DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

IVO ANDRIC

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
Krupljanka

Godina : 51
Datum upisa : 13.04.2009

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Pon Maj 04, 2009 1:41 pm

First topic message reminder :

BIOGRAFIJA

Ivo Andrić je rođen 9.oktobra 1892. u Travniku.Majka ga je još u povoju odnela u Sarajevo,gdje joj je muž službovao.Godine 1894.otac mu umire od tuberkoloze.Majka ga je odnela sestri svoga muža u Višegrad,udatoj za austrijskog žandarmerijskog narednjka sa kojim nije imala dece.Njih dvoje su prihvatili mališana i brinuli se o njemu,u svojoj kući na samoj obali Drine,koja se nalazila u neposrednoj blizini ćuprije Mehmedpaše Sokolovića.

U Višegradu Ivo Andrić pohađa osnovnu školu. U jesen 1903. godine upisuje se u Veliku gimnaziju u Sarajevu, najstariju bosansko-hercegovačku srednju školu. Stanuje s majkom koja radi kao tkalja u obližnjoj fabrici ćilima. Među gimnazijalcima zapažen je kao pripadnik nacionalističke omladine. 24. juna u Velikoj gimnaziji u Sarajevu položio je veliku maturu. Iste godine, 14. oktobra upisuje se na Mudroslovni fakultet Kraljevskog sveučilišta Franje Josipa I u Zagrebu. Dobio je stipendiju Napretka, hrvatskog kulturno-prosvetnog društva iz Sarajeva.

Sarađuje u Hrvatskoj riječi, Hrvatskom pokretu, Savremeniku - objavljuje recenzije o knjigama, zatim pesme i beleške o likovnim izložbama. U Hrvatskom pokretu objavljuje četiri Pisma iz Krakova. 28. juna 1914. saznaje od svog prijatelja Durbešića da je u Sarajevu ubijen Franc Ferdinand, prestolonaslednik a potom napušta Krakov. Vozom stiže u Zagreb, a potom na Rijeku i onda brodom dolazi u Split.

29. jula policija ga hapsi kao pripadnika nacionalno-revolucionarne omladine. 2. jula 1917. pomilovan je i odlazi u Višegrad. Početkom jeseni mobilisan je u vojsku. Godine 1918. iz štampe izlazi Andrićeva prva knjiga Ex Ponto, pesme u prozi.

Ivo Andrić je 12. januara 1923.postavljen za vicekonzula u Gracu. Zatim se seli u Grac i upisuje na Filozofski fakultet. Godine 1928. premešten je za vicekonzula u Poslanstvo u Madridu. Iz Madrida održava veze sa svojim beogradskim, zagrebačkim i sarajevskim prijateljima. Predsednik Republike Poljske 1937. godine odlikuje ga Ordenom Velikog komandira obnovljene Poljske. Godine 1953. prvi put posle II svetkog rata dolazi u Višegrad.

19. Oktobra 1961. list Borba objavljuje da je Ivo Andrić najozbiljnijij kandidat za Nobelovu nagradu za književnost. Sedam dana kasnije Ivi Andriću je dodeljena Nobelova nagrada za književnost. Skupština Kulturno-prosvetne zajednice Srbije odlučuje da se Andriću dodeli Specijalna Vukova nagrada.

Nakon što je oboleo od teškog poremećaja moždanog krvotoka, Ivo Andrić umire 13. Marta 1975. 24. Aprila u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu položena je urna Ive Andrića.

Najznačajnija djela

EX PONTO (1918)
NEMIRI (1920)
PRIPOVETKE (1924,1931,1936)
MOST NA ŽEPI (1925)
ANIKINA VREMENA (1931)
NA DRINI ĆUPRIJA (1945)
TRAVNIČKA HRONIKA (1945)
GOSPOĐICA (1947)
ZLOSTAVLJANJE (1950)
PROKLETA AVLIJA (1954)
ASKA I VUK (1960)
ŽENA NA KAMENU (1962)
JELENA, ŽENA KOJE NEMA (1962)

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
Krupljanka

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Ned Jan 13, 2013 12:41 pm

”Ono
što je najljepše na iskrenoj i dubokoj ljubavi na kojoj je sve lijepo,
to je da u odnosu prema onome koga volimo nijedna naša mana ne dolazi do
izraza. Mnogo šta što je zlo u nama isčezava, a ono što je dobro
utrostruči se.”  

I. Andrić

Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Pet Jan 18, 2013 10:24 am

Šta radi tvoja žalost dok Ti spavaš? Bdi i čeka me. A kada izgubi strpljenje, budi me.  
Ivo Andrić

Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sub Jan 19, 2013 12:53 pm

Nikad ne možeš biti toliko glup,
koliko ja mogu da budem gluv.
Nikad ne možeš da budeš tako alav,
koliko ja mogu da ti dam.
Nikad ne možeš toliko da srušiš,
koliko ja mogu iznova da sagradim.
I nikad, ali, ama baš nikad, ne možeš da budeš toliko zao,
koliko ja mogu da budem dobar"...

I. Andrić

Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sub Jan 19, 2013 12:54 pm

"U ljubavi ima mnogo bola, nereda i nepravde.
 Ali, ljubav je tako tajanstvena stvar da i to možda samo tako izgleda pred našim površnim i nesavršenim sudom.
 Snaga i veličina ljubavi koju nikada dovoljno ne poznajemo, možda je
tolika da se i to što nama izgleda kao bol, nered i nepravda ispravlja i
poravnava negde na nekom višem planu koji mi ne vidimo."

I.Andric

Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Pon Jul 01, 2013 12:34 pm

Ako poniženju (ili nekoj drugoj ljudskoj muci) uopšte ima leka, i ako je spasenje mogućno, ono se javlja obično kao rezultat svih naših mnogih i raznovrsnih napora, negde pri vrhuncu naše bede, kad nam se čini da je sve bezizgledno i potpuno izgubljeno. To i jeste težina takvih teških položaja, jer malo ko ima strpljenja i snage da taj trenutak dočeka.
Nazad na vrh Ići dole
Nono 64

Godina : 53
Humor : smej se smej
Datum upisa : 21.01.2011

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Pon Jul 01, 2013 1:45 pm

Ne da mi se sad listati ovu temu unazad, pa ne znam da li je neko već citirao Andrićeve stihove, koji su svevremenski: Rat je doba kada pametan ćuti,
budala progovori,
a fukara se obogati
ili neke citate:

"Ako, sa krajnjim naporom, čovjeku koji stari pođe za rukom da se održi uredan i čist, to je sterilizovana čistoća apoteke a ne čistoća cvijeta."
"Bolest je sirotinjska sudbina, ali i bogataška kazna."
"Cijelog vijeka se liječimo od nesretnog djetinjstva."
"Čim jedna vlada osjeti potrebu da svojim građanima obećava putem plakata mir i blagostanje, treba biti na oprezu i očekivati obrnuto od toga."
"Čovjeka ćete najbolje upoznati ako ga posmatrate kako se ponaša kad se nešto dijeli besplatno."
"Čovjek koji ne voli nije sposoban da osjeti veličinu tuđe ljubavi, ni snagu ljubomore, ni opasnost koja se u njoj krije."
"Čudno je kako je malo potrebno da budemo sretni, i još čudnije: kako nam često baš to malo nedostaje!"
"Da je šutnja snaga, a govorenje slabost, vidi se po tome što starci i djeca vole da pričaju."
"Dođu, tako, vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati !"
"Dugi su i zamršeni računi i obračuni između onih koji imaju i ne daju i onih koji nemaju ništa do svojih potreba."
"I vrline jednog čovjeka mi primamo i cijenimo potpuno samo ako nam se ukazuju u obliku koji odgovara našim shvatanjima i sklonostima."
"Ima izvjesnih mislilaca čija filozofija nije ništa drugo, do neki duševni komoditet, neko rimovanje misli."
"Ima ljudi čiji je život tako dobro ispunjen da ni svojom smrću ne mogu da nas obeshrabe."
"Ima u nekim ljudima bezrazložnih mržnji i zavisti, koje su veće i jače od svega što drugi ljudi mogu da stvore i izmisle."
"Imati veliku snagu, fizičku ili moralnu, a ne zloupotrijebiti je bar ponekad, teško je, gotovo nemoguće."
"Ja sam, Envere, u mojoj literaturi došao do avlinskih vrata, a ti si ušao u kuću." (o Enveru Čolakoviću)
"Kad počnemo da se pitamo šta ćemo sa svojim životom (kod nekih se to pitanje postavlja i u mlađim godinama, a kod većine sa prvim pojavama starenja), to je znak da silazimo sa pravog puta i da život ne zna šta će sa nama. Jer, ne živimo mi život, kao što u svojoj slijepoj egocentričnosti mislimo, nego život upotrebljava nas, upravlja nama i odbacuje nas kad više ne možemo da poslužimo njegovim nama nepoznatim ciljevima. Poslije toga mi još „živimo„ neko vrijeme, ali samo po inerciji, krećući se sopstvenim pogonskim sredstvima, dok nas taj život ne skloni sa piste kao smetnju svom živom saobraćaju. Dešava se, naročito na putovanjima i kad ostanem duže sam, da izgubim račun o vremenu i o sebi u njemu, da mi posve nestane utvrđeno osjećanje vremena, kao što čovjeku nestaje daha, da gubim brzinu i padam kao mrtav predmet, sopstvenom težinom. Tada se gubi najprije sjećanje, pa svijest o sebi i svojim dimenzijama, planovima, dužnostima i potrebama, naglo slabi volja i odliva se snaga od nas. U tom stanju, kad bi potrajalo, ne bi se moglo živjeti ni onoliko koliko čovjek može izdržati bez vode ili bez hrane, jer od njega postaje živo ništa koje se gubi u opštem, bezimenom postojanju.“
"Ko čini dobro, od njega se jos više dobra očekuje."
"Ko je duga vijeka, taj nadživi sve, pa i svoje zasluge."
"Ljepša duša dublje jeca."
"Ljubav, kad je iskrena i duboka, lako prašta i zaboravlja."
"Ljudi često cijelog vijeka vuku za sobom obzire, kao lance, a na kraju vide koliko su nedostojni i nepotpuni."
"Ljudi koji ne paze šta govore i ne vode računa kad šta govore ni pred kim govore, a mnogo više misle o tome kako izgledaju i kakav utisak ostavljaju dok govore, nisu ni prijatni ni korisni, i sa priličnom vjerovatnošću može se kazati da će cijeloga života biti i sebi i drugima nezgodni i teški.Ali, sa druge strane, ljudi koji samo na to paze i samo o tome vode računa, a ni po čemu drugom nisu ništa bolji. Naprotiv. U ovom slučaju pravi put je zaista u sredini."
"Ljudi koji sami ne rade i ne poduzimaju ništa u životu, lahko gube strpljenje i padaju u pogreške kad sude o tuđem radu."
"Ljudi male pameti rijetko se boje da ne budu dosadni."
"Ljudi vole razgovore o padu i poniženju onih koji se suviše visoko uzdignu i polete."
"Mir i spokojstvo, jedina su dobra i najveće dostojanstvo skromnih i bezimenih ljudi."
"Mladost je sretno doba u kome čovjek počinje da vjeruje u sebe, a još nije prestao da vjeruje drugima."
"Mnogi postignu ono što su htjeli, a izgube sebe."
"Možda je u početku bilo i drugih motiva, ali danas je glavni strah. Od straha su ljudi zli, surovi i podli, od straha su darežljivi, čak i dobri."
"Nisu svi ljudi tako hrđavi i kao što to hrđav čovjek misli."
"Ništa ljude ne vezuje tako kao zajednički i sretno proživljena nesreća."
"Ništa ne može tako da nas prevari kao naše rođeno osjećanje smirenosti i prijatnog zadovoljstva tokom stvari."
"Ništa nije teže ni strašnije nego gledati svijet oko sebe očima bivše ljepotice."
"Od svog porijekla i djetinjstva ne može se lahko pobijeći."
"Oko ljepote su uvijek ili mrak ljudske sudbine ili sjaj ljudske krvi."
"Onaj koji ne iznosi nježni cvijet svoje duše na vjetrove iskušenja, pa ma ga i cijela spasio i prenio do kraja, tome je kao da ga nikad nije ni imao."
"Ono što je najljepše na iskrenoj i dubokoj ljubavi na kojoj je sve lijepo, to je da u odnosu prema onome koga volimo nijedna naša mana ne dolazi do izraza. Mnogo šta što je zlo u nama izčezava, a ono što je dobro ustostručuje se"
"Prekori između starih i harmoničnih supružnika bezazleni su, bez oštrine, ne sudaraju se nego klize lahko kao oni kamenčići beluci koje je rijeka u toku godina zaoblila i uglačala do savršenstva, tako da više vezuju par ljudi nego što ga dijele."
"Primitivni i ograničeni ljudi imaju razvijenu sposobnost nadanja. Kod umnih i darovitih ljudi ta moć je, čini mi se, manja."
"Rana koja se krije, sporo i teško zarasta."
"Rat, i najduži, samo protrese pitanja zbog kojih se zaratilo, a njihovo rješenje ostavlja vremenima koja nastupaju poslije sklapanja mira."
"Slabe i plašljive ljude strah nagoni da rade upravo ono čega se najviše boje."
"Smrt ne čeka niko odveć dugo".
"Svi mi umiremo jednom, a veliki ljudi po dva puta: jednom kada ih nestane sa zemlje, a drugi put kada propadne njihova zadužbina"
"Svi pravi životi su lijepi i teški."
"Svi smo mi mrtvi, samo se redom sahranjujemo."
"Što ne boli - to nije život, što ne prolazi - to nije sreća."
"Tok događaja u životu ne zavisi od nas, nikako ili vrlo malo, ali način na koji ćemo te događaje podnijeti, u dobroj mjeri zavisi od nas."
"Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živjeti."
"U zemlji mržnje najviše mrze onoga ko ne umije da mrzi."
"Vrijednost ljepote je u beskrajnoj raznolikosti vidova u kojima nam se javlja. U tome je i njena oplemenjujuća snaga i njena najveća draž."
"Za one koji su nošeni mladošću i gonjeni željom, i dužina očekivanja i gorčina neizvjesnosti samo su sastavni dio velike slasti koju ljubav svakome obećava."
"Zarazna je i razorna moć laži."
"Zašto od svih stvorova samo čovjeku dano da može da zamrzi svoj život?"
"Zvjezdanog neba i ljudskog srca nikad se čovjek neće moći nagledati."
"Žena stoji, kao kapija, na izlazu kao i na ulazu ovoga svijeta."
"Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo."
"Životna snaga jednog čovjeka mjeri se, pored ostalog, i njegovom sposobnošću zaboravljanja."

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sub Jul 13, 2013 8:55 pm

Kada god mi tako mislimo da su nam se za nesto "otvorile oci" to znaci,
da smo ih za stotinu drugih stvari zatvorili.
Ivo Andric
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/ Na mreži
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sub Jul 13, 2013 8:55 pm

Andrićev savet

Kad bih bio siguran da me neće čuti i odmah poslušati ona gomila prosječnih i nedarovitih ljudi koji su i inače uvijek spremni da sebe i sve svoje uzdižu i precjenjuju, ja bih mladim i darovitim našim ljudima dao jedan savjet.

Radite, rekao bih im, svoj posao ne gledajući ni lijevo ni desno, ni iza sebe ni preda se, ali svoj cilj postavljajte visoko, i tražite malo od svijeta oko sebe (što manje to bolje!), ali mnogo od sebe i svoga djela.

Uvjeren sam da je većina od nas od početka udarila sebi suviše malen i suviše blizu cilj, i da je više i bolje mogla od onoga što je željela da uradi i postigne.

Želite mnogo, težite smjelo i daleko i visoko, jer visoki ciljevi otkrivaju i umnogostručavaju snage u nama.

Težite smjelo ka savršenstvu velikih djela, a radite predano i strpljivo na ograničenim i mučnim pojedinostima bez sjajnog vidika, jeftinog samozadovoljstva i tašte veličine.

Ciljevima svojim živite, a trošite se neštedimice na sivim i nevidljivim poslovima svakog dana i sata.

Često pomišljajte da je život jači i svijet bogatiji nego što mi to u svakom pojedinom trenutku možemo da sagledamo, i ne gubite iz vida da u svakom od nas ima nepoznatih mogućnosti, da u hodu stičemo snage.

Htjeti daleko i željeti mnogo, kad je riječ o postavljanju nesebičnih ciljeva, nije grijeh, nije opasno.

Pogrešno je i opasno udariti sebi suviše blisku metu, jer to znači iznevjeriti i sebe i druge, ostati dužan životu.

Budite nepovjerljivi i stvarni, strogi prema sebi pri izvođenju svake pojedinosti, skromni pri njihovoj ocjeni, ali kod postavljanja ciljeva budite hrabri i velikodušni, mislite smjelo i gledajte daleko.
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sub Avg 03, 2013 12:23 pm

Kažu da postoji negde mesto pravog suda i pune istine. Tu se saznaje i objavljuje sve što je među ljudima bilo skriveno i tajno, kazuje sve što je ostalo prećutano i nerečeno, ispravlja sve što je ikad bilo naopako i krivo, vraća sve što je utajeno ili oteto, dosipa onom kome je zakinuto, odasipa tamo gde se presipalo. Tu se pitanje ljudskog postojanja pravo postavlja i — ukoliko to zavisi od čoveka — do kraja rešava. To je mesto gde istina sja kao sunce koje ne zalazi, gde pravda caruje.
—Ah, pa to je lepše od svih snivanih rajeva i utopija!
Može li biti da takvo mesto zaista postoji? Ako postoji, može li se znati gde je i kako se dolazi do njega?
—Može. Ono je među nama, ovde gde sada stojimo.
— ?!?
— Da! Budi hrabar, iskren i postojan i čovekoljubiv, razuman i pravedan — i ono će biti svuda gde tvoja noga stupi i tvoja reč odjekne.

Ivo Andrić
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Uto Avg 13, 2013 11:41 pm

Žao mi je kad pomislim da izumire svakim danom naša stara čulna Bosna, a nema nikog da zabilježi i sačuva mrku ljepotu nekadašnjeg života... A žao mi je kad pomislim da sa svakom starom ženom umre jedan stih i sa svakim fratrom biva zakopana jedna istorija...

(8. jula 1919., iz pisma  T. Alaupoviću)

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sre Avg 14, 2013 12:36 am

"Zašto da moja misao vrijedi manje od iste takve misli u Rimu ili Parizu?
Stoga što se rodila u Travniku? I zar je moguće da se ta misao ne bilježi? Ne,nije.
I pored prividne izlomljenosti i nereda sve je povezano i skladno.
Ne gubi se nijedna ljudska misao ni napor duha.
Svi smo na pravom putu i iznenadit ćemo se kad se sretnemo.
A sresti ćemo se i razumjeti svi, ma kuda išli i koliko lutali..."

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Čet Avg 22, 2013 11:39 pm

Čuvajte se prvih večernjih sati kad se smjenjuju dan i noć, sjaj sunca i bljesak našeg ljudskog osvjetljenja. To su trenuci kad se čine pogrešni koraci, kad niču izdajnički osmjesi i padaju pogubne reci. Zatvorite se kao cvijet koji sklapa latice, tražite spasenje u snu i šutnji, i čekajte da ponovo svane dan.
Ivo Andric
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sre Okt 09, 2013 6:46 pm

"Čovek negde mora da se rodi." Ivo Andrić

Na danasnji dan..

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sub Jan 18, 2014 3:43 pm

KOGA LI LJUBI ONA MLADA ŽENA

Koga li ljubi sada ona mlada žena? Ona
mlada žena, koju sam našao jednog ljeta
lijepu i dozrelu od šesnaest godina,
prolazi - bog zna zašto - jutros mojim
sjećanjem.

Koga ljubi sada ona mlada žena?

Jednom sam na maloruskoj ravni našao
crven i krupan cvijet: njegova sočna
čaška, kratka cvata, nudila je, u široko
rastvorenim laticama, svoje nadrasle
prašnike svim vjetrovima.

Koga ljubi sada ona mlada žena?

Nikad nije bilo između nas riječi (ja sam
teško i razumijevao njen jezik) i naš odnos nije
imao nikada određenog imena. Pod zvijezdama sam je
ljubio do umora i do ponoći sam ležao na travi,
s glavom u njenom krilu.

To je bila žena stvorena za ljubav i predavala
se nijema od strasti i suznih očiju, šapćući
isprekidane riječi o vjernosti.

Koga li sada ljubi ona mlada žena?
Nazad na vrh Ići dole
Ziman

Datum upisa : 31.01.2014

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Pet Feb 07, 2014 12:28 pm

"Misliti, kao što vi mislite, da su svi ljudi osim vas budale i kreteni, mora da je prijatno, i da vam nekad i pozavide na tome. Pa ipak, smatrati ceo svet samo predmetom svoje nepogrešive kritike i podnožjem sopstvene veličine, to nalazim da je sasvim naopako i žalim takvog čoveka, i pogotovo one koji su prisiljeni da u njegovoj blizini žive i sa njim rade."

Znakovi pored puta
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Čet Dec 04, 2014 11:11 am

-Aman!
Djerzelez je planuo.On je skakao od same pomisli da se ti nezni zglobovi krse u njegovim prstima. Bol mu je zadavala ta neznost i lepota u njegovoj blizini. Djerzelez se zaneo i, naravno, postao smesan.
Gradjani i skitnice su mu odmah stali prilaziti s te slabe strane. Stali su ga savetovati, negovarati, ogdovarati i zadirkivati, a on je samo blazeno sirio ruke i sevao ocima.

Nazad na vrh Ići dole
Krupljanka

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Sub Dec 13, 2014 3:27 pm

O knjizi

Svi romani u jednoj knjizi.

Travnička hronika, Na Drini ćuprija, Gospođica, Prokleta avlija

„Ja sam na putovanja trošio ne samo novac i vreme nego i snagu živaca i mašte, jer u putovanja treba uračunati i duge, uglavnom izlišne pripreme u mašti i u stvarnosti... A koliko sam se u tim putovanjima trošio, vidi se najbolje po tome što sam za vreme dva velika rata (1914–1918. i 1941–1944), kada sam bio prisiljen da sedim na jednom mestu, napisao gotovo najveći deo svojih radova.“ Ivo Andrić

U mladu jugoslovensku književnost posle Prvog svetskog rata Ivo Andrić je ušao kao zapažena pesnička pojava zbirkama Ex Ponto i Nemiri, koje je uglavnom napisao tokom godina tamnovanja u šibenskom i mariborskom zatvoru 1914–1915, potom u vreme konfinacije u Zenici i Ovčarevu do 1917. i najzad tokom lečenja u zagrebačkoj Bolnici milosrdnih sestara do kraja rata i ujedinjenja južnoslovenskih naroda.

Pošto je u periodu između dva rata, uglavnom putujući i seljakajući se po Evropi kao diplomata Kraljevine Jugoslavije, objavljivao samo pripovetke, tokom Drugog svetskog rata, u tišini svoje iznajmljene samačke sobe u Prizrenskoj ulici u Beogradu, napisao je svoja tri od ukupno četiri romana, Travničku hroniku (završen aprila 1942), Na Drini ćupriju (završen decembra 1943) i Gospođicu (decembra 1943 – oktobra 1944). Roman-novelu Prokleta avlija objavio je 1954. godine.

Za svoj celokupni opus Andrić je 1961. godine dobio Nobelovu nagradu za književnost, „za epsku snagu“, kako stoji u obrazloženju o dodeli nagrade, „kojom je oblikovao motive i sudbine iz istorije svoje zemlje.“

Osim što su složene i duboke književne studije različitih događaja i junaka sa balkanske istorijske pozornice od srednjeg veka do drugog svetskog rata, ova remek-dela srpske književnosti istovremeno su i trajni literarni spomenik gradovima Travniku, Višegradu, Beogradu i Istanbulu, koji su uglavnom bili žarišne tačke Andrićevog života i čitavog njegovog pripovednog dela.
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   Pet Mar 13, 2015 7:48 pm

40 GODINA OD SMRTI NOBELOVCA

Pisao je iskrene pesme, pripovetke i romane koji su svevremenski i neprolazni, kako zbog tema o kojima govore, tako zbog veštog i izuzetnog načina na koji su napisane. Ispunio je najveći čovekov san: da zauvek živi kroz svoja dela
Na današnji dan pre 40 godina umro je jedan od najvećih pisaca Bosne i Hercegovine i prostora bivše Jugoslavije Ivo Andrić.

Pisao je iskrene pesme, pripovetke i romane koji su svevremenski i neprolazni, kako zbog tema o kojima govore, tako zbog veštog i izuzetnog načina na koji su napisane. Ispunio je najveći čovekov san: da zauvek živi kroz svoja dela.

Donosimo vam najbolje Andrićeve citate:

“Ako, sa krajnjim naporom, čoveku koji stari pođe za rukom da se održi uredan i čist, to je sterilizovana čistića apoteke a ne čistoća cveta.”

“Bolest je sirotinjska sudbina, ali i bogataška kazna.”

“Celog veka se lečimo od nesretnog detinjstva.”

“Čim jedna vlada oseti potrebu da svojim građanima obećava putem plakata mir i blagostanje, treba biti na oprezu i očekivati obrnuto od toga.”

“Čoveka ćete najbolje upoznati ako ga posmatrate kako se ponaša kad se nešto deli besplatno.”

“Čovek koji ne voli nije sposoban da oseti veličinu tuđe ljubavi, ni snagu ljubomore, ni opasnost koja se u njoj krije.”

“Čudno je kako je malo potrebno da budemo srećni, i još čudnije: kako nam često baš to malo nedostaje!”

“Da je šutnja snaga, a govorenje slabost, vidi se po tome što starci i deca vole da pričaju.”

“Dugi su i zamršeni računi i obračuni između onih koji imaju i ne daju i onih koji nemaju ništa do svojih potreba.”

“I vrline jednog čoveka mi primamo i cenimo potpuno samo ako nam se ukazuju u obliku koji odgovara našim shvatanjima i sklonostima.”

“Ima izvesnih mislilaca čija filozofija nije ništa drugo, do neki duševni komoditet, neko rimovanje misli.”

“Ima ljudi čiji je život tako dobro ispunjen da ni svojom smrću ne mogu da nas obeshrabe.”

“Ima u nekim ljudima bezrazložnih mržnji i zavisti, koje su veće i jače od svega što drugi ljudi mogu da stvore i izmisle.”

“Imati veliku snagu, fizičku ili moralnu, a ne zloupotrebiti je bar ponekad, teško je, gotovo nemoguće.”

“Ja sam, Envere, u mojoj literaturi došao do avlinskih vrata, a ti si ušao u kuću.” (o Enveru Čolakoviću)

“Ko čini dobro, od njega se još više dobra očekuje.”

“Ko je duga veka, taj nadživi sve, pa i svoje zasluge.”

“Lepša duša dublje jeca.”

“Ljubav, kad je iskrena i duboka, lako prašta i zaboravlja.”

“Ljudi često celog veka vuku za sobom obzire, kao lance, a na kraju vide koliko su nedostojni i nepotpuni.”

“Ljudi koji sami ne rade i ne poduzimaju ništa u životu, lako gube strpljenje i padaju u greške kad sude o tuđem radu.”

“Ljudi male pameti retko se boje da ne budu dosadni.”

“Ljudi vole razgovore o padu i poniženju onih koji se suviše visoko uzdignu i polete.”

“Mir i spokojstvo, jedina su dobra i najveće dostojanstvo skromnih i bezimenih ljudi.”

“Mladost je sretno doba u kome čovek počinje da veruje u sebe, a još nije prestao da veruje drugima.”

“Mnogi postignu ono što su hteli, a izgube sebe.”

“Možda je u početku bilo i drugih motiva, ali danas je glavni strah. Od straha su ljudi zli, surovi i podli, od straha su darežljivi, čak i dobri.”

“Nisu svi ljudi tako rđavi i kao što to rđav čovek misli.”

“Ništa ljude ne vezuje tako kao zajednički i srećno proživljena nesreća.”

“Ništa ne može tako da nas prevari kao naše rođeno osećanje smirenosti i prijatnog zadovoljstva tokom stvari.”

“Ništa nije teže ni strašnije nego gledati svet oko sebe očima bivše lepotice.”

“Od svog porekla i detinjstva ne može se lako pobeći.”

“Oko lepote su uvek ili mrak ljudske sudbine ili sjaj ljudske krvi.”

“Primitivni i ograničeni ljudi imaju razvijenu sposobnost nadanja. Kod umnih i darovitih ljudi ta moć je, čini mi se, manja.”

“Rana koja se krije, sporo i teško zarasta.”

“Što ne boli – to nije život, što ne prolazi – to nije sreća.”

“Tok događaja u životu ne zavisi od nas, nikako ili vrlo malo, ali način na koji ćemo te događaje podneti, u dobroj meri zavisi od nas.”

“Toliko je bilo u životu stvari kojih smo se bojali. A nije trebalo. Trebalo je živeti.”

“U zemlji mržnje najviše mrze onoga ko ne ume da mrzi.”

“Vrednost lepote je u beskrajnoj raznolikosti vidova u kojima nam se javlja. U tome je i njena oplemenjujuća snaga i njena najveća draž.”

“Zvezdanog neba i ljudskog srca nikad se čovek neće moći nagledati.”

“Žena stoji, kao kapija, na izlazu kao i na ulazu ovoga sveta.”

“Život nam vraća samo ono što mi drugima dajemo.”

“Životna snaga jednog čoveka meri se, pored ostalog, i njegovom sposobnošću zaboravljanja.”
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: IVO ANDRIC   

Nazad na vrh Ići dole

IVO ANDRIC
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 6 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-
» Desilo se čudo

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: BIBLIOTEKA DANUBIUS FORUMA :: DOMAĆI PISCI/PESNICI-
Skoči na: