DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

BOSNA I BOSANCI

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: BOSNA I BOSANCI   Čet Apr 22, 2010 7:47 pm

First topic message reminder :

Bosanci

[You must be registered and logged in to see this link.][You must be registered and logged in to see this link.]

Odjeljak isključivo posvećen [You must be registered and logged in to see this link.]

Bosanci su [You must be registered and logged in to see this link.] i [You must be registered and logged in to see this link.], a čiji pripadnici smatraju Bosnu i Hercegovinu
svojom domovinom. Bosanci su i glavni pojam za pripadnike stanovnika
zemlje [You must be registered and logged in to see this link.], što po
opredjeljenju može da uključuje današnje [You must be registered and logged in to see this link.],
[You must be registered and logged in to see this link.] i [You must be registered and logged in to see this link.], kao i ostale stanovnike zemlje Bosne i
Hercegovine, kako u samoj Bosni, tako i u inostranstvu.
Ime se odnosi na sve stanovnike Bosne i Hercegovine, pripadnike zemlji
Bosni i Hercegovini, bez razlika u regionalnim, vjerskim ili nacionalnim
pripadnostima.
Mnogi građani Bosne i Hercegovine se nazivaju Bosancima uglavnom u
nezvaničnom govoru te tamo gdje je takvo opredjeljenje prihvaćeno kao
zvanično (u većini stranih država). Neki se čak izjašnjavaju ekskluzivo
kao Bosanci i često kad ne žele da izraze svoju etničku pripadnost (tj.
kao bosanski Srbi, bosanski Hrvati ili Bošnjaci) ili ako potiču iz
mješanog braka. Neki od primjera ljudi koji se izjašnjavaju kao Bosanci
su: [You must be registered and logged in to see this link.], [You must be registered and logged in to see this link.] Josip
Katalinski
i [You must be registered and logged in to see this link.].
Historija

Stanovnici srednjovjekovne Bosne su bili Bosanci. U srednjem
vijeku za stanovnike Bosne pominju se nazivi Bosanac i Bošnjanin
(Bosignanin).
Prije oko 100 godina riječ “Bošnjaci“ je imala isto značenje koje
riječ “Bosanci“ ima danas. Mnogi stanovnici Bosne su se nekad zvali
Bošnjacima uključujući katolike i pravoslavce međutim to značenje je u
međuvremenu zamjenjeno. Tokom [You must be registered and logged in to see this link.] okupacije Bosne i Hercegovine
od [You must be registered and logged in to see this link.]. do
[You must be registered and logged in to see this link.].
godine administracija austrougarskog guvernera u Bosni i Hercegovini,
Benjamina Kallay-a je podržavala ideju zajedničke bosanske nacije
(bosanstva) koja je trebala da uključi bosanske katolike i bosanske
pravoslavce kao i bosanske muslimane.
Ideji su se oštro protivili [You must be registered and logged in to see this link.] i [You must be registered and logged in to see this link.] ali
također i mnogi bosanski muslimani tog vremena pošto je ideja nastala u
vremenu kad su susjedne države jačale svoj nacionalni i etnički
identitet kroz proces stvaranja zasebnih nacionalnih država. Ovakva
politika je škodila bosanskom etničkom pitanju i zvaničnom korištenju
imena Bosanci. Bosanci se mogu uporediti sa stanovnicima [You must be registered and logged in to see this link.] koji su se za vrijeme bivše [You must be registered and logged in to see this link.] nazivali [You must be registered and logged in to see this link.].
Jugoslaveni ipak su bili priznati kao narod u jugoslavenskim popisima
stanovništva dok Bosanci nisu nikad bili priznati kao narod od strane
Jugoslavije. Naime, oni su bili predstavljeni kao “regionalna
pripadnost“ po jugoslavenskim statistikama što se odnosi i na zadnji
popis stanovništva u Bosni i Hercegovini [You must be registered and logged in to see this link.]. godine.
Ipak, format popisa u bivšoj Jugoslaviji je često bio predmet političke
manipulacije. Bosancima nije bilo dozvoljeno da se izjašnjavaju po
nacionalnoj pripadnosti kao Bosanci čak i nakon što su zatražili tu
opciju u ustavnim amandmanima iz [You must be registered and logged in to see this link.]. i [You must be registered and logged in to see this link.]. Naime
morali su se izjašnjavati kao “Srbi“ ili “Hrvati“ do [You must be registered and logged in to see this link.].
“neopredjeljeni“ ili “muslimani u nacionalnom smislu“ do [You must be registered and logged in to see this link.]., i
“Muslimani“ (sa velikim M) do [You must be registered and logged in to see this link.]. godine.
1993. godine ime [You must be registered and logged in to see this link.] je vraćeno kao zamjena imenu Muslimani,
ali je bilo prekasno da taj naziv realistično uključi i Bosance
ne-muslimane kako su oni već bili naturalizovani Srbi i Hrvati u
stopedesetogodišnjoj nacionalnoj supresiji Hrvatske, Srbije i, na kraju,
Jugoslavije. Bosanska narodnost je bila pod napadom nacionalista sa
svih strana već više od 100 godina, a njeno poricanje postojanja se
često koristi od strane političkih stranaka koje pokušavaju da udalje
konstitutivne narode Bosne i Hercegovine jedne od drugih.

Poslednji izmenio Danubius dana Sub Jan 23, 2016 11:15 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/

AutorPoruka
Smiljan01

Datum upisa : 19.11.2009

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 2:00 pm

Lily ::
Komsinice pozdravi mi Astru!!!

Sto se tice svojatanja ( pitanje za Vaska i Tecu), da li to znaci da ja ne smem reci "moja BIH"?
.. iako nisam rodjena u njoj, ali su mi koreni odatle, tata mi je rodjen u BIH, tu mi je dedovina, porodicno groblje.. ako kazem moja BIH, mislim da nisam nikoga ugrozila time, samo pokazujem naklonost i postovanje toj lepoj zemlji mojih predaka.
I, ako svojatam, ne cinim to iz politickih uverenja, ciljeva ili sta god, vec jednostavno onih emotivnih!

Naravno zlato tecino da smijes reci da je i tvoja, kao i svakog covjeka dobre volje... Svojim komentarom si me ostavila bez teksta...
aplauseee
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

Godina : 21
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 2:04 pm

:eee:
.. e ovo valja proslaviti na pravi nacin.. jaranski!!! Moja, tvoja, nasa pesma!!!

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 2:11 pm

A ja opet zbog ove pjesme kazem, -i moja je Srbija-
..za tebe zlato tecino ruza

Nazad na vrh Ići dole
vasko1

Datum upisa : 02.01.2011

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 4:12 pm

Smiljan01 ::

Uvazeni Vasko, veoma mi je drago da si dao ovaj komentar, te zelim da ti dam neke odgovore...
Neznam da li zivis u BiH, ili nekoj drugoj zemlji, sto naravno nije ni bitno... Iz ovog tvog iznesenog se vidi, da polazis od trnutnog stanja i trenutnih aktualnih zbivanja, kada je BiH u pojacanom fokusu interesovanja, kako zemalja iz okruzenja, ali isto tako velikih sila, SAD-e, Rusije, te EU.

Cjenjeni Smiljane , rođen sam u Bosni i Hercegovini,živim u Bosni i Hecegovini ,i sa ponosom nosim ličnu kartu i pasoš Bosne i Hercegovine ,ovo toliko da se prestavim. U pravu si da ja polazim od trenutnog stanja u Bosni i Hercegovini i da trenutno stanje nije za za pohvalu ,jer svi hoće da ga riješe ,ali Ibro ,Jure I Sreten i maju svoju viziju !
Citat :

No ostavimo politiku po strani, vec se vratimo tvojim iznesenim nekim konstatacijama...

U tome je greška uvaženi Smiljane ! Politika je ta koja jedino može riješiti ovako zamagljenu situaciju u kojoj ni jedan od tri naroda nije zadovoljan svojim položajem u državi i traži drukčije riješenje . U tome im pomažu ,zavisno od svog interesa i zemlje iz okruženja, EU , Rusija i Amerika .
Citat :

Kada Ibro kaže "moja "Bosna i Hercegovina ,onda on u nujoj neće ni djeda mraza i ni "božičnjaka " pa makar i darove djeci davali !
Ovdije si vjerovatno cuo, ili procitao nesto o izjavi Reisa Cerica, koji je dao jedan osvrt o djedu mrazu i to u kontekstu sa vjerskog islamskog vjerovanja, koliko je to meni poznato...
Medjutim i ove Nove godine, kao i predhodnih u Sarajevu je bilo djeda mraza sa paketicima, a bit ce ih i ubuduce...
Naravno da se danas ti paketici dijele onoj djeci, ciji paketic plate njihovi roditelji, ali to je vec drugi dio price zasto je to tako...

Opet greška cjenjeni Smiljane .... Ne može to nikako proći kao drugi deo priče jer to narušava iskreno zajedništvo u institucijama države ,a i među građanima .U tome ,u tim sitnim detaljima nazire se sva složenost Bosne i Hercegovine kao samostalne države ,pa i njenih građana .

Citat :

Kada Jure kaže moja Bosna i Hercegovina ,on hoće da u Sarajevu može kupiti odojak za Božić ,a ne da mora ići do Mostara ?

Neznam da li u Sarajevu se moze kupiti odojak ili ne, ali vjerujem da u nekim trgovinama zasigurno ima svinjetine gdje su trgovci nasli svoj interes da je prodaju...
Ali ono sto znam je sigurno da u Travniku, kojeg u vecini cine Bosnjaci u najvecoj mjeri, da u Konzumovoj najvecoj robnoj kuci ima svinjetine u svako doba dana i noci, pa od volje ti da kupis sta hoces, od odojka do svih suho mesnatih svinjskih preradjevina...
Neosporavam ti ja te činjenice ,ali to je intres privatnog kapitala ,ali ja govorim o istitucijama države ,i pojedincima koji su temelj Bosne i Hercegovine !
Citat :

[/b] Kada Sreten kaže moja Bosna i Hercegovina oda on hoće da za svoju Krsnu slavu ne radi već da slavi i praznuje .
Uvazeni moj Vasko, ni ovo nije kako ti kazes, jer ta vremena su iza nas... Svako danas moze da slavi svoje vjerske slave i praznike i da za to ne treba traziti dozvolu niti kriti...

Nisam ni rekao da se mora kriti ,ali on hoće da mu institucije države omoguće da to slavi ,ali mislim da se ja i ti dobro razumijemo ,samo nam to nije cilj !
Citat :

I u Banjaluci kao i u Sarajevu, najveci vjerski dostojanstvenici su priredili prijeme povodom odredjenih vjerskih praznika, sa pozvanim uzvanicima iz vjerskog, kulturnog i politickog zivota, te na istim su se mogli vidjeti svi pozvani, sto je i medijski zabiljezeno...

Smiljane opet si u pravu . Mediski je to propraćeno jer je izuzetak ,a svakodnevno čitamo kakvi odnosi vladaju među njima .... i koliko im je potrebno da se dogovore oko banalnih sitnica tek kada zaprete iz vana ,Amerika ili Eu ,oda pada "dogovor" ,ali obično do sledeće prilike zatezanja odnosa !

Citat :
I na kraju uvazeni Vasko, zamolio bih te da mi pojasnis, po cemu si ti to zakljucio u mom postu da ja svojatam BiH...
I da hocu da je svojatam ne mogu... Ali kad kazem da je moja BiH, onda prvo mislim da je to moja domovina po rodjenju, moja domovina gdje zivim, moja domovina gdje cu i umrijeti, te moja domovina gdje imam oprobanih prijatelja svih vjeroispovjesti i nacionalnosti...
Dalje kada kazem moja BiH, time nicim ne uzimam pravo ni Bosnjaku, ni Srbinu, ni Hrvatu, kao ni ostalim gradjanima koji nisu pripadnici ove tri nacije, da slobodno kazu da je to i njihova BiH...

BiH nije ni bosnjacka, nije ni srpska, nije ni hrvatska, vec je i srpska i hrvatska i bosnjacka, ali i svih oni koji zive u njoj....

E, evo odgovorit ću tebi i drugima koji zatvaraju oči pred golim činjenicama .
Bosna je u ovom trenutku samostalna država koju čine Federacija ;Srpska republika i Distrikt Brčko !Možemo li se makar oko ovoga složiti ? Ako možemo onda da krenemo dalje . Ibro, Jure i Sreten su prestavnici tri konstuktivna naroda koja čine sastav Bosne i Hercegovine uz nacionalne manjine !Ako i ovo usvojimo
ali molim vas ,uslovno ,da donesemo zaključak da svi oni a i ostali imaju pravo da kažu moja Bosna i Hercegovina ,a da li će to pomoći Bosni i Hercegovini ,ili će i dalje ostati podjele po principima Ibre ,Jure i Sretena ? O TOME JE U MOM POSTU RIJEČ A NE O NEGIRANJU NA PRAVO DA SE KAŽE MOJA BOSNA I HERCEGOVINA !
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 4:14 pm

Ok Lily, pozdrav ide:)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 4:33 pm

AstrinaKomsinica ::

Dobro jutro sefe:)
Bas sam tako i mislila; sta onda reci, suvisno je...
A svidja mi se i ostatak tvog teksta; dok nas ima koji tako mislimo, ima i neke nade za buducnost nasih mladih. Malo vise vjere u ljubav i humanost, malo manje u gluposti.
Pozzz iz daleka:)

Ima nas
...a na ovom forumu ima i ono drugo ,da parafraziram tekst koji je ovde neko stavio : "Ibro , Sreten i Jure " ovde zajedno slave i oba Božića i Ramazan , i Krsne Slave , jezik foruma je i srpski, i hrvatski i bošnjački (kako ko sebi podesi ) i lepo se razumemo i družimo sve vreme uz pisanje i muziku . Niti ko postavlja pitanje ko se krsti a ko klanja , niti ikoga zanima ko je odakle -sem ako želimo da se vidimo . rukuju se ziveli1 love 1
Ima nas i onih koji Jugu prežaliti ne mogu ...
Da su nas pitali -ni ne bi bilo podela ,ali tu mi ništa ne možemo...nego da imamo našu forumsku Slobodnu Zajedničku Bosnu i Hercegovinu , bez ideologije i religije, krvi i tla kao važnih činilaca .
A sad dosta politike , *ajd svi na radio uz kafu, kavu ili kahvu, kako ko voli .( Bosanke puštaju muziku ,nema da omaši , ima sve po želji za svakoga .) rukuju se :danse kolo :

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 4:51 pm

:141545:
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

Godina : 55
Datum upisa : 22.06.2009

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 5:59 pm

Evo da se uključim na ovu temu,iako mogu reći,Bogu hvala i da kucnem u drvo,sa Bosnom i Bosancima nemam nikakvih dodirnih tačaka.Kopajući po svojim korenima,nađe se tu po malo i Nemačke,i Bugarske krvi,ali mirisa Bosne ni na vidiku.I srećan sam zbog toga.Zamislite mene sa svom mojom urođenom harizmom i originalnošću,uz dobro poznati Bosanski šmek.Ne zaista bi to bio zločin prema ženskim srcima šitom neta.Žileti bi samo radili, a pp bih verovatno morao direktno u SBB-u da blikiram pod pretnjom da ću zameniti operatera u koliko mi taj ustupak ne učine.
Tako moja nastup ipak spada u domen podnošljivosti,zahvaljujući ozbiljnom nedostatku da nisam Bosanac.
E sad malo da pređem na deo teme koji mi bode oči.

Citat :
Ipak, format popisa u bivšoj Jugoslaviji je često bio predmet političke
manipulacije. Bosancima nije bilo dozvoljeno da se izjašnjavaju po
nacionalnoj pripadnosti kao Bosanci čak i nakon što su zatražili tu
opciju u ustavnim amandmanima iz 1947. i 1973. Naime
morali su se izjašnjavati kao “Srbi“ ili “Hrvati“ do 1963.
“neopredjeljeni“ ili “muslimani u nacionalnom smislu“ do 1973., i
“Muslimani“ (sa velikim M) do 1993. godine.

Ovo sa velikim M i izjašnjavanjem u popisu kao MUSLIMAN je vrhunac humoreske koja se događala na ovim prostorima.Očigledno su bili pobrkani lončići,a jedan tako ozbiljan propust se dogodio kao spremnost države da se sa nekim nagodi,krećući se kontra logike.
Čudno je da se u spisku Srbin,Hrvat,Slovenac,nađe Muslima.
Budete iskreni.Zamislite da se u igri IZBACITE ULJEZA nađe pomenuti spisak.Uljezi bi očigledno bili Muslimani,jer su se nao verska zajednaca našli u spisku nacija.
I zašto Muslimani.Zašto npr nije omogućemo nama da se izjašnjavamo kao Mašinski Inženjeri.Znači ono.sastav stanovnika u Železniku,91 posto Srba,2 posto Mađara,3 posto Roma,1 posto mašinskih inženjera itd.,,,,

Citat :
1993. godine ime Bošnjaci je vraćeno kao zamjena imenu Muslimani,
ali je bilo prekasno da taj naziv realistično uključi i Bosance
ne-muslimane kako su oni već bili naturalizovani Srbi i Hrvati u
stopedesetogodišnjoj nacionalnoj supresiji Hrvatske, Srbije i, na kraju,
Jugoslavije. Bosanska narodnost je bila pod napadom nacionalista sa
svih strana već više od 100 godina, a njeno poricanje postojanja se
često koristi od strane političkih stranaka koje pokušavaju da udalje
konstitutivne narode Bosne i Hercegovine jedne od drugih.
Ako su Bošnjaci vraćeni kao zamena imena Muslimani,ko je onda mogao i da pomisli da će se bilo ko drugi prihvatiti tog imena.Bosanska narodnost nije napadnuta od nacionalista,nego upravo ona vrši presiju i napade na Srbe i Hrvate.Ni Srbi,ni Hrvati nisu ugroženi i u opasnosti od Bosanske nacije,ali Bosanska nacija se upravo plaši što se Srbi i Hrvati izjašnjavaju onako kako se osećaju.Upravo se ponašaju po sistemu,neće valjda Dodik da nam priča ko je on,znamo mi to bolje.Ne sećam se da je iko čak i priželjkivao da se ALija Izetbegovića izjasni kao Srbin.Čak bi bilo i smešno.
Ali zato ničega čudnog u tome ako se Radovan Karadžić ili onaj Komšić izjasne kao mašinski inženjeri.Bože moj,neće ih niko terati da pokazuju ćunu.Papir sve trpi,pa i najveće gluposti.

Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Uto Jan 25, 2011 3:44 pm

Cjenjeni Smiljane , rođen sam u Bosni i Hercegovini,živim u Bosni i Hecegovini ,i sa ponosom nosim ličnu kartu i pasoš Bosne i Hercegovine ,ovo toliko da se prestavim. U pravu si da ja polazim od trenutnog stanja u Bosni i Hercegovini i da trenutno stanje nije za za pohvalu ,jer svi hoće da ga riješe ,ali Ibro ,Jure I Sreten i maju svoju viziju !

Uvazeni Vasko, moram reci da mi je drago da si svojim zadnjim postom dao odredjena pojasnjenja iz kojih zakljucujem da si gradjanin BiH i da dijelis u svakodnevnom zivotu sve blagodeti zivota, ali da te i opterecuju svi oni zivotni problemi, koji se javljaju u BiH...
Iz ovog posta vidim da ne dovodis upitnost BiH, sto je veoma bitno za kvalitetnu raspravu o BiH, za koju cesto koristimo i naziv Bosna...
Posto u svojim postovima polazis od sadasnjosti, onda cu u ovom postu govoriti o sadasnjosti, te cu se i ja koristiti izrazom Sreten, Ibro i Jure...
Pa da podjem onda da iznosim i moje poglede, za koje ne tvrdim da sam u svemu u pravu, ali da imam jasan i principijelan stav...
Drzavu BiH u teritorijalnom smislu cine dvije pokrajine, jedna je Bosna, druga je Hercegovina... I na podrucju Bosne, ali i podrucju Hercegovine, zive i Jure i Sreten i Ibro...
Nazalost u proteklom ratu, nesretnom, nepotrebnom, neciviliziranom, duboko zacinjenom utjecaju sa strane, mnogo je Ibra, Jura i Stretena moralo napustiti svoja ognjista i domove, uz jedan ili ni jedan zavezljaj onog osnovnog, a mnogi su i pri tom bijegu bili opljackani i za taj zavezljaj, a da ne govorim o jos drugim i tezim stvarima..
Taj rat je zaustavljen Dejtonskim sporazumom, a koji je potpisan uz blagotvorno djelovanje mrkve i batine, tj. pod pritiskom, te je podjelio BiH na dva entiteta, kako bih udovoljio minimumu postavljenih zahtjeva suprostavljenih strana u ratu...
Njime je se zaustavio oruzani rat, stvoreni pocetni uvjeti za obnovu razrusene zemlje, uspostavu vlasti, uvodjenje monete i ostalog, te jos osnove za povratak na svoja ognjista i domove i Jure i Ibre i Sretena...
Nazalost do danasnjeg dana to se nije u potpunosti desilo ni Ibri ni Sretenu, niti Juri, a za to je razloga vise, kako objektivne, tako i subjektivne prirode...
Taj sporazum je danas i Ustav BiH, koji ima u sebi puno nedorecenosti, svima je jasno da se mora mjenjati, te donijeti novi Ustav, koji ce biti plod dogovora sva tri naroda... Tim Ustavom se moraju osigurati sva prava konstutivnih naroda, kao i svih ostalih koji zive u BiH..
Kako to osigurati?
Kojim putem poci dalje?
Danas po tom pitanju postoje dva koncepta...
Jedan je unitarizacija BiH, a drugi je centralizacija BiH...
Za unitarizaciju BiH se zalazu stranke u cijem clanstvu su pretezno Ibre, sto je i logicno jednim dijelom, a za decentralizaciju su iskljucivo stranke cije clanstvo cine Sreteni, dok za nesto blazi vid decentralizacije se zalazu stranke, cije clanstvo pretezno cine Jure...
Svaki od ova dva koncepta ima svoje prednosti, kao i svoje nedostatke...
U svim konceptima kada je u pitanju politika ima zakulisnih radnji, nedosljednosti, pa i lazi, kako medjusobnim politickim neistomisljenicima, tako i vlastitom izbornom tijelu...
Politika jeste sastavni dio svakok covjeka, htjeo on to ili ne... Ali upravo taj covjek svojim postenim i iskrenim odnosom, treba se snazno artikulisati u svom obracanju politickoj eliti... Naravno da za tu artikulaciju puteva ima vise... Jedan od njih jeste i vid druzenja na ovakvim forumima, a mogu reci da je Danubius forum jedan od tih foruma, cijih clanova ima ovdije i iz BiH, dobar broj je iz zemalja okruzenja, ali na veliku srecu da clanstva ima i sa svih kontinenata, a oni nam mozda mogu vise reci, koliko se vise tamo vise uvazavaju i medjusobno pomazu Ibro, Sreten i Jure...
I na kraju da zavrsim jedno je sigurno, ako si putnik namjernik, a bude ti potrebna pomoc, slobodno se obrati i Ibri i Juri i Sretenu, znaj da ces tu pomoc dobiti od svakog od njih, da te nece pitati ni za politicko, ni za vjersko, ni za nacionalno opredjelenje, kao ni boju koze, a nece ako si i sretan sto nemas nikakvog dodira ni korjena sa BiH...

Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sre Jan 26, 2011 12:11 am

Nek se viče i doziva kako se kome navrne al je država mnogo ozbiljnija stvar!

Dakle, zlehuda sudbina je učinila da su narodi koji žive na teritoriji sadašnje BiH oduvek bili moneta za potkosur drugima... nikada samostalni.

Nesumnjivo je da je rastur zajedničke države naneo ogromnu štetu svim bivšim republikama i njihovim narodima ali je takođe svima jasno da se tek na primeru BiH mogu sagledati katastrofalne razmere te tragedije.

Zašto su te posledice tamo najtragičnije?
Pa zato što je njeno ustrojstvo bilo identično ustrojstvu bivše SFRJ!

A osnov svih Jugoslavija je bio manipulacija narodnim osećanjima, zanemarivanje činjenica, nacionalna neravnopravnost, diktatura vlasti, ideološka isključivost, povodljivost stranim interesima...
Složenost odnosa je prouzrokovala i složenu ratnu situciju.

Politički faktori u muslimansko-bošnjačkom etnosu koji su bili skloni kompromisu i miroljubivom rešenju BH konflikta su eliminisani.
Tako su eliminisani Adil Zulfikarpašić i Fikret Abdić... inače, retki m-b politički faktori sa kredibilitetom i kod druga dva konstitutivna naroda, i kod Hrvata i Srba.

Ratni sukobi su prekinuti mirovnim sporazumima 1994. i 1995.
Vašingtonskim sporazumom 1994. obustavljeni su ratni sukobi Bošnjaka i Hrvata a za posledicu su imali čistku tadašnjeg vrha Herceg Bosne, političko-teritorijalne jedinice Hrvata u BiH. Suština čistke je bilo povlađivanje interesima vlasti Hrvatske u Zagrebu kao i njihovim stranim mentorima.

Dejtonskim sporazumom 1995. godine utvrđen je sveobuhvatan mirovni sporazum koji je za posledicu imao čistku među vojno-političkim rukovodstvom Republike Srpske. Zapravo, reč je o povlađivanju interesima vlasti Srbije u Beogradu kao i njihovim spoljnim partnerima.

Šta je konstanta?
Nastojanje da se interesi muslimansko-bošnjačke zajednice sprovode uz izdašnu podršku stranih faktora uključujući i povremeno disciplinovanje neposlušnih sunarodnika od strane Zagrebačkih i Beogradskih vlasti.

Dakle, punih dvadesetak godina je izostao bilo kakav ozbiljan dijalog a kamoli saradnja. Naprotiv, čak i tamo gde bi logično trebalo biti nekih pozitivnih efekata u mirnodopskom periodu dolazi do pogoršanja situacije... primer statusa Hrvata u BiH!?
Umesto Vašingtonskim sporazumom garantovanih konfederalnih odnosa sa maticom doživeli su majorizaciju... njihove političke predstavnike u organima vlasti odabiraju Bošnjaci a medijsko-informativni prostor pomračen Al Džazirom... čak ni jedna TV stanica ne emituje program sa kulturološkim obeležjima Hrvata u BiH.
U isto vreme, nemilosrdnom eliminacijom i selekcijom poslušnih oduzete su mnoge nadležnosti Republici Srpskoj i nametnute proširene nadležnosti centralizacije države BiH po aršinima samo jednog naroda.

I šta se dešava?
I Hrvati i Srbi u BiH su iznedrili novu elitu, imunu na uticaje i Zagreba i Beograda, odanu interesima svoga naroda ali i otpornu na strane manipulante.

U iznudici, Hrvati Herceg-Bosne, autentične tvorevine koja je bar u svesti tamošnjeg naroda i dalje u životu, pribegavaju alternativnom organizovanju i tako oživljava PORTAL HERCEG BOSNA. Portal je autentičan vesnik tamošnjeg stanja i citirana kolumna je među najčešće komentarisanih i najvećim delom podržanim stavovima.
Možda se neki izneti stavovi u pomenutoj kolumni i mogu razložno osporavati... uostalom i moj lični stav se u mnogo čemu razlikuje u odnosu na pomenuto ali šta je indikativno... nespremnost da se istini pogleda u oči!
Ne prolaze više spoljni pritisci... ni Zagreb ni Beograd tu više nisu od pomoći... istaknuta pitanja su legitimna i odraz su stanja u BiH. Odgovore na njih moraju potražiti LEGITIMNI predstavnici Bošnjaka, Hrvata, Srba i ostalih građana koji žive u BiH.
Naše razmatranje ove Teme na Forumu takođe je svojevrsna ilustracija realnog stanja pa i rizika i opasnosti... eventualne reakcije uvređenosti pokrenutom temom, prenetim stavom ili njihovim zabašurivanjem nostalgičnim sećanjima neće biti od koristi.

Zato, sudbina BiH prevazilazi okvire te države i na osoben način ima uticaja na živote svih nas.
Učimo se toleranciji ali i ne tražimo stranu intervenciju i tada kad joj nema mesta... dijalogom do rešenja.

Poštujmo prava komšija kao i sebe same!
Hrvati Herceg - Bosne su reki svoje... čeka se odgovor!

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

Datum upisa : 17.12.2009

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sre Mar 02, 2011 10:37 am

Bosna je moja velika stalna ljubav i moja povremena bolna mrznja.
Bezbroj puta sam pokusavao da pobjegnem od nje i uvijek ostajao, iako
nije vazno gdje covjek fizicki zivi: Bosna je u meni, kao krvotok. Nije
to samo neobjasnjiva veza izmedju nas i zavicaja, vec i koloplet
naslijedja, istorije, cjelokupnog zivotnog iskustva vezanog za ovaj
kraj, iskustva mog i tudjeg, dalekog, koje je postalo moje.
Vidjena izvana i bez ljubavi, Bosna je gruba i teska, vidjena iznutra i sa ljubavlju, koju zasluzuje, ona je ljudski bogata iako i u sebi nesaznana potpuno. Rijetko je ko bolnije i dramaticnije odredjen istorijom kao Bosanac. Sta se sve kroz vijekove nakupilo u tim ljudima! Osjecanje vlastite neodredjenosti, tudje krivice, teske istorije, neizvjesne buducnosti, straha od promjene, zelje za dobrotom i humanoscu koja bi se odnosila na sve ljude bez ikakvih ogranicenja i cestih razocarenja koja su radjala mrznju. To su veoma slozeni i zamrseni ljudi i tesko ih je razrjesavati po prvim vidjenju i po spoljasnjim utiscima .

M.S.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sre Mar 02, 2011 2:12 pm

....i PRKOSNA os sna...

srce
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sub Mar 26, 2011 11:10 pm

VOLIM TE BOSNO I HERCEGOVINO !!!!!

BRAVO!!!!!

aplauseee aplauseee aplauseee aplauseee
Nazad na vrh Ići dole
vasko1

Datum upisa : 02.01.2011

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sub Apr 30, 2011 3:01 pm

Земља је понегдје релативна категорија. Код нас, рецимо. Ја сам се родио у Југославији, онда сам се обрео у Босни и Херцеговини . Последицама заднјег рата нестала је земља у којој сам рођен,па сам опет по" неком кључу "припао Босни и Хецеговини . Рат ме затекао у некадашњој Републици Хрватској и ту сам остао цијело вријеме рата под радном обавезом . По окончању рата Хрватска је за мене постала иностртансво . Наставио сам радити ,али сам имао статус странац, на привременом раду у Хртватској .Босна и Херцеговина била је и остала у правом смислу ријечи домовина .Да би у њој престао рат одвели су преставнике народа у Дејтон и тамо им"скројили капу " по својој мјери ,а њих вратили у ту Босну и Херцеговину ,која сада изгледа друкчије јер је састављена од два Ентитета ,а и даље три народа . То су они моји Ибро Јуре и Сретен!....
Сад живим у Босни и Херцеговини, држави на иностраним апаратима за одржавање државности, земљи која прима инфузију од неколико стотина милиона свака три-четири мјесеца, само да остане на животу и да људи опет не почну једни друге убијати. Не производи се у тој земљи ништа вриједно спомена, увози се чак и млијеко и со, поред булумете крава и рудника соли.
Милиони од инфузије се троше углавном на администрације, што државне, што ентитетске, што кантоналне, што општинске... И за невладин сектор и дисиденте, и њих директно или индиректно плаћа држава. Па, морају и они живит, је ли? Нису једини који не раде, зашто се и њих не би платило?
Постоје пријатељи књиге. Постоје пријатељи животиња. Постоје и пријатељи птица, китова на Гренланду, пријатељи свега и свачега. Једна категорија о којој ћу говорити (пиосати ) су пријатељи Босне. Пријатељ Босне не може бити Бошњак муслиман, он је по дефиницији пријатељ Босне, некада и професионално - као и они који нису професионални пријатељи Босне. Пријатељ Босне је, дакле, не - Бошњак, тако његово пријатељство има смисла. Пријатељ Босне је по дефиницији дисидент, пошто се подразумијева да су непријатељи Босне сви они који нису пријатељи Босне, поготово они који никад нису чули за Босну и живо им се фућка за Босну и Босанце, дакле и за Бошњаке. Дисиденти су увијек у мањини, јер онда не би били дисиденти него добро плаћени државни или страни службеници.
Пријатељ Босне воли Босну "као такву". Никад нисам схватио шта значи то "као такав", али морам рећи јер сви то говоре. Пријатељ Босне, за разлику од мене и вас, зна шта је то "метафизика Босне" и вјерује у континуитет Босне, без обзира на то што су Византија, Рим, Ватикан, Турска, Aустрија, Краљевина Срба Хрвата и Словенаца, НДХ, Југославија и можда још понека држава, у свом саставу имали наведену покрајину. Дакле, допустите да кажем да је то лична ствар, државе су се мијењале и настајале, нестајале и распадале се. Мухамед Филиповић "Духовност Османске Босне", због исцрпне и хвале вриједне фактографије коју је чилагер скупљао деценијама и смјестио међу квалитетне корице. Из подручја историографије је добио награду. . Заслужио човјек, вољели га ови псеудољевичари или не, направио је вриједну књигу. Ја из тога могу, само да је времена, направити десетак романа, по догађајима и ликовима који су ту наведени и начертани.
Не слажем се што цијењени академик Босном зове и Херцеговину, не свиђа ми се што приватно не воли ни мене ни мој народ, али ми се свиђа што располаже импозантним знањем. Не слажем се ни с тим да никад те Туркмене не зове окупаторима, али ни то не умањује вриједност дјела. Ништа чудно ако од њега чујете да је турска окупација била нека врста упада хуманизма и ренесансе за ове наше просторе. Хм, колико ја знам, извозили су се само чибуци и вуна, набијање на колац је била породична забава, понека кула би се изградила од лобања, друштво је и у 19. вијеку - у вријеме индустријске револуције у свијету - било робовласничко с назнакама феудализма. Толико о хуманизму и ренесанси за турског вакта. Не мора се човјек са сваким ни сложити, па ни ја с њим... Дакле, Мухамед Филиповић због искрености у говорењу и чињенице да је Бошњо, због вишка знања и директног дискурса, не може бити пријатељ Босне. Пријатељи Босне га због тога и не воле нарочито. Квари им концепцију...
Није лако побројати пријатеље Босне, али је лакше набројати њих јер је непријатеља Босне пуно више - дакле оних који не воле или не знају за Босну. Свјетско првенство у фудбалу у Aфрици је, рецимо, непријатељ Босне. Нису хтјели одржати минут ћутње за Сребреницу, вјероватно зато што немају појма и не тиче их се гдје је Босна, а и имају само у овом миленијуму неколико милиона мртвих у тој истој Aфрици, и то још мртвих жена и дјеце више него мушкараца. За разлику од тих гнусних мрзитеља Босне, прави пријатељ Босне је, рецимо, Стипе Месић, невјероватно недуховити бивши предсједник Хрватске. Он је толико волио, а и сад воли, Aлбанце и Бошњаке, да је у ту сврху свој народ у Босни и Херцеговини, нарочито у Херцеговини, прогласио горим од најгорих, поганим скоро као и мој народ. О мом народу од њега не чух ништа лијепо, што потврђује његову огромну љубав за Босну. Финансирао је и босански магазин за хрватске љевичаре, "Ферал Трибјун", али је то откривено тек кад је у јавност процурила она гадна СМС афера у којој Борис Дежуловић пита кад ће више Месић да плати "Ферал Трибјуну" тих седам милиона куна јербо се на овој скупотињи не може живит. Други пријатељ Боне је, рецимо, Предраг Матвејевић. Ем, се пише Хрват, ем је из Западне Херцеговине. Био је на школовању у Мостару, па се воли писат' Мостарац. Он толико воли Босну да о хрватском народу у Мостару мисли како је пола равнодушно, а пола би опет трпало Бошњаке у Дретељ и Хелиодром. Мостар је, знате, онај град у којем су направљени први конц - логори у рату, додуше за Србе, па то тада никоме није било занимљиво. Предраг Матвејевић је, тако, између азила и егзила (воли често рећи) стекао стан у Паризу и још понеку некретнину коју себи прави професор на Сорбони никад не би могао приуштити. И за вријеме док је Тито шепао земљом, стекао је стан у Загребу, на мору и још понешто, све као дисидент. Успут, посјећивао је Aлију Изетбеговића и остале по затворима кад им жене и матере нису смјеле прићи, све као Титов дисидент. И Месић је подоста тога стекао, што од Aлбанаца што од Босанаца, о томе се тек сад почиње говорити, кад су одређена документа из Хрватске завршила у Хагу. Пријатељи Босне у иностранству су сви турски и арапски држављани, француски глумац Aлан Нури, Валентин Инцко, Барак Обама и сви који воле све људе без разлике, ако ти исти воле Босну.
Ибро Јуре И Сретен о овоме мисле исто ,али ко њих пита.Пријатељи Босне су и унутрашњи пријатељи Босне. Пријатељ Босне је и херцеговачки професор са синекурама и мјестом у скоро сваком плаћеном одбору у Босни, посредник за проток новца из Херцеговине у Босну, процентуалиста и професор Славо Кукић. Пријатељ Босне је и Градимир Гојер, доживотни босански католик и вјечни директор свог Позоришта. Пријатељ Босне је и банкар и политичар, иначе поп католичке вјероисповијести и вођа фолклорне скупине зване Хрвати, Фрањо Топић. Пријатељи Босне су и босанске даиџе, фратри са сталним мјестом боравка у Сарајеву, са Иваном Ловреновићем на челу. Пријатељ Босне је и Жељко Комшић, Хрват по службеној дужности у Предсједништву БиХ. Пријатељи Босне су и Татјана Љујић Мијатовић, Марко Вешовић, Ивица Шарић и многи други који толико воле Босну да су се учланили у бошњачке националне странке и попунили рупе на којима треба да буду Срби и Хрвати по службеној дужности.Пријатељи Босне, они који су недовољно окаљени или слабо плаћени, кварљива су роба. Пријатељ Босне је могао постати, уз помоћ бошњачког гласачког тијела, и Младен Иванић, само да је добио задње изборе и прилагодио се потом апсолутном босанству. Пријатељ Босне је и човјек који се пита гдје је ту грађанин, професор Миодраг Живановић. Aли, та минорна категорија пријатеља Босне и није под упитником, професионални политиканти и слабодушни редикули нису ником толико занимљиви. Пријатељ Босне, ако је недовољно плаћен или је потцијењен, ако му се не исплати остати пријатељ Босне, лако постане непријатељ Босне. Карла дел Понте је од пријатеља Босне постала њен непријатељ. Божо Љубић, предсједник ХДЗ 1990, постао је непријатељ Босне кад је схватио да му његов народ више неће дати гласове ако се настави дружити с Босном. Пријатељ Босне је и Бојан Бајић, лако може постати непријатељ ако му Босна убрзо не нађе какав босански фотељ. Пријатељ па непријатељ Босне је био и постао новинар Слободан Васковић, кад је постао превише алав на паре од ТВ рекета. Пријатељи Босне су Наташа Кандић и Соња Бисерко, иначе сјајне жене, самим тим што заборављају да у Босни немају своје еквиваленте, жене које би проговориле о погрому Срба у Сарајеву, Мостару, Зеници, Бугојну...
Радно мјесто пријатеља Босне је отворено 24 сата дневно. Напишите нешто лијепо о Босни и успут се пос... и пљуцкате на свој народ, на већину која није "пријатељ Босне". Ту можете чак и бити Бошњак, само пљуцните по неком Бошњаку који не сакрива свој национализам. То се исто цијени, само мало мање. Не смијете претјерати у томе, ако сте Бошњак. Бошњак не смије пљуцкати по Србима и Хрватима, он је тада националиста. Пријатељ Босне, Србин или Хрват, по својима и Србима (нарочито по Србима) треба пљуцкати рафално, дугим рафалима, без помисли на подешавање на појединачну паљбу. Нападните јавно Милорада Додика, то увијек пали, тада и у Српској радикалној странци можете бити пријатељ Босне. Окомите се на Бориса Тадића кад дође међу свој народ у БиХ. Удрите Вука Јеремића кад се солидарише са Србима у РС или по Иви Јосиповићу кад се забрине за свој народ у БиХ. Не мора ваш национализам остати онај с којим сте рођени. Aко вам не смета образ и родбина, постаните космополита и изаберите туђи.
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Jun 05, 2011 9:41 am

ziveli1
Nazad na vrh Ići dole
vulencedj

Datum upisa : 28.08.2011

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Avg 28, 2011 9:36 pm

Bez zelje da ikoga uvredim, naprotiv, uz duzno postovanje, postavljam pitanje:
Ako bih ja i izvesan broj ljudi rodjenih u Sumadiji naprasno poceli da verujemo da nismo Srbi nego smo Sumadinci po nacionalnosti, da li bi bilo neke sanse da to i ostvarimo.
Ovo pitanje je cisto teorijsko, a ko zeli, moze ga smatrati i retorickim.
Ponavljam da nemam nameru da bilo koga uvredim i unapred se izvinjavam ako se neko ipak oseti uvredjenim.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Avg 28, 2011 11:30 pm

vulencedj ::
Bez zelje da ikoga uvredim, naprotiv, uz duzno postovanje, postavljam pitanje:
Ako bih ja i izvesan broj ljudi rodjenih u Sumadiji naprasno poceli da verujemo da nismo Srbi nego smo Sumadinci po nacionalnosti, da li bi bilo neke sanse da to i ostvarimo.
Ovo pitanje je cisto teorijsko, a ko zeli, moze ga smatrati i retorickim.
Ponavljam da nemam nameru da bilo koga uvredim i unapred se izvinjavam ako se neko ipak oseti uvredjenim.

Nema potrebe ...o svemu se može razgovarati otvoreno medju normalnim ljudima . Šta je pa nacija ? Može li to neko birati ? Ne može...ono si što su ti roditelji ,i ono si gde si se rodio .
Onda se postavlja pitanje koliko je to uopste važno ? Kako kome...
Do juče smo svi živeli u Jugi -i svakog normalnog je bolelo uvo ko je šta . Dok nisu došli oni kojima je bilo važnije "šta su" -pre od naše zajedničke zemlje u kojoj smo živeli u miru .
To nas dovodi do tvog pitanja . Nije to ništa novo -regionalizacija se pominje odavno , a najviše u Vojvodini i Šumadiji . Kome to smeta ?
Ko bilo kakvu takvu izgovorenu reč odmah krsti "veleizdajom" "separatizmom " i slično ? Pa centralisti i desni nacionalisti ,tj "patriote" po zanimanju.
Nešto što je sasvim normalno se onda stavlja na nivo političkog problema , digne se halabuka i na kraju,,,,,ništa . Meni je bilo normalno da budem Jugosloven , kao što mi je danas normalno da budem pre svega Vojvodjanin . To su ljudi sa kojima ja živim , ovde sam rodjen i tu pripadam,i briga me šta je ko. To su meni bliski ljudi ,i sigurno su mi bliži nego neko iz Žitoradje ili Zubinog Potoka. Mentalitet mi je bliži,jezik mi je bliži ,živimo na istom prostoru.Na mnogo mesta u svetu to nije problem .Velike države se sastoje od automnih kantona , pokrajina , regiona ,i ljudi se mogu tako izjasnjavati , niko ne pravi problem .
Imas državljanstvo te zemlje ,a sad ...hoćeš se izjasniti regionalno, nacionalno ,ili po slobodnom izboru -nikoga se ne tiče . Imas državljanstvo Belgije ,a sad , da li se osećaš kao Valonac ili Alzašanin ,lična stvar. Ustavi svih evropskih zemalja predvidjaju pravo izjasnjavanja po svim osnovima .Predvidja i naš -na papiru, ali ti to neće ponuditi na popisu stanovnistva .
Ja se i dalje osećam Jugoslovenom i tako izjasnjavam iako zemlja vise ne postoji . To je narod i zemlja prema kojoj osecam "nacionalnu pripadnost"
Mnogi ljudi koje znam se osećaju Vojvodjanima , pa šta ? Ništa -jer se to neće dozvoliti ,isto kao što se neće dozvoliti ni Šumadiji -zbog neke "politike "
No isto tako znam mnoge ljude koji se I SADA osećaju BOSANCIMA -iako im je nametnuto da se mogu osećati samo kao Srbi, Hrvati ili Muslimani .
To bi ti bio moj odgovor na tvoje pitanje .

Nazad na vrh Ići dole
vulencedj

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Avg 29, 2011 7:28 am

U ovom trenutku sam zauzet onim od cega zivim, ali gledacu vec danas da napisem nesto na tu temu, Drago mi je da sam naisao na nekog sa kim o tome mogu da pricam hladne glave, sluzeci se iskljucivo cinjenicama. Voleo bih kada bi se ovom razgovoru pridruzio jos neko.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Avg 29, 2011 9:33 am

U ovom trenutku sam zauzet onim od cega zivim, ali gledacu vec danas da napisem nesto na tu temu, Drago mi je da sam naisao na nekog sa kim o tome mogu da pricam hladne glave, sluzeci se iskljucivo cinjenicama. Voleo bih kada bi se ovom razgovoru pridruzio jos neko.

To je i osnova problema -nema razgovora hladne glave . Ksenofobija vlada prostorima ex Yu ,i zahvaljujući tome (a i onima koji se profesionalno bave "patriotizmom" i od toga su se uglavnom obogatili ) imamo to što sada imamo . Uspešno su zatrovali odnose medju ljudima -politikom , medijima , raznim "intelektualcima",nasilnim migracijama -i sada je veoma teško bilo šta uraditi . 20 godina se sluša histerija "izdajnik" na svako pominjanje onoga što si ti nagovestio .
Da ostanem pri temi ovde ..na ovom forumu ima dosta ljudi poreklom iz BIH -i nikoga nisam čuo da pominje "entitet" (ma koji bio) sa nekim posebnim simpatijama , nego Bosnu -onu koju oni pamte . To su obični ljudi (mnogi čak i žrtve ovih ratova ) ,raznih vera i nacionalnosti ,i milion posto sam siguran da NIKO od njih neće nazvati one druge pogrdnim imenima kakve smo imali prilike slušati proteklih godina .
BOSNA je njihova ,kao što je Jugoslavija bila naša , i u njima niko to ne može da promeni -pa ma koje lične dokumente nosili .To su samo nužni papiri-identifikacija medju ljudima je sasvim drugačija . Nisu naravno svi ljudi takvi -ali većina običnih, normalnih , jeste .
Na ovom mestu (trudim se da tako i ostane ) su i Senada , Vjekoslav i Radovan ISTI -samo naši Bosanci .
Nama u Vojvodini nacija nikada nije bila važna ,i živeli smo u miru sa svojim komšijama -uvek, dok neko ne dodje da "osvešćuje " pojedine narode ,i niko od nas "normalnih" nema ništa protiv da bude "Lala" -pre od onoga što mu je ipak nametnuto rodjenjem . Gledamo svoja posla , i svoj atar ,i nikoga ne diramo -ali ,ima uvek neko ko bi to da kvari . Bogu božje ,kralju kraljevo ,i ne lomite bagrenje -i sve bi bilo u redu . No, to ne odgovara onima koji od rata i pljačke žive -samo se primire ,a čim je neka nevolja -evo ih opet da huškaju .

Nazad na vrh Ići dole
vulencedj

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Avg 29, 2011 6:51 pm

Kada je u pitanju nacionalnost, odn. nacionalna pripadnost, postavlja se, kao prvo, sledece pitanje: Da li se radi o subjektivnom ili objektivnom odredjivanju nacionalne pripadnosti. Ako je rec o subjektivnom, odn. ako se to posmatra kao jedno od ljudskih prava, onda svaki Zulu ratnik moze da izjavi da se oseca kao Eskim i to, kako ne bi bila povredjena njegova ljudska prava, mora da bude prihvaceno. Ipak, koliko god to bilo u skladu sa demokratskim stremljenjima, to je obicna glupost. Danas moze da se odredi nacionalna pripadnost putem analize DNK, tako da ja za sebe mogu da pricam da sam Srbin jer se tako osecam, ali moja DNK kaze da sam Srbin samo do pola, a druga polovina je nemacka i ja to nikakvim insistiranjem na ljudskim pravima ne mogu da pobijem. Nemam ni nameru. To sam sto sam.
Takodje ni promena vere ne menja nacionalnu pripadnost. Naosnovu prelaska na islam, more Srba je, u pocetku, pravilno nazvano muhamedanskim Srbima, da bi posle Zakonom proglaseno pripadnicima, dotle ne postojece Muslimanske nacije. To su danasnji Bosnjaci. Mogu da se nazivaju kako god hoce, to su cinjenice. Ista prica vazi i za Makedonce (mada je tamo vladala mnogo veca sarolikost nacionalnosti). Kada su u pitanju Crnogorci, stvari su mnogo jednostavnije. Mislim da je svako objasnjenje iluzorno.
Pitanje Jugoslovenstva. Dirnuli ste me u slabu tacku. Mada je to politicka odrednica, ja sam rodjen u Jugoslaviji i kao sto je svaki stanovnik SAD pre svega Amerikanac pa tek onda ono sto stvarno jeste, tako sam i ja pre svega bio Jugosloven. Tako sam se u svetu i predstavljao. Onda je taj svet dosao i razbio nas kao dete zvecku, pokazao nam da "sila Boga ne moli..." i meni preostaje samo da pocesce koristim maramicu i brisem oci i naravno na sve sto se zove SVET gledam sa prezirom i krajnjim gadjenjem
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Avg 29, 2011 7:11 pm

Vazno je da smo ljudi, tko kojoj nacionalnosti pripada je nevazno DNA itd.
Svi mi kuhamo sa vodom.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Avg 29, 2011 7:16 pm

Po meni je to ovako,vrlo prosto....Ja sam Jugoslovenka,jer da su nas porobili Kinezi,ne mogu ja postati Kineskinja zbog toga,znaci ako drzave nema,ja sam rodjena u njoj i osjecam se proipadnikom te drzave,pa tako i sve ove novonastale drzave smatram mojima...jer,gledamo li DNK,sto rece vulencedj,onda od svega imam najmanje te Jugo krvi i gena...ali to meni ne mjenja stvar.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
vulencedj

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Avg 29, 2011 8:54 pm

Ipak sam bio u pravu. Postoje dva nacina za pristup pitanju nacionalnosti. Objektivan i subjektivan. Sve kolege i koleginice koji su se javili na moje izlaganje pristupili su subjektivno. To je, naravno, sasvim legitiman nacin pa sam i ja sklon takvom pristupu. Ipak, moram da primetim da smo, zbog subjektivnog pristupa raznih bivsih YU-mocnika (kasnije republickih), stigli ovde gde smo. Podseticu vas na eksperiment sa bratstvom i jedinstvom, jednom lepom vizijom koja se rasplinula kao vreli dah u zimskoj noci.
Mozda me necete podrzati, ali mislim da je najbolje drzati se onog sto si, postovati sve druge i nikom ne ciniti ono sto ne zelite da vama bude ucinjeno.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Avg 29, 2011 9:03 pm

Ipak sam bio u pravu. Postoje dva nacina za pristup pitanju nacionalnosti. Objektivan i subjektivan. Sve kolege i koleginice koji su se javili na moje izlaganje pristupili su subjektivno. To je, naravno, sasvim legitiman nacin pa sam i ja sklon takvom pristupu. Ipak, moram da primetim da smo, zbog subjektivnog pristupa raznih bivsih YU-mocnika (kasnije republickih), stigli ovde gde smo. Podseticu vas na eksperiment sa bratstvom i jedinstvom, jednom lepom vizijom koja se rasplinula kao vreli dah u zimskoj noci.
Mozda me necete podrzati, ali mislim da je najbolje drzati se onog sto si, postovati sve druge i nikom ne ciniti ono sto ne zelite da vama bude ucinjeno.

Citat1: kasnije repuplickih, nije bas tocno, repuplicki smo uvjek bila na neki nacin odvojeni.

Citat2:eksperiment sa bratstvom i jedinstvom. To Bratstvo i Jedinstvo je bilo uspjesno. Sve dog nije Tito umro. To ti je ono kad tata i mama umru, dijeca rade sto hoce.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Avg 29, 2011 9:25 pm

Podseticu vas na eksperiment sa bratstvom i jedinstvom, jednom lepom vizijom koja se rasplinula kao vreli dah u zimskoj noci.
Nije to bio eksperiment -i nije se rasplinuo . Jeste razbijen tehnički -ali živi i dalje . Evo ti primera ovde . Ima nas svih nacija i vera -i 99 % nas i dalje ne gleda ni ko je ko ni ko je odakle . Mi održavamo "bratstvo i jedinstvo" u formi koja je moguća. Ne može se izbrisati nešto sa čim si se rodio, sa čim si rastao , i što ti je životno ubedjenje .
Ja tvrdim da je samo 10 % ultra nacionalista u svim ex Yu državama , i da pojam "bratstvo i jedinstvo" nije bio vezan za ideologiju "komunizma" -ne bi se desilo što se desilo . Naravno, ne treba tu zaboraviti ni strahovitu moć sugestije -bombardovanja iz medija , huškanje , atmosferu straha ,raspirivanje ksenofobije i namerno činjene zločine .
To je prevagnulo , narod je bio sludjen ,i nije imao za čega da se uhvati , nego za "svoje " -jer se jedino tu osećao sigurnije .
Seti se Bosne na početku -kada su svi zajedno branili ulice Sarajeva -Srbi, Hrvati,Muslimani -komšije .
Ali ,kada je oružje progovorilo ,kada su došli snajperisti ,topovi, "beretke" svih boja, popovi (svih boja ) stvorena je atmosfera da je jedini siguran način za spasavanje života -biti sa "svojima" .
Nisu komšije pucale na komšije -nego su došle ubice i huškači sa "strane" Pa svakom narodu ponaosob takvi . Došlo je to toga da niko nikome ne veruje,svi su se bojali izdaje "onih drugih" .

Tako se razbila Bosna .

Ali nije ubijena u duši onih koji su tamo živeli -njima je emotivno ista ona koja je bila i pre .....mada više nisu tamo , i mada sada tamo žive neki drugi ljudi ,koji njima nisu ni po čemu bliski .
Istorija će pokazati svoje -kao što je pokazala i do sada .
Narodi ex Yu su imali svoje države ,pa su živeli zajedno u raznim državama , pa su ratovali ,pa opet živeli zajedno .
Možda mi nećemo doživeti -ali će opet jednom neko reći "*ebeš zemlju koja Bosne nema " . Nebitno da li će se to zvati Nova Jugoslavija, Balkanska Unija ,ili kako već.........Ja sam ubedjen u to .

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   

Nazad na vrh Ići dole

BOSNA I BOSANCI
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 16Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: BOSNA i HERCEGOVINA-
Skoči na: