DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Maj 03, 2008 3:07 pm

First topic message reminder :

Većina muskaraca ima tu "čast" da jedan period života provede u uniformi .Koji rod ste služili, da li ste imali neki čin, u kakvom vam je sećanju ostala vojska, šta mislite o civilnom služenju vojnog roka?

Poslednji izmenio Danubius dana Sub Okt 22, 2011 8:49 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži

AutorPoruka
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 12:52 am

Ko preživi sam ulazak u kasarnu, šišanje, i taj čin, mislim da mu ni pakao neće teško pasti. Naravno, ko se oseća slobodnim čovekom.
--------------------------------------

deba šta je za tebe raj,ako je bivša JNA pakao..?  trtrr 
moj ćale kaže da su mu to bili najlepši dani..služio je u Derventi..
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
debilko
Pogrešila roda

Godina : 55
Datum upisa : 22.06.2009

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 12:55 am

Kijara-brm ::
zatim su me kaznili da kad god je izlaz, moram da izađem u grad. Naravno, pratili su me.
ja izađem i sednem pored puta na onaj kamen graničnik i presedim ceo dan.
Ponovo sutra raport, pa razgovor, pa sam išao kod nekog psihologa hahaaha

jbt vala ti si opičen bio od mladosti...buntovnik... :zubi3: ...
Uvek sam tvrdio, lakše bi mi bilo da idem u zatvor. Jer znam, kažnjen sam i to je to. Ovako, obraćaju mi se kao da mi je to čast, a ja je osećam kao kaznu.
Niko od mog društva (bilo nas je 10-ak) nije do kraja služio vojsku. Takmičili smo se, ko će se pre osloboditi. I tu sam slab, tek sam se oslobio posle 5 meseci.
A recimo, sve iz ekipe i mene takođe, privodili su na regrutaciju. Znači, cepali smo pozive za regrutaciju, regrutovan sam tek kad sam bio prva godina fakulteta i to me privela uveče pred regrutaciju policija i spavao sam tamo u centru za regrutaciju.

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:00 am

Jbt ti kao da si stvarno u paklu bio.Tebi bi goli otok bolje legao... dm5 ...
Au,doživljaja.Imaš ti tu materijala.Ajde malo više piši.Gde si služio?Čemu toliki otpor...?
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:01 am

Debi ovo što ti sad pišeš o ulasku u kasarnu, šikaniranju fazana i slične stvarii slušala sam milion puta od prijatelja i rođaka. A ako je suditi po filmovima i knjigama to nije bila specijalnost samo JNA nego je to specifičnost vojske kao takve. Širom ovog našeg plavog klikera.

Meni to strašno liči na one obrede prelaska od dečaka u muškarca u primitivnim plemenima. Moraš da prođeš inicijaciju inače ne možeš da budeš punopravni član plemena niti da uživaš privilegije koje iz tog proizilaze. Što je Cojle negde napred rekao da je važilo pravilo ko nije vojsku služio nije mogao da se oženi tako lako.

I što je čudno, a možda i nije, da oni koji su par meseci ranije prošli takva šikaniranja sve to zaborave i nastavljaju takvu tradiciju. Svi koji su "bili neki čin" (desetari) sad pričaju kako nikad nisu šikanirali vojsku a svaka klasa gde god da je služila je puna priča o sadistima s čvarkom. Možda svaki deseti će reći da je imao normalnog podoficira/oficira kao nadređenog.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz

Poslednji izmenio ZoxZoja dana Sub Mar 29, 2014 1:04 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:03 am

Ko preživi sam ulazak u kasarnu, šišanje, i taj čin, mislim da mu ni pakao neće teško pasti. Naravno, ko se oseća slobodnim čovekom.
--------------------------------------

deba šta je za tebe raj,ako je bivša JNA pakao..?  trtrr 
moj ćale kaže da su mu to bili najlepši dani..služio je u Derventi..
I moj ćale takođe, hahaha.
Ali je znao da ću ja da popizdim, da mi se kosa na galvi diže od toga da sam primeran omladinac. Uvek sam voleo i trudio se da budem hooligan.
Vidi Kjara, iz istih razloga mi nikad nije palo da idem na radnu akciju. To nikad. Čak i vojska pre do toga.
Čak smo se tukli ovde u kraju sa akcijašima kad su dolazili u Železnik nešto da rade, pa su ih na kraju povukli. Bio pravi rat.
Tu me nerviralo, jel sam voleo rock muziku, a ona je bila u službi režima, pevali po radnim akcijama.
zato sam oberučke prihvatio Punk kad se pojavio. Uprvao zbog bunta protiv društva.
Ma ne želim ni u kom slučaju i varijanti da budem primeran građanin.

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:11 am

hahaha koje si ti zlo bio od mladosti...mora da si bio i nevaljalo dete... :zubi3: .
i na kraju koliko si skupio meseci u JNA..i gde si služio?
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:13 am

ZoxZoja ::
Debi ovo što ti sad pišeš o ulasku u kasarnu, šikaniranju fazana i slične stvarii slušala sam milion puta od prijatelja i rođaka. A ako je suditi po filmovima i knjigama to nije bila specijalnost samo JNA nego je to specifičnost vojske kao takve. Širom ovog našeg plavog klikera.

Meni to strašno liči na one obrede prelaska od dečaka u muškarca u primitivnim plemenima. Moraš da prođeš inicijaciju inače ne možeš da budeš punopravni član plemena niti da uživaš privilegije koje iz tog proizilaze. Što je Cojle negde napred rekao da je važilo pravilo ko nije vojsku služio nije mogao da se oženi tako lako.

I što je čudno, a možda i nije, da oni koji su par meseci ranije prošli takva šikaniranja sve to zaborave i nastavljaju takvu tradiciju. Svi koji su "bili neki čin" (desetari) sad pričaju kako nikad nisu šikanirali vojsku a svaka klasa gde god da je služila je puna priča o sadistima s čvarkom. Možda svaki deseti će reći da je imao normalnog podoficira/oficira kao nadređenog.

Pa u pravu je Cojle, vidiš i ja se nešto polu-oženi.
Izvukao sam zaključak, da čovek koji ne služi vojsku, ne može biti veran samo jednoj ženi, već voli da menja. Hhahahhaha
Nije to bre što pričaš.
Ako si gledala film Kosu, ja sam ga gledao preko hiljadu puta, i to mi je životni moto.
E vidiš onog seljačića zbog koga Bergen poginu. Jbg. Upravo to.
Dopraćaju neke sa presetom i to, i ja sad sa njim kao tu nešto da se družim, ma nema šanse.
E vidi, ja namerno i na silu, počnem prvo veče u hodniku da plačem i čekam da mi neko nešto kaže da mu jebem mater.
Izazvao sam tuču, ali nisam ja učestovvao, skočio neki Beograđanin umesto mene, stari vojnik. Ali ja uzeo na sebe pa sutradan prebačen u kaznenu kasarnu.
A to sam priželjkivao.
A vidi, imao sam sređeno Dom JNA, ali sam upraov zbog toga požurio da napravim sranje da ne proradi ta veza.
To je nešto ćale na svoju ruku sredio. Plašili se on i keva kad sam pošao.
Inače sam hteo da pobegnem preko, ali keva iskukala da ipak odem da služim vojsku.

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:19 am

Gledala sam Kosu dovaljan broj puta da je napamet znam. Shvatam tvoje razloge i bunt i smejem se jer mi je jedna luda ideja pala na pamet.

Većina vas ovde je iz generacija šezdeset i neka. Verovatno se sećate da je tamo krajem osamdesetih uvedeno da devojke mogu da služe vojni rok (i posle par klasa ukinuto kao nerentabilno). Ja sam htela da se prijavim. Upravo iz razloga iz kog si ti bežao i pravio njesra. Da budem drugačija, da iskočim iz šablona, da razbijam tabue ... Na žalost ova moja ideja se izjalovila. Ostala sam dobro i primerno dete ko što je i red  vrag 

Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:23 am

hahaha koje si ti zlo bio od mladosti...mora da si bio i nevaljalo dete... :zubi3: .
Ma 5 meseci u Kumanovu.
Najteže mi bilo, kada partizan igrao finale u hokeju sa Jesenicama, i ovi moji ortaci me pozdarvljaju i viču preko tv moje ime. Jbt, istrčao sam napolje i zacenuo se od plača. Nisam propuštao ni jednu utakmicu partizana do tada.
Inače, ko je služio vojsku u Makedoniji zna za Kraste i Krivolak. To je tenkovcki poligon sa nekom crvenom zemljom, strašno. Mi smo išli tamo sto puta pod punom artnom opremom, 50 km. Ali mi to nije bilo ništa teško. Nego šišanje, brijanje i slično.

Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:29 am

ZoxZoja ::
Gledala sam Kosu dovaljan broj puta da je napamet znam. Shvatam tvoje razloge i bunt i smejem se jer mi je jedna luda ideja pala na pamet.

Većina vas ovde je iz generacija šezdeset i neka. Verovatno se sećate da je tamo krajem osamdesetih uvedeno da devojke mogu da služe vojni rok (i posle par klasa ukinuto kao nerentabilno). Ja sam htela da se prijavim. Upravo iz razloga iz kog si ti bežao i pravio njesra. Da budem drugačija, da iskočim iz šablona, da razbijam tabue ... Na žalost ova moja ideja se izjalovila. Ostala sam dobro i primerno dete ko što je i red  vrag 
Sećam se, moje neke drugarice su služile vojsku.
Ma kod mene u kasarni bile neke tri ribe, medicinske sestre u stacionaru. strava ribe. Ova jedna se bila natovrzla na mene, jer sam je podsećao na nekog njenog. A sve su bile slomljene i ucveljene, spetlajle se bile sa nekim vojnicima pa im posle oni dali nogu kad odsluže vojsku.
A meni to nije jasno.
Ma koje ribe bre, ja sam svaki dan osežao kao poslednji. Nisam se setio da ni da postoje. Istini za volju, meni devojka dolazila svake nedelje skokro. I popizdi. Izađemo, odemo u hotel, ja prepalačem celo veče, neću nigde da idem. Ona popizdela, kao neće više ni da dolazi ako tako stalno joj upropastim vikend. Ma nisam ni zvao da dolazi. A ona se sažali pa opet dođe.

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:30 am

debilko ::
Ma 5 meseci u Kumanovu.
Najteže mi bilo, kada partizan igrao finale u hokeju sa Jesenicama, i ovi moji ortaci me pozdarvljaju i viču preko tv moje ime. Jbt, istrčao sam napolje i zacenuo se od plača. Nisam propuštao ni jednu utakmicu partizana do tada.
Inače, ko je služio vojsku u Makedoniji zna za Kraste i Krivolak. To je tenkovcki poligon sa nekom crvenom zemljom, strašno. Mi smo išli tamo sto puta pod punom artnom opremom, 50 km. Ali mi to nije bilo ništa teško. Nego šišanje, brijanje i slično.
hahaha e baš si mimo sveta..ajde razumem navijač si..ali  šišanje ,brijanje..pa nešto što spada u usnovnu higijenu.
biće da nisi voleo red,a u vojsci je postojao..
u tvoje vreme koliko se služila JNA..12 meseci..pa izdržao bi svako..
 usijana glavica... ;)

Zox..po priči koliko sam ja upućena..da je vojni rok za žene ukinut što ih se 80% vraćalo trudnih..
sad da li je priča..nisam mnogo upućena...

EDIT-debi ..dođe i meni da plačem što te više čitam... smehsmeh  smehsmeh  smehsmeh
jadna devojka..zapuca dole..a ti cendraš..o bemte  vrag
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:43 am

Kjara, nije to u pitanju red, nego nisam sebe mogao da zamislim u JNA. Zaista sam JNA i sve što je društveno tada bilo iz dna duše mrzeo.
Dobro, sad ne govorim što mislim u ovom trenutku, ali sam bio na strani onog lika što je davio u Splitu vojnika u tenku, zato sam kao Srbin bio i na strani Hrvata, samo protiv svega što je SFRJ. Nikada nisam navijao za reprezantaciju te zemlje, a još kao klinac, prezirao sam himnu Hej Sloveni. Ne znam, ali sam zasita od kad pamtim, mrzeo sve što je Jugoslovensko.
Ma voleo sam da se sve zove Hrvatska ili bilo kako, samo ne Jugoslavija.
Ne znam, ali sam imao otpor uvek ogroman.
Evo još jedne dogodovštine.
Odemo na teren u Krvu Palanku, to su neke planinčine i Bugarska ganica.
I sad, u planini iznad logora straža.
Samo ko je smeo, javio se da ide an stražu. Šuma, mrkli mrak, ima risova čak, vukova i slično. Baš divljina. Nisam do tada znao da postoji kod nas tako nešto.
Ja se javim naravnoprvi. Sve mi jedno.
I još odem na stražu bez puške, žulja u pm. A tu smo jedini put punili pušku pri odlasku na stražu. u kasarni dobiješ metke, ali ih držiš u fišekliji.
Ja kao ma koji će mi kurac, ostavim i pušku i odem onako goloruk gore na stražu.
Jebote neki zvuci čudni.
Ali ja otupeo, sve mi jedno.
I odjednom, vidim nešto ispred meen, dahće. Ja budala mislim ker. I kao kuc, kuc, i krenem prema njemu. Jbt, kad skoči na mene, ja padnem i kotrljam se jedno 400 metara između drveća, sav sam bio krvav i pocepan. Ono divlja svinja i imala male. Kasnije ej tu videli.
Dole uzbuna u logoru, kad su me videli,ja od grana skroz krvav.
Posle mesec dana kad smo ponovo došli na to mesto sam se i oslobio, napravio jednu avanturicu i ispalo tako.
Ali nešto drugo.
Aliovo za divlju svinju, to su pričali u kasarni posle sedam osam godina, ko je služio tamo, pa se vratio, pričalo se kako je jedna budala otišla bez ičega na srtražu.

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 1:52 am

rlol  rlol  rlol  rlol  vidim da je tebi JNA stvarno bila tuga...
u sred vukoebine on bez puške...omg..
dobtro si preživeo i tih par meseci...

jbt nije mi jasna ta tvoja mržnja..ali ajde...
očito nismo skovani od istih emocija...moje su još uvek pozitivne i lepe...nadam se da mržnja nikad neće pokucati u moje srce...
brate ..ti si unikat... cherry
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 10:05 am

John Doe ::
... bila je čast služiti JNA... Sarajevo-Tuzla-Sarajevo 1981./1982. PVO...
... nije bila čast učestvovati u ratu 1991./1992. Baranja  PVO...

rasta
Ovo drugo ....Džoni ,to se nikada nije desilo -pa mi (Srbija ,tada SRJ ) nismo bili u ratu .  99i 

To je bila "vojna vežba" (isto kao i ona u zimu 1992/93 . Tako je i upisano u vojnu knjižicu -vojna vežba -i još upisano i mesec dana manje ,jer je važio zakon da možeš biti na "vojnoj vežbi" najviše 60 dana )
Komandir OTP ,bio u komšiluku -na samoj granici (Bezdan-Batina -Zmajevac ) Dovikivali se sa "neprijateljem" preko Dunava ,oni kuvali "fiš" a mi riblji paprikaš (kotlić naravno na topovskoj cevi od tenka -"snađi se druže" )  :nnnnn: 

Usput ,da znaš -to se ne upisuje u radnu knjižicu ,ne priznaje ti se kao "radni staž" -jer se nije ni desilo ,"nismo bili u ratu" .

NATO 1999 se upisuje ,to čuh ovih dana ,pa pošto je kod nas penzija sve dalja ,nikada skupiti "staž" , idu ljudi da im se tih mesec-dva i "upiše" (vojna knjžica ,potvrda iz vojnog odseka ,pa u socijalno )
I ne samo to -sud u Strazburu je presudio da Srbija mora da isplati ratne dnevnice veteranima rata 1999 (za čega se u Apatinu malo ko "prijavio" jer svako ko ima malo časti -ispod časti mu je da se za njega "bori" Srpska radikalna stranka ,koja je to i "organizovana" ) no 1991,92 i 93 (a tu je mobilizacija i odziv bio 98 % ,dakle radi se o velikom broju ljudi )  "ne potpada " pod to -jer se "nije desilo"  uči  
Ne ponovilo se nikada -moj sin dobio poziv da se "javi radi upisa u vojnu evidenciju" ,koja se izgleda, ipak radi -iako služenje vojnog roka više nije obavezno po zakonu .

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 12:14 pm

Danubius ::

Ne ponovilo se nikada -moj sin dobio poziv da se "javi radi upisa u vojnu evidenciju" ,koja se izgleda, ipak radi -iako služenje vojnog roka više nije obavezno po zakonu .

A šta misliš za šta oni silni vojni referenti po Opštinama primaju platu ako bar jednom godišnje ne naprave spisak momaka koji imaju 17-18 godina. Jeste da postoji Matična služba, da država treba da ima spisak svih svojih građana ali zašto bi lezilebovići u Vojnom odseku bili tehnološki višak pa nisu oni bili jednaki onom 1.000.000 radnika iz fabrika koji su ostali bez posla.

Apropo ove teme setila sam se porodične anegdote. Moj najstariji stric, najveći zaebant u familiji inače, kad se spremao da pođe u vojsku dobio nekih dvadesetak dopisnica od matere mu. Znala ga kakav je pa mu izbila iz ruku adut "nisam imao dopisnice pa zato nisam pisao". Pregleda mu otac stvari koje treba da ponese i nađe te pomenute dopisnice. One adresirane i ISPISANE. Na svakoj od njih:

Dragi Bato, Mama i ostali ja sam dobro što i vama svima želim. Nije mi ništa teško ali ako možete pošaljite paket ovog meseca.

Na sledećoj je pisalo "pošaljite malo novaca ako možete". I tako naizmenično paket-novci.

Srednji stric bio TRI godine u mornarici. Sem što mu je stvarno lepo stajala uniforma meni ni danas nije jasno kakvu je eventualnu korist vojska mogla da ima od njega u slučaju rata kad je bio stotinama kilometara udaljen od mesta i roda vojske u kojoj je bio obučavan.

Nazad na vrh Ići dole
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 12:30 pm

[b]... bila je čast služiti JNA... Sarajevo-Tuzla-Sarajevo 1981./1982. PVO...
b]

rasta

Na 20-ak kilometara od mene....Zato sam ja tih osamdesetih bila tako bezbrižna  jakog 
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 12:51 pm

justicija ::

...Zato sam ja tih osamdesetih bila tako bezbrižna   jakog 
I mogla si bit*  tongue  beljenje 

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 3:46 pm

rasta
Ovo drugo ....Džoni ,to se nikada nije desilo -pa mi (Srbija ,tada SRJ ) nismo bili u ratu .  99i 

To je bila "vojna vežba" (isto kao i ona u zimu 1992/93 . Tako je i upisano u vojnu knjižicu -vojna vežba -i još upisano i mesec dana manje ,jer je važio zakon da možeš biti na "vojnoj vežbi" najviše 60 dana )

Please dostavite mi i kopiju knjizice, za moj "record" ahahhahahahahahahahahahahaha

Saaaaaaalim seeeeeee!  smehsmeh rlol rlol rlol rlol rlol rlol rlol rlol 
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 56
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 4:10 pm

rasta

To je bila "vojna vežba"

... zeznuo si se... u mojoj knjižici je evidentirano učešće u ratu... ćem da je skeniram...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Mar 29, 2014 8:15 pm

AstrinaKomsinica ::

Please dostavite mi i kopiju knjizice, za moj "record" ahahhahahahahahahahahahahaha

Saaaaaaalim seeeeeee!  smehsmeh rlol rlol rlol rlol rlol rlol rlol rlol 

Ima na forumu ...jednom prilikom je trebalo malo začepiti usta " velikim patriotama" što bi ratovali sa tuđom decom do istrebljenja .
I ne dobih njihov "copy" -stala tema .  

... zeznuo si se... u mojoj knjižici je evidentirano učešće u ratu... ćem da je skeniram...

rasta
Moguće ,ti si verovatno bio subotički korpus ,mi iz novosadskog smo izgleda bili inkognito .Ili je stvar u tome gde si bio -jer si bio stacioniran "preko granice ",mi smo se motali samo okolo ,i išli da pijemo "preko" .
Sredi to u socijalnom ,u nekim godinama je važno otići u penziju koji mesec ranije . Da je pravde -i redovno služenje bi nam treba uzeti kao radni staž -odrapili smo godinicu pošteno ,i pošteno odrintali .

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Sep 12, 2015 4:49 pm

U ovogodišnjoj klasi Vojne Akademije ,najbolji kadeti  su ove godine -tri žene ? 

Mlade potporučnice imaju prosek skoro 10 ,00 .
Koliko je logistika važna ,zna svako ko je bio vojnik  ,a ako ovakve osobe budu o tome brinule ,nema za čega da se brine .
Bravo, devojke .

Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda

Datum upisa : 13.09.2013

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Uto Nov 10, 2015 10:16 pm

Mala kasarna, mala varoš u CG-Danilovgrad.
Jedna ulica, jedan hotel koji ne radi osim leti terasa sa muzikom, jedna poslastičarnica, jedna pljeskarnica i jedna mala pošta. I reeeeeeeeeeeeed za dve kabine za telefoniranje.
Devojke nismo smeli ni da pogledamo.
Jedan drugar se okuražio i jedno veče sa jednom prošetao glavnom ulicom, potpuno nevino jedno pored drugog.

Ujutru, zorom su kod komandira zaglavili otac, tri strica, dva brata od te devojke.
Da se taj vojnik po naredjeju oženi njihovom Milanijom, da ne puca bruka po varoši! smehsmeh

Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda

Datum upisa : 13.09.2013

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sre Nov 11, 2015 10:42 pm

Moja majka je u drugom braku bila udata za Titovog sinovca.
Nosila je prezime Broz naravno.
Kada je došlo vreme za vojsku moje pitanje časti i poštenja nije želelo da to koristim, kao ni visoki čin oca potpukovnika u SSNO. Bilo bi me sramota pred mojim drugarima rasutim po celoj bivšoj Jugi.

Takodje ni u kasarni nisam nikome pričao. Kako drugovima vojnicima, tako ni starešinama.
Pokušavao sam tamo da se sndjem kako znam i umem. Pokušavao da pokrenem folklornu sekciju u varoši, ali uzalud. Naravno, sve to radi češćih izlazaka iz kasarne. Inače je u samoj kasarni bio jako strog princip oko izlazaka i dobijanja noćenja. Za  devojku sam morao da lažem da mi je verenica, što mi nije teško padalo.

Elem, posle 7 meseci najavi se majka sa suprugom, dolazi u posetu. Ćutim ja o tome. Dodje ta subota ujutru, spremio se ja. Čekam
Kad trči dežurni oficir i pita gde sam. Ovi moji se izbečili. Traži me dežurni i kaže: "Vojniče zove te komandir kasarne!!!" (momci znju o čemu pričam smehsmeh )

Odem ja i već mi je negde jasno šta se zbilo. Došli njih dvoje na kapiju dali LK i dežurni video prezimena! smehsmeh (inače radi se o sredini osamdesetih)
Ispre kancelarije me čeka komandir i pita:
"Vojniče, zašto JA nisam znao ko ti je očuh!?!?!"
"Druže majore nisam smatrao bitnim za moje služenje vojnog roka!"
"Za tvoje da...a o nama ostalima nisi mislio'"
"Ne razumem druže majore." (sad se već žestoko foliram smehsmeh )

Da skratim. Dobih prenoćište do utorka uveče. A u nedelju ODMAH bi organizovano predavanje drug Broza o Desantu na Drvar u kome je učestvovao pri Generalštabu. Ja u prvom  redu, pored majora! smehsmeh

Kad su otišli u utorak, odmah sam bio pozvan na raport kod majora na razgovor šta želim da radim do kraja vojnog roka? I dobih folklornu sekciju i izlaz svaki dan po potrebi.
I pitanje na kraju: "Može li drug Broz da učini nešto za moj premeštaj u Beograd?"
"Naravno druže majore, postaraću se da na prvom odsustvu popričam sa očuhom!" smehsmeh
Dobih ga prvi vikend! Po povratku sam rekao da sam razgovarao sa drugom Brozom i da je obećao da će učiniti šta može. (slagah i ne trepnuh smehsmeh iskusna vojnička kuka! smehsmeh )

Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso

Godina : 79
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 12:22 am

Svako od nas pamti svoje vojničke dane. Stekao sam tamo nekoliko prijatelja za navek i zavoleo nekoliko gradova gde sam služio. Ja mislim da bi današnji momci trebali da provedu bar nekoliko meseci tako, da malo očvrsnu, postanu muškarci, a ne babe u dvadesetim.
Jna je imala jedan veliki problem koji joj je došao glave. Nije napravljena da brani zemlju nego da brani politički sistem i čim je sistem počeo da puca po šavovima oni zaboravili na zakletvu i razbežali se. Čast izuzecima. Naravno, mislim na oficire, ne na obične redove. Bilo ih je dovoljno da predstavljaju važan faktor ali su se oni uglavnom brzo podelili po nacionalnoj osnovi i svesno i nesvesno učestvovali u farsičnom ratu za teritorije, koji u stvari služio da se ljudi pod strahom preseljavaju u matične republike. Iz toga smo dobili novonastale državice koje imaju svoje žrtve, patnju, razaranja, heroje... sve što je potrebno potegnuti kad god se pomene pitanje osiromašenja naroda i strmoglavog pada svih vrednosti društva.

Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 10:19 am

Nisam služila vojsku, ali sam pisala pisma vojnicima :D
Dva moja drugara, otišli posle srednje u vojsku, a bili su mi kao...sestre :D Stvarno! ( Uvek sam imala više drugova nego drugarica i nekad sam im zahvalna na svim muškim forama kojima su me naučili).
Elem, kad su ova dvojica otišli, nisu imali devojke. Jedan ode u Skoplje, drugi u Niš. Pisali su mi bar jednom nedeljno, a ja revnosno odgovarala, prepričavala im šta ima novo, ko se s kim smuvao, viđamo li se... E, negde posle desetak meseci, dođe meni na vrata neko, prepoznam ga, lik iz kraja, a on samo stane na vrata i pruži buket cveća. Ja u čudu, ne shvatam šta je, on mi objasni: Steva mi je dao pare da ti kupim cveće kad se skinem i vratim kući!
I ja se rasplakah.
:)

coni
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   

Nazad na vrh Ići dole

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 4 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SFR JUGOSLAVIJA-
Skoči na: