DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

BOSNA I BOSANCI

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: BOSNA I BOSANCI   Čet Apr 22, 2010 7:47 pm

Bosanci

BiH portal

Odjeljak isključivo posvećen Bosni i Hercegovini

Bosanci su nacija i narod, a čiji pripadnici smatraju Bosnu i Hercegovinu
svojom domovinom. Bosanci su i glavni pojam za pripadnike stanovnika
zemlje Bosne i Hercegovine, što po
opredjeljenju može da uključuje današnje Bošnjake,
bosanske Srbe i bosanske Hrvate, kao i ostale stanovnike zemlje Bosne i
Hercegovine, kako u samoj Bosni, tako i u inostranstvu.
Ime se odnosi na sve stanovnike Bosne i Hercegovine, pripadnike zemlji
Bosni i Hercegovini, bez razlika u regionalnim, vjerskim ili nacionalnim
pripadnostima.
Mnogi građani Bosne i Hercegovine se nazivaju Bosancima uglavnom u
nezvaničnom govoru te tamo gdje je takvo opredjeljenje prihvaćeno kao
zvanično (u većini stranih država). Neki se čak izjašnjavaju ekskluzivo
kao Bosanci i često kad ne žele da izraze svoju etničku pripadnost (tj.
kao bosanski Srbi, bosanski Hrvati ili Bošnjaci) ili ako potiču iz
mješanog braka. Neki od primjera ljudi koji se izjašnjavaju kao Bosanci
su: Sergej Barbarez, Branko Đurić Josip
Katalinski i Danis Tanović.
Historija

Stanovnici srednjovjekovne Bosne su bili Bosanci. U srednjem
vijeku za stanovnike Bosne pominju se nazivi Bosanac i Bošnjanin
(Bosignanin).
Prije oko 100 godina riječ “Bošnjaci“ je imala isto značenje koje
riječ “Bosanci“ ima danas. Mnogi stanovnici Bosne su se nekad zvali
Bošnjacima uključujući katolike i pravoslavce međutim to značenje je u
međuvremenu zamjenjeno. Tokom austrougarske okupacije Bosne i Hercegovine
od 1878. do
1918.
godine administracija austrougarskog guvernera u Bosni i Hercegovini,
Benjamina Kallay-a je podržavala ideju zajedničke bosanske nacije
(bosanstva) koja je trebala da uključi bosanske katolike i bosanske
pravoslavce kao i bosanske muslimane.
Ideji su se oštro protivili Hrvati i Srbi ali
također i mnogi bosanski muslimani tog vremena pošto je ideja nastala u
vremenu kad su susjedne države jačale svoj nacionalni i etnički
identitet kroz proces stvaranja zasebnih nacionalnih država. Ovakva
politika je škodila bosanskom etničkom pitanju i zvaničnom korištenju
imena Bosanci. Bosanci se mogu uporediti sa stanovnicima Bosne i Hercegovine koji su se za vrijeme bivše Jugoslavije nazivali Jugoslavenima.
Jugoslaveni ipak su bili priznati kao narod u jugoslavenskim popisima
stanovništva dok Bosanci nisu nikad bili priznati kao narod od strane
Jugoslavije. Naime, oni su bili predstavljeni kao “regionalna
pripadnost“ po jugoslavenskim statistikama što se odnosi i na zadnji
popis stanovništva u Bosni i Hercegovini 1991. godine.
Ipak, format popisa u bivšoj Jugoslaviji je često bio predmet političke
manipulacije. Bosancima nije bilo dozvoljeno da se izjašnjavaju po
nacionalnoj pripadnosti kao Bosanci čak i nakon što su zatražili tu
opciju u ustavnim amandmanima iz 1947. i 1973. Naime
morali su se izjašnjavati kao “Srbi“ ili “Hrvati“ do 1963.
“neopredjeljeni“ ili “muslimani u nacionalnom smislu“ do 1973., i
“Muslimani“ (sa velikim M) do 1993. godine.
1993. godine ime Bošnjaci je vraćeno kao zamjena imenu Muslimani,
ali je bilo prekasno da taj naziv realistično uključi i Bosance
ne-muslimane kako su oni već bili naturalizovani Srbi i Hrvati u
stopedesetogodišnjoj nacionalnoj supresiji Hrvatske, Srbije i, na kraju,
Jugoslavije. Bosanska narodnost je bila pod napadom nacionalista sa
svih strana već više od 100 godina, a njeno poricanje postojanja se
često koristi od strane političkih stranaka koje pokušavaju da udalje
konstitutivne narode Bosne i Hercegovine jedne od drugih.

Poslednji izmenio Danubius dana Sub Jan 23, 2016 11:15 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Aurora Borealis

Datum upisa : 17.12.2009

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Čet Jun 10, 2010 1:54 pm

Religija

Careva džamija
Važno je spomenuti da je prisutnost triju vjera u Bosni i Hercegovini imala ogroman uticaj na kulturni razvoj zemlje. Sarajevo je jedini grad pored Jerusalima, koji ima pravoslavnu crkvu, džamiju i katoličku crkvu kao i sinagogu udaljene 100 metara jedne od drugih. Najznačajniji eksponat Zemaljskog muzeja u Sarajevu je sarajevska Hagada, tradicionalna jevrejska knjiga koju su Sefardi donijeli u Sarajevo po svome izgonu iz Španije. Orijentalno nasljeđe Bosne i Hercegovine vidi se također i u brojnim impresivnim primjerima orjentalne, sakralne i svjetovne arhitekture, iako je dio objekata srušen ili uništen tokom vremena. Među najznačajnije objekte iz osmanskog perioda valja izdvojiti Begovu džamiju i Carevu džamiju u Sarajevu, Aladža džamiju u Foči, Ferhadija džamiju u Banja Luci, džamije u Mostaru, Travniku i Livnu, te brojne druge sakarlne objekte islamske kulture po cijeloj zemlji. Bosna i Hercegovina posebno je poznata i prema svojim mostovima iz osmanskog perioda, gdje posebno treba izdvojiti: Stari most u Mostaru, Most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, Arslanagić most u Trebinju, te repliku Starog mosta u Mostaru u umanjenoj verziji na rijeci Bistrici u Livnu.

Franjevački samostan Fojnica

Most Mehmed-paše Sokolovića
Crkvena arhitektura Bosne i Hercegovine sastoji se od nekoliko stilova, ovisno od vremena u kojem je građena, odnosno kojem crkvenom krugu pripada. Tako bosanske katoličke crkve u gotovo cijeloj zemlji njeguju neki posebni "bosanski" stil vitkih zvonika sa visokim, kosim krovovima i tako se harmonično uklapaju u gradski ili seoski krajolik. Najpoznatije rimokatoličke crkve u Bosni stoje u Sarajevu, Travniku, Bugojnu, Livnu, Jajcu i Bihaću, dok su najznačajniji samostani franjevačke provincije Bosna srebrena u Fojnici, Visokom, Kreševu, Kaknju i Livnu. Sakralni objekti rimokatoličke crkve u Hercegovini imaju uglavnom primorsko-mediteranski karakter (baš kao i pravoslavne crkve i objekti), građeni su od bijelog kamena, a odlikuje ih gotovo minimalistički stil, koji se u novijoj arhitekturi dijelom naslanja i na kubizam i savremene tokove crkvene arhitekture u svijetu. Ovdje su poznate Duvanjska bazilika u Tomislavgradu, te crkve i samostani u Širokom Brijegu, Čapljini i Mostaru.

Crkva Svetoga Vasilija Ostroškog
Pravoslavne crkve, manastiri i objekti u sjevernijim dijelovima zemlje, pogotovo uz rijeku Drinu ne razlikuju se previše od sličnih crkvenih objekata u Srbiji, što upućuje na činjenicu da su ih gradili isti majstori. Ovi su se pak u dijelu srpske-crkvene arhitekture vodili principima crkvene gradnje na zapadnom Mediteranu, tako da pravoslavne crkve u Bosni imaju uvijek iznova slične motive, koji podsjećaju na gradnju u Italiji, Francuskoj i Dalmaciji. Najpoznatije pravoslavne crkve stoje u Sarajevu, Banja Luci, Mostaru, Tuzli, Trebinju, Livnu i Bosanskoj Krupi. Novovjeki pravoslavni crkveni objekti po mnogim bh gradovima, pogotovo u RS-u, danas nalikuju kopijama Sopoćana, Mileševa ili Gračanice ili su u skladu sa bizantskim stilom, tako da bosanskoj urbanoj arhitekturi daju novi pečat. Primjer je Crkva Svetoga Vasilija Ostroškog u Istočnom Sarajevu.
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Čet Jun 10, 2010 1:55 pm

Muzika Bosne i Hercegovine ima dugu i slavnu historiju. Tradicionalna muzika Bosne je mješavina raznih balkanskih uticaja, u kojoj se susreću najrazličitiji motivi i žanrovi. Najčuvenija je ipak sevdalinka, ljubavna pjesma karakterističnog izraza, koja u Bosni ima veoma dugu tradiciju, a odlikuje je sentimentalna muzikalnost i poetski, romantični tekst melankoličnog ugođaja. To ni ne čudi, jer je u osnovi arapske riječi "sevdah" - ljubav.
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Čet Jun 10, 2010 1:59 pm

KULTURA
Iako relativno mala zemlja, Bosna i Hercegovina ima bogatu kulturu koja je imala veliki uticaj na ostale zemlje Balkana, a kadkad i na cijeli svijet. Ona se ispoljavala na raznim područjima ljudske djelatnosti, a uključivala je muziku, književnost, film, likovnu i primijenjenu umjetnost, te design i savremene medije. Bosna i Hercegovina je uz Mađarsku, jedina zemlja u regiji, koja je dala više od jednog dobitnika prestižne Nobelove nagrade: Vladimir Prelog dobio ju je za hemiju, a i Ivo Andrić za književnost. Glavni grad Sarajevo je bio domaćin 14. Zimskih olimpijskih igara, koje su bile ne samo druženje mladih sportista iz cijeloga svijeta, nego i igre kulture, mira i prijateljstva.
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Čet Jun 10, 2010 2:03 pm

FILM
Posebno značajan dio kulturnog stvaralaštva Bosne i Hercegovine otpada na bosansko-hercegovački film. Filmovi iz Bosne i Hercegovine su prva dva desetljeća nakon Drugog svjetskog rata obrađivala mahom teme iz narodne Revolucije i rata, filmski su obrađivale najznačajnije teme iz NOB-a, uključujući tu i poznate i slavne bitke partizana protiv stranih okupatora i domaćih izdajnika (Filmovi "Kozara", "Sutjeska", "Bitka na Neretvi", "Valter brani Sarajevo"). Ipak, prvi pravi uspjesi domaćeg filma mogli su se osjetiti tokom kasnih 1970-ih i 1980-ih godina, kad je stvoren i poseban bosanski filmski izraz. Filmovi su mahom obrađivali socijane teme, ne rijetko i kao socijanu kritiku na račun socijalističkog društva, a povremeno bi se našlo mjesto i za savremene, urbane teme, na koje su ipak uglavnom bili pretplaćeni autori iz drugih centara.
Nakon zatišja tokom ratnih i prvih poratnih godina, filmsko stvaralaštvo u Bosni i Hercegovini se pojačano budi i otprve donosi fantastične rezultate. Filmski režiser Danis Tanović je 2002. godine dobio popularnog Oskara, prestižnu nagradu Američke filmske akademije za film "Ničija zemlja" u kategoriji najbolji strani film. Veliku popularnost imao je i film Pjera Žalice "Gori vatra", kao i njegov sljedeći projekt, film "Kod amidže Idriza". Slično je i sa filmom "Ljeto u Zlatnoj Dolini" Srđana Vuletića, koji na internacionalnim filmskim festivalima odnosi nekoliko nagrada. U kategoriji kratkog filma valja izdvojiti film "10 minuta" režisera Ahmeda Imamovića, koji je dobitnik nagrade "Najbolji kratki film Evrope" 2002. godine. Posebnu pažnju je dobio film Grbavica režiserke Jasmile Žbanić koji je nagrađen Zlatnim medvjedom na festivalu Berlinale 2006. godine. Film Snijeg iz 2008. godine, režiserke Aide Begić, je bio kandidat za nagradu Oskar.
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Čet Jun 10, 2010 2:08 pm

ZAPIS O ZEMLJI

Pitao jednom tako jednoga vrli pitac neki:

A tko je ta, šta je ta da prostiš

Gdje li je ta

Odakle je

Kuda je

Ta

Bosna

Rekti

A zapitani odgovor njemu hitan tad dade:

Bosna da prostiš jedna zemlja imade

I posna i bosa da prostiš

I hladna i gladna

I k tomu još

Da prostiš

Prkosna

Od

Sna

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Čet Jun 10, 2010 2:39 pm

Za Bosance Selimović kaže :

''Mi smo ničiji. Uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz .Vjekovima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ko smo. Živimo na razmeđu svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije kao na grebenu .Otrgnuti smo, a neprihvaćeni. Ko rukavac što ga je bujica odvojila od majke pa nema više ni toka, ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo. Mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo. Nesreća je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i nećemo iz nje, a sve se plaća pa i ova ljubav .Svako misli da će nadmudriti sve ostale i u tome je naša nesreća. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamršeniji ljudi nasvijetu, ni s kim se istorija nije tako pošalila kao sa Bosnom. Juče smo bili ono što danas želimo da zaboravimo, a nismo postali ni nešto drugo. S nejasnim osjećajem stida zbog krivice i otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kad da gledamo unaprijed. Zar smo mi slučajno tako pretjerano meki i surovi, raznježeni i tvrdi. Zar se slučajno zaklanjamo za ljubav kao jedinu izvjesnost u ovoj neodređenosti, zašto? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno znači da smo pošteni. A kad smo pošteni ,svaka čast našoj ludosti !''

Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sub Jun 12, 2010 12:27 pm

KAKVI SU LJUDI BOSANCI.....

Pametni su ovo ljudi. Primaju nerad od Istoka, ugodan život od Zapada; nikuda ne žure, jer sam život žuri, ne zanima ih da vide šta je iza sutrašnjeg dana, doci ce što je odredeno, a od njih malo šta zavisi; zajedno su samo u nevoljama, zato i ne vole da cesto budu zajedno; malo kome vjeruju, a najlakše ih je prevariti lijepom rijeci; ne lice na junake, a najteže ih je uplaštiti prijetnjom; dugo se ne osvrcu ni na što, svejedno im je što se oko njih dešava, a onda odjednom sve pocne da ih se tice, sve isprevrcu i okrenu na glavu, pa opet postanu spavaci, i ne vole da se sjecaju niceg što se desilo; boje se promjena jer su im cesto donosile zlo, a lako im dosadi jedan covjek makar im cinio i dobro. Cudan svijet, ogovara te a voli, ljubi te u obraz a mrzi te, ismijava plemenita djela a pamti ih kroz mnoge pasove, živi i nadom i sevapom i ne znaš šta nadjaca i kada. Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve izmedu toga. A povrh svega moji su i ja njihov, kao rijeka i kaplja, i sve ovo što govorim kao o sebi da govorim.

A mi nismo niciji, uvijek smo na nekoj medi, uvijek neciji miraz. Zar je onda cudno što smo siromašni? Stoljecima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro necemo znati ni tko smo, zaboravljamo vec da nešto i hocemo, drugi nam cine cast da idemo pod njihovom zastavom jer svoje nemamo, mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo, najtužniji vilajet na svijetu, najnesretniji ljudi na svijetu, gubimo svoje lice a tude ne možemo da primimo, otkinuti a ne prihvaceni, strani svakome i onima ciji smo rod, i onima koji nas u rod ne primaju. Živimo na razmedi svjetova, na granici naroda, svakome na udaru, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije, kao na grebenu. Sila nam je dosadila, i od nevolje smo stvorili vrlinu: postali smo pametni iz prkosa.
Šta smo onda mi? Lude? Nesrecnici? Najzamršeniji ljudi na svijetu. Ni s kim istorija nije napravila takvu šalu kao s nama. Do jucer smo bili ono što želimo danas da zaboravimo. Ali nismo postali ni nešto drugo. Stali smo na pola puta, zabezeknuti. Ne možemo više nikud. Otrgnuti smo, a nismo prihvaceni. Kao rukavac što ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema više toka ni ušca, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. S nejasnim osjecanjem stida zbog porijekla, i krivice zbog otpadništva, necemo da gledamo unazad, a nemamo kamo da gledamo unaprijed, zato zadržavamo vrijeme, u strahu od ma kakvog rješenja. Preziru nas i braca i došljaci, a mi se branimo ponosom i mržnjom. Htjeli smo da se sacuvamo, a tako smo se izgubili, da više ne znamo ni šta smo. Nesreca je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i necemo iz nje. A sve se placa, pa i ova ljubav. Zar smo mi slucajno ovako pretjerano mekani i pretjerano surovi, raznježeni i tvrdi, veseli i tužni, spremni uvijek da iznenadimo svakoga, pa i sebe? Zar se slucajno zaklanjamo za ljubav, jedinu izvjesnost u ovoj neodredenosti? Zar bez razloga puštamo da život prelazi preko nas, zar se bez razloga uništavamo, drukcije nego Ðemail, ali isto tako sigurno. A zašto to cinimo? Zato što nam nije svejedno. A kad nam nije svejedno, znaci da smo pošteni. A kad smo pošteni, svaka nam cast našoj ludosti!

MESA SELIMOVIC.....
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jun 14, 2010 1:57 pm

BOSNA ZUBORI....

Bosna zubori; nad pitomim krajem
Andjeo mira siri laka krila -
I lahor pirka, ko da sitnom cvijecu
Misticne price sapce vecer mila.

Bosna zubori i – ko rujne usne
Cvjetne tiho obalice ljubi,
Pa tamo negdje, poput moje misli,
Kraj tvog se dvora u daljini gubi.

Bosna zubori, a s barcicom mojom
Nestasno sitni igraju se vali;
- Ah, cini mi se, moj andjele, tako
Da ljubav tvoja srcem mi se sali.

Musa Cazim Catic.....
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pet Jul 02, 2010 5:20 pm

Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Avg 01, 2010 5:13 pm

Kad me pitas
koji sam znanac
ponosno kazem
da sam Bosanac

Putnice druze umor te prati
u moju Bosnu kod mene svrati
bices mi vjeruj najdrazi gost
primicu tebe kao brata svog

Ref. 2x
Putujes svijetom
al' Bosne nema
ni boljih ljudi
nit' lijepsih zena

Kad sunce zlatno obasja polja
kafu nam sprema majcica moja
i majci bices najdrazi gost
primice tebe kao sina svog

Ref. 2x

Reci ces svima da sam ti znanac
prijatelj pravi da je Bosanac
kad ti je tesko ja sam ti drug
meni da dodjes kad nemas kud

Ref. 2x

:paer: :paer: :paer: :paer: :paer: :paer: :paer: :paer:
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Avg 01, 2010 5:18 pm

Pozdrav za Bosnu i Bosance , naravno!

Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Avg 01, 2010 5:24 pm

sonia ::

Pozdrav za Bosnu i Bosance , naravno!

ziveli1

srce srce srce srce srce srce srce
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sre Avg 04, 2010 1:40 pm

Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sre Avg 04, 2010 1:43 pm

Pjesma Mostaru

Kad pomislim na Tebe
gorke suze lijem
Sa zivotom svojim teske
bitke bijem
Tad sviracu dajem i
posljednju paru
Samo da mi svira
o rodnome Mostaru.

Eh da mi je sada mirisati
behara
Prosetati ulicama rodnoga
Mostara
I vidjeti Eminu kako lijepa
ode
U srebreni ibrik da zahvati
vode.

Eh da mi je sada dat srcu na
volju
Prosetati uz Neretvu, divnu
Radobolju
Ili da predjem preko svoga
Starog mosta
Na kojemu moje srce vjecno
osta.

Hajde ti sviracu sviraj onu
staru
Sviraj meni pjesmu o rodnome
Mostaru
Sviraj o
bascama, tresnjama, Jasminu
Pozdravi mi
Mostar, Neretvu, Eminu.

Od: Drazan M.

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Sre Avg 04, 2010 1:47 pm

Neko tiho ulicom pjevusi
tuga mu se osjeca u dusi
ista tuga u meni se javlja
to je pjesma iz mog rodnog kraja

Svuda se sunce radja
lijepa svaka je zemlja
kao sto je Bosna moja
na svijetu ljepse nema

Ima noci kad mi dusa pati
i kad moram pjesmu zapjevati
bez sevdaha ne zivi bosanac
i kad svijetom luta kao stranac .

Vrijeme dodje, moram kuci poci
jer gorak je zivot u samoci
necu da me pritiska tudjina
jer Bosna je majka Bosancima.

Safet Isovic

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Aurora Borealis

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Uto Sep 14, 2010 3:12 pm

malo je malo dana....
da bi mi ostala sama....
malo je malo noci.....
da cekam kad ces mi doci.....
da jedno drugom bol stvaramo...
dana je premalo......
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Jan 23, 2011 1:54 pm

ŠTA O BOSNI I BOSANCIMA KAŽU HRVATI

IZ BOSNE I HERCEGOVINE?

55555

________piše: Tvrtko Milović l poskok.info

Postoji li narod na svijetu koji ne želi svoju državu, koji ne želi jezik zvati svojim imenom, koji ne želi znati koliko ima pripadnika i koji slavi svoje okupatore!? Postoji! A znate i o kome je riječ: o našim dragim susjedima Bošnjacima.

Bošnjaci ne žele imati državu bošnjačkog naroda, oni je žele dijeliti. Ne sa jednim, nego sa čak dva naroda! Na stranu što ti narodi to ne žele...

Bošnjaci ne žele zvati svoj jezik bošnjačkim. Praksa je u svijetu da se jezici zovu imenima naroda koji ih govore. Ipak, Bošnjaci su svom jeziku odlučili dati ime po regiji države Bosne i Hercegovine.

Bošnjaci ne žele znati koliko ih ima. Ne žele popis, ili ako žele, onda ne žele da se na njemu izjašnjavaju kao Bošnjaci.

Bošnjaci najsretnijim periodom svoje povijesti smatraju okupatorsku Osmansku imperiju. Istu onu imperiju koja je napuštanjem Bosne i Hercegovine ostavila 97% nepismenog stanovništva. Zbog par mostova, džamija i kupatila, Bošnjaci ne mogu prežaliti feudalni ustroj zemlje.

Zašto Bošnjaci nemaju izgrađenu potrebu za vlastitom državom, za vlastitom zastavom, za jezikom? Zašto ih je strah vlastitog broja, identiteta i povijesti? Na čemu se temelji ova nacija u nastajanju?

U normalnim vremenima ne bi se trebalo baviti Bošnjacima, ali obzirom da su sebi uzeli za pravo odlučivati o političkim pravima Srba i Hrvata u BiH, red je da se malo pozabavimo mi njima.

Negiranje drugih je jedino što drži Bošnjake kompaktnim kao naciju. Ne žele svoju državu, ali isto tako ne žele ni da je drugi imaju. Republika Srpska je prihvatljiva samo ako nije srpska.
Treći entitet nije dopustiv jer bi bio «njihov». Nek je sve zajedničko, tj. ničije.
Bošnjaci se unaprijed odriču vlastite države i istovremeno žele da to učin i drugi.
Ali i Srbi i Hrvati navikli su imati svoje države, bar entitete, i to će ostati njihova trajna težnja, koliko god Bošnjaci tome smetali. Graditi BiH kao zajednicu tri naroda bez dobrovoljnog pristanka druge dvije članice dovodi upravo do situacije u kojoj je BiH danas. Ne treba je posebno objašnjavati.

Da li zbog Islama, ili komunizma, ali Bošnjaci nikad nisu bili na Ti sa realnošću. Vizije Bosne i Hercegovine kakvu Bošnjaci vide nisu ozbiljnije od osbnovnoškolskih maštarija. Ni u jednoj od tih, uglavnom unitarističkih maštarija, nisu shvatili da će Srbi rušiti BiH onoliko dugo koliko im bude trebalo da je sruše. Floskula kako smo se u Jugoslaviji «svi fino slagali» pokazuje da Bošnjaci nisu ni primjetili da je Jugoslavija od prvog dana bila samo drugo ime za Srbiju. «fino slaganje» bilo je rezultat jasnog odnosa snaga u korist Srba, pa neslaganje i nije bilo opcija.

U svojim državotvornim maštarijama Bošnjaci nisu predvidjeli ni što će s Hrvatima. Valjda misle da će se svi pretvoriti u Željka Komšića ili iseliti u Hrvatsku. Možda i hoće, ali će prije toga dati punu podršku Srbima u ranije spomenutim aktivnostima.

U svakom slučaju, jedan graditelj na dva rušitelja nema mnogo izgleda.
Misterija ostaje, zašto Bošnjaci ne žele svoju državu!?

Misterija se preljeva i na jezik.
Bošnjaci su svom jeziku dali ime «bosanski». Našli su nekoliko povijesnih podataka gdje se naziv «bosanski» koristio i to postvili za temelj vijekovnog bosanskog jezika. Bezobrazno zanemarivši Hercegovinu, Bošnjaci su nazivom «bosanski» prejudicirali da tim jezikom govore svi bosanci.
Istisnuti standardizirane jezike srpski i hrvatski može poći za rukom jedino fizičkom eliminacijom nositelja tih jezika.
Bosanski jezik ostao je tako utočište jedino Bošnjaka.

S književnošću se nije napravila ova greška. Tako postoji bošnjačka književnost (puna ljudi koji sebe nikad nisu nazivali Bošnjacima) ali ne postoji bošnjački jezik.
Tako je jedini narod bez svog jezika dobio svoju književnost bez svojih pisaca.
Još je nekoliko problema s kojima se bosanski jezik ima pozabaviti, od toga koji je prvi roman napisan na bosanskom jeziku, do toga koliko «varijanti strana svijeta» ima bosanski jezik.
Uobičajeno je za bosanki da hrvatski jezik nazivaju «zapadnom» varijantom a srpski jezik «istočnom» varijantom bosanskog jezika. Ako se omakne koja nejasnoća nije problem, tu su u rezervi južna i sjeverna varijanta sa potrebim podvarijantama....
Da li Bošnjaci ne žele imati svoj jezik iz istih razloga kao i državu, ili jednostavno nemaju dovoljno jezičara koji su u stanju standardizirati jezik, ostat će još jedna misterija.
Jedino što drži bosanski jezik na okupu jeste negacija da on nije ni srpski, ni hrvatski.

Još jedna negacija pomaže izgradnju bošnjačkog identiteta. To je negacija samog identiteta.
Bošnjaci baš nisu načisto jesu li «bosanski katolici i pravoslavci» također Bošnjaci ili im treba dati za pravo da se zovu Srbima i Hrvatima.
Prema uskim, a ipak dominantnim shvaćanjima bošnjačke akademske elite, Hrvati žive u Hrvatskoj a Srbi u Srbiji. Tu se ne uklapaju Bošnjaci iz Hrvatske i Sandžaka, pa da se ta bolna tema ne bi dalje otvarala, Bošnjaci bi najradije da se imena naroda i ne spominju. Bar kad je riječ o popisu stanovništva. Popisali bi se oni, al da se ne zna da su oni.

Bilo je prijedloga da postoje tri opcije za izjašnjavanje:

1- Srbin,

2-Hrvat,

3- nijedno od navedenog!

Nije prošlo. Barem za sad nije prošlo.

Zašto se Bošnjaci opiru nacionalnom popisu?
Iz tri osnovna razloga:

1. Vidjelo bi se da je najveće etničko čišćenje provedeno u područijima pod kontrolom Armije RBiH.
Hrvati i Srbi u bošnjačkim krajevima postoje tek u tragovima, protjerani specifičnim poslijeratnim bošnjačkim nacionalizmom. Nacionalizmom koji danas najbolje utjelovljuje SDP.
Nacionalizmom koji javno priča bajke, a na terenu čini sve da se nebošnjake asimilira, ukroti, ili istjera.

2. Drugi razlog je što bi se etnički Bošnjaci zbog neobrazovanosti ili neupućenosti različito izjašnjavali.
Neki bi bili Bošnjaci, prema partijskim instrukcijama, neki bosanci prema utopijskim težnjama za jednonacionalnoj unitarnoj državi Bosni, neki muslimani po vjerskim ambicijama uspostave islamske države... u ovom slučaju konstituvni bošnjački narod rascijepio bi se na tri grupe čime bi se težnja za političkom dominacijom praktično raspala.

3. Treći razlog je što bi se Bosna i Hercegovina ukupno pokazala izrazito etnički podijeljenom što dugoročno ojačava one koji žele federalno uređenje BiH, i oslabljuje one koji tvrde da je u BiH nemoguće iscrtati etničke granice.
Bošnjaci bi nakon popisa vidjeli da naseljavaju najmanju površinu, što smatraju kozmičkom nepravdom. U isto vrijeme hvale se visokim postotkom urbane populacije a smeta ima što naseljavaju tek oko 23% teritorija.
Nehotice otkrivaju da bi najradije vidjeli jednobojnu etničku kartu.

I sa vlastitom poviješću Bošnjaci muče muku. Kako pomiriti srednjovjekovnu i osmansku povijest Bosne?
Što je Bošnjacima važnije? Državnost Bosne ili Islam?
Ovo dvoje u nepomirljivom je konfliktu jer je jedno zamijenilo drugo.
Kako slaviti Osmanlije ako su uništili državnost? I kako slaviti Islam kada je u plamenu potisnuo vjeru bošnjačkih predaka?
Vrlo teško.
Slab je kompromis bošnjačka historiografija našla u razdvajanju srednjovjekovne i osmanske povijesti. Srednjovjekovna je daleka i romantična i za nju se ne treba vezati emotivno. Ona Osmanska je ipak bliža i civilizacijska.
Bošnjaci smatraju da svoj identitet duguju osmanlijama.
Kada trebaju definirati identitet on se svodi na islamsku tradiciju i negiranje srpstva/hrvatstva.

Osmanlije Bošnjacima nisu ostavili mnogo u naslijeđe. U godinama okupacije Osmansko carstvo bilo je zasigurno naprednije od tadašnjih kraljevstava srednje Europe. Ipak, odlaskom Osmanlija vidjela se sva bijeda naspram Austrije, koja je preuzela BiH. Ovdje nije ništa sporno da Bošnjaci ne slave upravo razdoblje odlazećih Osmanlija.
Zaostalo državno uređenje, feudalni sistem, neobrazovanost i siromaštvo posljednje su čega se Bošnjaci sjećaju od osmanlija. Ipak, slave njih a proklinju austrijskog okupatora, koji je zemlju uredio, udario joj današnje ekonomske i društvene temelje, izgradio škole, obrazovao stanovnišvo i generalno unaprijedio život.

Bošnjaci danas slave Osmanlije, okupatore koji su za Bosnu učinili samo onoliko koliko su morali da bi je učinili dobrom vojnom utvrdom. Znaju to i Bošnjaci, ali ne slave oni to.
Oni slave što su tada vladali nad Vlasima, tj Srbima i Hrvatima. Slave što su posljedovali 100% zemlje i što su bili neprikosnoveni age i begovi.
I danas bi Bošnjaci da se vrati vrijeme apsolutnog zemljoposjedništva.
Zbog toga su spremni i vlastitu povijest prilagoditi.

Ono što su tada imali od osmanlija, Bošnjaci podsvjesno žele od EU i OHR:
Žele izgrađenu državu na pladnju i žele da takvom, tuđom rukom napravljenom, državom vladaju.
Kod osmanlija je bilo tako, a skoro su i OHR natjerali na slično. ALi i OHR, ako i Osmanlije nekoć, odlaze, i ostavljaju državu onima koji je najmanje žele - Bošnjacima.

Takvi su otprilike Bošnjaci, naši susjedi koji Uskrs i Božić čestitaju uvredljivim «sretan praznik», susjedi koji ne žele svoje, ali ti nedaju ni tvoje, susjedi koji navijaju za Brazil jer ti navijaš za svoje, susjedi koji ti ne daju kanal iako nije njihovo da ti daju nešto što je svakako tvoje, susjedi koji ne žele svoj entitet, ali ti ne daju ni tvoj.
Ne daju entitet jer znaju da bi taj, Treći entitet, bio bolji od njihovog entiteta.
Tom je susjedu dobro samo dok je tebi loše.

Portal Hrvata Bosne i Hercegovine

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Jan 23, 2011 4:33 pm

Svaki komentar je suvisan, zar ne:)
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Jan 23, 2011 5:15 pm

AstrinaKomsinica ::
Naravno...ako je tekst iz pera nekoga ko očigledno zastupa jednu opciju .
Šta se desi onda na forumima ? Onda neko stavi kontratekst nekog drugog "ideologa " ,iz suprotnog tabora .
Onda se i za jedan i za drugi tekst nadju istomišljenici -i započne bitka .
Daleko od toga da ne treba svako da ima svoje mišljenje , no...na ovom forumu ima "Bosanaca" od sva tri naroda, i svašta su nažalost i prošli u prošlosti ...no ja nisam primetio da postoji neka mržnja , podsmevanje ili bilo šta drugo.A Bosnu vole svi bez razlike ...i niko je ne naziva "federacijom "ili ...
Bosna je domovina svih ljudi koji tamo zive, ili su ziveli,i sumnjam da su ovi sadasnji "entiteti" nesto vazniji od njihove BOSNE .
A ja lično mislim i sto celog života -*ebeš zemlju koja Bosne nema, a svejedno mi da li se krsti ili klanja , ili kako se zove i preziva.
Za mene postoji samo jedna Bosna i jedni Bosanci .

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Smiljan01

Datum upisa : 19.11.2009

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Jan 23, 2011 8:01 pm

Danubius ::
AstrinaKomsinica ::
Šta se desi onda na forumima ? Onda neko stavi kontratekst nekog drugog "ideologa " ,iz suprotnog tabora .

Obicno pisem na temama koje su na portalu, pa evo nadjoh i ovu koja je danas... Posto zivim u mojoj BiH drzavi, koja mi je najdraza na svijetu, i to zivim u Sredisnjoj Bosni u blizini vezirskog grada, kojim dominira srednjovjekovna tvrdjava, koju podize je jos kralj Tvrtko Kotromanic, grad kojeg je tako lijepo opisao u svom romanu Travnicka hronika, nobelovac Ivo Andric...
Da bih se razumjeo duh Bosne, onda u njoj treba zivjeti i poznavati je od Visegrada do Bihaca, od Mostara do Zvornika...
Moja Bosna priznata je Papinskom bulom, koja je dodjeljena Kulin banu, upravo otprilike u sadasnjim granicama, kada je krunisan na Bilinom polju u Zenici, kada je sa pateranstva presao na krscanstvo... Upravo u BiH su jaka sjecista tri kulture, ali i tri velike moneteisticke vjeroispovjesti...
Ja tvrdim da je to veliko bogastvo i da moramo razvijati to bogastvo, i to na nacin, da kao ljudi prihvatamo, istinski prihvatamo ,te nase razlike u kultoroskom, vjerskom i nacionalnom...
Kako to mozemo postici, mozemo o tome puno govoriti i polemizirati, ali temelj jeste, da slobodno mozemo svojom voljom u punoj slobodi izrazavati, svoju misao, humanizam i sve ostalo sto nam namece zivot, kojim kao ljudi se razlikujemo od ostalog svijeta, bilo animalnog ili biljnog...
Oni koji posmatraju i dozivljavaju Bosnu i Hercegovinu sa pozicija sadasnjosti, ili dalje, kao i bliskije proslosti i na osnovu toga donose sud o njoj su u velikoj zabludi...
Duh Bosne je postojao stoljecima, on postoji danas, postojat ce i u buducnosti, a svakako cu o tom duhu Bosne pisati u nekim od iducih postova na ovoj temi..
Sefe Dany, nista se nece desiti ako neko stavi tekst nekog drugog ideologa, mozda ce samo pokazati znanje ili neznanje o mojoj zemlji BiH, koju kao pripadnik jednog od konstitutivnih naroda dozivljavam, kao svojom domovinom...
U njoj ima za sve mjesta, a duboko vjerujem, da je na jednom putu rjesavanja odredjenih ustavnih rjesenja, koja ce osigurati puna prava svih njenih gradjana, kako u nacionalnom, obrazovnom, tako i svim ostalim pravima, koja su temelj dostojanstva svakog covjeka...
Nazad na vrh Ići dole
vasko1

Datum upisa : 02.01.2011

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Ned Jan 23, 2011 9:54 pm

Citat :
Sefe Dany, nista se nece desiti ako neko stavi tekst nekog drugog ideologa, mozda ce samo pokazati znanje ili neznanje o mojoj zemlji BiH, koju kao pripadnik jednog od konstitutivnih naroda dozivljavam, kao svojom domovinom...
U njoj ima za sve mjesta, a duboko vjerujem, da je na jednom putu rjesavanja odredjenih ustavnih rjesenja, koja ce osigurati puna prava svih njenih gradjana, kako u nacionalnom, obrazovnom, tako i svim ostalim pravima, koja su temelj dostojanstva svakog covjeka...

Nisam mislio,a još manje imao namjeru ,da polemišem sa tekstom prethodnika ,ali mi upade u "oči " ovo njegovo svojatenje (mojoj BiH ) Da li to znači da svaki stanovnik Bosne i Hercegovine ma pravo na to ili je to samo povlašteni položaj pojedinaca .Baš u tom svojatanju (moja BiH ) kriju se mnoge zamke budućnosti Bosne i Hercegovine ! Kada Ibro kaže "moja "Bosna i Hercegovina ,onda on u nujoj neće ni djeda mraza i ni "božičnjaka " pa makar i darove djeci davali ! Kada Jure kaže moja Bosna i Hercegovina ,on hoće da u Sarajevu može kupiti odojak za Božić ,a ne da mora ići do Mostara ? Kada Sreten kaže moja Bosna i Hercegovina oda on hoće da za svoju Krsnu slavu ne radi već da slavi i praznuje . Ja uzeh samo ova tri primjera i svi oni kao prestavnici svojih vjerskih opredelenja u svojoj Bosni i Hercegovini hoće ta svoja prava .
Ako tome dodamo da ima "ideologa " u sva tri naroda koja baš ovo što navedoh imaju u svojoj ideologiji ,onda je dug i mukotrpan put do Bosne i Hecegovine u kojoj će svi sa pravom reći Moja bosna i Hercegovina . Zato oni koji sebe smatraju povlaštenim svoja još nedogovorena prava sa ostalima ,uzimaju kao etalone za buduću Bosnui i Hercegovinu. Mislim da u tome greše !"
Nazad na vrh Ići dole
Smiljan01

Datum upisa : 19.11.2009

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 1:25 pm

vasko1 ::

Nisam mislio,a još manje imao namjeru ,da polemišem sa tekstom prethodnika ,ali mi upade u "oči " ovo njegovo svojatenje (mojoj BiH ) Da li to znači da svaki stanovnik Bosne i Hercegovine ma pravo na to ili je to samo povlašteni položaj pojedinaca .Baš u tom svojatanju (moja BiH ) kriju se mnoge zamke budućnosti Bosne i Hercegovine ! Kada Ibro kaže "moja "Bosna i Hercegovina ,onda on u nujoj neće ni djeda mraza i ni "božičnjaka " pa makar i darove djeci davali ! Kada Jure kaže moja Bosna i Hercegovina ,on hoće da u Sarajevu može kupiti odojak za Božić ,a ne da mora ići do Mostara ? Kada Sreten kaže moja Bosna i Hercegovina oda on hoće da za svoju Krsnu slavu ne radi već da slavi i praznuje . Ja uzeh samo ova tri primjera i svi oni kao prestavnici svojih vjerskih opredelenja u svojoj Bosni i Hercegovini hoće ta svoja prava .
Ako tome dodamo da ima "ideologa " u sva tri naroda koja baš ovo što navedoh imaju u svojoj ideologiji ,onda je dug i mukotrpan put do Bosne i Hecegovine u kojoj će svi sa pravom reći Moja bosna i Hercegovina . Zato oni koji sebe smatraju povlaštenim svoja još nedogovorena prava sa ostalima ,uzimaju kao etalone za buduću Bosnui i HKada Jure kaže moja Bosna i Hercegovina ,on hoće da u Sarajevu može kupiti odojak za Božić ,a ne da mora ići do Mostara ?ercegovinu. Mislim da u tome greše !"

Uvazeni Vasko, veoma mi je drago da si dao ovaj komentar, te zelim da ti dam neke odgovore...
Neznam da li zivis u BiH, ili nekoj drugoj zemlji, sto naravno nije ni bitno... Iz ovog tvog iznesenog se vidi, da polazis od trnutnog stanja i trenutnih aktualnih zbivanja, kada je BiH u pojacanom fokusu interesovanja, kako zemalja iz okruzenja, ali isto tako velikih sila, SAD-e, Rusije, te EU.
No ostavimo politiku po strani, vec se vratimo tvojim iznesenim nekim konstatacijama...

Kada Ibro kaže "moja "Bosna i Hercegovina ,onda on u nujoj neće ni djeda mraza i ni "božičnjaka " pa makar i darove djeci davali !
Ovdije si vjerovatno cuo, ili procitao nesto o izjavi Reisa Cerica, koji je dao jedan osvrt o djedu mrazu i to u kontekstu sa vjerskog islamskog vjerovanja, koliko je to meni poznato...
Medjutim i ove Nove godine, kao i predhodnih u Sarajevu je bilo djeda mraza sa paketicima, a bit ce ih i ubuduce...
Naravno da se danas ti paketici dijele onoj djeci, ciji paketic plate njihovi roditelji, ali to je vec drugi dio price zasto je to tako...

Kada Jure kaže moja Bosna i Hercegovina ,on hoće da u Sarajevu može kupiti odojak za Božić ,a ne da mora ići do Mostara ?

Neznam da li u Sarajevu se moze kupiti odojak ili ne, ali vjerujem da u nekim trgovinama zasigurno ima svinjetine gdje su trgovci nasli svoj interes da je prodaju...
Ali ono sto znam je sigurno da u Travniku, kojeg u vecini cine Bosnjaci u najvecoj mjeri, da u Konzumovoj najvecoj robnoj kuci ima svinjetine u svako doba dana i noci, pa od volje ti da kupis sta hoces, od odojka do svih suho mesnatih svinjskih preradjevina...

[/b] Kada Sreten kaže moja Bosna i Hercegovina oda on hoće da za svoju Krsnu slavu ne radi već da slavi i praznuje .

Uvazeni moj Vasko, ni ovo nije kako ti kazes, jer ta vremena su iza nas... Svako danas moze da slavi svoje vjerske slave i praznike i da za to ne treba traziti dozvolu niti kriti...
I u Banjaluci kao i u Sarajevu, najveci vjerski dostojanstvenici su priredili prijeme povodom odredjenih vjerskih praznika, sa pozvanim uzvanicima iz vjerskog, kulturnog i politickog zivota, te na istim su se mogli vidjeti svi pozvani, sto je i medijski zabiljezeno...

Nisam mislio,a još manje imao namjeru ,da polemišem sa tekstom prethodnika ,ali mi upade u "oči " ovo njegovo svojatenje (mojoj BiH )

I na kraju uvazeni Vasko, zamolio bih te da mi pojasnis, po cemu si ti to zakljucio u mom postu da ja svojatam BiH...
I da hocu da je svojatam ne mogu... Ali kad kazem da je moja BiH, onda prvo mislim da je to moja domovina po rodjenju, moja domovina gdje zivim, moja domovina gdje cu i umrijeti, te moja domovina gdje imam oprobanih prijatelja svih vjeroispovjesti i nacionalnosti...
Dalje kada kazem moja BiH, time nicim ne uzimam pravo ni Bosnjaku, ni Srbinu, ni Hrvatu, kao ni ostalim gradjanima koji nisu pripadnici ove tri nacije, da slobodno kazu da je to i njihova BiH...

BiH nije ni bosnjacka, nije ni srpska, nije ni hrvatska, vec je i srpska i hrvatska i bosnjacka, ali i svih oni koji zive u njoj....

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 1:29 pm

Danubius:

Dobro jutro sefe:)
Bas sam tako i mislila; sta onda reci, suvisno je...
A svidja mi se i ostatak tvog teksta; dok nas ima koji tako mislimo, ima i neke nade za buducnost nasih mladih. Malo vise vjere u ljubav i humanost, malo manje u gluposti.
Pozzz iz daleka:)
Nazad na vrh Ići dole
Lily
First Bride

Godina : 21
Datum upisa : 12.09.2008

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   Pon Jan 24, 2011 1:41 pm

Komsinice pozdravi mi Astru!!!

Sto se tice svojatanja ( pitanje za Vaska i Tecu), da li to znaci da ja ne smem reci "moja BIH"?
.. iako nisam rodjena u njoj, ali su mi koreni odatle, tata mi je rodjen u BIH, tu mi je dedovina, porodicno groblje.. ako kazem moja BIH, mislim da nisam nikoga ugrozila time, samo pokazujem naklonost i postovanje toj lepoj zemlji mojih predaka.
I, ako svojatam, ne cinim to iz politickih uverenja, ciljeva ili sta god, vec jednostavno onih emotivnih!
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: BOSNA I BOSANCI   

Nazad na vrh Ići dole

BOSNA I BOSANCI
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 16Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Sledeći
 Similar topics
-
» Bosna

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: BOSNA i HERCEGOVINA-
Skoči na: