DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

JESTE LI KRŠTENI ????

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 56

PočaljiNaslov: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 8:50 pm

First topic message reminder :

Krštenje je prvi,
osnovni, temeljni sakrament Crkve. Krist ga je ponudio svima da imaju život
vječni. krštenje je sakrament vjere.

Krštenje je najveći
milosni dar Presvetog Trojstva koji čovjek prima nakon ulaska u život. Po
sakramentu krštenja od nebeskog Oca primamo Duha posinjenja i ubrajamo se u
djecu Božju. Isus nas u svojoj Krvi po sakramentu krštenja pere od grijeha -
istočnog i osobnih. Krštenjem čovjek postaje novo stvorenje, nanovo rođeno iz
vode i Duha Svetog te se po njemu ugrađujemo u kraljevsko svečeništvo i
postajemo narod Bogu stečen. Po krštenju smo za Boga vezani - postajemo njegova
draga svojina. Ovaj sakrament je početak životnog hoda čovjeka prema vječnom
sjedinjenju s Bogom u ljubavi, u nebu. Krštenje je temelj i vrata ostalim
sakramentima i milostima koje nam oni dijele.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kako stoji stvar sa vama ? Jeste li kršteni , u kojoj konfesiji/crkvi , u kom uzrastu, šta mislite o ovom činu ?

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži

AutorPoruka
Krupljanka

Godina : 51
Datum upisa : 13.04.2009

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 11:46 pm

....Krstena sam u 30.godini zivota,jedan predivan cin koji cu pamtiti kao nesto posebno.Vjernik sam,odlazim u crkvu i vjerujem u Boga.Moja su djeca krstena i ucim ih da postuju svoju ,a i tudju vjeru i crkvu.....

Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

Datum upisa : 19.11.2009

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 19, 2010 12:54 am

Danubius ::
Smiljan01 ::
Dragi sefe Dany, ti mi se ne ljuti sto ja iznosim svoja stajalista, iznosio sam ih kroz cijeli zivot i mogu reci da se zbog mojih uvjerenja nikada nisam kajao, niti pognuo glavu zbog njih...
...
Što je sasvim u redu i ja to poštujem , a pošto smo obojica na svoj način ipak usvojili ponešto od hrišćanskih osobina , možemo da se ne slažemo -a ipak razgovaramo u miru.
.

Ovo je vec drugi post koji mi ide u vjetar...

Naravno Dany, da nas dvojica uvijek polemiziramo u miru kao civilizirani ljudi, a poznata je stvar, kada su u pitanju vjerske teme, da nas dvojica imamo dijametralno suprostavljene stavove...
Nazalost, malo ima toga sa cim se mogu sloziti sa tobom u tvom predhodnom postu, jer ti vidis puno toga da vjerski odgoj utice na razvoj i formiranje djeteta u negativnom, dok ja dijelim misljenje, da pravilna vjerska pouka moze koristiti u odgoju djeteta...
Pogotovu se sa tobom ne mogu sloziti kada je u pitanju OCENAS, jer ja tamo nista ne vidim cudno niti podanicki, osim sto molimo za milost, razboritost i sve ostalo od Boga, za koga mi vjernici vjerujemo, da je STVORITELJ sveg vidljivog i ne vidljivog i da nam je svojom miloscu dao, da smo slobodni u svojoj volji, postupcima i dobra i zla...
Drago ce mi biti da polemiziramo o svim pitanjima, sa punim uvazavanjem obostrano nasih stavova...
Ako si procitao moj odgovor Amiseli, onda si mogao vidjeti da ja ne poistovjecujem sam obred krstenja (pogotovu nekih posebnih rituala), sa onim sto krstenje prestavlja za nas krscane...
Svakako se nadam da cu imati prilike i o tome pisati u narednim postovima...

Poslednji izmenio Smiljan01 dana Sre Maj 19, 2010 1:50 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

Datum upisa : 19.11.2009

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 19, 2010 12:57 am

Lily ::
.. salu na stranu, jesam.. verovatno je to bilo za moj prvi rodjendan.. ako ne i pre.. znam da jesam i naravno znam ko mi je kum.. i premda se polemika vodi oko toga.. reci cu samo da bih se i sama odlucila za to, najverovatnije u punoletstvu..
.. takodje sam razmisljala i o vencanju u crkvi.. za mene je to nesto uzviseno, drugaciji je oseca tokom crkvenog obreda.. meni je to nesto prelepo.. na zalost usled raznih zbivanja nismo bili u mogucnosti da organizujemo i to vencanje ali verovatno cemo obnoviti zavete na godisnjicu gradskog vencanja.. skromno ali uz sve nase najmilije.. [You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.] Pametno "zlato tecino" [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Jul 28, 2011 5:39 pm

U prosli cetvrtak krštena je i moja mladja kćerka,pa evo par slikica...ostatak cu da postavim kasnije.

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Samhain

Datum upisa : 22.11.2011

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Nov 30, 2011 10:47 am

Krštena sam u svom rodnom kraju još kao beba, prošla sve sakramente (krštenje, pričest, krizma) - radi roditelja.. istim tim automatizmom, je i moja kćerka krštena, neki dan i krizmana.. da nema moje majke, ja nebi bila u stanju svoje djete u duhu svetom da odgojim.. jer nisam neki posebni vjernik..
Nazad na vrh Ići dole
http://soulmate.forumieren.com/
Lily
First Bride

Godina : 21
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Nov 30, 2011 11:32 am

Kao sto sam vec rekla, da krstena sam, moj suprug takodje, a isto tako, kako postujem krsnu slavu ( udato:Sv. Kozmu i damjana- Sv. Vraceve, devojacko: Sv. Pantelejmon) tako cu preneti i sutra svojoj deci i naravno, krsticu ih..

A pitanja koja sami sebi postavljamo o veri su samo pokusaj da mnogo bolje razumemo neke stvari i pri tome ih priblizimo samima sebi.. mozda zbog tih pitanja delujem kao ateista, ali.. uvek postoji to.. ali..

U stanju smo da analiziramo, kazemo i procitamo svasta o verovanju, religiji, o Bogu.. da se preispitujemo, a samim tim moze biti i ogresimo o Njega, da ne verujemo bezrezervno, cisto i bez ikakvih promisli.. u stanju smo da budemo takvi, sve dok nas neka nevolja jednostavno ne usmeri da najcistije duse, misli i srca, pomislimo i kazemo: "Pomozi Boze!"
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 56

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 9:05 am

Za krštenje sina potrošio 100.000 evra!

STARS, 06:00, 22.05.2012.Autor: M. Videnović,Foto: Dragan Kadić1
U čast svog sina, biznismen Srđan Knežević napravio veselje, na kome su pevali Aca Lukas, Era Ojdanić, „Zvezde Granda”, Olja Karleuša...
Mali Đorđe posmatra veselje

Slavlje za sve pare!
Vlasnik kompanije „Knez petrol” Srđan Knežević za krštenje sina Đorđa potrošio je - 100.000 evra! Na slavlju koje je upriličeno pre dva dana na bazenima „S kluba” u Jakovu pevalo je pola estrade, goste je svojim trikovima i fazonima uveseljavao Big Lale, a pesmom su iz zabavljali (pa sad sledi skraćeni spisak!): Aca Lukas, „Zvezde Granda”, Olja Karleuša, Radiša Urošević...

- Bilo je stvarno veoma glamurozno - započinje priču naš izvor, koji je prisustvovao proslavi, i dodaje: - Mali Đorđe je kršten u Crkvi Svetog arhanđela Gavrila u Batajnici uz deset popova, a veselje u „S klubu” započeo je Lukas.

Prema priči očevidaca, jedna od parama najviše kićenih pevačica bila je Olja Karleuša, a zatim i „Zvezde Granda”. Naravno, i Era Ojdanić se omastio.

Podsećanja radi, vlasnik „Knez petrola” poznat je po skupim slavljima. Tako je, na primer, pre godinu i po dana svoju svadbu proslavio uz 1.800 zvanica i brojne pevače, a slično je bilo i kada mu se rodio sin Đorđe.
[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
-------------------
Deset popova ?
Ništa to nije . Da je bilo deset vladika ,a patrijarh lično krstio -e to bi bilo cool .
povraćka
I naravno-da je Ceca pevala ,to se podrazumeva , ako hoćeš "sa stilom" spite

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma

Datum upisa : 09.02.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 9:11 am

Kršten jesam ali se nekrstim....što bi značilo da kad sam prisutan crkvenom ritualnu nekrsatim se...niti često odlazim u crkvu.Poštujem sve vere ali nisam znatiželjan svakodnevnih dešavanja tamo.

Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 2:24 pm

krsti se Ev, jesam to je
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 5:34 pm

Nisam, a znam neke koji jesu, pa im to baš nije mnogo pomoglo :zlz:

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 5:36 pm

Jesam,umalo su me udavili sa vodom, pa su me remenirali sa rakijom :srrrr:
Nazad na vrh Ići dole
emanuella

Godina : 44
Datum upisa : 08.04.2012

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 6:02 pm

ne
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 6:18 pm

montoya ::
Kršten jesam ali se nekrstim....što bi značilo da kad sam prisutan crkvenom ritualnu nekrsatim se...niti često odlazim u crkvu.Poštujem sve vere ali nisam znatiželjan svakodnevnih dešavanja tamo.

Samo gledaš? spite wsmile

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 6:53 pm

Jesam....pokusat cu cak da skeniram sliku mene i moje kume.
I svojoj djeci sam ucinila isto,s tim sto sam im dala slobodu da biraju,zele li ostati kriscani ili ne.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Sre Maj 23, 2012 8:03 pm

Jesam..ali opet psujem Boga... lol!.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Ned Sep 06, 2015 3:15 pm

Krštena sa sa nekih desetak-petnaest dana. Skromna porodična svečanost odnosno ručak posle krštenja i ništa više. Od krštenja se nije pravio vašar i cirkus već je to bio svečan, porodični čin.

Čitala sam temu i vidim postavljaju se neka pitanja tipa "kako tek rođena beba može da bude grešna" - Krštenje je spiranje praroditeljskog greha ne našeg ličnog. Krštenje potire greh zbog kog su Adam i Eva izgnani iz raja što bi neko ko je prošao katehizis trebalo da zna.

Kod nas je običaj da se po rođenju deteta odnese flaša vode u Crkvu. Tu vodu sveštenik osvešta (slično Bogojavljenskoj vodici). Ta voda se sipa po malo u vodu za kupanje sve do krštenja. Takođe tad dete dobije i ime na Znamenje. Tj ime koje nosi do krštenja. Negde to ime odredi sveštenik pa je tako meni deda-Milorad dao ime Teodora na Znamenju a nekad ime kaže onaj ko odnese vodu a to je obično baba. Na Krštenju se dobija ime koje Kum kaže kad ga sveštenik pita o imenu. Nekad je bilo neprikosnovena volja kumova u izboru imena a danas najčešće kaže ime koje su mu roditelji rekli. To ime se upisuje u zvanične crkvene knjige.

Kod krštenja odraslih postupak je ipak malo drugačiji. Od Oglašenih (kandidata za krštenje) se traži da ipak poznaju veru u koju hoće da stupe pa uz pomoć sveštenika prolaze određeni katehizis. Tek posle toga se pristupa Krštenju.

Kod Pravoslavaca nema Krizmanja, niti je prva pričest "obaveza". Ja sam se recimo prvi put ispovedila i pričestila sa nekih 25 godina recimo svojom voljom i željom. Opet tu dolazimo do paradoksa koji je i ovde spomenut a često se čuje i u realu "neću da se ispovedam popu koji je grešniji od mene" - ne ispovedaš se popu nego Bogu u kog kažeš da veruješ. Sveštenik (pop, fratar ili koji god da mu je naziv ili čin) je tu samo svedok i ništa drugo. Kao čovek ali i kao sveštenik će za svoje grehe odgovarati. Ne sudi da ti ne bude suđeno.

Iako smo kršteni kao deca koja ne shvataju i ne mogu da odlučuju ipak svoju veru kao odrasli svedočimo izgovarajući molitvu VJERUJU.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Ned Sep 06, 2015 3:24 pm

Zar mi ne mozes onda ti biti svjedok da se ispovjedim a ne neki pop?

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Ned Sep 06, 2015 3:45 pm

Astra ::
Zar mi ne mozes onda ti biti svjedok da se ispovjedim a ne neki pop?

U principu ne mogu jer je ispovest i razrešenje grehova deo takozvanog Apostolskog prejemstva. Tajna večera na kojoj je Hrist ustanovio pričest vinom i hlebom i kad je Apostolima rekao "Koga odrešite biće odrešen i na nebesima a koga svežete biće svezan" nisam tačno sigurna u citat ali suština je da Sveštenik ima to pravo koje se prenosi od apostolskih vremena. Jer ispovest je tek prva stepenica prema onom važnijem a to je Pričešće krvlju i telom Isusovim.

Ne znam kako je kod Katolika (pretpostavljam isto) ali kod Pravoslavaca je ispovest tajna koju je Sveštenik obavezan da čuva do svoje smrti. Čak ni pred sudom nema prava da kaže ono što mu je na ispovesti povereno. Ako prekrši ovo pravilo kazna je rasčinjenje.

Za razliku od Ispovesti i Pričesti Krštenje može u izuzetnim uslovima da obavi i bilo koji kršteni čovek. Dovoljno je da uzme malo vode i da poprska dete i kaže "Krstim te u ime oca i Sina i Svetog Duha. Amin". Ovi izuzetni uslovi su recimo kad se na porođaju vidi da će dete umreti, u ratnim uslovima ili tako nešto. Koliko sam gledala na Historiju babice u Engleskoj su bile obučene i imale pravo da ovo urade. Takođe im je deo "opreme" za porođaj bila i bočica Svete vodice baš za ovakve slučajeve. tako da se tu ne razlikujemo bez obzira kom obredu Hrišćanstva pripadamo.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Ned Sep 06, 2015 4:07 pm

Ovo u vezi krstenje ima neki simbol ili moc.

Prije 20godina circa. Bio sam kod jedne prijateljice navratio, a kod nje u posjetu bila njena prijateljica. Obe nisu znali koju relegiju pripadam, jer nisam nikad se stime hvalio ili slicno.

Uglavnom ova sto je bila u posjetu prica mi kako u dlan zna da cita. Ja onako radoznal i dao dlan da vidi sta vidi..kad ona..pa ti si katolik! Neznam kako je to vidjela,po kojoj osnovi itd. Ali Imam izgleda neku oznaku u sebi tj. u dlanu.

Ipak sa vremenom sam naucio da ljudi koji su krsteni nemora da znaci da su bolji ljudi od nekrsteni.
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra

Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Sep 10, 2015 10:47 am

Zanimljivo je to da ljudi svedoče o svom krštenju tako što pokažu sliku sa krštenja, kum je svedok, i sličica, da ih nema, ko bi znao da su kršteni? Kako bi se to uopšte moglo primetiti? Skoro nikako.

Zato je krštenje male dece, beba, svako krštenje bez svojevoljnog svesnog prihvatanja Hrista za spasioca i pokajanja, totalno nebiblijsko. Samo zreli ljudi mogu shvatiti zašto je potrebno da se krste a pre toga pokaju za svoj život  u grehu. Mala deca ionako pripadaju Hristu, kako je on to rekao, njihovo je carstvo nebesko, kumova vera u bilo šta ih neće spasiti, Hrist već jeste.

Odluka da se ''nanovo rodiš'' je lična odluka, a ceremonijalna krštenja po ''predanju'' bilo koje hrišćanske konfesije su ćorava rabota mrtve vere. Tako tvrdi Sveto Pismo.

Krštena sam kao mala, kažu slike, tako da je isto kao i da nisam krštena. Takva krštenja se broje u crkvi ali su bezvredna na onom višem, nebeskom planu spasenja čovekovog srca i duše.

Da bi krštenje imalo smisla, čovek treba prvo da se pokaje i promeni razmišljanje, samim tim odvrati od činjenja loših stvari, to je prvi uslov da se krsti tj. preda u ruke Hristu - tome služi krštenje, da obeleži one koji su se ''nanovo rodili'' u Hristu. Onda kršteni dobiju ''darove'' koji su vidljivi, i postanu pravi hrišćani.

Ovako, krštenjima po predanju: ''eto tako mora, to su radili naši preci'' stvaraju se ''hrišćani''. Zato je hrišćanstvo odavno umrtvljena religija koja je duboko zastranila i skrenula sa puta samog Hrista, žive vere prvih hrišćana, i njihovog propovedanja.
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 55
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Sep 10, 2015 11:11 am

pesma ::
Zanimljivo je to da ljudi svedoče o svom krštenju tako što pokažu sliku sa krštenja, kum je svedok, i sličica, da ih nema, ko bi znao da su kršteni? Kako bi se to uopšte moglo primetiti? Skoro nikako.

Zato je krštenje male dece, beba, svako krštenje bez svojevoljnog svesnog prihvatanja Hrista za spasioca i pokajanja, totalno nebiblijsko. Samo zreli ljudi mogu shvatiti zašto je potrebno da se krste a pre toga pokaju za svoj život  u grehu. Mala deca ionako pripadaju Hristu, kako je on to rekao, njihovo je carstvo nebesko,

Odluka da se ''nanovo rodiš'' je lična odluka, a ceremonijalna krštenja po ''predanju'' bilo koje hrišćanske konfesije su ćorava rabota mrtve vere. Tako tvrdi Sveto Pismo.

Krštena sam kao mala, kažu slike, tako da je isto kao i da nisam krštena. Takva krštenja se broje u crkvi ali su bezvredna na onom višem, nebeskom planu spasenja čovekovog srca i duše.

Da bi krštenje imalo smisla, čovek treba prvo da se pokaje i promeni razmišljanje, samim tim odvrati od činjenja loših stvari, to je prvi uslov da se krsti tj. preda u ruke Hristu - tome služi krštenje, da obeleži one koji su se ''nanovo rodili'' u Hristu. Onda kršteni dobiju ''darove'' koji su vidljivi, i postanu pravi hrišćani.

Ovako, krštenjima po predanju: ''eto tako mora, to su radili naši preci'' stvaraju se ''hrišćani''. Zato je hrišćanstvo odavno umrtvljena religija koja je duboko zastranila i skrenula sa puta samog Hrista, žive vere prvih hrišćana, i njihovog propovedanja.

Aulepte...

Kršten k'o beba i odgajan u duhu vere. Mnogo toga sam prihvatio al' za neke nedoumice, Darvin, Tesla, Njutin i da ne nabrajam, su mi pomogli. Oko minut i po sam bio sa druge strane i tamo nema ničega, osim mraka. Nema svetla na kraju tunela, nema predaka koji ti mašu i tako dalje. Moja deca... prvi je odabrao a drugi još uvek razmišlja ili ne razmišlja.
Ne lepe se imaginarne stvari za mene.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
pesma
Sestra Vetra

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Sep 10, 2015 11:20 am

Aulepte,  ne znam

nisam kriva što sam od malena čitala Sveto Pismo, a kasnije ga i jako dobro razumela. ''Traži, i naći ćeš, kucaj, i otvoriće ti se''. Kad mi se ''otvorilo'' shvatila sam mnogo toga oko hrišćanstva, i religije uopšte.

Najgore je kad čovek misli da jeste nešto što nije, da je hrišćanin samo zato jer su ga krstili kao bebu njegovi roditelji i kumovi, kada tako proživi svoj ''hrišćanski'' život.

A možda i nije tako, možda se ne treba u to mešati, šta znam, možda to tako treba, jer je mnogim tzv. hrišćanima važnija crkva(da su na broju pri prozivci), njena predanja, njene ceremonije, važnija im je forma od suštine, crkva kojoj pripadaju i od samog Hrista i njegovog učenja. Šta zna Hrist tj. Sveto Pismo(njegove reči?) šta je to hrišćanstvo? Nema pojma, nebitan lik. Držimo se mi naših ''crvenih slova'' i krštenja ''na crno''.

Hrist je jedini hrišćanin koji se držao svoje vere, apostoli tu i tamo pratili tempo, prvi hrišćani tu negde, okolo naokolo, lutali ali bili u veri, a ostalo, ostalo je..... Vidimo danas šta - brojevi i ništa više.
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Sep 10, 2015 11:36 am

Aulepte,  ne znam

nisam kriva što sam od malena čitala Sveto Pismo, a kasnije ga i jako dobro razumela. ''Traži, i naći ćeš, kucaj, i otvoriće ti se''. Kad mi se ''otvorilo'' shvatila sam mnogo toga oko hrišćanstva, i religije uopšte.

Poenta života  je u traženju i kucanju. Nismo Bogom dati da to posedujemo. Neko to nauči  tokom života, neko odustane a najčešće ne nauči.

Citat :

Najgore je kad čovek misli da jeste nešto što nije, da je hrišćanin samo zato jer su ga krstili kao bebu njegovi roditelji i kumovi, kada tako proživi svoj ''hrišćanski'' život.

Moda od devedesetih pa na ovamo je najviše uradila po tom pitanju.
Elem, ako fali elementarnog, kućnog vaspitanja i obrazovanja po tom pitanju, džaba se krstiš ili klanjaš.

Citat :
A možda i nije tako, možda se ne treba u to mešati, šta znam, možda to tako treba, jer je mnogim tzv. hrišćanima važnija crkva(da su na broju pri prozivci) i njena predanja, njene ceremonije, i od samog Hrista i njegovog učenja. Šta zna Hrist tj. Sveto Pismo(njegove reči?) šta je to hrišćanstvo? Nema pojma.

Izjašnjavam s kao hrišćanin al' nemam pojma šta da radim s tim. OK, misle da su me pripojili nekom stadu al' znam da pripadam samo sebi.  Barem po tom pitanju.
pridržavam se (kol'ko mogu) 10 Božjih zapovesti.
Malo li je?

rasta
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Sep 10, 2015 12:17 pm

Upravu si, poenta života je u tom ''traži i...'', potraga.

Za čim?

Istinom?

Meni se čini da je to ta potraga, religije se jako trude da sve to oko potrage sažmu u jednu podužu, na oko logičnu, a u suštini kontraverznu priču, sa kojom se može manipulisati po potrebi, daju instant odgovore na pitanja života i smrti, samo ih treba bespogovorno slediti, ćutati i slušati.

Sa životom ćemo nekako, ali nas smrt dovodi u nedoumicu, kuda, kako, sa kim, da li ćutati i slušati druge, ili se pitati, sam samcit? Ima li dalje puta, kroz smrt, u potrazi za Istinom? Pitanja radjaju pitanja.

Elem, krštenje je prvi čin, po hrišćanstvu su to ''vrata'' kroz koja bi trebalo svojevoljno da prodje svaki tragaoc za istinom - hrišćanin koji se predao svom spasitelju u ruke. Tako nekako sam razumela sve to oko priče o Hristu i njegovom hrišćanstvu čitajući Bibliju, kucala, i otvorilo mi se. Svako to može, ako želi iskren odgovor. ''Imati oči i uši''...

JD ::
Izjašnjavam s kao hrišćanin al' nemam pojma šta da radim s tim. OK, misle da su me pripojili nekom stadu al' znam da pripadam samo sebi.  Barem po tom pitanju.
I sama sam se našla u takvoj situaciji. I našla odgovor , ponovo u tom Svetom Pismu(aulepte ne znam )da ne dužim, svašta tamo piše...

Sve je OK dok za sebe tvrdiš da si hrišćanin, ali, tu postoji i onaj prefiks, koji po pravilu pobliže odredjuje koji li si ti to pa hrišćanin? Naš ili njihov? Khm? Katolik, pravoslavac, protestant, pentakostalac, Jehovin svedok, baptista, mormon......??? Ne možeš biti samo hrišćanin, to nije u skladu sa dogmama.

Zato mnogi hrišćani ne znaju šta da rade sa tim što se izjašnjavaju kao hrišćani - nema neke vajde od toga. Zapeli smo u formi dok nam izmiče suština.

Zato sam svoja(božija?), dok tražim dalje, sve manje se pitam, samo pratim tragove, i ne govorim da sam neko ko nisam.
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Sep 10, 2015 12:50 pm

Upravu si, poenta života je u tom ''traži i...'', potraga.

Za čim?

Istinom?

Meni se čini da je to ta potraga, religije se jako trude da sve to oko potrage sažmu u jednu podužu, na oko logičnu, a u suštini kontraverznu priču, sa kojom se može manipulisati po potrebi, daju insatant rešenja na pitanja života i smrti, samo ih treba bespogovorno slediti, ćutati i slušati.

The truth is out there.
Sve više me zabavlja serviranje istina a još me više zabavljaju poklonici istih.
Mislim da suviše vremena posvećujemo tim raznoraznim istinama.
Imam svoju istinu koju nikome ne namećem a ostale mi služe za zabavu.

Citat :
Sa životom ćemo nekako, ali nas smrt dovodi u nedoumicu, kuda, kako, sa kim, da li ćutati i dalje, ili se pitati, sam samcit? Ima li dalje puta, kroz smrt, u potrazi za Istinom? Pitanja radjaju pitanja.

Kol'ko pitanja, tol'ko odgovora.
Smrt je smrt.
Bakterije, bube, crvi, eventualno dim.
Ashes to ashes, dust to dust.

Citat :
Elem, krštenje je prvi čin, po hrišćanstvu su to ''vrata'' kroz koja bi trebalo svojevoljno da prodje svaki tragaoc za istinom - hrišćanin koji se predao svom spasitelju u ruke. Tako nekako sam razumela sve to oko priče o Hristu i njegovom hrišćanstvu čitajući Bibliju, tu kontraverznu knjigu.

JD ::

Citat :
I sama sam se našla u takvoj situaciji. I našla odgovor , ponovo u tom Svetom Pismu(aulepte ne znam )da ne dužim, svašta tamo piše...

Sve je OK dok za sebe tvrdiš da si hrišćanin, ali, tu postoji i onaj prefiks, koji po pravilu pobliže odredjuje koji li si ti to pa hrišćanin? Naš ili njihov? Khm? Katolik, pravoslavac, protestant, pentakostalac, Jehovin svedok, baptista, mormon......??? Ne možeš biti samo hrišćanin, to nije u skladu sa dogmama.

Hehe, svoj sam.
Ovi, oni, naši, njihovi.
Ostavljam njima da se raspravljaju o tome. Meni to i nije toliko bitno, osim kada pokušaju da mi objasne razlog, zbog čega bi trebao da se priključim baš njima. Odgovor je toliko jednostavan: "Odjebi".
Interesantno da moju istinu svi razumeju u cugu.

Citat :
Zato mnogi hrišćani ne znaju šta da rade sa tim što se izjašnjavaju kao hrišćani - nema neke vajde od toga. Zapeli smo u formi dok nam izmiče suština.

Kako ko. U mom slučaju mi nije bitno pa se izjašnjavam da ne znam šta bih s tim.
Hrišćanin sam po krštenju u crkvi a rođen sam kao čovek i trudim se da opravdam svoju čovečnost a nadam se da ću do kraja života to i opravdati.

Citat :
Zato sam svoja(božija?), dok tražim dalje, sve manje se pitam, samo pratim tragove, i ne govorim da sam neko ko nisam.

Ko traži, možda će pronaći.
Ko čeka i istinski želi, to i dobije.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   

Nazad na vrh Ići dole

JESTE LI KRŠTENI ????
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: RELIGIJA :: INTERKONFESIONALNE DILEME-
Skoči na: