DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Ulično nasilje, javni red i mir

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
Danubius
Čuvar Vatre

Godina : 57

PočaljiNaslov: Ulično nasilje, javni red i mir   Pon Jan 19, 2009 9:18 pm

First topic message reminder :

Sremski Karlovci: Aktivirao bombu na sred trga
Autor: TAnjug | 19.01.2009. - 16:41
Nepoznata osoba je aktivirala bombu na Trgu patrijarha Brankovića u Sremskim Karlovcima, ali srećom niko nije povređen, saopštila je danas novosadska policija.

Ručna bomba tipa "M-57" bačena je u nedelju oko sedam sati, a od detonacije su razbijena stakla na izlogu ugostiteljskog objekta "Šarac", vlasnika G. Š. iz Sremskih Karlovaca, a popucala su i dva stakla na jednom "golfu".
Uviđaj na licu mesta su obavili pripadnici Odseka za kriminalističku tehniku i protivdiverzione preglede Policijske uprave u Novom Sadu. Protiv nepoznatog počinioca, za kojim se intenzivno traga, biće podneta krivična prijava zbog izazivanja opšte opasnosti.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/

AutorPoruka
daljinski

Godina : 55
Humor : daleko od ozbiljnog
Datum upisa : 26.06.2014

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Uto Nov 25, 2014 11:19 pm

Ma izgledda nikog nije briga....policija prebaci socijalnoj...ona obavi ono sto mora (zapisnik) i pojeo vuk magare .......sve dok se stvarno ne nadje neko ko ce ih upucati da bi zastitio svoju glavu........sve u svemu zalosno
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

Datum upisa : 11.07.2013

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 2:28 pm

Sve je to jako kompleksno,svaki je slucaj za sebe i ne mogu se roditelji kaznjavati tek tako.Niti sve zavisi od roditelja,ja znam i one koji su imali i nepodeljenu paznju,vaspitanje,primere,pa su opet izazivali neprilike.Zakonodavstvo,sistem mora funkcionisati na svim nivoima da bi se imao zdrav podmladak.Da li ce nekome biti lakse ako dobije ubod nozem od nekog sa 12,13 godina,ili ce osecati iste posledice?Bez obzira sto je to dete..
Nazad na vrh Ići dole
daljinski

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 2:55 pm

U inostranstvu to ovako funkcionise (ne u svakoj zemlji):
- dete napravi sranje...roditelji placaju kaznu i stetu
- dete napravi ozbiljno sranje....jedan od roditelja die u corku
- dete postane teski kriminalac.......roditelj u corku, kazna novcana, on u dom sa mogucnosti dabude izbacen - deportovan u "svoju" drzavu tj. cijji pasos ima
Sve to funkcionise kad ljudi rade, a u slucaju da npr.roditelji ne rade onda se novcana kazna pretvara u zatvorsku.
Bojim se da kod nas nebi bilo dovoljno zatvora
Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 2:59 pm

Sta rade sa onima koji su iz te drzave?Hajde,kako je reseno u toj drzavi gde si ti?
Nazad na vrh Ići dole
daljinski

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 3:03 pm

Dok ne napune 18 sve je isto a posle je punoletan pa odgovara za svoje postupke po zakonu koji vazi za sve.
Ovde je najgora kazna da te opali po dzepu a ako izaberes corku onda si ostao bez posla pa tako svi izaberu varijantu placanje u ratama
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 3:04 pm

Pa nisam bila u prilici da se druzim sa takvima,ali u CH udaraju po djepu,sto se pokazalo najefikasnije,a ako ti dijete i dospije u dom....bolje da se upucas,jer troskove salju na racun taje i majke....pa nek onda vide da li ce vaspitati dijete ili nece.(troskovi djetea u domu su veci nego troskovi cijelog ostatka familije,kao info)

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 3:10 pm

Jos jedan primjer...ulicno nasilje,ali u saobracaju,u autu.
Ako omladinac napravi sranje s autom,ne mora biti saobracajni udes,moze biti uhvacen i utrkivanju,sto znamo da je cesto uzrok smrtnosti na cestama....ne samo da ide u zatvor,da placa novcano kaznu,nego mu se oduzima trajno auto,koji se prodaje na aukciji,a novac ne dobije omladinac...pa ako mu se isplatii da se utrkuje uvijek sa novim autom...bujrum...ali tesko da moze.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 3:14 pm

Evo,ja sad trazila po netu..Vidim da u Nemackoj salju u posebne ustanove gde se sa njima radi,za lakse obavezan drustveno korisni rad,formiranje dosijea koji je za tamosnje prilike strasna kazna jer te onemogucuava za bilo kakvo bolje skolovanje,studiranje posao,sud zahteva da zavrse skolu,daju spiskove knjiga koje moraju procitati i napisati sastav..prema tome sistem se bas trudi top88
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 3:21 pm

Lakota ::
Evo,ja sad trazila po netu..Vidim da u Nemackoj salju u posebne ustanove gde se sa njima radi,za lakse obavezan drustveno korisni rad,formiranje dosijea koji je za tamosnje prilike strasna kazna jer te onemogucuava za bilo kakvo bolje skolovanje,studiranje posao,sud zahteva da zavrse skolu,daju spiskove knjiga koje moraju procitati i napisati sastav..prema tome sistem se bas trudi  top88

... sistem može da funkcioniše u zemljama gde je "normalan" životni standard i gde se sprovodi zakon: "ni po babi, ni po stričevima"... u našim "banana" državama, gde vlada siromaštvo i korupcija, teško je sprovesti tako nešto... no, nadamo se boljem...
rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
daljinski

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 3:56 pm

I vani ima ono...on je sin od.....pa se nedaje u javnost, malo se zataska i djenja.
I u moje vreme je bilo prodavanja cigli ali ne dugo ali ovo sto se radi po bivsoj jugi nije normalno.
Poceli su se organizovati ko sto mafija u Napulju skuplja mlade koji nemaju posla pa ih oni financiraju
"stite" familiju i sl. Sve za par malih usluga (kradja, tuca, razbijanja) a kad se dokazu onda bogami i ubistva.
I sta onda da covek ocekuje od takvih koji neznaju za drugi zanat. U zatvor da ga izuci jos bolje naravno a posle ga nece Niko jer je bio u corki.
Svima je jasno da to funkcionise samo ako ljudi rade i imaju egzistenciju ali to ocito u bivsoj jugi nikoga nije briga.
Sve je ionako u kur.. pa za koga onda ja da otvaram radna mesta.....kradi dok mozes.
Nazad na vrh Ići dole
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 7:51 pm

Znate, masa zakona koji trenutno važe na području Balkana su odlično napisani, čak mislim da mahom svi manje više moraju biti usklađivani sa propisima EU, ali ono što predstavlja problem je njihova primjena. Primjera radi, ovo što Astra spominje za CH i smiještanje djeteta u dom, tako nešto postoji i kod nas u zakonu, međutim i nije baš tako popularna metoda jer ukoliko taj iznos nemaju roditelji da plate onda to pada na budžet opštine što "nikako nije poželjno" i nikako se ne sviđa lokalnim vlastima.
Dalje, stalno se maše pravima ali niko obaveze ne spominje. Po zakonu mogu roditelju da se oduzmu roditeljska prava ali da obaveze ostanu....(nisam baš sigurna da li je 100 % to u pitanju kada se radi situaciji koju je opisala Astra kod smještanja djece u vaspitnu ustanovu, ali mislim da je to to), na kraj krajeva, nelogično je da neko i dalje ima neka prava ako ne ispunjava obaveze...
Ja nisam gledala kako je to u drugim zemljama, sticajem okolnosti kroz bivši i sadašnji posao imala sam i imam dodira sa propisima koji uređuju maloljetničku delikvenciju, samim delikventima....i tačno je što Laki kaže da je svaki slučaj priča za sebe, ali je takođe tačno i to što daljinski kaže da je sve isuviše duboko otišlo i da je sve skupa previše uzelo maha. Počinju sa 12 godina sa sitnim krađama a na kraju kad su jedva punoljetni, već nose pištolje, vrše teške krađe i ubijaju. Kad čovjek sagleda odnos društva prema takvoj djeci, države, roditelja, škole...ne može se steći drugačiji utisak osim da proizvodimo delikvente.
Sibil je spomenula djecu (jer oni zaista u tom uzrastu jesu djeca) koja su pretukla Rašu Popova. Mi stariji znamo ko je on i svi se nekako rastužimo jer se baš njemu to dogodilo od djece, ali hajde da budemo iskreni pa da kažemo kako bi mi reagovali dok smo bili djeca da smo vidjeli da naši vršnjaci rade bilo kom čovjeku (ne samo 80-godišnjaku i ne samo osobi kao što je Raša Popov). Ako ne bi smjeli da ga branimo (što je vrlo vjerovatno) sigurno bi rekli nekome odraslom (ako ne i policajcu) i na taj način pružili pomoć žrtvi. Znate, to je vaspitanje i to se nosi iz kuće, familije, komšiluka, škole, društva i da ne nabrajam odakle sve ne. Isto to su (rekla bih), ponijeli i današnji mladi nasilnici.

Nazad na vrh Ići dole
Lakota
- slučajna prolaznica-

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 7:59 pm

Sve se slazem Justi ,posebno ovaj zadnji pasus...ali je toga nestalo.Mi odrasli okrecemo glavu kad vidimo nasilje,niko ne pomaze,ne vice,ne zove pomoc,i tako ucimo i decu izgleda-gledaj svoja posla-,tako nekako..posledica devedesetih ili ?
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 8:06 pm

Lakota ::
Sve se slazem Justi ,posebno ovaj zadnji pasus...ali je toga nestalo.Mi odrasli okrecemo glavu kad vidimo nasilje,niko ne pomaze,ne vice,ne zove pomoc,i tako ucimo i decu izgleda-gledaj svoja posla-,tako nekako..posledica devedesetih ili ?

... između ostalog... umešaj se u tako nešto i šansa za šrafciger u bubreg se povećavana na neverovatnih 99%...

rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

Datum upisa : 20.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 8:35 pm

Ovi mali nasilnici su, koliko sam videla, iz razorene romske porodice. Na desetine hiljada je takvih, sigurna sam, u Srbiji. U Beogradu posebno, gde se sve ovo i događa. Upravo ono što je Justi pisala je suština, zakoni se donose formalno, da zadovolje standarde, a primena zavisi od ljudi. U ovom slučaju centar za socijalni rad je zakazao. Oni su, kako sam shvatila, za ove nadležni. Ali, peru ruke time da nemaju načina da ih zaustave. Premladi su.
Jeste beskrajno tužno što je žrtva i učitelj našeg detinjstva Raša Popov. Ovi mali prestupnici nemaju pojma ko je on. Niti bilo ko drugi. Uopšte ih ne opravdavam. Neka moja prva reakcija bila je da bih ih nalupala i najstrože kaznila, ali to ništa ne bi promenilo. Svu tu decu beskućnike, kriminalce, koje odrasli teraju od malih nogu u prosjačenje, krađe, prestupe, treba na drugi način socijalizovati. Nažalost, u ovoj zemlji ima toliko prečih stvari, uvek prečih od dece.

A kad smo kod pomoći? Setimo se onog mahnitog kontrolora što je šutirao starca na ulazu u autobus? Da li je neko njemu pritekao u pomoć? Taj što je sve snimio, da li je bacio telefon i prišao čoveku da mu pomogne, da gurne ono bahato govno što divlja onako? Jok! Neće niko da pomogne jer se plaši ili mu je sve jedno. Otupeli smo.
Mada, neću da generalizujem, ima još dece koja će ustati u odbranu nemoćnih, pokušaće, usprotiviće se, ali malo je takvih situacija. Nažalost. Sve je to produkt decenijskog propadanja društva, porodice, morala, ne samo kod nas, globalno. Nasilje je model opstanka u celom svetu, nažalost. Samo što negde države još funkcionišu pa se to nekako suzbija. Suzbija čak i onim drastičnim primerom ubijanja crnog dečaka jer se igrao plastičnim pištoljem... Očigledno da je strah od maloletnih prestupnika svuda prisutan.
Bojim se da u takvom okruženju mi nećemo daleko odmaći, a sigurno nećemo stići da primenimo i razvijemo neke dobre primere iz prakse sistema poput Švajcarske, Nemačke, Švedske...

Imamo uvek nešto preče... :)

Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 8:45 pm

Demokratija NIJE anarhija kako misle stanovnici ex Yu država.

Lična sloboda NIJE prvo da ugrožavaš tuđe slobode.

Prava i slobode zahtevaju ODGOVORNOST za učinjeno.

Sad ću vam ispričati jednu pričicu iz vremena tiranije i diktature. Postojao je na samom ulazu u naš seoski park jedan zarđali saobraćajni znak. Na njemu nacrtan i precrtan bicikl. Zabrana vožnje bicikla u tom prostoru. U selu dva milicionera (tako se onda zvali čuvari javnog reda i mira i ostalih zakona). Pa ako te uhvati da kršiš propis - da glupi propis o zabrani vožnje bicikla po parkiću - onda dobiješ čupanje uveta uz pozdrav muškom roditelju. Imaš dve mogućnosti da ocu kažeš da ga pozdravio pandur i kad čuje zašto da popiješ batine ili da ne kažeš pa da ga ovaj vidi negde a znali su sve u selu pa da popiješ batine i što si radio što se ne sme i što nisi rekao što je trebalo da kažeš.

Juče bih potpisala da se vratim u tu "diktaturu i tiraniju" gde se znao red i gde si mogao da divljaš ako hoćeš ali i da snosiš posledice adekvatne svojim postupcima.

Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 8:49 pm

Imaš i moj potpis, Zoxi!
Što reče ciga, da prodje ova demokratija, pa da opet živimo k`o ljudi!!!

Nazad na vrh Ići dole
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 8:55 pm

Svi smo mi bili djeca, ne kažem da smo svi imali idole, ali uzore jesmo. Maštali smo, poistovjećivali se sa svojim uzorima. Mislim da je to nekako dječije i normalno. I ovi mali nasilnici su i pored svega djeca i sasvim sigurno je da i oni imaju neke svoje uzore s kojima se poistovjećuju u svojim glavama. Postavlja se pitanje ko su njihovi idoli, čime tu djecu filujemo čim otvore oči?
Nazad na vrh Ići dole
Sibila_
Zalutala Niotkuda
Zalutala Niotkuda

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   Sre Nov 26, 2014 9:01 pm

O tome i ja pričam, draga moja. :)
Mene duša boli kad ih vidim na semaforima kako prose, prljavi i bosi, a pisala sam i o jednom dečaku baš ovde, pre par godina, koga sam srela na autobuskoj stanici...
Deca su plastelin, postanu ono u šta ih mi odrasli oblikujemo.

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Ulično nasilje, javni red i mir   

Nazad na vrh Ići dole

Ulično nasilje, javni red i mir
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: DRUŠTVENE NAUKE :: KRIMINALISTIKA :: KRIMINALISTIKA-
Skoči na: