DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -
Danubius Forum ima trenutno preko 11 000 registrovanih korisnika
REGISTRUJTE SE , jer ovako ne možete čitati ni 30 % sadržaja
niti možete učestvovati u radu foruma .VIDITE SVE -ali ne i sadržaj topica (a imamo ih preko 7000 !)
Registracija je krajnje jednostavna , BEZ maila ZA POTVRDU . Možete odmah ući na forum pošto ste uneli nick i pass.

DOBRO NAM DOŠLI !

DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -

-MI NISMO KAO DRUGI -Liberté, égalité, fraternité-

PrijemPORTALČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi

Delite | 

Da li su Srbi i Hrvati braća?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
AutorPoruka
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Sub Apr 18, 2015 7:02 pm

First topic message reminder :

" />

Pitali smo istoričare, genetičare i lingviste: Da li su Srbi i Hrvati braća?

Nedavno je internetom prostrujala vest da je ugledni hrvatski institut FA iz Zagreba otkrio kako je genetska podudarnost između Srba i Hrvata gotovo identična! Štaviše, pisalo je u vesti - Hrvati su nastali od Srba! Iako je ova "vest" izašla iz kuhinje kojoj je u Srbiji pandan Njuz.net, jedni su se ipak "primili", a drugi ozbiljno zapitali koliko su Srbi i Hrvati zaista slični, genetski, istorijski i lingvistički? I tačno je, slični su, naročito sa stanovišta moderne genetike - među Srbima i Hrvatima nema značajne genetske razlike. Ipak, te razlike nema ni između Srba i Albanaca, ili Hrvata i Bugara.

"Narodi nisu biološki entiteti"
Genetika uči da postoje veće genetske razlike unutar jedne nacije, nego između dva naroda.
Genetičar Oliver Stojković, šef Instituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu, kaže da etničke grupe, kao što su Srbi i Hrvati, nisu biološki niti genetički entiteti.
- U svakoj analiziranoj populaciji postoji značajna količina genetičke raznolikosti, koja nam onemogućava da kod svih pripadnika jedne populacije nađemo neki zajednički genski beleg. Drugim rečima, mi ne možemo da nađemo neke biološke osobine (pa samim tim ni njihovu genetičku osnovu) po kojima možemo razlikovati pripadnike različitih etničkih grupa. Etničke grupe, pa ni balkanski narodi, nisu biološki ni genetički, entiteti, već sociološki konstrukti - kaže profesor Stojković.
Neke studije su pokazale da geografska bliskost dva naroda može da ima uticaj na izvesni stepen sličnosti genoma zbog mešanja pojedinaca.
- Ove genetičke studije samo su potvrdile ono što smo znali od ranije: sličnost između geografski bliskih etničkih grupa je veća nego kada su u pitanju prostorno i istorijski razdvojene etničke grupe - kaže profesor Stojković.
S druge strane, prema svemu što dosadašnja istoriografija i lingvistika znaju, Srbi i Hrvati su dva različita južnoslovenska plemena koji su se na prostore gde danas žive doselila u 7. veku, u vreme vladavine Vizantijskog cara Hiraklija.
Vera - uzrok najviše sukoba
Suštinski, najveća razlika između Srba i Hrvata je u veri, zbog čega su najčešće i ratovali. I jedni i drugi su izvorno, kao i svi Sloveni, na Balkan sa sobom doneli stara slovenska verovanja i mitove. Srbi prvi primaju hriščanstvo u 7. veku, a Hrvati u 8. Među jednima i drugima se u 10. veku razvija bogumilstvo, koje karakteriše protivljenje i rimskoj i vizantijskoj vlasti. Nakon velike šizme, raskola hrišćanstva 1054. godine na zapadne katolike i istočne pravoslavce, dolazi do slične podele između dva naroda. Iako taj proces nije tekao pravolinijski niti jednostavno i jednoznačno, u došlo je do onoga što imamo danas - Hrvati su se priklonili katoličanstvu, a Srbi pravoslavlju.
- Odnose između Srba i Hrvata kroz istoriju karakterišu nesporazumi, koji su nekad bili manje oštri, ali nekad su dovodili i do ratova. U svakom slučaju, nikad nisu bili potpuno mirni, uvek je nešto smetalo - kaže akademik istoričar Dragoljub Živojinović.
Jezik - bez Vukove reforme se ne bismo razumeli
Jedna od glavnih argumenata da su Srbi i Hrvati braća i dva veoma bliska naroda jeste sličnost njihovog jezika. Zašto mi danas govorimo, u suštini, istim jezikom kao Hrvati? Da nije bilo reforme jezika i usvajanja štokavskog dijalekta, da li bismo se danas razumeli sa njima?
- Na to pitanje nije lako odgovoriti. Ja nisam istoričar jezika, bavim se samo savremenim srpskim, ali znam da ni istoričari ne vole pitanja tipa "Šta bi bilo da nije bilo". Mislim da je usvajanje štokavskog kod Hrvata bilo manje-više neizbežno, jer su mu podrška bile želja za stvaranjem zajedničkog jezika sa stanovnicima Bosne, Srbije i Crne Gore, kao i dubrovačka književnost. Kajkavski i čakavski, naprotiv, bili su samo dijalekti bez ozbiljnije književne i kulturne tradicije - smatra lingvista Ivan Klajn.
15 vekova prijateljstva i rata
Srbi i Hrvati poslednjih 15 vekova žive jedni pored drugih, mešajući se i ratujući među sobom. U različitim vremenskim periodima bili su bliži, odnosno dalji. Nauka nema dokaza da su Srbi i Hrvati dva veoma različita naroda, kao što bi neki današnji Hrvati želeli, ali nema ni dokaza da su Srbi "stariji, jači i pametniji od Hrvata", ma koliko bi to pojedini ovdašnji velikosrbi voleli. I mi i oni smo samo mali slovenski narodi na Balkanu koji traže svoje mesto pod Suncem.
Originalno objavljeno na: http://www.24sata.rs/pitali-smo-istoricare-geneticare-i-lingviste-da-li-...

Bas mi je drago to cuti i citati. Za ove anti brace i ostala stoka pise sada crno na bijelo. naklon
Nazad na vrh Ići dole

AutorPoruka
debilko
Pogrešila roda

Godina : 54
Datum upisa : 22.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Čet Maj 21, 2015 11:00 pm

Kijara-brm ::
Ručna se povlači ,kad oseti da se preteralo.
A vidiš ovo je montiju već drugi put da lupeta na nacionalnoj osnovi.
Šta si ti mislio to nije moj problem,već šta si napisao.
Imaj poštovanja prema ljudima druge vere i ti i debilko.
Vidiš ,zbog vas dvojice me sramota šta sam.
Ali vaša reč govori o vama i kakvi ste ljudi.

Možda ste u realu ok,ali ovde ste ostrašćeni,da li namerno ,slučajno...ili nešto treće.
Deba je direktan,ali monty okoliša.
Strašno od vas obojice.
Šta je strašno. Nije mi jasno.
Ako kažem da Hrate smatram Srbima, znači da ih i volim kao Srbe.
Jel to vi pošto poto želite podele među narodima.
Zato ste tom svojom politikom i napravili krvoproliće u Jugoslaviji.
Daj Bože da svi Hrvate i Muslimane smatraju Srbima, gde ćeš iskrenije ljubavi od toga. Prosto, ja toliko ne razdvajam ljude po veri, da ih čak sve smatram svojim u potpunosti. I možda i grešim, ali su u mom srcu svi oni Srbi i podjednako ih volim. Samo ponavljam, oprosti im Bože, ne znaju šta čine. Naseli malo na Vatikanske i Turske laži, ali kada Rusija zavlada Evropom, sve će to doži na svoje mesto.

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Čet Maj 21, 2015 11:10 pm

Da li bi tako burno reagovali da sam rekao da su svi Nemci Srbi, ili svi Mađari Srbi. Ne. Prosto bi se nasmejali.
Tako regauju samo narodi koji imaju problema sa identitetom, pa ga moraju dokazivati razbijanjem table sa ćirilicom. Zašto Mađarima ne smeta ćitilica. Eno u Sent-Andrei koliko ti volja. Tamo je kulturna baština grada.
znači, reakcija dokazuje istinitost mojih reči

[You must be registered and logged in to see this image.][You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Astra
Zvezda Foruma
Zvezda Foruma

Godina : 57
Datum upisa : 20.06.2008

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Čet Maj 21, 2015 11:20 pm

I ja tebe Debi volim kao Hrvata,Hercegovca,Bosanca....ma bas te volim.
ne bih dalje vezano za tvoje reakcije...nisam raspolozena da takvima dajem materijal za sapunicu.

.

Nazad na vrh Ići dole
http://www.ranjeni-orao.com
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

Godina : 37
Humor : YES-You now :)
Datum upisa : 21.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Čet Maj 21, 2015 11:23 pm

Impresionirana sam ,koliko ljubavi u tebi ima. 

Ma svaka tvoja je tačna i na mestu :)  smehsmeh
Promašio si podforum -LJUBAV   ne znam(tamo me voli koliko oćeš :))) )
Nazad na vrh Ići dole
https://www.facebook.com/groups/146401177244/
boban111

Godina : 44
Datum upisa : 30.03.2013

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Pet Maj 22, 2015 11:08 am

debilko ::

Šta je strašno. Nije mi jasno.
Ako kažem da Hrate smatram Srbima, znači da ih i volim kao Srbe.
Blago njima za kolicinu ljubavi koju im saljes. A zasto onda ne kazes "Mi Srbi smo Hrvati. Muslimani, Madjari, Rusini" ili bar da kazes da smo svi isti pa da te razumem i poverujem u tvoju ljubav prema drugim narodima i narodnostima.
debilko ::
Jel to vi pošto poto želite podele među narodima.
Bas! I ja se cudim. Kako to da se svi ne posrbe i resen problem ?
Nazad na vrh Ići dole
pesma
Sestra Vetra

Humor : 'El' se to jede?
Datum upisa : 26.09.2014

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Pet Maj 22, 2015 11:16 am

Astra ::
Ne oslanjajuci se na istoriju,meni licno svi Jugosloveni su  jedan narod,smatram ga mojim narodom....sad sto su se podijelili to je politika i to isto mrzim....i zaista mi je najmanje bitno ko se prvi rodio,pa pravio onog drugog.
Oslanjajući se na istoriju mislim i osećam isto, ali džabe, prošla su vremena u kojima je logično razmišljanje i miroljubivo ponašanje bilo na ceni, vreme kompromisa i tolerancije je iza nas, danas je mržnja totalno in. Panslavizam je aut, a verska netrpeljivost hit.

Braća poderanih gaća se mrze do iznemoglosti. Ko u tome ne učestvuje ili ga smatraju izdajnikom ili kukavicom. Slabo ko konta da je koska među njih bačena davno sa strane, još od Austrougarske je sve naopako krenulo.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Pet Maj 22, 2015 4:41 pm

Nijemci kazu "Blut ist dicker als Wasser" sto prevedeno znaci :" Krv je gusca nego voda"

Braco i sestre volite se i ljubite se, nebitno je tko je iz kojeg plemena. naklon
Nazad na vrh Ići dole
carpathia

Datum upisa : 11.04.2015

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Pet Maj 22, 2015 5:14 pm

Nikakve razlike nema.
Nazad na vrh Ići dole
podbarac
Lala iz Bosne
Lala iz Bosne

Godina : 61
Humor : Ta dašta
Datum upisa : 30.11.2012

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Pet Maj 22, 2015 8:41 pm

Ebena braća.

[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
debilko
Pogrešila roda

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Pet Maj 22, 2015 9:48 pm

Astra ::
I ja tebe Debi volim kao Hrvata,Hercegovca,Bosanca....ma bas te volim.
ne bih dalje vezano za tvoje reakcije...nisam raspolozena da takvima dajem materijal za sapunicu.
Super, ali je porblem što to zvuči neozbiljno i onda se ljutiš kad ja kažem da su svi Srbi. Reakcija sve govori. Nije to smešno jer ima osnova.
A ovo tvoje, super, stvarno mi je tako sve jedno kako me ko smatra, ja znam da sam Srbin, kao i vi svi i to mi je dosta.

Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Sub Maj 23, 2015 7:19 pm

Nemogu biti svi srbi ili hrvati svi srbi. Podjela narodnosti postoji, nema veze sto povijest pise ili misli.

Razlike ima ali minimalna je, najvise po vjeri gledajuci i politickoj orijentaciji.

Ali kad cure srpkinje i hrvatice usporedim po lijepoti nevidim uopce razlike. Srpkinje su onako vise opicene u mojim ocima dok hrvatice vise dominatne.

Kad svi zajedno (muskarci) sjedimo za stolom i pijemo svi zajedno PIVO! Nemoze se uopce prepoznati razlika tko je Srbin a tko je Hrvat. naklon
Nazad na vrh Ići dole
Svemimir

Datum upisa : 21.02.2015

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 7:17 pm

najveci problem balkanaca je sto vecina zivi u proslosti i stalno je vrti ko pokvareni film.
sigurno 80% roditelja, pogotovo u danasnje vreme, uci i potice svoju decu na mrznju i podelu na nas i ostatak balkana, sa kojim treba biti na noz.
da se za vreme Tita tako nisu odgajala deca do ovoga danas, ne bih rekao da ne bi bilo moguce doci, ali puno teze bi se desilo ovo deljenje i ratovanje.

samo retki ljudi mogu biti braca sa ljudima druge nacionalnosti jer negde u malome mozgu vecini tilta crvena lampica na opsnost od neceg suludog ali istiniog.........

za stolom gde piju braca srbi sa bracom hrvatima, ne bi trebalo biti razlike u kolicini popijenog alkohola, ali razlike u misljenjima tada vrlo lako mogu dovesti do plesa pod rafalnom paljbom........

ljudi nikako da shvate jednu stvar a to je da je proslost najgora stvar za koju se hvataju i po kojoj zele krojiti buducnost..........

kada shvatimo i prihvatimo proslost kao nesto sto je ostalo iza nas, a mozemo iz nje izvuci neke pouke za buducnost, tada ce svima u svemu biti puno lakse i lepse..........jednostavnije
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:01 pm

Svemimir ::
najveci problem balkanaca je sto vecina zivi u proslosti i stalno je vrti ko pokvareni film.
sigurno 80% roditelja, pogotovo u danasnje vreme, uci i potice svoju decu na mrznju i podelu na nas i ostatak balkana, sa kojim treba biti na noz.
da se za vreme Tita tako nisu odgajala deca do ovoga danas, ne bih rekao da ne bi bilo moguce doci, ali puno teze bi se desilo ovo deljenje i ratovanje.

samo retki ljudi mogu biti braca sa ljudima druge nacionalnosti jer negde u malome mozgu vecini tilta crvena lampica na opsnost od neceg suludog ali istiniog.........

za stolom gde piju braca srbi sa bracom hrvatima, ne bi trebalo biti razlike u kolicini popijenog alkohola, ali razlike u misljenjima tada vrlo lako mogu dovesti do plesa pod rafalnom paljbom........

ljudi nikako da shvate jednu stvar a to je da je proslost najgora stvar za koju se hvataju i po kojoj zele krojiti buducnost..........

kada shvatimo i prihvatimo proslost kao nesto sto je ostalo iza nas, a mozemo iz nje izvuci neke pouke za buducnost, tada ce svima u svemu biti puno lakse i lepse..........jednostavnije

To sto si napisao nevazi za srbe i hrvate koje zive u dijaspori, mi smo drugaciji od onih koji zive dolje. Nezivimo u mrznji ili slicno. A i odgojeni smo drugacije.
Nazad na vrh Ići dole
Svemimir

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:08 pm

voleo bih da je tako...........dijaspora je puno dolila ulja na vatru ..............

ali drago mi je da si u tome okruzenju i da postoje normalni odnosi normalnih ljudi..........
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:10 pm

Hvala Bogu da je tako.
Nazad na vrh Ići dole
Svemimir

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:11 pm

pa ti si sretnik a da nisi ni svestan toga.............nazdravi u to ime naklon
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:13 pm

daj pivo
Nazad na vrh Ići dole
Svemimir

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:15 pm

reci koje..........ozujsko,karlovacko,favorit,......................hahaha.......ma ono je preslabo , treba nesto puno zesce.........
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:17 pm

Mi pijemo Njemacko pivo. Ma da se moze i nabaviti i domace. A inac kad odem dolje prija mi Zuja!
Nazad na vrh Ići dole
Svemimir

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:19 pm

ne pijem pivo.........uopste mi ne prija,,,,,,,,,,,

vise sam ljubitelj vina........nisam neki lik koji voli previse alkohol ali ponekada ima trenutaka kada bas prija......
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:21 pm

Svemimir ::
ne pijem pivo.........uopste mi ne prija,,,,,,,,,,,

vise sam ljubitelj vina........nisam neki lik koji voli previse alkohol ali ponekada ima trenutaka kada bas prija......
Popiće ovaj iznad tebe za obojicu..  smehsmeh

Doli,ne bi ja rekla da je baš tako kako ti kažeš.
Možda u tvom okruženju,što je retkost.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:24 pm

Bambus mi isto pijemo, to je crno vino mjesano sa Coca Cola-om smehsmeh
Nazad na vrh Ići dole
Gothic
Gothic
Gothic

Datum upisa : 21.04.2012

Pa jesu braca naravno...To samo neki politicari svadjaju narod i to vise ovi strani nego nasi domaci...Nasi politicari pricaju ono sto im se naredi sa zapada iako ne misle tako a posle svi zajedno se druze medjusobno i ostaju dobri prijatelji.
Nazad na vrh Ići dole
Svemimir

jel ti to znas ili pretpostavljas ne znam

covek je sretnik jer je pogodio mesto i vreme........on je raritet i neka uziva u tome
Nazad na vrh Ići dole
Kijara-brm
MEDOLINA
MEDOLINA

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   Ned Maj 24, 2015 9:25 pm

Dolinac ::
Bambus mi isto pijemo, to je crno vino mjesano sa Coca Cola-om smehsmeh
Nismo mi zaostali da ne znamo šta je bambus.   rlol rlol rlol
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Da li su Srbi i Hrvati braća?   

Nazad na vrh Ići dole

Da li su Srbi i Hrvati braća?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 2 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeći
 Similar topics
-
» APOTEKE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
DANUBIUS FORUM @ osnovano 2007 -  :: DRUŠTVO :: POLITIKA-
Skoči na: