DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Sledeći
AutorPoruka
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Nov 30, 2008 5:52 pm

First topic message reminder :

--------------------------------------------------------------------------------
Jesen na Cetinju

Ovo je pismeni rad učenika šestog razreda škole na Cetinju koji je ocijenjen, hmm... vidjet ćete na kraju kako. Navodno su ocjena i sastav došli do ministra obrazovanja. Navodno živa istina. Velika greška nastavnice. Sastav je remek-djelo! Klik mu nudi posao!

Jesen? Pa o čemu drugom pisati nego da ti je žao?
Počela je jesen u našem gradu. Umrlo je više ljudi. Kao i u svakoj jeseni meni ih je žao, ali Živku Orlandiju baš i nije. On često kaže da tako mora i treba. A kad mu je brata majka gađala među rogove nije tako mislijo.

Domaćice spremaju zimnicu. Ja sam srećan. Grad je pun lišća a tata kaže da bi smećari trebali da idu u kurac jer ovo već treća jesen kako ništa ne rade. Od ove jeseni nam strašno faljiva struje u kuću, pa mama kaže za elektrodistributere to su jedna govna, a nije tako mislila na tom načinu kada nam je kuća bila puna struje.

Ove jeseni i ja sam kao i mnogi drugi smo se zaljubili u istu curu. To je mala od pasenoga - Vera. Ja je zovem Vjera jer me stid da se odvajam od društva. I ove jeseni ptice su pošle na jugu. Rode i vrapci i slavuji su ostali. Meni ih je žao jer su one male i nezaštićene, pa bi ih mnogi mangupi mogli ubiti namrtvo. Djed kaže da su one ptičiji proletarijat, a nije tako mislio kad nam se roda posrala na fiću, pa je tata jurio do Spadijerskog vrha. Djed je tada slomio nogu, a tu rodu je ubio ujak Vlado dva dana poslije golijama rukama.

Djed slomio nogu ili mu se samo neda pješačiti?

On kaže da se branila ka čovjek. Meni je bilo žao a žao mi je i djeda koji je slomio nogu. Ali mi je žalije rodu jer je djed živ a roda ne, a mislim da bi rodi bilo milije da je ujak Vlado slomio nogu, a da je ona ubila djeda pod Spadijerski vrh. Mada bi meni bilo mrznije. Ja isto mislim da bi najbolje da se ujak Vlado posra djedu na fiću i da ga je djed ubio sjekirom, ka što je htio babu jedan put, a da se roda ne miješa. To je radi toga što me ujak Vlado (rak ga izijo) slepio u glavu kad sam prnuo pred direktorom Oboda pa ga je bilo stid od mene. Od kad je ubio rodu još mi je mrzniji.

Brat od tetke mi Vojo, je ka svake jeseni kupio petarde kod Paljevica u Donje Polje. Oni nemaju para za ljeb pa prodaju petarde. Meni ih je žao. Baba kaže da su dobri ljudi, a nije tako mislila kad su joj zapalili garažu đe je djed i njegovi penzioneri igra fircik u pare. Jesen mi je još draga radi strika Velja što dolazi sa broda. On je bogat čovjek i dosta je zgodan. Svaki put s broda dovede novu strinu, pa ode na brod. Poslije ih mi teško izbacimo iz kuće. Neđo kaže da te žene šiljemo kod njega jer mu ih je žao da se svade s majkom po vas dan. A nije tako mislio kad mu na kocku u Pećinu pošle tri plate pa je ijo u našu kušu. Ne znam šta bi još pisa od jeseni. Još sem da je volim i njeni plodovi nama djeci daju vitamine da bi smo postali jaki.

Radenčević Slaven VI 3
Ocjena: jedan (1)
Komentar: 'Obrati pažnju na genitiv. Tema je promašena'

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com

AutorPoruka
John Doe
SFRJ
SFRJ

Godina : 55
Humor : was ist das?
Datum upisa : 28.11.2011

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sub Feb 25, 2017 9:59 pm

Angels eye, napiši autora posta. rasta
Nazad na vrh Ići dole
http://www.istitutzagubljenjevremena.com
Oci-ANDJELA
Anđelina

Datum upisa : 08.06.2008

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Feb 26, 2017 12:21 am

John Doe ::
Ne mogu, nije se saglasio sa tim.. Ostacete uskraceni imena, prezimena pa cak i inicijala..na zalost.  cherry
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Feb 26, 2017 9:25 am

Oci-ANDJELA ::
Ne mogu, nije se saglasio sa tim.. Ostacete uskraceni imena, prezimena pa cak i inicijala..na zalost.  cherry

Nedostatak kulture nije opravdanje al' šta 'š. rasta
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Feb 26, 2017 11:24 am

Nedostatak kulture nije opravdanje al' šta 'š.  rasta
John Doe, nisi merodavan da propovedas o kulturi..kad delom pokazujes da ti ista manjka.  Kad citam tvoje postove, susretnem se sa podsmehom, provokacijom i gomilom psovki i ruznih reci..koje jedan kulturni Gospodin ni ne pomisli a kamo li da ih izgovori ili pise. Molim te, ostavi se ti mene vec poradi na sebi, jer imas doosta posla. Uzmi za primer Ziku pa ga citaj i prati...jer Zika ti iz kulture moze casove odrzati. Zika je primer kako se ponasa i izrazava jedan kulturni Gospodin, koji drzi do sebe i uvazava i postuje nezniji pol.  top88

U mom postu ne vidim nista nekulturno, ali svako posmatra iz svog ugla. ..pa i ti.  cola
Nazad na vrh Ići dole
John Doe
SFRJ
SFRJ

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Feb 26, 2017 12:57 pm

Nedostatak kulture nije opravdanje al' šta 'š.  rasta
John Doe, nisi merodavan da propovedas o kulturi..kad delom pokazujes da ti ista manjka.  Kad citam tvoje postove, susretnem se sa podsmehom, provokacijom i gomilom psovki i ruznih reci..koje jedan kulturni Gospodin ni ne pomisli a kamo li da ih izgovori ili pise. Molim te, ostavi se ti mene vec poradi na sebi, jer imas doosta posla. Uzmi za primer Ziku pa ga citaj i prati...jer Zika ti iz kulture moze casove odrzati. Zika je primer kako se ponasa i izrazava jedan kulturni Gospodin, koji drzi do sebe i uvazava i postuje nezniji pol.  top88

U mom postu ne vidim nista nekulturno, ali svako posmatra iz svog ugla. ..pa i ti.  cola

Psovka je sastavni deo svakodnevnre upotrebe reči. Moja dela nisu književna, nego iz svakodnevnog života ljudi. Ako misliš da je ovo pravo mesto za raspravu, fulala si temu. Mesto se zove ""I ovo je neko napisao" a ne "Otvorena rasprava". Niko te ne tera da čitaš moje žvrljotine. Događaji koje sam opisao su doživljeni na način kako sam ih ja lično doživeo. To što se pema tim događajima odnosim na sarkastičan način, stvar je moje ličnosti, te prema tome, ne mogu se komentrisati. Pisanje autora teksta je izraz poštovanja prema prema toj osobi i zamolio bih pučanstvo da se drži pravila o autorskim radovima.
Tu bih završio obraćanje tvom liku i skrnavljenju ove teme.
rasta
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Pon Feb 27, 2017 9:35 am

Psovka je sastavni deo svakodnevnre upotrebe reči. Moja dela nisu književna, nego iz svakodnevnog života ljudi. Ako misliš da je ovo pravo mesto za raspravu, fulala si temu. Mesto se zove ""I ovo je neko napisao" a ne "Otvorena rasprava". Niko te ne tera da čitaš moje žvrljotine. Događaji koje sam opisao su doživljeni na način kako sam ih ja lično doživeo. To što se pema tim događajima odnosim na sarkastičan način, stvar je moje ličnosti, te prema tome, ne mogu se komentrisati. Pisanje autora teksta je izraz poštovanja prema prema toj osobi i zamolio bih pučanstvo da se drži pravila o autorskim radovima.
Tu bih završio obraćanje tvom liku i skrnavljenju ove teme.
rasta

Jesi li ti senilan, ili ti odgovara da se ponasas tako? gorepost Raspravu na ovoj temi nisam zapocela ja, vec si je zapoceo ti i necu  dozvoliti da krivicu pripisujes meni, kao sto necu dozvoliti da ti, koji si sam sebi dao za pravo izigravas moderatora tazeci mi propuste i greske. Nisam trazila tvoje misljenje i molim te prestani da me silujes svojim izlaganjem i propovedanjem. Budi spokojan, ne pratim te i ne citam..lepo sam napisala: "KAD CITAM tvoje postove" itd..
Meni je bilo dovoljno  par prepiski sa tobom, da bih izvukla dosta toga o tebi kao coveku. Nacin na koji posmatramo svet, govori kakvi smo zapravo mi sami, sta nosimo u srcu i dusi. Opis dogadjaja, pokazuje osecanje koje u tom trenutku preovladava u nama. Sudeci po tvojim zvrljotinama.. (sam si napisao tako), prepun si cinizma, pakosti i sarkazma. Svemu tome polaziste je negativan stav koji imas, a negativan stav izrasta iz nezadovoljstva. Ponovo dodjoh do toga da prvenstveno moras da promenis sebe, kako bi promenio pogled na svet.

Toliko od mene, a ti slobodno nastavi da zvrljas..ali molim te, citaj nazive tema te prestani da ih spamujes i prljas.  tesim te
Nazad na vrh Ići dole
ZoxZoja
Stela Polaris

Godina : 49
Datum upisa : 13.01.2013

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sre Mar 08, 2017 6:27 pm

Danas nije Dan koji će biti obeležen darivanjem prigodnog poklona Ženi, danas nije Dan patetike i ironije, nije Dan femenističkih doktrina , nije Dan lepih manira , niti Dan čestitanja. Danas je Dan Spomena na sve one žene kroz vekove koje su bile potlačene i osuđivane samo zbog svog pola, žene simbole greha, pada Adamovog, žene za udariti, silovati, ćuškati, ućutkivati... Za svu onu žensku čeljad kojima se niko nije obradovao jer su samo ženske, još jedna usta za nahraniti i napojiti, za one "upišulje" što su se kroz mračnjaštvo srednjeg veka odmah po rođenju bacala u jamu jer ničemu ne vrede. Za majke i supruge bez prava glasa i prava na žalbu, za sve žene kroz istoriju koje su smatrane vlasništvom pravno i legalno, za "veštice" sa lomača i za "Pravo prve bračne noći" i za "Pravo Đevera". I konačno, ovo je Dan sećanja i zahvalnosti svim onim ženama koje su se izborile za pravo na život i dostojanstvo, školovanje i slobodu. Neka je srećan ovaj Dan, svim Ženama !

Darinka Ilić

Došla je tiho i ušla u legendu  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Uto Mar 14, 2017 10:02 am

Kako me samo privlaci zdravlje, radost, cistina misli, bistrina
Kako me samo ispunjava doslednost, otvorenost, spontanost, bekrajnost
Kako me samo raduje lakoca, neuhvatljivost, nezadrzivost
Kako me samo motivise celovitost, cvrstina, polet
Kako me samo uzbudjuje lepota, posvecenost, mir, stabilnost
Kako me samo nosi poverenje, hrabrost, pozrtvovanost
Kako mi samo uliva snagu postovanje, dostojanstvo, vedrina
I jos toliko toga me nosi
I uvek iznova otvara nove puteve dobra u meni
U potrazi za smislom i energijom
Novom snagom da se bude bolji, pametniji, lepsi, korisniji, inspirativniji, dublji
Da se bude bolji covek
Ne samo za sebe
Nego za citav svet
Svet koji zivi u nama samimima
I mi sami koji zivimo u svetu
Toliko toga nam je dato u nasledje sto samo treba da otkrijemo
I na njemu da gradimo, razvijamo, dopunjujemo
Toliko toga
Toliko toga
U tom predivnom beskraju svega
Koji se zove zivot.

Stefan
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic

Datum upisa : 21.04.2012

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Uto Mar 14, 2017 7:34 pm

Mašta – to je glas naših sposobnosti. Tako ja ne maštam da pevam u operi. Nemam ni glas, ni sluh. A ako bih maštao, u skladu s tim mašta bi podgrevala moje sposobnosti. Zbog toga bih se trudio da dospem u operu. Samo treba razmišljati kako taj san ostvariti. Ovde je glavno ne žuriti, tada se snovi ostvaruju relativno brzo. Dobro je kada čovek može da kaže o sebi sledeće: “Ja se bavim samo pokušajima da ostvarim svoje snove.”

(Dr. Litvak)
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Mar 16, 2017 10:51 am

Pre nego što me ostaviš
Znaj da možda nisam bio najbolji prema tebi
I da sam možda mogao više da ti dam
Verovatno jesam
Ali u noćima kao što je ova
Kada preispitujem smisao svega
Znam da nije bilo bolje od tebe
Možda sam neke više voleo
Možda sam neke više želeo
Možda sam nekoj više dao
Ali sve to dok nisam znao da postojiš
Ti
Tvoj život
Tvoje navike i ludosti
Ono tvoje što je toliko puta bilo moje
Što smo delili zajedno
I ako nekad želiš da odeš
A živimo u vremenima kada se mnogo lakše odlazi nego vraća
Znaj da sve prolazi
Menja svoju boju, sjaj
Ali ono što sam osetio prema tebi
Jednom
I toliko puta posle
Nikada neće da se promeni
Bićemo stariji, drugačiji
Ali ono što sam video u tebi
I što sam osetio sa tobom
Teško da ću ikada više da doživim
Ako odeš
Idi
Neću ti reći da se vratiš
Neću ti reći ništa
Samo znaj da se muškarac postaje tek sa ženom
A ja sam to postao tek sa tobom
Zato što si probudila najbolje u meni
Najboljeg mene

Stefan
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Mar 16, 2017 10:57 am

OVO JE PJESMA KOJA ĆE TE ČEKATI

Ovo je pjesma koja će te čekati
iza svakog kuta
iza svakog osmijeha
pjesma koja ne zna prestati biti draga
i samo će te ona prenijeti
preko zvjezdanog praga
i kad mene ne bude
i kad ti oči nekako posive
kad na usne padne list jeseni
kad se raduješ recimo nečem
a u stvari misliš o meni
ova pjesma ima stotinu zadaća
stotinu razloga da se od tebe ne odvaja
ona je tvoj stražar u noći
ja sam joj naredio da te čuva
kad se miris marelica spusti niz ramena
jer znam da je najteže
kad nekoga nema
a znaš da bi morao biti
i kad mene ne bude
tamo gdje me tražiš
a bit ću tamo gdje ne možeš do mene
ova pjesma će ti biti moje ime
jer ne želim da ti u očima stanuju zime
i da te hladno nešto uvijek boli
ovoj pjesmi
ja sam naredio da te samo voli.

ŽELJKO KRZNARIĆ
Nazad na vrh Ići dole
bosankaa
★ Prva Oklagija Foruma ★

Godina : 36
Datum upisa : 17.02.2010

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Mar 19, 2017 2:04 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mašta nas održava...Mašta nas i lomi...
Nazad na vrh Ići dole
Eugen Grafvajer

Datum upisa : 22.03.2017

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Pon Mar 27, 2017 11:14 am

Nađem jutros novčanik na ulici, I to, što bi rekla ona protuva Vuk Drašković dva-deset I sedmo-ga u mesecu...kad unutra, pa tačno da se ubiješ, poništena autobuska karta Žitni potok - Prokuplje, hanzaplast (kom. 1), vizit karta "Polovna garderoba Kadrija & Co", dva komada Andola sečenog, tiket iz kladionice koji nije proš'o, sliku Sv. Petke I jednu bankotu od 10 dinara. Ali onu sa Alijom Sirotanovićem, što se čuva protiv uroka I nostalgije radi.
...pazi da ne nađeš lovu na ovako visok datum na jugu Srbije. A kad bi I naš'o, to bi popovi upisali u crkvene knjige ko čudo

By Gruja
Nazad na vrh Ići dole
Eugen Grafvajer

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Uto Mar 28, 2017 7:46 pm

Za moralne nakaze uvek će biti posla u zemlji koja je postala sigurna kuća za lopove i kriminalce. I zato ne čudi da se iz belog sveta vraćaju oni koji su opljačkali građane Srbije. Juče Bogoljub Karić, sutra Mira Marković. Ovde su od sada, ipak, najsigurniji.

Aveti devedesetih u punom sastavu, ojačane petokolonaškim otpadom demokratskih stranaka, ponovo su došle na vlast zahvaljujući i katastrofalnoj zabludi belih listića. Jer, beli listići nakon izbora nisu ostali beli. Postali su jedna od nebrojenih nijansi ljudske gluposti. Zalud danas javno pokajanje nekih zagovornika tog političkog samoubistva. Kako je naivno bilo verovanje da se belim listićima kažnjavaju demokrate, i da ni naprednjaci na vlasti ne mogu biti gori. Vreme je ubrzo pokazalo da dno nema dna.

Radikalski mutant zastrašen je izborima. Najviše demonizuje i vređa baš onog predsedničkog kandidata kojeg se najviše plaši. Najavljuje kristalnu noć po uzoru na svoje idole iz 1938. godine. Umesto sinagoga, naći će se već nešto da se zapali, i da onda premijer-predsednik zavede vanredno stanje.

Njihovi mediji već su otkrili navodni plan opozicije da izazove nerede na dan izbora. Osvanula je reč RAT na naslovnici metastaze srpskog novinarstva. Uvek sam se pitao ko su te kreature čija se egzistencija zasniva na fabrikovanju laži, blaćenju čestitih ljudi, na širenju straha među građanima? Od kakve su strukture? Kako spavaju? Da li imaju decu, prijatelje, komšije, rođake? Šta im kažu kada se sretnu?

By Dragan Velikić
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Mar 30, 2017 8:36 am

Mnoge žene su mi rekle – blago tvojoj devojci
A moje devojke već godinama nema
I kao da je nikada nije ni bilo
Samoća je ispisala najlepše reči
I tek usputne avanture
Da popune prazninu
Divno je voleti
Pod uslovom da imaš koga
A kada nemaš onda smišljaš i izmišljaš
I deluješ svetu kao najveći ljubavnik
Dok si ti samo prolaznik u životima mnogih
Lako je biti neodoljiv na sceni
Kada su sve ženske oči okrenute ka tebi
Kada sve što kažeš i uradiš prolazi
Kada svaka misli da ih imaš na stotine
Zato te se toliko i plaše
A ti jedva i sebe da imaš
Lako je biti zavodljiv dok pišeš
Emocije su moj teren
Mogu od svega da napravim priču, pesmu
Ali život
Gde svako vuče na svoju stranu
Ne dozvoljava ti da se razmašeš krilima
A opet mislim da dobro razumem ženu
Zato što dobro razumem sebe
I kada dođeš do te tačke
Onda kvalitetno samuješ
Ne želeći da lažeš ni sebe
A ni druge
A lažeš
Zato što ti je to zanimanje
Ali bar za razliku od drugih slatko lažeš
I to na radost svih
Najlepše moguće
Pažljivo birajući reči
Kroz umetnost
Ako ne i u životu.
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Mar 30, 2017 8:49 am

Bila je to nekada najlepša žena u gradu
A ja klinac koji je stidljivo stajao pred njom
Kao u onom filmu, Malena
Ako ste gledali
I nije razumeo ništa
Osim da mu se sviđa na neki poseban način
Nedavno sam je sreo
Ostala je crna kosa
Devojački hod i izgled
Trebalo je nositi tu lepotu
Posebno u provinciji
Gde pogledi skupo koštaju
A lepa žena više je kazna nego nagrada
Posebno za druge žene
- Vi ste nekad bili najlepši – rekoh joj
Dok smo se istovremeno zaustavili kraj jednog izloga
- Bila? – reče mi
- Za neke ste i dalje najlepši – odgovorih joj
Samo se onako damski nasmejala i nastavila dalje
Gledao sam je kako korača ulicom
Zabacuje kosu u stranu
Uživajući u tom neočekivanom komplimentu
Zatim je stala i okrenula se
- A kako vi to znate mladiću? –
- Pamtim vas – rekoh
- Drugi baš i ne pamte – reče
- Pustite druge… -
Koračali smo gradom kao stari poznanici
Ona, do juče, čežnja i požuda mnogih
A ja kolekcionar uspomena
Kome je ta crna žena davno zapala za oko
Kao nešto mnogo veće od grada u kome smo živeli
Znao sam, još tada, da je nešto posebno
I da se osećala neka posebna energija dok je prolazila
Javila mi se sinoć
I rekla mi da me je otkrila i počela da čita
Zahvalila mi se za moj iznenadni susret i kompliment
Značio joj je
I vratio je u dane kada je mislila da sve može
Ovo je tekst posvećen njoj
I svim lepim ženama kojima nema ko to da kaže
A zaslužile su
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Uto Apr 04, 2017 3:11 pm

Treba čovek da gladuje jedno vreme u životu
Da bi naučio da poštuje hranu.
Treba čovek, bar malo, da živi sa povezom na očima
Da bi naučio da poštuje ono što vidi.
Treba čovek da živi sa tamponima u ušima, ponekad
Da bi naučio da poštuje ono što čuje.
Treba čovek, bar jednom, da se stvarno razboli
Da bi naučio da poštuje zdravlje koje ima.
Treba čovek da ne otvara prozore na nekoliko nedelja
Da bi naučio da poštuje vazduh koji udiše.
Treba čovek da veže ruke, ili noge, na nekoliko dana
Da vidi kako je invalidima koji moraju tako doživotno.
Treba čovek da radi, bar jednom, ono što nikada ne bi radio
Da vidi kako je onima koji moraju tako svakodnevno.
Treba čovek da dodirne dno, bar jednom, do kraja
Da bi video kako su privlačne staze kojima hoda.
Jedino što ne treba to je da nikada nikoga izgubi.
Sve može da se vrati, popravi i uradi.
Samo ne može da se vrati neko ko je zauvek otišao.
Samo ne može da se vrati izgubljeni život.
I zato, čovek, treba stvarno da živi dok je živ.
Svestan svih darova koji ga okružuju.
I svega onoga što vidi oko sebe.
I nosi u sebi, a da toga nije ni svestan.
Samo u nemanju nečega
Nauči se
Da se poštuje ono što se ima

.

Nazad na vrh Ići dole
Eugen Grafvajer

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Apr 06, 2017 7:43 pm

"Pita me otac šta je svrha ovih protesta...a vidim i ostali se to pitaju i zašto nismo na izborima srušili vlast ako nam ne odgovara.. Krenuću redom... Čitaj stari, a čitajte i vi ostali... Predsednički izbori su samo uzrok onoga što u narodu tinja već godinama... Ljudi koji su na ulicama, ne žele više da nemaju posao samo zato što nisu SNS.

Nemaju nikakva prava samo zato što nisu SNS. Nemaju nikakvu budućnost u Srbiji ako SNS ne postanu. Studenti su na ulici jer ne žele više da im tamo neke Mali, Slinavi ljudi kupljenim diplomama i plagijatima uzimaju mesta, a da oni ostavljaju svoje porodice kako bi potražili život u drugim državama gde će im ta diploma služiti svrsi.
Ne želimo više da nam u Nemačku, Italiju, Švajcarsku, Austriju odlaze prijatelji, porodica, poznanici i drugi koji nam život upotpunjuju samim svojim postojanjem... Takođe, nećemo da se više deca leče SMS porukama i da sva umiru, dok se vlast razmeće svojim bilbordima, reklamicama po banderama i plakatima 365 dana u godini? Ne želimo više da nam otvaraju kontejnere, bandere, rukohvate, zaseoke, ograde i šahte. Razumete li to?

Ne želimo da sedimo i gledamo samo vas na televiziji, non stop i da manipulišete nama. Hoćemo da ljudi vide da postoji i neko drugi u ovoj državi ko nije samo Vučić! Ne želimo više da se sat rada plaća 130 dinara, da nas u rođenoj zemlji eksploatišu Korejanci, Japanci, Nemci, Amerikanci, Rusi, Šveđani nego da nas plaćaju isto kao i njihove radnike u njihovim zemljama. Ako ne žele, neka idu.

Ne želimo više da deca plaćaju udžbenike, da se u vrtiće upada preko veze. Ne želimo više da nas Informer plaši ratovima ni građanskim ni sa komšijama Hrvatima, Slovencima, Bosancima, Makedoncima, Crnogorcima i da nas svađa sa svima.
Da nam piše svakog dana o državnim udarima, atentatorima iz Jajinca i ostalim glupostima. Ne želimo više da nas prebijate na ulici, uzimate materijal, da nam ubijate decu, očeve, novinare, rušite kuće, pretite izvršiteljima, držite na poslovima po 3 meseca, da nas iskorišćavate dok radimo na crno, da nas malteretirate, ucenjujete poslom, egzistencijom, porodicom, životom dok tužilaštvo, policija i Sudovi okreću glavu.

Nećemo više da nam govorite da smo ološ, neradnici, narkomani, Soroševci dok oslobađate tajkune, kriminalce, mafijaše. Ne želimo više da nam par ljudi kreira ceo život i da nas biraju, dok nas dele na NJIHOVE I nas TUĐE po partijskoj knjizici! Neću, bre, da znam ni ko je predsednik, ni ko je premijer, ni ko je ministar, ni ko je gradonačelnik, ni ko je "građanin", ama ništa!

Nema ovo više nikakve veze sa politikom. Ima veze sa životom svih nas. Mladih, starih, svejedno je. To se brani na ulicama ovih dana, ne vlast, nego čast. Ništa više.Treba da vas je sramota sve što uopšte i pitate posle 27 godina mučenja u ovoj patetičnoj Srbiji, zašto smo na ulicama!

Sram vas bilo što ćutite, savijate glavu i glumite demokratsko društvo i što ste dozvolili da studenti i deca brane ovu jadnu državu koju ste nam VI stariji ostavili ovakvu kakva je danas! Sram vas bilo penzioneri što ste dozvolili da izdržavate svoju decu i unuke, što ne možemo da se zaposlimo, radimo, sagradimo kuće, kupimo stanove, napunimo frižider kako ste vi to nekada mogli!

Sram vas bilo svakog sendivča, deterdženta, brašna, soli, šećera, blokčića, upaljača i novca koje ste uzeli i kojim ste pristali da čitavih 27 godina imamo samo ratove, siromaštvo, urušene institucije i državu u rasulu! Sram vas bilo za sve bre! Deca vam na ulici jer vi niste imali muda da se borite za nas... Zato se mi sada borimo sami za sebe!I samo da ćutite jer ćutali ste i kada nije trebalo da ćutite! Nekome vlast, nekome čast! E, to je svrha...".

Vasil Hadžimanov
Nazad na vrh Ići dole
Eugen Grafvajer

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Apr 16, 2017 9:28 pm

ok, ovaj put lizni prst, i podvlachi po ekranu, hehe ;p)))))
nikoga se ne mozhe spasiti od njegovih sopstvenih izbora.
ponekad je u pitanju nedostatak informacija.
ponekad nedostatak razumevanja prikupljenih informacija.
ponekad nedostatak implementacije shvacenog.
svako od nas je lichno slobodan i odgovoran za informisanje, razumevanje i implementaciju.
socijalna pravda je socijalna kategorija, a ne lichna.
lichni status ne zavisi od socijalne kategorije kojoj pripadamo.
socijalna pravda, kao apstraktan pojam, je svakako zasluzhena, izvlachenjem suvog proseka ovako-ili-onako, i nema korelacije (sem statistichke) sa lichnim statusom, ma koliko bi neki voleli da u socijalnoj (ne)pravdi nadju izgovor za sopstvenu situaciju.
dakle, pozivanje na socijalnu pravdu od strane onih koji na lichnom planu nisu uradili makar optimum moguceg, mi posebno ide na gedoru... kao izraz perfidnog licemerja :)
...
i kao i obichno, svako prepoznavanje je na sopstvenu odgovornost.
tj., ako ste se prepoznali, vama je i namenjeno

By Ugy
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Apr 27, 2017 4:37 pm

Cakulanje
Ostanem tako vodje sama k'o čam.Nidje nikoga,prekodana i progovorim sa kravom,ovcama , posvađam se sa kokos'ma,a uveče se uvucem u kuću nekad nesta pojdem a nekad legnem umorna od svega,najviše od sebe same.Legnem pa ugasim svjetlo, a ono me nesta pritisne pa oce da me uguši. Spavala bi' ja al' puste misli lete od jednog do drugog.Razmisljam o svima njima.Svako na svoju stranu otiš'o,nek su mi živi i zdravi.Da mi je ova pamet ne bi ig školovala. Šta sam muke podnijela i ja i moj jadnik dok su u školu išli. Trebalo je samo za opanke zaraditi.Njig petoro a muka i jadi,sirotinja pusta.Cestito ljeba nismo imali.Al' eto sad su svi dobri i na platama.Samo retko dolaze.Sta ćeš,pogotovo ovi sto su u Kanadi i Nemackoj.Oni dodju svake druge treće godine.Ne mogu od posla.Kazu :,,Majka kratak odmor ",pa jedne godine idu u neke još stranije zemlje nedje na more, a posle druge ili treće dodju vodje.Neka su samo živi i zdravi.Posalju mi i para i slike.Rek'o mi Djole donijece mi neku spravu,neki top, pa će da me nauči da uključim i da ig vidim.E to bi voljela.Pozelim ih se joooj .Pa plačem od neke želje i u grudima mi prazno;zaboravim i kako izgledaju.Mile mi nekako omrso ,pa postario,sikira se zbog Jelene neće da se uda a oce da rodi.,Budi Bog s nama ,kaže čo'ek joj ne treba.Ono doduše u neku ruku i u pravu je.Nego, njemu je zbog ljudi.A i to će proći. Malo pričaju pa nista.A meni zao Mila ali voljela bi da dobijem praunuce.Kaze rekli joj na taj zuk da će biti muško. Kakih ti sve čuda danas ima.Ja sam moje rađala i u njivi i u livadi ,niti sam znala šta će biti ni kad će biti samo se moliš da bidne kako treba.Ceo dan sam plastila uoči Pantelijevdana, žurili, zabacivala na sijeno da uvrsimo ,došla kući i kod jasala se porodila.Joj živote jebem li te...Muka od postanka do samog kraja.Al' neka su mi oni živi i zdravi sa mnom ću ja lako.Mislim, mislim a ništa da smislim.Onaj koji ig nema misli samo što ig nema,onaj koji ig ima ništa ne može da smisli.Najbolje je dok ig pod jedan guber pokrivas.Tad je najlakše, a misliš da nije.E muko moja kad uveče legnem ,a plafon ko da me pritisne ,da mi nema misli o njima pa kud bi...Sta bi mi zivot vako pogan vredio...

Mika Joksimovic
[You must be registered and logged in to see this link.]

.

Nazad na vrh Ići dole
Danubius
Čuvar Vatre

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Pon Maj 01, 2017 10:05 am

Prvi maj -Đorđe Balašević

Otkad ga znam, maj je započinjao Prvim Majem…
Ćale nam je davao uzbunu oko sedam, već obrijan i spreman, u izviksanim sandal-cipelama, sa zlatnom „doxom“ na ruci i sa upasanom buškastom atletskom majicom.
Košulju, belu ili u najgorem slučaju svetlo plavu, oblačio je tek pred polazak, ne rizikujući da je zaprlja u samom ćošku podruma, gde se zavlačio da natoči balon iz onog poslednjeg, naročitog bureta, iz kog se točilo samo za svečare i dečije rođendane, i tako, na neki od krupnijih Državnih Svetaca…
-Ako uhvatimo autobus u pola osam, stižemo na početak Parade…
Ne, nismo imali ni automobil ni televizor. Moj stari je svoju treću, najbolju deceniju života,ispucao na najgore moguće godine, na „one“ između hiljadu devetsto četrdesete i hiljadu devetsto pedesete, i dosledno je sprovodio svoju teoriju da „nikom ne treba baš suviše upadati u oči“…
-Skloni se od vrata. Drži se za štanglu. Ne turaj ruku kroz prozor…
Istrčavali smo iz busa na uglu Rusinske, i finiširali zapuštenom Turgenjevom ulicom, i mama je čuvajići štikle skakutala sa cigle na ciglu, ali je i kroz tu igru školice, balansirajući cegerom sa kiflicama, uspevala da mi još jednom ispriša priču o tipu sa bradicom i okruglim cvikerima, koji je slačući na hartiju tepajuće slovenske reči, lepljive kao gutljaji slatkog vina, zaradio da se i jedna uličica pod kestenima u tamo nekom dalekom Novom Sadu, na Dunavu, nazove njegovim prezimenom…
Pa dobro, gde ste vi?
Tito, Kardelj i Ranković su izgleda znali neku prečicu, jer su na Paradu uvek stizali pre nas. Čika-Laza bi prihvatao balon od ćaleta, tetka-Hajnalka se cmakala sa mojom majkom, a ja sam opčinjeno gledao u televizor „Tesla“, (koji se otvarao kao ormarić), i u pitomce vojne akademije od čijeg se odlučnog strojevog koraka drmala vaza sa đurđevkom na pomenutom TV prijemniku domaće proizvodnje…
Ali…
Ne kukam to ja za Praznikom Rada. A nemam ni pravo. Nisam se baš naradio u svom veku, a sem toga, čitav život sam organizovao po principu jednog velikog Praznika.
Ma ne, stvarno nije to u pitanju…
Ja jednostavno žalim za Majevima. Za muzikom. I za bojama…
Žalim za okrpljenom šarom cirkusa „Adrija“ preko puta Poljoprivrednog Sajma, i za paviljonom broj dvadeset i tri u kom su se folirale prepotentne holandske krave, šarene i čiste kao na omotima mlečnih čokolada. Žalim za belim lađama sa kojih su mahali neki, žalim za prebukiranim „korzom“ posle šestog časa, za grožđicom u sladoledu od vanile, i za jednim crveno-crnim plovkom koji se ljuljuškao kao lokvanj na žućkastoj površini kanala…
Dobro, predajem se…
Jasno mi je da ne možemo nazad u svoje Majeve…
Ali nije mi jasno zašto naši klinci ne mogu napred, u neke svoje…
Meni zaista nije neophodno još jedno sretno detinjstvo, ali znam neke male bistrooke stvorove kojima zaista jeste…
Uzeo sam svoje devojčice u kola, i pošao u potragu za Majem, ali nismo naišli ni na ringišpil, ni na vatromet, ni na cirkus.
Ako…
Ošamućeni smo i bez ringišpila. Vatromet nas obraduje kad ga nema. O cirkusu da i ne govorim…
Da, devedeset i druga je. I ovo danas je, navodno, Maj…
Odavno su Tito, Kardelj i Ranković stupili u svečanu nebesku ložu. Pravi sveci su na to ustali, i pomerili se malo u stranu…
Odavno teta-Hajnalka u velikim gradonosnim oblacima (koji priprete ponekad, onamo od Čeneja, komešajući se kao jastuci prebačeni preko prozora), hladi sodu za špricere svom razmaženom mužu…
Majku naslutim u tami, s vremena na vreme, sleti mi na rame kao maleni crni leptir, šapne mi stih koji me muči, ili me pokrije mekim cicanim snomkad se uznemirim sanjajući stvarnost, ali Ćaletu teško ulazim u trag.
Pa, večito je i bio na kojekakvim službenim putovanjima…
Ipak, u vedrim noćima, kad se zagledam u nebo iz nekih sasvim drugih razloga, otkrijem po provinciji svemira neke uredno složene zvezde, setim se sivog listerskog odela na ofingeru i kutijice sa dugmadima za manžetne, i znam, tamo je negde nedavno prošao moj preplašeni, pedantni otac…
I eto…
Od one davne prvomajske parade nije ostalo bog zna šta. Još jedino pitomci vojne akademije i ja…

Nazad na vrh Ići dole
http://danubius.bestoforum.net/
Eugen Grafvajer

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sre Maj 03, 2017 10:14 am

Zvonici ili Minareti!
Ne postoji jasno uputsto za upotrebu zivota. Ne postoji, jer je zivot kontraindikovan svemu sto bi to uputstvo sadrzalo. Ko je razumeo Betovenovu 7. Simfoniju, 2. Stav Allegretto, razumece, uglavnom, i ove redove.

Putujem mnogo, putujem cesto.
Nekada moram, nekada zato shto zelim , nekada ne znam ni sam razlog, pa mi se desi da strana izlaska iz grada determinishe i pravac u kojem cu ici. Cilj nikada nije toliko vazan koliko poriv da se u tome shto radish osecash udobno i dobro, jednako osecaju nepatvorene slobode koji pruzaju kilometri ostavljeni iza mene.
Kada si u takvom modu stvari su ti uvek na pola spremne za put , a pasosh uvek u dzepu.
Da se razumemo, nije to bezanje jer ja, naprosto, nemam razloga da bezim. Nije ni neki neostvareni san, jer sam sve svoje snove odavno odsanjao. Nije ni nemir, onaj unutrashnji, jer ja sam miran i hladan kao shpricer u dugachkoj cashi sa koje se slivaju kapljice kondenzovane vode na karirani stolnjak. To je naprosto i najjednostavnije gen.
Kazu, ne mozesh zeznuti gen.
Moj je skitachki, nekoliko generacija u nazad.
Vodio nas je, taj gen, na sve cetiri strane putevima sa i bez imena , ljudima sa i bez prezimena. Vodio nas humanizmom i filantropijom jednako koliko i oruzjem i osvajanjem. Kroz veru i neveru koracima se gubio trag jer smo gen retko vracali na mesto polazishta. Retko, jer tamo nema nicheg novog sve je isprichano, sve vidjeno i dozivljeno, neka chudna i bajkovita nakana da ga ostavish, tamo, na poslednjem odredishtu i pokupish nazad vec na sledecem putovanju.
Kada je nestajalo puteva islo se rekama, kada su reke postajale mora ishlo se i njima.

Glad za horizontom je neutazna glad.

Postojala je mogucnost da se rodim negde izmedju Alzira, Francuske, Madjarske i SSSR-a prateci tok svih tih lutanja po meridijanima i longitudama.

Minaret ili Zvonik?

Sve jedno mi je, sve dok ne dele ljude.

Pogled ka nebu jednak je u svakom oku.

Ja, ja bash i nisam na ``ti`` sa nebom. Nekako mi je u ochekivanju sunca uvek davalo kishu, a ja kishu ne volim. Ne volim da mi bilo sta klizi niz vrat , osim ako to nije nechiji vreo dah. Ako me takav stav ne dovede pred ``ona vrata`` - neka, i onako ne volim da stojim u redu. Noc je podarila moj dah, jedna ce ga, mozda ista takva vrela i lepljiva, odneti. Bice to kao u Opusu No20 chika Shopena. Nece biti ni Zvonika ni Minareta.
A, moglo je biti.

Kada si poreklom predisponiran da se krstish sa tri spojena prsta ili da uchish do trece Hatme, i pri tom ti se dopusti da birash, moj vam je savet da ne izaberete, niti da dopustite da budete izabrani.
Najmudrija zena koju sam u svom, sada vec poprilichno dugom, zivotu upoznao je moja baka, sa majchine strane, koju sam od miloshte zvao Nena, pandam banatskom nazivu za baku ``nana`` .

Poreklo begovske kuce nalagalo je da izuchi trecu Hatmu i drzi se svih adeta stechenih dugim vekom. Gospodskog lika i drzanja sa kratkim ali premudrim savetima spakovanim u josh kracim sentencama poput kineskih fortune cookies. Sa njom je i cutanje bilo prenoshenje chiste mudrosti i tajne izbora. Njena molba, upucena mojim roditeljima, da me poshalju u Francusku na shkolovanje ostala je samo, na zalost, molba :``Dijete ce izuchiti shkole i upoznati razne kulture``. Ovo poslednje ``razne kulture`` je upravo to shto i danas smatram slobodom pravog izbora. Izbora koji vodi ka Zvoniku il` Minaretu il` negde sasvim trece.

Potpuno mi je nejasan koncept antagonizma prema kulturi koju ne poznajesh dovoljno da bi mogao da donosish ma kakav smisleni sud. Jednako toliko mi je nejasno negiranje nekih opshtih mesta samo zarad svakolikog vazdizanja svog suda.
Ja sam odluchio, za razliku od Joze Broza, da ne priznam sud ni jedne partije, da ne sudim ni po Zvoniku ni po Minaretu i da prihvatim razlozna opshta mesta.
Ne, to nije ono ``nemati stav``, chak naprotiv, to je imati veoma chvrst i utemeljen stav u poshtovanju svih pojedinachnih stavova drugih, ma koliko oni dijametralni bili medjusobno.
Kada prihvatish sebe takvog kakav jesi onda je najmanji napor prihvatiti druge onakve kakvim oni jesu. Zlo i iskljuchivost u choveku ima ulogu klice koje ima jednu jedinu zelju - da raste i da se razvija sa jasnim ciljem da se ugrozi svako dobro , po difoltu, oportuno tom zlu.
Video sam i osetio na tim mojim putovanjima kletvu rodjenu onim pogledom u nebo zapadnom il` istochnom i shvatio da kletva ima kratak zivotni vek , vek nedovoljno dug da kletva postane aksiom.
Zato predlazem da Minaret ljudi, kada naidju na zvonik, upitaju sluchajnog prolaznika :
- Chiji je zvonik?
- Kada je izgradjen?
- Zna li se ktitor?
- Kom pravcu pripada; secesija, neoromantizam , barok , neogotski , mavarski sa elementima modern plastike … ?
- Moze li se uci ?
Udjite, tamo se peva o zivotu i stradanju i poziva na mir.

Zvonik ljudi mogu da urade vrlo slichno, osim pitanja o stilu gradnje.

Udjite, tamo se ne peva vec uchi i poziva na mir.

Zvonici i Minareti su samo zgrade i ne razdvajaju ljude.

Neljudi razdvajaju ljude.

By Stormreader
Nazad na vrh Ići dole
Eugen Grafvajer

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Maj 11, 2017 11:29 am

Rat protiv evolucije, vakcinacije i higijenskih navika

Ne treba se podsmevati ljudima (njih, čujem, 160) koji su potpisali i – pazi sada! – uputili u Narodnu skupštinu apel u kojem protestuju protiv – ako sam dobro razumeo – nametanja Darvinove teorije evolucije vrsta u našem školstvu, osnovnom, srednjem, visokom i valjda dualnom. Takvo jedno nametanje bilo bi, kažu oni, nespojivo sa slobodom mišljenja itd, ne uspevam da pohvatam sve to.

Pošto, naime, živimo u doba postmoderne post-istine, sva su mišljenja ravnopravna, a kako kaže savremeni američki filozof Hari Kalahan – mišljenje je kao i dupe: svi ga imaju. Pa je li ovo društvo jednakosti ili nije? Svako dakle, ima pravo da svoje mišljenje iznese (čak i Pišta Kaić) u uverenju da će ono biti uvaženo kao ravnopravno i relevantno. Svaki pokušaj kritičkog razmatranja nečijeg iznesenog mišljenja ili postupanja samim tim je sumnjiv: eto, premijer Vučić i njegova kamarila svako malo žale se da im se osporava sloboda govora kritikama raznih vrsta; gradonačelnik Beograda Mali dr Siniša moraće da se povuče s tog mesta jer da mu je kampanjom raznih kritika onemogućeno obavljanje poslova i radnih zadataka. Razni zli ljudi protive se rehabilitacijama Draže Mihailovića, Milana Nedića i Dimitrija Ljotića, kao da ta trojica i još razni drugi (Marisav Petrović iz Kragujevca, na primer) nisu imali pravo da rade i misle štogod hoće; pa je li to ravnopravnost i demokratija?

Vratimo se konkretnom povodu: njih stošezdesetoro (u daljem tekstu kreacionisti) smatraju da je njihovo uverenje da je dobri Boga pre šest i nešto hiljada godina stvorio svet i sve u njemu, što smo mi zatekli u nađenom stanju, bez ikakvih promena, ključ u ruke – podjednako važno kao i celokupna istorija prirodnih nauka i njeni neosporeni nalazi koji govore drugačije. Pa bi stoga trebalo ukinuti nepravedni monopol evolucionista u obrazovanju i vaspitanju, i tu bezbožnu teoriju da svet postoji malo duže od šest i nešto hiljada godina i da je nađen u ovakvom zatečenom stanju. Pritom se kreacionisti pozivaju na svoju pravoslavnu veru koja da je dovoljan razlog za dopunsku gnjavažu javnosti i dece, kao da im je malo veronauke i mrakobjesnih popeskara. Očekujemo da organizuju i jednu odgovarajuću molebanciju suprotivu bezbožniku Darvinu i njegovim jeretičkim sledbenicima; možda i litiju, a?

Nisu ovi naši jedini: širom zatucanih američkih južnih država traje decenijama rat kreacionista, pokušaji da se zakonom zabrani evolucionizam u školama. Oni tamo barem drže veronauku u nedeljnim školama u crkvama, van svetovnih škola. Nije ni prvi put: još 2004. Hristova nevesta (kako ju je nazvala Ceca Lukić) gđa Ljilja Čolić i revnitelji iz DSS pokrenuli su bogougodnu inicijativu protiv tog Darvina, ali im nije uspelo, pa se gđa Čolić posle povukla.

E, sad: treba razumeti uverenje ovih naših (i ostalih) kreacionista. Oni misle da je dobri Boga to sve uredno obavio u šest dana, pa je posle sedmoga dana prilegao da se odmori. Kažem da SE odmori, a ne da odmori; odmara seljak zapregu od oranja i narednik vojsku od marša; Bog i čovek SE odmaraju, jer je to povratni glagol, bando nepismena! NO, gde smo stali pre nerviranja? Aha: postoji nova škola „inteligentnog dizajna“ koja uči da su svi naučni dokazi za tvrdnju da je svet nešto stariji od šest i nešto hiljada godina, štaviše mnogo stariji, već odmah, u trenutku kreacije (pre šest i nešto hiljada godina) bili fabrički ugrađeni u svet koji poznajemo i za koji nauka u svojoj umišljenosti misli da je stariji. Naime: sva areheološka, paleontološka, geološka, fizička i hemijska otkrića – o antropološkim i da ne govorimo! – bila su u trenutku Stvaranja (u onih šest dana) već fabrički ugrađeni u ovaj naš svet; sve je samo čekalo da bude otkriveno, pa valjda i ono što je Bifon naslutio, a Darvin vek kasnije dokazao. Sve: dobri Boga je u naš svet na vreme ugradio i Hiksov bozon, i neotkrivene planete i okolnost da je naš sistem nekako heliocentričan, a ne geocentričan, kako i danas misle razni revnitelji iz Crkve. Ugradio je i fosile i kosti neandertalaca, kromanjonaca i krapinskog človeka, njihove črčkarije po pećinama u Altamiri, Lepenski vir i vinčansku kulturu. Ugradio je čak i Aleksandra Vučića, pa vi vidite. Prema toj školi mišljenja dobroga Bogu ništa ne može da iznenadi, jer je sve već unapred smislio za onih šest dana. Ne smejte se: on je po definiciji svemoguć i šta sad?

Stvar je, dakle, jasna: ovaj svet i svemir stvoreni su pre šest i nešto hiljada godina u ovakvom stanju, sa ugrađenim svim mogućim fosilima, arheološkim nalazima i ostalim naučnim otkrićima do kojih su ljudi došli i do kojih će doći kad dođe vreme. Dobro sad: ima taj mali problem sa našim praocem Nojem, koji je jedini pretekao u velikom potopu sa svim životinjkama koje je spremio na svoju barku (osim jednoroga i drekavca, ali nije moglo baš sve). Ali, dobri Boga je – kao što znamo – svemoguć i nije mu bio problem da sve nas nakoti posle velikog potopa.

Zašto se, dakle, ljudi toliko potresaju od apela naših kreacionista? I zašto se kreacionisti potresaju od „nametanja“ darvinizma, kad postoji razumno objašnjenje koje je upravo izneto? Ne vidimo razloge. Donekle olakšava vest da je Srpska akademija nauka i umetnosti šturo saopštila da taj kreacionistički apel nije potpisalo 52 njena člana, nego čak dva. I to je nešto, u današnje vreme i na ovu skupoću.

Ovaj apel je – budimo sada ozbiljni – još jedna manifestacija regresije u mračno doba klerofašizma. Niko, naravno, ne veruje da će crkveni oci prihvatiti evolucionizam, čak ni „inteligentni dizajn“ američkih hipstera, mada bi ovo poslednje bilo pametno, jer je nedokazivo. Ali, navala ne slabi: vidimo da pokret protiv vakcinisanja dece, smrtonosan i verski obojen, raste. Deo Jehovinih svedoka dan-danas odbija transfuziju krvi i presađivanje organa – po cenu smrti pacijenta kojega se oni usuđuju da zastupaju; pogotovo kad je reč o deci. I Jehovini svedoci imaju pravo na svoje mišljenje, naravno, ali nemaju pravo da usmrćuju decu ili odrasle. Isto tako protivnici vakcinacije nemaju pravo da doprinose širenju zaraza; ako misle da imaju, neka se povuku u daleke planine i žive bez dodira sa ostalim svetom – ako znaju. Ima američkih sekti koje to rade, iako im je smrtnost dece dramatično visoka, itd.

Ne mislite da je ovo odvojeno od naše teme: verski fundamentalisti i drugi kreacionisti raznih boja podjednako će revnosno pobijati evolucionizam i potrebu za vakcinacijom, kao i običaj svakodnevnog kupanja, pa čak i kupanja subotom.

Miloš Vasić
Nazad na vrh Ići dole
Oci-ANDJELA
Anđelina

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Pet Maj 12, 2017 11:04 am

Nekako je lakše kada shvatiš da svet može bez tebe.
Ko god da si…
Čime god da se baviš… Svet je zaboravio mnoge.
I velike, i najveće.
Zašto ne bi i tebe?
Lakše je kada shvatiš da svet može bez tebe.
Zato što prestaješ da se dokazuješ svima.
Zato što ne mariš da u svemu budeš prvi. Zato što priznaš da mnogo toga što je važno, Važno je samo tebi.
I jedino tebi…
Lakše postojiš, kada shvatiš da nećeš uvek da postojiš. Lakše dišeš, kada prihvatiš da nećeš uvek da dišeš. Lakše letiš, kada priznaš da je tvoj let ograničen. Kao i let svih onih oko tebe… Zato što počinješ da živiš za ovo sada… Zato što prilaziš svakom danu kao da ti je poslednji… Zato što starost ne može da te iznenadi… Kao ni ono što ide posle…
Ničije opelo ne traje doveka…
Neće ni tvoje…
I zato, dok ne zapeva,
Dok ne krenu suze i jadikovke,
Dok ne krenu uzdasi i lovorike, Dok ne počnu da pričaju kakav si bio, Budi ono što si sada.
Proživi to što imaš maksimalno… Jer to ne može niko osim tebe… I nikada neće moći.
A svet ima svoj pravac… I sa tobom, i bez tebe…
Imaj ga i ti…
Nazad na vrh Ići dole
Eugen Grafvajer

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Pet Maj 12, 2017 11:28 am

Nekako je lakše kada shvatiš da svet može bez tebe.
Ko god da si…
Čime god da se baviš… Svet je zaboravio mnoge.
I velike, i najveće.
Zašto ne bi i tebe?
Lakše je kada shvatiš da svet može bez tebe.
Zato što prestaješ da se dokazuješ svima.
Zato što ne mariš da u svemu budeš prvi. Zato što priznaš da mnogo toga što je važno, Važno je samo tebi.
I jedino tebi…
Lakše postojiš, kada shvatiš da nećeš uvek da postojiš. Lakše dišeš, kada prihvatiš da nećeš uvek da dišeš. Lakše letiš, kada priznaš da je tvoj let ograničen. Kao i let svih onih oko tebe… Zato što počinješ da živiš za ovo sada… Zato što prilaziš svakom danu kao da ti je poslednji… Zato što starost ne može da te iznenadi… Kao ni ono što ide posle…
Ničije opelo ne traje doveka…
Neće ni tvoje…
I zato, dok ne zapeva,
Dok ne krenu suze i jadikovke,
Dok ne krenu uzdasi i lovorike, Dok ne počnu da pričaju kakav si bio, Budi ono što si sada.
Proživi to što imaš maksimalno… Jer to ne može niko osim tebe… I nikada neće moći.
A svet ima svoj pravac… I sa tobom, i bez tebe…
Imaj ga i ti…
Stefan Simic
30. Oktobar 2015
·
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   

Nazad na vrh Ići dole

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 22 od 25Idi na stranu : Prethodni  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24, 25  Sledeći
 Similar topics
-
» Izlog mojih krpica u koje cu sigurno uci
» Kineski horoskop
» Bolna menstruacija
» Dezodorans ili antiperspirant
» Pismene izjave osiguranika Croatia osiguranja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: KNJIŽEVNOST :: PROZA/POEZIJA/PISANA REČ ..-
Skoči na: