DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Sledeći
AutorPoruka
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Nov 30, 2008 5:52 pm

First topic message reminder :

--------------------------------------------------------------------------------
Jesen na Cetinju

Ovo je pismeni rad učenika šestog razreda škole na Cetinju koji je ocijenjen, hmm... vidjet ćete na kraju kako. Navodno su ocjena i sastav došli do ministra obrazovanja. Navodno živa istina. Velika greška nastavnice. Sastav je remek-djelo! Klik mu nudi posao!

Jesen? Pa o čemu drugom pisati nego da ti je žao?
Počela je jesen u našem gradu. Umrlo je više ljudi. Kao i u svakoj jeseni meni ih je žao, ali Živku Orlandiju baš i nije. On često kaže da tako mora i treba. A kad mu je brata majka gađala među rogove nije tako mislijo.

Domaćice spremaju zimnicu. Ja sam srećan. Grad je pun lišća a tata kaže da bi smećari trebali da idu u kurac jer ovo već treća jesen kako ništa ne rade. Od ove jeseni nam strašno faljiva struje u kuću, pa mama kaže za elektrodistributere to su jedna govna, a nije tako mislila na tom načinu kada nam je kuća bila puna struje.

Ove jeseni i ja sam kao i mnogi drugi smo se zaljubili u istu curu. To je mala od pasenoga - Vera. Ja je zovem Vjera jer me stid da se odvajam od društva. I ove jeseni ptice su pošle na jugu. Rode i vrapci i slavuji su ostali. Meni ih je žao jer su one male i nezaštićene, pa bi ih mnogi mangupi mogli ubiti namrtvo. Djed kaže da su one ptičiji proletarijat, a nije tako mislio kad nam se roda posrala na fiću, pa je tata jurio do Spadijerskog vrha. Djed je tada slomio nogu, a tu rodu je ubio ujak Vlado dva dana poslije golijama rukama.

Djed slomio nogu ili mu se samo neda pješačiti?

On kaže da se branila ka čovjek. Meni je bilo žao a žao mi je i djeda koji je slomio nogu. Ali mi je žalije rodu jer je djed živ a roda ne, a mislim da bi rodi bilo milije da je ujak Vlado slomio nogu, a da je ona ubila djeda pod Spadijerski vrh. Mada bi meni bilo mrznije. Ja isto mislim da bi najbolje da se ujak Vlado posra djedu na fiću i da ga je djed ubio sjekirom, ka što je htio babu jedan put, a da se roda ne miješa. To je radi toga što me ujak Vlado (rak ga izijo) slepio u glavu kad sam prnuo pred direktorom Oboda pa ga je bilo stid od mene. Od kad je ubio rodu još mi je mrzniji.

Brat od tetke mi Vojo, je ka svake jeseni kupio petarde kod Paljevica u Donje Polje. Oni nemaju para za ljeb pa prodaju petarde. Meni ih je žao. Baba kaže da su dobri ljudi, a nije tako mislila kad su joj zapalili garažu đe je djed i njegovi penzioneri igra fircik u pare. Jesen mi je još draga radi strika Velja što dolazi sa broda. On je bogat čovjek i dosta je zgodan. Svaki put s broda dovede novu strinu, pa ode na brod. Poslije ih mi teško izbacimo iz kuće. Neđo kaže da te žene šiljemo kod njega jer mu ih je žao da se svade s majkom po vas dan. A nije tako mislio kad mu na kocku u Pećinu pošle tri plate pa je ijo u našu kušu. Ne znam šta bi još pisa od jeseni. Još sem da je volim i njeni plodovi nama djeci daju vitamine da bi smo postali jaki.

Radenčević Slaven VI 3
Ocjena: jedan (1)
Komentar: 'Obrati pažnju na genitiv. Tema je promašena'

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com

AutorPoruka
nezaborav

Godina : 58
Humor : produhovljeno realan i otmeno uzvišen
Datum upisa : 20.04.2011

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sre Jul 25, 2012 5:45 pm

ruza

Zaljubljen čovek lebdi,ljubomoran tone.Ni jedan ni drugi nisu u stanju da sagledaju istinu.Istina je u njihovoj nesposobnosti da vole onoga koga obožavaju i mrze.

Svetozar Vlajković "Skladište uzdaha"

plesni par
Nazad na vrh Ići dole
montoya
NR .1 foruma
NR .1 foruma

Datum upisa : 09.02.2008

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sre Jul 25, 2012 5:56 pm

Ćerkino pismo roditeljima
Dragi roditelji!
Vec 3 meseca je proslo kako sam na
fakultetu a jos vam nisam pisala.
Stidim se zbog toga, ali vam obecavam, da
cu sve to sad nadoknaditi!
Ali pre nego sto nastavim sa pisanjem ovog pisma, molim
vas, sedite! Nikako nemojte dalje citati ovo pismo stojecki!

Vec su mi skoro potpuno zacelile opekotine i vec sam se
skoro
potpuno oporavila od soka sto sam morala da skacem sa
cetvrtog sprata. Provela sam samo 2 nedelje u bolnici, vid
mi se vec skoro u potpunosti vratio a i povracam samo jednom
nedeljno.
Posto sam pozar izazvala sama, moracemo univerzitetu
da platimo 350.000 odstete, ali to nije nista, jer je
glavno da sam ostala ziva. Imala sam srecu, jer je covek,
koji stanuje preko puta, primetio sta se desava i pozvao
vatrogasce i hitnu pomoc. I posetio me je u bolnici, a
posto nisam imala gde da odem (moja soba je u potpunosti
izgorela), bio je tako ljubazan i ponudio mi da predjem kod
njega. Ima
jednosoban stan, ali nam je zato sjajno. Inace, on je
dvaput stariji od mene,
ali ludo smo se zaljubili jedno u drugo i planiramo da se
vencamo. Jos se nismo tacno dogovorili kada, ali hteli
bismo da se vencanje odrzi pre nego sto se na meni
primete tragovi trudnoce. Uistinu, dragi moji, bicu majka!
Znam, da jedva cekate trenutak, kad cete postati baba i
deda, i potpuno sam ubedjena da cete bebice (jer cekamo
trojke) primiti sa onoliko ljubavi, sa koliko ste mene
okruzivali kada sam bila mala. Jedina stvar, koja trenutno
odlaze nasu svadbu, je da je moj verenik pokupio negde
neku odvratnu infekciju. Zbog toga smo oboje opet u
bolnici, jer sam i ja to dobila, ali sada nam je mnogo
bolje
zahvaljujuci antibioticima, koje dobijamo intravenozno.
Doktori ovu bolest nazivaju sifilis, ili tako nekako.

Znam, da cete mog supruga docekati sirom rasirenih ruku, i
uskoro ce postati deo nase porodice. To je veoma drag
covek, i uprkos tome sto nema zavrsenu osnovnu skolu veoma
je ambiciozan.
Naravno, on je druge veroispovesti, ali znam da ste vrlo
tolerantni, pa vam nece smetati ni to sto je tamnije
puti. Sigurna sam da cete ga voleti bar onoliko koliko ga
ja volim!!! Posto je priblizno vasih godina, slagacete se
vrlo dobro,narocito kad se preselimo kod vas (jer je nas
stan suvise mali za toliko ljudi). Cini mi se da su i
njegovi roditelji cestiti ljudi, njegov otac je poznati
svercer narkotika iz Afrike, odakle je poreklom i moj
buduci...
Tako, sada, kada sam vam sve opsirno opisala, mislim da
je vreme da vam priznam da mi nije izgoreo stan, tako da
mi nije nista, nisam ni bila u bolnici, nemam ni verenika
ni sifilis, niti nikakvog crnca. Istina je ta, da sam pala
iz matematicke analize i makroekonomije, a iz informatike
sam se provukla, pa sam htela da vam pokazem da na ovom
svetu postoje i gore stvari od ovih!

Ljubim vas,
vasa cerka :329340:

Ludosti učinjene u mladosti ne može nadoknaditi sva mudrost u starosti.
..
[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Pet Jul 27, 2012 9:46 pm

Igraj se sa mnom kao sa malim detetom...nemoj nikada kao sa ženom.

Kao dete ću razumeti sve onako, kako mi kažeš...
Kao dete ću te voleti iskreno i čisto...
Kao dete, gledaću u tvoje oči, kao da je u njima oaza jedina na svetu...
Kao dete, pružiću ti ljubav i onda kada tvoja tuđim putem lutam...
Kao dete, oprostiću ti sve male nestašluke...kao što odrasli opraštaju deci...
Opraštaju, a deca im se za to dvostruko oduže, uvek iznova, po hiljadu puta...

Kao žena... Uhhh... Kao ženu me nemoj dirati, i nemoj se sa njom igrati...
Žena u meni, zavoleće te strasno i jako...
Žena u meni, naroniće suza da potope ovo malo sveže zemlje što ostaje za nama...
Ženu u meni, slomićeš u samo dve tihe reči...
Vrlo lako...
Ženu u meni, molim te, ne traži...
...jer, ako se sa mnom, kao se ženom, budeš igrao - smrvićeš ovo dete u meni....*•.¸¸.•*❇

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
Zana

Godina : 53
Datum upisa : 30.05.2012

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sub Jul 28, 2012 6:44 am

Ja nisam pisac, ne umem da pishem kao neki knjizevnici...ali pisacu svoje misli, istinu koju nosim u sebi..bol radi smrti nisam nikada umela dobro da podnosim,valjda zato shto nikada smrt voljene osobe ne isplachem dovoljno..uvek ima neko radi koga te suze gutam ,neko radi koga moram da budem hrabra,jaka,neko koga treba podrzati...te bolne uspomene, srce mi grizu.. poput virusa su se uvukle u moju dushu i polako je nishte. Stalno se dogadja nesto lose, oseti se zadah smrt u zraku...gushi i ne da da dishem..
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sub Jul 28, 2012 6:49 am

..moj omiljeni Osho

Duhovno putovanje počinje ali se nikada ne završava.

Ne mislite previše o drugima jer će to onda postati najbolji način da pobjegnete od sebe. Ljudi počinju da misle o drugima samo zato što žele da izbjegnu mišljenje o sebi samima.
Vrijeme nije dio fizičkog svijeta oko vas; vrijeme je dio psihičkog svijeta u vama, vrijeme je svijet uma.

Riječi mogu biti predivne, ali one nikada ne mogu biti istinite. Njihova divota ima samo estetsku vrijednost. Riječi same po sebi nisu loše, ali ne mogu biti istinite. One takve ne mogu biti, priroda im je takva. Istina može biti izrečena isključivo u tišini.

Svako dostiže znanje kroz patnju.

Budite nelogični - inače, sreća nije za vas.
Logika je neprijatelj. Logika će vam dokazati da je život bijedan. Logika će vam dokazati da Bog ne postoji. Logika će vam dokazati da je ekstaza nemoguća. Logika će vam dokazati da je život, prosto naprosto slučajan, i da u toj slučajnosti nemate nikakvih šansi. Između rođenja i smrti možete se nekako dovijati da biste preživjeli, i to je sve. Logika je samoubistvena. Ako je slijedite, ona će vam na kraju dati konopac i neko zgodno, krivo drvo. Na kraju će vam logika reći da je samoubistvo najlogičniji korak koji se može poduzeti - jer život je besmislen.
Zašto uopšte živjeti? Da biste samo ponavljali jedne te iste stvari? Da biste slijedili šablon? Ujutru, izlazak iz kreveta je nepotreban, jer ste se do sad toliko puta dizali iz njega i ništa se pod milim bogom nije dogodilo. I zašto se i dalje dizati? Zatim doručak - jeli ste ga cijelog svog jadnog vijeka i ništa se nikad značajno nije iz toga izrodilo. I zašto i dalje doručkovati? A zatim čitate svoje novine, idete na posao, pa se onda vraćate kući, pa onda u krevet, da biste sutra mogli odmorni da činite te iste glupe, idiotske stvari! - doručak, pa novine, pa posao, pa krevet i tako dalje. Krug koji se stalno ponavlja, a ne vodi nikuda.
Ako ste zaista logički nastrojeni, vaš um će uzviknuti: "Izvrši samoubistvo! Zašto produžavati svu ovu besmislicu, svu ovu glupost?"

skustvo je jedini argument za čovjeka koji je pun povjerenja. On će pokušati sve da okusi, sve da iskusi. Bez iskustva on neće ni o čemu pričati.

Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Ned Jul 29, 2012 7:30 am

Baudolino, Umberto Eko

Moguće je mrzeti tuđina, ali je najžešća mržnja prema komšiji. A ako nam tuđin pomaže da naškodimo susedu, onda je dobrodošao.

Retorika je umeće lepog kazivanja onoga u čiju tačnost nismo sigurni, dok je pesnicima dužnost da izmišljaju lepe laži.

Pazi, ne tražim od teba da svedočiš o onome što smatraš lažnim, što bi bio greh, već da lažno svedočiš o onome što smatraš istinitim, što je dostojno hvale, jer time samo nadomešćuješ, u nedostatku dokaza, nešto što sigurno postoji ili se odigralo.

Toliko je lepo izgarati od neostvarive ljubavi.

Kao svi zaljubljeni, Baudolino se uzoholio i, kao svi zaljubljeni, pisao je voljenoj da želi da zajedno s njom ljubomorno čuva tu tajnu, ali je u isti mah priželjkivao da ceo svet sazna za njegovu sreću, da bi mogao da se divi neobuzdanim osećanjima njegove ljubljene.

Naši učitelji su nam objasnili da nema boljeg dokaza da je nešto istina od neprekidnosti tradicije. (str. 108)

Nema ničeg lepšeg od zamišljanja drugih svetova, da bismo zaboravili koliko je mučan ovaj u kojem živimo. Tako sam bar onda mislio. Tada još nisam shvatio da, ako zamišljamo druge svetove, na kraju krajeva počnemo a menjamo i ovaj naš svet.

Vera je ta koja čini svetinje pravim, a ne obratno.

Na dvoru sam naučio četiri bitne stvari: ako si uz velike ljude, i sam postaješ veliki; veliki ljudi su u stvari veoma mali; vlast je sve; nema razloga da se jednog dana i sam ne domogneš makar nekog delića moći.

Ako je naš um sposoban da zamisli nešto što je najveće na svetu, onda to sigurno i postoji.

Ljudi su spremni da poveruju u sve samo ako im se priča o mrtvima.

Bes uznemirava i uzbunjuje dušu više od svih drugih strasti, ali joj ujedno i pomaže. Kada ga smireno koristimo protiv bezbožnika ili grešnika sa željom da ih spasemo ili utešimo, duši obezbeđujemo slast, jer uspravni idemo ka pravednom cilju. Kao što kaže Talmud, postoje kazne koje brišu sva zlodela jednog čoveka.

Pitao se šta mu je dužnost, a čim počneš sebi da postavljaš to pitanje, to je znak da ne osećaš nikakvu obavezu.

"Tu priču o Spasitelju ste u stvari izmislili vi, nevernici, a ne Ješva iz Nazareta, koji beše pravednik i učaše Talmud sa rabinom Ješvom ben Peraijom".

Šta je život ako nije senka sna koji izmiče?

Vera čini da stvari postanu stvarne.

Savršena ljubav ne ostavlja prostora za ljubomoru. Ljubomora je sumnja, strah i klevea među ljubavnicima a Sveti Jovan je rekao da ljubav raspršuje svaki strah.

Kasnije sam shvatio da se prava ljubav smešta u trikliniju srca i tamo nalazi mir, obraćajući pažnju na svoje najplemenitije tajne i retko se vraća u komore uobrazilje. Zbog toga ne uspeva da ponovo prizove telesnu formu odsutnog ljubavnika. Samo bludna ljubav, koja ne ulazi nikada u najskrovitije kutke srca, može da proizvede te slike... Pravi ljubavnici prilikom prvog ljubavnog razgovora, preblede, uzdrhte i zaneme. To je zbog toga što ljubav gospodari i carstvom prirode i carstvom duha privlači sebi svu njihovu snagu, čim se pojavi. Zato, kada pravi ljubavnici dođu na tajni sastanak, ljubav remeti i gotovo umrtvljuje sve funkcije tela, kako fizičke tako i duhovne: stoga jezik odbija da govori, oči da vide, uši da čuju, svaki deo otkazuje poslušnost.

Zbog toga, kada se ljubav usadi duboko u srce, telo, lišeno snage, kopni. Ali u jednom određenom trenutku srce, zbog nestrpljivosti žara koji oseća, skoro izbacuje strast iz sebe, omogućujući telu da ponovo preuzme svoje funkcije. I onda ljubavnik progovara.
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Uto Jul 31, 2012 12:03 pm

JOŠ JEDINO MI SE PSI RADUJU
Sačekala me je tog dana u hodniku zgrade, prstom na usnama mi pokazala da budem što tiši i uvela me unutra… Delovala je još uvek elegantno ali umorno. Videlo se da je nekada bila lepa, sačuvala je to držanje i hod ali veliki podočnjaci i smežurano lice su je izdavali. Priznajem da me je uplašilo nešto na njoj čim sam je ugledao… Živela je u skučenom jednostobnom stanu, u prizemlju, koji je više podsećao na magacin svega i svačega nego na životni prostor jedne žene. Prvo što sam video unutra bili su psi izvaljeni po patosu i krevetu, bilo ih je sigurno šest, ili sedam. Ne sećam se tačno. Pored njih sam zapazio i ogromne količine samoće koje su virile iz svakog ćoška sobe. Bilo je nekoliko do pola ispijenih flaša alkohola, puno ikona nepravilno raspoređenih po zidovima, sa svih strana su virile knjige iz pozitivne psihologije, ženski magazini, horoskop, savetnici. Bilo je svega i svačega samo nije bilo ni jednog ljudskog bića u blizini… Čitav ambijent je odisao nekim bezdušnim mrtvilom u kome je teško moglo i da se diše a kamoli da se živi. Sve vreme sam osećao neku mučninu i odbojnost prema svemu što me je okruživalo ali nisam imao kud. Pružila mi je ruku mrzovoljno, skroz nezainteresovano i bez reči me uvela u sobi. Niti mi se pravdala za nered, niti me pitala bilo šta, samo mi je pomogla oko kablova, otvorila vrata i ispratila me do taksija… Nekoliko sati kasnije sačekala me je ista slika. Bila je u hodniku kada sam dolazio, na istom onom mestu, pomogla mi je oko TV-a, otvorila vrata, priključili smo antenu, tražili programe, platila mi je i to je to… Na rastanku, pre nego što je zatvorila vrata, pitao sam je stidljivo nošen mladalačkom radoznalošću:

- Gospođo, šta će vam toliki psi?! –

Nije se naljutila, malo se drznula u stranu, pogledala me odsečno, kao da se probudila iz višegodišnjeg sna i rekla mi, onako iz prve, kao da je već imala spreman odgovor:

- Šta će mi?! Pa oni mi se jedino raduju… Uzbuđeni su, skaču, vrište kada me vide, kada se vraćam sa posla. Oni su moja deca, moji prijatelji, oni su mi sve. Da mi nije njih ne znam šta bih radila sa sobom, ne smem ni da pomislim… -

Učinilo mi se da ima još nešto da mi kaže, međutim kao da se neka nevidljiva sila uvukla unutra i naterala je da zatvori vrata. Kao da je u momentu shvatila da je sve uzaludno, pa i taj naš razgovor. Međutim, nekoliko trenutaka kasnije ih je ponovo otvorila, potpuno preporođena, sa promenjenim izrazom lica i pogledala me nekako pohotno, kao da želi da me odvede u krevet. Uhvatila me bez oklevanja za ruku i povukla, pozvala me unutra na kafu, da se odmorim i ne znam koje je sve razloge navela da ostanem. Prepalo me je sve to što sam doživeo. I ona preterana uspavljujuća hladnoća na početku a naročito ona nagla toplina na kraju. Sklonio sam joj ruku pažljivo, izmakao sam se i izašao iz zgrade, zapanjen, plašeći se njene naredne reakcije. Ko zna šta joj se sve vrtelo po glavi i kako se osećala u tim momentima. Ko zna kada joj je poslednji put neko ušao u kuću, a i ko zna kada je poslednji put bila sa nekim… Gotovo da nismo progovorili ni reč a njen život je odjeknuo u meni snažno poput dobrog romana, ili filma. Svašta mi je prolazilo kroz glavu, hiljade scena. Čovek uvek bira šta će da govori, ali zato ne bira šta će da misli. Slike su počele da se ređaju jedna za drugom, počeo sam da zamišljam njen život, sve te usamljeničke rituale gde čovek uvek iznova smišlja načine kako da izigra besmisao i samoću kojom je neprestano okružen. Sećam se da je dok smo tražili TV programe setno rekla, gledajući u pse, da duže od deset godina nije izašla iz grada, niti putovala negde dalje. Rekla je da ne može bez njih, a u stvari, verovatno nije imala gde ni da ode, niti sa kim. Psi su je održavali u životu, zbog njih je i živela. Pomagao joj je i televizor koji joj je bio non-stop uključen. Pomagale su joj i knjige, savetnici, ikone, pomagalo joj je sve to da skrene misli na drugu stranu i da se što manje suočava sa realnošću, kao i sa sobom…Šta li sanja ta žena zabarikadirana u tom usamljeničkom beznađu?! Da li čeka nekoga? Da li i dalje veruje u ljubav? Kojim li rečima laže sebe pred spavanje? Šta li je motiviše ujutru da ustane i da ode na posao? Šta je uopšte održava u životu?! Da li je neko patio za njom?! Da li je ona nekoga ostavljala, ili je nju neko ostavio i time joj zauvek predodredio sudbinu žrtve. Ili je možda pronašla smisao u sveopštem ništavilu i naprosto je prestala da se opterećuje suvišnim pitanjima. Dok je televizor razmišljao umesto nje…Osetio sam na kraju u njoj, kada je otvorila vrata i kada me uhvatila za ruku, očajničku potrebu da me zagrlli i zadrži, dok sam ja osetio potrebu da pobegnem što dalje odatle. Želela je da me zagrli, privije uz sebe, ali ne mene kao mene, nisam ja bitan, ona ne zna ništa o meni, već čoveka kao čoveka. A i ko zna koliko je željna muškaraca i ljudske topline?! Verujem da bi to isto osetila i prema nekom drugom, bilo kome, što samo govori da se još nije predala, da u njoj još uvek nisu ugašeni životni impulsi i da i dalje ima potrebu za pažnjom, zagrljajem, bliskošću… A možda sam je i podsetio na nekoga iz njene mladosti. Možda je u meni videla dete koje nikada nije imala… Mada nisam mogao da joj pomognem, nisam joj bio ni od kakve koristi. Ali u svakom slučaju, ako je nešto tužnije od nesrećnog muškarca onda je to nesrećna žena. Mislim da muškarci očaj daleko bolje podnose i da umeju na više načina da zavaraju trag, dok ženska tragedija mnogo jače odjekuje i mnogo više boli. Žalio sam je iz dna duše, još tada. Duboko su me pogodile sve te slike iz njenog života. Iako tih godina nisam ni slutio koliko je teško opstati kao ličnost u ovom vremenu, u ovoj bolesnoj močvari, gde te svaki detalj dovodi u pitanje. Ona se borila na svoj način, negde se saplela, negde posustala, sam bog zna na kojoj prepreci. Ali živi, uprkos svemu, nije se predala…Kada sam se vratio kući otac me je radoznalo pitao, kao muškarac muškarca, kakva je ta žena. Nisam znao šta da mu kažem, nije mi bilo do zezanja… Jeza me je i dalje držala, kao i onaj osećaj promašenosti koji se prosto preneo na mene i koji tada nisam uspeo da objasnim. Samo sam promumlao da je nesrećna, ostavio sam mu novac i otišao sam, ni sam ne znam gde…
S.Simic
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sre Avg 01, 2012 11:11 am

Martin Heidegger, Stvaralački krajolik
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na strmovitoj padini široke gorske doline južnoga Schwarzwalda, na visini oko 1150 metara, stoji jedna mala skijaška brvnara. U tlocrtu mjeri ona 6 na prema 7 metara. Oniži krov pokriva tri prostorije: kuhinju, uređenu za prebivanje, spavaonicu i jedan studijski sobičak. Razbacana po uskom dnu doline i jednako tako strmovitoj suprotnoj padini leže široko položena seljačka imanja s velikim natkriljujućim krovom. Povrh svega zjapi jasno sunčano nebo, u sjajnoj prostranosti kojega se dva jastreba uzvrću u širokim krugovima.

To je moj radni svijet - viđen promatračkim očima gosta i turista na ljetovanju. Ja sam zapravo nikada ne promatram krajolik. Iskušavam njegovu časovitu, dnevno-noćnu promjenu u velikim ciklusima godišnjih doba. Težina i čvrstoća njihova prastara stijenja, polagani rast jela, svjetleći a ipak skromni raskoš cvatućih ledina, žuborenje gorskog potoka u dubokoj jesenjoj noći, stroga jednostavnost duboko zametenih površina, sve se to tamo gore pomiče, navire i promiče kroz svakodnevni opstanak.A opet ne u hotimičnim trenucima nekakva uživajućeg utonuća i umjetnog oživljavanja, nego samo kada vlastiti opstanak stoji u svom radu. Rad tek otvara prostor za ovu gorsku zbiljnost. Hod rada ostaje uronjen u zbivanje krajolika.

Kada u dubokoj zimskoj noći divlja mećava svojim udarima bjesni oko brvnare i sve zastire i prekriva, tada je pravo vrijeme za filozofiju. Njezina pitanja tada moraju biti jednostavna i bitna. Razrada svake misli ne može a ne biti tvrda i oštra. Muka jezičnog iskivanja nalikuje otporu jela zahvaćenih naletom oluje.

A filozofski se rad ne odvija kao nastrano zanimanje nekog čudaka. On spada u sred srede rada seljana. Kada mladi seljanin uz padinu vuče teške rogove saonice a potom ih pretovarene bukovim trupcima opasnim nagibom spušta prema svom dvorištu, kada pastir lagano- zamišljenim korakom svoju stoku tjera uz padinu, kada seljanin u svojoj izbi vješto isjeca nebrojene daščice za svoj krov, tada je moj rad od iste te vrste. U tomu se i korijeni neposredna su-pripadnost sa seljanima. Stanovnik grada misli da ide "među narod" čim se s nekim seljaninom upusti u duži razgovor. Kada odmarajući se od naporna rada uvečer sjednem sa seljanima na banak uz peć ili za stol u kutku s nabožnim predmetima i svetačkim slikama, tada mi najčešće uopće ne razgovaramo. Šuteći pušimo naše lule. Tu i tamo možda padne pokoja riječ, da su drvarski poslovi u šumi pri kraju, da je prošle noći kuna upala u kokošinjak, da će se sutra jedna krava vjerojatno oteliti, da je seljanina Oehmija pogodila kap, da će se vrijeme ubrzo "okrenuti". Unutarnja pripadnost vlastitog rada Schwarzwaldu i njegovim ljudima proistječe iz stoljetne, ničim zamjenljive alemansko-švapske priraslosti tlu.

Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sre Avg 01, 2012 11:12 am

[You must be registered and logged in to see this image.]Stojimo na ivici provalije.
Zavirujemo u ponor-hvata nas muka i vrtoglavica.
Prvi nam je impuls da ustuknemo pred opasnošću.
Neshvatljivo zašto-ostajemo.
Malo-pomalo naša muka, i vrtoglavica, i užas tonu u oblak nekog osećanja koje nema imena.
Postupno, neprimetno, taj oblak dobija oblike, kao ona para iz boce sto se pretvara u duh u priči iz Hiljadu i jedne noći.
Ali iz našeg oblaka na ivici provalije izraste i postaje opipljiv jedan oblik, mnogo strašniji od svakog duha ili bilo kog demona iz priče, pa ipak je to samo jedna misao, užasna misao koja nam ledi i samu srž u kostima žestinom slasti njene grozote.
To je samo pomisao na ono što bismo osetili pri strmoglavom padu s takve visine.
A taj pad, to srljanje u propast-upravo zbog toga što je spojen sa najgroznijom i najodvratnijom od svih najgroznijih i najodvratnijih slika smrti i stradanja koje su se ikad rodile u našoj mašti-upravo zbog toga sad ga silno priželjkujemo.
I pošto nas naš razum snažno odvraća od ivice provalije, zato se mi utoliko plahovitije primičemo njoj.
Nema u prirodi tako demonski nestrpljive strasti kao što je strast čoveka koji dršćući na ivici provalije sanja o vratolomnom skoku.
Prepustiti se za trenutak nekom pokušaju razmišljanja, znači biti neminovno izgubljen; jer premišljanje nas samo tera na uzdržavanje i zato je to, kažem, baš ono što mi ne možemo.
Ako se ne nađe prijateljska ruka da nas zaustavi, ili ako ne uspemo da se naglim naporom bacimo ničice na zemlju, okrenuvši leđa provaliji, mi ćemo skočiti u nju i poginuti.
Po
Nazad na vrh Ići dole
meseceva rosa
Magična

Datum upisa : 02.05.2012

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sre Avg 01, 2012 11:59 pm

Poslednji dah

Ptica jedna umire ustreljena
Na tvojim povijenim ramenima
Još lebdi zračak svetlosti
Godine manje vrede no jedan dan
I život manje nego ljubav

Ti vrediš još uvek poljubac
I ništa nije tako kao vreme
Kad se oseti šta nam ostaje
I sve je svetlo ispod belog plašta
Koji te otkriva i mene očekuje

(Pol Elijar
Nazad na vrh Ići dole
Okano
Somborska Ruža
Somborska Ruža

Godina : 42
Datum upisa : 06.01.2012

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Avg 02, 2012 10:35 am

Ima li šovinizma u nacionalizmu?

Ljubuški paradoks ili može li Hrvat biti dobar čovjek

Nije, naime, zabilježeno da je u ovih dvadeset godina netko napisao
ili rekao "Svi smo mi Neđo Galić", ali jest "Svi smo mi Mate Boban".
Ili Tuta, Štela, i kako se već sve u Herceg-Bosni ne zove prvo lice
množine. Paradoks je sad već raskošan: kad su tute, štele i drugi
Hrvati s imenom i prezimenom bili suđeni i osuđeni kao zločinci, to je
bio dokaz kako međunarodna zajednica demonizira Hrvate. Kad, međutim,
Hrvat Neđo Galić s imenom i prezimenom dobije nagradu za građansku
hrabrost, stvar više ne fercera kao dokaz da su Hrvati dobri ljudi

Zvao me nekidan u dva iza ponoći Kožo da ispriča vic. Ima on taj
običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic.

Elem, došli novinari u Bosnu pa pitali Rudija ima li šovinizma u
Sarajevu. "Ima, kako nema", odgovorio Rudi, "evo baš jučer meni u
tramvaju ukrali novčanik." "Oprostite, učinilo mi se da ste rekli da
su vam ukrali novčanik?", smeteno će novinar. "Ja, u tramvaju",
potvrdio Rudi. "Ne razumijem", zbunio se ovaj, "po čemu je to
šovinizam?" "Kako po čemu?!", pogledao ga Rudi. "Što nisu vlahu
ukrali, nego meni?!?"

U originalu, jasno, za šovinizam u Sarajevu pitali su Muju, ali otkako
sam u kolumni ukinuo islamofobiju i umjesto Muje i Sulje uveo
sarajevske Hrvate Bobija i Rudija, čak i ovaj stari vic nekako ima
više smisla. A najviše smisla ima kad novinari dođu, recimo, u
Ljubuški. Tada vic ima i znanstveni naziv, poznat kao "ljubuški
paradoks".

Hercegovinu ovih dana potresa afera s dokumentarnim filmom Svetlane
Broz o Nedjeljku Neđi Galiću, Ljubušaku i Hrvatu koji je u svojoj
fotografskoj radnji 1993. godine sređivao i distribuirao papire pomoću
kojih su ljubuški muslimani izbjegavali zloglasni mostarski logor
Helidrom i nalazili sigurna utočišta u inozemstvu. "Ljubuški
Schindler" nije samo kriomice spašavao Bošnjake već se i javno bunio
protiv njihovog progona, te je na kraju s posljednjim prognanim
muslimanima i sam, zajedno sa suprugom i troje djece, otišao iz grada.
"Ja više ne bih mogao dignuti glavu od stida ako ostanem", rekao je
napuštajući Ljubuški.

Galićev je stid sav iz njegove nacionalne identifikacije: on se stidi
kao Hrvat, kao zaštićeni pripadnik većinske sile, i kao zaštićeni
Hrvat osjeća potrebu da uradi nešto za nezaštićene nehrvate: Neđo je
upravo kroz svoje hrvatstvo bio dobar čovjek. Je li to "ljubuški
paradoks"? Nije. Njega ćemo dobiti malim eksperimentom u
laboratorijskim uvjetima.

- O čemu se dakle radi u filmu "Neđo od Ljubuškog"?
- O čovjeku koji u ratu spašava susjede od logora.
- Riječ je dakle o dobrom čovjeku.
- U načelu, da.
- Vrlo dobro. Recite, Neđina nacionalnost se u filmu krije ili...?
- Ne, on je u filmu jasno prikazan kao Hrvat. Čak se na tome, hm, i inzistira.
- Dobar čovjek i Hrvat?
- U načelu, da.
- U čemu je onda problem?
- Kako u čemu? U filmu se Hrvati prikazuju kao povampireni ustaški zločinci.
- Ne razumijem. Film je priča o dobrom Hrvatu.
- Da, ali koji spašava muslimane od ustaša.
- Aha. Stvar je dakle izmišljena, progona muslimana u Ljubuškom nikad nije bilo?
- Ne, ne, bilo je. Ali to nisu radili svi Hrvati niti svi Ljubušaci.
Znate, bilo je u Ljubuškom mnogo onih koji su pomagali susjedima
muslimanima. Zašto o tome nije snimljen film, zašto nikad nije
snimljen film o nekom dobrom Hrvatu koji spašava Bošnjake, nego se
vazda govori o crnim hercegovačkim ustašama?
- Opaska je, naravno, na mjestu. Jedini je problem što je film o
dobrom Hrvatu koji spašava Bošnjake već snimljen.
- Ma nemojte? Kad?
- Pa recimo "Neđo od Ljubuškog".

Do "ljubuškog paradoksa", kako vidimo, dolazi zbog osobitog modela
nacionalne identifikacije: film o dobrom Hrvatu koji spašava muslimane
od zlih Hrvata sporan je jer ga sami Hrvati doživljavaju kao film o
zlim Hrvatima. Po istom obrascu, recimo - jer niti su svi ljubuški
Hrvati proganjali muslimane, niti su ih svi spašavali - sporni bi se
dokumentarac mogao doživjeti i kao film o dobrim Hrvatima, ali iz
nekog razloga tako ga nitko nije shvatio.
Pojava je, priznajte, neobično zanimljiva. Pretpostavimo dalje za
potrebe eksperimenta da je prikazan film o nekakvom zlom Hrvatu,
monstruoznom zločincu s imenom, prezimenom i visokim činom HVO-a, koji
ljubuške muslimane izvodi iz kuća u koje su ih sklonili dobri ljubuški
Hrvati, te ih odvodi na Helidrom. Bi li u tom slučaju film bio o
dobrim Hrvatima koji skrivaju susjede Bošnjake od zlog Hrvata? Naravno
da ne bi. Tek bi to, naime, bio film o zlim Hrvatima.

Kako god okreneš, Hrvati ispadaju zli. I takvi, što je
najzanimljivije, ispadaju u - vlastitim očima. Nije, naime,
zabilježeno da je u ovih dvadeset godina netko napisao ili rekao "Svi
smo mi Neđo Galić", ali jest "Svi smo mi Mate Boban". Ili Tuta, Štela,
i kako se već sve u Herceg-Bosni ne zove prvo lice množine. Paradoks
je sad već raskošan: kad su tute, štele i drugi Hrvati s imenom i
prezimenom bili suđeni i osuđeni kao zločinci, to je bio dokaz kako
međunarodna zajednica demonizira Hrvate. Kad, međutim, Hrvat Neđo
Galić s imenom i prezimenom dobije nagradu za građansku hrabrost,
stvar više ne fercera kao dokaz da su Hrvati dobri ljudi.

Dobrota, shvatili ste, čovjeka ne kvalificira kao Hrvata. Naprotiv: ne
samo da se ratni zločinci postavljaju kao ultimativni model dobrog
Hrvata - što iz dobrih Hrvata potpuno isključuje dobre ljude - nego se
i od onog dobrog, kako bi se uklopio u model Hrvata, pokušava
napraviti zao čovjek. Već danima tako ne prestaje internetski linč
kojim se Neđo Galić prokazuje kao bivši udbaš, lakomi prevarant i
ratni profiter što je papire za Bošnjake masno naplaćivao, zgrnuvši
golem novac i zbrisavši u inozemstvo.

Za ovaj eksperiment - nije li znanost divna? - posve je pak nevažno je
li to sve točno. Kad bi bilo tako, ispalo bi da autorica, osvjedočena
mrziteljica svega hrvatskog, namjerno izvrće činjenice kako bi
dokazala da je jedan Hrvat bio dobar. A da se veliki hrvatski
domoljubi upravo polomiše dokazati kako takvog - dakle dobrog Hrvata -
nema. Čak i kad bi ga, eto, nekim čudom bilo, izmislit će mu se
udbaški dosje i ratno profiterstvo, jer niti Hrvat može biti dobar
čovjek, niti dobar čovjek može biti Hrvat.

Elem, došli strani novinari u Hercegovinu pa pitali Rudija ima li
šovinizma u Ljubuškom. "Ima, kako nema", odgovorio Rudi, "evo baš
sinoć bio film o onom Hrvatu što je spašavao susjede iz logora." "Ne
razumijem", zbunio se novinar, "po čemu je to šovinizam?" "Kako po
čemu?!", odgovorio mu Rudi. "Što ih (upotrebljen neprikladan izraz koji se ne koristi na forumu ) nije spašavao?!?"

Boris Dežulović

-------------------------------------------------
SEDAM LOGICNOSTI

1. Pomiri se sa PROŠLOŠĆU kako ti ne bi uništila SADAŠNJOST.
2. Šta drugi misle o tebi, TO nije tvoja briga.
3. Vrijeme liječi sve, DAJ VREMENU vremena.
4. Nitko nije razlog tvoje sreće OSIM tebe samog.
5. Ne upoređuj svoj život sa životima drugih, NEMAŠ POJMA kako je njima.
6. Ne razmišljaj previše, sasvim je u redu da NE ZNAŠ sve odgovore.
7. Smij se, i ne uzimaj na sebe sve probleme ovog SVIJETA.
Nazad na vrh Ići dole
http://farytalenakit.mojsajt.rs/
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sub Avg 04, 2012 10:01 am

OSHO I SEKS

...Seks treba da bude razigran i molitven.

Moj prilaz nije ni ovozemaljski
ni vanzemaljski.

Ja mislim da je sve što vam
je dato dragoceno. U suprotnom,
egzistencija vam to ne bi dala.

Ja vas učim kako da budete dublje u ljubavi.

Ljudi su naviknuti: oni misle
da religiozni ljudi moraju da budu protiv
seksa; a oni koji nisu protiv seksa,
kako oni mogu da budu religiozni.

Dakle, ja ne očekujem od njih da me
razumeju. Kada me oni ne razumeju ja
savršeno razumem njihovo nerazumevanje.

Proći će godine ili možda vekovi dok me
ne budu razumeli, ali to se uvek događa.

Reč ’’seks’’ je veoma lepa.

Originalni koren reči seks
znači deljenje – seks znači deljenje.

Ako si podeljen iznutra,
tada će seks doći.

Kada žudiš za ženom ili muškarcem,
šta se događa? Jedan tvoj deo čezne
da sretne drugi deo, ali ti se trudiš
da sretneš drugu spoljašnjost.

Vi možete da se sretnete na trenutak,
ali ti ćeš ponovo da budeš sam, jer spoljašnji
susret ne može da bude večan.
Tada seks vrlo brzo
biva prolazan, jer drugi je ipak drugi.

Ali kad sretneš svoju duhovnu ženu
ili muškarca iznutra,
tada susret može da bude večan.
I kada se izgube sva deljenja
taj susret se događa.

To je alhemijska transformacija:
tvoja žena i muškarac sretnu se iznutra
i ti postaješ jedan. A kada postaneš
jedan, ti imaš ljubav.

Sputana osoba ostaje zainteresovana
za seks, ostaje opsednuta seksom,
zato ja kažem: vodi seks koliko možeš
i uskoro ćeš završiti s tim.

A kada završiš s tim i seks izgubi
svo značenje, to će biti veliki
dan, veliki trenutak u tvom životu.

A ako želiš da rasteš kao celina
sve mora da bude prihvaćeno,
ništa ne smeš da zanemariš.

Naravno, sve mora da bude korišćeno
za višu harmoniju.

Šta onda treba da uradimo?

Da znamo seks!

Uđi svesno u to! To je
tajna za otvaranje novih vrata.

Devedeset i devet procenata ljudi
zna seks samo kao olakšanje; oni ne
znaju njegovu orgazmičku osobinu.

Čak i kada misle da imaju
orgazam, to nije orgazam – to je
samo genitalno olakšanje.

Orgazam nema veze, nema mnogo veze
s genitalijama. Genitalije samo učestvuju
u tome, ali orgazam je potpun – od glave
do pete, u tebi celom.

Ejakulacija nije orgazam.

To je samo lokalno oslobađanje,
seksualno oslobađanje – ali to
nije orgazam.

Šta je orgazam?

Orgazam je stanje kada svoje telo
više ne osećaš kao materiju; ono vibrira
kao energija, elektricitet.

U orgazmu, ti dolaziš do najdubljeg dela
svoga tela gde više ne postoji materija,
postoje samo energetski valovi; ti postaješ
energija koja pleše, vibrira. Nema više
nikakvih granica – ti treperiš, ali nisi
više materijalan.
Tvoj partner takođe treperi.

To je značenje seksualnog orgazma –
da otopi tvoju zamrznutu energiju, koja se
sjedinjuje sa svemirom, sa drvećem i
zvezdama, sa ženom i muškarcem,
i sa stenama.
Na jedan trenutak, naravno.

Ali u tom trenutku ti si na određen
način svestan da je to religiozno, da je
to sveto, jer dolazi iz celine.

Milioni žena žive i umiru
ne znajući da imaju mogućnost
da dožive orgazam.

A ne znajući da možeš da imaš
velike orgazmičke eksplozije, ti nećeš
moći da razumeš ništa o spiritualnosti;
to će biti skoro nemoguće.

Kada žena ne može da ima orgazam
ne može zaista da ga ima ni muškarac,
jer orgazam je susret dve osobe.

Samo dvoje, kada se stope jedno
u drugo, mogu to da dožive. Nemoguće je
da samo jedan partner doživi orgazam
a drugi ne.

Oslobađenje je moguće, ejakulacija je
moguća, olakšanje je moguće, ali ne
i orgazam.

Orgazam nije olakšanje; orgazam je
slavlje.

Orgazam je tvoj susret sa celinom,
preko tvog partnera.

Orgazam je uvek božanstven – tvoj
partner je postao ulaz i ti ulaziš
u božanstvo.

Orgazam je uvek spiritualan,
nikada seksualan.

Oni koji misle da je orgazam seksualan
nisu razumeli apsolutno ništa; oni ne
znaju ništa o orgazmičkim doživljajima.

Orgazam je uvek samadhi, ekstaza.

Upamti, seks nije pogrešan;
mehaničnost je pogršna.

Ako možeš da uneseš malo svetla
inteligencije u svoju seksualnost,
ono će je preobraziti.

To više neće biti seksualnost
to će biti nešto sasvim drugačije,
toliko drugačije da to ne možeš
da izraziš rečju.

Mi na Istoku imamo za to reč, Tantra.

Zapad za to nema reč.

Postani potpuno ne-misaon.

Samo tada se dogadja svesnost da si
postao jedno sa nekim. A taj osećaj
jedinstva tada može da bude nezavistan o
partneru i može da bude korišćen sa celim
svemirom.

Ti možeš da budeš u seksualnom aktu
sa drvetom, mesecom, sa bilo čim.

Kada jednom saznaš kako da stvoriš taj krug,
moći ćeš to da uradiš sa bilo čim – čak bez ičega.

Ti možeš da stvoriš taj krug unutar
sebe jer muškarac je i muškarac i žena,
a žena je takodje i žena i muškarac.

Ti si oboje jer dvoje su te stvorili.

Kada jednom stvoriš krug unutar sebe
(tvoj muškarac sreće tvoju ženu; tvoja unutrašnja
žena sreće unutrašnjeg muškarca) ti si u zagrljaju
sa samim sobom.

Samo kada je stvoren taj krug moguće
je postići stvarni celibat.

Kada je stvoren taj krug iznutra,
ti si oslobodjen.

Kada se vratiš posle tantričkog seksualnog
akta, ti si se uzdigao, a ne pao.

Osećaš se ispunjen energijom, vitalniji,
življi, zračiš.

A ta ekstaza će trajati satima, čak danima.
To zavisi koliko si duboko bio u tome.

Jedan tantrički seksualni doživljaj, i
danima ćeš se osećati opušten-zadovoljan,
lagodan, ne-nasilan, ne-ljut, ne-depresivan.

Tantra kaze da ako udješ u meditaciju
seks će potpuno da nestane: on može potpuno
da iščezne.

Cela energija je apsorbovana u vašim
centrima, a tvoje telo ima mnogo centara.

Seks je najniži centar i čovek postoji
na najnižem centru. Što više energije
odlazi naviše, više vaših centara počinje da cveta.

Kada ista energija dodje do srca,
ona postaje ljubav.

Kad ista energija ode još više,
počinju da cvetaju nove dimenzije i
nova iskustva.

A kada je ista energija na najvišem,
na poslednjem vrhu u tvom telu, ona dopire
do onog što Tantra zove ’’sahasrar’’ –
poslednja čakra (chakra) u glavi.

Seks je najniža, a ’’sahasrar’’ najviša
čakra, i izmedju njih se kreće
seksualna energija. Ona može da bude
oslobodjena putem centra za seks.

Kada centar za seks oslobadja tu energiju
ti uzrokuješ reprodukciju nekog drugog.
Kada ’’sahasrar’’ oslobadja istu energiju,
iz glave u kosmos, ti daruješ SEBI novo rodjenje.

To je takodje reprodukcija, ali ne biološka.
To je duhovna reprodukcija. Ti si tada ponovo
rodjen. Mi smo u Indiji takvu dvaput rodjenu
osobu zvali ’’dwij’’.

Ona je sama sebi dala novo rodjenje.

Tantra ne uči seksualnosti. Ona
jednostavno govori da seks može da bude
izvor blaženstva.

Kada jednom upoznaš to blaženstvo, ti
možeš da ideš napred, jer sada si se spustio u
sadašnjost.

Kada jednom shvatiš ekstazu seksa,
ti možeš da shvatiš o čemu mistici govore –
uzvišeni orgazam, kosmički orgazam.

Mnogo je knjiga napisano o Tantri,
i sve one govore o tehnici.

Ali prava Tantra nema nikakve veze
s tehnikom.

O pravoj Tantri se ne može pisati,
pravu Tantru treba osetiti.

Sve do sada geštalt je bio potiskivanje-
popuštanje, popuštanje – potiskivanje –
stalno lutanje izmedju krajnosti.

Mi moramo da se zaustavimo tačno u sredini.

Da li si ikada pokušavao da zaustaviš klatno
sata u sredini?

Šta se dogadja?

Sat stane. Vreme stane.

To pokušavam da kažem. Ja ne želim
da budeš popustljiv niti želim da
budeš potisnut. Voleo bih da budeš
balansiran tačno u sredini.

Jer samo u sredini transcendetalnost
je moguća.

Nema potrebe da koristimo seks samo
za reprodukciju.

Seks se koristi u svakom stvaranju.

Zbog toga veliki pesnici, veliki
slikari možda ne osećaju toliku
potrebu za seksom. Ali razlog je
jednostavan: oni stvaraju nešto veće
i potreba je zadovoljena.

Buda nije ni slikar, ni muzičar,
ni pesnik, ali je prevazišao seks.
Šta se dogodilo?

Najveći oblik stvaranja je stvaranje
samoga sebe. Najveći oblik stvaranja je
stvaranje unutrašnje celine, jedinstva.
To je vrhunac, vrh Himalaja.

Tri osnovna elementa u seksu
vode do blaženog trenutka.

Prvi je bezvrenenost:
ti potpuno prevazilaziš vreme. Vreme
ne postoji. Potpuno zaboravljaš na vreme;
vreme za tebe prestaje. Vreme ne prestaje;
ono prestaje za tebe; ti nisi u njemu.

Drugo, u seksu po prvi put
gubiš svoj ego; ostaješ bez njega. Nijedno
od vas više ne postoji. Vi ste oboje izgubljeni
u nečem drugom.

I treće, u seksu si prvi put
prirodan. Ti si deo prirode – deo
drveća, deo životinja, deo zvezda-deo!
Ti si uključen u nešto mnogo veće –
kosmos. Tao.

Ti čak ne možeš ni da plivaš u tome;
ti ne postojiš. Nošen strujom – ti
samo plutaš.

Ove tri stvari daju ti ekstazu.

Seks je samo situacija u kojoj
se to dogadja prirodno.

Jednom kada znaš i kada osetiš
ove elemente, ti možeš da ih stvoriš
nezavisno od seksa.

Cela meditacija je u osnovi
iskustvo seksa bez seksa.

Ali ti moraš da prodješ kroz to. To mora
da postane deo tvog iskustva; to ne sme
da ostane samo na nivou pojmova,
ideja, misli.

Tvoja seksualna energija je hrana
za tvoj samadhi.

Samadhi lotos će procvetati iz
blata seksa.‚‚
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sub Avg 04, 2012 10:02 am

‚Baš pre neki dan me je neko pitao: ‚‚Zar Vi niste licemer? Vi živite udobno, u lepoj kući, vozite se lepim kolima, živite kao car.‚‚ Ta osoba ne razume značenje reči ‚‚licemerje‚‚. Celokupno moje učenje vodi ka tome da se živi što lepše. Ja nisam licemer, ja zapravo živim onako kako propovedam. Da propovedam život u siromaštvu, a da živim u palati, to bi bilo licemerje. Međutim, ja ne propovedam život u siromaštvu; siromaštvo nije moj cilj. Ja živim prirodno; i veoma je prirodno živeti komforno i ugodno. Prosto je glupo ako komfor već postoji, da se ne živi u njemu. Druga stvar je ako komfor nije dostupan. U tom slučaju, šta god vam je dostupno, živite komforno u tome; sredite prostor tako da u njemu komforno živite.
Ja sam živeo u mnogo različitih situacija, ali sam uvek živeo komforno. Kada sam bio student, do univerziteta sam pešačio šest i po kilometara svaki dan, ali sam to obožavao! Tih šest i po kilometara sam svaki dan prelazio sa lakoćom; uživao sam. Kada sam postao profesor, na univerzitet sam išao biciklom; i u tome sam uživao. Kakva god da je bila situacija, bilo da sam morao da vozim bicikl ili ‚‚mercedes benz‚‚, nije bilo razlike. Živeo sam komforno. Komfor je stanje uma; to je pristup životu. Ja sam živeo u veoma siromašno opremljenim kućama. Kada sam postao profesor na univerzitetu, počeo sam da živim u jednoj sobi bez prozora, bez ventilacije. Najam je bio samo dvadeset rupija mesečno. Ali ja sam je obožavao, uživao sam u njoj, uopšte nije bilo problema. Kad god je trenutak to dozvoljavao, ja bih ga potpuno iscedio. Svaki put bih ispio trenutak u celosti, nikada se nisam kajao, i nikada nisam želeo nešto drugo. Ako bi nešto drugo počelo da se dešava, uživao bih i u tome. Meni nikako ne možete reći da sam licemer. Ja nikako ne mogu da budem licemer, jer ja se ne vodim nikakvim idealima koje treba da ispunim, kod mene nema ni ‚‚mora‚‚ ni ‚‚trebalo bi‚‚. Ono što jeste je sve, i ja živim u sadašnjosti.
Što više ideala imate, više će te patiti, bićete veći licemer, jer ako ne možete da ispunite ideale, onda ćete morati makar da se pretvarate. Tako se licemerje javlja. Svet neće biti uopšte licemeran ako prihvatimo iskustvenu činjenicu bez osude. To je što je. Ako živimo sa onim što postojano jeste, a ne sa onim što ‚‚mora‚‚ da bude i što ‚‚bi trebalo‚‚, kako onda licemerje da se javi?
Ne treba da imate nikave ideje o sebi. Ljudi sa sobom vuku gomilu ideja o tome kakvi bi trebalo da budu. Ako se vodite idejom da bi trebalo da budete hrabar čovek, onda ružno izgleda ako ste kukavica. Ali taj kukavičluk je činjenično stanje, a ideal je samo ideal, jedna od fantazija uma.
Žrtvujte fantazije zarad realnosti, odbacite sve ideale, i tada će život početi da vam se integriše. Svi odbačeni delovi će početi da se vraćaju kući i sve ono što je potisnuto će izbijati na površinu. Prvu put ćete početi da osećate zajedništvo; više se nećete raspadati na delove.

OSHO ‚‚Zdrav emotivni život‚‚
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sub Avg 04, 2012 10:03 am

‚‚Svako od nas ima sopstveni put i samo njemu potrebne lekcije koje u zivotu treba da nauci Stvar je u prihvatanju ili odbijanju da se uci i sluzi Gospodu...svako ko u nas zivot udje je prizvan od nas samih i tu je da bismo nesto naucili lepo ili bolno...ALI SVE PRODJE...Ja sam za 47 godina ispijao pehar tj casu meda pomesanu sa casom zuci,ali NIKADA se ne bi usudio da izvadim zuc i da mogu, jer ko sam ja da se messam u Volju Gospodnju...zivot postoji bez obzira sta je u nasem umu...i zato sam naucio neke lekcije...Ljubav....Oprastanje...biti blag prema ljudima ali cvrst prema problemima...i sta god da cinim koju god akciju da preduzimam vazno je da NIKOGA ne povredjujem...neki to zovu Dhamma.... ‚‚
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Sub Avg 04, 2012 10:04 am

" Svi su putevi isti - nikud ne vode. Jedan put je samo jedan put.
Ako osećas da ne bi trebalo njim da pođes, onda nipošto ne smeš ostati na tom putu.
Postavi sebi jedno pitanje : Ima li ovaj put SRCA ?
Ako ga ima, to je dobar put, ako ga nema, ne valja.
Ni jedan ni drugi nikuda ne vode, ali jedan ima srca, a drugi nema.
Na jednom je putovanje radosno, dok god se po njemu krećes, dok god si s njim sjedinjen.
Drugi put će te naterati da proklinjes svoj život.
Jedan ti daje snagu, drugi ti je oduzima. "

Don Huan
Nazad na vrh Ići dole
Samouka
PrEkoBrojNa

Datum upisa : 24.05.2011

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Uto Avg 07, 2012 8:31 am

Vjerujem da je Miloševo Dijete Europe najveća planina u Europi, da je mjesec jedno od Sergejevih psića i da je Lajka iz svoje limene kućice dugo lajala na zemlju misleći od nje da je mjesec, da će se sresti i da nisu sami..mogući početak pjesničke zakletve-Mensur Ćatić
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Avg 09, 2012 9:25 am

..ovo shto cu sada ubaciti su priche mog druga sa drugog sajta,,necu navesti nik jer vam on nishta ne znachi..ae da zlim jezicima oma naznachim IMAM SVE DOZVOLE SVETA da njegove priche stavljam gde hocu:))

...dadoh baba seri dvesta kinti da pokupi srcu jer su kreteni hteli da zovu organe...krenuh pijanim korakom da platim muziku...pevaljka me ponovo navuce na ogromne grudi ,ovlas dodirnu usnama moj obraz i tiho rece : ma bice sve u redu , zivot je teska kurva...pozeleh da joj spustim glavu na te sisetine i odspavam snom deteta jedno nedelju dana ali me presece pogled harmonikasa...gorila sa nacional geografije je za njega riki martin...nekako nabodoh izlaz i tu se zapanjih !lik u ogledalu je bio crnji od otiraca na podu...u glavi sam imao samo jednu misao zeleznicka stanica ...treba da nadjem stanicu...nisam znao ni gde sam , ni zasto , ni koji je dan a ni godina , znao sam samo da sam dosao vozom...a putujem vozom jer moze da se pusi...da da cigareta,to mi treba cigareta...prevrnuh dzepove nigde nista ...to me je dotuklo ...umreti negde bez cigarete...i bas me boleo tuki za umiranje i za to sto ne znam gde sam ali umreti bez cigarete je trgedija neopisiva...I danas ponekad probam da se setim zasto sam uopste bio u pancevu...ali ne vredi...doci ce mi glave crne rupe .
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Avg 09, 2012 9:25 am

idemo dalje

pre neku godinu ono kad radulovic ode na koridu zatvorise mi c market u komsiluku...posto sam opste poznat kao vrlo vredan lik doslo mi da se roknem sa dve tone c4 jer mi je sledeca prodavnica bila dalje celih petsto metara...nije mi za metre nego ce pivo da mi se ugreje za ceo stepen...ali ne potaraja dugo cuh aber da je neki misko genija za robnu razmenu te ce bivsi c da postane maksa...opservirao sam sa terase renoviranje i pickarao sudbinu kad oni neradnici sednu da jedu...sve zabusant do zabusanta ...rade samo dvanaest sati i jos hoce da jedu...i dodje i taj dan...otvaranje...bla bla bla malo smoki i kikiriki i pustise prvih osamsto penzosa...ali sve sto je lepo ne moze da traje...primetih da kad god udjem jedna lujka od kasirke prvo zanjisti onda obori policu sa zvakama , otrci u magacin i iz njega pravo pred mene: dobar dan komsija kako ste? treba li vam nesto posebno ? bla bla bla ...mesecima ...nocna mora...Prsko suzavcem,zaprasivao praskom za picajzle,palio navijackom bakljom , polomio bezbolku ali ne vredi...ili je luda ili se skida gola pred ogledalom...
Nazad na vrh Ići dole
Zana

net

mene su naravno najvise zanimali nikovi poput...branitelj ili veteran dom.rata...trazio sam onog snajperistu sto me tri puta promasi u jednom danu u vukovaru...htedoh da se zahvalim coveku jer se vratih sa jedine besplatne ekskurzije na koju me uhapsenog posla mirin decko...e tada pocinje bombardovanje i misija :odvesti klince na selo ,izlepiti prozore selotejpom jer gledaju u strazevicu i predstaviti srbe sto bolje u svetu ,na mejlove saucesca odgovoriti dobim vicem itd ...ali to je jos duza prica. pomenucu samo da sam se naravno dobrovoljno prijavio za celodnevna dezurstva. drugi dan shvatih da kada nazoves bbs i sky njuzz javi ti se automat i sedam minuta snima tvoju poruku...procitao sam im ceo kosovski ciklus sa zenidbom cara Dusana kao prvom naravno...i nisu me blokirali nijednog trenutka...vaspitana i tolerantna nacija bre...oni su meni zauzvrat iscitali ceo uranijumski ciklus sa tomahavkom na celu naravno....
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Avg 09, 2012 9:26 am

.............

probam da se setim svog minulog rada na ovom globalnom cudu i da li sam stvarno slupao milion sati ovde uludo...bese to toliko davno da se jedva i secam tog laganog orgazma na cinjenicu da mozes napisati nesto sto mogu da procitaju :pigmej ,eskim i aboridzin u svom pickovcu ako imaju komp...stavkica da to radim u radno vreme i da cu jos i biti placen je dolazila kao kohiba posle dobrog sexa...uz staromodne sefove koji su donosili miljea od kuce da im monitor lici na kucni tv ,mi mladi tehnicari smo vlazili gacice dok ne probije na farmerke , tada kupih troje crnih ...doduse net je bio sporiji jedno 1200 puta ali smuvah da radim sam popodne tako da opalih grupnjak prvi put i to sa 4 kompa...saznadoh ko je najzastupljeniji srpski pisac u wasingtonskoj biblioteci...koliko brodova ima onazis...kako popraviti kvarove na vwbubi...recept za leskovacku muckalicu i naravno pesme Mike Antica...itd itd itd samo je nedostatak maste bio granica a mislim da je imam za jos milion sati...
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Avg 09, 2012 9:26 am

..............

prosle godine nekako u ovo vreme me tako na poslu zignu u levom kuku , brzinom svetlosti udari u krstivoja da nisam trepnuo ispale bi mi oci...a ono jaooooj je bilo samo da kolega ispusti solju vrele kafe sebi u krilo...svratih u apoteku jer veliki decaci ne idu kod lekara bar dok se kost ne vidi....i rekoh apotekarki : daj mi sve masti za sve reume i slicno za uzrast od cetrdeset i pet do sto godina...kad je provikla karticu zignulo me i u srcu ali daleko slabije...kad potrosih i sestu tubu resih da se uozbiljim i pitah tetka rosku komsiku...ima li kod nje u vukojebini oko pirota jos onih baba sto tope olovo i fircaju po slepim misevima...a sve crvene konce sto nadjoh u kuci spalih ritualno...uvedoh i pozarstvo dva sata pokusaja spavanja a dva vristanja u kenjari...da ne duzim zavrsih kod fizijatra i rece mi posle lomnjave svih kostiju : ovo je ozbiljno zakazite na salteru ...lik na salteru rece dodjite za dvadeset i pet dana...e tu mi vec brankov most pade nesto na pamet.
Nazad na vrh Ići dole
Zana

.....
moracu nesto da preduzmem po pitanju pisanja ovde...em nisam nadahnut kao pevacica jeca em mi i postovi nisu tog kvaliteta...jos ako ujutru iscitam blogere i kolumniste koje bas cenim , obuzme me ideja da uopste ne bi bilo lose , da ova moja tastatura zavrsi na reciklazi...a ja lepo da gledam slike egzotisnih destinacija...i vratim se omiljenom mastanju : kako obici mesta na kojima je Hemigvej , pio , pusio i ebavo...mozda bi danas ,uz poludnevno sedenje na mestu gde primam platicu i srecan sam zbog toga i iscurio neki postic , ali jutros u prevozu doziveh strasan sok ...videh naslov u novinama , na koje je balio penzos , koji kupuje pola kile hleba,dve ljute papricice i litarski jogurt deli na cetiri case jer je tako jevtinije, a za zutu stampu ima trideset dindzi....naslov na pola strane : na farmi ...pevacica ( sa jednom pesmom ...dodji da mi ruke grejes)...je pevacici bez pesme...rekla : krvi cu ti se napiti !!!...recite sad vi meni !..kako docekati rasplet tog sudbonosnog sukoba? dohvatih se Tarabiceve knjige ...kako je moguce ? ni slova o tome!...i kako danas na praznik misliti na drage ljude koji nisu vise sa nama?...jos kad se setih da je ispod pisalo da je neki bakrim kresnuo neku jasminu i to u senu...resih da nazovem vladu hirurga i pitam kako se najbolje seku vene.
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Avg 09, 2012 9:27 am

........

retko kada zagledam umrlice na banderi ispred zgrade ali ova kao da je gledala mene pravo medju oci...na fotkici lep covek srednjih godina(?) valjda u uniformi ...prezime mi nepoznato ali se setih...cika marko za nas mladje ili major marko zajebant za njegove gentose...da bas ga dugo nisam cuo kako se grohotom smeje po kraju ili muva zene kod marketa miskovog...i krenuse price o njegovim podvizima...jednom je bas zabradio i srete ga komsika na koju je davno bacio oko..."ju marko da ti nije neko umro? pu pu daleko bilo"...sastavi marko facu , uzdahnu duboko i rece "jeste otac"..."jaoj primi moje najdublje saucesce" i cmok cmok cmok....ali marko nastavi i cmok cmok i zagrli je bas..."pa kako, pa kad ,pa od cega , jer se patio jadan"???..." ma nije se patio ...naleteo voz i sve ih pobio u kolima na neobelezenom prelazu"..."ali nisam nista citala u novinama"..."pa bila si mlada bilo je to sedamdeset trece"...rece marko i malo se izmace za svaki slucaj...hronicari naselja tvrde da mu je posle davala redovno!
Nazad na vrh Ići dole
Zana

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   Čet Avg 09, 2012 9:27 am

.....

riki je bio jaci uzivo sa komsijama ...na livadi pored nas covek podigao nogu na neku betonsku cev od bar dva metra i tri tone ..drzi najlon kesu , pusi i gleda negde u blok trideset...ludi riki otvori prozor i iz sveg glasa : nemoj da mislis da te nisam video ...poneo si tu kesu da ukrades cevi...sad cu da zovem policiju...lik u cudu..prekrsti se sa obe i ode...
na bloku sedamdeset navece zezanje je bilo sa telefonskom govornicom koju smo videli iz kancelarije i znali joj broj naravno...nazoves je pre nego neko podigne slusalicu i urnebes pocinje..."gospodjo! ne mozete u kabinu sa crvenom torbom , lepo vam pise na vratima"...zbunjenost , okretanje , cudjenje..."ali ovde ne pise nista!"..."pise pise dole u dnu"..."ali stvarno nista ne pise"..." ma verovatno pocepala deca...zovite ali nemojte dugo , znate taj broj koristi i vatrogasac petko"
Nazad na vrh Ići dole
Zana

.......

u poslednje vreme sve cesce idem busom na posao...em mi je crkla klajbedjozla na yugicu em imam super prevoz...vracam se tako pre neko vece...sedim , dremam ali me povremeno sofercina tako cimne kad salta da se uplasih za davno zalecene hemoroide...ne znam sta da mislim , bus jeste krsina , sofera ne vidim da li je mator i pijan ili je neki zemljak dise gsp-a pa juce sis’o s planine...i tako mi misli odlutase na vojsku i novu klasu skole rezervnih oficira koji nam dodjose na obuku...retko sam kao kaplar isao sa njima na obuku ali mi rekose da ima jedan retko netalentovan lik i da niko od instruktora nece vise da se smara s’njim...i tako jednom pripremam kamion a on broji oblake i cacka nos...rekoh mu : idi,dok ne krenemo,kod mladje bosanca da ti objasni medjugas...vraca se idiot posle pet minuta sav umazan sa najmasnijim pucvalom na svetu..."sta ti je to bre"?..."dade mi mladja da stavim pod gas"...padoh s kamiona srecom na zivu ogradu...uvece uspeh da se uozbiljim i pitah ga : "cime se ti bavis i odakle si"...rece mi :.....................
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )   

Nazad na vrh Ići dole

I OVO JE NEKO NAPISAO (tekstovi koji su nam se svideli )
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 6 od 25Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 25  Sledeći
 Similar topics
-
» Izlog mojih krpica u koje cu sigurno uci
» Kineski horoskop
» Bolna menstruacija
» Dezodorans ili antiperspirant
» Pismene izjave osiguranika Croatia osiguranja

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: KNJIŽEVNOST I JEZIK :: KNJIŽEVNOST :: PROZA/POEZIJA/PISANA REČ ..-
Skoči na: