DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

DEPRESIJA

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: DEPRESIJA   Uto Apr 01, 2008 8:15 pm

First topic message reminder :

Depresija je bolest raspolozenja koja zahvaca i tijelo i misli. Najlakse je upoznati depresiju kroz osnovne simptome:

* Gotovo obvezni simptom je nedostatak zivotne radosti ili barem smanjenje uzivanja u mnogim aktivnostima u odnosu na period prije bolesti.
* Osjecaj tuge ili zalosti koji nije uzrokovan nedavnim gubitkom. Bolesnik se nekada osjeca vise prazan nego tuzan, ili navodi da je istovremeno i tuzan i prazan
* Bezvolja, kao gubitak interesa za hobije i sve u cemu je bolesnik prije uzivao
* Strah se javlja kod mnogih bolesnika, najcesce vezan uz misli kako ce se nesto lose dogoditi
* Smanjenje sna, najcesce kao nesanica i rano budjenje, ali kod mladih osoba i kao pojacana potreba za snom
* Lose misli najcesce o bolesti, samoubojstvu i smrti
* Teskoce u donosenju odluka
* Niska energija i brzo umaranje
* Osjecaj krivnje, bezvrijednosti i bespomocnosti
* Stalne fizicke smetnje kao glavobolja, probadanja, zanosenje, kronicni bolovi
* Razdrazljivost
* Nemogucnost opustanja
* Gubitak tjelesne tezine ili debljanje

Uzroci depresije
Ponekad je depresija nasljedna bolest i javlja se u obiteljima, narocito bipolarni tip. I kod drugih tipova depresije najcesce saznamo da je netko od predaka bio tankih zivaca ili je bolovao od drugih psihickih poremecaja.

Svaki covjek moze oboljeti od depresije, ali kod ljudi koji su po prirodi emotivni, plasljivi, nizeg samopostovanja, oni koji teze podnose nepravdu i kritiku depresija se cesce javlja.

Izlozenost kronicnom stresu mijenja funkciju i gradju mozga i mnoge se depresije mogu objasniti akumulacijom stetnog djelovanja stresa. I tu konstitucija ima vaznu ulogu jer odredjuje pod kojim teretom i nakon koliko vremena ce se zivcani sustav slomiti.

Teorija o uzrocima ima na desetke, od virusne do psiholoskih sto govori da pravu jos ne znamo.

Ipak, nase znanje svakodnevno se povecava i nakon sinapse, upoznajemo membranu, jezgru i grane. Nije daleko dan kada cemo o uzrocima depresije pisati s vise samopouzdanja.

Dijagnosticiranje i lijecenje
Najcessce dijagnozu depresije nije tesko postaviti. Dovoljno je bolesnika pitati da li je tuzan, uplasen, bezvoljan i moze li se od srca nasmijati. Zato je neshvatljivo da je dvije trecine depresija nedijagnosticirano, nelijeceno, pogresno ili nedovoljno lijeceno.

I kada se prepozna da bolesnik ima psihicke smetnje nerazumno se daju lijekovi za smirenje i neki neuroleptici koji imaju samo kratkotrajan ucinak. Depresije se lijece antidepresivima !!!, a sedative i neuroleptike upotrebljavati kad za to ima opravdanja.

Uzalud je ocekivati da ce depresija proci sama. To se dogadja rijetko. Uzalud je ocekivati da ce se snagom volje, pozitivnim misljenjem, pobijediti depresija. Upravo su volja i optimizam nestali kod bolesnika i on je nemocan da ih povrati. Laicki savjeti bolesniku vise stete nego koriste jer izazivaju osjecaj krivnje i ukazuju da se bolesnikovo stanje ne razumije.

Upravo je duboko razumijevanje polazna tocka u lijecenju depresije. Treba imati nesto u sebi da bi se razumjela bolest koja se ne vidi i ne moze se izraziti brojkama.

Za one koji to ne mogu mozemo depresiju usporediti s dijabetesom. Kod prve je snizen serotonin, kod druge inzulin. Krajnje pojednostavljeno, ali dovoljno da se shvati poremecaj u kemiji tijela, na koji ne mozemo sami djelovati.

Zato postoje psihijatri koji o depresiji znaju puno vise nego sto pise u ovom clanku. Njima na raspolaganju stoje moderni antidepresivi s kojim je lijecenje depresije postalo uspjesnije, jednostavnije i s manjim rizikom.

Osim lijeka bolesniku i treba dati dio sebe, svog razumijevanja, suosjecanja i vjere u izlijecenje.

Naslov jedne price mi je dao ideju za ovu bolest modernog vremena kojoj pogoduje klima koja vlada medju ljudima,trka za bolji zivot, nedostatak vremena za druzenje medju ljudima, sve veca izolacija u svojim domovima, cilj mi je da clanovi iskazu svoje ideje za borbu protiv depresije, mozda ce nekome ovo mnogo znaciti.

_

Unutrasnji glas
Zivimo pod velikim stresom, neko vise neko manje, ali svejedno, takva su vremena. Depresija je prevashodno bolest emocija a one se dele na:
1. Primarne emocije (radost, zalost, strah, gnev)
2. Emocije koje se odnose na culnu stimulaciju npr. bol, uzas, odvratnost,
uzivanje
3. Emocije koje se odnose na samoocenu npr. sram, ponos, osecanje
krivice
4. Emocije koje se odnose na druge ljude (ljubav, mrznja, sazaljenje)
5. Emocije koje se odnose na procenjivanje (humor, lepota, cudjenje)

Depresivni bolesnik moze dosta toga i sam da uradi za sebe. U tom smislu evo nekih saveta sta stalno treba imati u vidu:

1. Da donese odluku da se menja. Kod depresivnih bolesnika inteligencija
nije ostecena tako da bolesnik moze da shvati da mu njegovi dotadasnji
modeli ponasanja ne donose mnogo radosti vec ga dovode u tuzna
raspolozenja.
2. Da smanji prohteve svog idealnog-JA i da ih svede na granice koje se
mogu ostvariti.
3. Volite sebe. Osmislite sebe. To ne znaci biti narcis ili egoista, vec voleti
svoju organizaciju zivota.

Svakome od nas desavaju se nemile situacije na koje razlicito reagujemo ili nas pogode lose vibracije nekih ljudi i budemo uznemireni. Moderan pristup resavanja takvih tegoba uglavnom su tablete. Alarmantna je cinjenica koliko nas narod koristi razne anti-depresive.
U sustini, licno, funkcionisem tako sto uvek osluskujem sta se desava u meni i mom okruzenju. Trudim se da cujem prirodu i uspostavim harmoniju sa njom. I pre svega, svojim organizmom, jer i on pripada prirodi. Sigurana sam da moderne bolesti, recimo gojaznost, celulit, psihicke traume, nastaju zato sto su ljudi izgubili kompas i ne znaju na kojoj su strani sveta, u kakvom prirodnom okruzenju. Kad bismo vise slusali svoje instikte, lakse bismo se lecili od mnogo cega. Nametnuti civilizacijski tempo ucinio je da taj unutrasnji glas potisnemo, cak i da prestanemo da verujemo da mozemo sami sebi pomoci ukoliko uspostavimo harmonican odnos s prirodom. Neko je rekao "covek misli ponekad, ali oseca uvek".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Poslednji izmenio danubius dana Sre Sep 03, 2008 9:31 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/

AutorPoruka
MadamX
Grofica od Voždovca

Godina : 45
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Pon Sep 11, 2017 11:01 pm

Dani,

Prvo što se tiče te grupe " za potporu"..bio je to forum na kome sam bila jedan od admina...odavno nisam tamo, komplikovana je priča, tamo ne mogu da se vratim, a ne znam više ni jedan forum na netu koji se bavi ovom tematikom, a vrlo rado bih pomogla sa savetima nekome.

Drugo, ne tražim ja ni čudesne stvari, da mi se stalno nešto dešava u životu, niti tražim kao što Astra kaže smisao u ljudima.

Volim sebe i imam samopouzdanje, a tonem...zbog običnih stvari- finansije, neki sitni porodični problemi, i sl. stvari, da ih ne nabrajam.

Od sutra pijem Eloriqu ponovo, videću kako ću se osećati.

Znam da je "hemija" samo pomagalo, da ne treba da se oslanjam samo na nju. Svesna sam toga.

Najveći problem je što više ne radim, mislim da je to osnovni problem. Ali tako je već pet godina, a ja još ne mogu da se pomirim sa tim.

I čitam, i piskaram nešto na blogovima, to me ispunjava, ali je očigledno nedovoljno.

Biću ja ok, hoću sigurno, samo ova dep.epizoda predugo traje, nikako da je se rešim.

Ne diraj lava dok spava!

[You must be registered and logged in to see this link.]  

Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Uto Sep 12, 2017 10:19 am

MadamX ::
.

Od sutra pijem Eloriqu ponovo, videću kako ću se osećati.
"Eloriqa" je samo jedan od lekova koji povećava koncetraciju serotonina u mozgu .Glavna supstanca mu je escitalopram , što identično sadrže do sada verovatno poznatiji lekovi Cipralex ,Elicea ,Lata i druge "paralele" . Uzima se pod nadzorom ,a smatra se da pun efekat treba očekivati tek za nekoliko nedelja . Pri početku terapije su vrlo mogući paradoksalno pojačani negativni efekti ,ispada da pogoršava sve simptome koje treba da leči (anksioznost ,socijalnu fobiju ,agorafobiju ,napad panike )sve do maničnog ponašanja ,ali ne mora da bude pravilo .Dakle ,ako se desi-nije za zabrinjavanje ,proći će za koji dan .
Ne prekidati terapiju bez dozvole lekara ,a nikako ne pojačavati dozu samovoljno ,jer su doze inače ogromne ,i predoziranje dovodi do gadnih stvari . Pročitaj uputstvo ,naročito deo o neželjenim efektima (kojih ima poprilično ,a javljaju se prilično često) da se ne nerviraš ako primetiš nešto od toga .Srećno !

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
MadamX
Grofica od Voždovca

Godina : 45
Datum upisa : 13.12.2012

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Uto Sep 12, 2017 10:23 am

Već sam pila Eloriqu ranije, ali sam ipak ponovo pročitala uputstvo. Hvala ti Dani.. brdski

Ne diraj lava dok spava!

Nazad na vrh Ići dole
http://mojezbrkanemisli.wordpress.com/
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   Uto Sep 19, 2017 9:37 pm

"Biti depresivan je vraški teško…možda čak i nešto najteže…što se može iskusiti…

Jer…

Čovek će preživeti BUKVALNO SVE ukoliko ima neki smisao…ili makar osećaj smisla…

Ukoliko ga nema…ustajanje iz kreveta i pranje zuba će biti nerešivi rebusi…

I tako je svuda…

I u aristokratskoj uzvišenosti Londona…blagostanju Osla…Vrelini Dubaija…i mogućnostima Njujorka…

Međutim…

Ukoliko ste depresivni u Srbiji…

To je posebno težak „hobi“…i mukotrpno iskustvo…

I dugo sam razmišljao u čemu je komparativna otežavajuća okolnost depresivnosti u Srbiji… u odnosu na belosvestske…

I na kraju došao do sasvim jedonstavog zaključka…

Da je to upravo SOCIJALANA IZOLACIJA …jedan od suštinskih simptoma depresivnosti…

Ta opasna potreba da se bude sam…da se izbegavaju socijalni kontakti…i manjak zadovoljstava u istim…povlačenje u jazbinu…skrovište…stan…skrivanje od sveta koji je loš i zao…ili skrivanje sebe samog…ukoliko mislimo da smo takvi…od tog sveta…strah od telefona…i komšiluka…poznatih i nepoznatih ljudi…mrtvilo…i ništavilo…

Ukoliko se socijalno izolujete u Srbiji…

Vi više nemate apsolutno nikakvih šansi…

Da bilo šta „završite“…

I da iole budete srećni…

Jer…

Ne postoji ništa što će vas spasiti od propasti…

Ništa što će vas povući na gore…

Nikakav uređeni sistem…

Niti prevencija…

AlI upravo zato je jedna od retkih prednosti života u Majci Srbiji…upravo ta socijalna povezanost…

Razgranata paukova mreža svih ljudi koje poznajete…najpovršnijih poznanika i najbližih duša…

Od onog lukavog „imam tamo čoveka“…do ponosnog „to je moj kum“…

Jer je to mesto gde imate roditelje…kakve god…za koje ćete biti deca i sa vaših 110 godina…

Gde imate sestre od tetke…i brata od strica…sa kojima normalno ne razgovarate…ali će pomoći…kada naiđu vanporodične opasnosti…

Gde imate komšije iz kraja…eksperte za internet i hortikokulturu…

Gde imate druga iz osnovne…vlasnika kafića…i simpatiju iz klupe…koja više nije baš Bog zna šta…ali je frendly konobarica u tom istom kafiću…gde možete uvek…

Prijatelje iz gimnazije…koji su tu kad je lepo… i braću sa fakulteta…koji su tu kad je ružno…

Lekara sa kojim pijete na nekoj slavi…direktnu konekciju do svih velikana Kliničkog centra…i automehaničara sa rođendana…ovlašćenog servisera bilo koji krntije…

Šalterušu sa kojom ste se ljubili na nekoj žurci…i lika iz opštine sa basketa…svemoćne kauboje birokratije…

Ukoliko se ovde oslonite na sistem…

Biće vam bolje za dve…najviše…dve i po godine…

A to je baš mnogo za depresivnost…

Da ne pričam o suicidalnosti…i o dve i po sekunde…

Tako da…

Pričajte…komunicirajte…održavajte stare kontakte…i stičite nove…

Makar…

Kao branu depresivnosti…

Ili…ukoliko ne možete…hitno potražite stručnjaka…

Koji će skinuti debeli sloj izolir trake…sa vaše duše…

Ogoliti žice…i dati iskru… da ponovo postanete….socijalno kompatibilni…

Jer se bez toga možda može… negde drugde…

Ali ovde…

Nikako…"

Dr Vladimir Đurić
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DEPRESIJA   

Nazad na vrh Ići dole

DEPRESIJA
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 10 od 10Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: TAJNE UMA i EMOCIJE :: PSIHOLOGIJA-