DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

VLASI

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: VLASI   Čet Apr 22, 2010 8:39 pm

Vlasi su romanizirani narodi [You must be registered and logged in to see this link.]. Glavne grupe Vlaha su
[You must be registered and logged in to see this link.],
[You must be registered and logged in to see this link.], [You must be registered and logged in to see this link.], [You must be registered and logged in to see this link.],
i [You must be registered and logged in to see this link.].
Vlasi su potomci [You must be registered and logged in to see this link.] kolonista ili
domaćih antičkih naroda poput [You must be registered and logged in to see this link.] i [You must be registered and logged in to see this link.].
Sama riječ je germansko-slavenskog porijekla i znači "Rimljani". Na
njihovim jezicima riječ za svoje narode je obično varijacija riječi Romanus.
Vlasi su u glavnom [You must be registered and logged in to see this link.].
[You must be registered and logged in to see this link.] (Dakoromanski
jezik
)

[You must be registered and logged in to see this link.] ([You must be registered and logged in to see this link.])

[You must be registered and logged in to see this link.] ([You must be registered and logged in to see this link.])

[You must be registered and logged in to see this link.]
(Megleno-romanski
jezik
)

(Istro-romanski
jezik
)

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Čet Apr 22, 2010 8:40 pm

[You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.]

Mapa područja gdje žive Vlasi.

Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

Godina : 56
Humor : Smejem se, smeh produžava život pa ću duže uživati u njemu!
Datum upisa : 10.10.2007

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 4:56 pm

Stranci, koji govore drugi jezik, u tradicionalnoj kulturi doživljavaju se kao «nemi» ili «glupi», tako je Vlah je prikazan kao glup čovek koji ne razume srpki jezik:

****Neki majstori vranjanci, iz sela Vlase, bili na radu u krajinskom okrugu, pa vraćajući se kućama, ostanu bez hleba. Kako su išli preko sela, a toga dana bile zadušnice, oni svrate na jedno groblje koje je bilo nekih naseljenika iz Rumunije.
Vranjanci, videći kako se tu obilato jede, zamole da dadu i njima da štogod jedu.Jedan koji je pomalo znao srpski, da bi pravio komendiju s njima, reče im da moraju i oni kukati na groblju, pa će dobiti da jedu i piju.
Majstori čučnu na jedan grob i razdernjaju se: «Kuku Vlasi, crni siromasi, dobri beste, što svi ne pomreste».
Na to jedan stari Vlah, čovek bolećiva srca, dotrča, i stade ih dizati i ćutkati, da ne plaču. Dobiće svega.I tada im dadoše te se siti najedoše i napiše, i veselo produžiše put.

Etnički nesporazum na relaciji Vlah – Srbin razvija se i na osnovu obostranog nepoznavanja tradicionalne kulture:
***Dođe jedan Vla’ kod sveštenika da krsti dete. Sveštenik upita kako će ime. Kako je kod Vlasa omiljeno ime Truce, Trailo i Gica, to je i on kazao da želi Trailo. Kako se on sam zvao Trailo, pa i njegov otac zove se Trailo, a ima i jednog sina Traila, to mu sveštenik kaže: «Ta nemože to biti, da u jednoj kući budu četiri lica sa jednim imenom, naročito kad su svi od jednog rodonačelnika iz nishodne linije!»
Vla’ protrlja malo čelo pa reče: ''Vala, popo, ako ćeš daj mu ime Trailo; ako nećeš, ja znam šta ću raditi: baciću ga u jarak, a žena će mi rodi drugo, pa će se i to zove Trailo.''
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 5:07 pm

Interesatno je samo da ti Vlasi se smatraju Srbima. Pravi Srbin iz Srbije je sasvim drugaciji nego onaj iz Srpske krajine. Razlika nebo i zemlja.
Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 5:21 pm

Teritoriju na kojoj ja živim su naselili vlasi-cincari davno, davno... a tek u 134.... i neke godine je naseljena Srbima sa Kosova za vreme vladavine cara Dušana.
Dolinac, naravno da se osećamo Srbima, pa u državi Srbiji živimo. :329340:
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 5:32 pm

slatkicass ::
Teritoriju na kojoj ja živim su naselili vlasi-cincari davno, davno... a tek u 134.... i neke godine je naseljena Srbima sa Kosova za vreme vladavine cara Dušana.
Dolinac, naravno da se osećamo Srbima, pa u državi Srbiji živimo. :329340:

Pa osjecate se kao Srbi ali niste, mislim podrijeklom gledajuci. Vlasi suRumuni, Bosanci suTurci itd.

Mislim ja zivim u njemackoj ali ni za sto godina nemogu biti nijemac.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 5:38 pm

Boze Dolinac,od kuda ti takvo razmisljanje...recimo da su Bosanci Turci...ispade da nije bili ljudi na toj teritoriji dok nisu stigli Turci i krenuli se razmnozavati...pa su onda neki tu rodjeni Turci pozeljeli da budu nesto drugo...i eto ti Bosanaca.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 5:51 pm

Astra ::
Boze Dolinac,od kuda ti takvo razmisljanje...recimo da su Bosanci Turci...ispade da nije bili ljudi na toj teritoriji dok nisu stigli Turci i krenuli se razmnozavati...pa su onda neki tu rodjeni Turci pozeljeli da budu nesto drugo...i eto ti Bosanaca.

Bosanci kao nacija nepostoji to je jedno, a drugo je da mi ih bosancima zovemo.
Pravih turaka u B i H ima oko 2-3 % Ostali bosanci su bivsi Rumuni tj, vlasi. i Bugari.
Hrvati i Srbi nisu se nikad podturcili. Imali su uvjek svoju naciju u vjeru, mada su uvjek placali porez.

Interesantno je da Hrvati i Srbi nikad u cijeloj povjest nisu se ratovali, osim 2.svijetski rat i 91-95 Do tada su se uvjek pomagali jednom drugome protiv Turaka.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 5:59 pm

Izvini Dolinac,pricas nebuloze...da ne idem po tackama!
Samo mi reci,ko je zivio na Balkanu prije najezde Osmanlija,posebno na teritoriji Bosne?
Ja se izvinjavam,ovo je tema o Vlasima,pa se nadam da nece da se produzava s ovom temom o bosanskom narodu...mada ispade da su u stvari Vlasi Bosanci...pa mozda je ipak u temi.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 6:00 pm

Joj Dolinac, ccccccc Bosna ko drzava pomenuta u 7om vijeku...suti bolan, ne barKaj mi u drzavu, hahahahaah bivsu tj.:)

E druga je stvar sta se avnojski deklaracijama, pa mozda i vijek dva prije toga deklarisalo.
Meni se licno ne svidja avaj bull oko "Bosnjak"...cuj bosnjak?! A sta je sa mojom drugom polovicom, hercegovkom?!

Sto rece Robin, svi smo mi Jugovici, svidjalo se to nama ili ne migg
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 6:14 pm

AstrinaKomsinica ::
Joj Dolinac, ccccccc Bosna ko drzava pomenuta u 7om vijeku...suti bolan, ne barKaj mi u drzavu, hahahahaah bivsu tj.:)

E druga je stvar sta se avnojski deklaracijama, pa mozda i vijek dva prije toga deklarisalo.
Meni se licno ne svidja avaj bull oko "Bosnjak"...cuj bosnjak?! A sta je sa mojom drugom polovicom, hercegovkom?!

Sto rece Robin, svi smo mi Jugovici, svidjalo se to nama ili ne migg

Da neulazim u detalje, Bosna je Kraljevina bila, tocno. Ipak Bosanac kao nacija nepostoji.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 6:48 pm

Hm...postoji Bosna drzava, ali nema nacije...bas hm...ah da, nova moda su Bosnjaci;)
Ne slazem se s tobom. Ako je pod Jugom bilo "zabranjeno" izjasnjavati se na odredjeni nacin, ne mora da znaci da je i prije Juge tako bilo:)
Mada meni ni u dzep ni iz dzepa, briga me onako iskreno, nek se izjasnjava ko kako hoce...meni najvise pasu oni koji se izjasne kao ljudi:)

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 7:07 pm

AstrinaKomsinica ::
Hm...postoji Bosna drzava, ali nema nacije...bas hm...ah da, nova moda su Bosnjaci;)
Ne slazem se s tobom. Ako je pod Jugom bilo "zabranjeno" izjasnjavati se na odredjeni nacin, ne mora da znaci da je i prije Juge tako bilo:)
Mada meni ni u dzep ni iz dzepa, briga me onako iskreno, nek se izjasnjava ko kako hoce...meni najvise pasu oni koji se izjasne kao ljudi:)

Bosna i Hercegovina je jedna drzava, nacionalnsot je nesto drugo.

Naprimjer Vatikan je drzva jedna, najmanja na svijetu. Ali nije nacija Vatikani nema kao nacija kuzis sada????
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 7:08 pm

hahahaha Dolinac, znam ja razliku izmedju drzave i nacije, pa se bas malo zato vratim u one jednocifrene vijekove:)
Al hajd, ja se slazem da se ne slazem migg
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 9:41 pm

Dolinac ::
Interesatno je samo da ti Vlasi se smatraju Srbima. Pravi Srbin iz Srbije je sasvim drugaciji nego onaj iz Srpske krajine. Razlika nebo i zemlja.
Naravno da ima razlike . Nije isti mentalitet Srbina iz Šumadije , sa Kosova , iz Vojvodine , Bosne ili iz Hrvatske . Razlikuju se po mnogo čemu ,čak i po govoru . Jedni govore čistom ekavicom , drugi ijekavicom , Vojvodjani "otežu" a Srbi sa Juga "seckaju" .
Tako i Vlasi - sasvim su drugačiji oni iz Timočke krajine od onih koji su blizu Rumunske, Bugarske ili Makedonske granice .
E sad..u zavisnosti od toga koliko dugo gde žive ,koliko su zatvorena zajednica , pa i od samih političkih okolnosti zavisi za čega se "smatraju" .
Imaš sela oko mog grada gde se svi smatraju Madjarima ,zatvorena zajednica , jedva da i znaju srpski jezik -dok recimo u mom gradu je opet obrnuto ,svi smo se davno izmešali i gotovo da i ne znamo jezik, jer nam nije ni trebao .

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Pon Avg 29, 2011 9:54 pm

Nema veze, bilo kako bilo. za koju godinu zovemo se svi Europljani. :ššššš:
Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Čet Maj 03, 2012 3:25 pm

Ovde je na faksimilu prikazan popis po godinama - 1775. do 1867. ma teritoriji Banata , odnosno u vreme kada je ceo Banat pripadao Austro-Ugarskoj (do 1918). Na ovim popisima se vidi kako su naseljeni Vlasi tamo popisivani - KAO VLASI.
Istyovremeno i na teritoriji Srbije su popisivani kao Vlasi, sve do 1878. - do Berlinkog kongresa:
"Највећи број Влаха био је на попису из 1895. године (159.510), када су чинили 7,66% српског становништва. Тада су пописивани као Румуни, на основу обавезе коју је Србија преузела на Берлинском конгресу 1878. године, који је питање мањина наметнуо као [стр. 9] један од услова за добијање међународног признања." (Sveti jezik vlaskog hleba, autor Paun Es Durlic)

Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Čet Maj 03, 2012 3:32 pm

Vlasi istocne Srbije ... etnografska karta koju je uradio Paun Durlić pre par godina a na koju imam primedbe.
Mapa je kao mapa prilicno precizna sto se rasporedjenosti Vlaha tice, ali evo ukratko gde leze zamke. U legendi mape, gde su kvadratici u boji, stoji redom - Ungurjani (Banacani), Muncani (Banacani), Carani (Oltenci).... Naime gospodin Durlic vezuje grupe Vlaha za nazive rumunskih provincija odakle su se navodno doselili. Znaci pomenuti gospodin tvrdi ovo " u Srbiji do Pozarevackog mira nije bilo starinaca (Vlaha) svi su se doselili iz Rumunije. Medjutim, osnovno je pitanje a otkud su se oni nasli tamo. Odnosno da se nisu vratili na svoja vekovna ognjista. Pogresno je misljenje da su Vlasi izgubili svoju istoriju. Istorija Vlaha se zna i danas, jezik je kroz 2000 godina ocuvan, obicaji, tradicija, kultura takodje. Crkva je promenila imena po odluci Vaseljenske patrijarseije ali su Vlasi ostali Vlasi do danas. Medjutim, Rumuni ne znaju kako i kada su nastali jer od III veka pa sve do kraja XIII veka niko od istoricara ne zna gde su i kako su nastali - postoje samo pretpostavke.Za Vlahe se zna - nastali su romanizacijom Tracana, Kelta Tribala pre oko 2000 godina i njihovo postojanje se prati kroz istoriju na ovoj teritoriji, sve do danas. Spominu ih Vizantijski istoricai, a prvi put u Srbiji 1198. godine u pisanoj Povelji Stefana Nemanje. Tada nema Rumuna preko Dunava - ni traga od njih.
Za sve vreme Turaka postoje pisani dokazi o Vlasima na teritoriji Srbije . Upravo tu gde zive.
E, sad da se vratimo na Banat, odakle ovaj sarlatan koga sam spomenuo pise da su se Vlasi doselili. Banat je u sastavu Ugarske, gotovo nenaseljena teritorija. Posle Mohacke bitke 1526. godine ( u to vreme Vlasi gube povlastice koje su imali ovde) poziva se vlasko stanovnistvo da naseli Banat i tada je zabelezeno da se za par decenija samo iz Crne reke odelilo preko 1700 porodica, kao i iz Zvizda i Braniceva, jer su u Banatu bili oslobodjeni placanja poreza. Seobe su se nastavile sve do 1690. kada su Vlasi sa nasih prostora naselili Banat, a iz Krajine bezeci od Turaka naseljavali predele preko Dunava. U Banatuu se Vlasi nisu bas najbolje snasli sa onolikom zemljom, jer su naviknuti uglavnom na brdovite predele i stovarstvo. Zato posle pobede nad Turcima 1718. AustroUgari odluce da nase Vlahe vrate odakle su i dosli a te prostore nasele Nemcima, Cesima i Slovacima . Tako su nasi Vlasi vraceni na ove teritorije a nisu Rumuni koji su se odande naselili. U to vreme Rumunija nije ni postojala, ona je oformljena 1859. a Banat i Transilvanija su pripojeni Rumuniji posle sloma Austrougarske, zvanicno tek 1919. godine. Srbe nisu vracali u tolikoj meri, jer su od njih formirali vojnu krajnu za odbranu od Turaka (postavicu mapu da vidite). Dakle sve same lazi kako bi Rumuni dokazali da smo mi nastali od njih. Veliki deo Vlaha nije odlazio nikad sa ovih prostora vec se pred Turcima sklanjao u brda i planine.
Konacno gospodin Durlic i njegova kompanija tvrdi da Vlasi ne postoje kao nacija, da vlaski jezik ne postoji , vec su to dijalekti rumunskog jezika (koji je izmisljen1861. godine kada su ubacili 45 % stranih francuskih, talijanskih - reci latinskog korena) i izmislili knjizevni jezik. Zato su Rumuni Vlasi, ali nisu svi Vlasi Rumuni. Rumuni su Vlasi koji su se odrekli dekretom svog naziva i jezika i krstili ga drugacije ( ukrali su ime starih Rimljana - Romani) !
Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Uto Maj 29, 2012 6:08 pm

Vlaska pesma o majstor Manojlu i pesma sa istom tematikom iz severne Grcke

Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Uto Maj 29, 2012 6:09 pm

Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Uto Maj 29, 2012 6:18 pm

VLASI ALBANIJE - FERSHIRIOTI

Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Uto Maj 29, 2012 6:20 pm

NA SLICI "SEOBA SRBA" PAJE JOVANOVICA PRIKAZANI SVE SAMI VLASI.
Na osnovu prikupljenih podataka pored ranijeg ukazivanja da je u prvom planu prikazan ranjeni Vlah u tipicnoj vlaskoj nosnji, kao i u desnoj polovini slike, vlaski narod (sa ovcama), dosli smo do sledecih zakljucaka:
1. Na levoj polovini slike , na belom konju, u crvenoj odezdi sa sjajnim tokama na poprsju, prikazan je VLAH - JOVAN MONASTERLIJA (koga srpski istoricari neopravdano svojataju za srpskog junaka). Jovan Monasterlija je Vlah Cincar iz Monastera (danasnji Bitolj) iz trgovacke cincarske porodice Petra Monasterlije, koji se 1665. godine preselio u juznu Ugarsku.
2. Brizan pogled Jovana Monasterlije je okrenut nadesno prema zeni sa detetom na konju (ne unazad prema patrijarhu). Figura zene sa detetom naslikana je u maniru predstave Bogorodice sa Hristom, sa spustenim pogledom prema detetu, koga brizno pridrzava. Radi se o zeni Jovana Monasterlije, Ani iz porodice vlaskih knezova iz Starog Vlaha, bratanici Jerakula Bratula i sestri kneza Jovana Raskovica. DAKLE VLAJINA!
3. Putovodja u prvom planu, u vlaskoj nosnji, na vlaskoj subari ima knezevske oznake (na primedbu patrijarha Brankovica u prepravkama ove slike, Paja ce izbrisati ove oznake). O kome se radi? O VLASKOM KNEZU iz starog Vlaha Jovanu ( ranjen pri povratku sa Velikog sabora u Beogradu, koji je patrijarh Carnojevic sazvao 28, juna 1690. neposredno pred Seobu- izvor dr. Dusanka Bojanic i dr.V.Subotic)
3. VLASKI KNEZOVI IZ STAROG VLAHA (rodjena nerazdvojna braca kneza Jovana): Mosej i Ilija prikazani su iza glave kneza Jovana, na konjima okrenuti jedan drugom, dok je treci brat Mihaj(lo) prikazan na konju uz vlaski narod. — са Bili Jeremic.
Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Uto Maj 29, 2012 6:28 pm

''U toj uniformi je prikazan Jovan Monasterlija, Vlah, Armanj. Njegov otac Petar je iz Bitolja (Monaster- Manastir) prebegao u Ugarsku jos 1665. godine. Jovan je stupio u redove srpske vojske i bio je jedan od glavnih pregovaraca sa Beckim dvorom oko uslova seobe. Posle seobe postao je podvojvoda u austrougarskoj vosjci. Nekoliko godina kasnije poginuo je nesrecnim slucajem, padom sa konja.
Vidite, u vreme na koje se odnosi ova slika, odnosno pre seoba, XIV i XV vek, u Srbiji se odigravala dobrovoljna asimilacija Srba u Vlahe, razylog je sto su Vlasi uživali privilegije i imali povlascen polozaj, te su Srbi prelazili u status Vlaha, zbog takvih beneficija. Medutim, bilo bi interesantno da cujemo kakve su to nasilne metode asimilacije primenjivane prema Vlasima. Koliko ja ynam u XIX veku crkva je trazila da se prezimena zavrsavaju na ić a i krstila je uglavnom na srpskim imenima. Koje su ostale metode nasilne asimilicaije.
Kada je u pitanju nasilna asimilacija, iz razgovora sa starijim ljudima Vlasima i onih koji su neke druge nacionalnosti, na terenu sam došao do podataka da Vlasima nikada ranije nije dozvoljeno da se prilikom krštenja novorođenog deteta kumuje VLAŠKO IME. SPC je uvek insistirala na tome da se detetu da srpsko ime a ne vlaško. Srpski istoričar Ilarion Ruvarac spominje posrbljene Vlahe u Srbiji krajem 19. i početkom 20. veka.[35] Engleski istoričar Noel Malkom smatra da su tokom istorije mnogi Vlasi Bosne i Hercegovine asimilovani u srpsku populaciju putem pripadnosti srpskoj pravoslavnoj crkvi.[36] Sličan proces se dogodio i sa delom pravoslavnog vlaškog stanovništva u Hrvatskoj.[37] Teorija o masovnom posrbljavanju Vlaha u BiH i Hrvatskoj je naročito popularna kod pojedinih hrvatskih i bošnjačkih nacionalista,pri čemu insistiraju na tome da prekodrinski Srbi nisu uopšte "pravi" Srbi nego nasilno posrbljeni Vlasi, niti su isti narod kao Srbi u Srbiji, često previđajući da se proces asimilacije starosjedilaca odigravao na celom Balkanu, kao i da je u prošlosti pojam Vlah imao mnogo različitih značenja Vlasi. Sa srpske strane dolaze kritike da citiranje Noel Malcolma često služi za dokazivanje te teze, iako je to teorija koje je postojala i prije njega.
Srbizacija ili posrbljavanje je proces kulturne i nacionalne asimilacije nesrpskog življa od strane Srba. Ona se sastoji u preuzimanju bitnih obeležja srpske nacije, kao što su srpsko ime, srpski jezik i srpska pravoslavna veroispovest.
Posrbljavanje je u osnovi spontan asimilacijski proces koji je od nastanka Kneževine Srbije zahvatao manjinske narode u njenim granicama (Bugare, Vlahe, Cincare, Albance). U pojedinim periodima srpske istorije (npr. u Kraljevini Jugoslaviji), srbizacija bila planski sprovođena na nivou državne politike, zabranom upotrebe jezika i negiranjem identiteta pojedinih nacija. Srpski političari su početkom 20. veka smatrali da je Srbija u stanju da asimiluje tuđe narodne mase koje preovlađuju preko njene južne granice.....''
Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Uto Maj 29, 2012 6:30 pm

Neposredno po priključenju oblasti vardarske Makedonije Kraljevini Srbiji, Makedonski Sloveni su bili suočeni sa politikom prisilne srbizacije.[6][7] Prema Izveštaju međunarodne komisije, u Makedoniji su Srbe u početku dočekali kao oslobodioce, ali se odnos ubrzo promenio[8]. Srpske vlasti su odmah pristupile zatvaranju škola i njihovom pretvaranju u kasarne. Učiteljima je rečeno da ostaju bez posla ukoliko odbiju da uče na srpskom. Oni koji su se izjašnjavali kao Bugari bili su maltretirani, deportovani u Bugarsku ili zatvarani.[9] Vršen je pritisak i na bugarske sveštenike, pa i na episkope, da promene jezik bogosluženja i da prihvate srpske crkvene vlasti. Od bugarskih sveštenika je traženo da potpišu izjavu kojom priznaju da su "ranije bili Srbi", sve dok bugarski komiti nisu njih i njihove očeve prisilili da se od Patrijaršije okrenu Egzarhatu, načinivši ih Bugarima. Zato sada kada su došli Srbi i oslobodili ih oni traže da se vrate u okrilje "Svete Crkve".[10] Sveštenici koji su pokazivali i najmanju neposlušnost bili su optuženi za izdaju i političku propagandu. Mnogi bugarski crkvenodostojnici su bili proterani: Kozma Debarski (episkop), Aksentije Bitoljski (arhiepiskop), Neofit Skopski, Meletije Veleski, Boris Ohridski i drugi.[11] Vođe makedonskog revolucionarnog pokreta su uklonjene, a od stanovništva je traženo da se izjasne kao Srbi. Oni koji su to odbijali su premlaćivani i mučeni.[12] Viđeniji ljudi i učitelji iz Skoplja koji su odbili da se izjasne kao Srbi su deportovani u Bugarsku.[13] Komisija za ispitivanje balkanskih ratova zaključuje da je srpska država u Makedoniji započela pozamašan sociološki eksperiment "asimilacije kroz teror".[14]

19. septembra 1919. godine Carigradska patrijaršija je za 800.000 franaka ustupila jurisdikciju nad pravoslavnim vernicima vardarske Makedonije Srpskoj pravoslavnoj crkvi.[15] Pravoslavni Makedonci, kasnije priznati kao zasebna nacija, su na popisima stanovništva Kraljevine SHS tretirani kao Srbi. Politika srbizacija je uključivala i promenu prezimena (npr. Petrov i Popov u Petrović i Popović).[16] Oblast Makedonije je u Kraljevini Jugoslaviji nazivana „Južnom Srbijom“ (neslužbeno) ili „Vardarskom banovinom“ (službeno). Paralelno sa kolonizacijom Kosova, sprovođena je i opsežna akcija srpske kolonizacije Povardarja, često na štetu seoskog stanovništva, koje je „iz dna duše mrzelo srpskog kolonistu”.[17] Srpski autor Đorđo Krstić je Vranjance i Piroćance smatrao najpodesnijim „za asimilaciju Makedonaca”.[18] Makedonsko delo, ilegalni časopis Unutrašnje makedonske revolucionarne organizacije, je neprestano pisao protiv "sistematske politike denacionalizacije i srbizacije" makedonskog stanovništva u makedonskim školama.[19] List „Balkanska federacija“, koji je izdavala Balkanska komunistička federacija u Beču, takođe piše protiv progona bugarskog stanovništa i lingvističke politike srbizacije koju je beogradska vlada nametala u Makedoniji.[20]. Govorni jezik makedonskih Slovena službeno je smatran dijalektom srpskohrvatskog jezika.[21] Pritom, ovaj južni dijalekat je potiskivan obrazovanjem, vojskom i drugim sredstvima, a njegova upotreba je bila kažnjiva.[22]

Arčibald Rajs ocenjuje da je asimilacija Makedonaca nije uspela prvenstveno zbog loše i korumpirane srpske uprave, zbog čega je većina Makedonaca prestala da gaji naklonost prema Srbiji.[23]
Nazad na vrh Ići dole
slatkicass
Frumos si de foc

PočaljiNaslov: Re: VLASI   Uto Maj 29, 2012 6:32 pm

LITERATURA ↑ Izbor ili nametanje tradicije Ilarion Ruvarac: „...u nas Srba i posrbljenih medju nama Bugara, Vlaha, Cincara i Arbanasa...“.
↑ Heather Rae, State identities and the homogenisation of peoples
↑ Dimitrije Tucović, Izabrani spisi, knjiga II, str. 211. Prosveta, Beograd, 1950.
↑ Beyond "Ancient Hatreds"By Stephen Schwartz,What really happened to Yugoslavia. Hoover Institution.
↑ na 786. i 787. strani Rječnika.
↑ Dejan Djokić, Yugoslavism: histories of a failed idea, 1918-1992
↑ R. J. Crampton, Eastern Europe in the twentieth century - and after
↑ Izveštaj međunarodne komisije o Balkanskim ratovima (str. 50)
↑ Izveštaj međunarodne komisije o Balkanskim ratovima (str. 52)
↑ Izveštaj međunarodne komisije o Balkanskim ratovima (str. 53)
↑ Izveštaj međunarodne komisije o Balkanskim ratovima (str. 165)
↑ Izveštaj međunarodne komisije o Balkanskim ratovima (str. 53)
↑ Izveštaj međunarodne komisije o Balkanskim ratovima (str. 174)
↑ Izveštaj međunarodne komisije o Balkanskim ratovima (str. 165)
↑ Hugh Poulton, Who are the Macedonians?
↑ L. S. Stavrianos, Traian Stoianovich The Balkans since 1453
↑ Stojan Kiselinovski, Etnički promeni vo Makedonija (1913– 1995), Skopje, 2000, str. 52.
↑ Đorđo Krstić, Kolonizacija u Južnoj Srbiji, str. 19–20, 74, 84. Sarajevo, 1928............

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: VLASI   

Nazad na vrh Ići dole

VLASI
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: NARODI I ETNIČKE GRUPE SVETA :: VLASI-
Skoči na: