bio opsjednut, možda, osjećajem krivice. Ali danas…

Seks me uopće ne zanima. Odlučila sam! Devedeseti dan je padao u četvrtak. Dok budem ležala pod mojih mužem i svoj obješeni trbuh trljala uz njegov vratit ću se u prošlost i vrtjeti film star četrdeset i tri godine.
Kad sam ja bila učiteljica jednom godišnje smo sa djecom morali ići “Putevima AVNOJ-a.” U autobusu su u pravilu bile samo žene i tri muškarca. Nastavnik tehničkog odgoja, nastavnik fizičkog odgoja i šofer. Nastavnik tehničkog odgoja bio je izrazito šepav, nekad djecu sa problematičnim kukovima nisu vodili na pregled odmah nakon poroda. Nastavnik fizičkog odgoja volio je samo osmašice, a šofer je bio…šofer. Učiteljica i šofer? Nikad!
A onda smo jedne godine sa puta prema “Putevima AVNOJ-a” skrenuli prema Plitvicama. Te je godine u autobusu bio klinac koji je u našoj školi na određeno vrijeme predavao muzički. Zaista je izgledao kao men in black. Kad me svirajući na gitari pitao što bih mu radila da je on drvosječa a ja dama…Iza jednog slapa, dok su djeca vrištala a jedno palo sa čamca u vodu ja sam drvosječi pokazala sve što mu jedna dama može učiniti na skretanju sa puteva prema AVNOJ-u. Klinac se izgubio iz mog života ali je ostao nezaboravljen.
U četvrtak se moj muž poput životinje mučio protiv podrigivanja. Hripao je. Ja sam se na Jezerima valjala sa menom in black. Zaista je ličio na Johnnya Casha. “If I were a carpenter, and you were a lady…” Uzalud, na Plitvičkim jezerima zemlja je bila tvrda, jedna me vlažna grana tresnula po čelu, bojala sam se da na nas ne naleti neko od naše unučadi. Muževljevo dahtanje me strašilo. Što ako u borbi za život umre na meni? Kako ću ga zbaciti sa sebe? Ima sto dvadeset kila. Da sam bar kupila onaj mobitel sa velikim brojkama i crvenim dugmetom koje, kad ga pritisneš, uključi sirenu koja mrtve iz groba diže. Ne! Ja sam baš htjela iPhone. A stalno mu puca veza.
Onda sam na radiju čula da je moja najjjjjjjjjjdraža, ma baš najjjjjjjjjdraža pisačica Alice Munro dobila Nobela. Mahala sam guzicom poput luđakinje, željela sam se muža osloboditi pod hitno. On je to krivo shvatio pa kratko zaroktao. Zagrlila sam mu prastari vrat i šapnula: “Volim te.”
Ovoga trena po stoti put čitam “Služba, družba, prošnja, ljubav, brak.” I uživam. Baš uživam. Preda mnom je devedeset dana slobode. Nije to malo dana. U našim godinama to može čak prerasti u doživotnu slobodu.
Doživotno slobodan! Kako to mora biti krasan osjećaj. Čitati, Munro, čitati Munro, čitati Munro. A sirotani se oko tebe moraju jebati.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Sre Okt 16, 2013 2:06 pm

Drkadžija

OCT 16
Prestala sam se paliti na politiku. Političare držim manipulatorima i kriminalcima. Da to nisu bavili bi se nekim normalnim poslom. Primjerice, vozili bi gradski autobus ali tako da ne koče prenaglo. Uzalud mi trud. Ne gledam političke emisije, ne glasam, izbjegavam ljude koji su članovi kojekakvih partija ali povremeno skočim na net.

Zato sam jučer na svom ekranu ugledala tri esdepeovca, čak im i imena znam, Mrsić, Maras, Bernardić, koji su očito u nekakvoj kampanji. Dečki su sjedili za stolom i pokušavali okupljenim ljudima prodati muda za bubrege. Pokušavali. Nisu uspjeli jer ih je u tome spriječila Akcija. Da me ubijete ne znam kako se ljudi zovu ali sam na glas rekla, aleluja, jebote! Ipak se kreće!

Klinci, nisam im vidjela lica, pretpostavljam da su bili klinci, onoj su trojici postavljali konkretna pitanja: da li netko od vaših radi za 1600 kuna mjesečno, čime se vi uopće bavite, morate nam odgovoriti jer smo vas mi izabrali… Pitali su ih sve ono što bi ih pitao netko tko se ne može pomiriti sa činjenicom da živi u usranoj zemlji i da će tako ostati sve dok se neka Akcija ne prihvati akcije. Jebeš pitanja.

Naravno da su me dečki i cure razgalili, konačno je nekome dopizdilo. Kako bi mi dan bio lijep da mi pogled nije pao na Bernardića, mladu, visoku, lijepu, dobro obučenu, vitku uzdanicu SDP-a. Dok su u dvorani ljudska bića, građani Republike Hrvatske, osobe koje ga plaćaju, dečki i cure bez čije love on ne bi sebi mogao kupiti gaće, dok su ti mladi, očajni ljudi uzalud pokušavali dobiti odgovore na kratka i jasna pitanja onaj je Bernardić drkao po mobitelu.

Buljio je u ekran, slao poruke, primao poruke… I baš mu nitko u onoj dvorani nije rekao: “Slušaj, koji to kurac radiš? Ne znaš da je zabranjeno drkanje na radnom mjestu?” A možda je i bolje tako. Bernardić ne bi razumio pitanje jer njegov posao jest drkanje.

Što je naš posao? Mi građani moramo pobožno skupljati spermu hrvatskih političara, gledati u nju očarano i gutati je bjesomučno dok nas ne udavi. smehsmeh 

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Uto Okt 29, 2013 2:02 pm

Rudan o Tijaniću: Otišao je čovek koga sam svim srcem volela protiv svoje volje

Otišao je čovek koga sam svim srcem volela protiv svoje volje, napisala je hrvatska književnica Vedrana Rudan na svom blogu povodom smrti Aleksandara Tijanića, generalnog direktora Radio-televizije Srbije. Tijanić je preminuo juče u 63. godini. Kolumnu "Zbogom, Saša" prenosimo u celosti.

Nazvao me sin: ”Čuvaj se, Stara, odlaze ti vršnjaci!” Pa mi je rekao. Da li sam se užasnula? Zapanjila? Iznenadila? Prestravila? Nisam. Tijanić je bio bolestan čovjek. Visok šećer, stres, problemi sa srcem, šezdeset i četiri godine, vodio je život koji bi daleko prije ubio svakog normalnog čovjeka. Želim reći, u Tijanićevoj smrti nema ništa neobično.

Ugasio se život čovjeka na pragu starosti. Oko mene svakoga dana umiru moji vršnjaci. Došao je red na moju generaciju. Pa ipak… Kad je sin spustio slušalicu… Umro je Tijanić. Nema više Saše? Sredinom idućeg mjeseca otići ću, ako budem živa, u Beograd. Planirala sam popiti s njim kavu.

Kad bih ga nazvala a on mi se ne bi mogao javiti u uhu bih čula glas Arsena Dedića: “Samo prazna obećanja dat ću vam ja…” Sjećam se da sam nekoliko dana prije nego što je pao Milošević za “Novi list” radila sa Sašom intervju u Banjaluci u kafiću na obali Vrbasa. Pokazao mi je ogroman pištolj, zgrozila sam se. Bojao se da će ga ubiti. Zaboravila sam koga se bojao.

Pitala sam ga: “Da li si ti četnik?” Rekao mi je da nije “četnik” ali da jest “početnik”. Znam da je bio Miloševićev minister informiranja i da me to zgrozilo, znam da je vukao mnoge poteze s kojima se nisam slagala, ali… Imam problem. Ponosna sam što sam godinama poznavala najveće pero na prostorima umlaćene Jugoslavije.

Njegovi su me tekstovi fascinirali. Ostajala bih bez daha kad bih u pokojnoj Nedjeljnoj Dalmaciji dokrajčila neki od njegovih tekstova. Isti užitak mi danas pričinjava grickanje belgijske čokolade. Užitak veći od života. Pretjerujem? Tijanić i čokolada? Jebe mi se što ćete misliti o meni i o mom pretjerivanju. Volim četnika? Smije li se danas itko u Hrvatskoj baciti kamenom na Tijanića “četnika” kad srpski predsjednik Nikolić četnik dolazi u Hrvatsku kao drag gost?

Što to ja radim? Pokušavam “rehabilitirati” Tijanića samo zato jer mi je drag? Jalov posao? Ali ja ovo ne pišem ni za koga nego za svoju dušu. Poznavala sam ga dvadeset i pet godina. Bio je vreća šarma. Bio je čovjek čiji će tekstovi ući u povijest hrvatskog novinarstva. Bio je lik s kim se moglo zajebavati. Kužio je i cinizam i zlobu i maestralno se znao s tim nositi.

Kad bi ga netko nagazio uvijek mi je bilo žao toga nekoga ma koliko sirotan bio u pravu.

Eto, postoje tako u životima ljudi neki ljudi koje voliš protiv svoje volje. “Stara, odlaze ti vršnjaci!” Vršnjak? Otišao je čovjek koga sam svim srcem voljela protiv svoje volje.

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Uto Okt 29, 2013 6:36 pm

Amaruši
Vedrana Rudan
Vedrani Rudan je na ovim prostorima već mnogo toga rečeno i napisano, kao i u svijetu gdje se njene knjige redovito prevode. "Amaruši" je još jedan od njenih romana u kojoj se junakinje bore za život na život i smrt.

Junakinje? Nema junaka? Ili ipak ima jedan? 

Brak, preljub, odlazak, povratak, djeca, nezaposlenost, Afganistan… pa čak i ljubav, a sve to kroz oči djevojčice Amaruši.

Vedrana Rudan je glas koji definitivno vrijedi čuti.
Guardian

Vedrana Rudan ujedinjuje Celineovsku grozničavost s bjesomučnom opsesivnošću Bernharda, ona provocira, ali to su istine koje pogađaju pravo mjesto.
La Matricule des Anges

Vedrana Rudan piše oštro i beskompromisno, djelimično i vulgarno, i pritom do kraja uvjerljivo slika život u tranziciji, u domovini 'koja je igračka dana u ruke male skupine velikih razbojnika'
Mladina
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Čet Okt 31, 2013 5:06 pm

Život u Hrvatskoj

OCT 31
Ponekad kod frizera ili na masaži, trenutno sam nepokretna, osjetim kako me mlade oči gledaju pune sažaljenja. I ja tako gledam sve mlade ljude oko sebe ali oni to ne primjećuju. Misle da je starost strašna. Starost strašna? Zašto? Ako naglo umrem nitko sretniji od mene i onih oko mene. Ako se teško razbolim mogu se dati ubiti, kad imaš novaca netko će te dokrajčiti nježno. Za to čuvam lovu.

Bolje se osjećam od svoje djece i djece mojih prijatelja jer mi ponekad srce ispune sjećanja na prošlost. Radila sam opušteno od sedam do petnaest, imala slobodne subote, nedjelje, Dan mrtvih, praznike smo spajali u “mostove”. Šefovi i šefice nam nisu bili profesionalni zlostavljači a radno okruženje nije imalo baš nikakve sličnosti sa atmosferom u koncentracijskim logorima.

Najveći nam je stres u životu bila nesretna ljubav ili neželjena trudnoća. Tada ni to nije bila velika frka jer se oko nas motalo dovoljno mladih muškaraca koji nisu bili ludi koliko su to ovi danas, abortus je bio besplatan. U odvratnoj, pokojnoj, bivšoj, mračnoj tamnici naroda i kojekakvih narodnosti život je bio tisuću puta bolji nego danas. Da, TISUĆU. Ili HILJADU, kako hoćete.

Nismo smjeli šetati ulicama naših gradova i urlati da je Josip Broz svinja, danas smijemo, ali od toga se ne živi. Neki od vas su u međuvremenu shvatili da je Josip Broz bio daleko manja svinja, ako je uopće bio svinja, od ovih koji u vas bulje svakoga dana sa vaših ekrana. Da, vaših. Ja ih ne gledam ali njihovo roktanje ipak dopire do mene.

Čula sam da je sisačka županica sebi kupila audi, mojom lovom, vrijedan nekoliko stotina tisuća kuna. Vidjela sam tu gospođu na teveu dok sam još gledala teve. Na njoj je bila uska majica a namreškane bradavice mamile su uzdahe njenih kolega. Njihove hlače nisu bile raskopčane, oni nam nisu namigivali glavićima. Hvala im na tome. Hvala? A to što ga svakoga dana izvlače i turaju nam ga do balčaka? Da, nema razlike između nositeljica bradavica i nositelja đokadi.

Danas mi je prijateljica rekla da će oni, kolege one sisate ženske i ona, biti pet dana doma jer većini od njih njihovi pokojnici počivaju bogu iza nogu. Da li je zbog toga kupila audi? Mi ovih dana nećemo nikamo putovati iako svoje pokojnike ne držimo u frizeru. Jednostavno, nemamo za benzin. Ne osjećam se dobro, ne znam od koje boleštine bolujem ali sam presretna. Ako crknem, ljudi moji, s kakvim ću užitkom, dok još budem bila pri sebi, otići iz ovog pornografskog filma koji se zove Republika Hrvatska. Taj odlazak bit će najveći orgazam u mom životu.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Sre Nov 06, 2013 5:58 pm

Katolici, pederi i partneri

NOV 06
Prijateljica mi je danas rekla da onima koji imaju problema sa zubima socijalno plaća popravak samo prva četiri zuba. Kad klinca uhvate na cesti sa džointom u ruci mora platiti nekoliko tisuća kuna kazne a bivši ministar Čobanković zbog svojih je zločina osuđen na rad za opće dobro. Bivši ministar Čačić zatvorske dane krati igrajući golf…

Nekoliko stotina tisuća građana nikad neće naći posao. Starcima, kad od mirovine plate režije ostaje osjećaj da još uvijek imaju krov pod koji mogu dovlačiti plastične boce. Zaposleni na posao dolaze u osam ujutro a vraćaju se doma u dvadeset sretni što će na kraju mjeseca strpati u džep tri tisuće kuna.

Bolesna djeca gore u vrtićima, bake ih ne mogu čuvati kad im temperature skoči na četrdeset jer za lovu čuvaju tuđu djecu. Netko unucima treba platiti vrtić. Hoće li Hrvatima i Hrvaticama puknuti film? Nije lako raditi samo da bi mogao skupiti snagu za robijanje do smrti. Nije lako gladovati i čekati smrt roditelja da bi najzad mogao kupiti cipele, ako roditelji nisu prije smrti pojeli sve što im je ostalo od očeva, majki i djedova.

Pa ipak…Što hrvatskoj sirotinji ždere jetru iz dana u dan iz mjeseca u mjesec iz godine u godinu? Naši tantali imaju samo jedan problem: kako u Ustav zakucati da u hrvatski brak mogu stupiti samo muškarac žena. Čak 750 tisuća ljudi potpisalo je da ne žele pedere u svoju butigu. Kud narod okom, Vlada skokom, referendum će biti raspisan.

Hoće li nakon referenduma nekoliko milijuna Hrvata i Hrvatica pederima i pedericama zatvoriti sve ulaze u bračnu luku? Neće. Vlada zna ono što narod ne zna. Danas se demokratičnost jedne zemlje ocjenjuje isključivo kroz odnos prema pederima i pedericama. Ako oni u svojoj zemlji smiju hodati u koloni i mahati zastavama u duginim bojama, ako se smiju ženiti, udavati, usvajati djecu, onda je njihova zemlja leglo demokracije.

Zato se naša vlada dosjetila kako doskočiti turbokatolicima i ostalim talibanima. Pederi se više u Hrvatskoj neće zvati pederi nego “partneri” i slobodno će moći zasnovati “partnersku vezu”. Pa ti potpisuj, pa ti mijenjaj Ustav, pa ti skupljaj potpise pred crkvama i krčmama, pa ti grmi sa oltara. Uzalud. Pederi vladaju svijetom.

Čitava me ova pizdarija ne bi previse uzbuđivala da upravo ne čitam Bukowskog koji kaže da će bogatima biti dobro “sve dok sirotinja ne nauči kako da pravi atomske bombe u svojim podrumima.”* Očito, Hrvatima ne pada na kraj pameti sklapati atomske bombe. Njih ubija tko kome razvaljuje guzicu.

“Čije je vlasništvo moje tijelo? Valjda moje. Ja bar tako smatram. Ako njime eksperimentiram tko mora odgovarati? Valjda ja, a ne država. Jer, ako postupim nerazumno, umire li država? O, ne.” Mark Twain.** Tko u ovoj priči postupa nerazumno? Katolici nikako ne jer ga turaju u pravu rupu. Pederi? Ne jer imaju pravo “eksperimentirati”. Pa ipak ćemo u konačnici svi najebati. Četrdeset i pet milijuna kuna koštat će referendum a i dalje će ga jedni turati u prednju rupu, drugi u stražnju.

A sve je samo politika. “Sukob interesa zakrabuljen u borbu načela. Vođenje javnih poslova za privatni probitak.” Ambrose Bierce***
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Sub Nov 16, 2013 1:48 pm

Vedrana Rudan: Otvoreno pismo papi Franji
Objavljeno: 16.11.2013. - 11:03

Čitala sam, živite u skromnom stanu, vozite se u krntiji. O, kako biste se začudili u čemu se voze naši političari, bankari, svećenici i ostali mafijaši. Audiji, džipovi, mercedesi…Svi oni vjerojatno o vama misle da ste, oprostite mi na izrazu, glupan koji vjeruje u carstvo nebesko i Božju strijelu koja će ubiti sve koji ljudima čine zlo.

Autor: Vedrana Rudan Veličina slova:aaa
Sveti Oče,

moje ime je Rudan, Vedrana Rudan. Nevjernica sam i pišem vam iz zemljice Hrvatske. Kako živimo, mi ovdje? Sve ću vam, Sveti Oče, napisati. Dječica u vrtićima vrište od gladi, tridesetoro siročadi na jednu tetu. Spavaju na podu a uši ih grizu. U mnogim školama nema vece papira, grijanja, vode, neke su i bez krova. Oko bolnica šeću bezdlake mačke jer su u kontejnerima same sebi dale kemoterapiju. Pred njima ne bježe štakori jer su od njih i deblji i brži.

U bolnicama nema vate, zavoja, tople vode, vece papira, posteljine, lijekova, u posljednje vrijeme ni liječnika. Ljudi koji imaju posao rade od jutra do sutra u nadi da će dobiti plaću koju ne dobivaju. Sveti Oče, sigurno ne znate da je Hrvatska 107% katolička. Zbog toga naši ljudi od usta otkidaju, uz pomoć političara koji im u tome pomažu, da bi katolički svećenici živjeli u dvorcima od oniksa.

Ne plaćaju porez, njima ne trebaju fiskalne kase, redovito od države koja nije katolička primaju plaću, tucaju dečkiće i dečke iako su protiv homoseksualaca a časne sestre su jedine žene u mojoj zemlji koje imaju pravo na besplatni abortus. Koliko ga plaćaju žene koje nisu časne ne znam jer sam već trideset godina djevica.

Čitala sam, živite u skromnom stanu, vozite se u krntiji. O, kako biste se začudili u čemu se voze naši političari, bankari, svećenici i ostali mafijaši. Audiji, džipovi, mercedesi…Svi oni vjerojatno o vama misle da ste, oprostite mi na izrazu, glupan koji vjeruje u carstvo nebesko i Božju strijelu koja će ubiti sve koji ljudima čine zlo.

Oče moj, ne znate a morali biste znati, Božja strijela u Hrvatskoj baš nikoga ne pogađa. U rukama zločinaca su novine, televizije, policije, sva odvjetništva i sve crkve. Ugledni građani, ne biste vjerovali, predragi Franjo, imaju na desetke kuća, ukradenih slika, punjenih bijelih i smeđih medvjeda a sva njihova zlodjela svetom vodom škrope vaši dečki.

Da, s pravom se pitate, zašto Vam pišem? Ako je narodu tako teško neka krene u rat protiv zlotvora. Oče premili, ne poznajete moj narod. Njega u srce pogađa što u Ustavu ne piše da je brak zajednica muškarca i žene. Čak 720 tisuća građana umire od želje da se to uvali u Ustav iako znaju da će referendum koštati milijune. Uzalud. Više ih uznemiravaju, oprostite mi na izrazu, pederi, nego činjenica da oni, njihova djeca i njihovi roditelji umiru od gladi.

Vojskovođe hrvatske bitke nad bitkama vaši su svećenici jer misle da se istostpolno smije općiti samo u crkvama i samostanima u društvu razapetog Krista i gledajući u tople oči Majke Božje koja drži djetešce na sisi. Oče premili, jeste li ikad čuli za tako nešto?

Znam, dobivate tisuće pisama dnevno zato ću prijeći na stvar. Vaša Svetost je nedavno progovorila o korupciji. Ipak ste čuli za Hrvatsku? U ovoj zemlji ne možeš živ dobiti izvod iz matične knjige rođenih ako ne platiš. A izvod iz matične knjige rođenih star najviše šest mjeseci moraš imati i kad ti rodbina organizira pogreb. Franjo moj premili, svi koji svijetom šire korupciju doktorirali su je u mojoj zemlji.

Zato, zato, zato Vas molim kao Boga, svratite u Lijepu Našu Sodomu i Gomoru. Nedavno ste rekli da bi svima koji su korumpirani trebalo objesiti kamen oko vrata i baciti ih u more. Franjo mili, mi imao MORE. Mi imamo KAMEN. Mi imamo KONOPAC. Dođite, ništa ne morate donijeti sa sobom osim sebe. Sebe nam donesite! Ovdje ne žive ljudi koji bi uzeli kamen u ruku, svezali ga našim zlotvorima oko vrata i zatim ih gurnuli u more. Dođite, o, dođite, Oče dragi. Bog je od nas davno digao ruke. Vi ste nam jedina nada.

Volim vas i preklinjem i očekujem. Ako dođete poljubit ću vam prsten. Ako dođete bacit ću se pred Vas. Ako dođete, oprat ću Vam noge. Ni mami ih nisam prala. Ako dođete otići ću u samostan i postat ću časna sestra Rudan, Vedrana Rudan.

Hvaljen Isus i Marija, Spasitelju naš!

Tekst je preuzet sa bloga autorke
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Sub Nov 16, 2013 2:29 pm

Istina od reči do reči...
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Pon Nov 18, 2013 10:15 pm

Ples vampira

NOV 18
Tko zna koliko je Vukovaraca dalo život, ruke, noge, oči, tko znako koliko je Vukovaraca izgubilo razum, tko zna koliko je Vukovaraca danas plakalo dok su u svom gradu očajni gledali ples vampira. Dvije grupe ratnih i mirnodopskih profitera utrkivalo se tko će prije stići na cilj. O ljudskoj gluposti Dave Allen davno je sve rekao. Podsjetimo se.

Mislite da je ovo uvredljivo? Više od onoga što se danas u Vukovaru dogodilo? Više od života u Hrvatskoj?
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   Uto Nov 26, 2013 3:43 pm

NOV 26
Željka Markić, ljupka ženica kojoj bi svaka majka dala svoju vrištavu bebu u ruke sigurna da će je mila gospođa Markić umiriti, nije već na prvi pogled mama, ona je Velika Mama. Njenom tihom glasu, sigurnom nastupu, bujnim grudima koje su često dojile, njenoj vjeri u ono što govori nije moglo odoljeti čak 720 tisuća Hrvata.

Zašto? Zato jer živimo u korumpiranoj, opljačkanoj zemlji. Poput kruha i vode treba nam netko kome možemo vjerovati. Netko tko ne laže. Netko tko ne krade. Netko tko pošteno i skromno, poput nas jadničaka, živi od svoga teškoga rada. Treba nam Velika Mama, siti smo otaca Domovine, koja će nas priviti na svoje krupne, tople, izdojene grudi i reći nam u kom pravcu moramo krenuti.

Pjesnik Gottfried Benn davno je napisao: “Ideja napretka najveća je vulgarnost ljudske povijesti.” Velika Mama sigurno je, dok je dojila svoju mnogobrojnu dječicu, proučavala Benna i samoj sebi rekla, to je to! Ostalo je Referendum.
Ne bih pisala ovaj tekst da nisam u “Prekretnicama” Klausa Manna naletjela na rečenicu:”Možda mi je baš potpuni nedostatak afiniteta s nacističkim mentalitetom onemogućio da mu se efikasno suprotstavim. Naša mržnja vjerojatno postaje aktivna i militantna samo ondje, gdje osjećamo izvjesni afinitet prema protivniku. Ne borimo se, ili barem ne svim snagama, protiv onog što potpuno preziremo. Isplati li se opovrgavati očigledni besmisao i drsku glupost logičkim argumentima? Obično se zadovoljavamo prezirnim slijeganjem ramenima.”
Za razliku od Manna koji nije osjećao baš nikakav “afinitet” prema nacizmu ja osjećam određeni afinitet prema Velikoj Mami. Čula sam da ima mnogo djece. Trebalo je to nositi, roditi, dojiti, hraniti, školovati, zaposliti… Vlasnica je nekoliko firmi koje posluju fantastično. “Povremeno” živi u vili vrijednoj deset milijuna eura?! Još ako “stalno” živi u nečem sličnom? Jedna od njenih firmi zove se “Sermon Cro” u prijevodu “Propovijed”, klinički je ispitivala kontracepcijske tablete.
Kužite razloge moga divljenja? Njena “Propovijed” pobila je pitaj boga koliko Hrvata i Hrvatica a Velika Mama je ipak velika mama. Iskreno vjeruje da u braku smiju živjeti samo muškarac i žena jer jedino to dvoje može na svijet donijeti dijete, ako žena ne uzima pilulu koju klinički ispituje firma “Propovijed”. Klanjam se, gospođo Markić!
Treba imati vrašku vjeru u brak u kome će roditelji brinuti o najmanje dvoje dječice, vidjela sam plakat, a istovremeno biti plaćen za davljenje spremića koji bi jednom mogli postati ljudi i na nekom budućem referendumu glasati protiv abortusa. Da li iza akcije koju vodi Velika Mama stoji samo borba za bolje poslovanje firme “Propovijed”, abortus je smrt za trgovinu kontracepcijskim pilulama, ili…
Nisam Klaus Mann koji je mislio kako se “ne isplati opovrgavati očigledni besmisao i drsku glupost logičkim argumentima.” Klaus Mann je poput stotine tisuća građana Hrvatske koji u Željki Markić gledaju samo Veliku Mamu bio potpuno slijep i dok je gledao Hitlera. Zajedno su, na metar udaljenosti, sjedili u istoj slastičarnici.
“Progutao je još jednu tortu od jagoda s tučenim vrhnjem, pa još jednu, treću po redu, ako to nije bila i četvrta. Zgadila mi se njegova napola infantilna, napola grabežljiva proždrljivost… Nikad se nećeš dokopati vlasti, glupane!”
Kome možemo vjerovati? Pitanje svih pitanja. Da na to imamo odgovor ne bi danas u ovoj zemlji 720.000 građana klicalo mami koja slavi rađanje a živi od ubijanja.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Vedrana Rudan   

Nazad na vrh Ići dole

Vedrana Rudan
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 4 od 20Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: BIBLIOTEKA DANUBIUS FORUMA :: DOMAĆI PISCI/PESNICI-
Skoči na: