DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Pet Feb 13, 2009 10:17 pm

First topic message reminder :

Dan zaljubljenih - Faun, St.Valentin i Sv.Trifun
Nasuprot onome sto se danas misli, Dan zaljubljenih je zapravo prastari praznik - 14. februar stari Rimljani su slavili boga Fauna, zastitnika pastira.

Faun i Valentin
Pri tome bi kao blagoslov za srecnu i bogatu ljubav zaljubljeni par prskali krvlju zrtvenog jareta. U hriscanskoj epohi Valentin, mucenik iz III veka n.e. bio je svetitelj koga su postovale mlade devojke nesrecne u ljubavi. Kada je imperator Klaudijus II odlucio da su neozenjeni muskarci bolji vojnici od onih koji imaju zene i porodicu, zabranio je brak mladim muskarcima koji bi bili njegovi potencijalni vojnici.

Valentin je uvideo koliku nepravdu ovim svojim postupkom cini imperator, pa je resio da i pored svega nastavi da vencava mlade ljubavnike u tajnosti. Kada su ove njegove aktivnosti bile otkrivene, Klaudijus je naredio da ga ubiju. Ubijen je 14. februara 269. godine nove ere. Legenda kaze da je Valentin pre smrti poslao oprostajnu poruku slepoj tamnicarovoj cerki – u pismu je bio zuti safran sa potpisom „od tvog Valentina u znak zahvalnosti za toplini koju je pokazala prema njemu“. Dogodilo se cudo i devojka je progledala. Od tada potice poznata tradicija da muskarci pisu zenama slatke poruke.

Sv. Trifun
Poreklo praznika je mozda ipak obavijeno velom tajni, ali to ne sprecava ljude da veruju da je Valentin bio heroj, jedna jako znacajna, i iznad svega, romanticna figura. U pravoslavnom kalendaru, ovaj dan pripada sv. Trifunu.

S pojavom zapadne mode kod nas je opste prihvaceno slavlje Dana zaljubljenih, dakako najpopularniji je medju mladim ljudima od 17-e do 25-e godine, izuzetnu vaznost mu pridaju i mladi parovi kojima ima gotovo isti status kao godisnjica, oni preko 35. godina ga smatraju neinteresantnom novatarijom. Najcesce se poklanja cvece, i to ruze, kazu da je prodaja i do tri puta veca ovaj dan, potom bobonjere, plisane igracke, kozmetika, neki se odlucuju da svoju voljenu zaprose bas na ovaj dan, ali ne retko se zbog muske zaboravnosti i zavrsi veza na ovaj dan.

I tako, i ljubav zvanicno ima svoj dan, iako bi trebalo da traje koliko i sam zivot. Mirisljava pisma su davno izasla iz mode, e-mail cestitke su odnele pobedu, pa i ako pripadate onoj drugoj starosnoj grupu ili ste gledista da je to pomodarstvo, zaboravite se na dan i neka vam znamenje 14. februara posluzi kao slagvort za obnovu kontakta sa srodnom dusom. Sadrzaj moze biti uobicajen samo dodajte ono p.s.

Sveti Trifun

Jos jedan znacajan hristijanski praznik koji se slavi u isti dan kad i sveti Valentin. Oba praznika su lepa i na neki nacin povezana jer vino i ljubav su uvek isli zajedno. Da odvojimo deo, da vidimo i ko je bio sveti Trifun:

Ovaj svetitelj je živeo u trećem veku posle Hrista kao siromašni mladić, koji je bogatima čuvao guske i "još od detinjstva na njemu je bila velika blagodat Božja, te je mogao isceljivati bolesti i na ljudima i na stoci, i izgoniti zle duhove". Za ove njegove sposobnosti saznao je i tadašnji rimski imperator Gordijan čija je kćerka Gordijana toliko duševno poremetila, da joj niko od najboljih lekara nije mogao pomoći.

U takvom stanju, kaže hrišćanska legenda, jednom iz nje progovori zli duh, koji ju je bio poseo da njega niko iz nje ne može izagnati, osim Trifuna. Nije, medjutim, rekao o kom se Trifunu radi pa je car redom dovodio mnoge tog imena dok "po Božjem promislu", u maloazijskoj Frigiji ne pronadjoše skromnog guščara Trifuna. Doveden u Rim, on je uspešno izlečio devojku i car ga, naravno, bogato nagradio, ali je ovaj, u povratku kući, usput sve dragocene darove razdelio sirotinji.

U selu je nastavio da živi kao i ranije, čuvajući guske, ali i u sve zdušnijim molitvama i sve većoj pobožnosti. Znajući za njega i Božju milost kojom je zračio, novi car Dakije, veliki protivnik hrišćanstva, naredi da ga bace u tamnicu i na najveće muke. Ali, Trifunovu veru ništa nije pokolebalo pa je posečen mačem. I pred smrt, "Trifun se pomoli Bogu i predade dušu svoju Tvorcu svome, 250-e godine" napisao je Sveti vladika Nikolaj.

Prema drugoj verziji crkvenih predanja, Svetog Trifuna je proganjao i mučio jedan carski namesnik, naredjujući da ga konji bosog vuku preko trnja i kamenja, a Bog ga je uzeo pre samog čina pogubljenja.

Narodna verovanja
Sneg može još uveliko da iznenadi ali se to smatralo berićetnim pa se govorilo "Zatrpaj Tripo, zaspi Simo!" (reč je o Sv. Simeonu Mirotočivom, 26,II) iako je već sutradan, petnaestogog februara, Sretenje, po narodnom shvatanju dan "susreta" zime i proleća kad se medvedica na kratko probudi da vidi da li će usoro nastati lepši dani i onda se, ako oceni da će potrajati zima, vrati u pećinu da nastavi svoj zimski san.

Veruje se da Sv. Trifun na svoj praznik pobode u zemlju ugarak i od tog dana sneg počne da se topi.

"Valja se" da se na Sv. Trifuna poreže barem jedan čokot vinove loze u vinogradu.

Ako na Sv. Trifuna pada kiša, rodiće šljiva.

Poslednji izmenio Danubius dana Sre Feb 11, 2015 7:57 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/ Na mreži

AutorPoruka
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 50
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 06, 2016 9:23 pm

Šefe aj da izmislimo nas dvoje neki praznik za koji je najstrože ZABRANJENO svako darivanje. Ili dan SVAĐANJA za koji mora striktno da se poklon svojeručno ubere, nešto tipa čičci ili trnje ili tako nešto. Pa da vidimo kako će da ga slave i na FB i lično. Jest da se ne bi nešto finansijski ovajdili ali bar bi se smejali mukama teškim ovim što već imaju zalihe srcadi, kucamaca i ostalih šljaštenja smehsmeh rlol smehsmeh

P.S. Meni je 14.02. uvek "Triva" tj Sveti Trifun tj Slava kod Teče. Što podrazumeva čuvenu tetkinu pitu sa sirom i par rođaka koje baš ne obožavam.

Došla je tiho i ušla u legendu  zlz
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 58
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Čet Feb 11, 2016 4:14 pm

Ne tugujte ako nemate nikoga na dan zaljubljenih,tjesite se jer niste imali ni sidu za svjetski dan side.

.
zvezda 1 zvezda 1 zvezda 1
Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 6:27 pm

ZoxZoja ::

P.S. Meni je 14.02. uvek "Triva" tj Sveti Trifun tj Slava kod Teče. Što podrazumeva čuvenu tetkinu pitu sa sirom i par rođaka koje baš ne obožavam.
Isto kao što se ježim na veliko "svetiValentiniranje" (što guraju i (katolička ) crkva i trgovinski lanci ) 

Valentine's Day Gifts - Gifts.com

30 Gift Ideas for Valentine's Day - Hongkiat

,naročito po društvenim mrežama gde će sve vrveti od srca ,mačića i mečića ,tako me isto nerviraju i ovakvi moroni 

Nijedni ni drugi u stvari ne vole ništa i nikoga ,jedu  shit3 shit3 shit3.

Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 6:58 pm

Ovdje je danas opste ludilo. .. Sve je u znaku sutrasnjeg praznika.
Kao i svake godine, dobih cvijece i cokoladu na poslu.
Od muza orhideju koju sam pikirala neki dan.
Da se ne ponavljam. ..ovdje se ne poklanja za 8. Mart, zato Valentinstag cvijece, cokolada ...oni ludi od ljubavi, bace se na veci trosak. ..

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 44
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 8:45 pm

U Norveskoj je sutra Dan majki :)  

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 8:51 pm

Ovo je najskuplji poklon za "Dan zaljubljenih" ,9,5 milion $ "težak" brus od crvenog satena sa 4200 dijamanata .

Sestro slatka ....dobio sam ja daleko dragocenije "poklone" u sasvim običnim brusevima ,ja da ti kažem .  brdski

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 8:52 pm

Mene zanima kako li ga pere.

.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 8:55 pm

sonia ::
U Norveskoj je sutra Dan majki :)  

Veci dio Evropa slavi majcin dan drugu nedjelju u maju,a na temu:

Dragi moji,ne tugujte ako za Valentinovo nemate partnera,mnogo je teze za Dan majki ne imati majku.

.
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 8:57 pm

Sva sreca pa ima omanje sssss
Koliko bi tek kostao da su joj vece zubbb

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 9:04 pm

Astra ::
Mene zanima kako li ga pere.
Pere ga u amonijaku ( 25 % amonijaka na mešavinu  vode sa deterdžentom za pranje sudova ) A može i sa 100 % čistim alkoholom . 

Nego ,da vidim baju koji će taj brus da skida zubima ?  spite zubbb

Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Sub Feb 13, 2016 9:22 pm

Sretno vam Valentinovo,slavili ne slavili,nije to ni bitno....bitno je da zelite i imate koga poljubiti na taj dan.

.
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 1:25 am

Unaprijed se izvinjavam,ali moram ovo stavit:

14.februar...Dan kada oni koji nisu zaljubljeni sviraju ku*cu kako je Sv.Trifun.

.
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 10:06 am

Jedina zemlja na svetu koja zabranjuje Dan Zaljubljenih je -Iran . 
Ako nekoga poljubiš ,ili te uhvate da razmenjuješ poklone ,to se smatra krivičnim delom . 
Verska policija te odmah *apsi ,taman da si dete . 
Pokušala je to i Saudijska Arabija ,pod firmom "zabrane širenja zapadne dekadencije" ,ali bez uspeha U Dubaiu se na taj dan ništa ne razlikuje od bilo koje evropske zemlje ,ili Amerike ,među mladima je opšte prihvaćeno. 
U principu ,zna se kome smeta pokazivanje bilo koje vrsta ljubavi -nacionalno ekstremnima ,i naravno ,ekstremnim "vernicima" ,jedino oni imaju problem sa tim . 
Dragi forumaši ,srećan vam Dan Zaljubljenih ,volite se ,ljudi .

Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 56
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 2:49 pm

Za ljubav je potrebna, buteljka vina.
Za istinu je potrebno više buteljki.
Istina ispadne, najčešće, sranje.
Ljubav nikad.

Klinac

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 3:12 pm

Nije važno da li je St. Trifun ili Valentinovo, volite ljudi, volite uvijek i svuda. Volite čak i kada vam nije uzvraćeno. Zaista je sretan ko umije da voli! :heart1:
Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 6:00 pm

Par zanimljivosti za Dan Zaljubljenih 

Posebno me oduševljavaju oni što će da "čestitaju" svom džukcu .  smehsmeh

Da sam zaljubljen ,odabrao bih kao poklon "noćenje u hotelu sa  spa centrom" 
Nema žene koja ne bi bila oduševljena (a ni meni ne bi bilo loše )   spite tongue

A i ovo treba pogledati  ,kako je holandski drugoligaš RKC Vajvilk obeležio "dan zaljubljenih" .  top88

Nazad na vrh Ići dole
justicija

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 6:08 pm

Vala,sa spa centrom nema da omaneš! Ja još ni jednu nisam upoznala da bi bila galdljiva na to.
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 6:39 pm

Srećni vam i puni ljubavi bili i onih 365 dana koji preostaju do sledećeg Valentinova.

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 7:05 pm

justicija ::
Vala,sa spa centrom nema da omaneš! Ja još ni jednu nisam upoznala da bi bila galdljiva na to.
Prvo mi je za oko zapala "masaža" Ali se onda prisetih -čekaj ,ako je "spa centar" ,onda je masaža "inclusive" ? 
A najviše mi se dopao onaj deo sa "noćenjem" (jer žene zaista umeju da pokažu svoju "zahvalnost" )  brdski2
Da, da ...mislim da taj aranžman ne bi omašio ,naprotiv -ima da se svaka "zaljubi" ako jedan dan ne mora da kuva ,bude ona "služena" ,izmasirana , relaksirana ......Dodaš malo romantike (cveće ,muzika,kakvo dobro vino  ) ,kakav "Valentin" ili "Trifun" ,ima da te gleda kao "sveca" (bar taj dan ) A to zaista vredi tih para .  brdski
Još ako se sve to dešava u Srbiji ,pa žena zna da si štedeo samo za to ko zna od kada -nema greške  :kissic:

Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 10:56 pm

Svima vama koji vjerujete u ljubav. ..koji ste spremni da je pruzite. ..i da je primite otvorenog srca. .. srecan praznik. ...i dijelite ljubav. ..svaki dan. .. :ptica 1 :

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
justicija

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Ned Feb 14, 2016 11:05 pm

Bilo kuda, ljubav svuda!
jakog

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Pon Feb 15, 2016 12:55 pm

Bilo kuda, ljubav svuda!
jakog

Svakako .Ovaj ortak se dosetio da Dan zaljubljenih iskoristi da bi javno ponizio devojku koja ga vara duže vreme .
Iznenađenjeeeeee   ruza
Lepo joj predočio dokaze i -izbacio iz kuće,uz obaveštenje da će celu stvar da stavi na You Tube .
Istina ,gospođica se nije baš puno potresla ,ali.... brdski

Nazad na vrh Ići dole
justicija

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Pon Feb 15, 2016 2:56 pm

Uvijek je Dani bilo idiota i ženskih i muških, ali to nije razlog da mislimo da ljubav ne postoji brdski
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Pon Feb 15, 2016 3:11 pm

Uvijek je Dani bilo idiota i ženskih i muških, ali to nije razlog da mislimo da ljubav ne postoji brdski

Znaš da sam se već zabrinula za njega. Kad sam videla gorni post laknulo mi. Vidim vratio se u svoju normalu brdski2

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   Pon Feb 15, 2016 3:20 pm

Sjecam se ja Danija dok je jos bio u nekoj drugoj normali...ma da se zaljubis u njega na treci post....znalo to bit romanticno....pozavidjela bi mu i sama Venera.

.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)   

Nazad na vrh Ići dole

DAN ZALJUBLJENIH (Valentinovo, sv Trifun)
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 7 od 8Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ĆASKAONICA /DEBATNI KLUB :: ČESTITKE I POZDRAVI *PRAZNICI*PROSLAVE *SVETKOVINE * :: VERSKI I DRUGI PRAZNICI-
Skoči na: