DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Share | 

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 56

PočaljiNaslov: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sub Maj 03, 2008 3:07 pm

First topic message reminder :

Većina muskaraca ima tu "čast" da jedan period života provede u uniformi .Koji rod ste služili, da li ste imali neki čin, u kakvom vam je sećanju ostala vojska, šta mislite o civilnom služenju vojnog roka?

Poslednji izmenio Danubius dana Sub Okt 22, 2011 8:49 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži

AutorPoruka
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 55
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 11:36 am

Sibila_ ::
Nisam služila vojsku, ali sam pisala pisma vojnicima :D
Dva moja drugara, otišli posle srednje u vojsku, a bili su mi kao...sestre :D Stvarno! ( Uvek sam imala više drugova nego drugarica i nekad sam im zahvalna na svim muškim forama kojima su me naučili).
Elem, kad su ova dvojica otišli, nisu imali devojke. Jedan ode u Skoplje, drugi u Niš. Pisali su mi bar jednom nedeljno, a ja revnosno odgovarala, prepričavala im šta ima novo, ko se s kim smuvao, viđamo li se... E, negde posle desetak meseci, dođe meni na vrata neko, prepoznam ga, lik iz kraja,  a on samo stane na vrata i pruži buket cveća. Ja u čudu, ne shvatam šta je, on mi objasni: Steva mi je dao pare da ti kupim cveće kad se skinem i vratim kući!
I ja se rasplakah.
:)

... i šta je bilo posle... skidanja?

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Kica/Praja
El virtuoso

Godina : 78
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 12:08 pm

John Doe ::
Dva moja drugara, otišli posle srednje u vojsku, a bili su mi kao...sestre :D Stvarno! ( Uvek sam imala više drugova nego drugarica i nekad sam im zahvalna na svim muškim forama kojima su me naučili).
Elem, kad su ova dvojica otišli, nisu imali devojke. Jedan ode u Skoplje, drugi u Niš. Pisali su mi bar jednom nedeljno, a ja revnosno odgovarala, prepričavala im šta ima novo, ko se s kim smuvao, viđamo li se... E, negde posle desetak meseci, dođe meni na vrata neko, prepoznam ga, lik iz kraja,  a on samo stane na vrata i pruži buket cveća. Ja u čudu, ne shvatam šta je, on mi objasni: Steva mi je dao pare da ti kupim cveće kad se skinem i vratim kući!
I ja se rasplakah.

... i šta je bilo posle... skidanja?

rasta

Eh Johnny šta je bilo, vojnik se ne odbija, nije ljudski, a naša Sibila je pre svega čovek

Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 12:48 pm

Žao mi je što ću vas razočarati, ali ja sam već bila "za drugoga naručena kod Boga" ;)

Muškarci! Tja... zlz

coni
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 55
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 1:09 pm

Žao mi je što ću vas razočarati, ali ja sam već bila "za drugoga naručena kod Boga" ;)

Muškarci! Tja... zlz

Ja se ponad'o nastavku Lady Chaterley a ono PRC.
BanaCka posla.

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 6:58 pm

I ja se rasplakah.
Skoro pa i ja  . 

Teško je ovim mlađim generacijama da shvate . Onda nije bilo mobilnih telefona ,ni interneta . Jedva da je bilo i fiksnih po kućama ,a u kasarni -jedna govornica i red od 50 ljudi u svako doba . I to još radi na "petodinarke" . Pa kad i konačno sačekaš red (brada ti narasala ) i počneš da ubacuješ kovanice ...ili se veza prekine ,ili ti ih "nestane" . Pre bi ti neko krv dao ,od onih koji čekaju ,nego 5 dinara ,da "nastaviš" . 
Elem -pisma su bila jedina veza sa porodicom ,devojkama ,svetom uopšte (devojke su vojnike obično "ostavljale "već pre kraja pešadijske obuke ,dakle za 3-6 meseci ,a šta i očekivati od veza tako mladih ?JNA je "trajala " godinu dana ,uz dva "odsustva" ,a napolju je bio ŽIVOT . To je večnost za one van žice , suviše "iskušenja" ,i lepo ......."raskidanje" ) 
Ne može se danas opisati taj osećaj kada stoji jedno 100 nesrećnika u stroju ,i sve gleda u ruke onog desetara što deli poštu ,a drži samo desetak pisama . 
Pa sreća do neba ,ako te prozove ,ili se kupiš kao prebijeno pseto ,ako "nema" . 
U takvim okolnostima ,raduješ se pismu i od drugarice ,sestre ,pa i ružne komšinice . 
Tako da razumem ovo što Sib_ piše . 
Najviše smo mrzeli one srećnike ,koji su imali zaista pravu devojku (ili "vjerenicu" ,što je imao jedan Bosanac ) koji su SVAKI DAN dobili ne jedno ,nego i po pet pisama . 
Pominjali smo im majku i familiju  rant,kao da su oni krivi što mi tog dana nismo dobili pismo .

Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda

Datum upisa : 13.09.2013

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 8:45 pm

Ja onda ne smem da se javim. smehsmeh
Ja od devojke za 340 dana "čiste vojske" dobih 435 pisama.
Pa kad zakači praznik sastavi se po 5-6 na gomili.
Mrzeli me ko Nemca!
A i paketima da ne pričam.
Muški znaju šta je paket u vojci. Deli se.
A ja se prvo zaključam, pa odvadim šta je samo za mene. Tipa...nova kaseta neke grupe, tipa nove slušalice za vokmen. Uzmem par kolača za sebe, a onda hitro otvorim vrata, gurnem onaj paket sa kolačima i čujem lomnjavu napolju! smehsmeh

Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 9:03 pm

brdjanin ::

Muški znaju šta je paket u vojci. Deli se.
Naravno . A vojnik zna i šta je glad (mada se ne može reći da hrane nije bilo ,jeste ......ali jesmo uvek bili gladni ?) 
Kad je hrana bila u pitanju ,nisu važile nikakve "zabrane" verske prirode (niko to nije ni pominjao ,kamoli da je neko bio "isključiv" ) 
Naši drugari muslimani su motali prasetinu i slaninu ,bez problema ,isto kao što smo i mi ovčetinu ,jaretinu i sve drugo (ja čak pre toga nikada ovčetinu nisam ni video Prvi put sam i čuo za "tufahije" recimo ) 
I jesmo delili -na ravne delove ,ama baš sve što stigne od kuće . Bilo je to lepo ....bilo ko da je "dobio paket" ,nekako smo pomalo svi "dobili paket" . 
Ja sam dobio za Novu godinu ,baš na taj dan ,a gulili smo neku stražu već par dana .Promrzli ,neispavani ,zlovoljni ....
Paket mi poslalo društvo iz srednje škole -,pored klope , konfete,ukrasi za jelku ,baloni , svakojake gluposti koje mogu da smisli samo grupa mladih ludaka i ludakinja od 20 godina iz Novog Sada . 
Mi to sve pokačili po stražarnici ,nakidali borovih grana ,napravili neki novogodišnji ugođaj" u smrdari ,među municijom i oružjem  ,svi nekako veseli (možda i od one dve litre konjaka što su nam "propustili" ,bilo u paketu ....) 
Posle jedno sat dva ,siti i pripiti ,kako se ponoć približila ,gledam ja ....svi se umirili ,neki i plaču ??? 
Setili se kuće ,i da je Nova Godina .

Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 9:07 pm

Dany u naše vreme vojni rok je bio 15 meseci. 12 su služili samo posebni.

Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Čet Nov 12, 2015 9:15 pm

Kica/Praja ::
Dany u naše vreme vojni rok je bio 15 meseci. 12 su služili samo posebni.
Pa ,ja sam bio "poseban"  smehsmeh Tačno 366 "radnih" dana . Primerni vojnik ,nagradna odsustva ,daj krv ...malo sam skratio . 
U pravu si ,15 meseci -čitava večnost ,i za onoga ko "guli",i za onoga ko "čeka" . 
Iz najbolje namere (upoznaj svoju domovinu ) potrudili su se da nas pošalju u najdalju vukojebinu koju su mogli pronaći,što je znatno smanjivalo i mogućnost "posete" . Kičevo ,Demir Kapija ,Vrhnika i slična egzotična mesta ,za koje nisi znao ni da postoje .  smehsmeh
Meni su roditelji bili samo na "zakletvi" . 
A posle ,one "vojske" , je to bila šala . Iz Apatina si ,služiš u Somboru ,možeš peške svaki dan kući . Stigneš kod mame na večeru.  dm2

Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Pet Nov 13, 2015 1:44 am

Nosim neka neprocenjiva iskustva iz JNA. Posle Banja Luke bio sam na Kosovu, gde je za vojsku bilo vanredno stanje, posle demonstacija za otcepljenjem Albanaca. Nema izlazaka, nema kući, nema opuštanja jer su starešine vazda tu, nikad ne idu svojim kućama. Najupečatljiviji momenat mi je ostao kada smo nas 7 bili na nekom zadatku na planini Goleš. Naletimo na selo koga na mapi nema, do koga ne vodi nikakakv put, prosto neverovatno. U selu mali trg, asfalt, kafana, neka radnja nalik bakalnici iz 19 veka sa robom nepoznatog porekla. Mirni, ljubazni ljudi koji ne znaju ni reč našeg jezika. Prođemo mi kroz centar i sednemo malo dalje od naših kuća. Izvalimo se na neki proplanak. Onda primetimo decu kako vire iza drveća. Pozovemo ih i oni kao životinjice priđu ali veoma oprezno. Mi u kasarni nismo imali Albanaca ali je jedan Crnogorac iz Gusinja znao nekoliko albanskih reči. Mali Albanci su nas posmtrali razgoračenih očiju, imao sam utisak da nikad nisu čuli ni reč Srpsko - Hrvatskog, Makedonskog ili bilo kog drugog jezika. Jedna devojčica izuzetno lepog bledog lica i krupnih očiju nije odvajala oči od mog Kalašnjikova. Ostali su imali klasične puške. Dozvolio sam joj da naravno bez municije nišani i repetira. Sijala je od sreće. Pre nego su se vratili u selo, a mi krenuli dalje, doneli su nam malo svežeg cveća.

Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
brdjanin
peskovit je put do zvezda

Datum upisa : 13.09.2013

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Pet Nov 13, 2015 11:37 am

Kica/Praja ::
Ja mislim da bi današnji momci trebali da provedu bar nekoliko meseci tako, da malo očvrsnu, postanu muškarci, a ne babe  u dvadesetim.

Sa ovim se potpuno slažem.
Čak i kada su u pitanju moji sinovi, koji su inače dobri momci.
Pa makar i tri - četiri meseca, da osete šta znači "moraš" pa i kada ti se ne dopada. Da malo spavaju pod otvorenim nebom, malo da stražare i požarče. Da znaju kako je imati samo SDO ili po dva para čarapa i gaća i zimi kupanje samo jednom nedeljno. Itd....

Nizbrdo je lakše. Ali uzbrdo je avantura!
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Pet Nov 13, 2015 1:02 pm

E zato ce moj sin od marta da guli cijelu godinu....istina cesto moze kuci,ali ipak znaci to neko celicenje u vojsci.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sre Dec 02, 2015 4:47 pm

Pronađoh ovaj tekst jednog mog "saborca" tokom rata sa NATO ,i moram ga kopirati u celini .(pisao ga je apropo "inicijative Srpske Radikalne Stranke za naplatu "ratnih dnevnica" ) 
Zašto ?Jer je bilo upravo ovako kako on kaže ,sve je istina do poslednjeg detalja . 
Dnevnicu nisam tražio ,a nisam ni išao da mi upišu "staž" (to možda i hoću ,kako su počeli ovo sa penzijama ,radićemo do smrti ) 

Baš danas je u novinama izašlo da Haški Tribunal traži jednog našeg sugrađanina , izvesnog Jovu Ostojića ,bivšeg komunalnog redara (kojeg je moj pokojni otac otpustio ,jer je obio vagon na željezničkoj stanici i pokrao ugalj,što je on smatrao sramotnim za "radnika opštine ") a početkom rata "vođe dobrovoljaca" i kasnijeg "četničkog vojvode" .Elem ,sa još dvoje članova SRS optužen je da je zastrašivao i podmićivao dva svedoka protiv Vojislava Šešelja koji su promenili iskaze . 
Ne  ulazim u to šta je radio tokom rata u Hrvatskoj i Bosni sa svojom "jedinicom" ,niti me zanima ,ali čisto istine radi ,da se vidi da nas je bilo dve vrste "boraca " -"rezervisti" i "dobrovoljci" 

Vojvoda Ostojić 

Nijednog pripadnika rezervnog sastava ,ili tadašnje JNA (sem nekoliko  pukovnika i generala ,po komandnoj odgovornosti) niko ne traži ni za pljačku ni za neki zločin ,za razliku od "dobrovoljaca" koji su na desetine osuđeni od srpskih sudova . 
------

RATNIČKA  EUFORIJA (ratne dnevnice ?) 

''Где се деле дневнице, и ја сам у рупи пардон рату био! И ови моји радикали пардон мунгоси сви су за дневнице!''
''Након изгубљеног рата требало би писати само комедије.'' -Philipp Friedrich Freiherr von Hardenberg Novalis

Апатин је пун мојих ратних другова, да нас који смо суделовали у рату 1999. године на релацији Апатин са околином - Пригревица са околином - Купусина са околином - Бездан са околином - Дунав од Мађарске границе до Богојева са околинама  ... тај рат смо, колико се ја разумем, изгубили потписивањем капитулације у неком шатору испред неке кафанчуге на граници са Македонијом ... дан данас већина становништва које живи у Србији је убеђена да смо тај рат добили или је бар нерешено било уз све коментаре јесу они нас пичили али и ми смо неколико летелица срушили (пилоте поватали нисмо, а хтели смо) ... колико је нама као народу било стало до тог рата говориле су и масе резервиста које су се сакривале по кућама и напустали Србију ... никад нисам избегавао обавезе, а није ни нико мој, нарочито оне родољубиве и обавезујуће према држави као што је одазив на позив за војску и резерву, тако сам и 4. априла 1999. године на уредно примљен позив уручен од стране курира (Јовице или Ђокице или Mикице или ...) ступио у ратну јединицу 5156/13, Други вод, место окупљања прво било двориште МШЦ у Апатину а накнадно нам јавили да дођемо у Пригревицу, локација Млин ... леле мајко моја мила шта се све тамо издешавало, добила војска аутоматске пушке а већина их први пут у животу видели, подели се ту и муниција и бомбе хтели али одустали кад су видели да је 80% војничина п'јано к'о гузица ... кренули сви у рат па к'о веле да се урокају па шта буде да буде ... одмашћуј наоружање, спавај у слами, а униформе ко добио добио а ко није има времена ... крај 20. века а ми к'о устаници из Првог српског устанка ... добро је то све за ову моју несретну јединицу и прошло, нико се није самоубио нити било кога другог повредио ... селило нас из Млина у стару ветеринарску станицу код гробља у Пригревици, па онда превози до Купусине, па онда опет превози до ''Бети'' у Бездану, па онда на Дунав прекопута Батине, па опет назад до ''Градитељ''-а у Бездан, нас неколико ''легло'' нашло и у бањи све са медицинским ансамблом па скоро сви да одемо и у 3ЛПМ - одлепили скроз ... толико су нас испремештали да ни ми сами више нисмо знали где смо а не непријатељ да нас је могао наћи, једва нас и подгојене вечно нарољане штаблије проналазиле ... нисмо нешто били интересантни НАТО Пакту па нису на нас ништа ни бацили, све нешто ми кроз зајебанцију причали као: ''Па нисмо ваљда најгори да нас нико ни напасти неће ...'' Онако разбијајући доколицу бавили смо се свим и свачим, ловили рибу, картали се, кували паприкаше, урокавали се по кафанама и у кућној варијанти, обилазили и ''ослобађали'' неке снаше све онако уз коментар: ''Неће на те бомба док сам ја ту са тобом!'' ... а оне јаднице све онако преплашене од страха одма ноге у ваздух, предају се без борбе ... па ти сад види шта ти је за радити, рат је јеби га где ћеш снашу одбити ко већ сутра мош погинутио па би греота било неомастити мало брк а и образ пред снашом ваља сачувати ... добијали ми ту и храну три оброка дневно, неки и трипер фасовали, и некакве дневнице или војничку плату јебемли га појма немам, али све што добијеш у кафани оставиш ... без опаљеног метка, пушчаног свакако, дочекасмо ми и капитулацију, пардон победу тако неки кажу, па све онако победнички кући 23. јуна 1999. године.

У буквицу (војну књижицу)

уписаше мени и  УЧЕШЋЕ У РАТУ

У радну књижицу

уписаше ми и стаж (да ли ратни или радни појма немам) све онако удуплан ...

Све лепо плаво на зеленкасто све са тамнијим туфницама пише:  '' ... признаје се у пензијски стаж као посебан стаж проведен у оружаним акцијама ...''
Пролазило време мало-мало сретнем неког од ратних другова па евоцирамо успомене, најчешће слушам некакве приче а све ми личи к'о да ја тамо нисам ни био ... као знаш оно кад умало неизгибосмо ... па некакво бомбардовање нашег вода ... те ... ма шта да вам причам умало да неки и Народни хероји не постадоше по њиховим причама ... јебемли га ваљда је то нормално да ратници и ловачке приче смишљају ... ових дана свеопшта ''РАТНИЧКА'' ЕУФОРИЈА помислим најпре да опет нећемо некога да ''победимо'' и мајкe мајчине да му се, све моји ''ратни'' другови раздрагани спомињу неке РАТНЕ ДНЕВНИЦЕ и припиткују: ''Јеси ли и ти био да се упишеш?'' ... У шта да се упишем - све питам исте ... одговор увек исти: ''Код Радикала у парку за ДНЕВНИЦЕ!!!'' Радикалима је стварно место у Парку само не у нашем него у ЗОО парку, па где баш они онако пуни родољубља и части па да постадоше среброљупци и да им стало до некаквог новца који држава као дугује ''ратницима'' ... ало бре па они и онај њихов Војвода све са Томом и Вучком беху тада власт, шиљили к.... на цео свет па нам се исти мајке мајчине ..., тукло нас, бомбардовало, изгину недужан народ, каква смо држава ни дан данас немамо списак жртава тог рата па да знамо коме треба одавати почасти и сећати га се за вјеке вјеков ... Елем, после толико година неким тамо будалетинама пало на главу (памети исти одавно немају) да организују широке РАТНИЧКЕ НАРОДНЕ МАСЕ да испоставе рачун за своје РАТНЕ ДНЕВНИЦЕ ... што се мене тиче нека им и њих, и њихових, и дневница ... мени тај и такав новац стварно не треба ... ако већ држава овако сад преко ноћи и има новца боље да исти потроши на породице погинулих и настрадалих а не на нас који смо пјанчили и кркали .. скоро сви се вратили кући за четири конфекцијска броја дебљи једва ући у ''цивилку'' ... а и неки да рата не би не би ни оне женске ствари видели ... и сад после свега 'оће свак' ту кркачину, теслачину и спрдачину да наплати, е стварно смо стока непревазиђена...

Учесник рата и свестан да је поражен у истом, са подоста година и избрисан из војне евиденције, спреман да своје ратне другове поведе у јуриш на снаше из Купусине, Бездана, Пригревице ... све са бојевом муницијом у џеповима, a после ''КОД СРЕЋКА'' ...  

Мирко С. Вранеш   

Nazad na vrh Ići dole
Diplomirani Duduk

Godina : 73
Datum upisa : 26.11.2015

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Sre Dec 02, 2015 11:09 pm

U "moje vreme" vojni rok je bio 18 (osnovci i srednjoškolci) ili 12 meseci (VS ili VSS).
Služio sam 10 meseci i 10 dana. (2 puta po 10 dana nagradnog odsustva, i izašao za toliko ranije.)
Bio sam vezista.

U vojsci sam se uverio da je Ajnštajn imao pravo kada je rekao:
"Svemir i ljudska glupost su beskrajni, mada za svemir još nema dokaza!"

Dobar vojnički pasulj sam jeo samo jedan jedini put: kada smo bili na vežbi pa su starešine i vojnici jeli iz istog kazana!
Sve ostalo bile su splačine.

Što se tiče "obuke" bila je takva da neki i pred demobilizaciju nisu znali da koriste poljski telefon. Centralu i rukovanje njome da i ne pominjem.

U dve reči: izgubljeno vreme!
Nazad na vrh Ići dole
https://diplomiraniduduk.wordpress.com/
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Uto Jan 05, 2016 1:12 pm

Nije neuobičajeno da se vojska angažuje za razne "civilne " aktivnosti . 
Kad sam ja bio u vojsci ,sadili smo drveće ,gasili požare ,rašćišćavali teren ,bili streljački vod na sahranama ,vadili smeće iz mora , zidali ,nosili džakove sa peskom tokom poplava ,  čak i brodove istovarivali ,ništa čudno ,sve gde treba pomoći narodu ,vojska je bila tu . 
Ali ...da ministar Vojni (Gašić, onaj keramičar koji će "sigurno biti hitno smenjen ,kako reče Vučić) angažuje Vojsku Srbije kao konobare tokom proslave Nove Godine u rodnom mu Kruševcu ,i to na (masno plaćenom,od narodnih para ) koncertu Cece Ražnjatović -e to je već malo previše .
To je ponižavanje uniforme ,vojnika ,podoficira i oficira Vojske Srbije .

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Ned Mar 13, 2016 2:06 pm

E dosao i taj dan.....od sutra imam vojnika....ljubi ga majka.

Monte Ceneri

E pa sa srecom Andrejko.

.

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Ned Mar 13, 2016 2:14 pm

Astra ::

Monte Ceneri

E pa sa srecom Andrejko.

Nek mu što pre prođu soldatski dani. A i mami i tati.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Ned Mar 13, 2016 2:33 pm

Hvala Zox.....i volim sto ide,a opet me nesto steglo,kako ce se snaci.

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Ned Mar 13, 2016 3:03 pm

Monte Ceneri
Brdska pešadija ,Gebirgsjäger ? Ili će biti "kolega " marinac (jer ima i vode i planine na slici ?) 
Neka je sa srećom ! Ovo moja keva sačuvala ,i ovo je bila JNA ...a ne ove vikend vojske što sad imamo  . 

Za desant ,spremi se ! 

Zamnom -juriš ! 

(e tako se onda komandovalo -komandir ide prvi !Daješ lični primer svojim dupetom ,a ne kao danas ,gde vojska gine ,a komandiri i komandati sede u bezbednoj pozadini i "bodre" ) 

I eto i juriša -do pojasa u more .Sistem "Dan D" ,Normandija .Mnogo lepo ,ako se dešava u jesen ili zimu -a "dešavalo se"  brdski

Sve su ovo bili svršeni srednjoškolci i studenti ,stotinu najboljih iz cele vojne oblasti (na kraju nas je ostalo 9 ,kao instruktora ) , i svakom od njih si život mogao poveriti . Izdresirali su nas za 9 meseci po šumama i gorama ,vodi i kamenjaru da zadnju kap vode deliš sa drugima (a mnogo puta smo bili i gladni i žedni ,pokisli ,prljavi ,smrznuti..) Ponosim se što sam "služio" sa takvim ljudima .
Kada padneš na maršu ,jer više ne možeš ,dvojica te nose između sebe ,tvoju opremu (ranac, 24 kg ,municija ,bombe ) nosi neko drugi (samo pušku nikada nisi smeo skinuti sa sebe ,ako ćeš krepati -krepavaj sa puškom )dok se ne sastaviš da možeš da nastaviš .
Svi su morali stići na odredište -makar ih nosili ,ne ostavlja se niko . 

To je bila vojska ,i drugarstvo ,i obučenost i tim i kolektiv ,i poštovanje uniforme i starešine ,ovo danas je smešno . 

Istine radi -nijednu reč od ovoga što piše nisam izgovorio ,niti bi , to je nakalemio  verovatno "oficir za borbeni moral" -ali nije laž nijedno slovo ,tako je bilo . 

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Ned Mar 13, 2016 3:24 pm

Ja se slabo razumijem u te rodove i prevela bih onako laicki ...moj sin je vojna policija na motoru(nesto kao oni sto idu ispred konvoja,sad muski neg nadju koji je to rod)....najveci dio sluzbe ce imati dupe na motoru kako sam shvatila,cega se istina malo i bojim u tim brdima

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Ned Mar 13, 2016 8:42 pm

Ja se slabo razumijem u te rodove i prevela bih onako laicki ...moj sin je vojna policija na motoru(nesto kao oni sto idu ispred konvoja,sad muski neg nadju koji je to rod)....najveci dio sluzbe ce imati dupe na motoru kako sam shvatila,cega se istina malo i bojim u tim brdima
Opa? Onda će da "duži" ovo : 

Ali ne moraš se nervirati -neće oni divljati ,vojska je to ,nije zezanje ,niti je tamo da se obučava za moto trkača . 
Ima da se voze k*o penzosi .

Nazad na vrh Ići dole
savo

Datum upisa : 21.03.2014

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Pon Mar 14, 2016 10:36 am

JNA - bila je jedna izgubljena godina. Mozda je za drzavu bolja neplacena vojska ali za pojedince je gubljenje vremena
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Pon Mar 21, 2016 12:07 am

Da ne bih smarala narod po forumu,ja cu ovdje,a koga zanimam ja,naci ce vec i ovo pisanje.
Ne pogadjate....hocu da ispricam prve utiske moga sina iz vojske Helevetie.
Kako da se ne smijem prvoj opaski.....ovi domoroDci Sviceri,svi ko jedan...dijeli unifirme....42...42....42....42...nas trojica smo novopeceni Svicarci...ova dvojica dobise 48 i 50....za mene nema broja.Oni Sviceri stali jedan iza drugog,ma iste su i visine i sirine,a ramena i kukovi u istoj ravni,onako blijedi,ko kopije jedan drugoga,a ja ne mogu moju kosulju da zakopcam na vratu....maleno,a dugacka do pola butina..
Za pocetak,mars,5km,sa rancem i oruzjem....to je nekih mozda 30 kila....vjeruj,odhodah ja taj mars bez problema,a neki od onih blijedih kako stavise ranac na ledja posli da placu....nekako jedva izgurase rutu....kad se vratismo,oficir baci kapu,znak za sklekove....ja padnem na zemlju i gore-dole....mlatim sklekove...pogledam opet one blijede,drhte im ruke,pa na pola,nisu ni gore ni dole.....vidim ja bice veselo ovo moje vojskovanje.
Koliko mi to sve smjesno,kazem sebi....e,ti si se smijala svom sinu kad ti je sa 3 godine za rodjendan trazio da mu kupis tegove....kad je prije skole isao da optrci 3 x selo,pa tek onda dorucak i u skolu....e sad se tek vide rezultati.

Da ne spamujem kod Astre na blogu ja ću ovde da piskaram malo.

Ovo što Andy priča me podsetilo na mog tatu i njegovo soldatovanje. Tamo krajme šezdesetih nije bilo baš uobičajeno da momci imaju metar žive vage. Moj tata tje merio 105 kad je otišao u vojsku. Tad nije bilo mobilnih, fiksni je u selu imala Milicija pa kad stigne pismo od vojnika čućeš kako je. Do tad sedi i plači.

Srećom jedan komšija s drugog roglja je bio u istoj kasarni gde je moj tata otišao kao regrut. I tako se podesilo da je došao za vikend kući. Naravno došao kod mojih da kaže da je video Niku i tako to. I na pitanje kako je odgovorio: Ma lepo je njemu. Ne radi ništa, samo spava u pritvoru i ide preko reda u menzi.

Moj deda šok. Uhvatio se za glavu i zakukao nešto u stilu "Crni Niko nisi tri dana sastavio u vojsci a već u pritvor završio". Bruka i sramota. Dok nisu čuli da su ga u pritvor smestili jer nemaju uniformu za njega. Dok mu ne sašiju ne može onako razdrljan ni u spavaonu ni međ ostalu vojsku pa ga smestili u pritvor dok ne reše pitanje uniforme i opasača.

Ja nešto nisam baš verovala u ovu priču kad je tata pričao ali kad sam je čula od čika-Pere (tog što je doneo tu vest) nisam više imala razloga da sumnjam da je samo vojnička priča.

Hvala Andiju što me podseti na ovo i nasmeja me svojim opisom "domorodaca".

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Pon Mar 21, 2016 12:45 am

Ali moj sin nema tonu,bre,neg 90kg(istina zadnji period je nabio te kile,skupljao rezervu za vojsku) i visok je tu negdje blizu 180....nego sirokih ramena ,vrata kao u ragbijasa.....mislim,neproporcionalno gradjan za ovdasnje norme...ahahahhaha

Kako sam se samo smijala opisu....sirina guzice i ramena im jednaka....ahahahhahaha

.

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   Pon Mar 21, 2016 1:03 am

To je i kod mog Nike bio problem. Za njegovih 183-185 cm visine ramena mu bila preširoka po tadašnjim standardima. Ovo što si ti napisala me podsetilo na tu pričicu i na tatu i baš sam se fino nasmejala. Baš mi drago što naš momak ne kuka i što to vojnikovanje prihvata uz dozu humora.

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....   

Nazad na vrh Ići dole

JNA -vojska, armija ....i nešto više-dok je bilo....
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 5 od 7Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DRŽAVE :: SFR JUGOSLAVIJA-
Skoči na: