DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Kratke i poučne priče

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: Poučne priče - Melem za dušu   Čet Jan 31, 2008 6:14 pm

First topic message reminder :

Sanjam noćas, vedro i čisto nebo, sunce sija iz sve snage, sanjam kako igram fudbala ispod Gradine.
Sanjam kako moja ljubav stoji pored terena, navija za mene, i kad postignem gol ljubi me po kosi.
Sanjam idem u školu, čitam pismeni ispred razreda i Profesor Jokić sav zadovoljan češka bradu. I svi moji školski drugari, i živi i pokojni su tu i bodre me.
Sanjam stojim na livadi i kosim travu zajedno s pokojnim djedom,a baba nam nosi vode sa bunara. Sanjam da igramo košarke pored osnovne škole i svi smo zajedno, i Srbi i Hrvati, i radujemo se svakom postignutom košu.
Sanjam Borovaču i kako ja i buraz Vlade sjedimo pored jezera i on me ubjeđuje da se nije tu utopio, da me je neko slagao. I ja ga grlim čvrsto i pitam ga gdje je bio cijelo ovo vrijeme…
Sanjam moga starog kako stoji ispred Zvijezde, nakrivio zera kapu, i pita me hoću li sa njim u Drvar na neku proslavu, pa ćemo poslije u Knin da kupimo rakije i vina da ima za slavu.
Sanjam razvilo se kolo našim ulicama, igramo svi zajedno, i ja, i stari, i stara , i seje moje, i drugovi, i drugarice, i Srbi i Hrvati, i svi ljudi koje sam volio i koji su me voljeli…

Sanjam... da nije ni bilo rata...

Srbo Peuljanac (preuzeto sa sajta Carstvo Lokvanja)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Poslednji izmenio Danubius dana Pet Okt 29, 2010 12:15 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/

AutorPoruka
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Ned Mar 29, 2015 4:05 pm

"Ko sam ja?" – upita mladić starca.
"Ti si ono što ti misliš." – odgovori starac. – "Objasniću ti jednom pričom."
Jednog dana, pored gradskih zidina, u sumrak su se mogle videti dve osobe koje
se grle.
"To su tata i mama." – misli nevino dete.
"To su ljubavnici." – misli čovek pokvarene mašte.
"To su dvoje prijatelja koji se nisu videli dugi niz godina." – misli čovek koji živi
sam.
"To su dva trgovca koji su sklopili dobar posao." – misli čovek pohlepan za
novcem.
"To je otac koji grli sina koji se vratio iz rata." – misli žena nežne duše.
"To je kći koja grli svoga oca koji se vratio s puta." – misli čovek ožalošćen zbog
smrti svoje kćeri.
"To su zaljubljeni." – misli devojka koja sanja o ljubavi.
"To su dvojica koji se bore na smrt." – misli ubica.
"Ko zna zašto se grle?" – misli uskogrudi čovek.
"Kako je lepo videti dve osobe koje se grle." – misli plemenit čovek.
"Svako misli", – zaključi starac – "zavisno od toga ko je on."
Pronikni u svoje misli: one ti najviše mogu reći o tome ko si ti.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Ned Mar 29, 2015 9:33 pm

Postoji jedna stara indijanska priča koja govori o dvoje mladih indijanaca: o mladiću i djevojci.

Jednom se njih dvoje uputiše do velikog poglavice svoga plemena i rekoše mu odlučno:

“Mi se volimo! Hoćemo da nam daš svoj blagoslov i da nas poučiš šta treba da činimo da bi naša ljubav trajala vječno.”

“Dobro”, – odgovori im poglavica. “Reći ću vam, šta da učinite. Ali prvo pođite sa mnom gore u planinu, no prije toga pronađite mi dva orla i ponesite ih sa sobom, a poslije ćemo vidjeti šta dalje.”

Dvoje mladih krenuše u različitim pravcima i nakon kraćeg vremena svako od njih donese po jednog orla. Kada stigoše na vrh planine, poglavica im ovako reče:

“Uzmite sada ovo kratko uže i zavežite njegovim krajevima po jednu nogu svakom orlu.”

Zaljubljeni ga poslušaše i vezaše noge pticama.

“Sada ih pustite da lete!” – reče poglavica.

Mladić i djevojka baciše ptice u vis ka nebu, ali orlovi ne mogoše da polete, jer im noge bijahu međusobno vezane. Oni padoše na zemlju i počeše da kljuju jedan drugoga, želeći da se oslobode užeta kojim su vezani. Tada stari indijanac reče:

“Sada presjecite uže!”

Mladi izvršiše i tu naredbu, presjekoše vezu i ponovo baciše orlove u nebo. Ovog puta ptice se brzo izdigoše u visine, zavrtiše se par puta u krug pa uzletiše ka snježnim vrhovima obližnje planine. A mudri poglavica im reče:

“Eto, to je tajna vječne ljubavi i sreće: ako su ljudi zavezani jedni za druge, nikada im neće uspjeti da polete. Vi možete slobodno da letite i zajedno, ali ne da budete vezani. A ako se ipak vežete, nikada nećete moći da spoznate ni ljubav ni sreću.”

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Čet Apr 09, 2015 3:56 pm

Važno je slušati

Jednom je prilikom jedan čovek pozvao svoga prijatelja, indijanca u goste u veliki grad.
Čovek je poveo indijanca u razgledanje grada i dok su se šetali indijanac, najednom, reče: Čujem cvrčka!

Nemoguće da od ovolike buke, brujanja automobila i galame, ti možeš čuti cvrčka – reče čovek.

Indijanac se na to sagne, razgrne grm i pokaže malog cvrčka.
Kako? – upita čovek.

Indijanac na to zatraži jedan novčić i ispusti ga na pločnik. Novčić zazveči!

Prolaznici se zaustaviše i okrenuše prema mestu odakle je dolazio zvuk palog novčića.

Ono što si naučio slušati čućeš, ma kakva buka bila, gde god bio – odgovori indijanac
kao što vidiš, svi ovi ljudi su u buci ipak čuli novčić ali cvrčka nisu čuli.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Sub Apr 11, 2015 9:50 pm

ZAŠTO VIČEMO...

Jednom je učitelj pitao svoje čenike:
"Zašto ljudi viču kad su ljuti?"

Učeniči su razmišljali neko vreme:
"Zato što izgubimo strpljenje - zato vičemo" - reče jedan.

"Ali, zašto bi vikao ako je osoba pored tebe?" - pita učitelj - "zar nije moguće govoriti tiho i lagano?"

Učenici su davali još neke odgovore, ali nijedan nije zadovoljio učitelja.

Naposletku je objasnio:

"Kada su dve osobe u svađi, ljutite, njihova se srca jako udalje.
Zato moraju vikati jedno na drugoga, da njihov krik premosti udaljenost i da se mogu čuti.
Što su ljući, glasnije moraju vikati, jer je udaljenost među njima sve veća...

Potom je učitelj pitao:

"Šta se dogodi kada se dve osobe zaljube?
Ne viču jedna na drugu, već govore tiho i nežno.
Zašto?
Njihova srca su veoma blizu.
Udaljenost među njima je veoma mala.
A šta se dogodi kada se još više zaljube?
Ne govore...
Samo šapuću i još više zbližuju u svojoj ljubavi.
Konačno, ne trebaju više ni šapat.
Samo se gledaju i to je sve.
Takve su dve osobe koje se vole."

Onda je rekao:

"Kada se svađate, nemojte dozvoliti da se vaša srca udalje, ne izgovarajte reči koje bi vas mogle jos više udaljiti, jer će doći dan kada će udaljenost biti tako velika, da više nikad neće biti puta nazad, ili ćete se tako udaljiti da se više nećete moći naći, zbog ogromnog prostranstva između vaših srca..."

.

Nazad na vrh Ići dole
dusicaa
الحالم الأبدي

Datum upisa : 02.12.2012

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Sub Maj 23, 2015 8:25 pm

Priča o nepotrebnom žrtvovanju. Kako sami sebi uništavamo život.

[You must be registered and logged in to see this link.]
– Ovde je red za žrtvoprinošenje?
– Jeste, ovde. Bićete iza mene. Ja sam 852, vi – 853 po redu.
– Jooj, baš je veliki red.
– Ne sekirajte se, brzo to ide. U ime čega žrtvujete?
– Ja – u ime ljubavi. Vi?
– A ja – u ime dece. Deca su moje sve na ovom svetu!
– A šta ste doneli kao žrtvu?
– Svoj privatni život. Samo da su deca zdrava i srećna. Za njih ću sve da dam. Jedan dobar čovek je hteo da me oženi – nisam pristala. Kako da im dovedem očuha u kuću? Voljeni posao sam napustila, daleko je od kuće. Zaposlila se kao spremačica u vrtiću – da budem pored njih, da pazim da su siti i zadovoljni. Sve za decu! Za sebe – ništa.
– Joj, kako vas razumem. A ja želim da žrtvujem odnose… Razumete, između mene i supruga ne postoji više ništa. Pored njega je druga žena.. Ma, i kod mene se pojavio drugi muskarac, ali… Kada bi muž otišao prvi! Ali on ne ide kod ljubavnice! Neće! Plače.. kaže da je navikao na mene… A meni ga je žao! Jer plače.. Tako i živimo.
Otvaraju se vrata, čuje se glas: „Broj 852 uđite!“
– Idem ja. Tako sam uzbuđena! Šta ako neće da prime moju žrtvu?
Broj 853 presavija se i čeka svoj poziv. Vreme prolazi sporo. Ali, evo iz kancelarije izlazi broj 852.
– I? I šta bilo? Šta su vam rekli? Prihvatili su vašu žrtvu?
– Ne… Ispostavlja se da ovde postoji probni rok. Poslali su me da razmislim.
– Ali kako? Zašto? Zašto ne odmah?
– Oj, draga, oni me pitaju: „Da li ste dobro razmislili? Jer je to zauvek!“ A ja njima: „Naravno. Deca će odrasti, ceniće ono što je majka žrtvovala za njih“. A oni meni: „Sedite i gledajte na ekran.“ A tamo- neki čudan film o meni. Kao da su deca već odrasla. Ćerka se udala, negde daleko u inostranstvo. Sin zove jednom mesečno, pod moranje, snaja kroz zube priča sa mnom… A ja njemu: „Sine, pa što si takav prema majci?“, a on meni: „Mama, ne mešaj se u naš život, zaboga! Zar nemaš drugog posla?!“ A kakav posao? Šta da radim? Jer zbog dece sam sve i napustila, i živela sam samo za njih… Ispada da nisu cenili moju zrtvu… ? Džaba sam se toliko trudila?
Iza vrata čuje se glas: „Sledeći! Broj 853″
– Joj, pa to je za mene.. Skroz ste me sludili svojom pričom. Ne mogu da verujem… ‘Ajd, dobro, idem sad ja.
– Izvolite, uđite, sedite. Šta ste doneli kao svoju žrtvu?
– Odnose…
– Jasno.. ‘Ajde da vidimo šta imate.
– Evo, gledajte. Nisu veliki, ali su simpatični. I friške su. Upoznali smo se pre samo pola godine.
– I zbog čega želite njih kao žrtvu?
– Zbog očuvanja porodice.
– Čije, vaše? Poštoje neophodnost u njenom očuvanju?
– Naravno! Muž ima ljubavnicu, odavno, stalno trči kod nje, laže, nemam više snage.
– A vi?
– Pa, šta ja? Pojavio se u mom životu jedan čovek, imamo lepe odnose
– Pa, znači, želite da žrtvujete ove nove odnose?
– Da… Da, sačuvam porodicu.
– Čiju? Sami govorite kod muža je druga žena, kod vas je drugi muškarac. Gde je tu porodica?
– Pa šta.. Po dokumentima smo još u braku. Znači – porodica.
– Znači sve vama to odgovara?
– Ne, ne! Kako može sve to meni da odgovara? Stalno plačem i sekiram se.
– Ali promeniti stare odnose za nove nikako ne želite?
– Pa, nisu baš oni toliko duboki, onako, više površni… U principu, nije mi žao!
– Pa dobro, ako vama nije žao, nama je svakako. Dajte te vaše odnose.
– A meni su rekli da kod vas prikazuju film. O budućnosti. Što ga meni ne biste prikazali?
– Filmovi su različiti. Neki su o budućnosti, neki – o prošlosti. Mi ćemo vama pokazati o sadašnjosti. Evo, uključujemo, gledajte.
– Oj! Pa to sam ja! Bože dragi, pa što tako izgledam? Ma lažete! Ja vodim računa o sebi.
– Pa to se vaša duša na ovaj način projektuje na spoljašnjost.
– A ko je ovaj dečak? Vidi kako je simpatičan… Gledajte, on se pripija uz mene.
– Niste prepoznali? To je vaš suprug u projekciji duše.
– Suprug? Koješta! Pa on je odrastao covek!
– A u duši – dete. I pripija se, kao uz majku.
– Pa takav je on i u stvarnom životu!
– Znači ne vi uz njega, nego on uz vas?
– Pa, da. Ja sam od detinjstva shvatila: žena mora da bude jaka, mudra, odlučna. Mora biti i glavna u porodici, i muža izvesti na put.
– Pa, to je to. Jaka, mudra i odlučna mamica rukovodi svojim dečkom – suprugom. I lekciju mu održi, i pomiluje, i oprosti. A šta ste vi hteli?
– Zanimljivo… Ali nisam mu majka, ja sam mu žena! A u ovom filmu… On je tako bespomoćan, i kod ove svoje će ponovo da pobegne, a ja ga svejedno volim!
– Naravno, tako će i biti. Dečak će se malo igrati u pesku, pa će se vratiti kući. Kod svoje mamice. Malo će kukati na ramenu, plakati… Dosta je! Kraj filma! ‘Ajde da završavamo ovaj susret. Želite da žrtvujete ljubav? Niste se predomislili?
– A budućnost? Zašto mi niste prikazali budućnost?
– Vi nemate budućnost. Kod takve sadašnjosti – pobeći će od vas odrasli „dečak“, ako ne kod druge žene, onda u neku bolest ili – ni u šta. Sve u svemu, pronaći će način kako da se otkači mamine suknje. Jer i on želi da raste..
– Ali šta da radim? Zbog čega ću onda sebe žrtvovati?
– Pa vidite i sami. Možda više volite da budete mamica, nego žena!
– Ne! Želim da budem voljena žena.
– Ali i mamice, takođe, bivaju voljenim ženama, veoma često. I? Želite li da žrtvujete? Zbog očuvanja onoga šta sada imate, i da pri tome, vaš muž i dalje ostaje dečak?
– Ne… Nisam spremna. Moram da razmislim.
– Naravno, naravno. Mi dajemo vreme za razmišljanje.
– A savete delite?
– Sa zadovoljstvom.
– Recite, pa šta treba da uradim da moj suprug… odraste, šta li je…?
– Verovatno da prestanete biti mamica. Okrenuti se licem prema sebi i naučiti biti Žena! Zavodljiva, uzbudljiva, željena… Takva, kojoj poželi poklanjati cveće i pevati serenade, a ne plakati na njenim toplim grudima.
– Mislite da će pomoći?
– Obično pomaže. Ali samo u slučaju ako odlučite biti Žena. Ako nešto zatreba, vi slobodno dođite. Odnosi su vaši odlični, uzećemo ih sa zadovoljstvom. Znate, koliko ljudi u svetu mašta o takvim odnosima? Tako, ako želite da ih žrtvujete u korist drugih – dobrodošli!
– Razmisliću..
Broj 853 rasejano izađe iz kancelarije, panično pritiskajući svoje odnose ka grudima.
Broj 854 sa uzbuđenjem ulazi u istu kancelariju:
– Spremna sam da žrtvujem svoje interese zarad majčinog spokojstva…
Vrata se zatvaraju. Po hodniku šetaju ljudi sa uz grudi pripijenim željama, sposobnostima, karijerama, talentima, mogućnostima – sa onim što su spremni nesebično žrtvovati..
Verujem da su se mnogi od vas pronašli u ovoj priči. Da li je zaista potrebno i vredno da se žrtvujemo za sve u ovom životu, da li se isplati? Šta mislite?
Autor: [You must be registered and logged in to see this link.]

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pon Jul 13, 2015 2:50 pm

Jednom je prilikom jedan čovek pozvao svoga prijatelja, indijanca u goste u veliki grad.
Čovek je poveo indijanca u razgledanje grada i dok su se šetali indijanac, najednom, reče: Čujem cvrčka!
Nemoguće da od ovolike buke, brujanja automobila i galame, ti možeš čuti cvrčka – reče čovek.
Indijanac se na to sagne, razgrne grm i pokaže malog cvrčka.
Kako? – upita čovek.
Indijanac na to zatraži jedan novčić i ispusti ga na pločnik. Novčić zazveči!
Prolaznici se zaustaviše i okrenuše prema mestu odakle je dolazio zvuk palog novčića.
Ono što si naučio slušati čućeš, ma kakva buka bila, gde god bio – odgovori indijanac
kao što vidiš, svi ovi ljudi su u buci ipak čuli novčić ali cvrčka nisu čuli.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Čet Avg 20, 2015 11:41 pm

Pitao je učenik učitelja:
Tako si mudar, uvek dobro raspoložen, nikada se ne ljutiš… Pomozi mi da i ja postanem takav.
Učitelj je pristao i zamolio učenika da donese krompir i jednu providnu kesu.
… Kada se na nekoga naljutiš i sakriješ svoju uvredjenost – reče učitelj – uzmi jedan krompir pa sa jedne njegove strane napiši svoje ime, a sa druge ime čoveka sa kojim si se posvadjao, a onda stavi krompir u kesu.
I to je sve? – upita učenik iznenadjeno.
Ne, – odgovori učitelj – potrebno je da uvek sa sobom nosiš tu kesu, i svaki put kada se se osetiš uvredjeno da u nju staviš krompir.
Učenik je pristao. Prošlo je neko vreme. Kesa se punila krompirima i postala poprilično teška. Bilo je vrlo nezgodno stalno je nositi sa sobom. Uz to krompiri koji su prvi stavljeni u kesu počeli su da se kvare. Neki su proklijali, a neki istrulili i širili neprijatan miris. Učenik je došao kod učitelja i rekao:
Nemoguće je ovo nositi sa sobom. Prvo, kesa je suviše teška, a drugo, krompir se pokvario. Predloži nešto drugo.
Ali učitelj je odgovorio:
To isto dešava se i u tvojoj duši. Kada se na nekoga naljutiš, uvrediš, u tvojoj duši se stvara težak kamen iako ti to odmah ne primećuješ. Zatim kamen postaje sve veći. Postupci se pretvaraju u navike, navike u karakter, koji rađa poroke koji zaudaraju. I na taj tovar lako bi zaboravili da nije suviše težak da ga stalno nosimo sa sobom. Dao sam ti mogućnost da posmatraš ceo taj proces sa strane. Svaki put kada odlučiš da se uvrediš ili da nekome naneseš uvredu razmisli da li ti je taj kamen potreban.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pon Avg 24, 2015 1:49 pm

Jednog dana muž i žena odlučili da nikome ne otvaraju vrata.
Ujutru ih je probudilo zvono na vratima. Pogledali su kroz špijunku - roditelji muža.
- Nećemo otvarati vrata - rešili su oni. Roditelji su otišli.
Poslje nekog vremena opet zazvonilo zvono na vratima. Pogledaju oni - roditelji žene. Rješili su da opet ne otvaraju vrata, ali se žena rasplakala. Mužu ostalo žao i oni otvoriše vrata.
Vrijeme je prolazilo.. Imali su četiri sina i potom su dobili peto djete -kćer. Suprug je napravio veliku gozbu u čast rođenja kćeri. Prijatelji su ga pitali -"Zašto se toliko raduješ? Nisi se toliko radovao kada su se tebi rađali sinovi."
On se nasmijao i odgovorio:
" Rođena je ONA koja će mi uvijek otvoriti vrata... "

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pon Avg 31, 2015 1:21 am

Jednom davno u selo dođe stranac! Znao je da tamo živi na tisuće majmuna. I tako je seljacima ponudio 10 dolara za svakog majmuna kojeg za njega uhvate.
Seljaci su naravno sa oduševljenjem prihvatili ponudu stranca i odmah krenuli u lov.
Stranac je onda od njih otkupio stotine majmuna koje su ulovili, ali kad se broj majmuna malo smanjio seljaci su prestali da ih love.
Stranac je zatim podigao svoju ponudu i seljacima ponudio 20 dolara za svakog majmuna.
Seljaci su ponovo krenuli u lov.
Broj majmuna smanjio se još više i ljudi su se ponovo vratili poljoprivredi. Stranac je zato ponudu povećao na 25 dolara, ali, ostalo je vrlo malo majmuna tako da je bilo gotovo nemoguće naći još kojeg.
Stranac je tada najavio novu ponudu. Za svakog majmuna seljacima je ponudio po 50 dolara.
U isto vrijeme ‘on je morao zbog posla otputovati’ i za kupovinu majmuna, ovlastio je svog pomoćnika.
Kako šefa nije bilo, pomoćnik je seljacima dao ponudu:
“Vidite sve ove majmune u kavezima koje je prikupio moj šef.
Prodaću vam ih po 35 dolara za svakog, a kada se šef vrati u selo, vi mu ih možete prodati nazad po 50 dolara koliko on i plaća.”
Seljaci su se stvarno organizirali, prikupili sve svoje uštede i otkupili sve majmune od pomoćnika.
Međutim, nikada više nisu vidjeli ni stranca, ni njegovog pomoćnika! Ostalo je samo jedno selo puno majmuna.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Ned Sep 06, 2015 2:17 pm

Да личимо на децу (а не они на нас)

Jедна мала девојчица се враћала кући са веронауке. У сусрет јој долазио један атеист, који је запазио радостан осмех на лицу девојчице.
– Зашто си тако радосна? – питао је атеист.
– Враћам се са веронауке.
– Па, о чему су вам причали данас? – безбожник је решио да се подсмева детету.
– Па, причали су нам једну причу из Библије о томе како је пророка Јону прогутала велика риба.
– Како може риба да прогута човека и да после тога остане жив?
Девојчица се за тренутак замислила, па му је затим одговорила:
– Ја не знам, како се то десило, но када будем отишла у Рај, тамо ћу срести Јону и питаћу га.
– А шта ако је Јона отишао у пакао? – питао је атеист.
– Па, онда ћеш ти да га питаш.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Ned Sep 06, 2015 10:58 pm

Živeo je jednom stari mudri samuraj. Imao je grupu učenika, i obučavao ih mudrosti i ratnim veštinama. Jednog dana, za vreme obuke, došao mu je mladi ratnik, poznati po svojoj grubosti i okrutnosti.
Njegova omiljena taktika je bila provokacija: vređao je suparnika i tako je gubio strpljenje, prihvatao je izazov, ali u besu je pravio grešku za greškom i, naravno, gubio je borbu.
Tako se dogodilo i ovog puta: ratnik je uzviknuo nekoliko uvreda i počeo posmatrati reakciju samuraja. Samuraj je mirno nastavljao sa predavanjem.
Ovo se ponovilo nekoliko puta. Kada samuraj nikako nije odreagovao i treći put, ratnik je ljut, otišao sa predavanja.
Ostali učenici su pažljivo, i sa interesovanjem posmatrali ovu situaciju. Nakon odlaska ratnika, jedan nije izdržao:
– Učitelju, zašto ste tolerisali njegove napade i vređanja? Trebali ste ga izazvati na borbu!
Mudri samuraj je odgovorio:
– Kada vam neko donose poklon, i vi ga ne prihvatite, gde li će poklon završiti?
– Kod svog vlasnika – odgovorili su učenici.
– Isto važi i za zavist, mržnju, uvrede i zlobu. Sve dok ih ne prihvatite, oni pripadaju osobi koja ih je donela.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Sre Okt 14, 2015 9:02 pm

Jedne večeri, nakon veoma napornog dana u kancelariji, otac se odmarao čitajući novine. Želeći da se igra, sin ga je stalno gnjavio. Konačno kada mu je dozlogrdilo, otac je istrgnuo iz novina sliku globusa i iscepao je na sitne komade. "Evo ti sine, pokušaj da ponovo složiš sliku sveta", rekao je nadajući se da će ovo okupirati dečaka dovoljno dugo da on može da završi sa čitanjem novina. Na njegovo čuđenje, nakon samo pet minuta sin se vratio sa savršeno složenom slikom globusa. Kada ga je zapanjeni otac upitao kako je to postigao, sin je odgovorio: "Tata, na drugoj strani slike globusa bila je slika nekog čoveka. Bilo mi je lakše i brže da složim čoveka. I kada sam složio čoveka, i svet je bio u redu."

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Ned Nov 22, 2015 1:21 am

Bila jednom dva brata koja su živela na susednim farmama i koja su se posvađala. Bila je to prva ozbiljna svađa tokom četrdeset godina, koliko su živeli jedan pored drugog, deleći alat, pomažući se i davajući jedan drugom.

A onda je taj sklad narušen. Sve je počelo od malog nesporazuma koji je vodio do velike svađe i grubih reči nakon kojih su usledile nedelje provedene u ćutnji.

Jednog jutra, neko je pokucao na Džonova vrata. Otvorio ih je i video čoveka sa stolarskim alatom. „Tražim posao.” rekao je. „Možda bi ovde na tvojoj farmi mogao da se nađe neki poslić za mene?”

„Da,” reče stariji brat. „Znam šta bi mogao da uradiš za mene. Vidiš onu kuću sa druge strane potoka? Tu živi moj komšija, zapravo, mlađi brat. Prošle nedelje je između nas bila livada, ali je on nešto kopao od reke dovde i sad je između nas potok. To je uradio da bi mi napakostio, ali vratiću mu ja… Vidiš ona debla pored štale? Hoću da mi napraviš ogradu od dva metra da više ne vidim ni njega ni njegovu kuću.”
Stolar reče: „Sve mi je jasno. Daj mi eksere i bušilicu i videćeš kako ću to sjajno da uradim.”

Stariji brat je morao da ode do grada, tako da je stolaru dao potrebni materijal i otišao. Stolar je celog dana vredno radio, merio, testerisao…

Kada se u sumrak dana stariji brat vratio, stolar je završio posao. Bio je zaprepašćen!

Upšte nije bilo ograde. On je napravio most koji je spajao dve obale potoka. Bio je to prelep most, a sa njegove druge strane mu se približavao njegov mlađi brat širom raširenih ruku.

„Stvarno si sjajan čovek kada si napravio most posle svega što sam ti rekao i uradio.” – reče mlađi brat.

Braća su stajala svaki na svojoj strani mosta, pa su polako krenuli jedan drugom u susret, susrevši se na sredini. Videli su da stolar podiže svoju kutiju sa alatom i kreće. „Hej, sačekaj! Ostani par dana kod nas, ima još puno stvari koje bi mogao da napraviš.”, reče stariji brat.

„Vrlo rado,” reče stolar „ali moram da napravim još puno mostova.”

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Ned Nov 22, 2015 1:21 am

Lela je radila u velikoj fabrici mesa. Jednog dana, kada je završila svoju smjenu, otišla je u hladnjaču da nešto provjeri i u momentu nepažnje vrata hladnjače su se zatvorila i ona je ostala zatvorena. Iako je vikala i dozivala pomoć niko je nije čuo jer su svi već otišli kući, a hladnjača je bila izolovana tako da niko nije mogao da je čuje i da je bio u blizini. Ostala je u ovoj prehladnoj prostoriji i znala je da je osuđena na smrt ako bude morala da dočeka jutro. Nakon nekoliko sati ova djevojka već je bila skoro zamrznuta i opraštala se od života. Ipak, u jednom trenutku vrata je otvorio noćni čuvar i izvukao je iz hladnjače. Kada je kasnije pitala čuvara zašto je došao do hladnjače i otvorio vrata iako to nikada nije njegova uobičajena rutina, on je objasnio: „Radim ovdje već 35 godina. Na desetine zaposlenih svakog dana izlaze i ulaze, ali ti si jedna od rijetkih koja me svako jutro i svako veče pozdravi. Mnogi me tretiraju kao da ne postojim. Danas kada si došla rekla si mi „Dobro jutro, kako ste“ i nasmijala se. Ali nakon radnog vremena shvatio sam da nisam čuo tvoje „Doviđenja, vidimo se sutra“. Te riječi me podsjete da sam osoba. Znao sam da nešto nedostaje i zato sam krenuo u potragu po fabrici. Tako sam te pronašao.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Čet Nov 26, 2015 12:28 am

Skupocena ogrlica
Draguljar je sedeo za stolom i kroz izlog svoje otmene radnje posmatrao prolaznike. Neka se devojčica približila i prislonila nosić na izlog. Kao nebo plave oči radosno zasijaše kad ugleda jedan od izloženih predmeta. Ušla je odlučno i prstom pokazala ogrlicu od modrog tirkiza.
-To je za moju sestru. Možete li mi je zapakovati kao poklon?
Trgovac s nevericom pogleda devojčicu i uputa:
-Koliko novca imaš?
Ona se podiže na prste, stavi na sto limenu kutiju, otvori je i isprazni. Bilo je tu nekih manjih novčanica, šaka sitniša, nekoliko školjki i figurica.
-Hoće li biti dovoljno?-upita ponosno. -Htela bih da starijoj sestri kupim poklon. Otkad nemamo mamu, ona obavlja sve poslove i nema ni trenutka vremena za sebe. Danas joj je rodjendan. Sigurna sam da će je poklon jako obradovati. Njene su oči iste bolje kao taj dragi kamen.
Trgovac je otišao u susednu prostoriju i u zlatnocrven papir zapakovao kutijicu.
-Uzmi i pažljivo ponesi-reče devojčici.
Ona uze paketić kao pobednički pehar i ponosno izadje. Sat vremena kasnije u radnju udje prekrasna devojka s kosom boje meda i divnim modrim očima. Stavi na sto kutijicu koju je trgovac bio pažljivo zapakovao i upita:
-Ova je ogrlica kupljena u vašoj radnji?
-Da, gospodjice.
-Koliko je koštala?
-U mojoj radnji cene su stvar poverenja, tiču se samo mene i mojih kupaca.
-Moja sestra je imala nešto sitniša, sigurno nije mogla platiti ovako vrednu ogrlicu!
Trgovac zatvori kutiju, umota i vrati je devojci:
-Vaša sestra je platila najvišu cenu: dala je sve što je imala.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Čet Nov 26, 2015 12:21 pm

Stari pas ovčar jurio je zečeve po šumi dok nije zabasao duboko u nju i
shvatio da se izgubio… Našao se pored gomile nekih kostiju kada je
začuo korake divlje životinje… Bio je to leopard koji mu se polako
približavao…
– Šta ću sad, – mislio je u sebi… i onda je brzo dohvatio one koske
… koje su stajale kraj njega da bi trenutak pre nego što ga je leopard
opazio, rekao naglas:
– Baš je ukusan ovaj leopard, da mi je da nađem još jednog.
Čuvši to, leopard je ustuknuo i povukao se preplašen u šumu.
Međutim, sve je to gledao jedan majmun sa grane, koji reši da ocinkari
starog psa kod leoparda… Skočio je sa drveta i požurio da leopardu
saopšti prevaru… Videvši kako majmun žuri negde stari pas posumnja u
njegove namere i pođe da ga prati… Video ga je kako objašnjava
leopardu o čemu je reč dok je leopard ljuto režao zbog načina na koji
je nasamaren… I naravno, krene u osvetu…
Stari pas, videvši da leopard opet kreće u njegovom pravcu, samo se
okrenu i mirno sede osluškujući svaki leopardov korak… Kada mu se
već dovoljno primakao da može da ga čuje, stari pas, leđima okrenut
leopardu, više za sebe reče:
– Ama gde li je taj majmun već jednom, poslao sam ga još pre sat
vremena da mi nabavi leoparda i još ga nema…
Navoručenje I:
Ne kači se sa starim psima, znanje i mudrost se stiču godinama…
Navoručenje II:
Šta god uradili, uvek će se naći neki majmun u okolini koji će tome da
bude svedok…

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pet Nov 27, 2015 8:59 am

PRIČA PO KOJOJ SE ŽIVI Bila jednom djevojka koja je samu sebe mrzela zbog toga što je bila slepa. Ona je mrzela svakog osim svog voljenog dečka. On je uvijek bio tu za nju. Rekla mu je: 'Kad bih samo mogla videti svet, udala bih se za tebe.' Jednog dana neko je donirao par očiju za nju. Kada su joj odstranili zavoje mogla je videti sve, uključujući i svog dečka. On je upita: 'Sada kad vidiš svet, hoćeš li se udati za mene?' Ona ga pogleda i uoči da je slep. Prizor njegovih zatvorenih očnih kapaka je šokira. Nije to očekivala. Sama pomisao da ih mora gledati čitav svoj život povede je da odbije udati se za njega. Njen momak joj u suzama kaže: 'Dobro čuvaj svoje oči, draga moja, jer pre nego što su bile tvoje, te su oči bile moje.' Eto kako ljudski mozak najčešće funkcionise u takvim situacijama. Veoma retko se čovek seća kakav je život bio pre, ko je uvek bio tu za nas u najtežim situacijama. Život je poklon. I danas, pre nego kažeš neku ružnu reč - pomisli na one koji ne mogu govoriti. Pre nego se počneš žaliti na ukus hrane - pomisli na one koji nemaju šta jesti. Pre nego se požališ na svoga dečka ili curu - pomisli na one koji se mole Bogu da im podari bracnog druga. I danas, pre nego što se požališ na život - pomisli na one koji su umrli prerano. Pre nego što se počneš svađati s onim ko nije očistio kuću - seti se onih ljudi koji žive na ulici. Pre nego se počneš žaliti za dužinu puta koji moraš preci vozeći - seti se onih koji istu tu udaljenost hodaju svojim nogama. I pre nego i pomisliš uperiti prst u nekoga i počneš ga osuđivati, seti se da niko od nas nije bezgrešan. A kada te loše misli počnu bacati u depresiju - ti stavi osmeh na svoje lice i pomisli: 'Ja sam živ i još sam tu!'

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Uto Dec 08, 2015 1:29 pm

U srednjem vijeku postojala je žena u Indiji koja je kao kućnog ljubimca imala pitona, zmiju koju je mnogo voljela.

Ta njena zmija od 4 metara je odjednom jednostavno prestala jesti. Nakon nekoliko nedelja pokušavanja njene zabrinute gazdarice da je nahrani, nudeći joj sve živo što jedna zmija može poželjeti da zadavi i pojede, očajna žena ju je odnijela veterinaru.

Saslušavši cijelu priču i muku gazdarice, veterinar ju je upitao: “Da li vaša zmija spava s vama noću, obmotava se oko vas ili dogmiže jako blizu te se raširi cijelom svojom dužinom?”

Žena je iznenađeno sa mnogo nade odgovorila: “Da! Da ! Ona to radi svakodnevno i to me čini tako tužnom, jer vidim da nešto traži od mene, a ja joj ne mogu pomoći da se oseća bolje.”

Veterinar je zabrinutim tonom u dahu odgovorio: “Gospođo, vaš piton nije bolestan, on se priprema da vas pojede. On je, svaki put, gmižući i “grleći” vas, obmotavajući se oko vašeg tijela, provjeravao veličinu kako bi odmjerio koliko ste velik obrok i koliki on mora biti prije napada. I da, ne jede, kako bi imao dovoljno mjesta da vas lakše svari pošto vas udavi i proguta.

Pouka i poruka priče je: Moraš prepoznati zmije oko sebe i njihovu istinsku namjeru. Samo zato što je neko u vašoj blizini, “grli” vas često i ljubi, ne znači i da su njegove namjere dobre.

Podijelite ovu priču sa svojim prijateljima i ukažite im na ”zmije” oko sebe!

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Sub Dec 12, 2015 9:17 am

Studenti su zapitkivali svog profesora zašto nikad nije imao suprugu.
- Vi ste tako mudri i iskreni. Svi vas poštuju, žele da vas oponašaju
i slede. Ali ipak, sve nas jako zanima jedna stvar, zašto se još uvek
niste oženili?
Profesor, zatečen ovim pitanjem, u početku se snebivao, ali ubrzo je
počeo da se otvara. - Vidite, ja sam uvek tražio savršenu ženu -
uzvratio je.
- U tom traženju, proputovao sam mnogo zemalja. Jednom sam voleo jednu
prelepu devojku. Bila je neverovatno, neverovatno lepa. Nijedan
muškarac nije mogao da odoli njenoj lepoti. Ali nažalost, njena duša
nije imala takvu lepotu, pa smo se nakon izvesnog vremena i razišli -
nastavio je profesor.
- Posle toga sam sreo još jednu mladu devojku. Ona je bila i lepa i
pametna i obrazovana. Ali nažalost, karakteri su nam bili potpuno
različiti i morali smo prekinuti našu vezu. Video sam od tada mnogo
predivnih žena, ali ja sam još uvek tragao za onom svojom savršenom -
zbunio je studente ovakvim odgovorom.
- I šta se dogodilo, zar niste nikada sreli takvu? - upitali su ga
ponovo.
- Jesam. Sreo sam je! Jednog dana pojavila se baš takva: savršena žena
- pametna, lepa, očaravajuća, produhovljena, elegantna, dobra…prostim
rečima savršenstvo - rekao je profesor.
- I tada ste se oženili?! – oduševljeno i nestrpljivo upitaše
studenti.
- Ne! Na moje veliko razočarenje, ispostavilo se da ona traži
savršenog muškarca. Mnogi traže savršenstvo kod drugih, ali ne rade na
svom savršenstvu - zaključio je on.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pet Jan 15, 2016 6:47 pm

Slusao sam pricu kako je jedan prezivjeli iz prvog svjetskog rata,opisivao jednom plemenu sa Novog Zelanda kakav je to grozan rat bio i koliko je samo u jednoj bitki pobijeno ljudi da ih se moglo poslagati jednog do drugog na livadi na kojoj su se nalazili, pa da prekriju tu livadu,na to ce poglavica,koliko vam je vremena trebalo da ih sve pojedete,zgrozen pitanjem govornik je rekao mi smo hriscani,mi ne jedemo ljude,na sta poglavica logicki postavi podpitanje;pa zasto ste ih onda ubijali toliko?!!!!!

.

Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic

Datum upisa : 21.04.2012

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Sre Mar 09, 2016 9:03 pm

PRIČA O 4 SVEĆE: Jedna se nikada neće ugasiti, a evo i zašto

[You must be registered and logged in to see this link.]

Četiri sveće su gorele polako. Bila je tišina i mogao se čuti njihov razgovor.

Prva sveća reče: "Ja sam MIR – ljudi me ne uspevaju sačuvati, nema potrebe da gorim, mislim da ću se ugasiti." I odmah se ugasila.

Druga sveća rekla je: "Ja sam VERA – nažalost, mnogi ljudi imaju površnu veru i ja ih ne zanimam, nema smisla da gorim i dalje." Tek što je to izgovorila, dunuo je lagani povetarac i ugasio je.

Treća sveća je žalosno progovorila: "Ja sam LJUBAV – nemam više snage, ljudi često zaboravljaju na mene." I istog momenta se ugasila.

Nedugo zatim u sobu je ušlo dete. "Šta je ovo", upitalo je dete. "Trebalo je da gorite do kraja." I rekavši to, počelo je da plače.

Tada se oglasila četvrta sveća: "Ne boj se, dok god ja gorim, moći ćemo da upalimo ostale sveće. Ja sam NADA."
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pon Jul 25, 2016 11:46 am

Priznati stručnjak na polju ljudskih potencijala držao je predavanje. Nakon uvodnog govora, on uze jednu narandžu u ruke i zagonetno upita publiku: “Ako stisnem iz sve snage ovu narandžu, šta će izaći iz nje?”
Neka mlada djevojka iz prvog reda prva dobaci: ”To vam je jako glupo pitanje. Ako stisnete narandžu onda će iz narandže izaći sok od narandže. To je ono što je unutra. Ne može ništa drugo izaći iz nje.”
Stručnjak reče: ” Tačno. To i jeste odgovor na moje pitanje. Razlog zašto će iz narandže izaći narandžin sok je zato što je u narandži samo sok od narandže.
A sad ako proširimo metaforu i zamislimo da neko vas tako stisne. Da vas stisnu vaši problemi, brige, strahovi, da vas neko ogovara, da vas neko uvrijedi, da vam nanese bol i sl.
I iz vas izađu bes, mržnja, prezir, strah, ljutnja, zloba itd. Vi biste rekli da to što je izašlo iz vas je zbog toga što vam je neko rekao ovo ili uradio ono, ali prava istina je da ono što iz vas izađe, je ono što vi već imate u sebi.
I zato upamtite, iz vas će uvek, i baš uvek, izaći ono što je već u vama kada vas neko ‘stisne’.
Iz narandže nikada neće izaći sok od jabuke.
Isto tako iz vas nikad neće izaći ono što već nije u vama.”

.

Nazad na vrh Ići dole
Kica/Praja
El virtuoso

Godina : 78
Humor : Filmovi Veljka Bulajića
Datum upisa : 04.12.2009

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pon Jul 25, 2016 10:12 pm

Ovo je potpuno istinita priča, bez imalo dodataka i oduzimanja, samo su imena malo promenjena.

Role i Miša su bili najbolji drugovi još od detinjstva. Znaju se još iz obdaništa i majke su im se družile, dok su ih puštale da se igraju u parku. One su sedele, ćavrljale i bacale povremeno oko na njih u gomili dece. Išli su u isti razred u onovnoj, pa i u srednjoj školi. Vojska ih je razdvojila na godinu i po ali su posle toga nastavili po starom. Kao mladi radili su puno različitih poslova, išli na more, na šverc ture u Trst, Solun i Istambul. Nekoliko godina su radili u Nemačkoj, zaradili nešto novca, dovezli dobre aute u svoju ulicu. Role se prvi oženio, imao je starog kuma ali je Miša bio glavni na svadbi za pravljenje užarene atmosfere. Postali su taksisti, radili puno i zarađivali pristojno da izdržavaju svoje porodice. Kad je zarada počela da se smanjuje, Miša je potegao neke stare veze i počeo da uvozi svake sedmice po jedan dobar auto, na kom bi zaradio neku stotku da popuni kućni budžet koji je počeo da se buši kao francuski sir. Ubacio je i Roleta u posao. Roletu je trebao svaki dinar, ćerka Jana mu je porasla, ostala trudna sa dečkom, svadba je došla pre nego što su mislili. Mišina deca bila su manja, uspeo je da zaposli ženu na rudarskom fakultetu. To mu je davalo neku sigurnost.
Jedne jeseni Role je promenio ponašanje. Njegova kuknjava da dobije na zajam koji evro je postala sve češća. Miša je provalio da se uvalio u nešto. Pomislio je da se njegov drug odao kocki, onim aparatima, koji su naštelovani da vam sve uzmu do gole kože. Međutim nije bilo to. Roleta su odale kolege koje su ga videle u Žarkovu sa mladom crnkom. Role se zaljubio u 25 godina mlađu devojku, koja mu je izvlačila svaki dinar iz izlizanih pantalona. Potpuno je odlepio za njom. Kad bi ga nazvala ostavljao je i posao i dom i porodicu i drugare i trčao kod nje, predhodno cedeći svaku paru koju je imao. Zadužio se kod svih kod kojih je mogao, u kuću ništa nije davao. Umesto da radi bio je sa devojkom. Uzalud mu je Miša govorio da će se tako ubiti. Njihovi odnosi su zahladneli. Javljali su se jedan drugom kad se sretnu na taksi stanicama ili na kafi sa kolegama. Svi su primetili da je Role sluđen i da se sve to neće dobro završiti. Završilo se još gore od svakog takvog scenarija. Role je doživeo strašan infarkt, pukla mu je glavna srčana aorta. Umro je na putu do urgentnog centra. Na sahrani je bilo preko 100 kolega, skupili su preko 2000 eura za porodicu. Znali su da im nije lako. Miša je predao kovertu ali je naišao na veoma hladan prijem kod Roletove žene. Uzela je pare i promrmljala nešto. Mislio je da je to od stresa i žalosti, nije joj uzeo za zlo. Posle desetak dana doživeo je pravi šok kad ga je Roletova udovica nazvala i tražila da joj vrati pare koje mu je Role dao na zajam. Njen ton nije bio ni malo prijateljski. Pokušao je da joj objasni da nikada nije uzeo nikakav novac od Roleta. Prećutao je to da je Role uzimao od njega. Bio je duboko povređen i rezigniran. Nije želeo da potkaže mrtvog druga, da je imao zahtevnu ljubavnicu, a opet nije mogao ni da trpi uvrede i ponižavanja bez trunke krivice. Posle supruge, zvala je i Roletova ćerka. Ono malo žgepče s kojim se toliko puta igrao, kome je oduvek kupovao poklone, možda i više nego svojoj deci, sada ga je vređalo i pretilo mu. Jednom prilikom su mu ispred negove zgrade došle Roletova ćerka i njen muž. Digli su dreku, tražili da im da ključeve od kola uz slične manire kriminalaca. Miša se hvatao za glavu, trpeo je neviđeni stres, počeo je da se oseća loše, da povraća, gubi svest, morila ga je nesanica, preznojavanje, lupnjava srca.
Jednog jutra ga je probudila lupnjava na vratima. Unutra su gotovo provalili Roletova žena i neki lokalni kriminalac. Poturili su mu neki papir na kom su potraživali 10 000 evra glavnice plus kamatu od 6000. Miša je bio korektan momak ali nikako nije bio slabić Provrištao mu je mozak. Otišao je u kuhinju i uzeo oklagiju. Desetak udaraca tvrdim drvetom je završilo na telu kriminalca. polomio mu je ruku, potkolenicu i dva rebra. Vezao ga je i pozvao policiju. vezao je i udovicu. Plakao je od muke koja ga je snašla, a o kojoj je toliko dugo ćutao kao zaliven, zbog lojalnosti prema svom mmrtvom drugu. Pred svojom ženom, policijom i pred uterivačima je ispričao sve što zna. Rekao im je adresu devojke sa kojom je Role trošio novac tolike godine, između ostalih i njegov. Priču su potvrdili i drugi koji su znali za Roletovu tajnu.
Sve se smirilo. Miša se vratio svom uobičajenom životu. Izgubio je najboljeg druga i njegovu porodicu. Izgubio je zdravlje, koje će pokušati da vrati u danima koji su pred njim. Na taksi stanici kod poslastičarnice je sve ređe, češće šeta niz reku i seća se dana kad su Role i on bili bezbrižna deca.

Jedan poziv menja sve !
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pon Avg 01, 2016 3:09 pm

Kćer je došla plačući tati - Toliko sam umorna, život je pretežak. Tek kad nadvladam jednu prepreku pojavi se druga! Ne mogu ovako živjeti..." Otac je zagrli, obriše joj suze i odvede u kuhinju. Stavi kuhati tri posude s vodom. U jednu posudu s kipućom vodom stavi krumpir, u drugu jaje u treću kavu...Nakon nekog vremena kaže - "Dobro pogledaj kćeri"...Sve tri stvari suočile su se s istom preprekom. Krumpir je bio tvrd i snažan, sad je mekan i slab. Jaje je bilo meko i krhko, sad je snažno i tvrdo...Ali kava nije promijenjena zbog vode. Kava je promijenila vodu! U nešto novo i lijepo...Što si ti od ovoga? Hoćeš li zbog života ti oslabiti, osnažiti ili prepreku pretvoriti u novu priliku.

.

Nazad na vrh Ići dole
Enesa

Godina : 45
Humor : ponekad
Datum upisa : 16.07.2016

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   Pon Avg 01, 2016 9:16 pm

Verovatno ste čuli za indijsku legendu o malom žutom cvetu koji se rascvetao u jednoj bašti. On cveta samo jednu sezonu i tada uvene.
Kada je jedan posetilac ušao u ovu baštu,sa svih strana slušao je samo žalbe. Mango je rekao da bi radije bio kokosova palma. Zašto? Zato što je celo palmino drvo korisno – plod, lišće, grane i stablo.
Međutim kokosova palma zavidela je mangu, zato što se njegov plod za skupe novce izvozio iz Indije. Sve biljke su bile ljubomorne jedna na drugu, svaka od njih je mislila da je druga biljka više vredela.
Oko posetioca koji je slušao samo žalbe, zaustavilo se na jednom malom žutom cvetu koji je radosno cvetao u svom uglu. Sagnuo se i upitao ga: “Zašto se i ti ne žališ kao svi ostali?”
Cvet je odgovorio:”Pa i ja sam posmatrao kokosovu palmu i zavidio joj na lišću koje se lelujalo na vetru. Poželio sam i da donosim divne, sočne plodove kao mango. Ali tada sam shvatio da, da je bog želio da budem kokosova palma ili mango, on bi to tako i napravio. Međutim on je želio da budem mali žuti cvet pa zato i ja želim da budem najbolji mali žuti cvet koji je ikada postojao.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kratke i poučne priče   

Nazad na vrh Ići dole

Kratke i poučne priče
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 11 od 12Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Sledeći
 Similar topics
-
» ISTINITE PRIČE
» Izlog mojih krpica u koje cu sigurno uci
» Nokti - nega i ukrašavanje
» DIJAMANTSKE PRIČE
» Gde ste se porodile, priče sa porođaja,gde cete se poroditi?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: KNJIŽEVNOST :: PROZA/POEZIJA/PISANA REČ ..-
Skoči na: