DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

JESTE LI KRŠTENI ????

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 56

PočaljiNaslov: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 8:50 pm

Krštenje je prvi,
osnovni, temeljni sakrament Crkve. Krist ga je ponudio svima da imaju život
vječni. krštenje je sakrament vjere.

Krštenje je najveći
milosni dar Presvetog Trojstva koji čovjek prima nakon ulaska u život. Po
sakramentu krštenja od nebeskog Oca primamo Duha posinjenja i ubrajamo se u
djecu Božju. Isus nas u svojoj Krvi po sakramentu krštenja pere od grijeha -
istočnog i osobnih. Krštenjem čovjek postaje novo stvorenje, nanovo rođeno iz
vode i Duha Svetog te se po njemu ugrađujemo u kraljevsko svečeništvo i
postajemo narod Bogu stečen. Po krštenju smo za Boga vezani - postajemo njegova
draga svojina. Ovaj sakrament je početak životnog hoda čovjeka prema vječnom
sjedinjenju s Bogom u ljubavi, u nebu. Krštenje je temelj i vrata ostalim
sakramentima i milostima koje nam oni dijele.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kako stoji stvar sa vama ? Jeste li kršteni , u kojoj konfesiji/crkvi , u kom uzrastu, šta mislite o ovom činu ?

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 8:54 pm

Iako se to po meni ne vidi , mnogi sumnjaju u to ,a i nazivaju me Nekrstom [You must be registered and logged in to see this image.] , jesam .
Naravno -niko me nije pitao , pošto sam imao samo par dana .
Kršten sam u crkvi "Srca Isusovog" u Apatinu, a moje crkveno ime je Franciscus Antonius Tiberius .
I moj sin je kršten (a i za to sam malo pitan ) no kasnije ću više na ovu temu.

Nazad na vrh Ići dole
PJER
Pjer

Datum upisa : 13.10.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 9:04 pm

ja u stvari nemam toliko godina...krsten sam 94 godine......pa racunajte koliko imam..:)

a moji roditelji jesu......

eh sad u vreme komunizma..bilo opasno.....sad vise nije...:)
Nazad na vrh Ići dole
Amisela
Komšinica preko plota

Datum upisa : 04.08.2009

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 9:05 pm

Da,jesam....... ali ne onda kada nisam znala ni razumela,nego onako kako se i Hristos krstio.Imao je 30 godina.Dobro, ja upola manje,ali sam svojom glavom odlucila hocu li biti krstena ili ne.
Vazno jer i kako smo krsteni.Jedino pravo krstenje je uronjavanjem u vodu, ( ne nekim skropljenjem ili prskanjem)
Nazad na vrh Ići dole
popovac

Godina : 49
Humor : znam i ozbiljan se nasmijati
Datum upisa : 26.04.2010

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 9:05 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]Ja sam kršten u rodnom mjestu ,takođe ne svojom voljom već voljom mojih roitelja . Kršten u Crkvi " Svete Varvare " staroj preko 500godina . Ove godine je obnovljena i 29 maja bit će ponovo osvještana . Pozvani ste u malo selo u Popovu Polju (@popovac ) Bit ću vam gostoljubivi deomaćin .

Evo kako je izgledala obnova prošlog ljeta

Poslednji izmenio popovac dana Čet Maj 06, 2010 9:17 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Amisela
Komšinica preko plota

Datum upisa : 04.08.2009

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 9:13 pm

Danubius ::
Krštenje je prvi,
osnovni, temeljni sakrament Crkve. Krist ga je ponudio svima da imaju život
vječni. krštenje je sakrament vjere.

Krštenje je najveći
milosni dar Presvetog Trojstva koji čovjek prima nakon ulaska u život. Po
sakramentu krštenja od nebeskog Oca primamo Duha posinjenja i ubrajamo se u
djecu Božju. Isus nas u svojoj Krvi po sakramentu krštenja pere od grijeha -
istočnog i osobnih. Krštenjem čovjek postaje novo stvorenje, nanovo rođeno iz
vode i Duha Svetog te se po njemu ugrađujemo u kraljevsko svečeništvo i
postajemo narod Bogu stečen. Po krštenju smo za Boga vezani - postajemo njegova
draga svojina. Ovaj sakrament je početak životnog hoda čovjeka prema vječnom
sjedinjenju s Bogom u ljubavi, u nebu. Krštenje je temelj i vrata ostalim
sakramentima i milostima koje nam oni dijele.

Kako stoji stvar sa vama ? Jeste li kršteni , u kojoj konfesiji/crkvi , u kom uzrastu, šta mislite o ovom činu ?

Izvinjavam se sto pisem ponovo na istoj temi,ali gledajuci ovu sliku i komentar uz nju ne mogu a da ne primetim. Ova slatka bebica je doneta na krstenje. Istovremeno tekst kaze da nas krstenje cisti i pere od greha i da postajemo novo stvorenje,nanovo rodjeni. Pa sta je vec mogla uraditi ta slatka bebica da joj treba oprostenje i nanovorodjenje. Koji apsurd, kakva obmana.Kada odraste nece se ni secati svog krstenja,samo ce joj roditelji reci,da krstena si........
Kako vidim svi koji su pisali krsteni su ne svojom voljom,a da li je to u redu,razmislimo.?
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 9:20 pm

Jesam.Dva puta.Valda da potvrdim.U dvije države... [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
popovac

Godina : 49
Humor : znam i ozbiljan se nasmijati
Datum upisa : 26.04.2010

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 9:24 pm

Ovo NE svojom voljom je istina jer sa pet dana života nisam ni znao za volju . Krstio me je pop ,pa su moji roditelji smatrali da je to ispravno ,kao što ja sada mislim .Ako pop nije znao crkvene kanone ,skojim bi pravom ja imao prigovarat roditeljima .Grehe se kasnije u životu može okajat i bez krštenja .
Nazad na vrh Ići dole
SunStorm

Godina : 32
Datum upisa : 04.12.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Čet Maj 06, 2010 9:36 pm

Njet.
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna

Godina : 58
Datum upisa : 06.01.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Pet Maj 14, 2010 10:47 pm

Ne. Poštujem tradiciju, jer sam rođena tu gde jesam i imam zrno ovog mentaliteta, ali smatram da je čin krštenja, ili odabir bilo koje religije nešto za čega bi se trebalo odlučivati posle punoletstva.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Pet Maj 14, 2010 11:15 pm

determinanta ::
Ne. Poštujem tradiciju, jer sam rođena tu gde jesam i imam zrno ovog mentaliteta, ali smatram da je čin krštenja, ili odabir bilo koje religije nešto za čega bi se trebalo odlučivati posle punoletstva.
Slažem se potpuno sa tobom . Ne vidim čak ni religijski motiv -jer po bibliji , deca po defaultu su "božija" i bez "činodejstvovanja" Dete je izloženo raznim uticajima, od roditelja do sredine, pa i mode -i uopšte ne bi ni trebali dozvoliti pre punoletstva . Ali to je ono primitivno u nama -isto kao što detetu kačimo onaj crveni konac ...pa hajde da bude kršteno što pre , zlu ne trebalo .....

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 5:18 pm

Ovde sam cula, i ivdela, da se krste po rodjenju, slicno kao i kod pravoslavaca, ali onda u 15. godini ponovo, i to se zove Konfirmacija. Deca tada, fakticki, potvrdjuju svoju veru, koju su dobili po rodjenju, ili biraju drugu, potpuno njihovo pravo! To je svecani cin,i oni koji se konfirmisu, dobijaju poklone od familije i sl.
Ja nisam krstena, ni po rodjenju, elem moji su bili komunisti, ali je vec 15 godina kako sam primila islam, tako da ne znam da li je Konfirmacija obicaj ili vera? [You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 5:53 pm

sonia ::
Ovde sam cula, i ivdela, da se krste po rodjenju, slicno kao i kod pravoslavaca, ali onda u 15. godini ponovo, i to se zove Konfirmacija.

Ili KRIZMANJE . To je uobičajeno u katoličkoj crkvi . To je vreme kada su deca već prošla ispiranje mozga sa veronaukom , par godina , pa "prvu pričest " sa recimo 7-8 (prvi put se ispovedili -zvanično )
Zanimljivo da naročito devojčice vole "prvu pričest" i "konfirmaciju" jer su tada obučene u belo , tj u nešto što liči na "venčanicu" No ne znam baš da posle konfirmacije možeš da biras neku drugu veru -više mi je to u duhu "zapečatio" gde je jesi .
Ja jesam i pričešćen i krizman -a ko bi rekao ? [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]

Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

Datum upisa : 19.11.2009

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 5:55 pm

Iako se to po meni ne vidi , mnogi sumnjaju u to ,a i nazivaju me Nekrstom [You must be registered and logged in to see this image.] , jesam .
Naravno -niko me nije pitao , pošto sam imao samo par dana .
Kršten sam u crkvi "Srca Isusovog" u Apatinu, a moje crkveno ime je Franciscus Antonius Tiberius .
I moj sin je kršten (a i za to sam malo pitan ) no kasnije ću više na ovu temu.

Jesam, krscen sam i hvala Bogu i mojim roditeljima, koji to ucinise, sedmi dan po mom rodjenju, da primim taj prvi sveti sakramenat...
Necu se upustati u raspravu o cinu krstenja, jer sef Dany kada su u pitanju religijske teme, po pravilu ih postavlja naopako, tako da mi ova lici za statisticke podatke ovog foruma...
Ipak jedna mala pojasnjenja...
Vjera je slobodan izbor svakog covjeka... Mozemo je manifestirati javno ili tajno, sto je nazalost u prijasnjem sustavu bilo vrlo cesta prilika... Posljedice tog stanja imamo, da danas ljudi bez prisile sa svojih dvadesetak godina idu i primaju taj sakramenat...
Sonia je ovdije postavila pitanje da li je Konfirmacija (sakramenat sv. Krizme), obicaj ili je to vjera...
Draga Sonia evo da znas, da je Konfirmacija potvrda vjere, gdje svako od nas koji je krizman, potvrdjuje cin naseg krscenja svojom slobodnom voljom, kada smo krsceni, a toga nismo bili svjesni...
Po nasem rodjenju, nasi roditelji su nam dali ime, a kod sv. Krizme, mi uzimamo ime koje zelimo...
Ja sam odabrao Smiljan...
Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 6:00 pm

sonia ::
Ovde sam cula, i ivdela, da se krste po rodjenju, slicno kao i kod pravoslavaca, ali onda u 15. godini ponovo, i to se zove Konfirmacija.

Ili KRIZMANJE . To je uobičajeno u katoličkoj crkvi . To je vreme kada su deca već prošla ispiranje mozga sa veronaukom , par godina , pa "prvu pričest " sa recimo 7-8 (prvi put se ispovedili -zvanično )
Zanimljivo da naročito devojčice vole "prvu pričest" i "konfirmaciju" jer su tada obučene u belo , tj u nešto što liči na "venčanicu" No ne znam baš da posle konfirmacije možeš da biras neku drugu veru -više mi je to u duhu "zapečatio" gde je jesi .
Ja jesam i pričešćen i krizman -a ko bi rekao ? [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]

Uz sve uvazavanje sefe Dany, ovo podebljano zahtjeva brisanje, jer vrijedja vjerska uvjerenja... Upotrebio si prejaku rijec...

Ne mogu se sloziti, da mi je kroz vjeronauk bio ispiran mozak...
Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 6:11 pm

Amisela ::
Da,jesam....... ali ne onda kada nisam znala ni razumela,nego onako kako se i Hristos krstio.Imao je 30 godina.Dobro, ja upola manje,ali sam svojom glavom odlucila hocu li biti krstena ili ne.
Vazno jer i kako smo krsteni.Jedino pravo krstenje je uronjavanjem u vodu, ( ne nekim skropljenjem ili prskanjem)

Draga Amisela, ovdije si usla u zamku i to jednu veliku zamku...
Znam iz prijasnjih postova na drugim temama, da se izjasnjavas kao vjernik (ne ulazim kojoj vjeri pripadas), ali ova tvoja recenica ima puno farizejskog u sebi...
Mislim da cin krstenja ima jedan drugi znacaj, od samog obrednog cina...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 6:13 pm

Jesam.Krstena sam sa nepunih godinu dana...Starije dijete mi je isto krsteno,za prvi rodjendan,a mladje jos uvijek nije,ali planiram ako Bog da cim prije...
Ne znam ni sama zasto,ali kod nas je obicaj da se djeca kao do godinu dana krste,pa se to obicno i radi tada.
Mada jos od vremena komunizma,mnogo je "nekrstenih" ,a koji zadnjih godina zele da se crkveno vjencaju...pa tim prvo moraju da se krste,a onda vjencanje.
Zahvalna sam roditeljima sto su me krstili...jer krstenje je dio vjere...
Isto tako razmisljam za moju djecu...da su krstena,a vjencanje je vec njihova licna stvar...o tome mogu da se sami odluce...
Mislim da svako...ko je vjernik...treba biti krsten,a ko nije vjernik,stvar je licnog izbora i naravno ne osudjujem ni takve...

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 6:40 pm

Smiljan01 ::
..

Ne mogu se sloziti, da mi je kroz vjeronauk bio ispiran mozak...
Nije namera da vredjam ničije verske osećaje , naravno i ne krijem da sam 3-4 godine išao na veronauk , no meni jeste upravo taj osećaj -što nažalost , ne mogu sprečiti ni kod svog deteta (po želji majke pohadja veronauk ,a ja ne želim da se i oko toga svadjam )

Smatram da dete u tim godinama ne poseduje dovoljnu moć inteligentnog rasudjivanja , i da mu se nameće, utucava u glavu , sugeriše sve ono što "dogma" popoveda . Strah od pakla, krivicu zbog "grehova" "jedinospasavajuću veru" itd .
Dakle -sve ono što dete u toj fazi razvoja prima bez kritičkog stava , jer nema ni zrelost, ni životno iskustvo -te se može na njega uticati i usmeriti u pravcu kako to rade starije i autoritativne osobe .
Hrišćanska filozofija je nešto što ozbiljni ljudi pokušavaju da shvate čitajući sa razumevanjem ozbiljne knjige -veronauka se svodi na prigodne "priče sa poukom" i na učenje molitvi napamet .
Sećam se da sam kao dete , jer sam i onda čitao , pitao sveštenika da konkretizuje pojam "čistilište" -kako to izgleda? E pa nije umeo reći....samo je ponavljao da tamo idu "oni koji nisu puno grešili , pa..." Danas bih imao puno više pitanja, no činjenica je da mi je zauvek utucan "Očenaš" i "Zdravo Marijo" u memorijski kod za ceo život -mada onda recimo nisam razumeo šta znači reč "blagoslovena" niti "bezgešno začeće" "duh sveti" itd -to mi nije smetalo da kao i svi drugi ponavljam "mantru" dok se nije "urezala" .
Dakle , izvinjavam se ako sam preoštrom rečju povredio tvoje ili osećaje drugih vernika -ali zaista ne znam drugi izraz , za ponavljam -lično moj doživljaj onoga o čemu pričamo.
No da se opet vratim na temu -ubedjen sam da se krštenje , kao čin odluke pripadanja nekoj veri, u nekom periodu detinjstva potpuno pogrešno i nametanje nečega od strane sveštenstva i nas roditelja -to mora biti dobrovoljni čin zrele osobe , i to BEZ dugogodišnjeg "spremanja terena" na razne načine , od kojih je jedan i veronauka .

Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 9:41 pm

Dragi sefe Dany, ti mi se ne ljuti sto ja iznosim svoja stajalista, iznosio sam ih kroz cijeli zivot i mogu reci da se zbog mojih uvjerenja nikada nisam kajao, niti pognuo glavu zbog njih...
Niti imam pravo niti zelim bilo kome nametati moja uvjerenja, ali iz iskustva cu ovdije navesti jedan primjer...
Moj jedan rodjak, koji je primio sve sakramente, ozenio je zenu koja je muslimanka, jedna izuzetna zena odmah da navedem...
Oni imaju troje djece, koja su vec odrasli ljudi, ali upravo to srednje dijete po starosti, jednog je dana reklo majci, -mama ja zelim biti krstena-... Rekla je to i svome ocu, ali moram priznati da on na to apsolutno nije reagovao...
Jednoga popodneva, pozvala me je njena majka, da ozbiljno porazgovara samnom o jednom problemu, ne naglasavajuci zbog cega me zove... Kada mi je iznijela sve pojedinosti, bio sam veoma kratak u odgovoru i rekao, nista ti necu reci po tom pitanju, donesite odluku ti i tvoj muz, ako se dogovorite, otidji kod svecenika i krsti dijete po njegovoj zelji...
Poslusala me je, ona je otisla sama kod zupnika, njeno troje djece su krstena po njihovoj izrazenoj zelji... Napominjem, da i danas njihovi roditelji imaju pasivan odnos prema vjeri...
Evo iznio sam ovaj primjer, ja cu ga nazvati "izborom slobodne volje"...
Svi mi sefe Dany polaskom u skolu, pocinjemo sa ucenjem prvog slova, te razvijamo nase znanje, sa onim sto ucimo u skoli, onim sto ucimo od roditelja, i ostalih spoljnih faktora...
Ako ucimo slova i sve ostalo, ne vidim razlog da se ne uci i o vjerskim istinama... Kada su u pitanju nastavni programi, uvijek izrazavam stav, da on mora biti izbor za one koji to zele....
Dany, naveo si da se djeca na vjeronauku strase paklom, cistilistem itd... Jednu od prvih knjiga koju sam procitao, bio je KATEKIZAM... Za one koji nisu upuceni, zelim reci, da je to uprosceni sazetak Sv. Evandjelja prilagodjenog za intelektualni domet mladje djece...Upravo u KATEKIZMU sam se susreo sa pitanjima, za kojima i danas trazim neke odgovore... Nije tu bilo primjese ni uticaja mojih roditelja, nije bilo uticaja ni naseg svecenika, nije tu bilo nista drugo, osim pisane rijeci u tome...
Tamo sam upravo prvi put spoznao, da je Isus molio samo jednu molitvu, a to je OCENAS... Sve ostale molitve su proistekle kasnije, onako kako ih je koja Crkva usvajala i prilagodjavala, potrebama vremena i ostalih drustvenih kretanja...

Vratimo se OCENASU...
Jedna vrlo kratka molitva, o kojoj se mogu pisati knjige i knjige, jedna neiscrpna materija...
Priznajem da bi bio veoma zalostan kada bi pretrpio veliku materijalnu stetu, ali sa mog stanovista, to je samo mali dio pepela sa izgorjele cigarete, u odnosu na stetu, koju bi dozivio da netko iz mog pokoljenja, nezna sto je to OCENAS i da ne udje u sustinu te molitve...

Svako ima pravo da odgaja i poducava svoju djecu na nacin kako zeli, ja sam svoju poducavao u vjeri, ali ne straseci ih ni paklom ni cistilistem, vec im govoreci uvijek o smislu zivota, potrebi prastanja, nepotrebnog straha za sutrasnjicu, a to je sve sadrzano u jednom OCENASU...
Nazad na vrh Ići dole
determinanta
Matematički kompleksna

Godina : 58
Datum upisa : 06.01.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 9:50 pm

Molila bih sve verujuće, tj. krštene, da mi ne uzmu za zlo, još manje da se uvrede zbog pitanja koje postavljam:
-Da li odgovorno možete tvrditi da bi bili verujući i kršteni da vas roditelji, okolina...bilo ko, nisu "naterali" na to?

Pitanje se, naravno, odnosi na sve one koji su kršteni pre svoje zrelosti.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.tagged.com/determinanta
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 9:56 pm

Krstili me kad sam bila mala.Inače se ne bih nikad krstila.Šta imam od toga.
Nisam neki vernik.
Opsujem,lanem kako Dany kaže..Uradim neku glupost.I kome da idem na ispoved.Popovima koji su gori nego mi.U zadnje vreme najviše popova pedofila.. [You must be registered and logged in to see this image.] .kod nas u katoličkoj crkvi.A Pravoslavoj sam krštena.I to je isto.No što trebam da znam o veri ,šta sa,ko sam-znam.Poštujem svoje,poštujem tuđe.

To mi ne treba krštenjem.. [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 10:14 pm

Smiljan01 ::
Dragi sefe Dany, ti mi se ne ljuti sto ja iznosim svoja stajalista, iznosio sam ih kroz cijeli zivot i mogu reci da se zbog mojih uvjerenja nikada nisam kajao, niti pognuo glavu zbog njih...
...
Što je sasvim u redu i ja to poštujem , a pošto smo obojica na svoj način ipak usvojili ponešto od hrišćanskih osobina , možemo da se ne slažemo -a ipak razgovaramo u miru.
Da su deca povodljiva vidim po svom detetu -najbolji je u školi iz veronauke (a ide na pravoslavni katehizis -iako je krsten kao katolik ) i pored svega -najvise pati što "on nema slavu" ? Svi njegovi drugovi imaju slavu -i sad bi on da može , sutra postao pravoslavac . Da nije izložen uticaju, da ne ide na veronauku -ne bi ni razmisljao o tome ..Po meni bi veronauka morala da bude dobrovoljna , a ne izborni predmet, a gradjansko vaspitanje -obavezan predmet.
Katehizis....ne da se sećam, nego ga je moja majka sačuvala .
Pa kaže na prvoj strani otprilike ....."i onda Bog zatraži od Abrahama da prinese svoga sina na žrtvu njemu .Bla bla bla....uglavnom , Abraham je bez razmišljanja krenuo da to uradi .A zna se kako se prinosila žrtva ..klanjem i paljenjem na žrtveniku (ima i ilustracija )
Kakva je onda tu poruka jednom detetu? Slepa vera....
E pa ja ne bih prineo sina na žrtvu makar goreo u "ognju paklenom "za vijeke vijekov"....
Pa se nastavlja sa bratoubistvom (Kain i Avelj ) itd....sve sa ilustracijama . Ako neko nije upoznat -skeniracu sutra .
Tako da ta "nevina knjizica "je itekako opasna za dečiju psihu, njom se kreira dečiji mozak da može da kasnije primi sve ostale "poruke"

Očenaš ...a šta se kaže u njemu ? Izražava se pokornost (sveti se ime tvoje, budi volja tvoja , budi kraljevstvo tvoje ...) i traži zaštita ...čak i na jedan čudan način (ne uvedi nas u napast ?? ) Ne delim tvoje mišljenje da je i to autentično , i za mene je to opet nešto što su smislili sveštenici -da bi ONI imali neku ulogu ,jer KO "vodi" molitvu ?
Ako je Bog svugde , i sve vidi i čuje-pa onda svako može da mu se obrati svojim rečima -šta će mu ta "službena lozinka" ???
I na kraju nešto i o krštenjima ....i od toga se pravi cirkus . Na primer , palo je na pamet , 90 tih , kada je to bila svojevrsna moda , da naprave masovno krštenje u mom gradu , i to gde -u bazenima "Banje Junaković" ?? To je bilo toliko....ajd da ne upotrebim uvredljiv izraz ....žene su bile u nekim belim "togama" i pola muškog sveta je jedva čekalo da se to pokvasi....da ne kažem zbog čega , jer su to bile sve odrasle žene , kojima je palo na pamet da se krste u svojoj pedesetoj.
Možda sam ja isključiv , to ne znači da ne delim hrišćanske vrednosti, ali sve što dolazi od mantijaša, svi "rituali" , pa i krštenje za mene ne predstvalja ništa . Znam mnogo ljudi koji nisu kršteni , pa su bolji kao osobe od onih koji su sve obavili po "redu i zakonu" .

Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

Godina : 21
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 11:33 pm

.. kazu da jesam.. [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 11:39 pm

.. salu na stranu, jesam.. verovatno je to bilo za moj prvi rodjendan.. ako ne i pre.. znam da jesam i naravno znam ko mi je kum.. i premda se polemika vodi oko toga.. reci cu samo da bih se i sama odlucila za to, najverovatnije u punoletstvu..
.. takodje sam razmisljala i o vencanju u crkvi.. za mene je to nesto uzviseno, drugaciji je oseca tokom crkvenog obreda.. meni je to nesto prelepo.. na zalost usled raznih zbivanja nismo bili u mogucnosti da organizujemo i to vencanje ali verovatno cemo obnoviti zavete na godisnjicu gradskog vencanja.. skromno ali uz sve nase najmilije.. [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   Uto Maj 18, 2010 11:39 pm

.. mene se dopalo.. udavaT.. [You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: JESTE LI KRŠTENI ????   

Nazad na vrh Ići dole

JESTE LI KRŠTENI ????
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 4Idi na stranu : 1, 2, 3, 4  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DUHOVNOST I EZOTERIJA :: RELIGIJA :: INTERKONFESIONALNE DILEME-
Skoči na: