DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Luckasta

Godina : 57
Humor : :)
Datum upisa : 14.01.2008

PočaljiNaslov: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sub Apr 26, 2008 10:24 am

Vase misljenje o Dijaspori?
Nazad na vrh Ići dole
Storm_z

Godina : 48
Datum upisa : 07.02.2008

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sub Apr 26, 2008 12:17 pm

Jedino moje misljenje je da tamo ima dosta mojih dragih

To je prva misao. ❤
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Uto Apr 29, 2008 9:43 pm

GENERALNO-moje misljenje o dijaspori je lose (to se naravno ne odnosi na pojedince) Simptomaticno je da dijaspora sve bolje zna, kako nam je, kako zivimo, od nas samih-koji ovde zivimo. Njima je naravno-teze.Pa sto se ne vrate onda , kada je tako tesko? Svi oni hladno koriste sve blagodeti zapada , od automobila do bezviznog rezima-no to im uopste ne smeta da nama porucuju da se ne damo "mrskoj Evropi i Americi" Zive u uredjenim drustvima gde se zna zakon, postuje potpisan ugovor, gde se moze zaraditi samo ako covek hoce da radi -ali opet, nista im to ne smeta da podrzavaju najradikalnije desnicarske partije, sto se videlo na svim dosadasnjim glasanjima (to je isto i sa Hrvatskom dijasporom) Mnogo su glasni sa demonstracijama (ako padaju u zgodno vreme) a mnogo manje su se "istakli" u raznim vrstama pomoci "braci" -kada je trebalo . Da se ne lazemo-svojim ocima sam gledao kako su likovi trijumfalno donosili garderobu -koja je otpisana po robnim kucama , jer je niko ne zeli-i nije ih bila sramota da jos daju intervjue za glasila.Dobrotvori, samo sto Obilica medalju nisu trazili(potvrdu da im se odbije od poreza-jesu) Znam coveka koji donosi invalidska kolica iz Swedske, pa 1-2 pokloni , uz velika zvona, a 20 proda -sve oslobodjeno poreza i carine , jer je covek dobrotvor.O raznim organizacijama iz dijaspore necu ni da pricam. Sve sam borac i vatreni patriota...A koliko njih je poslalo svoju decu ovde da se bore, pa i u regularnu vojsku? Niko! Ako nekoga zanima, neka ode na Krstaricu, na kanal #dijaspora-te bljuvotine nigde necete cuti, sto ima tamo.Slusam tipa kako pljuje "smrdljive crnce i Arape" , sto zagadjuju Pariz, u koji je stigao , sve sa familijom sa planine-prosle godine. I sad vec on "brani Pariz" , a jos nosi kod kuce gunj i vunene carape. Verovatno mu je komsiluk odusevljen kada kuva pasulj sa svinjskim nogicama, ili pusti narodnjake do daske. Jos jednom ponavljam -sve je indivudualno, normalan covek se uklopi u sredinu i ponasa kao i svi ostali sa kojima zivi. Ma sta vise reci...ovih dana iz dijaspore stizu pretnje smrcu Tuziocu za ratne zlocine, demokratskim -proevropskim politicarima, zenama iz nevladinih organizacija . Celoj dijaspori samo mogu reci-nemojte nas "braniti" niti "poducavati" -lepo kofere u ruke, pa nazad , ako ste takve "patriote" Sve sa decom i zaradjenim novcem-pa ulozite u privredu, a ne u svoj sopstveni biznis, kojim cete se opet bogatiti-i opet na nama. Bolje da gledaju svoja posla, postenije je ...ako su vec u "rasejanju" i vaseljeni...Ne moze se jednom guz...om biti na dva mesta-i jos da ti na oba bude dobro .

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sub Avg 02, 2008 12:52 am

Dani,svaka ti cast za ovo,potpisujem,nemam sta dodati!

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Čet Maj 06, 2010 1:30 pm

Dani,slazem se sa tobom o dosta toga sta si napisao.Ali dijasporu ne mozes gledati kroz nekolicinu ljudi.
To je individualno...Kao i sto u nasoj domovini ima razlicitih ljudi,tako isto i u dijaspori...
Stoji to da ima ljudi koji non stop kukaju kako im je lose i kako bolji i laksi zivot vide u svojoj domovini,ali ne cine nista da se vrate tamo.
To su ljudi kojima je zivot bilo gdje "tezak" i ljudi koji su navikli da kukaju i to ce raditi bilo da su u domovini,bilo da su u dijaspori.
Ljudi koji su dosli tu prije po 30,40 godina...ne mozes im mnogo zamjeriti.Reci cu ti da se u sustini njihov zivot svodio na danonocni rad.Niko od njih nije imao normalan stan.Zivjeli su po neuslovnim stanovima da bi prezivjeli i dole izdrzavali porodicu ili gradili "palatu" .Ti ljudi nisu vidjeli ni sunca ni mjeseca.Prije svega,za toliko godina boravka u drugoj zemlji,nisu naucili jezik,pa otuda im pocinju prvi problemi,jer je normalno da su u svojoj zemlji,razumjeli bi se,a ovako...snalaze se rukama i nogama.
To su ljudi koji su otisli iz svoje zemlje trbuhom za 'ljebom.
Vide da u dijaspori zarade za obicnu egzistenciju,a to je za njih mnogo...Racunaju da takve zakone treba sprovesti i u nasoj domovini...otuda valjda se i uplicu tamo gdje im nije mjesto,pricajuci kako je to kod "Svabe" i najcesce budu pogresno shvaceni.
Meni je iskreno,zao tih ljudi,jer shvatam njihove namjere...

Ima onih koji misle da su tim sto su u dijaspori i "ledjima" zaradili nesto "crkavice"
pobrali sva znanja ovog svijeta.No,u takve ne treba ni zazirati.

Ono sto mene boli,jeste razmisljanje relativno mladih ljudi,koji zele da se pokazu i dokazu familiji i prijateljima u domovini.To nastoje da pokazu cim??Auta...najcesce kupljena na Leasing...putovanja po inostranstvu...aranzmani povoljniji nego u CG...grade ili imaju izgradjene "palate" od mame i tate...valja komsijama pokazati za sta se radi "vani" ...bijelo...zuto... ima se,moze se,a i danas je kic aktuelan...
Poznate svjetske marke odjece,obuce,garderobe...pokazuje osoba koja u principu ne zna to da nosi i nastoje sve uzeti gdje upadljivim slovima ili prepoznatljivim znakovima ljudi iz domovine mogu prepoznati na kom se "nivou" zivi...Iako u Ex Yu ljudi imaju daleko bolji ukus od ljudi iz dijaspore...ali "skorojevici" iz dijaspore,istina,pate od zivota na visokoj nozi.

E sada,sta je u dijaspori "dobro" za sve te ljude...Drzava,banke,osiguranja koje im dozvoljavaju i omogucavaju da udju u nezamislivo velike kredite...koje ce vjerovatno djeci ostaviti kao naslijedstvo...
Cijenim kada se covjek usudi dici kredit i uloziti ga u prave svrhe,ali za auta,lagodan zivot...odmore...to mi je za svaku osudu.
Zalosno je to sto bas ljudi iz domovine primjecuju takve ljude,jer oni i zele i zive za to da se "istaknu" .U dijaspori se ne mogu istaknuti nicim,pa zasto ne u domovini...

Ali sta je sa ostalom nekolicinom u dijaspori,koja je tu i gleda na zivot ocima kao i svako od vas u domovini?Veliki broj je i takvih ljudi koji nikad nisu pokazivali ni sta imaju niti se zalili na "tezak" zivot u dijaspori.Jesu li oni zaista nezapazeni u vasim ocima i jednostavno svrstani u klasicne "gastrabajtere" ?

Gdje god da smo,nas ima razlicitih i ne smijemo donositi sud generalno gledajuci na ono sto nam se "potura" pod nos i ocjenjivati na osnovu toga.

Ja sam prva koja se bori za to da se nesto pokrene u domovini.Krenuvsi od nekog ekoloskog pokreta do otvaranja nekih likovnih kolonija i sl.(to je ono za sta smatram da bi nasa drzava trebala najmanje uloziti,a na nama,zainteresovanim je da dovodimo turiste kojih bi sigurno bilo) i uvijek se nailazi na prepreke,jer tamo neki treba da potpisu papir...Nisu sigurni kako im je veca zarada...da li da prodaju zemlju ili da je iskoriste za turizam...
Znaci da ipak nije sve tako crno na ljudima iz dijaspore i zao mi je sto takvi nemaju "prolaz" u domovini.

Nisam neki pisac i ovaj tekst je napisan s'brda,s'dola,ali valjda cete razumjeti sta sam htjela reci i necete zamjeriti na mom neprofesionalnom tekstu

Srdacan pozdrav svim ljudima od Bosanke iz "dijaspore" ...

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
popovac

Godina : 49
Humor : znam i ozbiljan se nasmijati
Datum upisa : 26.04.2010

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Čet Maj 06, 2010 2:17 pm

Nisi ti Dijaspora . Ti si Bosanka ma gde se nalazila .Dijaspora su oni koji se odriču kulture ,ponašanja ,običaja ,iz rodnog kraja ,pa bi hteli : da celo selo smrče belo....
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Čet Maj 06, 2010 2:32 pm

popovac ::
Nisi ti Dijaspora . Ti si Bosanka ma gde se nalazila .Dijaspora su oni koji se odriču kulture ,ponašanja ,običaja ,iz rodnog kraja ,pa bi hteli : da celo selo smrče belo....

Ja sam svjesna onog sta sam,ali boli kad te svrstaju medju ljude kojima ne pripadas...
Nikad se ne bih odrekla svoje kulture i obicaja,a postujem i cijenim i sve druge kulture,narode i obicaje...posebno u zemlji u kojoj zivim...

Veliki pozdrav tebi popovac

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Ned Okt 17, 2010 4:43 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Pet Jun 12, 2015 8:40 pm

MOJ ŽIVOT U INOSTRANSTVU

Nervira me...

Posudba

Trebalo bi ubijati prošlost svakim danom što se gasi; izbrisati je da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje i ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se miješaju utvara i život, pa nema ni čistog sjećanja, a ni čistog života.

Uspomene i sjećanje me najviše bole. Da nije njih, poslije ovih 12 godina provedenih ovdje, bio bih pravi Amerikanac. Bio bih ravnodušan, radio bih od jutra do mraka, jeo hamburgere, gledao televiziju i štedio pare da, jednom kad napunim (ako napunim) 70, odem na put oko svijeta. Dobio sam novi broj telefona. Požurio da ga javim staroj raji širom svijeta. Novi broj za staru raju. Sjetio sam se poslije da me niko nije zvao ni na stari, pa sam zaključio da bi bilo najbolje da im svima kažem da ih više neću zvat sa onog starog broja nego sa novog. Nervira me i ta odluka, i stara raja, a nervira me i to što nemam nove raje, pa njima ne moram javljat ovaj broj. Ima u svakom zlu i malo dobra. Sve mi smeta. Nervira me što mi je žena, kako je starija, sve sličnija svojoj majci. Nervira me što mi djeca neće u Bosnu. Kažu radije bi na Havaje, dosadno im u Sarajevu. Eto, nervira me i Bosna, i Sarajevo, i prije i sad. Nerviraju me i Havaji, jer je i mene baš briga za Havaje.
Bio sam u Bosni, do sad, osam puta. Potrošio silne pare i nervira me i to jer sam mogao mirno živjeti bez duga na kreditnim karticama, pa me sad nervira i dug. Nervira me i to što mi nije žao para, a kad mi nije žao, vidim da ću još dugo ostati samo „skoro Amerikanac“. Nervira me i naglasak, pa kad god progovorim, uvijek me neko pita odakle sam. Zato najradije šutim. Baš njih briga odakle sam ja. Vrućina na Floridi i uragani me pravo nerviraju. Na plaže ne idem već godinama. Od kad su zabranili pušenje u restoranima, jedem samo kući. Nervira me što ne mogu pusiti gdje ja hoću, a nerviraju me i cigare od kojih sve teže dišem.
Nervira me američka unutrašnja i vanjska politika. Nervira me američki predsednik i svi oko njega i do njega. Nerviraju me visoki porezi, skup benzin i slab odnos dolara prema euru. Nerviraju me Crnci, Španci, Meksikanci, Kubanci, njihov jezik, njihova muzika. Nervira me i to što više ne mogu slušati ni našu muziku. Nervira me američka televizija, američki filmovi, a nerviraju me i naši novi filmovi koji su svi kao, ono, poučni. Kad mi je teško i kad mi se skupi, idem trošit pare - kupovat. Tako se ovde prazni. Nervira me to što ne znam drugačiji način da se ispraznim, osim da kupujem. Nervira me što više ne pišem i što nemam motiva. Nervira me što osjećam da sam postao glup i što mislim da prije nisam bio. Možda me to najviše nervira. Svoj stav više nemam. Izvlačim iz sjećanja ono što mi odgovara pa pravim neke teze i zaključke.
Nervira me rat u Bosni. Nerviraju me priče iz tog rata. Nerviraju me Srbi, Hrvati i Muslimani, oni sadašnji i prošli. Nerviraju me priče o herojima, lopovima i političarima iz tog rata. Nervira me rat, a sad me nervira i mir. Nervira me što ništa nije kao prije, što ni ja nisam kao prije, što mi nismo kao prije i nervira me to nije.
Budućnost, sadašnjost i prošlost me opako nerviraju. Gdje ću biti za godinu ili 5, pojma nemam. Nervira me što ne znam gdje bi. Nervira me što mi se ne ide nazad u Bosnu i što mi se ovde ne ostaje. Nerviraju me obziri prema sebi i prema drugima. Sadašnjost me razvaljuje, pomiješana sa prošlošću, a ova budućnost čeka iza ćoška da prevagne.
Prije neki dan sam uselio u novu kuću. Na silu priveo dvojicu da mi u lice kažu kako im se kuća sviđa. U novoj kući imam i novi broj telefona. Dosad me još niko nije zvao, ali sigurno hoće. Nemaju ljudi vremena i para. Zovu me oni kojima broj nisam ni javio. Kažu: ovo je vaš sretan dan, hoćete li novu kreditnu karticu? Kako samo znaju moj broj, a nisam im javio? Nerviraju me ovi što sve znaju, pa i telefone. Nervira me tehnika. Novi tv ne kupujem. Koristim ovaj star 10 godina. Sumnjam da sad svaki novi u sebi ima kameru.
Nervira me špijuniranje svega što se kreće i živi, a tek da misli... Doduše nerviraju me i veliki računi za telefon. To dok sam svima javio. Poslije opet izgube ljudi broj kad ga zapišu na komadić papira.
Nervira me i to što svakom Amerikancu moram objašnjavati da su kod nas bolnice i škole bile besplatne i da su nam komarci k'o njihovi, a ne veliki ko rode. Nervira me što mi ne vjeruju kad im pričam o uspomenama. Toliko su lijepe da je u njih i teško povjerovati. Nervira me i to što me zovu dijaspora ili dijareja i dijaliza, ne znam više ni sam. Nervira me nesvjesna laž i svjesna istina. Nerviraju me bivši građani i sadašnji papci. Nerviraju me njihove životne priče i istorije. Nervira me prostor bivše Jugoslavije sa kojih su ti došli. Nerviraju me i zemlje koje su nastale na tom prostoru.
Nervira me i ujedinjena Evropa. Nervira me Njemačka bez marke i Italija bez lire i Ponte Rosa. Nerviraju me i Rumunija i Bugarska koje su tu u Evropi. Nervira me Prag sa svim našim izbjeglicama u njemu. Nervira me što Mađarska i dalje nema mora. Fudbal više ne znam gledati. Nervira me dosadni NBA i glupi bezbol, gdje neki guzati ljudi mlate toljagama po jadnoj lopti. Nerviraju me i auto dileri u bijelim košuljama i sa velikim znojnim flekama ispod pazuha. Američko školstvo me pravo nervira sa djecom koja uče 6 predmeta cijelu godinu, od kojih čak tri biraju po želji.
To što je Zenica imala 3 pozorišta i 30 dimnjaka me pravo nervira, jer u Orlandu koji ima 3 miliona stanovnika nema pozorišta, a kladim se u milion dolara da na ulici nikad niko nije čuo za čovjeka, recimo, koji se zove Gabrijel Garsija Markes.
Nerviraju me i američki homlesi, koje tinejdžeri ubijaju svakodnevno k'o kerove po ulici. Nervira me i američko pravosuđe, gdje ima prava samo onoliko koliko ima para. Nervira me i to što me stalno pozivaju u porotu, jer nemaju nikog ili gotovo nikog ko nije bio osuđivan, pa ih baš briga što i ne govorim engleski. Nervira me što nema Boema. Nerviraju me i rep i džez i bluz. Narkomani svih vrsta me pravo nerviraju. Nerviraju me i njihovi doktori, koji će ti do kraja života držat' gips na slomljenoj ruci, samo da bi ti naplaćivali slijedećih 100 godina. Nervira me američki lažni moral i što k'o čovjek ne mogu vidjet' ženske gole grudi na televiziji. Nervira me što moram stalno gledati kako neki pilama sijeku drugima glave. Nervira me ta pila i te grudi. Svejedno je. Nervira me mafija jer je više nema. Sad su to bankari i poslovni ljudi sa laptopima u ruci, a ne sa pištoljima.
Nerviraju me izbjeglice svih boja i vrsta. Nervira me njihova nada i priča o Americi kao zemlji gdje možeš uspjeti.
Rasizam me pravo nervira. Mrzim sve boje ljudi - od crnih do bijelih. Ja sam pravi bosanski rasista. Dedo mi je takođe bio rasista. Rasizam je nasljedan, a i to me nervira.
Nervira me priča o našim kamiondžijama što mlate lovu i mokre u boce od Gatorada. Nervira me i priča o jednom našem što je bez prekida radio 72 sata pa onda pao u nesvijest. Nerviraju me ovi naši što hodaju u trenerkama i što voze Fordove Mustange. Nerviraju me i njihovi roditelji, što ih ovdje obilaze iz Bosne i imaju vize na 6 mjeseci, a svi se vrate nakon mjesec ili 2. Nerviraju me bosanska djeca što između sebe pričaju engleski, bez akcenta.To što sam ja volio Selimovića me pravo nervira kao i to što znam napamet puno toga što je on napisao.

Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se gasi; izbrisati je da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje i ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se miješaju utvara i život, pa nema ni čistog sjećanja, a ni čistog života. Dave se i osporavaju neprestano.

N.N. Orlando, Florida, SAD

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Pet Jun 12, 2015 8:45 pm

Uskoro više nećemo imati "dijasporu" ,nastavi li se ovaj trend bežanja ,naročio mladih u inostranstvo,a to i nije sve .Odlaze na "privremeni rad" i penzioneri ,tako da ćemo svi polako izgleda biti "napolju" ,a ostaće samo lokalni feudalci i kriminalci i ljuta sirotinja koja nikako ne može van zemlje . "Dijaspora" neće postojati i  inače ,čim i mi jednom uđemo u EU ,iovako nas je već na stotine hiljada tamo , a kad se otvore granice ... bezzz
Oni koji su tamo ,slave dan kada dobiju državljanstvo, i ne pada im na pamet da se vraćaju , a mi ovde se ubismo da dobijemo državljanstvo bilo koje države ,da bi mogli da odemo "tamo" .

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Pet Jun 12, 2015 11:39 pm

Uh, Astra, mnogo dobar tekst! Prosto napisan a tako dobar!

Sefe, danas citam naslov u ovdasnjim novinama- Portugal je raj za skandinavske penzionere- 10 god. bez poreza ako kupite kucu i odlucite da tamo zivite.
Drugi naslov- Sve vise mladih odlazi ( ovaj me bas zaintrigira, pa otvorim da vidim nastavak)- Sve vise je mladih koji odlucuju da napuste severne zemlje i sele se na jug kontinenta?! Sta je bre ovo? Mi na ovamo oni na tamo  :guma:

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Čet Avg 06, 2015 10:47 pm

ISPOVEST GASTARBAJTERA: Svi misle da sam bankomat i da mi zlatne koke padaju s neba!

Uvreženo je mišljenje da dijaspora mnogo lakše živi, i da redovna pomoć rodbini u domovini njima ne predstavlja nikakav izdatak. Jedan čovek je odlučio da otkrije pravu istinu.

"Starog BMW-a, kog sam kupio polovnog i držao ga u garaži od prošlog leta i posete domovini, jer na posao, tamo u Nemačkoj, idem isključivo vozom, a na pijacu biciklom, dobro sam izglancao. Kupio sam nove felne i navlake za sedišta, tako da sam ga 'napucao', pa izgleda kao nov.

Žena i deca su pokupovala hrpu majica, suknji, pantalona i još nekih drangulija na rasprodaji, pa su, po ćerkinom nagovoru, pobacali plastične vrećice, a kupljene stvari sve fino prepakovali u neke ukrasne i poskidali cene, tako da se ne vidi koliko smo sve platili. Uzeli smo svu godišnju ušteđevinu, žena se malo uvalila i u crveno na kartici, pa smo pre dve nedelje došli ovde na očevinu, da se kao odmorimo, a onda, da se vratimo praznih džepova."

Ovako je svoju priču za “Al Džaziru” počeo jedan Sarajlija koji je odlučio podeliti nevolje koje većina pripadnika dijaspore iz BiH proživljava kada dođe u domovinu.

"Svakog meseca šaljemo u Bosnu pare, jer više od polovine rodbine je nezaposleno, a i ono malo što ih radi ili prima penziju, kao da ništa i ne primaju. Oni u nas gledaju kao u neke čarobnjake i ja im tu sliku ne smem pokvariti. Nekad sam pokušao da kažem kako teško radim, ali ovi moji kao da su gluvi, nikada to ne čuju. Oni misle da meni tamo u tuđini pečene kokoši padaju s neba. Ne nabijam nikome na nos, ali pomalo sam umoran od svega, od toga da sam postao bankomat iz kog se izvlači lova", rekao je muškarac koji je želeo da ostane anoniman.

Naveo je i kako neki drugi njegovi sunarodnici, koji takođe rade u inostranstvu, pre odlaska na godišnji u Bosnu dižu manje kredite kako bi mogli biti ono što od njih 'mahala' očekuje da budu i kako bi mogli pomiriti nezasite apetite svoje uže i šire rodbine.Godišnje dijaspora u BiH šalje oko 1,75 milijardi evra što je 30 odsto BDP-a te zemlje.

"Vole nas samo dok dajemo pare, a inače smo za njih seljaci, papci. Smeju nam se iza leđa. Nisam jednom čuo kako, kad ulazimo u kafić, kažu: ‘Uuu, eto dijaspore, vidi im opreme!’, misleći na to kako se odevamo. Nekad ustanu pa odu, a nekad ostanu i glasno komentaišu naš naglasak, kad ubacimo neku stranu reč”, žali se Adnan M., poreklom iz Zvornika, a koji je, nakon zadnje loše epizode prilikom “odmora u domovini” odlučio da ne dolazi barem neko vreme.

.

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Čet Avg 06, 2015 11:08 pm

Potpuno ga razumem. Sem sto mene nikad nije zanimalo sta ''mahala misli', i onda, a kud sada.

Gledam ovde, ima puno novih, jos neintegrisanih, snalaze se, ali je potrebno vremena dok se ''skuce'', a odmah im se nakace prijatelji, robina u smislu- otisao si se, tebi dobro a neces nikome da pomognes. Ne pecene kokoske, misle oni da zlatno grumenje pada, i svi bi nesto ''na brzaka''.
Malo morgen- Sloba :D

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Čet Avg 06, 2015 11:12 pm

Prvi nas sef misli da mi jedemo zlatnim kasikama i svaki dug otplatis ko od sale od jedne plate....hahah kako onda da ne misli mnogobrojna rodbina.Kome god da sam poslala ili odnijela,halalila sam,od srca,ali "njima" uvijek malo i sta je to za nas.
Nisam u takvom raspolozenju,naletjela sma slucajno na ovu ispovijest pa me podsjeti na sve nas...a posebno sto kazes ono s pocetka i jos kad mi kaze ima li posla da i ja dodjem....gdje bre da dodjes,meni na grbacu,a i ja ne znam jos kud cu sa samom sobom.

.

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sub Avg 08, 2015 1:04 am

Posle pročitanih Astrinih postova meni se nametnula jedna asocijacija koja će vam možda biti čudna. Dijaspora danas je isto ono što je pre par desetina godina bila rodbina sa sela.

Čudno vam? Pa da objasnim. Rodbini sa sela padaju pilići, prasići, rakija, voće i povrće direktno u korpe i torbe koje bi trebalo, o svom trošku naravno, da odnesu rodbini u gradu. Još i danas se može čuti "pa lako je vama vi imate svu hranu za džabe". A to "džabe" znači grbačiti leđa, gledati u nebo, odreći se i petka i svetka kad je sezona ... o ulaganjima u mašine, seme, đubrivo, da ne pričam. I onda još podcenjuješ tu rodbinu sa sela jer je "glupa i primitivna" a hoće nekad i da zasmrdi na svinjac. Dok šunka nema taj miris dok visi na terasi u gradu. Ali ipak je sve to z adžabe i ne bi bilo loše napuniti zamrzivače i špajzove rodbini. A opet se ta rodbina sa sela gledala s visoka jer zaboga rade te prljave poslove.

Eto kad se kaže dijaspora meni i ova asocijacija pada na pamet.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sub Avg 08, 2015 1:31 am

Potpuno si u pravu Zox...odlicno poredjenje.

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sre Dec 09, 2015 8:14 pm

U Srbiju je iz dijaspore u 2015 stiglo do sada 2,12 MILIJARDI evra . 
Očekuje se da će suma premašiti rekordnu 2014 (2,6 milijardi ) do kraja godine . 
Ali ,da se razumemo .....od te love dinara nije došlo "domovini" -nego je poslata rođacima . 
Jeste da će se deo potrošiti ovde (jer rođaci brinu o izgradnji nekretnina ,bazena i drugim stvarima  oko "imetka domaće dijaspore ) ali ......
Domovini kao domovini -ni zajam . 
Nije ni zameriti ...opekli se jednom ,a pošto su gde jesu -znaju kako stvari idu ,i nažalost ,ne vide nikakvu perspektivu ovde ,zato i ne ulažu .

Nazad na vrh Ići dole
daljinski

Godina : 55
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sre Dec 09, 2015 9:05 pm

Sefe da je to normalna drzava sa regulisanim (normalnim) zakonima budisiguran da bi se dobra vecina odlucila ulagati u domovinu jer tada svi imaju koristi.
A sad mi reci, da imas para, bi li ti uloziio u tu domovinu kad sam napises kako ta ista domovina krade i otima i ono malo sto je ostalo.
BUDIMO REALNI.....NI TI A NI NIKO DRUGI
I dokle god je tako kako je nema ulaganja i nece ga ni biti.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sre Dec 09, 2015 9:11 pm

daljinski ::
Sefe da je to normalna drzava sa regulisanim (normalnim) zakonima budisiguran da bi se dobra vecina odlucila ulagati u domovinu jer tada svi imaju koristi.
A sad mi reci, da imas para, bi li ti uloziio u tu domovinu kad sam napises kako ta ista domovina krade i otima i ono malo sto je ostalo.

Ko odluči da investira u neki biznis u Srbiji nije normalan. Aj što kradu to je posebna priča ali što treba da si najmanje Rokfelerov ujak da bi platio sve vazdušarine koje ti nametnu bez da si napravio i dinara "pazara".

Ovo što dijaspora šalje rodbini održava to malo privrede (pre trgovine) koja postoji ovde. Dok se ne promene uslovi bolje držati novce u slamarici nego ih "uložiti" Srbiji.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sre Dec 09, 2015 9:20 pm

daljinski ::
Pa ja rekoh da "nije zameriti" ,ne bih ni ja . 
Moj otac se svojevremeno bavio time .Išao u Nemačku i "animirao" naše radnike da ulažu u Jugi (ili bar štede ) u tadašnjoj Beogradskoj Banci (tamo 70 tih ) . Mora da je imao i uspeha ,jer je imao platu tipa "upiši sam sebi iznos ,nema problema ". 
Poređenja radi -od toga što je zaradio za dva meseca ,ja sam 4 godine živeo i školovao se u Novom Sadu (i to nimalo loše) 
Ali, nije hteo ostati....tamo nema Dunava i pecanja .
Onaj "Donau" ....nije mu to bilo "to" .  ne znam

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Čet Dec 17, 2015 7:47 pm

Ko ima sreće da ima rodbinu u "dijaspori" ,zna šta oni donose "odande" srećnim rođacima . 
Najnovije stvari iz domena tehnike ,automobile ,stvari koje još uvek ne možemo kupiti kod nas ,ili nemamo para za njih. 
Red je da se i simbolično  "uzvrati" ,i tako su istraživali šta "domovina" šalje "dijaspori" (u Bosni )
Ispalo je da put Evrope ide sve i svašta -rakija ,suvo meso ,duvan ,kolači ,čak i već skuvana jela ,i na opšte iznenađenje -i gaće ? 
E neka mi neko iz dijaspore objasni -zašto gaće ? 
Hajde one "narodne" čarape ili opanke....ali -GAĆE ? 
(nije u tekstu precizirano da li muške ili ženske )

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Čet Dec 17, 2015 8:00 pm

E, SADA MOGU MALO I DA PAMETUJEM!

Dakle, približavaju se novogodišnji praznici. Sve je više objava sa lepim dekoracijama, originalnim jelkama, fotografija veselih, dobro obučenih i raspoloženih ljudi. Najvećim delom ih objavljuju oni koji su u proteklih 30 godina otišli napoljje.

Što se mene tiče, objavljujte ih do mile volje. Lepe su za gledati, a još je lepši osećaj da ste našli sebe i da ste zadovoljni.

Ko je nama kriv što, živeći u svojim udobnim baruštinama - sigurna platica, otkaz ne možeš dobiti ni pod razno, pa onda strah od nepoznatog, od potcenjivanja, a imali smo tako visoko mišljenje o sebi, nismo rasprodali ono što smo imali, ko više, ko manje, pa se zaputili u nepoznato.

Uglavnom niko nije znao jezik. Nikome nisu priznavali školu, koju je završio, stručnu spremu koju poseduje, svi su počeli ni iz čega. Radeći najteže, nisko vrednovane i plaćene poslove. Bežali od svakog čoveka, kome su sijale cipele, misleći da je iz policije ili iz imigracionog biroa, pa će morati pokazati papire, koje nemaju ili koje čekaju, plaćajući muljaroške advokate poslednjim ostacima ušteđevine.

Onda su počeli da štede. Odričući se svega, kupujući jednom godišnje na rasprodajama, hraneći se najjeftinijim parizerom, hlebom od juče.....Polako su učili jezik, klanjajući se svakome ko ih je popreko pogledao, jer su znali da bilo koja druga reakcija za sobom povlači otkaz.

Gutali su knedle, kada im rođena deca kod kuće više nisu htela govoriti maternji jezik, tvrdeći kako im je onda jako teško u školi. Smeškali se svim namrgođenim i nadžodženim komšijama, samo da ne bi dobili otkaz iz stana. Ribali ceo hodnik, a ne samo ispred svojih vrata. Sklanjali se svakoj uniformi, makar to bila i poštareva.

Radili po sva posla. Jedan, kad se vrate u 6 popodne, drugi u 9 ili 10 uveče. Samo da se nešto prištedi, da se deca mogu školovati, da mogu pomoći svoje kod kuće. Živeli svaki dan kao polurobovi.
Ko je prvi imao sreće da nađe siguran posao, uletao je u stambeni kredit, sa hipotekom od 40 godina, jer je stanarina i otplatna rata bila skoro ista. Dakle, namakli sebi doživotnu robiju na vrat.

Mi smo se za to vreme nacionalno probudili, počeli da politiziramo. Glasali kao ovce na svakim izborima. Čekali u redovima za benzin, ponižavali se na mađarskoj-rumunskoj-bugarskoj granici, ko gde....Svađali se međusobno ko je u pravu. Ulazili u sumnjive biznise, mnogo otkupili stanove za tepsiju ribe, pa ih onda prodavali, ulećući u sumnjive poslove, kada su nam jedino advokati bili najskuplji, onda kada smo ulagali kapital u stanove, koji još nisu bili dovršeni ni kao maketa u glavi tzv. izvođača radova. Nema veze što nema građevinske dozvole, nije bitno što se gradnjom nije bavila samo moja baba Stoja - valjda ljudima treba verovati, deluju tako ozbiljno. I onda pukli kao zvečke, kad smo saznali da je naš stan prodat već dva puta pre nego što smo se mi pojavili, a možda i nikada neće biti sagrađen.

Svi smo se razumeli u geostrateške odnose, stručnjaka za politiku i tumačenje istorije bilo je kao šodera. Kad je bila petooktobarska revolucija, nakon što smi svi arlaukali GOTOV JE, ponadali smo se da će Dunavom, Savom i Tisom poteći med i mleko iz Evrope, koja čeka smo na nas. E, cvrc Milojka! Evropa nas odjebala, dok si rekao piksla, naročito posle ubistva Đinđića.

Pa se počele smenjivati garniture, svaka gora od prethodne, a mi gunđamo, čantramo, ali se ne bunimo. Izađemo na ulice, pojavi se ministar, koji obeća da će od neisplaćenih 24 minimalca, u narednih 15 dana biti isplaćena već cela 2 i......gotovo. Nema više protesta.

Svi smo opozicionari, svi smo disidenti, svi lajemo, onda kada smo ubeđeni da je kako-tako bezbedno, ali ostajemo....Penzije sve manje, cene sve više, otpuštanja postaju masovna pojava, delimo sa decom šporet i WC šolju, primamo se kao snajka na saučešće na ušećerene reklame o keš kreditima, kojima ćemo REFINANSIRATI prethodne dugove. I ćutimo! Koga god da sam pitala za koga će glasati na narednim izborima, rekao je za Vučića, pravdajući svoj stav pitanjem "A za koga drugog?"

Stvarno, za koga drugog?

Za nove opozicionare, koji su odjednom navukli jagnjeću kožu, zaboravili sve pizdarije i maznutu lovu, za vremena dok su ONI držali vlast, koji su se najednom setili da su jako veliki legalisti, a intervenisali su kod sudija za svoje, kad god su hteli i kad god im se ćefnulo? Za njih? Ili za restlove političkih partija, koji nisu nigde napravili ništa, a sad su odjednom izmislili toplu vodu i rupu na saksiji?

Za takve neću glasati ni ja! Ni uduvana! Ni najpijanija!

E pa, dragi moji sugrađani, gde god da živeli u ovoj prokaženoj zemlji, KO NAS JEBE! Bili smo kukavice, držali smo se grčevito onog što smo još imali, stalno spominjući da ne možemo istrpeti nostalgiju, da "Sunce tuđeg neba".....da sad ne drvim dalje, znamo svi tu pesmu.

Hteli smo i da stisnemo i da prdnemo. Ima jedna još gora izreka, ali bih je ovog puta ipak zaobišla.

Zato, lepo odvojimo neku kintu za buvljak, još jedino tamo možemo kupovati i pustimo ljude, koji su svojevremeno imali petlje otisnuti se u nepoznato, da objavljuju svoje fotografije sa proslava, koje su oni organizovali. Neka im je lepo, neka su dobro obučeni. Želim im da imaju još 3 puta više toliko.

Mi ćemo se daviti ovde, dok nam govna ne pređu nivo "Ne talasaj" Ništa bolje nismo ni zaslužili, jer kao ovce u toru, samo se sklanjamo iz jednog u drugi ugao, dok kurjaci haraju. Srećni smo kad se okome na neku ovcu, nadajući se kako će se zasititi i ostaviti nas na miru.

UMESTO USRANIH MOTKI, KUKA, MOTIKA, OPREDELILI SMO SE ZA MIRAN PROTEST. GANDI NEMA ALTERNATIVU!

I prestanimo da zavidimo njima. Niko nama nije branio da učinimo isto ono, u šta su oni glavačke uleteli. Kukavicama i slabićima preostaje samo da jalovo arlauču po portalima.

SLAVA PRIPADA HRABRIMA.

.

Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sub Dec 26, 2015 7:07 pm

Dobra analiza i sublimacija i jedne i druge situacije, tamo napolju i ovde, ali opet?!
Ne mogu svi otići. Nisu svi jednako spremni da napuste svoju zemlju, žele i imaju pravo da u njoj traže dostojanstven život. Borimo se za to kako umemo i možemo trenutno. Tačno je, pucamo po portalima i društvenim mrežama, ali...tako smo u mogućnosti ( što bi rekla omladina).

Vi koji ste otišli, nije vam lako. Ali, budućnost je malo određenija, planovi realniji, hipoteke sa fiksnim kamatama, moguće je i vratiti kredit pre isteka prodajom nekretnine... Posla uvek nekog ima, da se dopuni budžet, da se nekako kotrlja, a da plaćanje za taj rad bude korektno.
Kolika god bila daljina i nostalgija, nekako se lakše podnese sa punim tanjirima i izvesnijim planovima.
Najgore što možemo je da jedni drugima zavidimo ili kritikujemo. Ono: lako je tebi, je paušalni šamar, jer svako zna kako mu je i koliko košta život koji je odabrao ili u kome se zabagovao.

Sve ima svoju cenu. brdski

coni
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Sub Feb 20, 2016 2:05 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]

.

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   Pon Apr 25, 2016 11:06 am

Luckasta ::
Vase misljenje o Dijaspori?

Dijasporu boli q* za ebene izbore i rezultate istih!  

I to zato sto je sve presipanje iz supljeg u prazno, a to se izdaleko ponajbolje vidi.

P.S. Danasnja dijaspora je upravo i posledica tih desavanja...

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?   

Nazad na vrh Ići dole

DIJASPORA i DOMOVINA -naša mišljenja ?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Ljubivoje Ršumović

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DIJASPORA-
Skoči na: