DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Sledeći
AutorPoruka
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Avg 31, 2009 12:06 am

First topic message reminder :

TRETMAN MENTALNIH BOLESNIKA,
PARIZ NEKADA

1935.Antonin Artaud,Open leter to medical directors of madhouses:
"Ustajemo protiv prava datog uskogrudim pojedincima koji sprovode istrazivanja na ljudskom umu osudjenom na dozivotni zatvor. A kakav je to zatvor!Znamo,u stvari ne znamo,da su azili,daleko od toga da budu mesto azila, zastrasujuce tamnice,u kojima se zatvorenici koriste kao obicna radna snaga,gde je zlostavljanje pravilo i vi ga tolerisete. Mentalne bolnice, pod maskom naucnosti i pravde, lice na barake, kaznene zavode, kaznene kolonije."
Sada?

U skladu sa definicijom zdravlja SZO,po kojoj je zdravlje stanje fizickog,psihickog i socijalnog blagostanja coveka a ne samo odsustvo bolesti,nametnula se potreba za sagledavanjem psihijatrijskog bolesnika u njegovoj uzoj i siroj soc.sredini i njegovom reagovanju na zadovoljavanje individualnih potreba za zdravstvenom negom i osposobljavanje za samonegu.
Tako su granice delovanja psihijatrije prosirene izvan okvira psihijatrijskih stacionarnih ustanova.
Reorganizacijom i uvodjenjem modernijih oblika u sistemu rada u psihijatriji stvoren je stil timskog rada u sveobuhvatnom tretmanu korisnika sukcesivno,u prevenciji,lecenju i rehabilitaciji.
Ova promena zasnovana je kako na postovanju prava mentalno obolele osobe tako i na osavremenjavanju tehnika i postupaka u lecenju.
Ukratko: Obezbedjivanje za mentalno obolele osobe iste standarde koji vaze za osobe koje boluju od somatskih bolesti(u svim fazama prevencije).

Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Uto Jun 28, 2011 7:43 am

Ono što je uočljivo i nehumano to je da su nam stacionarne ustanove za lečenje takvih pacijenata-horor i da se jako malo ulagalo u njih.
Takođe je uočljivo da takvi pacijenti u većini slučajeva predstavljaju balast
za porodicu i familiju i da i sama porodica smeštajući ih u ustanovu rešava i svoj problem, ne samo problem pacijenta.
Slično je i sa decom ometenom u razvoju, koju roditelji ostavljaju u institucije da drugi o njima brinu.
Nije lak život sa alkoholičarem, narkomanom, šizofreničrem itd. ali... (ne daj Bože nikome) i to su deca, ljudi... kojima treba pomagati. Pa ako je porodica nezainteresovana kako će i lekari i medikamenti pomoći?
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Uto Jun 28, 2011 4:34 pm

Na zalost i ta grana je postala business kao i svaka druga. Ne samo tretmane, nego i dijagnostiku diriguju farmacetske korporacije.

Nekad je bilo ovo:

psihijatrijski kompleks gdje su se vrsili najgori eksperimenti na vjerojatno pola zdravih ljudi (sto danas izlazi na vidjelo).

A sad su "izmisljene" bolesti.
Imam prijateljicu koja je psihijatar po struci, ali se nakon 25 godina staza odlucila da predje u analiticare. Radi za velike korporacije, i intervjuise potencijalne kandidate za "funkcije". Horor price koje cujem od nje su izvan svake pameti. Uglavnom su to "primjerni" ljudi, sa vrlo uobicajenom "scenom" zivota...a ovamo, Boze sacuvaj. Naravno, drzi confidentiality, i ja ne znam niti imena, niti bilo sto o njima. Ali znam da definitvno je do sad intervjuisala oko 25-30% cistih phycos. E takvih se treba bojati, znati ih prepoznati.
S druge strane izmisljaju se svaki dan nove tzv. bolesti. Ne kazem da nema, ali kad te klepi po glavi, sa velikom rezervom uzimas sve sto ti se kaze. Pozvana sam u skolu zarad moje mladje kcerke. Upozorena sam da ne pazi na casu, da je nekad letargicna, a nekad opet previse aktivna. Naravno prvo sto su mi rekli je da vjeruju da ima ADHD - nedostatak paznje i hipertenzija. Dali mi citav paket, gdje da idem, kome, koji su ljekovi u igri. Lijepo sam im zahvalila i rekla da od tog nema nista. Ja poznajem svoju kcerku bolje. Pozvala sam tu svoju prijateljicu na veceru, i pustila ih da porazgovaraju. Da nisam nju imala, nasla bih nekog ko dolazi sa jakom preporukom od nekoga kome vjerujem. Suma sumarum je bilo to sto je mala poznavala sve gradivo, i ubijala se od dosade na casovima. Nakon par sastanaka sa nastavnicima, i tzv. psihologom u skoli ( a trebalo je nekoliko, hvala Bogu da sam imala sav paperwork od moje prijateljice), napokon je napravljen raspored, da dodam bez lijekova:))) Mala je trenutno dva razreda ispred svoje klase u vecini predmeta. Jedino sto nam je prijateljica rekla, i to je ostalo sa mnom, je da obavezno zadrzi makar jedan razred sa svojom klasom, da bi s njima prosla kroz sve 4 godine, i maturirala, jer je jako vazno da ima "zdrav" socijalni zivot. To je i razumljivo. Tako da ce vec od iduce godine svi ekstra krediti ici prema fakultetu, pa kad dodje vrijeme, bit ce uzeti u obzir.
Poenta cijele price je da se na zalost bolesti traze i tamo gdje ih nema, a u procesu se previdjaju oni oko nas koji su istinski bolesni.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sre Jun 29, 2011 10:43 pm

Samouka ::
Nije lako . Nikada se ne zna kako psihijatrijski pacijent može da reaguje, pa se dešava da se nekome stanje pogorša baš zbog strožije hospitalizacije , a opet da dodje čak i do ubistva , jer je neko ocenjen kao "bezopasan".

Što se tiče struke zavisi od procene dijagnoze kako će se prema kome ponašati.U svakom slučaju lekar-neuropsihijatra mora da bude dobar profesionalac, da voli svoj posao i ljude! U jednoj našoj ustanovi videla sam kako izgledaju kajševi za vezivanje agresivnih pacijenata.
Što se tiče nas ostalih, koji nismo u struci, treba umeti prepoznati šizofreniju, agresiju i psihoze i biti jako oprezan i mudar. Treba znati prepoznati narkomana kada je u krizi i kada manipuliše sa nama da bi došao do novca. Najčešće su oko bolnica i traže novac.. za longacef... eto
baš im vi možete pomoći da prime taj antibiotik.!

Sve su to ljudska bića kao i mi i nikada se ne zna ni kod "zdravog" čoveka
kada koja lampica u toj fantastičnoj mašineriju - mozgu može otkazati.

Psihijatrijski pacijenti, nasuprot sirokom misljenju, da pogorsavaju svoje stanje nakon hospitalizacije, upravo suprotno reaguju. Kod mnogih se cak razvije tkz. sindrom hospitalizma, pa ono ne zele van! Mnogi po povratki sa ''vikenda'' deluju uznemireno, anksiozno. Najveci razlog je upravo taj odnos prema njima, nacin na koji ih sredina (ne) prihvata, i njihova otezana socijalna snalazlivost .
A sto se tice ubistava, to je cela jedna ( bar u psihijatriji) grana koja izucava ovu vrstu reagovanja kod ljudi, tako da je bespredmetno i pocinjati o tome...

Sto se tice kaiseva i ostalih pomagala..Hm..Ako se setimo 90.- tih, azili, nemastina u hrani, odeci, lekovima...Ni kaisevi nisu bili mnogo od pomoci.. Jako agrsivan pacijent pogida kaiseve kao da su od konca a ne od koze, verujte... Razvoj psihofarmaka je doveo do toga da pojedina stanja kao recimo katatoni stupor, sad ne mozemo ni da sretnemo.
U nasim krajevima psihijatrija je uznapredovala, ali jos smo , nazalost daleko od sveta , prvo po uslovima koje zahtevaju ovi pacijenti, pristupa drzave i drustva u celini, i samog odnosa prema ovim LJUDIMA...

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sre Jul 20, 2011 11:39 pm

Ugledni niški neuropsihijatar stradao sa ćerkom i unukom
..................................................................................................
U Specijalnoj bolnici u Gornjoj Toponici, gde je dr Serafimović radio od 1986, svi su šokirani tragedijom. Za kolegu Serafimovića kažu da je, kao vrstan stručnjak, bio načelnik Forenzičkog muškog odeljenja. Kolege pričaju da je svake godine letovao sa ćerkama, a kada su se one udale i dobile decu, na odmor su odlazili svi zajedno, i ta mu je tradicija pričinjavala veliko zadovoljstvo.

- U četvrtak smo dežurali. Bio je raspoložen jer sa porodicom ide na letovanje. Bio je izuzetan i kao lekar i kao čovek. Teško nam je da poverujemo da ga više nema - kaže dr Slavica Tomić.
Dr Dragan Vukić, koji je na čelu Forenzičkog ženskog odeljenja, kaže da je i među pacijentima zavladao muk kada su čuli za pogibiju.

U Serafimovićevoj kancelariji jedna pacijentkinja donela je sveže ubrane ruže, misleći da će im se kao i svakoga dana on obradovati kada dođe na posao.
U stanu u kojem je živeo dr Serafimović juče nije bilo nikoga. Komšije i prodavci iz okoline bili su vidno potreseni tragedijom.
- Serafimović je bio stari Nišlija. Ovo je užasna tragedija, strašno je to što se desilo - kaže prodavac novina Miodrag Ročkomanović.
Primarijus Serafimović je bio poznati neuropsihijatar, specijalista sudske psihijatrije. Osim posla načelnika Forenzičkog muškog odeljenja, bio je i sudski veštak. Od 1994. do 1995. bio je i direktor bolnice u Gornjoj Toponici.

.......................................................
Umeo je sa pacijentima, zato su ga i voleli...

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sre Sep 28, 2011 11:17 pm

Ljudi se plaše duševnih bolesnika?

Izvor: Tanjug [/size]

U društvu postoje brojne predrasude kada je u pitanju lečenje i način života duševnih bolesnika, a takva vrsta stigmatizacije predstavlja veliku prepreku i sputava njihovo pravovremeno lečenje, rečeno je na simpozijumu "Stigma kao prepreka u prevenciji i lečenju mentalnih poremećaja" u Beogradu.

Predavač na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu i predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović ukazala je tokom izlaganja da način lečenja koji često stigmatizuje takve bolesnike jer se, kako je navela, nekada upotrebljavaju prevaziđeni lekovi.

Takođe je navela da su duševni bolesnici često odbačeni i plaše se sopstvenih problema zato što su drugačije kategorisani.

"Pacijent koji je stigmatizovan je sa ekonomskog aspekta neuporedivo skuplji, češće upada u krize i njemu su potrebni dodatni lekovi", kazala je Đukić Dejanović, koja je osnivač kragujevačke dnevne Psihijatrijske bolnice, dodajući da je potrebno pratiti standarde i savremene procedure.
Ona je navela primer da se u Srbiji izdvaja 1,5 odsto za antipsihotike, lekove za najteže bolesnike i da je to znatno manji procenat u odnosu na zemlje u regionu, gde se, kako je kazala izdvaja više.

Govoreći o registraciji i upotrebi lekova, ona je navela da u nekim zemljama EU, poput Nemačke i Velike Britanije, lek od čim bude registrovan postaje dostupan pacijentima, u Sloveniji se čeka godinu dana, a u Srbiji se čeka u proseku tri godine.

Đukić Dejanović je kazala da je neophodna implementacija savremenih farmakoterapijskih protokola zasnovanih na određenim postulatima, a kako je kazala, važna je i potpora zakonske regulative.
Ona se osvrnula na Nacrt zakona o zaštiti mentalnog zdravlja ukazujući da očekuje da ga Vlada Srbije usvoji u narednim mesecima kako bi se do kraja godine u Skupštini Srbije raspravljalo o njemu.

Na simpozijumu je bilo reči o problemima uključivanja dece koje imaju različite smetnje u školski sistem i zapošljavanju takvih osoba u preduzećima.

Stručnjaci su ukazali da su duševni bolesnici suočeni i sa strahovima okruženja da su opasni po njih i da je neophodna bolja informisanost stanovništva o tom problemu.

Profesor Miroslava Jašović Gašić, koja je predsednik naučnog odbora Simpozijuma i direktor Klinike za psihijatriju KCS, kazala je da su mnoga istraživanja pokazala da duševni bolesnici pate od gubitka samopoštovanja.

"Postoji jedna vrsta beznadežnosti stava i okoline u odnosu na njih", kazala je ona, ističući da bi skup na kome učestvuje veliki broj stručnjaka mogao da doprinese razmeni iskustava i novih saznanja u oblasti psihijatrije.

Načelnik Odeljenja za naučno-istraživački rad i rane intervencije u psihijatriji na Klinici za psihijatriju KCS Nađa Marić Bojović objasnila je da su neka istraživanja pokazala da je stigmatizacija duševnih bolesnika veliki problem u pravovremenom započinjanju lečenja.

"Svesni smo koliko u onkologiji i kardiologiji pravovremeno obraćanje lekaru promoviše kvalitetan život, a u psihijatriji to nije slučaj i to baš zbog straha ljudi da nekog svog bližnjeg povedu kod psihijatra", kazala je ona, dodajući da se pacijenti često javljaju u najpoodmaklijim fazama bolesti

Ne samo strah, nego i sramota ( da se ima ludak u porodici) su glavni razlozi za to sto pacijenti dolaze uglavnom u vec poodmakloj fazi svoje bolesti...Nazalost...
A gospodja Djukic je trebalo da se drzi samo psihijatrije...Odlicno poznaje problematiku...

Nazad na vrh Ići dole
drdoktor

Datum upisa : 03.01.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sre Sep 28, 2011 11:21 pm

Da tacno, plase se da ce biti stigmatizovani, ali nije sve ni u lekovima. Kod tezih psihickih poremecaja da, ali kod nas se i za laksi oblik depresije daju antidepresivi. Treba da se shvati da psihijatrijski pristup pacijentu koji je zastupljen kod nas je davno prevazidjen. Evo ti tabletica i ona ce ti sve resiti.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sre Sep 28, 2011 11:26 pm

Potpuno se slazem, recimo ovde na severu Evrope, psihijatrijski pacijent se tretira kao LICNOST. Kasnije cu vise o nekim konkretnim primerima, ali da kazem jos da cak i SHIZOFRENICNI pacijent sada moze da zivi bez lekova, sto bas potvrdjuje doktorovu tvrdnju, koliko se kod nas jos kaska...

Nazad na vrh Ići dole
drdoktor

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Čet Sep 29, 2011 12:27 am

sonia ::
Potpuno se slazem, recimo ovde na severu Evrope, psihijatrijski pacijent se tretira kao LICNOST. Kasnije cu vise o nekim konkretnim primerima, ali da kazem jos da cak i SHIZOFRENICNI pacijent sada moze da zivi bez lekova, sto bas potvrdjuje doktorovu tvrdnju, koliko se kod nas jos kaska...

Svijda mi se ovo sto si rekla. Tretira se kao LICNOST. Da to je tacno. Ima svu paznju psihologa ili psihijatra. Radi se sa njim. Teski pacijenti imaju veoma dobre uslove.

Citao sam nedavno podatak koliko se antidepresiva godisnje prepise u Srbiji. Bio sam zaprepasten.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Čet Sep 29, 2011 12:48 am

Dok god je sramota otici bar po savjet,psihijatru,psihologu,neurologu i takvima,dotle se ni pacijenti nece posmatrati kako treba.
Imamo temu posjete psihijatru....odmah smo na margini...budale.
Ovdje cini mi se svako po nekad stigne na takve konsultacije....i ne stidi se toga,a oni upravo nisu tu samo da prepisu antidepresive....ja sam recimo isla da mogu sa neutralnom osobom pricati otvoreno o onome sto me muci,sto me tjera u depresije s vremena na vrijeme i ne mislim da treba zbog toga da se stidim ili osjecam budalastijom od drugih.

.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
drdoktor

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Čet Sep 29, 2011 1:05 am

Astra ::
Dok god je sramota otici bar po savjet,psihijatru,psihologu,neurologu i takvima,dotle se ni pacijenti nece posmatrati kako treba.
Imamo temu posjete psihijatru....odmah smo na margini...budale.
Ovdje cini mi se svako po nekad stigne na takve konsultacije....i ne stidi se toga,a oni upravo nisu tu samo da prepisu antidepresive....ja sam recimo isla da mogu sa neutralnom osobom pricati otvoreno o onome sto me muci,sto me tjera u depresije s vremena na vrijeme i ne mislim da treba zbog toga da se stidim ili osjecam budalastijom od drugih.

Naravno da ne treba. Depresija je veoma podmukla. Svakom je pretnja. Ne postoji covek koji nije prosao kroz depresiju. Ima razlicitih oblika, pa samim time i pristup njenom lecenju je drugaciji.

Odlazak kod psihologa ili psihijatra je pocetak suocavanja sa sobom, samo mora da postoji istrajnost.

Samo hrabro.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pet Sep 30, 2011 10:32 pm

Glogovac je u filmu Hadersvild odlicno odglumio psihijatrijskog bolesnika. A film je bas kao pravljen za ovu temu. Posebno bih izdvojila 11.min. 45.s kad on opisuje jedan dan u bolnici... Tek da ljudi dobiju predstavu... Pitala sam naseg poznatog glumca, da li je ikada bio u kontaktu sa nekim takvim pacijentom, ili je mozda bio do neke bolnice da upozna patologiju. Ogdovor je bio ne, cista gluma. Odoh od teme, cak sam mozda i pisala o ovome, ali Nebojsu Glogovca slobodno mozemo staviti rame uz rame sa Dastinom Hofmanom. Svaka cast, zaista.

Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pet Sep 30, 2011 10:44 pm

Posebno bih izdvojila 11.min. 45.s kad on opisuje jedan dan u bolnici... Tek da ljudi dobiju predstavu...

A zašto medicinske seke ne spavaju duže... već sabajle maltretiraju pacijente? affraid

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pet Sep 30, 2011 11:07 pm

cojle ::

Posebno bih izdvojila 11.min. 45.s kad on opisuje jedan dan u bolnici... Tek da ljudi dobiju predstavu...

A zašto medicinske seke ne spavaju duže... već sabajle maltretiraju pacijente? affraid

Da im ulepsaju dan, sta li?

Salu na stranu, ali zahvalnost koju kao sestra mozete da osetite od psihijatrijskog pacijenta, ne mozete ni u jednoj drugoj grani medicine...Ne govorim ovde o materijalnoj zahvalnosti, sto se uglavnom kod nas podrazumeva, daleko bilo, cak ni o recima hvale, nego... To zadovoljstvo, taj osmeh u ocima kojim vas docekaju, recimo... Ili, onako u svom svetu, cini nam se, a onda kazu nesto, da je prosto neverovatno koliko oni nas poznaju, analiziraju sa neverovatnom tacnoscu...Oni zapazaju neke sitnice, koje obicno oko i ne registriuje, i sklapaju sliku, iz dana u dan, o tome kakavi ste kao licnost.. Oni primete, i ako vi to ne pokazujete, ili mislite da ne, i kad ste srecni i kad ste tuzni, ljuti... Psihijatrijski pacijent moze da bude jako grub, tacno je, u trenutku kad je njegov problem naizrazeniji, ali medicina toliko napreduje, da su ti, nazovimo ih , ispadi, sve redji i manjeg intenziteta. Cak i ako se desi, pravilnim odgovorom strucnog osoblja, moze takodje dobro da se zavrsi, u korist pacijenta, naravno. I kad se on vrati u svoj zdravi deo ( a svi ga imaju, budite sigurni) izliv emocija, tipa nesigurnost, uplasenost, ali i smirenost, osecaj sigurnosti koji im pruza okolina ( ili bar treba) , sav taj miks osecanja kod njih, i jos vise od toga, neverovatan je dozivljaj i za zdravstvenog radnika, i uvek novi izazov.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pet Sep 30, 2011 11:43 pm

Salu na stranu, ali zahvalnost koju kao sestra mozete da osetite od psihijatrijskog pacijenta, ne mozete ni u jednoj drugoj grani medicine...
Jeste...ali to nosi i veliki rizik .Pacijent se opsesivno veže uz sestru . I onda dolaze manje lepe stvari -agresija prema drugim pacijentima iz umišljene "ljubomore ", neprijatnosti ...Jedan od ubedljivo najtežih poslova u medicini uopšte . Vrlo opasan po emotivne osobe . Po pravilu bi trebao da bude i najviše plaćen -ali nije . Čak mislim da jedino vrlo posvećeni ljudi uopšte mogu da ga rade kako treba .

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sub Okt 01, 2011 12:28 am

Ko kaze da nije bolje placen?

.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Okt 10, 2011 8:13 am

NA SVETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA

LUDILO DRMA SRBIJU!

Nedelja, 9. Oktobar, 2011.|

Autor: Sanja Ilić

Oko 350.000 ljudi boluje od neke psihičke bolesti, a svega 4.500 pacijenata leži u psihijatrijskim bolnicama

BEOGRAD - Psihotično!
- U Srbiji od neke urođene psihoze boluje otprilike pet odsto
stanovništva, što znači da oko 350.000 ljudi možemo svrstati u jednu od
tri kategorije duševnih bolesti - kaže za Kurir dr Milutin Nenadović,
direktor bolnice „Dr Laza Lazarević“ u Beogradu. On naglašava da je i
danas, kad se obeležava svetski dan metalnog zdravlja, baš kao i svakog
drugog dana, svih 4.500 kreveta, koliko ih ima u našim ustanovama za
duševne bolesnike, zauzeto.

Prepušteni sami sebi

Prema njegovim rečima, kad je reč o psihičkoj bolesti, naš narod se
ponaša kao da je u pitanju neka zaraza, pa se trudi da se distancira, a
bolesnika etiketira.
- Smatram da je to posledica neznanja. Ove urođene bolesti imaju svoja
imena i kategorizuju se po lakoći lečenja - izričit je dr Nenadović,
koji dodaje da je tužno što većina ove bolesnike „krsti“ raznim
pejorativnim nazivima.

- Za razliku od HIV pozitivnih, koje društvo takođe marginalizuje,
ponižava i tretira kao „poluljude“, psihički oboleli su uglavnom
prepušteni sami sebi. Oni nemaju obezbeđen bolesnički krevet, adekvatno
lečenje i zagarantovana prava - opominje Nenadović.

Ispovest psihijatrijskog bolesnika: Zbog utvara sam sebi žiletom prerezao vrat

Priču o tome kako je nedavno došao u bolnicu „Dr Laza Lazarević“ u Beogradu, započinje N. T. (28), pod vidnim dejstvom lekova.
- Utvare su počele da mi se priviđaju kad sam imao 12 godina. Jedino
sam ja mogao da ih čujem. Užasno sam se plašio - kaže N. T. i dodaje da
se njegova baka davno ubila, a da se njegov otac takođe lečio u „Lazi“.

Roditelji N. T. nisu znali za strah u kome im dete živi. Shvatili su
to, priča on, tek kad je počeo da spušta roletne, zatvara prozore i
okreće se za sobom. On je mislio da ga kolege prisluškuju, čak mu se i
muzika koju je slušao pretvarala u „strašne glasove“. Stalno je, govori
nam, imao utisak da će se desiti nešto loše.

- Na kraju sam sebi žiletom presekao arteriju na vratu. Sada mi je
bolje, ali ne znam koliko mi lekovi zaista pomažu. Glasovi traju koliko
ja hoću jer, ipak, je sve u mojoj glavi - kroz šapat priča N. T. i kaže
da je bez obzira na sve, ipak uspevao da vodi normalan život. Upisao je i
gotovo završio FON, živeo je sa svojom devojkom u glavnom gradu i imao
posao u ozbiljnoj firmi.

Dovoljno kreveta

Dr Periša Simonović, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja, kaže da
se radi na uvođenju zakona o zaštiti lica sa duševnim smetnjama.
- Tako ćemo definisati prava pacijenata, ali i način zbrinjavanja i
lečenja. Što se tiče smeštajnih kapaciteta, oni su sasvim dovoljni.
Neophodno je da dođe do reorganizacije u dijagnostikovanju, jer nije
suština ostaviti svakog pacijenta u bolnici, već ga zalečiti, a zatim
lečenje nastaviti van ustanove - rekao je Simonović.

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Okt 10, 2011 8:46 pm

Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se 10. oktobra širom planete. Ova tradicija inicirana je 1992. godine od strane Svetske Zdravstvene Organizacije (SZO). U nekim zemljama deo je nedelje posvećene povećanju svesnosti o mentalnim bolestima.

Ovo je dan za globalnu edukaciju i zagovaranje mentalnog zdravlja. Trebalo bi da promoviše otvorenu diskusiju o mentalnim poremećajima, ulaganjima u prevenciju, promociju i servise podrške, doprinoseći podizanju javne svesti o problemima mentalnog zdravlja. Ovogodišnja tema ovog dana, kako je SZO najavila je “Investiranje u mentalno zdravlje”, jer su, kako se smatra, finansijski i ljudski resursi alocirani za mentalno zdravlje neadekvatni, posebno u zemljama sa niskim dohotkom.

Mentalno zdravlje je neodvojivi deo opšteg zdravlja i ljudsko pravo. Izgleda da se toga treba prisetiti češće, a ne samo 10. oktobra, ako uopšte i tada. (mladi018.info)

Depresija je vodeći razlog onesposobljenosti širom sveta

33% zemalja nemaju budžet za mentalno zdravlje

1 od 4 ljudi će u nekom trenutku života biti pogođeno mentalnim poremećajem

Svakih 40 sekundi neko izvrši samoubistvo

4 od 5 ljudi sa mentalnim premećajem u zemljama u razvoju ne dobija lečenje

Skoro 50% svih mentalnih poremećaja počinje pre 14. godine života

2.5 miliona smrti godišnje dogodi se zbog zloupotrebe alkohola

50 miliona ljudi širom sveta imaju epilepsiju

(Izvor: SZO)

(pozdrav svim kolegama u struci koji se svakodnevno bore da ljudi sa ovim problemima lakse idu kroz zivot)

Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Okt 10, 2011 9:00 pm

A u Toponici pacijenti oformili Savet pa ih Uprava sluša.
Da se zna čiji je je Dom! smehsmeh smehsmeh

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Okt 10, 2011 9:16 pm

cojle ::
A u Toponici pacijenti oformili Savet pa ih Uprava sluša.
Da se zna čiji je je Dom!

Ta Toponica je svojevremeno bila najveci azil Balkana, ako ne i Evrope. Prosla je jedan trnovit put, a i dalje gazi... Mislim da je rec o casopisu Prakticna zena, koji sam pronasla jednom davno na tavanu kuce, gomila prasnjavih casopisa, koje je moja majka kupovala redovno, i u njima pronasla feljton, sad sam vec zaboravila ime, ali govori upravo o strahotama tog azila...I danas pamtim detalje..Ostalo je istorija...

Htedoh reci da su ti ljudi , koji su tamo bili zaboravljeni, od porodice, okoline, drustva u celini, bili sve samo ne ljudi... Neznanje cu navesti, kao prvi razlog, neznanje, nepoznavanje problematike, za agresivnost iz straha, mislim, straha od nepoznatog..Drugi razlog nemam, ili bolje, necu da prihvatim..

Danas, jos uvek tragajuci za pravim putem u odnosu covek sa mentalnim problemom- porodica- drustvo, Toponica je, pionir, predvodnik, tog istog Balkana.

Sto se tice pacijenata, Savet je i osnovan upravo iz tog razloga, da se pokaze da i ako imaju mentalne probleme, nas posao je da pronadjemo zdravi deo u tim ljudima, a svako od njih ga ima, ma kako to cudno zvucalo...

Zato moja poruka njima, na ovaj dan je- Samo napred. Imate vi sta da kazete...

Nazad na vrh Ići dole
Only women

Humor : Smeh do suza a i dalje...
Datum upisa : 14.07.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sre Okt 12, 2011 8:51 am

Dovoljno kreveta

Upućen držvni sekretar...Ima dovoljno kreveta, naročito kada pojeftini Heroin...
Da li je to mislio i na privatnu kliniku Vorbojev???

Ko ih ne zna... skupo bi ih platio!? Mora da je studirao Medicinsko pravo
na nekom privatnom fakultetu.
Nazad na vrh Ići dole
Jasna_

Godina : 52
Datum upisa : 25.09.2011

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sre Okt 12, 2011 11:59 am

Only women ::
Dovoljno kreveta

Upućen držvni sekretar...Ima dovoljno kreveta, naročito kada pojeftini Heroin...
Da li je to mislio i na privatnu kliniku Vorbojev???

Ko ih ne zna... skupo bi ih platio!? Mora da je studirao Medicinsko pravo
na nekom privatnom fakultetu.

E ne znam o čemu oni pričaju a i dobro su se setili da štite psihijatrijske slučajeve, sada kada većina nosi neku od dijagnoza. Ja sam laik pa mogu da prepoznam kojim ljudima oko mene "nisu sve koze na broju" a da ne pominjem i sebe i one koji pojma nemaju da im nešto "fali".

Ko u Srbiji nije poludeo - taj nije normalan...
Nazad na vrh Ići dole
Only women

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sub Okt 15, 2011 7:49 pm

Interesantne su kreativne radionice psihijatrijskih bolesnika. Tu se mogu naći crteži i slike iznenadjujuće lepote i poruka koju nose u sebi.
Pretpostavljam da su ordinirajućem neuropsihijatru prikazi crknutih mačaka i
skeleta raspadnutih pasa, degenirasnih oblika žena.. dobri pokazatelji i smernice za uvid u tok i težinu oboljenja.

Naš narod ne bi bio narod da sve ne okrene na humor. Tako da kada pevaju
(muzička sekcija) ne prodje bez komentara da turbo tekstopisci verovatno sede pod prozor dnevne bolnice i pišu reči za svoje hitove..

Surovo ali istinito.
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sub Okt 15, 2011 10:29 pm

Only women ::
Interesantne su kreativne radionice psihijatrijskih bolesnika. Tu se mogu naći crteži i slike iznenadjujuće lepote i poruka koju nose u sebi.
Pretpostavljam da su ordinirajućem neuropsihijatru prikazi crknutih mačaka i
skeleta raspadnutih pasa, degenirasnih oblika žena.. dobri pokazatelji i smernice za uvid u tok i težinu oboljenja.

Naš narod ne bi bio narod da sve ne okrene na humor. Tako da kada pevaju
(muzička sekcija) ne prodje bez komentara da turbo tekstopisci verovatno sede pod prozor dnevne bolnice i pišu reči za svoje hitove..

Surovo ali istinito.

Da su interesantne radionice, jesu. I potpuno se slazem da ima iznenadjujuce divnih radova, a sa time su se slozili i mnogi koji su imali prilike da prisustvuju izlozbi njihovih radova- od srednjoskolaca, studenata, obicnih gradjana, raznih udruzenja, ljudi iz ministrastva, pa i sam prestolonaslednik. Ima tu od pejzaza, preko mrtve prirode, religijskih motiva, do portreta prijatelja, izmisljenih svetova, ali ja jos nigde ne sretoh te crknute macke i skelete raspadnutih pasa, aman, a u ovom sam poslu vec petnaestak godina! Il' je to mozda trebalo da bude duhovito, na racun lekara?

Tacno je da se njihova dela menjaju sa psihickim stanjem, pa smo tako imali pacijenta koji samo slika portrete i to grafitom, ali kad je psihicki los, njegovi crtezi su samo krugovi koji se beskonacno ponavljaju...

Sto se tice muzicke sekcije, kao prvo , tu se biraju ljudi koji imaju sluha za muziku, ili su vec ranije svirali neki instrument, koji im obicno obezbedimo, ili jednostavno imaju kvalitetan glas. I ti ljudi, uveseljavaju ostale kada su rodjendani, praznici i sl. Zaista je milina slusati te ljude, i videti ostale i kako na njih deluje pozitivno muzika.

Obicno su muzicari gitaristi, i repertoar im je od ''Silvane do Nirvane''. E, sad, kad je drustvo malo, proslava rodjendana , recimo, obicno sviraju domace rok balade ex yu, kad su veci praznici, narodna muzika je zastupljenija , i tu ne mislim na turbo, vec pravu narodnu muziku, posto su vecina dugogodisnji pacijenti i nisu bas u toku sa novim talasima . I bolje, u ovom slucaju. Primetila sam da su oni, koji su bas dugo u ustanovama zatvorenog tipa, ostali u onom periodu kad su se i razboleli, pa su svima njima drage pesme tipa- Kafu mi draga ispeci, Mlada partizanka i vec nesto slicno...Bude tu smeha, veselja, igre, pesme, i svaka proslava u organizaciji muzicke sekcije se zavrsava veselo i traje duze od planiranog..A ti ljudi, koji imaju psihicke probleme, na neki nacin ih delimicno i resavaju ''bezeci'' u muziku. Zato vredno rade , uvezbavajuci program , pod budnim okom terapeuta, svaki radni dan, kao sto neko ide na posao. Ucinak muzike u terapiji psih. pacijenata je od davnina poznat, i tu nema diskusije, a ni mesta podsmehu.

Nazad na vrh Ići dole
Only women

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sub Okt 15, 2011 10:38 pm

Šteta je što nisi videla! Verovatno su u eminentnijim ustanovama i "nadareniji pacijenti".. nije im ista inspiracija..

Tuzno.
Nazad na vrh Ići dole
cojle

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sub Okt 15, 2011 10:42 pm

Da li ste u terapiji koristili tehnike "senzorne sobe" i kakva su vaša gledišta o takvoj vrsti terapije?

Briše li "senzorna soba" granicu između terapije "bolesnih" i rehabilitacije "zdravih?" 55555

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   

Nazad na vrh Ići dole

Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 3 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Sledeći
 Similar topics
-
» Ugojila sam se!!!!!! Moram da da smrsam!!! Kako??? (II deo)
» Kako da brze prodje vreme...
» Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?
» O metabolizmu....
» Kako da nateram sebe da vezbam?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: