DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Sledeći
AutorPoruka
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Avg 31, 2009 12:06 am

TRETMAN MENTALNIH BOLESNIKA,
PARIZ NEKADA

1935.Antonin Artaud,Open leter to medical directors of madhouses:
"Ustajemo protiv prava datog uskogrudim pojedincima koji sprovode istrazivanja na ljudskom umu osudjenom na dozivotni zatvor. A kakav je to zatvor!Znamo,u stvari ne znamo,da su azili,daleko od toga da budu mesto azila, zastrasujuce tamnice,u kojima se zatvorenici koriste kao obicna radna snaga,gde je zlostavljanje pravilo i vi ga tolerisete. Mentalne bolnice, pod maskom naucnosti i pravde, lice na barake, kaznene zavode, kaznene kolonije."
Sada?

U skladu sa definicijom zdravlja SZO,po kojoj je zdravlje stanje fizickog,psihickog i socijalnog blagostanja coveka a ne samo odsustvo bolesti,nametnula se potreba za sagledavanjem psihijatrijskog bolesnika u njegovoj uzoj i siroj soc.sredini i njegovom reagovanju na zadovoljavanje individualnih potreba za zdravstvenom negom i osposobljavanje za samonegu.
Tako su granice delovanja psihijatrije prosirene izvan okvira psihijatrijskih stacionarnih ustanova.
Reorganizacijom i uvodjenjem modernijih oblika u sistemu rada u psihijatriji stvoren je stil timskog rada u sveobuhvatnom tretmanu korisnika sukcesivno,u prevenciji,lecenju i rehabilitaciji.
Ova promena zasnovana je kako na postovanju prava mentalno obolele osobe tako i na osavremenjavanju tehnika i postupaka u lecenju.
Ukratko: Obezbedjivanje za mentalno obolele osobe iste standarde koji vaze za osobe koje boluju od somatskih bolesti(u svim fazama prevencije).

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Avg 31, 2009 12:09 am

Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku? U bolnicama, drushtvu, komshiluku, ili ( nedaj Boze) porodici....
Kakva su nasha iskustva, i shta mislimo o tome?
Kako se ponashati?
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Avg 31, 2009 12:13 am

...............................

Svakog jutra,pacijentkinje, njih desetak, dolaze sa odeljenja u prostoriju za manuelni rad. Gledam ih, pune su radnog elana.
Svaka od njih je posebna a opet sve su slicne, posebne kao licnosti a slicne u nacinu na koji uzivaju radeci. Red za redom, razlicite boje vunice i nastaju predivni odevni predmeti.
Razgovorljive su to zene, vole salu, smeh, umeju da posavetuju, izjadaju se , saslusaju pa i iskritikuju ako treba… Srodile se one sa nama a i mi sa njima, nekako. Odlaze one svojim kucama, vrate se pa nam pricaju o svemu… Druzimo se, eto..
Gledam ove njihove radove i misao sama dodje : ljudi treba da vide ovo… hej, napravicemo modnu reviju…
Zvucho je, znam…
Saslusajte prvo, molim vas. Ideju sam rekla prvo blizim saradnicima.To su mladi ljudi, lakse private novinu.Bila sam u pravu, dopalo im se. Nego mene je odusevilo sto su i ostali terapeuti to prihvatili lepo. Ma saradnici su mi veoma kreativni ljudi, mesavina iskustva i mladosti na jednom mestu, sta ces vise?
Ideja je naisla na odobravanje pretpostavljenih. Trebalo je osmisliti, izaci sa konkretnim detaljima… Tako je i bilo.
Mesto: Princeva vila
Vreme: tacno u podne J
Manekeni: zaposleni bolnice
Gosti : svi su pozvani
Pripreme su bile ubrzane… Kontaktirati mlade ljude, koji su, kasnije se uspostavilo, pravi profesionalci, uvek spremni na saradnju. Hteli smo da svemu tome damo zvanicnu notu, konferencijer ce nam biti lekar. Bila je dezurna dan pre, dezurala i dan posle, ali je dosla i pokazala da je saradnja izmedju svih profila nase bolnice moguca i ostvarljiva.
Pozivnice smo poslali. Svaki detalj je pazljivo isplaniran. Nismo smeli da pogresimo, ne bi nam oprostili, na prvom mestu pacijenti a kasnije svi ostali..
Dosao je i taj dan.
Probe su zavrsene, manekeni odmaraju uz posluzenje. Mi se mucimo sa ozvucenjem, postavlja se izlozba i sve je u redu. Nema vise price, stizu gosti…
Docekujemo ih sa osmehom i recima dobrodoslice.
Dosli su ljudi iz cele bolnice! Sve sluzbe su bile tu. Uprava, odeljenja, vozaci pa i majstori!
Odusevila me zainteresovanost ovih ljudi. Neki su dosli, moramo priznati, skepticno gledajuci na sve to, ali su svi otisli puni utisaka, pozitivnih naravno.
Sve je funkcionisalo: higijena, garderoba, posluzenje, snimci, muzika…osmesi.
Publika se smestila, krecemo: Lagana muzika staje, najava krece, pozdravna rec..svi pazljivo prate…
Muzika se pojacava i oni izlaze, jedan za drugim, srecu se na sredini, osmehu, pa nastave dalje…Nasi mladi manekeni, devojke i momci, puni pozitivne treme nose modele koje su radili nasi pacijenti. Sve modele ukrasava nakit, rad likovne grupe. Modele nose i dve pacijentkinje, potpuno ravnopravno sa ostalima.Na kraju izlaze u koloni, ja za njima sa kolegom u pratnji, pozdravljamo sve. Publika sve ispraca burnim aplauzom.
Sledi poziv na prodajnu izlozbu i koktel.Redom prilaze ljudi, cestitaju.Osecam se cudno, srecna sam, umorna i ponosna…
Svi terapeuti su aktivno ucestvovali da bi gosti bili ispostovani do kraja: posluzenje, razgledanje radova, kupovina…
Ova revija rucnih radova pacijenata nese bolnice je bila veoma uspesna.
Zatvorila su se opet vrata Princeve vile. Ostala je prica. Desilo se nesto lepo i korisno. Pomogli smo opet pacijentima, sada na jedan malo drugaciji nacin. Sa zeljom da se nesto ovako opet ponovi, puni motivacije i elana za dalje uspehe otisli smo kucama.
A one, nase pacijentkinje sa pocetka price , eto ih vec sutra, voljne da cuju kako je bilo, jesu li se dopali ljudima njihovi radovi… Spremne da podele sa nama radost i krenu neumorno da stvaraju nove modele kojima ce se okolina diviti. U tom radu, one potvrdjuju sebe a svakom coveku je to potrebno zato si mi trudimo da im pomognemo u tome.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Avg 31, 2009 11:11 am

Bilo bi zanimljovo , ako imaš fotografije ?
Niko nije imun na psihičko oboljenje , i svako može u nekom periodu života da "pukne " Imam prijatelje psihijatre u Somborskoj bolnici , tako da znam da je ovih godina na njihovom B i C odeljenju boravilo dosta profesora , umetnika , pisaca, pa i kolega -jer su bila vremena koje normalan čovek nije mogao akceptirati.

Ideja je genijalna ...jer neko takav će se najlakše oporaviti ako dobije ponovo volju da radi ono u čemu je najbolji -a izgubio je inspiraciju i motiv. Ne retko se otkriju i talenti u ljudima koje nisu ni znali da poseduju, i u tome nadju smisao .

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Avg 31, 2009 1:21 pm

Naravno da ima dosta fotografija, snimaka, ali, razumecesh, nije to za javnost..
Potpuno si u pravu, kad govorish o ''pucanju'', zaista niko ne zna koliki mu je prag tolerancije...
Pisacu kako to funkcionishe u ustanovama, specijalizovanim za ovakav rad, ali mene konkretno interesuje kakva su vasha iskustva, shta mislite o tome?
Koliko smo spremni da prihvatimo ovakve ljude? Poznato je da se kod svake nepoznanice javi strah u choveku. Da li je to i ovde u pitanju? Koliko znamo o ovoj temi?
Resocijalizacija ovih ljudi je veoma dug proces, i u njemu bi trebalo da uchestvuju, pacijent, zdravstveni tim, porodica, okolina, i chitava zajednica... Vishe o tome kasnije...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Avg 31, 2009 2:28 pm

Problemu normalnosti moze se pristupiti iz vishe pravaca: psihijatrijskog, psiholoshkog, opshtemedicinskog, drushtvenog, filozofskog...
Svi ovi pristupi imaju svoje objashnjenje, ali teshko dolazimo do opshteprihvacene definicije.
Najblize istini bi bilo da je normalno uvek i normativno, tj. odredjuje se po vazecim normama.

Po jednom istrazivanju, koje je izvedeno na 1000 ispitanika, svih uzrasta, pronadjeno je da 60% pokazuje znakove mentalne bolesti, neurotichnosti i sl.
Da li mozemo, onda, statistichki tvrditi, da je normalno biti pomalo neurotichan i sl. ?
Postoje mnogi ljudi sa visokim procentom specifichne abnormalnosti, mozemo li reci da je samo u pitanju ekscentrichnost ili...?
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pon Avg 31, 2009 11:56 pm

sonia ::

Koliko smo spremni da prihvatimo ovakve ljude? Poznato je da se kod svake nepoznanice javi strah u choveku. Da li je to i ovde u pitanju? Koliko znamo o ovoj temi?
Resocijalizacija ovih ljudi je veoma dug proces, i u njemu bi trebalo da uchestvuju, pacijent, zdravstveni tim, porodica, okolina, i chitava zajednica... Vishe o tome kasnije...
Nismo uopšte spremni , ali smo vrlo spremni da dajemo etikete .Konkretno,meni najbliža psihijatrijska ustanova je u okviru Somborske bolnice , i ironično nalazi se u ulici koja se zove Apatinski put . Ima tri odeljenja , A; B; C ...
U A odljenju se nalaze zajedno i bolesnici koji su više neurološki, šlog, EPI i sl
B odeljenje je granična stanja , alkoholizam , narkomanija i sl
C odeljenje su teži slučajevi -tu već ima i izolacija , i recimo da je polu-stacionarna
Ko god je ikada vidjen tamo, dobije etiketu" bio na Apatinskom putu" , što u prevodu znači-lud . Sad svejedno da li je mozda tražio profesionalnu pomoć zbog teskobe , depresije ili slično -a jedino tamo je može i dobiti , i da li je možda proveo 24 h ili manje, došao samo na pregled ili konsultaciju -gotovo -vidjen -etiketiran.Čak i ako je došao samo zbog EEG, koji je isto tamo , ili zbog papira za penziju, pa neophodnog pregleda .
Lud i tačka , i nema ko ga ne gleda sa podozrenjem.
Tako se stvara, iz gluposti , predrasuda , a pričamo o zemlji u kojoj je izdato 5000 000 (miliona ) recepata samo za bensedin .
Ušlogiraj se svaki dan sedativom, to je ok, potraži profesionalnu pomoć-žigosan .

Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma

Datum upisa : 09.02.2008

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Uto Sep 01, 2009 12:00 am

Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Uto Sep 01, 2009 12:17 pm

Ha, ha.... opshte prihvaceno mishljenje, ali nije tako.... bar nije vishe....
Kad sam pochela da radim, bilo je svega. Mnogo mi je teshko bilo da to gledam, s' obzirom da sam imala samo 19 godina. Pacijenata je bilo mnogo, godine teshke, ne samo za bolnicu, nego i za celu zemlju... Bilo je po 100 pacijenata, jedna sestra uz pomoc dva bolnichara.. Ne volim ni da se prisecam toga...
Nekoliko poslednjih godina, mnogo toga se promenilo. Uzet je primer italijanskih bolnica, i krenulo se. Pisacu o tome vishe kasnije...
Bitno je da postoji izrichita zabrana bilo kakvog nasilja prema pacijentu, chak i verbalnog, sve to po ceni gubitka posla....
Mi smo takvi ljudi, teshko nam padaju bilo kakve promene, pa neka su i na bolje, tako je bilo i ovde... Ali, uspeli smo. Trebalo je vremena, i priche, priche, delovanja... Kad su stigli prvi rezultati, sve se pokrenulo...
Pacijent je lichnost, i kao takav mora da se poshtuje..
Znam da zvuchi neverovatno, ali moze.... Videcete kako...
Pitajte, znam da ima dosta toga shto ljudi ne znaju na ovu temu, a bitna je ...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Uto Sep 01, 2009 12:23 pm

Ko god je ikada vidjen tamo, dobije etiketu" bio na Apatinskom putu" , što u prevodu znači-lud .

smehsmeh

Slichno je i kod nas, samo mi smo bili kreativniji: Holywood...
Pa kad krene: Postao je Holywoodska zvezda... Ti si za Holywood...
Ma, uzas...
Nazad na vrh Ići dole
doctorr67
NR .1 foruma
NR .1 foruma

Humor : Onaj koji napravi gresku, a ne ispravi je - cini i drugu gresku!!
Datum upisa : 20.12.2007

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Uto Sep 01, 2009 12:35 pm

etiketom do kvaliteta:))
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Uto Sep 01, 2009 12:35 pm

doctorr67 ::

:geek:
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Uto Sep 01, 2009 12:43 pm

doctorr67 ::

:geek:
pa docctor.....on se razume u to rlol

Problem je što i lekari i sredina misle da su medikamenti svemoćni-pa se uglavnom brinu da se primi terapija -tj nakljuka antidepresivima i sedativima Onda nema manifestacija, kriza i ok........ali se time problem ne rešava

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Čet Sep 24, 2009 2:33 pm

insert iz filma ''Hadersfild''
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Čet Sep 24, 2009 2:35 pm

Filmske susrete, tradicionalno odrzhane, i ove godine, posetila je grupa psihijatrijskih pacijenata.
Terapeuti su maksimalno isposhtovali potrebe pacijenata, tako da su se osecali kao i ostali posetioci festivala.
Zadnje vecheri bilo je dosta guzhve, ali kao grupa nismo odudarali od okruzhenja...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Čet Sep 24, 2009 2:37 pm

Pacijenti su bili odushevljeni , kao i svi posetioci, prisustvom glumca Nebojshe Glogovca, koji je u filmu Hadersfild igrao psihijatrijskog pacijenta.
Nakon podele nagrada, glumac je pristao da dodje i pozdravi grupu pacijenata, na opshte odushevljenje prisutnih....
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Čet Sep 24, 2009 2:41 pm

Pitali smo jednog pacijenta o njegovim subjektivnim impresijama.
Necu citirati, ali pacijent je pet godina u bolnici, i ranije je ishao u organizovane izlaske iz bolnice, izlete, pozorishne i bioskopske predstave, ali neshto ovako ne...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Čet Sep 24, 2009 2:45 pm

Prenela sam delic toga, samo da se zna da je sushtina ochuvati zdravi deo lichnosti i ulozhiti da se on shto vishe razvija, kroz razlichite aktivnosti...
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pet Okt 02, 2009 11:48 am

10.oktobar Svetski dan zashtite mentalnog zdravlja

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pet Okt 02, 2009 11:52 am

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pet Okt 02, 2009 11:56 am

Da ne prenosim ceo članak -juče je jedan , koga su otpustili iz Toponice, inače poznat kao agresivan i alkoholičar zadavio majku i gotovo ubio oca.

Otpustili su ga zato što nema zdravstvenu knjižicu , a niko nije želeo da snosi troškove lečenja , a po zakonu, ukoliko ne postoje ovi preduslovi ,zdravstvena ustanova nije dužna da zadržava bolesnika duže od sedam dana . Tačno to su ovi i uradili,iako je lik višestruki povratnik i označen kao agresivan , ipak su ga pustili na ulicu .

Izgleda da je način da se dospe na stacionarno lečenje -ubiti nekoga , jer je sada u zatvorskoj psihijatriji .Eto, tako se mi odnosimo prema psihijatrijskim bolesnicima-ovaj nije prvi sa ovakvim epilogom .

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Pet Okt 02, 2009 12:16 pm

Mani se toga, Danubius, pa prochitaj bilo koje dnevne novine, ubistva se dogadjaju svakog dana. Jesu li svi psihijatrijski bolesnici?
Zdravstvena ustanova mora da radi po zakonu, i ti to odlichno znash, a ovakvi sluchajevi su moguci, i nepredvidivi..
Secam se odlichno kad su pochele reforme, koliko je pazhnja bash na to skrenuta i kolike su kazne bile primish li pacijenta bez odgovarajuce dokumentacije... Neko mora da plati, pa ako zhelish da snosish troshkove po b.o. danu, izvoli...Drzhava bi trebalo tu malo vishe da bude fleksibilnija, pogotovu shto su to pacijenti koji se chesto prime i kao N.N. lica i vrlo je teshko identifikovati, a i ako do toga dodje, ustanovi se da su bez vazhece dokumentacije...pa ti bij glavu posle....Dovijamo se kako znamo da se sve to sredi i bude regularno...
I vrlo je komplikovano i diskutovati o tome, a kamoli raditi tako neshto: ko je za lechenje a ko ne....timovi tu rade....ma.....ne opravdavam ubistvo, daleko od toga, ni to da je bio psih. pacijent, ali uvek treba svaka informacija sa rezervom da se prihvati..... Imala sam prilike da vidim tako neshto a da posle ispadne sasvim druga pricha.....
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sub Okt 10, 2009 1:19 pm

Svetski dan mentalnog zdravlja

Beograd -- Svetski dan mentalnog zdravlja, 10. oktobar, obeležava se i u Srbiji, gde je broj psihičkih poremećaja u porastu.

U Srbiji je u porastu broj psihičkih poremećaja izazvanih stresom, što je posledica događaja kojima je stanovništvo bilo izloženo u poslednjoj deceniji 20. veka - ratova u regionu, hiperinflacije, sankcija, NATO bombardovanja, socijalne tranzicije, finansijske krize i visoke stope nezaposlenosti.

Depresija, broj samoubistava, zloupotreba psihoaktivnih supstanci, psihosomatski poremećaji, delinkvencija i nasilje u ekstremnom su porastu, upozoravaju stručnjaci.

Prema broju samoubistava - 19 na 100.000 stanovnika - Srbija je na 13. mestu u svetu, a mentalni poremećaji, depresija i zloupotreba psihoaktivnih supstanci, uzroci su u više od 90 odsto slučajeva, tvrde stručnjaci.

Jedan od najvećih problema u Srbiji sa psihičkim poremećajima i bolestima je što okruženje, pa i institucije, ne uzimaju za ozbiljno neke naznake da čovek psihički nije dobro.

Iako većina psihičkih poremećaja ugrožava samo obolele i njihov lični život, postoje slučajevi kada su oboleli nasilni i predstavljaju pretnju po druge.

Zvanične statistike ukazuju da većinu teških krivičnih dela počine osobe sa psihopatskim poremećajem. Tako je u martu, posle tročasovne drame - brutalnog ubistva majke i ranjavanja sestre bliznakinje - Dina S., koja je četiri godine lečena od šizofrenije, izneta na nosilima iz stana u kojem je mačetom nasrnula na svoje najbliže.

Najmonstruoznija ubistva u Srbiji u poslednjih nekoliko meseci počinile su osobe za koje se ispostavilo da su lečeni psihijatrijski bolesnici ili da imaju psihički poremećaj, ali niko do tada nije verovao da su sposobne da počine zločin.

Goran Alfirović, koji se u junu, posle četvoročasovne drame, ubio pucajući sebi u glavu u svojoj kući u Batajnici, bio je dugogodišnji psihički bolesnik. Pre samoubistva on je izbo nožem svog dedu, pokušao da povredi oca, a zatim je odbio da se preda policiji.

Nikola Radosavljević krajem jula u selu Jabukovac za samo deset minuta hicima iz puške ubio je devetoro ljudi, a dvoje ranio. Lekari su konstatovali da pati od akutne paranoidne psihoze. Dobio je lekove, koje je, misleći da mu je bolje, prestao da uzima.

Za psihički obolele nasilje i pretnja samo su način da dođu do onog što žele, kao i da prevaziđu trenutnu ljutnju, bes, frustriranost, pa i depresiju, objašnjavaju stručnjaci.

Oni su najčešće potpuno ravnodušni prema tome kakve posledice njihovo ponašanje ostavlja na žrtvi.

Svetska zdravstvena organizacija je saopštila da u svetu od neke vrste mentalnog poremećaja trenutno boluje oko 450 miliona ljudi, a svaka četvrta osoba će tokom života doživeti neki mentalni poremećaj ili poremećaj ponašanja.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut", u Srbiji je 1999. bilo 271.944 slučaja mentalnih bolesti, a 2002. 309.281 slučaj.

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sub Okt 10, 2009 1:25 pm

Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku? U bolnicama, drushtvu, komshiluku, ili ( nedaj Boze) porodici....
Kakva su nasha iskustva, i shta mislimo o tome?
Kako se ponashati?

Ljudi izbegavaju ovu temu, znam i zashto, ali bih , svejedno, volela da chujem vashe mishljenje, narochito danas, kad ceo svet govori o tome.....
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   Sub Okt 10, 2009 1:36 pm

Osim u Beogradu, Svetski dan mentalnog zdravlja biće, kako je najavljeno, obeležen i u Novom Sadu, Valjevu, Kragujevcu, Nišu, Subotici, Zrenjaninu, Vršcu, Vrbasu, Ruskom Krsturu, Kuli i Kucuri. Povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, humanitarna organizacija "Karitas" i Ministarstvo zdravlja Srbije pokrenuli su antistigma kampanju pod nazivom "Otvorimo vrata", sa podnaslovom "Duševna oboljenja nisu zarazna, ali ravnodušnost jeste".
Kampanju sprovodi "Karitas", u saradnji sa Nacionalnom komisijom za mentalno zdravlje i Ministarstvom zdravlja, a u partnerstvu sa Svetskom zdravstvenom organizacijom (SZO), Kancelarijom SZO u Srbiji, Ministarstvom rada i socijalne politike i dobrotvornim fondom Srpske pravoslavne crkve "Čovekoljublje".
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?   

Nazad na vrh Ići dole

Kako se odnosimo prema psihijatrijskom bolesniku?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 11Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Sledeći
 Similar topics
-
» Ugojila sam se!!!!!! Moram da da smrsam!!! Kako??? (II deo)
» Kako da brze prodje vreme...
» Kako prebroditi gubitak(smrt) voljene osobe?
» O metabolizmu....
» Kako da nateram sebe da vezbam?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: