DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Pet Maj 15, 2009 3:52 pm

First topic message reminder :

Zašto imamo osećaj , da kada neko dodje iz inostranstva , vodi glavnu reč o političkim i ekonomskim prilikama u našoj zemlji ?

Da li vas to iritira?

Da li su možda zaista bolje informisani , ili je u pitanju odsustvo realne slike ?

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/

AutorPoruka
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Mar 28, 2010 10:36 pm

Znaš kak srce..Tako mi je svejedno za sve.Imam dosta rodbine vani.Niko za vreme rata nije pitao,da li vam nešto treba.Ah,prošao rat.Došli da prave papire,i po svoje kuće,pa pravo kod nas..I još kad su videli da imamo na moru,apartmane,kuću.Ihaj,evo njima i leovanje.Moglo je do prošle god..Sad kad ti je lepo vani ,a nikad nisi pitao kako ste,platićeš letovanje kao i svaki turista..Nema više ništa za DŽ..

Rekla sam radije ću biti sluga u našoj Zemlji..Nego vani.Svako ima svoj pogled i opredelenje..

Ja sam se izborila u svojoj zemlji za to sve.radim i školujem se od 18-e..Mogla sam da živim na maminoj i tatinoj grbači,ali sam tovar i htela sam da dokažem da znam,da mogu i želim da uspem.I zato danas imam svoj private biznis..
Treba ujutro dupe dignuti,pa raditi,a noću učiti.Vidiš većina mladih visi na netu,po celu noć.E te godine sam ja provela radeći,učeći,da bi mi danas bilo bolje.I sad ja mogu da se zaj...vam..
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
mIlAnO

Datum upisa : 24.03.2010

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Mar 28, 2010 10:42 pm

Danubius ::
Zašto imamo osećaj , da kada neko dodje iz inostranstva , vodi glavnu reč o političkim i ekonomskim prilikama u našoj zemlji ?

Da li vas to iritira?

Da li su možda zaista bolje informisani , ili je u pitanju odsustvo realne slike ?

dal gastarbajtere iritira to sto nasi ljudi znaju bolje kako se zivi pod nato okriljem,pod krovom evropske unije i dal je to stvarno tako bajkovito kako izgleda na tv????sta nas narod zna kako evropljani razmisljaju o natu i dal im se uopste svidja sto im se deca vracaju kao invalidi ili ne daj boze uopste se i ne vrate???
kad i koliko ste dugo boravili u inostranstvu u zadnjih par godina??bas me zanima....samo nemojte o rumuniji,bugarskoj i madjarskoj i ostalom istocnom bloku.....ipak gastarbajter zna vise o politickoj i ekonomsoj situaciji u zemlji u kojoj zivi i u domovini u koju dolazi.....
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Mar 28, 2010 11:05 pm

mIlAnO ::

?sta nas narod zna kako evropljani razmisljaju o natu i dal im se uopste svidja sto im se deca vracaju kao invalidi ili ne daj boze uopste se i ne vrate???
kad i koliko ste dugo boravili u inostranstvu u zadnjih par godina??bas me zanima....samo nemojte o rumuniji,bugarskoj i madjarskoj i ostalom istocnom bloku.....ipak gastarbajter zna vise o politickoj i ekonomsoj situaciji u zemlji u kojoj zivi i u domovini u koju dolazi.....

Ne zaboravi -svugde je vojska profesionalna i dobro plaćena . Nijedan NATO vojnik nije silom mobilisan -kao mi , nego je dobrovoljno potpisao ugovor , bio obučen za to -i na kraju -dobro plaćen .Sam je odabrao poziv profesionalnog vojnika -a vojnik služi za to da ratuje , zar ne ? U ratu se i gine .
Za razliku od nas -koji smo bili silom mobilisani , i niko nas nije pitao želimo li ići u Dalj ili Jasenovac ili na neke Košare , kao što ne bi ništa pitali šta misle -i nisu pitali ništa roditelje kojima su se sinovi vratili obogaljeni ili se nisu uopšte vratili .
Moj brat je profy vojnik u Kanadi , i bio je godinu dana u Avganistanu , sad ima dvoje dece -i ne ide vise na teren , nego sedi u Kanadi u kampu za obuku zbog toga .Moj sin jedinac je bio beba kada smo ratovali sa NATO , i nikoga to nije interesovalo .
To NIJE ISTO, zar ne ?

Bili smo mi u inostranstvu dok smo mogli ići , i mnogi od nas proputovali Inter Railom celu Evropu . Bili smo i u Istočnom bloku, i iako smo u getou , imali smo satelit, internet , a i rodbinu tamo -dozvolićeš da ipak imamo neku sliku o tome kako se živi u Evropi i svetu?
Samo jedno pitanje imam , za dijasporu -zašto , kada je tamo tako loše , kada je ogromna nostalgija , kada se živi teško, kada se osećate "gradjanima drugog reda" -pa zašto se niko ne vraća u domovinu ??? Nekako mi nije to logično...pa ništa vas ne sprečava , zar ne ? Pa da ovde , kada i vi budete živeli isto i gde i mi -ravnopravno pričamo o tome kako je gde ?
Što se to ne dešava ?

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 18, 2010 2:39 am

Tekst sa jednog foruma po drugoj temi -ali "pasuje" uz ovu

....Kome nije bitno da li će mu deca govoriti jezikom svojih predaka,
svakako će i decu vaspitavati u tom smislu, što je, po meni, manje
nakaradno ali i poštenije nego što rade neki na 10-15 000km od matične
zemlje, pa mi Srbi imamo neke tragikomične varijante Srba, koji nikad u
Srbiji nisu bili, ali, to što govore nekakav srpski- po njihovom
mišljenju, daje im "pravo" da nas vrlo agresivno savetuju šta mi i kako
treba da radimo ovde, u zemlji, i kako da se odnosimo prema ovom ili
onom pitanju.
Sve to iz, recimo- Australije, SAD, Nemačke- Boga pitaj
gde sve nema onih, koji se smatraju za bolje Srbe od nas koji živimo
ovde, u matici. Po pravilu, to su i zadrti vernici, potpuno uronjeni u
svaki aspekt života u novoj sredini, u državi u kojoj su na trajnom
radu, ali- nekako ih srce vuče u Srbiju, i tu su nekako emotivno
uskraćeni... Naravno, govorim o famoznoj "dijaspori".
Najkomičniji su
mi neki, oženjeni strankinjama ili udati za strance, koji, izgubljeni u
nostalgičnim snovima opterećuju i sebe i tu zbunjenu decu nekom
"domovinom", koju su, eto, morali da napuste iz ovog ili onog razloga, a
na kraju, sve se svede na onaj jedini- na novac. U međuvremenu, neki su
došli do novca; e, tog momenta počinje trip da im to daje za pravo da
prosto mitraljiraju savetima nas ovde, uskraćene za novac (drugi trip)
kako koji segment društvenog, pa i političkog života treba da uredimo,
pa da i nas "krene"...
Toj gluposti nekad ne znam da li da se smejem,
ili da zbog nje popi*dim; jer, niti ih ko pita za mišljenje, niti im pada na pamet da
možda i nije baš pametno, ne znajući sve što je potrebno o nečem znati-
sevati savete i instrukcije iz svih rukava i nogavica...

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 22, 2012 10:45 am

Sada će biti vrlo zanimljivo -jer dolaze izbori na svim nivoima -i glasa i "dijaspora"
Ja tu ne vidim nikakvu logiku -ok, "gradjani" su ove zemlje , imaju državljanstvo -ali ne žive bre ovde , u "domovinu" dodju na dve nedelje godišnje ili u tri godine ,puni para i raposloženi za provod , i oni sa stotina i hiljada kilometara dalje , gde žive u sasvim drugim uslovima -znaju šta je dobro ovde za nas -od politike do ekonomije i poljoprivrede ? Oni glasaju -i njihova punoletna deca -glasaju , tj odlučuju o mom životu i životu mog deteta -koji živimo ovde ?
Meni je to i dalje nelogično .
Da ne kažem , da upravo "dijaspora" , u svom "patriotskom zanosu" ,a u sigurnosti država u kojima udobno i mirno živi - uvek glasa za što ekstremnije i militantnije opcije ,ultra -nacionalne opcije , centralističke stranke ,verski obojene stranke , što se pokazalo u ne tako davnoj prošlosti ,kada su u pitanju i Srbija, i Hrvatska i Bosna .
Ja bih lepo njima to "pravo" uskratio . Imaju dosta i ovako , jer su "umiljato jagnje koje dve majke sisa" - onda ne treba da glume "vukove" za ovu priliku .
Ili da se lepo bar glas računa kao "pola" Ako imas dva državljanstva -e pa onda ti toliko vredi i glas -za pola . Čista logika i matematika . Tamo si gradjanin ,tamo plaćaš porez , tamo živiš ,tamo radiš ,tamo ti deca idu u školu ,tamo ćeš penziju uzeti -a tražiš da ravnoparavno odlučuješ o tome šta je dobro za mene ? Ja bih to lepo ukinuo -nismo maloumni ,znamo mi i sami odabrati -isto kao što su te velike "patriote" odabrale za sebe .Neko će reći-nevažno .Nije nevažno .
Koliko miliona ljudi živi van "matice " ? Nimalo nevažno -prošle predsedničke izbore je odlučilo 60 000 glasova .
Što tamo ne glasaju za Le Pena ili Hajdera ? Ali su im ovde takvi puno "mili" -ocenili su da "nama " treba "čvrsta ruka" .

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 22, 2012 10:59 am

Bez obzira gdje dijaspora zivi, drzavljin je te drzave.

Koliko gradjana u domovini idu na glasanje a koliko iz dijaspore? Mislim da je pregledno broj glasova.

Nema tu neka velika ili mala razlika, sa ili bez dijaspore.

Ne zaboravite da i dijaspora se vraca domovini, kad naplati penziju :zubi3:
Samo zbog toga ima pravo i treba imati i dalje pravo na glasanje.

Koja fora, donesi devise i love doma al suti, i nemas nista reci.
Pa pobogu, gdje mi zivimo? krsti se
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic

Datum upisa : 21.04.2012

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 22, 2012 11:12 am

Nasi ljudi iz dijaspore drugacije sagledavaju stvari zbog toga sto zive u nekoj stranoj zemlji koja je sredjenija i ima drugacije zivotne norme i standarde od nase zemlje.Tacno je da su bolje informisani i realno vide bolje situaciju,od ljudi koji zive kod nas i vide samo sto im se svakodnevno plasira putem raznih medija. :smeško simple
Nazad na vrh Ići dole
Uther Pendragon

Godina : 44
Humor : kakav crni humor
Datum upisa : 03.02.2012

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 22, 2012 11:16 am

Mozda ova pricica ima dodir s temom...

na treznjenje se ide u pekaru olimp..
radi celu noc i nekako tu cutke podnosimo one zle trenutke prvog otreznjaja..
ekipa je manje vise slicna..cutimo jedemo i sklanjamo oci od svetla..
ascinica lepa Jelena ..ona je uvek nocna smena jer kaze mora tako..nikad objasnila nije zasto..
nas zajebant slatki..

BAM..ulazi gastarbajter s parazitima..vadi iz dzepa par hiljada evra i narucuje testa za desetak evra..iz auta nezni miomilni zvuci rodnog kraja prosto stipaju za jaja..

racun..ne bih mogao reci tacno ali..bejase nesto oko 893 dinara..vrati mu Lela lepa sve u bobu..a on joj galantno gurnu one kovanice sa pulta na pod..i s osmehom rece..POPIJ I TI JOGURT

nekad covek mora vola medju rogove..vredelo je
P.S.
svaka slicnost sa stvarnim likovima i dogadjajima je izmisljena..

Poslednji izmenio Uther Pendragon dana Ned Apr 22, 2012 11:27 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 22, 2012 11:26 am

Da ne ispada da mi koji smo u dijaspori da smo gospoda i skolovani a koji zive dolje seljaci i cobani. Tu lezi vise problematika, a i ljubomora je tu blizu.

To je nacin selektiranje izmedju domacih i dijaspore, treba to brisati iz glave.

Ako sam drzavljin jedne drzave onda jesam drzavljin te republike tj. drzave, iako imam dva drzavljanstva, ako ga uopce imam.

U ostalome, vanjska i unutrasnja politika se rjesavaju van domovine, tj. dogovori. Manipulacija ljudi je jednostavna, to je od vijeka poznato.
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic

Datum upisa : 21.04.2012

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 22, 2012 11:37 am

Uther Pendragon ::
BAM..ulazi gastarbajter s parazitima..vadi iz dzepa par hiljada evra i narucuje testa za desetak evra..iz auta nezni miomilni zvuci rodnog kraja prosto stipaju za jaja..

To je mozda bilo nekad :smeško simple .Sada je doslo drugo vreme,stigle su mladje generacije, koje su skole zavrsile u inostranstvu,neki se tamo cak i rodili,oni su kulturni,savremeni,govore po nekoliko stranih jezika,rade na boljim radnim mestima gde su dobro placeni.I sto je najbitnije uvek su spremni da pomognu coveku u nevolji ako mu se nesto na ulici desi za razliku od nekih nasih koji zive kod nas ako vide da se naprimer covek onesvestio i pao na putu ili mu je stao auto na putu,samo okrenu glavu i produze dalje. :durise3:
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 22, 2012 2:04 pm

Da li vas to iritira?

Aha, kao sto je Milosevic bio "informisan",,,,
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 22, 2012 8:44 pm

Mozda ova pricica ima dodir s temom...

na treznjenje se ide u pekaru olimp..
radi celu noc i nekako tu cutke podnosimo one zle trenutke prvog otreznjaja..
ekipa je manje vise slicna..cutimo jedemo i sklanjamo oci od svetla..
ascinica lepa Jelena ..ona je uvek nocna smena jer kaze mora tako..nikad objasnila nije zasto..
nas zajebant slatki..

racun..ne bih mogao reci tacno ali..bejase nesto oko 893 dinara..vrati mu Lela lepa sve u bobu..a on joj galantno gurnu one kovanice sa pulta na pod..i s osmehom rece..POPIJ I TI JOGURT

nekad covek mora vola medju rogove..vredelo je
P.S.
svaka slicnost sa stvarnim likovima i dogadjajima je izmisljena..

Prica je poucna, i treba znati uociti razliku...

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 29, 2012 9:54 pm

Због чега?

Мислим да је доживљај моје приче другачији, прича као прича слична је осталима. Свој живот сам променио, јер био је зрео за мењање, са својих 33. Данас бројим четири више. За разлику од почетних 33, сада сам неких 3000 км далеко од града у коме сам рођен. Даљина земље у којој сам рођен, на жалост не мери се километрима већ годинама. Путовање кроз време осим у машти није могуће, на жалост. Писаћу о тој промени, а Вас молим да дате свој суд томе и ако је могуће уздржите се кометара “боли те уво ти си се спасио”. Мада, незахвално је судити.

Још као клинац маштао сам како ћу једног дана живети негде “ван”, возити добар ауто, имати задовољну породицу, довољно пара да могу да путујем (кад и где пожелим), пратити Партизан и по Европи а не само у “Пиониру”…Данас све то имам (сада као да се хвалим, напротив, жалим се).
У тренуцима тог маштања нисам ни мало размишљао да треба да заволим све то што ме окружује. И опанак и кајмак и туршију и проју и куповину на рецку и комшију који има ”човека” за поправку аута или свог водоинсталатера, брицу, или оне жене што ”ваљају” неке крпице или препарате у радно време по разним институцијама. Народну ношњу! И парадајз који поред боје и облика за разлику од многих других има брате и укус, и те какав! И све оно што Србију чини то што јесте. Та дивна земља није само Србија данас, корупције, лоповлука, цеца, јеца и следбеника. Србија је и Дивац и Ђоковић и Тесла и Мишић, Св. Сава (престолонаследник који се одрекао световног живота и замонашио, баш бих волео да видим ове данашње који ”пуштају кишу” или задовољно трљају руке јер је клан ухапшен за време њиховог мандата, то што је за време њивог мандата створен то нема везе… да се одрекну свега и замонаше) и они обични људи који су се самоиницијатвно удруживали и куповали Yуга на 24 месечних рата, тако што извлаче ко ће ког месеца да купи ауто а сви дају новац сваког месеца. Или они мученици који су газили Албанију, да би нама могли да сачувају Србију…

Данас је мој доживљај тога другачији. Јер човек ако је цео у меду или измету не може да примети то све док се мало не одаљи па погледа са свих страна. Онда лепо види све. Можда зато што живим у земљи у којој је све уређено да је просто стерилна, имам и превише времена за размишљање, (мада ми пријатељи често кажу да за размишљање једини предуслов је мозак) одаљио сам се од Србије и погледао је мало другачије, са свих страна.

Због чега сам овде најбољи радник а доле сам гледао како да кривинарим на послу?! Због чега овде сортирам ђубре а доле пљујем по улицим или пишам у лифту?! Због чега не знам име свог комшије а доле знам шта је комшијина тетка ручала јуче?! Због чега овде возим по прописима а доле газим пешаке и на прелазу?! Због чега ову своју маћеху чувам и негујем а моју мајку Србију доживљавам као злу вештицу?! Због чега ми се брат хвали како је доле купио ТВ 3Д, као да је то једино што му у животу недостаје, а ја овде гледам како да се природи још више додворим и да живим по њеним правилима?! Због чега ме овде цене по ономе какав сам а не по томе шта сам обукао?! Због чега је у Србији “Милка” слађа од “Најлепших жњља” а овде је немаш где купити, јер штити се Норвешка индустрија хране?! Не газда-мишкова индустрија, већ национална индустрија.

Ја сам свој одговор нашао. Драго ми је да сам дошао у Норвешку и да сам управо овде схватио све то. Данас иако могућности дозољавају другачије, живим на селу у сред шуме, сушим месо, спремам дрва за зиму самостално, опуштам се уз звуке преко 300 грамофонских плоча које сам донео из Србије, мрзим рачунар али га користим, не губим време на ФБ или слично, немам хиљаде пријатеља, пецам, деци и себи сам ”набацио” народну ношњу, поносим се оним чега сам се са 33 стидео. Да сам Србин, патриота . То је моја промена.

А могао сам да пишем о томе како је овде прелепо или не, како је највећи стандард у Европи или свету али је усамљеност изражена, као су скандинавци овакви или онакви, али све то је мање важно.

Поздрав свим Србима и свима у Србији од једног Михајла који је поносан јер је нашао своју нит са коренима. Нађите свој мир ма који меридијан да ”газите”.

Михајло Ђорђевић, Норвешка
објављено: 04.04.2012.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 29, 2012 10:20 pm

Žika Ženeva ::

Nasi ljudi iz dijaspore drugacije sagledavaju stvari zbog toga sto zive u nekoj stranoj zemlji koja je sredjenija i ima drugacije zivotne norme i standarde od nase zemlje.Tacno je da su bolje informisani i realno vide bolje situaciju,od ljudi koji zive kod nas i vide samo sto im se svakodnevno plasira putem raznih medija.
Zanimljivo ....pa zar nisu taj CNN ,BBC i ostali strani mediji upravo kod nas prikazani kao najveći lažljivci ,zlonamerni i koji šalju iskrivljenu sliku svetu iz zlih namera ,a sve u službi politike stranih vlada ? Pa te medije gledaju naši ljudi u inostranstvu ,zar ne ,to su tamo "domaći" ? Ili se obaveštavaju sa "Pinka" i još par stanica koje se mogu pratiti u inostranstvu ? Ako su novine ..pa valjda pre stignu do nas -nego do Čikaga? Pa kako je onda dijaspora "bolje informisana" ?
Doduše....kada imaš dobru platu, mir,sigurnost i udobnost ,živiš u uredjenoj zemlji -onda imaš daleko vedriju sliku o nečemu za čega si nostalgično emotivno možda vezan . Onda zaista problemi izgledaju daleko manji i lako rešivi.
Ne treba nama niko da ništa plasira preko medija ,nismo maloumni -mi živimo ovde ,i vidimo svojim očima i sve to preživljavamo po svojim ledjima . Malo mi je nejasno kako se "bolje vidi" iz Beča, recimo ,kako žive ljudi u Novom Sadu ?

Poslednji izmenio Danubius dana Ned Apr 29, 2012 10:29 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 29, 2012 10:28 pm

Problem je sto vi dolje ne znate fino, skupa,zajedno se dogovoriti. Zavidni ste jednom drugom, jednostavno ne funkcionise to kod Vas.

Pa zato mi iz dijaspore rjesavamo unutrasnju i vanjsku politiku. Niste sposobni, od vijeka su balkanska pitanja se rjesavali van zemlje.

Zadnji primjer, Tudjman i Milosevic itd. itd.
Nazad na vrh Ići dole
promaja
Panonski lav
Panonski lav

Godina : 55
Datum upisa : 02.08.2010

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 29, 2012 10:30 pm

Због чега?

Мислим да је доживљај моје
приче другачији, прича као прича слична је осталима. Свој живот сам
променио, јер био је зрео за мењање, са својих 33. Данас бројим четири
више. За разлику од почетних 33, сада сам неких 3000 км далеко од града у
коме сам рођен. Даљина земље у којој сам рођен, на жалост не мери се
километрима већ годинама. Путовање кроз време осим у машти није могуће,
на жалост. Писаћу о тој промени, а Вас молим да дате свој суд томе и ако
је могуће уздржите се кометара “боли те уво ти си се спасио”. Мада,
незахвално је судити.

Још као клинац маштао сам како ћу једног
дана живети негде “ван”, возити добар ауто, имати задовољну породицу,
довољно пара да могу да путујем (кад и где пожелим), пратити Партизан и
по Европи а не само у “Пиониру”…Данас све то имам (сада као да се
хвалим, напротив, жалим се).
У тренуцима тог
маштања нисам ни мало размишљао да треба да заволим све то што ме
окружује. И опанак и кајмак и туршију и проју и куповину на рецку и
комшију који има ”човека” за поправку аута или свог водоинсталатера,
брицу, или оне жене што ”ваљају” неке крпице или препарате у радно време
по разним институцијама. Народну ношњу! И парадајз који поред боје и
облика за разлику од многих других има брате и укус, и те какав! И све
оно што Србију чини то што јесте. Та дивна земља није само Србија данас,
корупције, лоповлука, цеца, јеца и следбеника. Србија је и Дивац и
Ђоковић и Тесла и Мишић, Св. Сава (престолонаследник који се одрекао
световног живота и замонашио, баш бих волео да видим ове данашње који
”пуштају кишу” или задовољно трљају руке јер је клан ухапшен за време
њиховог мандата, то што је за време њивог мандата створен то нема везе…
да се одрекну свега и замонаше) и они обични људи који су се
самоиницијатвно удруживали и куповали Yуга на 24 месечних рата, тако што
извлаче ко ће ког месеца да купи ауто а сви дају новац сваког месеца.
Или они мученици који су газили Албанију, да би нама могли да сачувају
Србију…

Данас је мој доживљај тога
другачији. Јер човек ако је цео у меду или измету не може да примети то
све док се мало не одаљи па погледа са свих страна. Онда лепо види све
.
Можда зато што живим у земљи у којој је све уређено да је просто
стерилна, имам и превише времена за размишљање, (мада ми пријатељи често
кажу да за размишљање једини предуслов је мозак) одаљио сам се од
Србије и погледао је мало другачије, са свих страна.

Због
чега сам овде најбољи радник а доле сам гледао како да кривинарим на
послу?! Због чега овде сортирам ђубре а доле пљујем по улицим или пишам у
лифту?! Због чега не знам име свог комшије а доле знам шта је комшијина
тетка ручала јуче?! Због чега овде возим по прописима а доле газим
пешаке и на прелазу?! Због чега ову своју маћеху чувам и негујем а моју
мајку Србију доживљавам као злу вештицу?! Због чега ми се брат хвали
како је доле купио ТВ 3Д, као да је то једино што му у животу недостаје,
а ја овде гледам како да се природи још више додворим и да живим по
њеним правилима?! Због чега ме овде цене по ономе какав сам а не по томе
шта сам обукао?! Због чега је у Србији “Милка” слађа од “Најлепших
жњља” а овде је немаш где купити, јер штити се Норвешка индустрија
хране?! Не газда-мишкова индустрија, већ национална индустрија.

Ја
сам свој одговор нашао. Драго ми је да сам дошао у Норвешку и да сам
управо овде схватио све то. Данас иако могућности дозољавају другачије,
живим на селу у сред шуме, сушим месо, спремам дрва за зиму самостално,
опуштам се уз звуке преко 300 грамофонских плоча које сам донео из
Србије, мрзим рачунар али га користим, не губим време на ФБ или слично,
немам хиљаде пријатеља, пецам, деци и себи сам ”набацио” народну ношњу, поносим се оним чега сам се са 33 стидео. Да сам Србин, патриота . То је моја промена.

А
могао сам да пишем о томе како је овде прелепо или не, како је највећи
стандард у Европи или свету али је усамљеност изражена, као су
скандинавци овакви или онакви, али све то је мање важно
.

Поздрав свим Србима и свима у Србији од једног Михајла који је поносан јер је нашао своју нит са коренима. Нађите свој мир ма који меридијан да ”газите”.

Михајло Ђорђевић, Норвешка
објављено: 04.04.2012.

SVAKA ČAST ,KO RAZUME SHVATIĆE I NETREBA DALJE DA LUTA ...OVDE MU JE SAV ODGOVOR NJEGOVIH NEDAĆA...CENI SEBE I SVOJE DA BI TE DRUGI CENILI I POŠTOVALI ,GDE GOD ODEŠ UVEK ĆEŠ NOSITI SA SOBOM ONO SVOJE ŠTO POJEDINI ŽELE DA TI IZBRIŠU IZ SEĆANJA ...
Nazad na vrh Ići dole
cojle
Zaštitnik seljačkih prava
Zaštitnik seljačkih prava

Humor : smešan samom sebi
Datum upisa : 09.08.2009

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Ned Apr 29, 2012 10:33 pm

Zanimljivo ....pa zar nisu taj CNN ,BBC i ostali strani mediji upravo kod nas prikazani kao najveći lažljivci ,zlonamerni i koji šalju iskrivljenu sliku svetu iz zlih namera ,a sve u službi politike stranih vlada ?
Pa te medije gledaju naši ljudi u inostranstvu ,zar ne ,to su tamo "domaći" ? Ili se obaveštavaju sa "Pinka" i još par stanica koje se mogu pratiti u inostranstvu ?
Ako su novine ..pa valjda pre stignu do nas -nego do Čikaga?

Pa kako je onda dijaspora "bolje informisana" ?

ChicagoSerbs.Com & Ovde.Com :329340:

Seljak sam pa umem i reč da probiram!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Pon Apr 30, 2012 12:50 am

A baska Chicago:))))))) Zilet!? Anyone?! muhaaa
Nazad na vrh Ići dole
Uther Pendragon

Godina : 44
Humor : kakav crni humor
Datum upisa : 03.02.2012

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Pon Apr 30, 2012 11:30 am

e da ga ebem !

zavidim samo aleku boldvinu ..

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Pon Apr 30, 2012 1:55 pm

e da ga ebem !

zavidim samo aleku boldvinu ..

hahahahaha Ovo je dobro:))) Predobro!:)))))
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Pon Apr 30, 2012 2:45 pm

sonia ::
Због чега?

Lepo i dirljivo . Ispada da je najveći problem što nema "milka "čokolade ,ali eto on to razume ,svaka čast Norvežanima ,štite "svoje " ? A šta je sa svim ostalim -od kola do garderobe i tehnike ,to je isto sve norveško ? A mi eto prodali dušu za trule zapadne proizvode .
Gluposti....sam kraj mi je tek romantičan . A što se taj veliki patriota koji ceni i voli Srbiju iznad svega ,ne vrati pa uživa u prirodi na Rudniku ,a ne u norwegian wood ? Pa nek ovde nosi mirno narodnu nošnju i uživa u netaknutoj divljini ,svoj na svome ? Pa da mu uvažimo mišljenje i pozitivnu promenu ? Jok bato...ne pada mu na pamet ,a ni njegovoj deci .On nas voli izdaleka -a bogami i savetuje .Ma mi ni ne znamo kako je nama u stvari lepo ? Klasična dijaspora ....vapaji za domovinom,"ostajte ovde " -iz debele sigurnosti uredjenog i mirnog,a bogami i bogatijeg sveta . On našao svoj mir ...što i nama bratski želi .Samo nemojte i vi doći -jer "nas" je već suviše tamo ,pa može neko da postavi pitanje o "gradjanima stranog porekla" .

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Pon Apr 30, 2012 10:31 pm

sonia ::
Због чега?

.Samo nemojte i vi doći -" .

A sto se ti zalis? Ti, ili bilo ko drugi...Stisni m... pa kreni, ako si toliko ubedjen u to o cemu govoris..Naravno da nije lud da se vraca kad je nasao svoj mir.. Sta treba, da ceka da mu deca ostare, mozda ce onda na vlast doci neko ko ce da povede drzavu putem ocuvanja ''svoj na svome''.. Stite Norvezani sve sto mogu, ali i ne brane uvoz..uvezi, ali ces to dobro platiti... Ma, nije to lako objasniti kad obicno pred tobom stoji neko sa stavom- ''tebi je lako'' ..Ako je neko otisao, ne znaci da treba da izgubi osecaj za sve sto je nekad ziveo... Pa, i mi smo ziveli u toj j...drzavi ( i kad god govorim o njoj sa ogorcenjem, mislim na politicki sistem koji je unistava) i mucili iste muke koje vi i dalje mucite, ali evo nas...''stojeci'' sa strane, mozemo malo neutralnije da pogledamo, i da kazemo ono sto vidimo, osecamo...

Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Uto Maj 01, 2012 4:10 am

Uvijek sam govorila da je najlakse naprdjivat "s vana". Svi sve znaju, kako je bilo, kako je sad, i kako treba da bude.
Al malo koja mamica posla djecicu nazad, je'l te?!

Narod u bivsoj Jugi jedva zivi, prezivljava kako zna i umije, i ne treba mu niko s vana da mu soli pamet, a specijalno ne oni koji su dobrovoljno otisli. Jer, kad to vrzino kolo krene dese se " Milosevici" i slicni, i eto belaja ponovo.

Nego, narode, umjesto busanja od kog samo dobra rupa ostane, nadjite nacina, tiho, kulturno, da pomognete nekoga tamo, a ne da im masete odjecom, obucom, autima, i sto odete u posjet 10 dana, da imaginarno imate pravo da nekom nesto pametujete.

A vi, raja koja se bori svaki dan sa olosem koji vlada, sa sjenama proslosti, i avetima buducnosti, nek vam je Bog na pomoci, jer samo vi znate kako vam je.
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Sre Maj 02, 2012 10:40 am

AstrinaKomsinica ::
Uvijek sam govorila da je najlakse naprdjivat "s vana". Svi sve znaju, kako je bilo, kako je sad, i kako treba da bude.
Al malo koja mamica posla djecicu nazad, je'l te?!

Narod u bivsoj Jugi jedva zivi, prezivljava kako zna i umije, i ne treba mu niko s vana da mu soli pamet, a specijalno ne oni koji su dobrovoljno otisli. Jer, kad to vrzino kolo krene dese se " Milosevici" i slicni, i eto belaja ponovo.

Nego, narode, umjesto busanja od kog samo dobra rupa ostane, nadjite nacina, tiho, kulturno, da pomognete nekoga tamo, a ne da im masete odjecom, obucom, autima, i sto odete u posjet 10 dana, da imaginarno imate pravo da nekom nesto pametujete.

A vi, raja koja se bori svaki dan sa olosem koji vlada, sa sjenama proslosti, i avetima buducnosti, nek vam je Bog na pomoci, jer samo vi znate kako vam je.

Sit gladnome ne veruje! Lako je iz država uredjenih sistema, gde i kad si na socijali bolje živiš nego "srećnik" zaposlen u Srbiji. Imaš bolju i socijalnu i zdravstvenu zaštitu i sve ostalo...
Ti branitelji Srbije iz dijaspore... il neka pomognu, il' nek nam se skinu sa muke! Promenili veru za večeru ili neki drugi... s oproštenjem...
atribut, pa iz fotelje se naprezu da prodaju pamet nama ovamo!!!
Bojim se popucaće im hemoroidi od tolikog umovanja i pameti!
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   Sre Maj 02, 2012 12:00 pm

Samouka ::

Bojim se popucaće im hemoroidi od tolikog umovanja i pameti!

hahahahahahahah Draga moja:)))) Obozavam te zateleban
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?   

Nazad na vrh Ići dole

DIJASPORA ZNA NAJBOLJE ?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 4 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
 Similar topics
-
» Najbolja hrana za mozak
» Hleb, peciva i pite
» Šminka...šminkica
» Najbolje slike "bahato parkiranih"
» Vaga za merenje telesne tezine - uputstvo za upotrebu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: GEOGRAFIJA PREBIVALIŠTA/ETNOSI :: DIJASPORA-
Skoči na: