DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

EUTANAZIJA -za ili protiv?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 56

PočaljiNaslov: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Sub Feb 28, 2009 4:27 pm

First topic message reminder :

Eutanazija

Eutanazija je ubistvo iz milosrđa ili samilosti. Omogućavanje lake i bezbolne smrti neizlečivim bolesnicima koji trpe neizdržive bolove. Većina pravnih sistema to smatra ubistvom, iako u mnogim jurisdikcijama lekar može zakonito da odluči da ne produži pacijentov život ili da izda lekove koji ublažavaju bol čak i kada skraćuju život pacijenta. Udruženja koja se zalažu za zakonitu eutanaziju postoje u mnogim zemljama. Eutanazija može biti: 1.voljna eutanazija kada sama osoba koja želi eutanaziju smatra da je njen život nedostojan življenja 2.nevoljna eutanazija kada osoba nije u stanju da odluči sama da li želi eutanaziju ili ne. 3.eutanazija protiv nečije volje kada se volja osobe uopšte ne uzima u obzir.
Treba napraviti razliku između eutanazije i asistiranog samoubistva. Eutanazija predstavlja akt prekidanja nečijeg života od strane lekara, a asistirano samoubistvo je kada lekar obezbeđuje sredstvo kojim će osoba sama izvršiti samoubistvo. U prvom slučaju uloga lekara aktivna, a u drugom je pasivna. Zagovornici legalizacije eutanazije obično nalaze opravdanje za svoj stav u postojanju terminalnih bolesnika. Protivnici eutanazije zastupaju stav da se danas u eri savremene medicine bolovi mogu eliminisati lekovima i hiruškim metodama.

//

Religiozna viđenja

Pravoslavno viđenje

Sa aspekta pravoslavnog hrišćanstva eutanazija je potpuno neprihvatljiv postupak. Gospod je stvorio čoveka po svome obličju. Telo čoveka je hram Duha Svetoga, te svaki atak na život čoveka predstavlja i atak na samog Boga.

Krivične posledice

Srbija

Eutanazija u krivičnom pravu Srbije je inkriminisana kao zasebno krivično delo, to jest priviliegovani oblik ubistva. Da bi bila ostvarena kao takva, potrebno je učinjena iz samilosti prema licu koje je lišeno života zbog teškog zdravstvenog stanja. Pored toga, potrebno je da je eutanazija izvršena na izričit zahtev lica koje je lišeno života.

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži

AutorPoruka
ddd

Datum upisa : 25.05.2014

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Maj 25, 2014 9:27 pm

Zna li neko od forumaša da li u Srbiji postoji neka organizovana grupa koja je angažovana u cilju ozakonjenja eutanazije?
Mislim da u Švajcarskoj eutanazija na lični zahtev košta oko 4000 eura - šta to znači, ko može da plati može i da bira kada će i kako da umre? A šta je sa ostalima koji ne mogu da plate? Priča se da i kod nas ko može da plati može i da okonča svoje muke, naravno nelegalno, pa zar stvarno treba dozvoliti da tuđim mukama neko nelegalno zarađuje, gde je tu humanost i etika. Kod nas čak i ne postoji mogućnost da ovakvi bolesnici završe u bolnici gde će im biti pružena stručna nega nego su prepušteni porodici da pored sve muke, jedni druge sažaljevaju što su se našli u takvoj situaciji.
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Maj 25, 2014 10:01 pm

A sta je sa onima koji ne zele da umru,ali neko od njegove porodice ima 4000e da plati da ga -eutaniziraju-?Sta mislis,da li bi bilo i takvih situacija?
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Maj 25, 2014 10:02 pm

Pita se umiruceg a ne onoga ko ima lovu da plati eutanaziju.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Maj 25, 2014 10:08 pm

Sta ako taj umiruci ne zna zeli li?Dementan,Alchajmer i sl.cini mi se da sam negde procitala da bas zbog toa stanovnici nekog doma za stara lica nose narukvicu na kojoj pise-ne pristaje na eutanaziju-..Ja se jezim od zakonskih rupa koje bi se pojavile,jezim se legalizacije prava da nekom odlucimo koliko treba da zivi..
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Maj 25, 2014 10:08 pm

ddd ::
Zna li neko od forumaša da li u Srbiji postoji neka organizovana grupa koja je angažovana u cilju ozakonjenja eutanazije?
Mislim da u Švajcarskoj eutanazija na lični zahtev košta oko 4000 eura - šta to znači, ko može da plati može i da bira kada će i kako da umre? A šta je sa ostalima koji ne mogu da plate? Priča se da i kod nas ko može da plati može i da okonča svoje muke, naravno nelegalno, pa zar stvarno treba dozvoliti da tuđim mukama neko nelegalno zarađuje, gde je tu humanost i etika. Kod nas čak i ne postoji mogućnost da ovakvi bolesnici završe u bolnici gde će im biti pružena stručna nega nego su prepušteni porodici da pored sve muke,  jedni druge sažaljevaju što su se našli u takvoj situaciji.

ddd,moras napraviti razliku,cijena eutanazije je ovdje u visini jedne plate,pa i ko zeli moze da ju plati,da je jeftinija ili besplatna,znas koji bi redovi bili ovdje.I ovako se vec prica o tom vidu turizma u Svici.Mislis da bi i okolina prihvatila da im pred nosom izvlace stotine mrtvih...nije ni to OK.
Za Srbiju ne znam,to u svakom slucaju treba da bude legalno i organizovano da taj zadnji dan ipak ima dostojanstva.
Odluka i odobrenje se ne donose preko noci,cijeli tim ucestvuje u odluci i ne moze da se dodje samo tako izvrsiti samoubistvo.

.

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Maj 25, 2014 10:13 pm

Lakota ::
Sta ako taj umiruci ne zna zeli li?Dementan,Alchajmer i sl.cini mi se da sam negde procitala da bas zbog toa stanovnici nekog doma za stara lica nose narukvicu na kojoj pise-ne pristaje na eutanaziju-..Ja se jezim od zakonskih rupa koje bi se pojavile,jezim se legalizacije prava da nekom odlucimo koliko treba da zivi..

Lakota nadam se i zelim ti da nemas takvo iskustvo,ja ga imam,za majku sam u nekim momentima Boga molila da ju uzme dok je pod narkozom ,iako sam zeljela da ju vidim jos koji dan,ali njoj bi bilo lakse,a za oca...sto pise ddd,te bolove treba moci slusati,a ne trpiti,a srce nece da pukne.Ovdje jos nisam cula da je neko ulozio zalbu na nepravilnost,na bilo kakve malverzacije...e sad u krimi drzavi vjerujem i ja da bi bilo i preko veze,Srbija prva nije spremna na takvu instituciju.

.

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Maj 25, 2014 10:24 pm

Imala sam ga Astra,dva puta,mozda su oni samo to podnosili na drugaciji nacin..i u trenutcima kad su bili svesni,nikad nisu pozeleli da umru,naprotiv,kad bi lekovi poceli delovati smeskali su se ,radovali svakom minutu da su jos sa nama.A ja nikad nisam zelela to vreme da m skratim.
Sa ovom zadnjom konstatacijom se apsolutno slazem,ne da nije spremna,vec to jos dugo nece biti..
Nazad na vrh Ići dole
ddd

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Uto Maj 27, 2014 5:55 pm

Da se razumemo, o ovome sam počella razmišljati za sebe ali gedajući mamu. Moguće da čovek kada mu se kraj jako približi poželi još koji dan...Ali ako ja sada čiste svesti potpišem da ne želim da preživljavavam u takvim mukama i da istovremeno svojoj porodici stvaram bol danima i da svi zajedno želimo da kraj što pre dođe, znači ako sada potpišem i ne predomislim se dok u takvo stanje ne dođem onda smtram da bi bilo sasvim humano da mi se to i ostvari.
Nazad na vrh Ići dole
ddd

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Uto Maj 27, 2014 6:10 pm

Citat :
Imala sam ga Astra,dva puta,mozda su oni samo to podnosili na drugaciji nacin..
a možda samo nisu stigli do ovako užasavajuće faze
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Čet Okt 09, 2014 3:33 pm

Ona je odlucila da dostojanstveno umre 1.11.2014

ima 29 godina i MORA umrijeti

.

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Čet Okt 09, 2014 3:39 pm

Ovo je strašno.Mlada ,lepa,život je tek pred njom.
I koja sudbina:((((
Na njenom mestu i ja bi uradila isto.
Nije ona sebična.Samo je želela da spasi svoje najbliže i sebe muka koje bi tek došle..
Teško je ovako nešto komentarisati.Svi mi volimo život..
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
ddd

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Čet Okt 09, 2014 4:33 pm

Svi mi znamo da jednom moramo umreti, ali kako želimo dostojanstven život mislim da bi i dostojanstvena smrt bila prihvatljivija
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Pon Jan 05, 2015 11:13 am

BRIŽ - Belgijski ubica i serijski silovatelj Frank van den Bleken (51) biće ubijen 11. januara. On je zatražio od belgijskih vlasti eutanaziju jer je, kako je naveo, bolestan i prolazi kroz neverovatne psihološke patnje.

Frank van den Bleken iza rešetaka je proveo 30 godina nakon što je na sudu proglašen krivim za seriju silovanja, kao i silovanje i ubistvo tinejdžerke. Već godinama traži od vlasti da ga ubiju, a zahtev mu je odobren u septembru 2014. godine. Međutim, datum kad će eutanazija biti izvršena nije bio određen.

Belgijske novine juče su objavile da je određeno da se ubistvo iz milosrđa sprovede 11. januara. Kad se to bude dogodilo, Frank van den Bleken će postati prva osoba koja ne pati od neke smrtonosne bolesti, a biće ubijena na sopstveni zahtev.

- Eutanazija će biti sprovedena. Došlo je vreme - saopštio je portparol ministarstva pravde Belgije.Frank van den Bleken nikad nije tražio od vlasti da bude pomilovan ili da mu skrate kaznu na koju je osuđen.

Kako je objasnio u jednom intervjuu, sebe smatra čudovištem koje je je opasno po društvo i ne sme biti na slobodi.

Osim ovog ubice, još 15 zatvorenika u Belgiji poslalo je isti zahtev vlastima, ali je njegov prvi prihvaćen.Inače, eutanazija je u ovoj zemlji legalizovana 2002. i u proseku oko 1.400 ljudi godišnje umre na ovaj način.

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Pet Jan 09, 2015 10:46 am

Astra ::
BRIŽ - Belgijski ubica i serijski silovatelj Frank van den Bleken (51) biće ubijen 11. januara. On je zatražio od belgijskih vlasti eutanaziju jer je, kako je naveo, bolestan i prolazi kroz neverovatne psihološke patnje.
Belgijsko ministarstvo pravde je ove nedelje poništilo odluku .
Zakon je jasan -pravo na eutanaziju imaju samo smrtno bolesne osobe i teški mentalni bolesnici .
E sad ....ovaj slučaj otvara dilemu ,da li se lik može tretirati kao "teški mentalni bolesnik" ?
Ortak je silovao i ubio 18 godišnju devojčicu ,a još 4 silovao ,od kojih je jedna imala samo 11 godina .
Nema tačnih podataka u tekstu koji sam čitao ,ali da nije odgovarao za svoje postupke ,bio bi osuđen na mentalnu instituciju ,a ne na zatvor.
Ako mu dozvoliš "milosrdnu smrt " -šta je onda smisao doživotne kazne ?
Time mu se čini usluga . I ne samo to ...posle ovog slučaja ,javilo se još 15 zatvorenika sa istim zahtevom?
Smisao kazne je da doživotno snose posledice svojih postupaka ,zato je svuda u svetu i ukinuta smrtna kazna .
Za  ubice,naročito ovakve , ne bi smelo biti eutanazije .Muči se dok ne crkneš -ni to nije dovoljno ,ali je bolje od "milosrđa" koje oni nisu imali prema svojim žrtvama . Najlakše je "prekratiti" .

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Pet Jan 09, 2015 10:51 am

A sta ako se neko dosjeti da ga pusti,sto se desavalo,pa su se silovanja i ubistva ponavljala,nekako mi je sigurniji mrtav...a opet,vjerujem da je stigao psihicki i svakako do kraja,cim zeli u smrt.

.

Nazad na vrh Ići dole
ddd

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Sub Jan 10, 2015 1:19 pm

Pa eutanazija bi trebala biti ubistvo iz milosrđa, što ubice i silovatelji svakako ne zaslužuju. Njih bi trebalo osuditi na smrtnu kaznu ili im dozvoliti da biraju između smrtne kazne i dođivotne robije bez prava puštanja na slobodu. No to ovde nije tema. Eutaniziju bi trebalo dozvoliti svakom ko je u zaista mučeničkom zdravstvenom stanju ili mu bar omogućiti neku vrstu samoubistva bez mučenja i bez mogućnosti greške.
Nazad na vrh Ići dole
AstrinaKomsinica
Master Spamer
Master Spamer

Humor : :)
Datum upisa : 22.01.2011

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Sub Jan 17, 2015 4:45 pm

Napokon vidim neke pomake u US ka tome! Bogu hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Jun 07, 2015 7:08 pm

Srbija uvodi zakon o dozvoli eutanazije  link

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Jun 07, 2015 8:49 pm

Ja uopšte ne vidim problem u usvajanju takvog zakona . Pa pobogu ,stare ,  bolesne i nemoćne životinje se "uspavaju" ,toliko smo humani prema njima ,a ovamo treba neko da se muči u najstrašnijim mukama i umire pred našim očima ,jer neko ima "etičku dilemu" ? 
Pri tome je pri zdravom razumu ,i traži to,ali možda fizički nema snage da to izvede ?
Strašno . Apsolutno -ZA .
Tu "dilemu" nemaju lekari ,i drugi obrazovani i normalni ljudi -nego su je nametnuli popovi ,i niko drugi. 
Kao ,niko se ne sme "igrati Boga" ? Budalaština .

Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   Ned Jun 07, 2015 9:53 pm

Astra ::
Srbija uvodi zakon o dozvoli eutanazije  link

Ovako nešto da zaživi ma gde bilo -nisam protivnik.
Mislim da smo svi naveli već razloge.

Važno da je crkva protiv.

Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: EUTANAZIJA -za ili protiv?   

Nazad na vrh Ići dole

EUTANAZIJA -za ili protiv?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 4 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Facebook-za i protiv
» "Brainfood" - hranom protiv zaboravnosti
» Prirodni recepti protiv bakterija
» Sampon protiv opadanja kose i peruti
» imam dijagnozu opsesivno-kompulzivni poremećaj prejedanja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: