DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Diskus hernija

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
sonia
حبيبي
حبيبي

Godina : 43
Humor : ;)
Datum upisa : 23.03.2008

PočaljiNaslov: Diskus hernija   Ned Jul 05, 2015 12:03 am

Diskus hernija nastaje oštećenjem kičmenih korenova izazvanim prolapsom lumbalnih intervertebralnih diskusa. Veliki socio-medicinski značaj proističe iz činjenice da je to jedan od veoma čestih uzroka radne nesposobnosti, odnosno bolovanja.

Najčečće pri podizanju tereta iz nezgodnog položaja tela (pogrešan pokret) dolazi do pucanja fibroznog prstena diskusa i prolapsa njegovog središnjeg dela-nukleus pulpozusa koji vrši kompresiju na odgovarajući kičmeni koren (mesto odakle polaze nervi).
Predilekciono mesto je između petog lumbalnog i prvog sakralnog pršljena sa pritiskom na prvi sakralni koren. Ređi je prolaps između četvrtog i petog lumbalnog pršljena sa kompresijom petog lumbalnog korena, a još ređi između trećeg i četvrtog ili drugog i trećeg lumbalnog pršljena.
http://www.stetoskop.info/

Moja je L5-S1...zaradila sam je pri pokusaju da automobil koji je klizio po ledu vratim na put...uspela sam...Od skoro je pocelo to mravinjanje niz nogu i sl...Uskoro pocinjem terapiju vezabanjem...

Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Ned Jul 05, 2015 12:06 am

U anamnezi ima više nastupa bolova u lumbalnom delu kičme (lumbago), obično posle naprezanja. Aktuelni bol je lokalizovan u istom predelu i širi se ka zglobu kuka, niz potkolenicu i list noge sve do prstiju. Parestezije (izmenjeni osećaj, osećaj mravinjanja), nekad i hipestezija (smanjen osećaj za dodir) u palcu noge govore da je u pitanju lezija korena L5, odnosno oštećenje  diskusa između četvrtog i petog lumbalnog pršljena. Kada se ove smetnje jave na spoljnoj strani stopala i malom prstu , reč je o oštećenju korena S1. Ahilov refleks je snižen ili ugašen i to je najpouzdaniji znak. Bolovi se pojačavaju pokretima i naprezanjem (kašalj, kijanje, smeh). Istezanje išijadičnog živca (podizanjem ispružene noge) dovodi do pojačavanja bola (pozitivan Lazarevićev znak). 

Mogu se naći  i raznovrsni motorni znaci-najčešći nalaz je refleksni spazam paravertebralne muskulature koja predstvalja odbrambenu reakciju od bolnih pokreta. Pokretljivost ovog dela kičme je ograničena, naročito unazad. Može se javiti i hipotonija mišića, npr.glutealnih a nekada i mišića cele noge. Nemogućnost stajanja na prstima i peti posledica je slabosti fleksora i ekstenzora palca i fleksora stopala. Prolaps između drugog i trećeg i trećeg i četvrtog lumbalnog pršljena daje simptomatologiju od strane nervusa femoralisa-sniženje odnosno gašenje patelarnog refleksa, smanjenje snage, hipotonija i hipotrofija mišića kvadricepsa.

Nazad na vrh Ići dole
justicija

Datum upisa : 22.12.2013

PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Ned Jul 05, 2015 12:17 am

Mi smo juče pričali sa jednom ženom koja je primjenjivala ove vježbe na linku ispod, kaže da joj jako pomažu. Meni izgledaju šašavo tvrdnje, ali ona kaže da je njoj jako pomoglo

http://uspesnazena.com/lepota-i-zdravlje/lezite-i-izgubite-centimetre-u-struku-ispravite-drzanje-i-narastite-fantasticna-japanska-metoda/
Nazad na vrh Ići dole
sonia
حبيبي
حبيبي

PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   Čet Avg 20, 2015 9:20 am

Hirurg je, nakon svih testova rekao da je za sada sve ok, nisam izgubila snagu, refleksi su normalni i to. Poslao me kod fizioterapeuta, uz kontrolu za 3 meseca. 
Fizioterapeut me odusevio. Onaj osecaj kad si u rukama nekog ko zna sta radi. Proverio je svaki veci zglob i grupu misica. On kaze da moji problemi nisu iz kicme, to stoji mirno, vec iz kuka (?! ) Stara povreda sa rukometa bas na spoju dve velike grupe misica, usled preopterecenosti pocela da reaguje.
Preporucio je akupunkturu, tretirajuci ujedno i oba ramena.
Nakon treceg pregleda, bolovi su sasvim prestali.
Nastavljam, naravno. 
P.S. Anegdota- Na drugom pregledu, lezim onako izbockana, kad fizioterapeut pita dali hocu da me slika ( ?!) Ko zna kako sam ga pogledala, onako u brusu i gacicama samo, kad on brze kaze- svi traze za fb ( ?! hahhaha ) . Rekoh, ajd', ne za fb, ali cisto da vidim kako guza izgleda tako izbockana :D I uslika me covek  dadada

Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Diskus hernija   

Nazad na vrh Ići dole

Diskus hernija
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: ŽIVOT I PRIKLJUČENIJA :: ZDRAVLJE :: LEKARSKA ORDINACIJA-
Skoči na: